Girls State Top 10 By Grade
(Based on Results as of Nov. 10)
By Erik Boal, DyeStatCAL Editor
SENIORS
1. Samantha Ortega, Saugus (Southern Section Division II)
2. Marissa Williams, Palisades (L.A. City Section)
3. Caroline Pietrzyk, Malibu (Southern Section Division IV)
4. Lizzie Lacy, Menlo (Central Coast Section Division IV)
5. Brighie Leach, Campolindo (North Coast Section Division III)
6. Toni Finnane, Campolindo (North Coast Section Division III)
7. Brianna Bartello, Laguna Hills (Southern Section Division III)
8. Amber Gore, Redondo Union (Southern Section Division II)
9. Kimberly Coscia, South Torrance (Southern Section Division III)
10. Hannah Benoit-Bucher, Buchanan (Central Section Division I)
JUNIORS
1. Fiona O'Keeffe, Davis Senior (Sac-Joaquin Section Division I)
2. Destiny Collins, Great Oak (Southern Section Division I)
3. Candela Fernandez, Burbank (Southern Section Division I)
4. Megan McCandless, Granada (North Coast Section Division II)
5. Chloe Hansel, Las Lomas (North Coast Section Division III)
6. Emily Clause, Great Oak (Southern Section Division I)
7. Gillian Meeks, Gunn (Central Coast Section Division I)
8. Cate Ratliff, Santa Cruz (Central Coast Section Division IV)
9. Brooke Starn, Monte Vista (North Coast Section Division I)
10. Amanda Gehrich, Tesoro (Southern Section Division II)
SOPHOMORES
1. Claire Graves, Citrus Valley, (Southern Section Division II)
2. Kiyena Beatty, Great Oak (Southern Section Division I)
3. Ally Palomino, Bishop Amat (Southern Section Division IV)
4. Kathryn Loken, Del Campo (Sac-Joaquin Section Division II)
5. Evelyn Mandel, Great Oak (Southern Section Division I)
6. Erin Holton, Rancho Cucamonga (Southern Section Division I)
7. Glennis Murphy, Redwood/Larkspur (North Coast Section Division II)
8. Angela DiPentino, Woodcreek (Sac-Joaquin Section Division I)
9. Marissa Rodriguez, La Quinta (Southern Section Division I)
10. Shannon MacKellar, Esperanza (Southern Section Division III)
FRESHMEN
1. Rylee Bowen, Sonoma Academy (North Coast Section Division V)
2. Tahlia Adams, Roosevelt (Southern Section Division I)
3. Sandra Pflughoft, Great Oak (Southern Section Division I)
4. Caroline Gee, Cupertino (Central Coast Section Division I)
5. Elena Kamas, Homestead (Central Coast Section Division I)
6. Haley Herberg, Capistrano Valley (Southern Section Division II)
7. Abigail Davis, Saugus (Southern Section Division II)
8. Kaitlin Cartwright, Amador Valley (North Coast Section Division I)
9. Tess Rounds, Claremont (Southern Section Division II)
T10. Grace Staton, Chino Hills (Southern Section Division I)
T10. Mariah Castillo, Saugus (Southern Section Division II)