History for 2012 Jan 26th to Jan 28th
Results | News |
---|
Invited groups |
2012Air Force Team Challenge - formerly Air Force Don Barrett Duals 2012 Results - Air Force Team Challenge and Combined Events
Published by
Website:Click here Licensed to U.S. Air Force Academy HY-TEK's Meet Manager 1/28/2012 04:13 PM AIR FORCE TEAM CHALLENGE - 1/26/2012 to 1/28/2012 Indoor Track & Field Meet Cadet Field House, USAF Academy, CO Results Heptathlon / Pentathlon Complete Results Heptathlon: #1 Men 60 Meter Dash Heptathlon ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== Finals 1 Michael McPherson SO Utah Valley 6.91 3 915 2 Robert Wasinger SO Colorado State 7.07 3 858 3 Richard York JR New Mexico 7.16 1 826 4 Rusty Jones FR Utah Valley 7.20 1 813 5 Brandon Douglass JR Wyoming 7.21 1 809 6 Michael Tibbs JR Air Force 7.25 2 796 7 Parker Petty JR Abilene Chr. 7.26 1 792 8 Buddy Cranford SO BYU 7.26 1 792 9 Chase Dalton SO BYU 7.28 2 785 10 Sam Potter JR New Mexico 7.32 3 772 11 Matt Collins SO Colorado State 7.33 2 769 12 Kevin Nielsen FR BYU 7.34 1 765 13 Isaac Robison SO BYU 7.34 2 765 14 Joshua Weirich JR BYU 7.35 3 762 15 Evan McDowell FR Air Force 7.43 1 736 16 Dustin Dickson SO West Texas A&M 7.50 2 713 17 Matt Williams FR Utah Valley 7.51 2 710 18 Matthew Stark JR Abilene Chr. 7.52 3 706 19 Justin Green FR Colorado State 7.53 1 703 20 Kyle Sullivan FR Wyoming 7.58 2 687 21 David Ayers FR West Texas A&M 7.63 3 671 22 Kobi Rex FR Air Force 7.64 3 668 23 Jon Spruill SR Western State 7.65 3 665 24 Kyle Wiren FR Western State 7.70 2 650 <pre xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">Licensed to U.S. Air Force Academy
HY-TEK's Meet Manager 1/28/2012 04:13 PM
AIR FORCE TEAM CHALLENGE - 1/26/2012 to 1/28/2012
Indoor Track & Field Meet
Cadet Field House, USAF Academy, CO
Results
<p>Women 60 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Emily Cooper FR Long Beach State 7.61 7.64 1 10
2 Arlene Gowar SO BYU 7.68 7.64 1 8
3 Anna Yeboah SR Utah Valley 7.63 7.70 1 6
4 Aubrey Hale SO BYU 7.64 7.71 1 5
5 Shanetria Thomas FR Colorado State 7.78 7.76 2 4
6 Rachel Hinker FR Northern Colo. 7.72 7.78 1 3
7 Maderia Toatley SO San Diego State 7.80 7.80 2 2
8 Ashley Foster JR Northern Colo. 7.75 7.81 2 1
9 Danielle Figgins SO BYU 7.86 7.84 3
10 <a href="/sports/c-track/mtt/joneshardy_alexis00.html">Alexis Jones-Hardya> FR Air Force 7.80 7.85 2
11 Fatima Dedrickson SR BYU 7.66 7.85 1
12 Kayla Goosby FR Long Beach State 7.90 7.88 3
13 Chantel Bernabo SR Wyoming 7.71 7.88 1
14 Bethany DeLong SO Colorado State 7.85 7.91 3
15 DaShane Lars SR Long Beach State 7.92 7.92 3
16 Kalie Kirk JR Colorado State 7.85 7.94 3
17 Icenia Anderson FR Colorado State 7.80 7.97 2
18 Lindsey Keller JR Colorado State 8.06 7.98 4
19 Shanieka Thomas SO San Diego State 7.99 5
20 <a href="/sports/c-track/mtt/malone_morgan00.html">Morgan Malonea> FR Air Force 8.00 8.00 3
21 Lindsay Copeland SR Wyoming 8.03 8.02 4
22 McKael Grayson FR Colorado State 8.05 8.08 4
23 Natasha Bruins JR Northern Colo. 8.02 8.08 3
24 Stephanie Ryken FR Northern Colo. 8.15 5
25 Erica Boyer FR Colorado State 8.04 8.18 4
26 Genny Mayden SO Colorado 8.23 8.28 5
27 Wendy Peterson FR Utah Valley 8.37 8.35 5
28 Alyssa Frank JR Colorado 8.40 8.39 5
29 Hannah Stevenson FR Utah Valley 8.39 8.42 5
30 Nicolette Bell SO Utah Valley 8.22 8.45 4
31 Erin Urbanoski JR Wyoming 7.80 8.47 2
32 Amber Rozier SR Colorado 8.04 8.51 4
33 Holly Odneal JR Colorado 8.59 8.68 5
p><p>Women 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Maderia Toatley SO San Diego State 25.00 24.62 1 10
2 Danielle Figgins SO BYU 24.91 25.06 1 8
3 Arlene Gowar SO BYU 25.10 25.10 2 6
4 Zandrea Nelson JR Utah Valley 25.29 25.11 2 5
5 Samantha Kee FR Wyoming 24.78 25.11 1 4
6 Emily Cooper FR Long Beach State 25.00 25.25 1 3
7 Aubrey Hale SO BYU 25.88 25.30 4 2
8 Shaylee Robinette SR Northern Colo. 25.72 25.30 4 1
9 Anna Yeboah SR Utah Valley 24.88 25.30 1
10 Saedra Wright SO Long Beach State 25.30 25.66 2
11 DaShane Lars SR Long Beach State 25.50 25.67 3
12 Lindsey Simmons SR Wyoming 25.09 25.69 2
13 Alex Kruthers SO Long Beach State 25.38 25.69 3
14 <a href="/sports/c-track/mtt/malone_morgan00.html">Morgan Malonea> FR Air Force 26.00 25.82 5
15 Ashley Foster JR Northern Colo. 25.57 25.84 3
16 Chantel Bernabo SR Wyoming 25.31 25.85 2
17 <a href="/sports/c-track/mtt/gross_bethany00.html">Bethany Grossa> JR Air Force 25.00 25.86 1
18 Shanetria Thomas FR Colorado State 25.77 25.88 4
19 Taylor Gardner SO Wyoming 25.00 25.93 2
20 Kayla Goosby FR Long Beach State 25.90 26.32 4
21 McKael Grayson FR Colorado State 26.40 26.43 5
22 Sally Hansen SO Utah Valley 26.53 26.49 5
23 Taylor Gomez FR Utah Valley 27.04 26.55 6
24 Icenia Anderson FR Colorado State 25.88 26.64 4
25 Jolie DuBois FR Wyoming 25.56 26.70 3
26 Wendy Peterson FR Utah Valley 27.32 26.73 6
26 Lindsay Copeland SR Wyoming 25.89 26.73 4
28 <a href="/sports/c-track/mtt/thomas_rachel00.html">Rachel Thomasa> SR Air Force 26.50 26.83 5
29 Sara Benson SO Colorado State 25.50 26.98 3
30 Maya Carter FR San Diego State 27.31 27.01 6
31 <a href="/sports/c-track/mtt/shepard_heather00.html">Heather Sheparda> SO Air Force 28.00 27.24 6
32 Ashley Araujo FR Northern Colo. 27.63 6
33 Sydni Samuels SO Utah Valley 26.96 27.74 5
34 <a href="/sports/c-track/mtt/schepper_sierra00.html">Sierra Scheppera> FR Air Force 28.27 27.82 6
p><p>Women 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Eileen Gehring FR Colorado 57.20 56.17 1 10
2 Zandrea Nelson JR Utah Valley 55.78 56.52 1 8
3 Brianne Beemer JR Colorado 56.92 57.12 1 6
4 Allison Reaser SO San Diego State 57.25 4 5
5 Candace Wollert SO Wyoming 56.22 57.36 1 4
6 Lindsy Mattson FR Colorado 57.20 57.37 1 3
7 Diane Stewart SR BYU 59.30 57.49 4 2
8 Lindsay Banning SO Colorado State 57.91 58.15 2 1
9 Bridget Sweeney FR Colorado 56.50 58.33 1
10 Angela Shields FR BYU 58.34 58.58 3
11 Katie Dreher SR Colorado 58.50 59.07 3
12 Shaylee Robinette SR Northern Colo. 58.33 59.37 2
13 Jasmine Askew FR Long Beach State 58.90 59.38 4
14 Samantha Strempke SO Northern Colo. 58.33 59.44 3
15 Meagan Robinson JR Colorado State 58.31 59.48 2
16 Ellie Wills SR Northern Colo. 59.22 1:00.05 4
17 Emily Elliott FR Colorado 57.92 1:00.16 2
18 Brittany Lewis FR Colorado 58.50 1:00.41 3
19 Marissa Smith SO Colorado State 59.51 1:00.54 4
20 Megan Burr SO Utah Valley 57.42 1:00.65 2
21 Marissa Wagner FR Colorado State 1:00.20 1:00.95 5
22 Gwen Ricco JR Colorado 1:02.00 1:01.12 6
23 Rebecca Brown-Renshaw SO Utah Valley 58.76 1:01.27 3
24 <a href="/sports/c-track/mtt/shepard_heather00.html">Heather Sheparda> SO Air Force 1:02.00 1:01.48 6
25 Kara Hyde FR Colorado 58.50 1:01.54 3
26 Maya Carter FR San Diego State 58.00 1:01.59 2
27 Lindsey Hubbard SO Colorado 59.74 1:01.88 4
28 Taylor Gomez FR Utah Valley 1:01.78 1:02.16 6
29 Sydni Samuels SO Utah Valley 1:00.39 1:02.20 5
30 Shayla Peel FR Colorado State 1:00.90 1:02.27 5
31 Ashley Araujo FR Northern Colo. 1:02.94 1:02.31 7
32 Krissy Knowles JR Utah Valley 1:00.21 1:02.90 5
33 Sarah Hamilton SO Colorado State 1:03.00 1:02.97 7
34 Rachel Hudspeth FR Colorado State 1:02.50 1:03.51 7
35 Meghan Finney JR Colorado State 59.80 1:03.97 5
36 Kelsey Tofany SO Colorado State 1:02.00 1:04.19 6
37 Summer Richards FR Utah Valley 1:04.41 1:05.20 7
p><p>Women 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Olivia Heaston JR Wyoming 2:14.00 2:19.77 10
2 Holly Keeper SO Colorado State 2:18.00 2:20.98 8
3 <a href="/sports/c-track/mtt/drolshagen_taylor00.html">Taylor Drolshagena> FR Air Force 2:23.62 6
4 Natalie Hurst SO Wyoming 2:17.00 2:25.21 5
5 <a href="/sports/c-track/mtt/esselstein_rebecca00.html">Rebecca Esselsteina> FR Air Force 2:25.00 2:25.25 4
6 Nicole Look JR Colorado 2:29.00 2:25.68 3
7 <a href="/sports/c-track/mtt/blain_amanda00.html">Amanda Blaina> SO Air Force 2:28.01 2
8 <a href="/sports/c-track/mtt/ferguson_michelle00.html">Michelle Fergusona> FR Air Force 2:26.80 2:28.68 1
9 Sari Little SR Northern Colo. 2:30.00 2:28.82
10 <a href="/sports/c-track/mtt/fain_auriele00.html">Auriele Faina> SR Air Force 2:22.50 2:29.15
11 Emma Waibel SO Colorado State 2:35.00 2:29.40
12 <a href="/sports/c-track/mtt/rossillon_marie00.html">Marie Rossillona> FR Air Force 2:25.00 2:30.24
13 Ashley Limes FR Colorado State 2:37.06 2:30.74
p><p>Women 1 Mile Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Aleina Eisenhauer-Winger SR Utah Valley 5:02.25 5:08.26 10
2 Catrina McAlister FR Colorado 5:18.00 5:10.15 8
3 Nicole Peters SR Colorado State 4:59.00 5:12.21 6
4 Shelise Walker JR Utah Valley 5:02.81 5:14.73 5
5 Courtney Bouchet JR Colorado 5:22.39 5:15.21 4
6 Kaitlin Hanenburg SO Colorado State 4:57.00 5:17.09 3
7 Andrea Klimowski SO Wyoming 5:15.23 5:17.79 2
8 Holly Page FR Wyoming 5:13.55 5:18.63 1
9 Diana George SO Colorado 5:28.00 5:18.89
10 Hannah Pensack-Rinehart SO Colorado State 5:01.00 5:20.54
11 Jessica Lemaster FR Wyoming 5:16.00 5:23.30
12 <a href="/sports/c-track/mtt/bremser_jen00.html">Jen Bremsera> JR Air Force 5:20.95 5:23.59
13 Ashley Atkin FR Northern Colo. 5:30.31 5:29.68
14 <a href="/sports/c-track/mtt/blain_amanda00.html">Amanda Blaina> SO Air Force 5:45.21 5:31.72
15 <a href="/sports/c-track/mtt/connick_heather00.html">Heather Connicka> FR Air Force 5:33.00 5:35.02
16 McKynzie Maher SR Wyoming 5:22.00 5:35.97
17 <a href="/sports/c-track/mtt/dong_adrianna00.html">Adrianna Donga> SO Air Force 5:47.59 5:37.24
18 <a href="/sports/c-track/mtt/hazen_emily00.html">Emily Hazena> FR Air Force 5:30.50 5:40.26
19 Kirsten McKen SO Wyoming 5:22.00 5:47.81
20 Leah Anderson FR Northern Colo. 5:35.17 5:54.93
21 Kaile Kat Robinson FR Colorado State 5:12.00 5:55.56
22 Becky Popiel SO Colorado 5:59.00 5:55.64
23 Cassidy Running SO Northern Colo. 6:12.74 5:56.94
p><p>Women 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Jana Stolting SO Colorado 10:20.00 10:27.53 10
2 Kendra Gerk SR Colorado State 10:10.00 10:38.78 8
3 Rachel Viger Colorado 10:12.00 10:41.57 6
4 Sarah Heuer JR Colorado State 10:10.00 10:47.50 5
5 Emily Briggs FR Colorado State 10:40.00 10:48.01 4
6 Abi Bever JR Wyoming 10:18.00 10:55.23 3
7 Megan Horsch SR Northern Colo. 11:19.96 11:00.12 2
8 Emily Swigart SO Wyoming 10:25.00 11:25.14 1
9 Tanelle Berard FR Northern Colo. 11:51.13 11:38.40
10 <a href="/sports/c-track/mtt/ramsier_alexa00.html">Alexa Ramsiera> SR Air Force 11:00.00 11:48.89
11 Nicole Larson SR Northern Colo. 11:40.78 11:57.51
12 Nicole O'Dwyer SO Northern Colo. 12:14.01 12:02.76
13 Samantha Pitchford SO Northern Colo. 12:17.55 12:14.75
p><p>Women 60 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Phylicia Johnson SR Long Beach State 8.48 8.50 1 10
2 Allison Reaser SO San Diego State 8.53 8.59 1 8
3 Fatima Dedrickson SR BYU 8.61 8.66 1 6
4 Amoni Ashby FR Northern Colo. 8.69 8.76 1 5
5 Kalie Kirk JR Colorado State 8.56 8.77 1 4
6 Kristen Kiefer SR Long Beach State 9.06 8.83 3 3
7 Jenna Mann SO Wyoming 8.99 8.86 2 2
8 Diane Stewart SR BYU 8.90 8.88 2 1
9 Alex Evans JR San Diego State 8.75 8.89 1
10 Lindsey Keller JR Colorado State 8.84 8.95 1
11 Jessica Lingwall SO Utah Valley 9.15 9.04 3
12 Brianne Beemer JR Colorado 9.17 9.07 3
13 Erin Kirby SO Wyoming 8.87 9.12 2
14 Krissy Knowles JR Utah Valley 9.18 9.14 3
15 Sara Macey SR Long Beach State 9.16 9.19 3
16 Wendy Izquierdo JR Long Beach State 9.18 9.26 4
17 Brittany Lewis FR Colorado 9.24 9.27 4
18 Gwen Ricco JR Colorado 9.40 9.29 5
19 Maggie Ochsner SR Wyoming 9.01 9.39 2
20 Ellie Wills SR Northern Colo. 9.05 9.43 2
21 Holly Odneal JR Colorado 9.20 9.45 4
22 Alyssa Frank JR Colorado 9.40 9.46 5
23 Ali Shields SO Utah Valley 9.47 5
24 Lexie Esplin FR Utah Valley 9.29 9.48 5
25 Makira Rackham JR Utah Valley 9.71 9.55 6
26 Genny Mayden SO Colorado 9.20 9.58 4
27 Autumn Robertson SO Utah Valley 9.47 9.58 6
28 Katie Dreher SR Colorado 9.35 9.64 5
29 Katelyn Houghton SR Colorado State 9.34 9.71 5
30 <a href="/sports/c-track/mtt/schepper_sierra00.html">Sierra Scheppera> FR Air Force 9.50 9.74 6
31 Stephanie Gerber FR Colorado State 8.93 10.10 2
32 Melinda Van Dyk FR Northern Colo. 10.74 6
33 Charli Fisher FR Wyoming 10.76 6
34 Summer Richards FR Utah Valley 10.67 11.02 6
-- Kara Hyde FR Colorado 9.13 DNF 3
-- Angela Shields FR BYU 9.24 DQ 4
p><p>Women 4x440 Yard Relay
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Colorado 'A' 3:53.05 3:50.00 1 10
1) Lindsy Mattson FR 2) Emily Elliott FR
3) Eileen Gehring FR 4) Bridget Sweeney FR
2 Utah Valley 'A' 3:55.47 3:53.03 1 8
1) Zandrea Nelson JR 2) Megan Burr SO
3) Rebecca Brown-Renshaw SO 4)
3 Long Beach State 'A' 3:56.00 3:53.42 1 6
1) Alex Kruthers SO 2) Jasmine Askew FR
3) Kristen Kiefer SR 4) Saedra Wright SO
4 Wyoming 'B' 3:48.10 x3:54.02 2
1) Samantha Kee FR 2) Taylor Gardner SO
3) Natalie Hurst SO 4) Erin Kirby SO
5 Colorado St. 'A' 3:53.80 3:54.11 1 5
1) Kalie Kirk JR 2) Meagan Robinson JR
3) Lindsay Banning SO 4) Stephanie Gerber FR
6 Wyoming 'A' 3:48.00 3:55.02 1 4
1) Lindsey Simmons SR 2) Candace Wollert SO
3) Diana Long JR 4) Olivia Heaston JR
7 Northern Colorado 'A' 3:57.71 3:56.62 2 3
1) Samantha Strempke SO 2) Amoni Ashby FR
3) Ellie Wills SR 4) Shaylee Robinette SR
8 Colorado St. 'B' 3:59.80 x4:04.06 2
1) Marissa Wagner FR 2) Marissa Smith SO
3) Meghan Finney JR 4) Shayla Peel FR
9 Northern Colorado 'B' 4:10.26 x4:04.88 2
1) Stephanie Ryken FR 2) Lindsay Bradford FR
3) Rachel Hinker FR 4) Ashley Araujo FR
10 Air Force 'A' 4:03.00 4:09.02 2 2
1) <a href="/sports/c-track/mtt/french_phaelen00.html">Phaelen Frencha> SR 2) <a href="/sports/c-track/mtt/gurnell_kassie00.html">Kassie Gurnella> SO
3) <a href="/sports/c-track/mtt/shepard_heather00.html">Heather Sheparda> SO 4) <a href="/sports/c-track/mtt/carson_erica00.html">Erica Carsona> FR
11 Utah Valley 'B' 4:02.15 x4:12.76 2
1) Sally Hansen SO 2) Sydni Samuels SO
3) Hannah Groom SO 4) Taylor Gomez FR
p><p>Men 60 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Joe Morris JR Colorado 6.65 6.77 1 10
2 Allah Laryea-Akrong JR Utah Valley 6.78 6.82 1 8
3 Evan Taylor JR Northern Colo. 6.80 6.82 1 6
4 Isaiah Grady FR Northern Colo. 7.08 6.85 3 5
5 Lenyn Leonce JR Wyoming 7.02 6.94 3 4
6 Shaw Gifford SO Colorado 6.89 6.97 2 3
7 Nicholas Taylor FR Utah Valley 6.91 6.98 2 2
8 Jason Hinds JR BYU 6.88 7.00 1 1
9 Stephen Michel JR Wyoming 6.78 7.01 1
10 Jared Lewis SO Northern Colo. 6.98 7.03 2
11 James Ghormley SR BYU 6.88 7.04 1
12 Jeff Richmond FR Colorado State 6.94 7.05 2
13 Fan Fan Charles SO BYU 6.85 7.05 1
14 Antoine Harrison SR Colorado State 6.85 7.06 1
15 Travis Gunderson SR Wyoming 6.90 7.09 2
16 <a href="/sports/c-track/mtt/udensi_uzor00.html">Uzor Udensia> JR Air Force 6.93 7.13 2
17 Jacob Brydson JR Utah Valley 7.04 7.15 3
18 Koree Hines FR Long Beach State 7.10 7.16 3
19 James Davis JR Northern Colo. 7.17 4
20 Kevin Abney FR Air Force 7.17 4
21 Thomas Coffman FR Colorado State 6.91 7.18 2
22 Michael Tasker JR Wyoming 7.10 7.22 3
23 Kurt Barton SO Utah Valley 7.37 7.27 4
24 <a href="/sports/c-track/mtt/macandrew_james00.html">James MacAndrewa> JR Air Force 7.32 3
25 Mason Larkin FR Utah Valley 7.52 7.39 4
26 Eddie Taylor SR Colorado 7.20 7.45 3
27 Marcus Dolan SO Utah Valley 7.27 7.48 3
28 Alec Rupe FR Northern Colo. 7.49 4
29 <a href="/sports/c-track/mtt/riggs_casey00.html">Casey Riggsa> FR Air Force 7.30 7.60 4
-- Nathan Alade JR Long Beach State 7.01 DNF 2
p><p>Men 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Evan Taylor JR Northern Colo. 21.41 21.41 1 10
2 Joe Morris JR Colorado 21.29 21.41 1 8
3 Allah Laryea-Akrong JR Utah Valley 21.44 21.76 1 6
4 Shaw Gifford SO Colorado 22.02 21.79 3 5
5 Kyle MacIntosh JR Colorado 21.92 21.92 3 4
6 Nicholas Taylor FR Utah Valley 21.86 22.01 3 3
7 Isaiah Grady FR Northern Colo. 22.46 22.08 6 2
8 Jason Hinds JR BYU 21.75 22.08 1 1
9 Jacob Brydson JR Utah Valley 22.20 22.17 5
10 <a href="/sports/c-track/mtt/delgado_anthony00.html">Anthony Delgadoa> JR Air Force 21.72 22.17 2
11 Lenyn Leonce JR Wyoming 21.50 22.18 1
12 <a href="/sports/c-track/mtt/smith_manny00.html">Manny Smitha> SR Air Force 22.16 22.20 3
13 Skylar Burningham SO Utah Valley 22.09 22.21 4
14 Jeff Richmond FR Colorado State 21.95 22.27 3
15 <a href="/sports/c-track/mtt/spuller_jake00.html">Jake Spullera> FR Air Force 22.23 22.29 5
16 Jason Roascio FR Wyoming 22.08 22.39 4
17 Matt Butcher SR Colorado 22.15 22.45 5
18 James Derek McAllister JR BYU 22.11 22.49 4
19 <a href="/sports/c-track/mtt/udensi_uzor00.html">Uzor Udensia> JR Air Force 21.88 22.56 2
20 Antoine Harrison SR Colorado State 21.84 22.57 2
21 Kelby Dias JR Colorado State 22.30 22.63 6
22 Blake Berens FR Colorado 22.10 22.66 5
22 <a href="/sports/c-track/mtt/ptacek_david00.html">David Ptaceka> SO Air Force 22.69 22.66 7
24 <a href="/sports/c-track/mtt/lutton_max00.html">Max Luttona> SR Air Force 22.12 22.67 4
25 Taylor Asay FR Utah Valley 22.79 22.78 7
26 Andy Kemmer SO Northern Colo. 22.83 8
27 Josh Nielsen SO Air Force 22.70 23.06 7
28 Fan Fan Charles SO BYU 22.07 23.13 4
29 Jared Lewis SO Northern Colo. 23.18 8
30 James Ghormley SR BYU 22.21 23.29 6
31 Marc Weaver FR Utah Valley 22.57 23.36 6
32 Chris Ochoa FR Northern Colo. 23.51 7
33 Alex Schneider SR Northern Colo. 22.94 23.52 8
34 <a href="/sports/c-track/mtt/latu_siotame00.html">Siotame Latua> FR Air Force 23.00 23.57 7
35 Danny Bieber SO Air Force 23.87 7
36 Marcus Dolan SO Utah Valley 23.75 24.02 8
37 Kurt Barton SO Utah Valley 23.66 24.10 8
38 <a href="/sports/c-track/mtt/engel_cory00.html">Cory Engela> SO Northern Colo. 22.04 24.73 4
p><p>Men 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Jahmani Lockett FR Long Beach State 49.00 48.40 1 10
2 Kyle MacIntosh JR Colorado 48.63 48.59 1 8
3 Skylar Burningham SO Utah Valley 48.83 49.46 1 6
4 Robert Seth Monson SO Colorado State 48.26 49.65 1 5
5 Steven Hart SR BYU 47.88 49.82 1 4
6 James Derek McAllister JR BYU 49.42 49.82 2 3
7 Matt Butcher SR Colorado 49.50 49.97 2 2
8 Blake Reimer SO Colorado 49.23 50.01 1 1
9 Tyler Baker FR Colorado 50.50 50.02 3
10 Sam Lynass FR Colorado State 49.99 50.58 2
11 Josh Nielsen SO Air Force 51.00 50.71 4
12 Zach Browning FR Colorado State 50.06 50.74 3
13 Taylor Asay FR Utah Valley 50.60 51.10 3
14 Alex Schneider SR Northern Colo. 50.22 51.20 3
15 Tim Schmuhl FR Colorado State 51.59 51.34 4
16 Chris Ochoa FR Northern Colo. 51.33 51.39 4
17 <a href="/sports/c-track/mtt/manchester_justin00.html">Justin Manchestera> JR Air Force 50.00 51.39 3
18 Kyle Pequette FR Colorado State 51.75 51.46 5
19 Marc Weaver FR Utah Valley 50.43 51.75 3
20 Anthony Kriakin FR Long Beach State 49.79 51.76 2
21 Michael Ashton SO Utah Valley 51.56 51.98 4
22 Jacob Edwards SO Wyoming 49.48 51.98 2
23 Calvin Rock SR Northern Colo. 52.00 52.02 5
24 Andy Kemmer SO Northern Colo. 51.66 52.07 5
25 Danny Bieber SO Air Force 52.22 5
26 Blake Berens FR Colorado 49.58 52.54 2
27 Shawn Madison FR Colorado State 52.50 52.71 6
28 Ryan Hudson FR Utah Valley 52.50 53.13 5
29 Taylor Charles FR Utah Valley 52.65 53.35 6
30 Dalton Arnold SO Northern Colo. 50.81 54.21 4
31 Zach Cook SO Utah Valley 53.40 54.66 6
32 Tucker Austin FR Utah Valley 54.05 55.45 6
33 Jordan Nelson FR Utah Valley 53.42 55.77 6
34 Stephen Wickhamshire JR Utah Valley 54.37 56.10 6
p><p>Men 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Alex Balsiger SO Colorado State 1:51.29 1:52.14 10
2 Matthew Biegner SR Colorado 1:51.07 1:53.21 8
3 <a href="/sports/c-track/mtt/artz_ted00.html">Ted Artza> JR Air Force 1:56.11 1:54.47 6
4 Chris Carter SR BYU 1:54.37 1:55.02 5
5 Alex Muntefering JR Colorado State 1:53.00 1:55.79 4
6 Connor Winter FR Colorado 1:53.50 1:56.49 3
7 Caleb Her Many Horses SO Wyoming 1:54.20 1:56.94 2
8 Steve Kasica SR Colorado 1:49.92 1:57.93 1
9 <a href="/sports/c-track/mtt/perkins_zach00.html">Zach Perkinsa> FR Air Force 1:56.80 1:59.93
10 Jared Elly FR Air Force 1:57.00 2:00.07
11 Jakob Talley FR Long Beach State 1:59.00 2:00.64
12 Ken Lane JR Wyoming 1:54.40 2:05.02
13 Elliott Myers FR Air Force 2:05.89
14 Jeremiah Burroughs JR Northern Colo. 2:10.20
15 Adam Frank SO Northern Colo. 2:14.84
p><p>Men 1 Mile Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Tim Rowberry SR Utah Valley 4:10.53 4:18.93 10
2 <a href="/sports/c-track/mtt/caldwell_matt00.html">Matt Caldwella> SO Air Force 4:24.01 4:19.60 8
3 Cliff Nielson SO Utah Valley 4:10.36 4:20.39 6
4 Daniel Wallis SR Colorado State 4:07.49 4:21.51 5
5 Caleb Her Many Horses SO Wyoming 4:11.35 4:22.11 4
6 Hugh Dowdy FR Colorado 4:22.92 4:22.81 3
7 Josh McCabe JR Utah Valley 4:06.14 4:23.54 2
8 Taylor Kelting SR Wyoming 4:13.30 4:24.35 1
9 Jonny Stevens SR Colorado 4:20.00 4:25.21
10 Andrew Goodman FR Colorado State 4:18.00 4:25.85
11 Ben Larson FR Colorado State 4:25.00 4:27.31
12 Andrew Lesser JR Colorado State 4:25.00 4:29.63
13 Blake Theroux FR Colorado 4:26.00 4:30.15
14 Pierce Murphy FR Colorado 4:25.00 4:30.92
15 Elliott Myers FR Air Force 4:35.00 4:30.99
16 <a href="/sports/c-track/mtt/bragg_isaiah00.html">Isaiah Bragga> SO Air Force 4:34.78 4:31.47
17 Michael Banks JR Wyoming 4:18.17 4:40.28
18 Ken Lane JR Wyoming 4:16.53 4:40.54
19 <a href="/sports/c-track/mtt/owens_gage00.html">Gage Owensa> JR Air Force 4:44.80 4:43.20
20 Alex Holm FR Northern Colo. 4:32.78 4:52.62
21 Derek Schneider SO Northern Colo. 4:32.12 4:54.36
p><p>Men 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Martin Medina SR Colorado 8:48.00 8:53.95 10
2 Ryan Savercool SO Colorado 8:59.77 8:57.65 8
3 Dillon Shije SO Colorado 8:58.60 9:03.42 6
4 Christian Meyer SO Colorado State 8:33.95 9:05.54 5
5 Garrett Ward JR Colorado 9:00.00 9:09.99 4
6 Jerome Perkins FR Colorado 8:56.46 9:10.81 3
7 Joe Marchand FR Colorado State 8:55.00 9:11.91 2
8 <a href="/sports/c-track/mtt/coates_riley00.html">Riley Coatesa> FR Air Force 9:13.26 1
9 Tyler Gifford JR Wyoming 8:46.00 9:25.72
10 Evan Bekes FR Northern Colo. 9:10.18 9:28.41
11 <a href="/sports/c-track/mtt/eifert_carl00.html">Carl Eiferta> SO Air Force 9:15.00 9:32.23
12 Zach Christenson FR Air Force 9:35.12
13 Ryan Griesbach SR Wyoming 8:46.00 9:38.18
14 John McCarthy SO Northern Colo. 9:15.69 9:38.93
15 Cameron McQueen SO Northern Colo. 9:25.00 9:48.56
16 Kyle Kusmik SO Northern Colo. 9:22.45 10:06.95
p><p>Men 60 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Trevor Brown SO Colorado State 7.91 8.01 1 10
2 Kelby Dias JR Colorado State 8.05 8.12 1 8
3 Koree Hines FR Long Beach State 8.17 8.20 1 6
4 Colin Herold FR Wyoming 8.51 8.39 2 5
5 Michael Tasker JR Wyoming 8.22 8.39 1 4
6 Sam Saccomano JR Colorado State 8.38 8.47 1 3
7 Aaron Praska SO Wyoming 8.46 8.67 1 2
8 <a href="/sports/c-track/mtt/riggs_casey00.html">Casey Riggsa> FR Air Force 9.16 8.80 3 1
9 Josh McMillin JR Colorado State 9.13 8.94 3
10 Zach Cook SO Utah Valley 9.00 9.08 2
11 Angel Medina FR Utah Valley 9.02 9.30 2
12 Kenny Smith SO Wyoming 9.69 9.31 3
13 Calvin Rock SR Northern Colo. 9.14 9.36 3
14 Ryan Hudson FR Utah Valley 9.05 9.37 3
15 Jordan Nelson FR Utah Valley 8.92 9.47 2
16 Adam Frank SO Northern Colo. 10.13 9.88 3
17 Tucker Austin FR Utah Valley 9.63 9.99 3
-- Mark Flegel JR Wyoming 8.33 DQ 1
p><p>Men 4x440 Yard Relay
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Colorado St. 'A' 3:16.44 3:20.04 1 10
1) Zach Browning FR 2) Sam Lynass FR
3) Trevor Brown SO 4) Robert Seth Monson SO
2 Colorado 'A' 3:14.38 3:20.31 1 8
1) Matt Butcher SR 2) Joe Morris JR
3) Shaw Gifford SO 4) Blake Reimer SO
3 Utah Valley 'A' 3:15.34 3:23.36 1 6
1) 2) Jacob Brydson JR
3) Tim Rowberry SR 4) Skylar Burningham SO
4 Air Force 'A' 3:14.39 3:23.50 1 5
1) <a href="/sports/c-track/mtt/bergman_bryce00.html">Bryce Bergmana> SR 2) <a href="/sports/c-track/mtt/manchester_justin00.html">Justin Manchestera> JR
3) Josh Nielsen SO 4) <a href="/sports/c-track/mtt/craig_michael00.html">Michael Craiga> SO
5 Wyoming 'A' 3:18.00 3:27.03 1 4
1) Jason Roascio FR 2) Jacob Edwards SO
3) Aaron Praska SO 4) Colin Herold FR
6 Air Force 'B' 3:24.56 x3:27.26 2
1) <a href="/sports/c-track/mtt/latu_siotame00.html">Siotame Latua> FR 2) <a href="/sports/c-track/mtt/mitchell_bryce00.html">Bryce Mitchella> FR
3) <a href="/sports/c-track/mtt/lutton_max00.html">Max Luttona> SR 4) <a href="/sports/c-track/mtt/ptacek_david00.html">David Ptaceka> SO
7 Colorado 'B' 3:26.50 x3:29.11 2
1) Connor Winter FR 2) Ammar Moussa FR
3) Matthew Biegner SR 4) Steve Kasica SR
8 Northern Colorado 'A' 3:30.25 3:29.14 2 3
1) Evan Taylor JR 2) <a href="/sports/c-track/mtt/engel_cory00.html">Cory Engela> SO
3) Chris Ochoa FR 4) Alex Schneider SR
9 Northern Colorado 'B' 3:35.03 x3:38.86 2
1) Dalton Arnold SO 2) Derek Schneider SO
3) Andy Kemmer SO 4) Calvin Rock SR
p><p>Licensed to U.S. Air Force Academy
HY-TEK's Meet Manager 1/28/2012 04:13 PM
AIR FORCE TEAM CHALLENGE - 1/26/2012 to 1/28/2012
Indoor Track & Field Meet
Cadet Field House, USAF Academy, CO
Results
p><p>Women High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
Finals
1 Katrina Graves-Johnson SR Long Beach State 1.75m 1.76m 5-09.25 10
2 Ada Robinson SR BYU 1.86m 1.76m 5-09.25 8
3 Diana Blauer SR BYU 1.82m 1.73m 5-08.00 6
4 Katie Dreher SR Colorado 1.70m 1.70m 5-07.00 5
5 Stephanie Armstrong SO Long Beach State 1.70m 1.65m 5-05.00 4
6 Alyssa Frank JR Colorado 1.67m 1.65m 5-05.00 2
6 <a href="/sports/c-track/mtt/herald_rachel00.html">Rachel Heralda> SO Air Force 1.68m 1.65m 5-05.00 2
6 Amy Medina SO Colorado State 1.68m 1.65m 5-05.00 2
9 Sabrina Jones SO Colorado State 1.65m 1.65m 5-05.00
9 Sara Macey SR Long Beach State 1.65m 1.65m 5-05.00
9 <a href="/sports/c-track/mtt/rogers_regan00.html">Regan Rogersa> SO Air Force 1.68m 1.65m 5-05.00
12 Alison Forrester SO Colorado State 1.70m 1.65m 5-05.00
13 Janelle Coulter SR Long Beach State 1.65m 1.60m 5-03.00
13 Cate Brus JR Colorado State 1.73m 1.60m 5-03.00
13 Mindy Campbell SO Colorado State 1.61m 1.60m 5-03.00
16 Carrington Mahr SO San Diego State 1.70m 1.60m 5-03.00
17 Sarah Vaughn SO BYU 1.70m 1.60m 5-03.00
17 Makira Rackham JR Utah Valley 1.70m 1.60m 5-03.00
19 Holly Odneal JR Colorado 1.70m 1.60m 5-03.00
20 Laurisa Canini JR Colorado State 1.65m 1.60m 5-03.00
21 <a href="/sports/c-track/mtt/torres_lesly00.html">Lesly Torresa> JR Air Force 1.70m 1.60m 5-03.00
22 Quincey Pedersen FR Northern Colo. 1.55m 1.55m 5-01.00
23 Autumn Robertson SO Utah Valley 1.50m 1.55m 5-01.00
24 Olivia Downing SR Colorado State 1.60m 1.55m 5-01.00
25 Allison Reaser SO San Diego State 1.63m 1.55m 5-01.00
26 Jessica Lingwall SO Utah Valley 1.60m 1.50m 4-11.00
-- Natasha Bruins JR Northern Colo. 1.56m NH
-- Brittany Rehm JR Wyoming NH
p><p>Women Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Christen Botteron-Gunthe SR BYU 4.22m 4.05m 13-03.50 10
2 <a href="/sports/c-track/mtt/shealy_kimber00.html">Kimber Shealya> SR Air Force 3.90m 4.00m 13-01.50 8
3 Nicole Naatjes FR BYU 3.80m 3.90m 12-09.50 6
4 Kelsy Hintz JR San Diego State 4.15m 3.90m 12-09.50 5
5 <a href="/sports/c-track/mtt/lambuth_tawny00.html">Tawny Lambutha> SR Air Force 3.91m 3.80m 12-05.50 4
6 Kayla Kamaka SO Long Beach State 3.65m 3.70m 12-01.50 3
7 Heather Arseneau JR San Diego State 3.61m 3.70m 12-01.50 2
8 Morgan Griffin SO Colorado State 3.55m 3.55m 11-07.75 1
9 <a href="/sports/c-track/mtt/mellado_bizzy00.html">Bizzy Melladoa> JR Air Force 3.83m 3.55m 11-07.75
10 Moriah Roberge JR San Diego State 3.83m 3.40m 11-01.75
10 Holly Waseloff JR San Diego State 3.61m 3.40m 11-01.75
12 <a href="/sports/c-track/mtt/shirley_paige00.html">Paige Shirleya> SO Air Force 3.25m 3.40m 11-01.75
12 Carissa Culver FR Long Beach State 3.65m 3.40m 11-01.75
14 Sara Page SO Colorado State 3.45m 3.25m 10-08.00
15 Claire Tortorelli FR Colorado State 3.30m 3.25m 10-08.00
15 Rachel Saunders JR Colorado State 3.55m 3.25m 10-08.00
-- Valentina Pauna FR Colorado State 3.20m NH
-- <a href="/sports/c-track/mtt/barton_jessamy00.html">Jessamy Bartona> SR Air Force 3.20m NH
-- <a href="/sports/c-track/mtt/westfall_libby00.html">Libby Westfalla> SO Air Force 3.35m NH
-- Lindsay Bradford FR Northern Colo. 3.00m NH
-- Stephanie Ryken FR Northern Colo. 3.00m NH
p><p>Women Long Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Shanieka Thomas SO San Diego State 6.04m 5.93m 19-05.50 10
2 Bethany DeLong SO Colorado State 5.70m 5.77m 18-11.25 8
3 Abrianna Torres FR Colorado 5.49m 5.73m 18-09.75 5.50
3 Alex Evans JR San Diego State 5.27m 5.73m 18-09.75 5.50
5 Brittany Lewis FR Colorado 5.53m 5.53m 18-01.75 4
6 Meaghann Peak SR Colorado State 5.54m 5.49m 18-00.25 3
7 Phylicia Johnson SR Long Beach State 5.69m 5.44m 17-10.25 2
8 Genny Mayden SO Colorado 5.60m 5.38m 17-08.00 1
9 Natasha Bruins JR Northern Colo. 5.69m 5.34m 17-06.25
10 Carrington Mahr SO San Diego State 5.20m 5.30m 17-04.75
10 Brianne Beemer JR Colorado 5.18m 5.30m 17-04.75
12 Rachel Hinker FR Northern Colo. 5.66m 5.29m 17-04.25
13 Kristen Kiefer SR Long Beach State 5.54m 5.26m 17-03.25
14 Erin Urbanoski JR Wyoming 5.78m 5.14m 16-10.50
15 Sara Macey SR Long Beach State 5.40m 5.13m 16-10.00
16 Wendy Izquierdo JR Long Beach State 5.30m 5.10m 16-08.75
17 Cheyenne Hall FR Colorado State 4.89m 5.07m 16-07.75
18 Goziam Okolie JR Long Beach State 5.27m 5.06m 16-07.25
19 Gwen Ricco JR Colorado 4.50m 5.02m 16-05.75
20 <a href="/sports/c-track/mtt/joneshardy_alexis00.html">Alexis Jones-Hardya> FR Air Force 4.98m 16-04.25
20 Olivia Downing SR Colorado State 4.98m 4.98m 16-04.25
22 Erica Boyer FR Colorado State 5.00m 4.90m 16-01.00
23 Liz Nickles JR Northern Colo. 5.19m 4.81m 15-09.50
24 Hannah Stevenson FR Utah Valley 4.82m 4.72m 15-06.00
25 Emily Moore SO Wyoming 5.51m 4.65m 15-03.25
-- Jenna Mann SO Wyoming 5.45m FOUL
p><p>Women Triple Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Alex Evans JR San Diego State 12.65m 12.21m 40-00.75 10
2 Meaghann Peak SR Colorado State 12.06m 12.21m 40-00.75 8
3 <a href="/sports/c-track/mtt/gurnell_kassie00.html">Kassie Gurnella> SO Air Force 12.41m 12.16m 39-10.75 6
4 Cheyenne Hall FR Colorado State 11.37m 11.57m 37-11.50 5
5 Emily Moore SO Wyoming 11.65m 11.11m 36-05.50 4
6 Ali Shields SO Utah Valley 10.91m 35-09.50 3
7 <a href="/sports/c-track/mtt/stoddard_jordyn00.html">Jordyn Stoddarda> SR Air Force 10.81m 35-05.75 2
8 Liz Nickles JR Northern Colo. 11.53m 10.79m 35-05.00 1
9 Hannah Stevenson FR Utah Valley 10.02m 10.24m 33-07.25
10 Erica Boyer FR Colorado State 10.50m 10.12m 33-02.50
p><p>Women Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Whitney Ashley SR San Diego State 16.21m 16.63m 54-06.75 10
2 <a href="/sports/c-track/mtt/blackburn_paige00.html">Paige Blackburna> SR Air Force 14.63m 14.99m 49-02.25 8
3 Jasmine Burrell FR San Diego State 14.78m 14.69m 48-02.50 6
4 Jenna Sliwinski JR Colorado State 13.94m 14.22m 46-08.00 5
5 Ashley Hutchinson SR Wyoming 14.84m 13.97m 45-10.00 4
6 Mollie Dahl JR Wyoming 14.40m 13.86m 45-05.75 3
7 Emily Hunsucker Colorado 12.70m 13.64m 44-09.00 2
8 Shreese Daniels FR Wyoming 14.24m 13.60m 44-07.50 1
9 Kiah Hicks FR Colorado State 13.56m 13.17m 43-02.50
10 Martha Shepard SO BYU 13.14m 12.91m 42-04.25
11 Elizabeth Johnson JR Colorado State 13.57m 12.84m 42-01.50
12 <a href="/sports/c-track/mtt/tabb_danielle00.html">Danielle Tabba> FR Air Force 12.82m 12.73m 41-09.25
13 Jessica Sharbono SO Colorado State 13.15m 12.64m 41-05.75
14 Kenisha Throughsingh JR Colorado State 13.40m 12.58m 41-03.25
15 Becca Hutton SO Utah Valley 12.10m 12.28m 40-03.50
16 <a href="/sports/c-track/mtt/gebauer_rachel00.html">Rachel Gebauera> SR Air Force 12.78m 12.07m 39-07.25
17 Chelsey Stegelmeier FR Utah Valley 11.02m 11.86m 38-11.00
18 Margaux Krahe FR Colorado 11.96m 11.79m 38-08.25
19 Ellie Fanaika SR San Diego State 13.00m 11.78m 38-07.75
19 Allison Reaser SO San Diego State 11.69m 11.78m 38-07.75
21 <a href="/sports/c-track/mtt/moorkamp_katy00.html">Katy Moorkampa> JR Air Force 12.36m 11.59m 38-00.25
22 Holly Odneal JR Colorado 11.86m 10.84m 35-06.75
23 <a href="/sports/c-track/mtt/bauman_becca00.html">Becca Baumana> SO Air Force 11.40m 10.70m 35-01.25
24 Kirsten Wicks Colorado 11.40m 10.28m 33-08.75
25 Gwen Ricco JR Colorado 10.62m 10.24m 33-07.25
26 Genny Mayden SO Colorado 11.46m 10.20m 33-05.75
27 Brianne Beemer JR Colorado 10.94m 10.19m 33-05.25
28 Alyssa Frank JR Colorado 10.22m 10.10m 33-01.75
29 Brianna French FR BYU 12.19m 10.06m 33-00.25
30 Brittany Lewis FR Colorado 10.92m 10.03m 32-11.00
31 Alexandria Cervantes SO Long Beach State 12.49m 9.81m 32-02.25
32 Katie Dreher SR Colorado 9.76m 9.48m 31-01.25
-- Brittany Gonter FR San Diego State 13.14m ND
-- Shari Harris SO Long Beach State 13.01m ND
p><p>Women Weight Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Whitney Ashley SR San Diego State 18.80m 18.47m 60-07.25 10
2 Ellie Fanaika SR San Diego State 17.16m 17.55m 57-07.00 8
3 Kiah Hicks FR Colorado State 17.95m 17.05m 55-11.25 6
4 Jessica Sharbono SO Colorado State 16.69m 16.86m 55-03.75 5
5 Elizabeth Johnson JR Colorado State 17.05m 16.53m 54-02.75 4
6 Anna George JR Wyoming 16.85m 16.34m 53-07.50 3
7 Kenisha Throughsingh JR Colorado State 16.30m 16.24m 53-03.50 2
8 Jenna Sliwinski JR Colorado State 16.52m 16.03m 52-07.25 1
9 Shreese Daniels FR Wyoming 18.76m 15.90m 52-02.00
10 Jasmine Burrell FR San Diego State 18.27m 15.84m 51-11.75
11 <a href="/sports/c-track/mtt/blackburn_paige00.html">Paige Blackburna> SR Air Force 17.62m 15.81m 51-10.50
12 Martha Shepard SO BYU 14.24m 15.58m 51-01.50
13 <a href="/sports/c-track/mtt/bauman_becca00.html">Becca Baumana> SO Air Force 14.58m 15.48m 50-09.50
14 Shari Harris SO Long Beach State 15.56m 15.35m 50-04.50
15 Sophie Hallam-Eames FR Colorado 13.70m 14.40m 47-03.00
16 Kirsten Wicks Colorado 14.31m 14.01m 45-11.75
17 Becca Hutton SO Utah Valley 14.85m 13.88m 45-06.50
18 Kristen Nielsen JR Wyoming 15.39m 13.76m 45-01.75
19 <a href="/sports/c-track/mtt/tabb_danielle00.html">Danielle Tabba> FR Air Force 13.82m 13.27m 43-06.50
20 Kellie Lind Colorado 14.07m 12.43m 40-09.50
21 Chelsey Stegelmeier FR Utah Valley 10.61m 11.71m 38-05.00
-- <a href="/sports/c-track/mtt/gebauer_rachel00.html">Rachel Gebauera> SR Air Force 14.17m FOUL
-- Emily Hunsucker Colorado 16.79m FOUL
-- <a href="/sports/c-track/mtt/moorkamp_katy00.html">Katy Moorkampa> JR Air Force 14.55m FOUL
-- Ashley Hutchinson SR Wyoming 19.45m FOUL
p><p>Men High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Mark Jones FR Colorado 2.11m 2.20m 7-02.50 10
2 Russell Nielson FR BYU 2.05m 2.10m 6-10.75 8
3 <a href="/sports/c-track/mtt/smith_travis00.html">Travis Smitha> JR Air Force 1.99m 2.10m 6-10.75 6
4 Trevor Evanson FR Northern Colo. 1.99m 2.05m 6-08.75 5
5 Mitchel Solomon FR Colorado State 2.04m 2.00m 6-06.75 3.50
5 Dakota John SO BYU 2.14m 2.00m 6-06.75 3.50
7 Tyler Skinner JR Wyoming 2.14m 2.00m 6-06.75 2
8 <a href="/sports/c-track/mtt/jordan_tyler00.html">Tyler Jordana> SO Air Force 2.05m 1.95m 6-04.75 1
9 Jake Timmons SR Colorado 2.08m 1.95m 6-04.75
10 Gunnar Haynes FR Colorado State 1.99m 1.95m 6-04.75
10 <a href="/sports/c-track/mtt/mcdowell_evan00.html">Evan McDowella> FR Air Force 1.95m 1.95m 6-04.75
12 Kevin Jenkins JR Long Beach State 1.99m 1.90m 6-02.75
13 <a href="/sports/c-track/mtt/rex_kobi00.html">Kobi Rexa> FR Air Force 1.95m 1.90m 6-02.75
13 Josh McMillin JR Colorado State 1.91m 1.90m 6-02.75
15 Rusty Jones FR Utah Valley 1.85m 6-00.75
16 Ty Rosser FR Utah Valley 1.84m 1.85m 6-00.75
-- Lance Merrel FR Utah Valley 1.84m NH
-- Angel Medina FR Utah Valley 1.85m NH
p><p>Men Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Tyler Wallace SR Long Beach State 5.28m 5.10m 16-08.75 10
2 Brayden Bringhurst FR BYU 5.20m 5.00m 16-04.75 8
3 <a href="/sports/c-track/mtt/beski_elliott00.html">Elliott Beskia> SO Air Force 5.05m 4.90m 16-00.75 5.50
3 <a href="/sports/c-track/mtt/cooper_chase00.html">Chase Coopera> JR Air Force 5.05m 4.90m 16-00.75 5.50
5 Brandon Hierholzer JR Long Beach State 4.68m 4.90m 16-00.75 4
6 <a href="/sports/c-track/mtt/rogers_cort00.html">Cort Rogersa> SO Air Force 4.90m 4.90m 16-00.75 3
7 Tyler Brown SO BYU 5.15m 4.75m 15-07.00 2
8 Andrew Schall JR Colorado State 5.05m 4.75m 15-07.00 1
9 Dillon Fox SO Long Beach State 4.68m 4.45m 14-07.25
9 <a href="/sports/c-track/mtt/williams_matt00.html">Matt Williamsa> FR Utah Valley 4.45m 14-07.25
11 Mark Horist SR Long Beach State 4.66m 4.45m 14-07.25
12 Jason DeWitt SO Colorado 3.65m 4.30m 14-01.25
13 Michael Ashton SO Utah Valley 4.30m 4.30m 14-01.25
-- Eddie Taylor SR Colorado 4.38m NH
p><p>Men Long Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 <a href="/sports/c-track/mtt/kearney_blue00.html">Blue Kearneya> FR Air Force 7.15m 23-05.50 10
2 Scotty Owens FR Colorado State 6.81m 7.07m 23-02.50 8
3 Michael McPherson SO Utah Valley 7.20m 6.91m 22-08.00 6
4 Manny Neizer SR Long Beach State 7.00m 6.86m 22-06.25 5
5 Jaymes Talkington JR Wyoming 6.69m 6.68m 21-11.00 4
6 Jonathan Edmunds FR Colorado State 6.64m 6.67m 21-10.75 3
7 Zach Cook SO Utah Valley 6.22m 6.55m 21-06.00 2
8 Alec Rupe FR Northern Colo. 6.56m 6.53m 21-05.25 1
9 Trey Richardson FR Colorado State 6.62m 6.34m 20-09.75
10 Ryan Wasilawski JR Colorado State 7.10m 6.25m 20-06.25
11 Bryson Strupp FR BYU 7.16m 6.24m 20-05.75
12 Finness Caldwell JR Northern Colo. 6.22m 20-05.00
13 Danny Leal FR Colorado State 6.40m 6.19m 20-03.75
14 Kyle Baker FR Colorado State 6.31m 6.10m 20-00.25
14 Josh McMillin JR Colorado State 6.71m 6.10m 20-00.25
14 Mark Horist SR Long Beach State 6.38m 6.10m 20-00.25
17 James Davis JR Northern Colo. 6.48m 6.07m 19-11.00
18 Jason DeWitt SO Colorado 6.70m 6.00m 19-08.25
19 Eddie Taylor SR Colorado 6.32m 5.86m 19-02.75
20 Mason Larkin FR Utah Valley 6.33m 5.78m 18-11.75
21 Adam Frank SO Northern Colo. 5.84m 5.42m 17-09.50
-- Stephen Michel JR Wyoming 7.40m FOUL
-- Lenyn Leonce JR Wyoming 7.44m FOUL
p><p>Men Triple Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Scotty Owens FR Colorado State 14.00m 14.80m 48-06.75 10
2 Manny Neizer SR Long Beach State 15.14m 14.74m 48-04.50 8
3 Kyle Mills SR BYU 14.54m 14.64m 48-00.50 6
4 Michael Vaughan SR Long Beach State 14.78m 14.44m 47-04.50 5
5 Trey Richardson FR Colorado State 14.58m 14.42m 47-03.75 4
6 Jonathan Edmunds FR Colorado State 14.35m 14.34m 47-00.75 3
7 Jaymes Talkington JR Wyoming 14.42m 14.31m 46-11.50 2
8 <a href="/sports/c-track/mtt/gartrell_kyle00.html">Kyle Gartrella> FR Air Force 13.77m 45-02.25 1
9 <a href="/sports/c-track/mtt/kearney_blue00.html">Blue Kearneya> FR Air Force 13.73m 45-00.50
10 Josh McMillin JR Colorado State 14.22m 13.73m 45-00.50
11 Kevin Jenkins JR Long Beach State 14.50m 13.57m 44-06.25
12 James Davis JR Northern Colo. 13.19m 43-03.25
13 Kyle Baker FR Colorado State 13.32m 12.64m 41-05.75
p><p>Men Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Jacob Weintraub SR Long Beach State 17.91m 17.67m 57-11.75 10
2 Alec Pott SO Colorado State 15.55m 16.25m 53-03.75 8
3 <a href="/sports/c-track/mtt/schwochow_kyle00.html">Kyle Schwochowa> SR Air Force 16.94m 16.08m 52-09.25 6
4 <a href="/sports/c-track/mtt/herbison_sean00.html">Sean Herbisona> SR Air Force 16.61m 16.02m 52-06.75 5
5 Ken Harriman SO Colorado State 15.63m 16.01m 52-06.50 4
6 Carson Rowley JR Colorado State 15.81m 15.80m 51-10.00 3
7 <a href="/sports/c-track/mtt/cole_james00.html">James Colea> SR Air Force 16.16m 15.69m 51-05.75 2
8 <a href="/sports/c-track/mtt/chambers_james00.html">James Chambersa> JR Air Force 15.90m 15.36m 50-04.75 1
9 Jake Schneeberger FR Colorado State 14.70m 14.88m 48-10.00
10 Alex Kizirian Colorado 14.95m 14.70m 48-02.75
11 Callen Hecker FR Colorado State 14.30m 14.51m 47-07.25
12 Aaron Best JR Utah Valley 15.44m 14.41m 47-03.50
13 <a href="/sports/c-track/mtt/ford_brian00.html">Brian Forda> JR Air Force 14.33m 14.26m 46-09.50
14 Henry Ferreira JR Wyoming 15.24m 13.91m 45-07.75
15 Brady Rutt FR Colorado 14.14m 13.84m 45-05.00
16 <a href="/sports/c-track/mtt/fooster_jalen00.html">Jalen Foostera> SO Air Force 13.73m 13.46m 44-02.00
17 Joe Stull FR BYU 14.10m 13.39m 43-11.25
18 <a href="/sports/c-track/mtt/barkemeyer_jared00.html">Jared Barkemeyera> SR Air Force 13.37m 13.11m 43-00.25
19 <a href="/sports/c-track/mtt/cox_shane00.html">Shane Coxa> JR Air Force 13.25m 12.88m 42-03.25
20 <a href="/sports/c-track/mtt/hackert_brad00.html">Brad Hackerta> SO Air Force 12.41m 40-08.75
21 Stephen Wickhamshire JR Utah Valley 11.13m 11.80m 38-08.75
-- Josh Villalobos JR Long Beach State 13.05m FOUL
-- <a href="/sports/c-track/mtt/kent_william00.html">William Kenta> SO Air Force 12.80m FOUL
p><p>Men Weight Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Joe Plante SR Wyoming 19.56m 18.67m 61-03.00 8
2 Dalton Sybrant SO Wyoming 17.38m 18.00m 59-00.75 6
3 Carson Rowley JR Colorado State 17.92m 17.30m 56-09.25 5
4 Alec Pott SO Colorado State 17.98m 17.27m 56-08.00 4
5 Ken Harriman SO Colorado State 18.31m 17.25m 56-07.25 10
6 Josh Villalobos JR Long Beach State 16.59m 17.19m 56-04.75 3
7 <a href="/sports/c-track/mtt/ford_brian00.html">Brian Forda> JR Air Force 16.88m 17.00m 55-09.25 2
8 <a href="/sports/c-track/mtt/fooster_jalen00.html">Jalen Foostera> SO Air Force 16.82m 16.29m 53-05.50 1
9 Brady Rutt FR Colorado 15.85m 16.28m 53-05.00
10 <a href="/sports/c-track/mtt/barkemeyer_jared00.html">Jared Barkemeyera> SR Air Force 16.54m 15.80m 51-10.00
11 <a href="/sports/c-track/mtt/cole_james00.html">James Colea> SR Air Force 16.46m 15.58m 51-01.50
12 Jake Schneeberger FR Colorado State 17.38m 15.47m 50-09.25
13 Cameron Hutchins SR Colorado 16.12m 15.34m 50-04.00
14 Joe Stull FR BYU 15.39m 14.93m 48-11.75
15 <a href="/sports/c-track/mtt/kent_william00.html">William Kenta> SO Air Force 16.61m 14.81m 48-07.25
16 Sean Colin SR Northern Colo. 14.74m 14.80m 48-06.75
17 <a href="/sports/c-track/mtt/cox_shane00.html">Shane Coxa> JR Air Force 15.07m 14.75m 48-04.75
18 <a href="/sports/c-track/mtt/herbison_sean00.html">Sean Herbisona> SR Air Force 16.61m 14.26m 46-09.50
19 <a href="/sports/c-track/mtt/chambers_james00.html">James Chambersa> JR Air Force 14.23m 13.96m 45-09.75
20 Aaron Best JR Utah Valley 13.76m 13.95m 45-09.25
-- Mark Sparks JR Wyoming 18.88m FOUL
-- Callen Hecker FR Colorado State 16.74m FOUL
-- Alex Kizirian Colorado 17.53m FOUL
p>pre>
Like·Comment·Share·E-mail·13864 views
History for Air Force Indoor Team Challenge
Show 9 more
Hashtags#air #force #don #barrett #duals
|