Folders |
2015 Results - Mooberry RelaysPublished by
Website:Click here Mens 100 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Isaac Wicks 12 North Central 10.98
2 Khalil Winfrey 11 Rogers-Spokane 11.01
3 Tanner Chase 11 University 11.34
4 Rashad Hill 11 Lewis and Clark 11.35
5 Kevin Wu 12 Olympia 11.40
6 Zach Vogel 11 Mt Spokane 11.50
7 Tre'Von Tuggles 10 University 11.61
8 Tony Pizzillo 9 Shadle Park 11.62
9 David Mckinzy 10 Lewis and Clark 11.63
10 Tajuane Roberson 11 Joel Ferris 11.64
11 Cody Sherwood 12 East Valley-Spokane 11.76
12 Colin Courter 12 Olympia 11.78
13 Ej Bade 10 Mead 11.79
14 Charles Johnson 9 Cheney 11.80
15 Jack Welch 10 Gonzaga Prep 12.15
16 Nikolas Young 10 East Valley-Spokane 12.37
17 Xavier Wicks 9 Shadle Park 12.54
18 Jacob Kahler 10 Central Valley 12.58
19 Jase Mccammond 10 Central Valley 12.91
John Lawton-Patterson 12 Joel Ferris DNS
Thomas Hilverda-Depaolo 12 Gonzaga Prep DNS
Clayton Leslie 11 Mead DNS
Tommy Day 12 North Central DNS
Jj Curry 11 Rogers-Spokane DNS
Mens 100 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Michael Hoyt 10 Mt Spokane 20.12
2 Nathaniel Strebel 9 University 49.28
Mens 800 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Chris Fortner North Central 49.46
2 Andrew Allen East Valley-Spokane 49.53
3 Ian Fish Olympia 50.07
4 Matt Naccarato Central Valley 50.28
5 Brett Wyborney Cheney 53.06
6 Tyler Brooking Gonzaga Prep 53.09
7 Levi Meinzinger University 53.22
8 Johnathan Smitamorn Lewis and Clark 53.62
Collin Grosse Mead No Mark
Jacob Barnes Mt Spokane DNS
Mens 800 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Michael Hoyt 10 Mt Spokane 2:26.75
2 Nathaniel Strebel 9 University 7:27.99
Isaiah Rigo 9 Cheney DNS
Mens 1600 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Isaac Barville 11 University 4:24.48
2 Hunter Simpson 11 University 4:25.09
3 Zak Kindl 10 Lewis and Clark 4:29.00
4 Kyle Rapacz 12 Olympia 4:33.28
5 Jacob Christner 10 North Central 4:35.25
6 Gabriel Meek 11 North Central 4:38.77
7 Erik Holm 11 Joel Ferris 4:39.84
8 Noah Murry 11 Olympia 4:41.09
9 Fielding Demars 9 Central Valley 4:41.73
10 Teagan Osborne 12 Shadle Park 4:45.87
11 Kellen Bulger 11 Joel Ferris 4:46.07
12 Nathaniel Kinney 11 Mead 4:46.93
13 Alek Kvokov 9 Mead 4:59.37
14 Kaleb Lerch 10 Cheney 5:00.30
15 Gabriel Sikora 10 Gonzaga Prep 5:00.60
Roberto Lopez 11 Rogers-Spokane DNS
Mens 110 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Nick Johnson 11 Gonzaga Prep 14.25
2 Thomas Dammarell 10 Mead 14.73
3 Jeremiah Cooney 10 Gonzaga Prep 14.89
4 Keaton Flanigan 10 Mead 15.24
5 Mike Proudfoot 12 Mt Spokane 15.59
6 Kristjann Hisole 12 Olympia 16.27
7 Andy Engelbertson 12 Lewis and Clark 16.65
8 Jackson Spencer 12 Cheney 16.79
9 Nathan Wood 12 Joel Ferris 17.07
10 Isaac Lamb 11 East Valley-Spokane 17.10
11 Nick Terhaar 11 University 17.56
12 Mathias Maughan 11 University 17.59
13 Cody Abel 11 Central Valley 17.89
14 Julian Grant 11 Olympia 17.93
15 Sam Schreiber 12 Cheney 18.08
16 Asa Taylor 11 Joel Ferris 18.14
17 Brendan Blocker 10 North Central 18.22
18 Christian Barnes 10 North Central 18.48
19 Brian Hutchins 12 East Valley-Spokane 19.12
20 Brodie Pirtle 9 Lewis and Clark 19.76
21 Nathan Bannon 10 Central Valley 20.47
Mens 300 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Bryan Anderson 11 Mead 39.75
2 Fox Comstock 12 Olympia 41.54
3 Isaac Lamb 11 East Valley-Spokane 42.60
4 Mathias Maughan 11 University 42.79
5 Mike Proudfoot 12 Mt Spokane 43.25
6 Jeremiah Cooney 10 Gonzaga Prep 43.62
7 Isaiah Ervin 9 East Valley-Spokane 43.64
8 Quinn Comstock 12 Olympia 44.07
9 Christian Barnes 10 North Central 44.15
10 Kevin Moore-Young 12 Lewis and Clark 44.22
11 Sam Schreiber 12 Cheney 44.27
12 Jackson Spencer 12 Cheney 45.06
13 Nick Terhaar 11 University 45.33
14 Keaton Flanigan 10 Mead 45.35
15 Nathan Bannon 10 Central Valley 47.11
16 Asa Taylor 11 Joel Ferris 47.53
17 Joseph Ceniza 12 Rogers-Spokane 50.27
Wayde Jones 11 Rogers-Spokane DNS
Brodie Pirtle 9 Lewis and Clark DNS
Nathan Wood 12 Joel Ferris DNS
Eric Leavey 9 Shadle Park DNS
Cody Abel 11 Central Valley DNS
Luke Palmer 11 Mt Spokane DNS
Joseph Roberts 12 North Central No Time
Mens 4x100 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Rogers-Spokane 44.03
2 Olympia 44.20
3 Lewis and Clark 44.55
4 Mead 44.74
5 University 44.87
6 East Valley-Spokane 45.58
7 Cheney 47.13
8 Central Valley 47.48
9 Shadle Park 52.02
Mens 4x400 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Olympia 3:27.38
2 Rogers-Spokane 3:35.66
3 Gonzaga Prep 3:36.42
4 East Valley-Spokane 3:36.58
5 Mead 3:37.27
6 Central Valley 3:38.76
7 University 3:42.46
Mens 4x800 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Joel Ferris 7:58.26
2 University 8:00.80
3 Cheney 8:19.56
4 Mead 8:21.05
5 North Central 8:34.52
6 Olympia 8:36.82
7 Central Valley 8:58.16
8 Shadle Park 9:10.93
Mens 4x1600 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Medical Lake 18:33.29
2 North Central 18:59.26
3 Lewis and Clark 19:04.26
4 Gonzaga Prep 19:04.54
5 University 19:22.40
6 Central Valley 19:27.28
7 Mead 19:27.83
8 Olympia 20:50.28
Mens SMR 200
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Jj Curry Rogers-Spokane 3:41.43
2 Owen Shea Olympia 3:42.94
3 Tommy Day North Central 3:44.85
4 Tanner Chase University 3:46.17
5 Trey Austin Joel Ferris 3:48.34
6 Grant Hannan Central Valley 3:49.56
7 Kody Vigesaa East Valley-Spokane 3:50.15
8 Alex Mosses Mead 3:52.17
9 Taylor Duncan Lewis and Clark 3:58.30
Gaige Felix Cheney DNS
Mens DMR 1200
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Justin Janke North Central 10:05.83
2 Scott Kopczynski East Valley-Spokane 10:31.82
3 Will Medellin Mead 10:42.67
4 Kaleb Lerch Cheney 10:50.79
5 Noah Kroeze Medical Lake 11:05.40
6 Lucas Masjoan Lewis and Clark 11:13.64
7 Bob Jarrard Gonzaga Prep 11:20.36
8 Tanner Gummersall Central Valley 11:24.00
9 Joe Hawkins University 11:52.66
10 Ben Van Haitsma Olympia 12:01.00
11 Wayde Jones Rogers-Spokane 12:19.66
Mens Shot Put
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Kirk Unland 11 Joel Ferris 51-10.00
2 Zach Jensen 12 Joel Ferris 49-02.50
3 Brett Wyborney 12 Cheney 46-07.00
3 Andrew Allen 12 East Valley-Spokane 46-07.00
5 Jacob Lionello 12 Mt Spokane 44-01.50
6 Dalton Dixon 11 Mt Spokane 44-01.00
7 Aaron Stintzi 12 Central Valley 43-09.00
8 Matt Brown 10 Mead 43-07.50
9 Robert Percival 11 Mead 43-06.50
10 Tyler Skogen 11 East Valley-Spokane 43-02.00
11 Carson O'Neill 10 Central Valley 42-03.00
12 Bryce Bryant 10 Lewis and Clark 42-01.00
13 Tavian Lockhart 11 North Central 41-07.50
14 David Woodward 11 Olympia 40-08.00
15 Blake Womble 11 University 40-02.00
16 Tyler Rickel 11 University 39-03.50
17 Chris Fortner 12 North Central 37-08.00
18 Tyler Gladden 12 Cheney 37-05.00
19 Caleb Johnson 9 Shadle Park 36-09.50
20 Tyler Brooking 11 Gonzaga Prep 36-06.50
21 Bryan Krych 10 Lewis and Clark 36-04.00
22 Ben Saxton 10 Rogers-Spokane 36-01.50
23 Jake Dorsh 11 Gonzaga Prep 36-00.00
24 Kyle Eldredge 11 Rogers-Spokane 34-09.00
25 Ian Fish 12 Olympia 33-06.50
Gage Gallagher 11 Shadle Park No Time
Mens Shot Put
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Nathaniel Strebel 9 University 5-10.00
Mens Discus
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Logan Feasline 12 St Maries 155-01
2 Kirk Unland 11 Joel Ferris 143-08
3 Zach Jensen 12 Joel Ferris 138-08
4 Trevor Payne 12 Mt Spokane 138-04
5 Kerrigan Hough 12 Gonzaga Prep 131-07
6 Andrew Mcnitt 11 Mt Spokane 128-08
7 Matt Naccarato 11 Central Valley 126-00
8 Jacob Lionello 12 Mt Spokane 125-00
9 Michael Alnassim 12 East Valley-Spokane 123-09
10 Matt Brown 10 Mead 123-04
11 Jordan Machovsky 11 Central Valley 122-03
12 Tyler Rickel 11 University 119-02
13 Tyler Brooking 11 Gonzaga Prep 117-00
14 Brett Wyborney 12 Cheney 115-08
15 Ryan Underland 10 Olympia 112-03
16 Aiden Volke 11 North Central 108-09
17 Kyle Eldredge 11 Rogers-Spokane 104-05
18 Caleb Johnson 9 Shadle Park 103-05
19 Levi Meinzinger 11 University 102-01
20 Tyler Hong 12 Olympia 101-08
21 Johnathan Smitamorn 12 Lewis and Clark 101-00
22 Cody South Irvine 10 Lewis and Clark 101-00
23 Collin Grosse 10 Mead 97-09
24 Riley Moore 12 North Central 96-08
25 Ben Saxton 10 Rogers-Spokane 94-02
26 Chase Reed 10 Cheney 92-09
Devon Diamaio-Hart 11 Mt Spokane No Time
Tyler Skogen 11 East Valley-Spokane No Time
Gage Gallagher 11 Shadle Park No Time
Mens Discus
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Nathaniel Strebel 9 University 11-03
Mens Javelin
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Jacob Barnes 11 Mt Spokane 169-03
2 Derek Ishii 12 Mt Spokane 169-02
3 Kaden Wilson 12 Olympia 168-09
4 Austin Scally 12 North Central 161-08
5 Jake Bradshaw 12 Olympia 158-06
6 Kerrigan Hough 12 Gonzaga Prep 155-10
7 Justin Vogt 12 Lewis and Clark 153-04
8 Josh Farr 9 Mead 148-06
9 Jacob Kahler 10 Central Valley 146-01
10 Tommy Day 12 North Central 146-00
11 Andrew Markley 11 Mead 143-03
12 Erik Fitzgerald 10 Central Valley 142-03
13 David Woodward 11 Olympia 141-02
14 Tony Tareski 9 Gonzaga Prep 137-04
15 Damon King 12 East Valley-Spokane 135-10
16 Christopher Tveit 11 University 132-04
17 Parker Bradstreet 11 University 127-07
18 Branden Zurfluh 12 East Valley-Spokane 121-06
19 Brock Winegar 10 Cheney 117-07
20 Isaac Cook 9 Shadle Park 115-09
21 Kirk Maat 11 Cheney 114-10
22 Emson Eukenio 11 Rogers-Spokane 114-08
23 Xavier Wicks 9 Shadle Park 108-09
24 Mateo Rodriguez 11 Rogers-Spokane 108-03
25 Willie Holland 10 Lewis and Clark 89-04
Mens High Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Noah Martin 11 University 6-04.00
2 Aaron Stintzi 12 Central Valley 6-00.00
3 Jakob Steen 11 Olympia 5-10.00
3 Eli Hartshorn 12 East Valley-Spokane 5-10.00
3 Justin Vogt 12 Lewis and Clark 5-10.00
6 Gabe George 12 University 5-08.00
6 Nathan Chapman 10 East Valley-Spokane 5-08.00
6 Tom Zieroth 11 Mt Spokane 5-08.00
9 Michael Hollister 11 North Central 5-06.00
9 Jacob White 9 Mt Spokane 5-06.00
9 Travis Smith 11 Mead 5-06.00
12 David Woodward 11 Olympia 5-04.00
12 Nathan Vitale 11 Shadle Park 5-04.00
12 Micah Mason 9 Central Valley 5-04.00
12 Asante Fields 12 Rogers-Spokane 5-04.00
16 Michael Pablo 9 Gonzaga Prep 5-02.00
16 Nick Johnson 11 Gonzaga Prep 5-02.00
Parker Howard 10 North Central No Time
Joe Satola 12 Mead NH
Jakobe Ford 10 Shadle Park No Time
Branson Hutchins 10 Lewis and Clark NH
Conrad Weeks 11 Rogers-Spokane No Time
Mens Pole Vault
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Noah Martin 11 University 13-06.00
1 Matthew Coelho 12 Joel Ferris 13-06.00
1 Matt Mehring 12 Mt Spokane 13-06.00
4 Kaleb Taylor 11 Gonzaga Prep 13-00.00
4 Nate Goodman 12 Mt Spokane 13-00.00
4 Aleks Vasilyev 12 Mead 13-00.00
7 Clay Somes 10 Joel Ferris 12-06.00
8 Bryce Bennett 10 Central Valley 12-00.00
8 Collin Galbreath 11 Mead 12-00.00
10 Jasper Coulter 12 North Central 11-06.00
10 Raymond Volk 11 Rogers-Spokane 11-06.00
12 Houston Moczulski 10 Cheney 11-00.00
12 Derek Buehler 12 Olympia 11-00.00
14 Garrett Bonasera 12 Rogers-Spokane 10-06.00
14 Ryan Tucker 11 Central Valley 10-06.00
14 Cole Sherwood 10 East Valley-Spokane 10-06.00
14 Robert Bates 10 University 10-06.00
14 Morgan Talkington 12 Olympia 10-06.00
19 Ian Hash 11 Lewis and Clark 9-06.00
Bryan Krych 10 Lewis and Clark NH
Nathan Vitale 11 Shadle Park NH
Braden Smith 10 Gonzaga Prep No Time
Scott Hinshaw 12 Shadle Park No Time
Robert Ingram 9 East Valley-Spokane No Time
Mens Long Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Jj Curry 11 Rogers-Spokane 20-04.50
2 Reggie Harris 12 Lewis and Clark 20-00.50
2 David Woodward 11 Olympia 20-00.50
4 Josh Harris 12 Lewis and Clark 19-09.00
5 Dante Clayton 11 East Valley-Spokane 19-05.50
6 Michael Pablo 9 Gonzaga Prep 18-11.50
7 Gaige Felix 11 Cheney 18-08.00
8 Ej Bade 10 Mead 18-05.50
9 Grant Hannan 9 Central Valley 17-11.00
10 Nathan Bannon 10 Central Valley 17-10.00
10 Patrick Pullens 11 Rogers-Spokane 17-10.00
10 Clayton Leslie 11 Mead 17-10.00
13 Nik Keller 11 Joel Ferris 17-09.50
14 Cody Barnett 10 Olympia 17-06.00
15 Brian Hutchins 12 East Valley-Spokane 17-05.50
16 Quinn Sestero 10 Gonzaga Prep 17-04.00
17 Ethan Oliver 12 University 17-03.00
18 Cameron Yamada 10 North Central 16-00.50
19 Jonathan Stomps 10 North Central 15-09.00
20 Gabe George 12 University 15-08.00
Jakobe Ford 10 Shadle Park No Time
Tod Kahler 12 Mt Spokane No Time
Roy Hyatt 12 Mt Spokane No Time
Cameron Duty 12 Shadle Park No Time
Charles Johnson 9 Cheney No Time
Mens Triple Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Asante Fields 12 Rogers-Spokane 43-02.50
2 Justin Vogt 12 Lewis and Clark 41-04.50
3 Branson Hutchins 10 Lewis and Clark 41-03.50
4 Jacob White 9 Mt Spokane 40-06.00
5 Gaige Felix 11 Cheney 40-04.00
6 Sawyer Maxwell 11 Mt Spokane 40-03.00
7 Collin Galbreath 11 Mead 39-09.00
8 Quinn Sestero 10 Gonzaga Prep 38-08.00
9 Kenji Scott 11 Olympia 38-05.00
10 Micah Mason 9 Central Valley 37-06.50
11 Txufeng Moua 12 University 37-00.00
12 Kristjann Hisole 12 Olympia 36-11.00
13 Nathan Bannon 10 Central Valley 36-05.00
14 Cameron Yamada 10 North Central 35-09.50
15 Jonathan Stomps 10 North Central 35-07.50
Damion Presnell 10 Shadle Park No Time
Jack Bamis 12 Gonzaga Prep No Time
Ethan Oliver 12 University No Time
Cameron Duty 12 Shadle Park No Time
James Baird 11 Mead No Time
Jahlil Frans 9 Rogers-Spokane No Time
Mens Hammer
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Kirk Unland 11 Joel Ferris 168-02
2 Logan Feasline 12 St Maries 163-03
3 Andrew Allen 12 East Valley-Spokane 146-04
4 Alec Grewe 11 University 137-02
5 Zach Jensen 12 Joel Ferris 131-05
6 Tyler Skogen 11 East Valley-Spokane 129-02
7 Marty Munyon 11 Central Valley 126-11
8 Matt Naccarato 11 Central Valley 104-07
9 Julian Sears 9 University 78-00
Noah Huhs 9 East Valley-Spokane No Time
Damon King 12 East Valley-Spokane No Time
Dillon Lionello 10 Mt Spokane No Time
Trevor Payne 12 Mt Spokane No Time
Womens 100 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Katie Hawkins 9 Central Valley 12.89
2 Maegan Mccurdy 12 Joel Ferris 12.98
3 Kaelyn Baker 11 Shadle Park 13.07
4 Michele Olsen 11 Mead 13.11
5 Kylee Flower 9 Joel Ferris 13.12
6 Isabella Millsap 10 Lewis and Clark 13.14
7 Taylor Sellers 10 East Valley-Spokane 13.21
8 Emily Greene 10 Lewis and Clark 13.27
9 Melissa Symmes 11 Gonzaga Prep 13.41
10 Arizona Davis 12 Mt Spokane 13.51
11 Zella Conley 9 Mead 13.52
12 Micaela Verdal 10 East Valley-Spokane 13.71
13 Kaitlin Troy 11 Gonzaga Prep 13.72
14 Miranda Berg 12 University 13.79
15 Alicia Lies-Swatman 9 Mt Spokane 13.80
16 Hailey Love 11 University 13.87
17 Talia Felice 12 Rogers-Spokane 14.29
18 Heidi Niederstadt 9 North Central 14.66
Jenna Schuh 9 Rogers-Spokane DNS
Natalie Cabiad 10 Central Valley DNS
Ally Jones 10 Cheney DNS
Katie Dehart 11 North Central DNS
Stephanie Assonken 9 Cheney DNS
Womens 800 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Layne Ogle Mead 55.46
2 Katie Van Etten Central Valley 55.88
3 Talea Williams Lewis and Clark 58.81
4 Madison Bastin East Valley-Spokane 59.79
5 Kendra Divilbiss Joel Ferris 1:00.39
6 Ellie Davis Cheney 1:00.99
7 Veronica Franzese University 1:07.30
Emily Stiles Mt Spokane DNS
Womens 1600 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Makayla Lewis 10 Mead 5:21.56
2 Jenna Rogers 10 Mead 5:22.62
3 Kylee Dickinson 11 University 5:24.94
4 Rebecca Lehman 9 University 5:34.31
5 Abigail Smith 9 Lewis and Clark 5:36.42
6 Ashley Beard 10 Central Valley 5:43.76
7 Gabi Gomez-Wint 12 Shadle Park 5:50.06
8 Sarah Mcmillan 9 Joel Ferris 5:59.34
9 Eva Kennar 9 Gonzaga Prep 6:08.58
10 Reanna Risinger 10 North Central 6:10.25
11 Jessica Vietzke 9 Cheney 6:15.95
12 Shyanne Jones 11 Rogers-Spokane 6:23.21
13 Abby Harmison 9 Rogers-Spokane 7:30.23
Ava Figon 10 Mt Spokane DNS
Anisa Allaet 12 Joel Ferris DNS
Womens 3200 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Brittany Aquino 11 East Valley-Spokane 11:16.19
2 Allegra Vanderwilde 11 Lewis and Clark 12:09.90
3 Hannah Spakousky 9 Cheney 12:17.36
4 Taylor Brunett 9 Central Valley 12:27.79
5 Jaimee Hahn 12 Shadle Park 12:42.88
6 Sammi Noldin 10 North Central 12:43.18
7 Hannah Herzog 10 Lewis and Clark 12:44.61
8 Peighton Colliver 11 Mead 12:46.20
9 Elizabeth Thornton 10 Mead 12:46.40
10 Alecia Brooks 10 Cheney 13:00.32
11 Anne Arbanas 11 Joel Ferris 13:14.79
12 Alexis Brooks 10 Cheney 13:22.31
13 Alyssa Gottberg 11 University 13:57.72
14 Hannah White 10 University 14:26.68
Erin Kinney 11 Gonzaga Prep DNS
Ally Sestero 10 Joel Ferris DNS
Micaela Kostecka 11 Mt Spokane DNS
Sam Court 10 Gonzaga Prep DNS
Womens 100 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Kd Skillingstad 10 Cheney 15.52
2 Zella Conley 9 Mead 15.54
3 Madison Hovren 12 Central Valley 16.24
4 Sierra Everman 10 North Central 16.54
5 Emily Smith 11 University 17.11
6 Davilynn Fischer 12 Gonzaga Prep 17.25
7 Rachel Cochrane 10 East Valley-Spokane 17.40
7 Lauren Miller 12 Joel Ferris 17.40
9 Brielle Crump 11 Central Valley 17.52
10 Layne Ogle 11 Mead 17.77
11 Maddie Leonard 9 Shadle Park 17.85
12 Abbi Kalin 9 Mt Spokane 17.99
13 Maxey Cherel 11 Lewis and Clark 18.81
14 Alexis Walker 9 North Central 18.97
15 Taylor Miranda 10 Gonzaga Prep 19.06
16 Megan Dailey 9 Lewis and Clark 19.14
17 Kendra Spanjer-Cook 11 University 19.52
Pakou Lor 12 Rogers-Spokane DNS
Maison Stults 12 Joel Ferris DNS
Brianna Kostecka 9 Mt Spokane DNS
Alsatta Bakana 9 Cheney DNS
Zoe Novakovich 11 East Valley-Spokane DNS
Womens 300 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Madison Hovren 12 Central Valley 47.39
2 Grace Ellis 10 Lewis and Clark 47.67
3 Taylor Britz 10 Mead 47.75
4 Kassidy Keller 9 Central Valley 48.56
5 Helen Levchenko 12 Cheney 49.34
6 Miranda Berg 12 University 49.84
7 Davilynn Fischer 12 Gonzaga Prep 50.59
8 Sierra Everman 10 North Central 50.61
9 Makala Peterson 12 Rogers-Spokane 50.77
10 Kristie Mcgourin 10 Cheney 51.13
11 Rachel Cochrane 10 East Valley-Spokane 51.22
12 Abigail Hagan 10 Shadle Park 51.78
13 Madison Nackos 9 Lewis and Clark 52.19
14 Aeva Schrambach 10 Gonzaga Prep 52.75
15 Layne Ogle 11 Mead 53.02
16 Abi Vonbrethorst 9 Joel Ferris 55.10
17 Sarah Lunnen 11 North Central 56.99
Jessica Harpel 9 Joel Ferris DNS
Ellie Payne 11 East Valley-Spokane DNS
Abbi Kalin 9 Mt Spokane DNS
Brianna Kostecka 9 Mt Spokane DNS
Womens 4x100 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Lewis and Clark 49.88
2 Joel Ferris 50.61
3 Mt Spokane 50.66
4 Mead 51.52
5 Central Valley 51.84
6 Gonzaga Prep 52.43
7 East Valley-Spokane 53.43
8 Cheney 53.85
9 University 54.61
10 Rogers-Spokane 54.75
11 Shadle Park 55.84
12 North Central 57.10
Womens 4x400 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Central Valley 4:04.43
2 Lewis and Clark 4:10.69
3 Cheney 4:13.38
4 Gonzaga Prep 4:18.26
5 Mead 4:28.39
6 East Valley-Spokane 4:39.49
7 University 4:47.35
8 Shadle Park 4:52.73
Womens 4x800 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Central Valley 9:54.19
2 Lewis and Clark 10:06.89
3 Mead 10:08.16
4 Shadle Park 10:31.11
5 University 10:46.38
6 Cheney 10:53.06
7 North Central 10:59.26
8 Mt Spokane 11:00.49
Joel Ferris No Time
Womens SMR 200
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Anna Rodgers Lewis and Clark 4:24.26
2 Miahna Waters Mt Spokane 4:28.79
3 Megan Floyd Joel Ferris 4:36.61
4 Noelle Bowden Central Valley 4:37.49
5 Michele Olsen Mead 4:43.31
6 Stephanie Assonken Cheney 4:50.26
7 Nicole Bridge University 4:52.86
8 Zoe Novakovich East Valley-Spokane 4:55.52
9 Hope Caprye Shadle Park 4:59.33
Devin Clark North Central DNS
Kaitlin Troy Gonzaga Prep DNS
Womens DMR 1200
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Kearan Nelson Central Valley 12:21.33
2 Ashley Hauger Shadle Park 13:00.75
3 Abby Hammermeister Cheney 13:25.32
4 Liv Sargent Mt Spokane 13:37.16
5 Kristen Wanke North Central 13:46.66
6 Sam Court Gonzaga Prep 13:48.61
7 Kaydee Fisher Joel Ferris 13:49.47
8 Helen Krueger Lewis and Clark 13:56.85
9 Hannah Tomeo Mead 14:17.99
10 Micah Simpson University 14:30.62
11 Cadie Bise East Valley-Spokane 14:59.49
12 Kayla Foster Rogers-Spokane 15:44.31
Womens Shot Put
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Siniva Areta 12 Joel Ferris 35-02.25
2 Joselynn Tensley 11 Central Valley 34-07.00
3 Katie Van Etten 11 Central Valley 34-01.00
4 Hailey Leeking 9 North Central 33-05.00
5 Makala Peterson 12 Rogers-Spokane 33-02.00
6 Aurora Meuler 12 Mead 32-10.50
7 Madison Bastin 11 East Valley-Spokane 32-05.50
8 Kourtney Ybarra 10 Shadle Park 32-01.00
9 Maddie Heitkemper 12 Lewis and Clark 32-00.00
10 Karlee Rayman 11 Shadle Park 30-01.00
11 Sharaya Roberts 12 Joel Ferris 29-10.00
12 Veronica Franzese 11 University 29-08.00
13 Molly Herzog 9 Lewis and Clark 29-06.00
14 Arianna Rich 11 Cheney 29-00.00
15 Danielle Hilmes 11 Mead 28-08.00
16 Neely Harding 11 University 28-07.50
17 Delaney Warren 10 Mt Spokane 28-06.00
18 Samantha Dale 10 East Valley-Spokane 28-04.50
19 Destiny Roupe 11 Rogers-Spokane 26-09.50
19 Tarienne Hoke 9 Mt Spokane 26-09.50
21 Hannah Brown 10 Cheney 26-02.00
22 Grace Burke 9 North Central 24-05.50
Womens Discus
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Siniva Areta 12 Joel Ferris 125-02
2 Neely Harding 11 University 111-06
3 Makala Peterson 12 Rogers-Spokane 108-09
4 Samantha Dale 10 East Valley-Spokane 106-09
5 Hailey Leeking 9 North Central 105-00
6 Sharaya Roberts 12 Joel Ferris 100-04
7 Delaney Warren 10 Mt Spokane 98-09
8 Liz Gaffney 10 Mead 98-08
9 Brianna Michelbook 10 East Valley-Spokane 96-00
10 Justice Harris 11 Mt Spokane 95-00
11 Joselynn Tensley 11 Central Valley 93-09
12 Marissa Hunley 12 Cheney 93-07
13 Breanna Wherley 12 Rogers-Spokane 90-04
14 Hailey Ottosen 12 Cheney 89-09
15 Kathryn Warner 10 Central Valley 89-03
16 Kourtney Ybarra 10 Shadle Park 88-09
17 Layne Ogle 11 Mead 87-05
18 Veronica Franzese 11 University 87-00
19 Haley Rektor 11 North Central 80-02
20 Talea Williams 11 Lewis and Clark 78-10
21 Josie Orvik 10 Shadle Park 69-01
22 Katelyn Mcpherson 10 Lewis and Clark 60-04
Womens Javelin
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Aurora Meuler 12 Mead 115-11
2 Koreejo Kinder 11 Mead 110-09
3 Madison Bastin 11 East Valley-Spokane 109-09
4 Talea Williams 11 Lewis and Clark 108-03
5 Emily Stiles 11 Mt Spokane 104-00
6 Mckenna Stocker 12 Central Valley 103-06
7 Elizabeth Bernbaum 12 Central Valley 100-09
8 Brooklyn Kittrell 9 Joel Ferris 99-05
9 Neely Harding 11 University 98-07
10 Megan Arnold 12 North Central 96-00
11 Olivia Prewitt 10 Mt Spokane 95-02
12 Bailey Gardner 11 North Central 94-09
13 Helen Levchenko 12 Cheney 93-05
14 Makena Dodson 9 Gonzaga Prep 91-03
15 Valerie Gamon 10 Gonzaga Prep 88-00
16 Brooklyn Juris 11 East Valley-Spokane 80-09
17 Chrissy Fitzgerald 10 Joel Ferris 79-08
18 Kendall Tillett 9 Rogers-Spokane 77-06
19 Hailley Long 11 University 76-01
20 Lindsey Schmidt 9 Shadle Park 74-08
21 Maxey Cherel 11 Lewis and Clark 68-02
22 Josie Orvik 10 Shadle Park 66-02
23 Pakou Lor 12 Rogers-Spokane 66-00
Breann Passey 12 Cheney No Time
Womens High Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Maddie Weigand 12 Mead 5-00.00
2 Sydney Johnson 10 Central Valley 4-10.00
3 Jordyn Reed 12 Central Valley 4-10.00
4 Isobelle Jones 11 Joel Ferris 4-10.00
5 Madi Vonbrethorst 9 Joel Ferris 4-10.00
6 Bethany Myers 10 Lewis and Clark 4-08.00
6 Jacqueline Ullrich 9 Gonzaga Prep 4-08.00
8 Rishel Hartshorn 9 East Valley-Spokane 4-06.00
8 Kayla Lemelin 12 Cheney 4-06.00
10 Claire Ecklund 11 North Central 4-06.00
11 Megan Duff 11 East Valley-Spokane 4-06.00
12 Katie Anderson 10 Mead 4-04.00
13 Haley Elkin 10 Lewis and Clark 4-04.00
14 Deja Sanders 11 Mt Spokane 4-04.00
Mary Smith 11 Gonzaga Prep NH
Jamie Stubbers 10 University NH
Jessica Mckernan 12 Mt Spokane NH
Emily Hawley 11 University NH
Bailey Gardner 11 North Central NH
Alsatta Bakana 9 Cheney No Time
Womens Pole Vault
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Carrie Jacka 12 Mead 11-09.00
2 Sarah Sheikh 12 Mead 10-00.00
3 Shawnee Konrad 10 Mt Spokane 9-06.00
3 Alexiz Samuelson 12 Shadle Park 9-06.00
5 Baylee Buchanan 11 East Valley-Spokane 9-00.00
5 Kayla Wyatt 10 Gonzaga Prep 9-00.00
7 Reigan Kampmann 10 Mt Spokane 8-06.00
8 Sydney Johnson 10 Central Valley 8-06.00
9 Sydney Schmidt 10 Joel Ferris 8-00.00
9 Celeste Gray 12 Lewis and Clark 8-00.00
11 Olivia Stockman 10 Central Valley 8-00.00
11 Jojo San Nicholas 10 Gonzaga Prep 8-00.00
12 Laurel Weberg 10 East Valley-Spokane 7-06.00
13 Kylla Hayes 10 Rogers-Spokane 7-06.00
14 Miranda Butler 11 Lewis and Clark 7-06.00
15 Samantha Staudenraus 10 Shadle Park 7-00.00
16 Jamie Stubbers 10 University 7-00.00
18 Megahn Short 9 Cheney 6-06.00
18 Zoe Lamb 9 Cheney 6-06.00
18 Brittni Fencl 12 Rogers-Spokane 6-06.00
21 Emily Smith 11 University 6-00.00
Shaelyn Pearson 11 Joel Ferris NH
Womens Long Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Maegan Mccurdy 12 Joel Ferris 17-04.00
2 Ally Jones 10 Cheney 16-04.50
3 Hannah Reiman 11 Central Valley 16-02.50
4 Rachel Cochrane 10 East Valley-Spokane 16-00.00
5 Noelle Bowden 9 Central Valley 15-11.00
6 Taylor Britz 10 Mead 15-10.00
7 Arizona Davis 12 Mt Spokane 15-07.00
8 Kabao Xiong 12 Rogers-Spokane 15-01.50
9 Emily Smith 11 University 14-09.00
10 Kendra Spanjer-Cook 11 University 14-07.00
11 Courtney Mclean 10 Mead 14-05.00
12 Breeann Johnson 12 Cheney 14-03.50
12 Deja Sanders 11 Mt Spokane 14-03.50
14 Bethany Myers 10 Lewis and Clark 14-03.00
14 Maegan O'Neill 12 Joel Ferris 14-03.00
16 Kayla Wyatt 10 Gonzaga Prep 14-02.00
17 Claire Ecklund 11 North Central 14-00.00
17 Tyler Castro 11 Shadle Park 14-00.00
19 Kailee Brown 9 East Valley-Spokane 13-11.50
20 Bridget Plese 10 Gonzaga Prep 13-11.00
21 Kalli Mikesel 10 Lewis and Clark 13-10.50
22 Bailey Gardner 11 North Central 13-08.00
23 Talia Felice 12 Rogers-Spokane 13-07.00
24 Karlee Rayman 11 Shadle Park 13-02.00
Womens Triple Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Hannah Reiman 11 Central Valley 35-04.50
2 Kd Skillingstad 10 Cheney 34-03.00
3 Isobelle Jones 11 Joel Ferris 33-08.50
4 Taylor Britz 10 Mead 33-08.00
5 Madi Vonbrethorst 9 Joel Ferris 33-05.50
6 Kayla Lemelin 12 Cheney 32-10.00
7 Rachel Cochrane 10 East Valley-Spokane 32-07.50
8 Aeva Schrambach 10 Gonzaga Prep 32-06.50
9 Sarah Deckard 12 Gonzaga Prep 32-00.50
10 Sophia Whitsett 12 Central Valley 31-10.00
11 Sarah Sheikh 12 Mead 31-08.00
12 Anissa Martinez 12 Lewis and Clark 31-02.50
12 Deja Sanders 11 Mt Spokane 31-02.50
14 Kabao Xiong 12 Rogers-Spokane 30-00.00
15 Corissa Larsen 11 East Valley-Spokane 29-11.00
16 Talia Felice 12 Rogers-Spokane 28-10.00
17 Bayley Welk 10 Mt Spokane 28-08.00
18 Emily Hawley 11 University 28-07.00
19 Tyler Castro 11 Shadle Park 27-06.00
20 Karlee Rayman 11 Shadle Park 25-02.50
Claire Ecklund 11 North Central ND
Jacey Schuh 12 University No Time
Devin Clark 9 North Central DNS
Maya Lebar 9 Lewis and Clark No Time
Womens Hammer
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Siniva Areta 12 Joel Ferris 133-10
2 Joselynn Tensley 11 Central Valley 128-05
3 Elizabeth Bernbaum 12 Central Valley 124-02
4 Delaney Warren 10 Mt Spokane 96-08
5 Jenna Bakly 11 Joel Ferris 94-08
6 Samantha Dale 10 East Valley-Spokane 93-04
7 Harlie Stuart 12 University 83-03
8 Veronica Franzese 11 University 81-07
9 Justice Harris 11 Mt Spokane 71-08
10 Jessica Quinn 10 East Valley-Spokane 67-03
Female Team Scores
Place School Points
1 Central Valley CVAL 120
2 Mead MEAD 89
3 Joel Ferris FERR 72
4 Lewis and Clark LCLK 57
5 Mt Spokane MTSP 40
6 Cheney CHEN 33
7 East Valley-Spokane EVSK 28
8 Shadle Park SHAD 24
9 University UNIV 21
10 Gonzaga Prep GONZ 12
11 North Central NCNT 8
12 Rogers-Spokane RGSK 6
Male Team Scores
Place School Points
1 Olympia OLYM 64
2 University UNIV 59
3 North Central NCNT 51
3 East Valley-Spokane EVSK 51
5 Joel Ferris FERR 50
6 Mt Spokane MTSP 47
7 Rogers-Spokane RGSK 40
7 Lewis and Clark LCLK 40
7 Mead MEAD 40
10 Gonzaga Prep GONZ 29
11 Central Valley CVAL 28
12 Medical Lake MDLK 12
12 Cheney CHEN 12
More news |