Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

Featured (335)
AK (0)
AZ (0)
CT (0)
DE (0)
DC (0)
FL (0)
GA (0)
HI (0)
KY (0)
ME (0)
MD (0)
MS (0)
NV (0)
NH (0)
NM (0)
NC (0)
ND (0)
OK (0)
RI (0)
SC (0)
SD (0)
TN (0)
VT (0)
VA (0)
WA (0)
WV (0)
WY (0)
All (8673)
 

News

 

2014 Results - USATF National Junior Olympic Track and Field Championships

Published by
RunnerSpace.com/HighSchool   on Jul 27 2014, 07:59 PM

Website:Click here

          2014 UATF JO National Championship - 7/21/2014 to 7/27/2014          
                          Turner Stadium, Humble, TX                          
                                    Results                                    
 
100 Meter Dash 8 & Under Division Girls
========================================================================
       Nat'l: N 14.35  7/30/2011   Kayla Davis, Quick Striders                 
     JO Meet: J 14.35  7/31/2011   Kayla Davis, Quick Stride                   
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Stacey Onyepunuka         06 Avondale, AZ           J 14.25Q  1.2  1 
  2 Kori Martin               06 Altadena, CA             14.36Q  1.2  4 
  3 Danielle Dunning          06 Hixson, TN               14.37Q  0.9  3 
  4 Nkoyo-May Usoro           06 Phoenix, AZ              14.49Q  0.6  2 
  5 Tarrianna Jackson         07 East Point, GA           14.73Q  0.7  7 
  6 Tamia Darden              06 Apex, NC                 14.90Q  1.7  5 
  7 Hailey Gordon             06 North Las Vegas, NV      14.92Q -0.1  6 
  8 Tristian Campbell         06 Houston, TX              14.52Q  0.9  3 
  9 Kayleigh Stargell         06 Mableton, GA             14.72Q  1.2  1 
 10 Jaylah McDonnell          06 Chandler, AZ             14.95Q -0.1  6 
 11 Grace Smith               06 Smyrna, GA               14.96Q  0.7  7 
 12 Amirah Shaheed            06 San Diego, CA            14.98Q  1.7  5 
 13 Hadassah Davies           06 Omaha, NE                15.19Q  1.2  4 
 14 Lyla Keller               06 Monrovia, CA             15.33Q  0.6  2 
 15 Kcaysha Medas-King        06 Jamaica, NY              15.03Q  0.9  3 
 16 Trinity Mosley            06 Sacramento, CA           15.16Q  1.2  1 
 17 Mya Pernetter             07 Pearland, TX             15.18Q  1.7  5 
 18 Trinnity Yarbrough        06 Tucson, AZ               15.23Q  1.2  4 
 19 Shaniyah Walker           06 Vicksburg, MS            15.28Q  0.7  7 
 20 Ronniah Wright            06 Stone Mountain, GA       15.30Q -0.1  6 
 21 Jada Lawson               06 Sacramento, CA           15.60Q  0.6  2 
 22 Zariah Arrington          06 Dallas, TX               15.24q  0.9  3 
 23 Jordon Bray               06 Calera, AL               15.27q  1.7  5 
 24 Alexus Roberts            06 Galena, OH               15.33q  0.7  7 
 25 Tynice Thomas             06 Fort Worth, TX           15.34  -0.1  6 
 26 Gabrielle Edwards         06 Cypress, TX              15.47   1.2  1 
 26 Stephanie Ogunbiyi        06 Bronx, NY                15.47   1.7  5 
 28 Kacee Johnson             06 Jackson, MS              15.55   1.2  4 
 29 Takyla Brown              06 Pflugerville, TX         15.57   1.2  4 
 30 Mya McNeil                06 Fort Lewis, WA           15.70   0.7  7 
 31 Mackenzie Kiel            06 Chapel Hill, NC          15.70   1.7  5 
 32 Ava Mcdonald              06 Allen, TX                15.72   0.9  3 
 33 Kiya Colvin               06 Owasso, OK               15.78   1.2  1 
 34 Sydney Lipkin             06 Ridgewood, NJ            15.81   0.6  2 
 35 Railyn Watkins            06 Sand Springs, OK         15.82   0.6  2 
 36 Lauryn Wright             06 Pearland, TX             15.83   1.2  1 
 37 Morgan Gillespie          06 Park Forest, IL          15.85   1.2  1 
 38 Toby Bernadt              06 Lincoln, NE              15.87   1.2  4 
 39 Layla Jones               06 Suitland, MD             15.89  -0.1  6 
 40 Moriah Bell               06 Houston, TX              15.90   0.6  2 
 41 Zaria Gool                06 Charlotte, NC            15.90   0.7  7 
 42 Sabria Jones              06 Steubenville, OH         15.98  -0.1  6 
 43 Jeri Terrell-McCullum     06 Bourbonnais, IL          16.00   0.9  3 
 44 Trinity Gray              06 Owasso, OK               16.09   1.2  4 
 45 Damya Scott               07 Carnegie, PA             16.09   0.6  2 
 46 Mykala Carter             06 Birmingham, AL           16.10  -0.1  6 
 47 Khamille Chappell         07 Seattle, WA              16.23   0.9  3 
 48 Lauren Klem               06 Franklin, IN             16.42   0.7  7 
 49 Selah Jackson             06 Matteson, IL             16.44   1.7  5 
 50 Jada Reeves               07 Oklahoma City, OK        16.54   0.7  7 
 51 E'Draya Caldwell          07 Trotwood, OH             16.57   1.2  4 
 52 Marveah Blount            06 Mineapolis, MN           16.71   1.7  5 
 53 Callie Levin              06 Solon, IA                17.49  -0.1  6 
 
100 Meter Dash 8 & Under Division Girls
========================================================================
       Nat'l: N 14.35  7/30/2011   Kayla Davis, Quick Striders                 
     JO Meet: J 14.35  7/31/2011   Kayla Davis, Quick Stride                   
    Name                    Year Team                     Semis  Wind H#
========================================================================
Semi-Finals
  1 Nkoyo-May Usoro           06 Phoenix, AZ            J 14.33Q  0.5  3 
  2 Stacey Onyepunuka         06 Avondale, AZ             14.44Q  0.1  1 
  3 Tristian Campbell         06 Houston, TX              14.49Q  0.9  2 
  4 Danielle Dunning          06 Hixson, TN               14.40Q  0.5  3 
  5 Kori Martin               06 Altadena, CA             14.52Q  0.9  2 
  6 Hailey Gordon             06 North Las Vegas, NV      14.72Q  0.1  1 
  7 Jaylah McDonnell          06 Chandler, AZ             14.83q  0.5  3 
  8 Grace Smith               06 Smyrna, GA               14.96q  0.9  2 
  9 Amirah Shaheed            06 San Diego, CA            14.99   0.1  1 
 10 Kayleigh Stargell         06 Mableton, GA             15.00   0.5  3 
 11 Tamia Darden              06 Apex, NC                 15.05   0.1  1 
 12 Lyla Keller               06 Monrovia, CA             15.05   0.9  2 
 13 Kcaysha Medas-King        06 Jamaica, NY              15.08   0.5  3 
 14 Shaniyah Walker           06 Vicksburg, MS            15.11   0.1  1 
 15 Tarrianna Jackson         07 East Point, GA           15.21   0.9  2 
 16 Zariah Arrington          06 Dallas, TX               15.23   0.5  3 
 16 Trinnity Yarbrough        06 Tucson, AZ               15.23   0.1  1 
 18 Alexus Roberts            06 Galena, OH               15.34   0.1  1 
 19 Trinity Mosley            06 Sacramento, CA           15.36   0.5  3 
 20 Jordon Bray               06 Calera, AL               15.36   0.9  2 
 21 Hadassah Davies           06 Omaha, NE                15.47   0.1  1 
 22 Jada Lawson               06 Sacramento, CA           15.68   0.5  3 
 23 Ronniah Wright            06 Stone Mountain, GA       15.73   0.9  2 
 24 Mya Pernetter             07 Pearland, TX             15.73   0.9  2 
 
100 Meter Dash 8 & Under Division Girls
=====================================================================
       Nat'l: N 14.35  7/30/2011   Kayla Davis, Quick Striders                 
     JO Meet: J 14.35  7/31/2011   Kayla Davis, Quick Stride                   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Stacey Onyepunuka         06 Avondale, AZ             14.42  -1.0 
  2 Nkoyo-May Usoro           06 Phoenix, AZ              14.43  -1.0 
  3 Danielle Dunning          06 Hixson, TN               14.59  -1.0 
  4 Kori Martin               06 Altadena, CA             14.61  -1.0 
  5 Tristian Campbell         06 Houston, TX              14.90  -1.0 
  6 Jaylah McDonnell          06 Chandler, AZ             15.09  -1.0 
  7 Hailey Gordon             06 North Las Vegas, NV      15.09  -1.0 
  8 Grace Smith               06 Smyrna, GA               15.13  -1.0 
 
200 Meter Dash 8 & Under Division Girls
========================================================================
       Nat'l: N 29.48  7/30/2011   Dynasty McClennon, Track Houston            
     JO Meet: J 29.48  7/30/2011   Dynasty Mcclennon, Track Housto             
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Danielle Dunning          06 Hixson, TN               29.61Q -0.6  1 
  2 Stacey Onyepunuka         06 Avondale, AZ             29.87Q -0.2  2 
  3 Kori Martin               06 Altadena, CA             30.38Q -2.0  6 
  4 Kayleigh Stargell         06 Mableton, GA             31.01Q -1.9  3 
  5 Kori Randle               06 Raleigh, NC              31.04Q  1.7  7 
  6 Tristian Campbell         06 Houston, TX              31.07Q -3.1  4 
  7 Zariah Arrington          06 Dallas, TX               31.40Q -0.3  5 
  8 Tarrianna Jackson         07 East Point, GA           30.87Q -0.6  1 
  9 Trinnity Yarbrough        06 Tucson, AZ               31.00Q -2.0  6 
 10 Alajah Rogers             06 Durham, NC               31.10Q -1.9  3 
 11 Grace Smith               06 Smyrna, GA               31.25Q  1.7  7 
 12 Nkoyo-May Usoro           06 Phoenix, AZ              31.49Q -3.1  4 
 13 Jordon Bray               06 Calera, AL               31.58Q -0.3  5 
 14 Tynice Thomas             06 Fort Worth, TX           32.30Q -0.2  2 
 15 Hailey Gordon             06 North Las Vegas, NV      31.13Q -0.6  1 
 16 Jordyn Johnson            06 Phoenix, AZ              31.31Q  1.7  7 
 17 Mya Pernetter             07 Pearland, TX             31.49Q -2.0  6 
 18 Lyla Keller               06 Monrovia, CA             31.73Q -1.9  3 
 19 Valerie Burney            06 Gray, GA                 32.08Q -0.3  5 
 20 Alexus Roberts            06 Galena, OH               32.46Q -0.2  2 
 21 Jada Lawson               06 Sacramento, CA           32.95Q -3.1  4 
 22 Taylor Johnson            06 Long Beach, CA           31.63q -2.0  6 
 23 Azayla Smith              06 Houston, TX              32.10q -0.3  5 
 24 Trinity Mosley            06 Sacramento, CA           32.34q -0.3  5 
 25 Jada Cooper               06 Chattanooga, TN          32.58  -0.2  2 
 26 Shaniyah Walker           06 Vicksburg, MS            32.71  -0.6  1 
 27 Hadassah Davies           06 Omaha, NE                32.72  -0.2  2 
 28 Mykala Carter             06 Birmingham, AL           32.82  -1.9  3 
 29 Moriah Bell               06 Houston, TX              32.84  -0.3  5 
 30 Trinity Ogans             06 Elk Grove, CA            32.89   1.7  7 
 31 Kiya Colvin               06 Owasso, OK               32.99  -0.6  1 
 32 Renelle Grannumm          06 Baldwin, NY              33.13   1.7  7 
 33 Ko'Real Williams          06 League City, TX          33.14  -1.9  3 
 34 Sabria Jones              06 Steubenville, OH         33.27  -3.1  4 
 35 Kemiya King-Coe           06 Des Moines, WA           33.29  -0.6  1 
 36 Takyla Brown              06 Pflugerville, TX         33.31  -3.1  4 
 37 Sydney Lipkin             06 Ridgewood, NJ            33.38  -1.9  3 
 38 Lauryn Wright             06 Pearland, TX             33.42  -2.0  6 
 39 Jeri Terrell-McCullum     06 Bourbonnais, IL          33.58  -0.6  1 
 40 Mya McNeil                06 Fort Lewis, WA           33.66  -0.2  2 
 41 Railyn Watkins            06 Sand Springs, OK         33.67  -3.1  4 
 42 Nyla-starr Hudson         06 Bronx, NY                33.77  -3.1  4 
 43 Aditi Sagi                06 Fremont, CA              33.93  -2.0  6 
 44 Lauren Klem               06 Franklin, IN             34.96  -0.2  2 
 45 Trinity Gray              06 Owasso, OK               35.02  -0.3  5 
 46 Khamille Chappell         07 Seattle, WA              35.05  -1.9  3 
 47 Jada Reeves               07 Oklahoma City, OK        35.53  -2.0  6 
 48 Marveah Blount            06 Mineapolis, MN           35.74  -2.0  6 
 49 Zaria Gool                06 Charlotte, NC            35.91   1.7  7 
 50 Ja'Leah Carter            06 Omaha, NE                36.81   1.7  7 
 51 Tareona Cooper            06 Omaha, NE                36.91   1.7  7 
 52 Debra Rauls               07 Pine Bluff, AR           36.98  -0.3  5 
 
200 Meter Dash 8 & Under Division Girls
========================================================================
       Nat'l: N 29.48  7/30/2011   Dynasty McClennon, Track Houston            
     JO Meet: J 29.48  7/30/2011   Dynasty Mcclennon, Track Housto             
    Name                    Year Team                     Semis  Wind H#
========================================================================
Semi-Finals
  1 Stacey Onyepunuka         06 Avondale, AZ             29.71Q  1.0  2 
  2 Danielle Dunning          06 Hixson, TN               30.10Q  0.1  1 
  3 Kori Martin               06 Altadena, CA             30.44Q -0.7  3 
  4 Tristian Campbell         06 Houston, TX              30.59Q  0.1  1 
  5 Kayleigh Stargell         06 Mableton, GA             30.66Q -0.7  3 
  6 Tarrianna Jackson         07 East Point, GA           30.88Q  1.0  2 
  7 Trinnity Yarbrough        06 Tucson, AZ               30.77q -0.7  3 
  8 Valerie Burney            06 Gray, GA                 30.97q  0.1  1 
  9 Kori Randle               06 Raleigh, NC              30.97   1.0  2 
 10 Nkoyo-May Usoro           06 Phoenix, AZ              31.04   0.1  1 
 11 Grace Smith               06 Smyrna, GA               31.06   1.0  2 
 12 Zariah Arrington          06 Dallas, TX               31.31   0.1  1 
 13 Hailey Gordon             06 North Las Vegas, NV      31.36  -0.7  3 
 14 Alajah Rogers             06 Durham, NC               31.41  -0.7  3 
 15 Taylor Johnson            06 Long Beach, CA           31.47  -0.7  3 
 16 Mya Pernetter             07 Pearland, TX             31.51   1.0  2 
 17 Azayla Smith              06 Houston, TX              31.73   1.0  2 
 18 Jordyn Johnson            06 Phoenix, AZ              31.86  -0.7  3 
 19 Jordon Bray               06 Calera, AL               31.94   0.1  1 
 20 Lyla Keller               06 Monrovia, CA             32.18   0.1  1 
 21 Jada Lawson               06 Sacramento, CA           32.32  -0.7  3 
 22 Tynice Thomas             06 Fort Worth, TX           32.35   1.0  2 
 23 Trinity Mosley            06 Sacramento, CA           32.65   0.1  1 
 24 Alexus Roberts            06 Galena, OH               32.85   1.0  2 
 
200 Meter Dash 8 & Under Division Girls
=====================================================================
       Nat'l: N 29.48  7/30/2011   Dynasty McClennon, Track Houston            
     JO Meet: J 29.48  7/30/2011   Dynasty Mcclennon, Track Housto             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Stacey Onyepunuka         06 Avondale, AZ             29.51  -1.2 
  2 Kori Martin               06 Altadena, CA             29.95  -1.2 
  3 Danielle Dunning          06 Hixson, TN               30.00  -1.2 
  4 Tristian Campbell         06 Houston, TX              30.21  -1.2 
  5 Kayleigh Stargell         06 Mableton, GA             30.73  -1.2 
  6 Trinnity Yarbrough        06 Tucson, AZ               30.91  -1.2 
  7 Valerie Burney            06 Gray, GA                 30.99  -1.2 
  8 Tarrianna Jackson         07 East Point, GA           31.00  -1.2 
 
400 Meter Dash 8 & Under Division Girls
===================================================================
       Nat'l: N 1:09.11  7/28/2013   Sydney Harris, 04-Jackrabbi               
     JO Meet: J 1:09.11  7/28/2013   Sydney Harris, 04-Jackrabbi               
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Tristian Campbell         06 Houston, TX            1:09.39Q  4 
  2 Jayla Cigar-Dingle        06 Inglewood, CA          1:09.47Q  5 
  3 Jada Edwards              07 Red Oak, TX            1:10.49Q  3 
  4 Jada Cooper               06 Chattanooga, TN        1:10.87Q  1 
  5 Kcaysha Medas-King        06 Jamaica, NY            1:11.44Q  6 
  6 Farah Gasque              06 Humble, TX             1:11.44Q  2 
  7 Angelina Teymouri         06 Santa Clarita, CA      1:12.28Q  7 
  8 Kayleigh Stargell         06 Mableton, GA           1:10.07Q  4 
  9 Kori Randle               06 Raleigh, NC            1:12.02Q  6 
 10 Jordon Bray               06 Calera, AL             1:12.49Q  7 
 11 London Swindell           06 Missouri City, TX      1:12.88Q  3 
 12 Valerie Burney            06 Gray, GA               1:13.60Q  5 
 13 Biviana Garcia            06 El Paso, TX            1:13.95Q  2 
 14 Jordyn Brathwaite         06 Seattle, WA            1:14.85Q  1 
 15 Alexus Roberts            06 Galena, OH             1:10.90Q  4 
 16 Azayla Smith              06 Houston, TX            1:13.92Q  6 
 17 Mykala Carter             06 Birmingham, AL         1:14.03Q  2 
 18 Tori Echols               06 Fort Worth, TX         1:14.99Q  5 
 19 Giniya Knowlton           06 Grand Prairie, TX      1:15.37Q  1 
 20 Truth King                06 Fayetteville, NC       1:16.22Q  7 
 21 Ciara Douglas             06 Missouri City, TX      1:16.35Q  3 
 22 Trinity Ogans             06 Elk Grove, CA          1:14.30q  2 
 23 Inez McRae                06 Houston, TX            1:15.12q  5 
 24 Kyden Ebron               06 Washington, DC         1:15.18q  6 
 25 DeKarii Menyweather       06 Bellevue, NE           1:15.37   6 
 26 Aamerie Anderson          07 Desoto, TX             1:15.41   6 
 27 Aditi Sagi                06 Fremont, CA            1:15.50   1 
 28 Andrea Leach              06 LaGrange, GA           1:16.76   4 
 29 Mariah Criff              06 Monroe, LA             1:16.89   2 
 30 Kiara Baptiste            06 Omaha, NE              1:17.09   4 
 31 Tamia Darden              06 Apex, NC               1:17.85   7 
 32 Renelle Grannumm          06 Baldwin, NY            1:18.27   5 
 33 Danya Spoor               06 02-Morris County       1:18.28   3 
 34 Maia Flanagan             06 10-Unattache           1:18.69   3 
 35 Jayla Barnwell            06 Bellflower, CA         1:18.87   7 
 36 Zephaniah Troxler-Scott   07 Monroeville, PA        1:19.84   1 
 37 Stephanie Ogunbiyi        06 Bronx, NY              1:19.93   6 
 38 Salemah Shabazz           06 Seattle, WA            1:19.99   7 
 39 Tareona Cooper            06 Omaha, NE              1:20.04   7 
 40 Kennedy Hunter            07 Las Vegas, NV          1:20.06   3 
 41 Railyn Watkins            06 Sand Springs, OK       1:20.09   6 
 42 Mya McNeil                06 Fort Lewis, WA         1:20.18   1 
 43 Kamryn Peeples            06 Woodstock, GA          1:20.26   2 
 44 Selah Jackson             06 Matteson, IL           1:20.37   4 
 45 Sabria Jones              06 Steubenville, OH       1:21.40   5 
 46 Morgan Gillespie          06 Park Forest, IL        1:21.49   2 
 47 Kiya Colvin               06 Owasso, OK             1:21.58   5 
 48 Melena Chama              06 Jemez Pueblo, NM       1:21.68   4 
 49 Mia Jackson               06 Dacula, GA             1:22.49   3 
 50 Mackenzie Kiel            06 Chapel Hill, NC        1:22.72   2 
 51 Shaunise Tuua             07 San Jose, CA           1:24.44   1 
 52 India Isaac               06 Elk Grove, CA          1:24.73   7 
 53 Jada Reeves               07 Oklahoma City, OK      1:26.86   5 
 54 Trinity Walter            07 Oklahoma City, OK      1:29.69   3 
 55 Debra Rauls               07 Pine Bluff, AR         1:33.78   1 
 
400 Meter Dash 8 & Under Division Girls
===================================================================
       Nat'l: N 1:09.11  7/28/2013   Sydney Harris, 04-Jackrabbi               
     JO Meet: J 1:09.11  7/28/2013   Sydney Harris, 04-Jackrabbi               
    Name                    Year Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Jayla Cigar-Dingle        06 Inglewood, CA        J 1:07.91Q  2 
  2 Farah Gasque              06 Humble, TX           J 1:08.35Q  1 
  3 Jada Cooper               06 Chattanooga, TN        1:09.49Q  3 
  4 Kayleigh Stargell         06 Mableton, GA         J 1:08.28Q  2 
  5 Alexus Roberts            06 Galena, OH             1:10.65Q  3 
  6 Tristian Campbell         06 Houston, TX            1:10.92Q  1 
  7 Kcaysha Medas-King        06 Jamaica, NY            1:09.91q  2 
  8 Jada Edwards              07 Red Oak, TX            1:10.70q  3 
  9 Angelina Teymouri         06 Santa Clarita, CA      1:11.19   1 
 10 Valerie Burney            06 Gray, GA               1:11.48   1 
 11 Jordon Bray               06 Calera, AL             1:12.13   3 
 12 Azayla Smith              06 Houston, TX            1:12.16   3 
 13 Ciara Douglas             06 Missouri City, TX      1:12.29   3 
 14 London Swindell           06 Missouri City, TX      1:12.67   2 
 15 Kori Randle               06 Raleigh, NC            1:12.72   3 
 16 Trinity Ogans             06 Elk Grove, CA          1:13.89   3 
 17 Jordyn Brathwaite         06 Seattle, WA            1:13.90   2 
 18 Tori Echols               06 Fort Worth, TX         1:14.15   1 
 19 Inez McRae                06 Houston, TX            1:14.16   2 
 20 Mykala Carter             06 Birmingham, AL         1:14.19   2 
 21 Biviana Garcia            06 El Paso, TX            1:14.67   1 
 22 Truth King                06 Fayetteville, NC       1:15.47   2 
 23 Kyden Ebron               06 Washington, DC         1:19.61   1 
 24 Giniya Knowlton           06 Grand Prairie, TX      1:20.61   1 
 
400 Meter Dash 8 & Under Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 1:09.11  7/28/2013   Sydney Harris, 04-Jackrabbi               
     JO Meet: J 1:09.11  7/28/2013   Sydney Harris, 04-Jackrabbi               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Jayla Cigar-Dingle        06 Inglewood, CA          1:07.92J 
  2 Kayleigh Stargell         06 Mableton, GA           1:08.55J 
  3 Tristian Campbell         06 Houston, TX            1:10.22  
  4 Farah Gasque              06 Humble, TX             1:10.28  
  5 Kcaysha Medas-King        06 Jamaica, NY            1:11.07  
  6 Jada Cooper               06 Chattanooga, TN        1:11.51  
  7 Jada Edwards              07 Red Oak, TX            1:12.44  
  8 Alexus Roberts            06 Galena, OH             1:13.40  
 
800 Meter Run 8 & Under Division Girls
===================================================================
       Nat'l: N 2:38.26  7/28/2012   Lucea Wright, 15-Los Angel                
     JO Meet: J 2:38.26  7/28/2012   Lucea Wright, 15-Los Angel                
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jada Cooper               06 Chattanooga, TN        2:46.65q  1 
  2 Tori Carter               06 Los Angeles, CA        2:47.28q  5 
  3 Laila Muhammad            06 Penns Grove, NJ        2:47.51q  1 
  4 Biviana Garcia            06 El Paso, TX            2:48.10q  3 
  5 Carolina Armijo           06 Chester, NJ            2:48.87q  4 
  6 Morgan Maddox             06 Gardena, CA            2:50.72q  2 
  7 Farah Gasque              06 Humble, TX             2:51.59q  5 
  8 Ivy Estrada               06 El Paso, TX            2:52.37q  2 
  9 Nissih Nanivazo           06 Fort worth, TX         2:53.56   1 
 10 Addison Tilley            06 Kennesaw, GA           2:54.25   4 
 11 Lindsey Lampkin           06 Ardmore, OK            2:54.70   4 
 12 Chloe Mann                06 Fort Worth, TX         2:54.82   3 
 13 London Swindell           06 Missouri City, TX      2:55.16   5 
 14 Sloan Hinton              06 Missouri City, TX      2:55.81   4 
 15 Melena Chama              06 Jemez Pueblo, NM       2:56.70   5 
 16 India Andrews             06 Renton, WA             2:57.30   2 
 17 DeKarii Menyweather       06 Bellevue, NE           2:57.32   2 
 18 Zoe Hublitz               06 Hope Mills, NC         2:58.85   1 
 19 Mariah Palmer             07 Waukegan, IL           2:58.93   3 
 20 Eva Walker                06 Inglewood, CA          2:59.49   1 
 21 Jayla Taylor              06 Modesto, CA            3:00.74   2 
 22 Angelle Wrobel            06 Philo, IL              3:01.05   2 
 23 Jordan Lee                06 Stockton, CA           3:01.05   5 
 24 Serenity Menchaca         06 San Antonio, TX        3:01.92   4 
 25 Selah Jackson             06 Matteson, IL           3:03.24   1 
 26 Ryan Prioleau             06 Inglewood, CA          3:03.27   3 
 27 Makenzie Kolvoord         06 Fort Wayne, IN         3:03.56   4 
 28 Genesis Navarro           06 Houston, TX            3:03.84   5 
 29 Krystal Talavera          07 El Paso, TX            3:04.19   3 
 30 Ko'Real Williams          06 League City, TX        3:05.51   3 
 31 Kiara Baptiste            06 Omaha, NE              3:06.51   3 
 32 Clara Mackison            06 Olympia, WA            3:07.83   2 
 33 Elizabeth Spoor           06 Corpus Christi, TX     3:09.66   4 
 34 India Isaac               06 Elk Grove, CA          3:11.07   1 
 35 Zephaniah Troxler-Scott   07 Monroeville, PA        3:13.43   3 
 36 Maris Jennings            06 Murrells Inlet, SC     3:14.07   4 
 37 Sydney Monroe             06 Bowie, MD              3:16.54   4 
 38 Makayla Thrash            06 Mesquite, TX           3:18.65   5 
 39 Catherine Guilfoyle       06 Pittsburgh, PA         3:18.70   5 
 40 Trinity Walter            07 Oklahoma City, OK      3:19.90   2 
 41 Julissa Ramirez           06 Wasco, CA              3:20.37   3 
 42 Shelby Schuberg           06 Santa Clara, CA        3:20.62   1 
 43 Rayann Roberts            06 Springer, OK           3:21.50   1 
 44 Brooke Jones              06 Oklahoma City, OK      3:29.05   1 
 45 Kennedy Andrews           07 New Orlenans, LA       3:29.76   2 
 46 Zaneta Hudson             06 Durham, NC             3:32.90   2 
 47 Amyiah Thomas             07 Scott, LA              3:42.34   3 
 48 E'Draya Caldwell          07 Trotwood, OH           4:20.94   4 
 
800 Meter Run 8 & Under Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 2:38.26  7/28/2012   Lucea Wright, 15-Los Angel                
     JO Meet: J 2:38.26  7/28/2012   Lucea Wright, 15-Los Angel                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Tori Carter               06 Los Angeles, CA        2:40.75  
  2 Morgan Maddox             06 Gardena, CA            2:46.12  
  3 Laila Muhammad            06 Penns Grove, NJ        2:47.21  
  4 Biviana Garcia            06 El Paso, TX            2:47.57  
  5 Farah Gasque              06 Humble, TX             2:49.86  
  6 Jada Cooper               06 Chattanooga, TN        2:50.70  
  7 Ivy Estrada               06 El Paso, TX            2:53.56  
 -- Carolina Armijo           06 Chester, NJ                 DQ   empeded runner
 
1500 Meter Run 8 & Under Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 5:21.81  4/28/2013   Mackenzie Browne, 15-Lions TC             
     JO Meet: J 5:29.81  7/28/2013   Mackenzie Browne, 15-Lions TC             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Tori Carter               06 Los Angeles, CA        5:34.47  
  2 Laila Muhammad            06 Penns Grove, NJ        5:39.08  
  3 Ivy Estrada               06 El Paso, TX            5:40.40  
  4 Jordan Lee                06 Stockton, CA           5:49.06  
  5 Ryan Prioleau             06 Inglewood, CA          5:49.38  
  6 Melena Chama              06 Jemez Pueblo, NM       5:50.91  
  7 Serenity Menchaca         06 San Antonio, TX        5:53.59  
  8 Makenzie Kolvoord         06 Fort Wayne, IN         5:55.40  
  9 Genesis Navarro           06 Houston, TX            5:58.07  
 10 Angelle Wrobel            06 Philo, IL              5:58.15  
 11 Jayla Taylor              06 Modesto, CA            5:59.45  
 12 Sloan Hinton              06 Missouri City, TX      5:59.55  
 13 Valerie Sanchez           06 Chino, CA              6:03.67  
 14 Mariah Palmer             07 Waukegan, IL           6:05.63  
 15 Heidi Heppner             06 Atlanta, GA            6:06.25  
 16 Mary Kathryn Gibson       06 Nederland, TX          6:13.18  
 17 Krystal Talavera          07 El Paso, TX            6:14.92  
 18 India Isaac               06 Elk Grove, CA          6:18.17  
 19 Sofia Briceno             06 Katy, TX               6:20.04  
 20 Zoey Lenth                06 Parker, CO             6:25.43  
 21 Sierra Newell             06 Columbus, IN           6:25.98  
 22 Clara Mackison            06 Olympia, WA            6:29.67  
 23 Sydney Monroe             06 Bowie, MD              6:32.03  
 24 Julissa Ramirez           06 Wasco, CA              6:36.64  
 25 Brynn Schlaupitz          07 Johns Creek, GA        6:38.28  
 26 Nissih Nanivazo           06 Fort worth, TX         6:39.28  
 27 Riley McClintock          06 Missouri City, TX      6:46.68  
 28 Catherine Guilfoyle       06 Pittsburgh, PA         6:52.89  
 29 Lindsey Lampkin           06 Ardmore, OK            6:56.21  
 30 Morgan Anthony            07 Clinton, MD            7:23.40  
 31 Brianna Cargo             06 Pottstown, PA          7:45.57  
 
4x100 Meter Relay 8 & Under Division Girls
===================================================================
       Nat'l: N 59.83  7/25/2013   15-Los Angeles Jets TC, 15-Los Angel        
                       E Brown, K Dixon, N Godfrey, A Luckey             
     JO Meet: J 59.83  7/25/2013   15-Los Angeles Jets TC, 15-Los Angel        
                       E Brown, K Dixon, N Godfrey, A Luckey             
    Team                                                Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 15-Los Angeles Jet  'A'                               59.93Q  3 
     1) Alora Halley 06                 2) Chloe Hayden 06                
     3) Jayla Cigar-Dingle 06           4) Morgan Maddox 06               
  2 10-Do Right Educational Sports  'B'                 1:02.62Q  1 
     1) Anayah Clark 07                 2) Jordyn Johnson 06              
     3) Teeaira Armstrong 06            4) Nkoyo-May Usoro 06             
  3 12-Hallmark Track Club  'A'                         1:03.37Q  2 
     1) Nia Trammel 06                  2) Deja' Ferrell 06               
     3) Jade Walton 06                  4) Jordyn Talley 07               
  4 03-Glenarden Track Club  'A'                        1:03.46Q  1 
     1) Janiya Glass 06                 2) Kiylah Presley 06              
     3) Layla Jones 06                  4) Nadia Simpson 06               
  5 15-Los Angeles Jet  'B'                             1:03.76Q  2 
     1) Anise Becker 06                 2) Eva Walker 06                  
     3) Kayla Sykes 06                  4) Mahira Ward 06                 
  6 12-Cedar Hill Blaze Track Club  'A'                 1:03.95Q  3 
     1) I'Najia Jefferson 07            2) Kennedy Dehorney 06            
     3) Whitney Robinson 06             4) Te'Asia Alexander 06           
  7 12-A.W. Brown Track club  'A'                       1:03.55q  1 
     1) Chassa'd Thorpe 06              2) Jada Edwards 07                
     3) Joy-Lece Bateman 06             4) Taja Bennett 06                
  8 13-South Central Athletic Asso  'A'                 1:04.44q  3 
     1) D'Yanni Manago 07               2) India Andrews 06               
     3) Jordyn Brathwaite 06            4) MiKah Brooks 06                
  9 12-Top Speed Track Club  'A'                        1:05.05   3 
     1) Chloe Mann 06                   2) Elyse Pringle 07               
     3) Lunden Russell 06               4) Tori Echols 06                 
 10 16-Cl Athletics Stars Track Cl  'A'                 1:05.57   3 
     1) Inez McRae 06                   2) Jenniya Lane 06                
     3) Kennedi Turner 06               4) Kyara Fite 07                  
 11 16-Northwest Flyers Track Club  'A'                 1:06.70   2 
     1) Gabrielle Edwards 06            2) Kelsi Wright 07                
     3) Sariyah Slater 06               4) Trina Hubert 07                
 12 15-Las Vegas Stealth Youth Tra  'A'                 1:06.81   1 
     1) Jai  Lin Salas 06               2) Tyriel Cole 06                 
     3) Zaryah Finley 06                4) Zionnao Laughton 06            
 13 15-Rtc  'A'                                         1:06.90   3 
     1) Kaitlyn Williams 07             2) Lauryn Williams 06             
     3) Snai Smith-Tyson 06             4) Tiffany Williams 07            
 14 16-Track Houston  'A'                               1:07.40   1 
     1) Emani Bean 06                   2) Reigan Smith 06                
     3) Haley Broussard 06              4) Mackenzie Collins 06           
 15 03-Glenarden Track Club  'B'                        1:08.75   2 
     1) Janiya Ennis 06                 2) Kyden Ebron 06                 
     3) Terrica Thornton-Fillyaw 06     4) Nia Harrison 07                
 16 13-Wings of Eagles  'A'                             1:08.91   2 
     1) Amira Quartimon 06              2) Nadia Ray 06                   
     3) Jaylah Winston 07               4) Kemiya King-Coe 06             
 17 03-Firebirds Track Club  'A'                        1:09.02   1 
     1) Aliyah Rahman 06                2) Amira Ayungo 07                
     3) Daeniyah Dancy 06               4) Dessalines Amprey 06           
 18 03-Usa-Ja  'A'                                      1:10.13   1 
     1) Candace Woods 07                2) Crystal Shannon 06             
     3) Kimani Sams 06                  4) Kymani Williams 06             
 19 15-Millennium Express Track Cl  'A'                 1:10.67   3 
     1) Amirah Shaheed 06               2) Dereka-Cittrell Williams 06    
     3) Tianna Ruskovich 06             4) Shaye Toney 07                 
 20 03-D.C. Speed Track Club  'A'                       1:10.85   2 
     1) Joelle Barksdale 07             2) Kryslynn Stewart 06            
     3) Laura McEwen 07                 4) Natasha Mosley 07              
 21 16-Tigers Youth Track Club  'A'                     1:11.55   3 
     1) Lailah Deslandes 07             2) Madison Brown 06               
     3) Madison Reed 07                 4) Shalaci Hollis 07              
 -- 04-Sapphire - Ruff Riders Trac  'A'                      DQ   1  zone 2 violation
     1) Christina Cullars 06            2) Ronniah Wright 06              
     3) Jada Harris 06                  4) Olivia Taylor 06               
 -- 16-H-Town Track Club  'A'                                DQ   2  zone violation
     1) Amber Johnson 06                2) Ciara Douglas 06               
     3) Janiya Mallet 06                4) Tatianna Batiste 06            
 -- 12-Lancaster Lightning Ytc  'A'                          DQ   2  zone 1 violation
     1) Addison Stricklin 06            2) Alyssa Jones 06                
     3) Chayden Henderson 07            4) Kendall Williams 07            
 
4x100 Meter Relay 8 & Under Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 59.83  7/25/2013   15-Los Angeles Jets TC, 15-Los Angel        
                       E Brown, K Dixon, N Godfrey, A Luckey             
     JO Meet: J 59.83  7/25/2013   15-Los Angeles Jets TC, 15-Los Angel        
                       E Brown, K Dixon, N Godfrey, A Luckey             
    Team                                                 Finals 
================================================================
Finals
  1 15-Los Angeles Jet  'A'                             1:01.26  
     1) Alora Halley 06                 2) Chloe Hayden 06                
     3) Jayla Cigar-Dingle 06           4) Morgan Maddox 06               
  2 03-Glenarden Track Club  'A'                        1:02.71  
     1) Janiya Glass 06                 2) Kiylah Presley 06              
     3) Layla Jones 06                  4) Nadia Simpson 06               
  3 10-Do Right Educational Sports  'B'                 1:03.07  
     1) Anayah Clark 07                 2) Jordyn Johnson 06              
     3) Teeaira Armstrong 06            4) Nkoyo-May Usoro 06             
  4 12-Cedar Hill Blaze Track Club  'A'                 1:03.72  
     1) I'Najia Jefferson 07            2) Kennedy Dehorney 06            
     3) Whitney Robinson 06             4) Te'Asia Alexander 06           
  5 12-A.W. Brown Track club  'A'                       1:03.77  
     1) Chassa'd Thorpe 06              2) Jada Edwards 07                
     3) Joy-Lece Bateman 06             4) Taja Bennett 06                
  6 15-Los Angeles Jet  'B'                             1:03.90  
     1) Anise Becker 06                 2) Eva Walker 06                  
     3) Kayla Sykes 06                  4) Mahira Ward 06                 
  7 13-South Central Athletic Asso  'A'                 1:05.85  
     1) D'Yanni Manago 07               2) India Andrews 06               
     3) Jordyn Brathwaite 06            4) MiKah Brooks 06                
  8 12-Hallmark Track Club  'A'                         1:08.23  
     1) Nia Trammel 06                  2) Deja' Ferrell 06               
     3) Jade Walton 06                  4) Jordyn Talley 07               
 
4x400 Meter Relay 8 & Under Division Girls
===================================================================
       Nat'l: N 4:48.95  7/28/2013   15-Los Angeles Jets TC, 15-Los Angel      
                         E Brown, K Dixon, N Godfrey, S Young              
     JO Meet: J 4:48.95  7/28/2013   15-Los Angeles Jets TC, 15-Los Angel      
                         E Brown, K Dixon, N Godfrey, S Young              
    Team                                                Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 15-Los Angeles Jet  'A'                             4:49.36Q  2 
     1)                                 2) Jayla Cigar-Dingle 06          
     3) Morgan Maddox 06                4) Tori Carter 06                 
  2 15-Los Angeles Jet  'B'                             5:01.38Q  3 
     1) Alora Halley 06                 2) Chloe Hayden 06                
     3) Eva Walker 06                   4) Kayla Sykes 06                 
  3 10-Az Titans, Llc  'A'                              5:05.99Q  1 
     1) Isys Brown 06                   2) Taliyah Henderson 06           
     3) Trinnity Yarbrough 06           4) Xiyah Yarbrough 07             
  4 16-Cl Athletics Stars Track Cl  'A'                 5:17.94Q  2 
     1) Inez McRae 06                   2) Jenniya Lane 06                
     3) Kennedi Turner 06               4) Moriah Bell 06                 
  5 13-South Central Athletic Asso  'A'                 5:18.87Q  3 
     1) D'Yanni Manago 07               2) India Andrews 06               
     3) Jordyn Brathwaite 06            4) MiKah Brooks 06                
  6 16-H-Town Track Club  'A'                           5:26.78Q  1 
     1) Amber Johnson 06                2) Ciara Douglas 06               
     3) Janiya Mallet 06                4) Tatianna Batiste 06            
  7 12-Hallmark Track Club  'A'                         5:28.93q  1 
     1) Briasia Goodspeed 06            2) Trinity Simon 07               
     3) Jordyn Talley 07                4) Nia Trammel 06                 
  8 12-A.W. Brown Track club  'A'                       5:30.34q  3 
     1) Jada Edwards 07                 2) Taja Bennett 06                
     3) Keniyah Rivers 06               4)                                
  9 03-Glenarden Track Club  'A'                        5:32.76   1 
     1) Kiylah Presley 06               2) Kyden Ebron 06                 
     3)                                 4) Nadia Simpson 06               
 10 15-Las Vegas Stealth Youth Tra  'A'                 5:41.63   3 
     1) Jai  Lin Salas 06               2) Tyriel Cole 06                 
     3) Zaryah Finley 06                4) Zionnao Laughton 06            
 11 15-Las Vegas Heat  'A'                              5:45.01   2 
     1) Ajanae Ballentine 06            2) Jillian Anderson 07            
     3) Salayah Bruce 06                4) Sorrell James 06               
 12 16-Northwest Flyers Track Club  'A'                 5:46.12   1 
     1) Gabrielle Edwards 06            2) Catalina Carillo 07            
     3) Sariyah Slater 06               4) Mary Davis 06                  
 13 03-Firebirds Track Club  'A'                        5:49.78   1 
     1) Aliyah Rahman 06                2) Amira Ayungo 07                
     3) Daeniyah Dancy 06               4) Mallory Coleman 07             
 14 03-Glenarden Track Club  'B'                        5:49.79   2 
     1) Janiya Ennis 06                 2) Nina Branch 06                 
     3) Terrica Thornton-Fillyaw 06     4) Nia Harrison 07                
 15 12-A.W. Brown Track club  'B'                       5:52.14   2 
     1) Angela Hurd 06                  2) Jada Edwards 07                
     3) Kennedy Johnson 07              4) Lauren Collier 07              
 16 12-Desoto Nitro  'A'                                5:52.67   1 
     1) Aamerie Anderson 07             2) Kelsey Milliner-Jones 07       
     3) Latiana Gipson 07               4) Traniya Osby 06                
 17 16-Track Houston  'A'                               5:52.87   3 
     1) Reigan Smith 06                 2) Goldyn Hall 06                 
     3) Malaijah Derbigny 06            4) Sofia Briceno 06               
 18 16-Texas Storm Track Club  'A'                      5:53.26   1 
     1) Hathor York-Westbrook 07        2) Isabella Puperi 07             
     3) Kenniyah Guischard-Yearwood 07  4) Mya Pernetter 07               
 19 08-North Omaha Bengals Track C  'A'                 5:58.86   3 
     1) DeKarii Menyweather 06          2) Savannah Brown-Harris 07       
     3) Tareona Cooper 06               4) Saniyah Rumley 06              
 20 15-Millennium Express Track Cl  'A'                 6:01.40   2 
     1) Amirah Shaheed 06               2) Shaye Toney 07                 
     3) Katerina Boostani 07            4) Nina Buenaventura 07           
 21 03-Track Express Track Club  'A'                    6:02.65   3 
     1) Chayce Bryson 06                2) Maleah Griffin 07              
     3) Sydney Monroe 06                4) Tiffany Oliver 06              
 22 10-Texas Shooting Stars Track  'A'                  6:26.60   3 
     1) Daniella Teague 06              2) Gracie Quintero 07             
     3) Jaydah Jackson 07               4) Natalia Valdez 06              
 -- 12-Top Speed Track Club  'A'                             DQ   2  ran inside curb
     1) Chloe Mann 06                   2) Tori Echols 06                 
     3) Lunden Russell 06               4) Reaghan Banks 07               
 
4x400 Meter Relay 8 & Under Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 4:48.95  7/28/2013   15-Los Angeles Jets TC, 15-Los Angel      
                         E Brown, K Dixon, N Godfrey, S Young              
     JO Meet: J 4:48.95  7/28/2013   15-Los Angeles Jets TC, 15-Los Angel      
                         E Brown, K Dixon, N Godfrey, S Young              
    Team                                                 Finals 
================================================================
Finals
  1 15-Los Angeles Jet  'A'                             4:49.48  
     1) Alora Halley 06                 2) Jayla Cigar-Dingle 06          
     3) Morgan Maddox 06                4) Tori Carter 06                 
  2 10-Az Titans, Llc  'A'                              4:58.85  
     1) Isys Brown 06                   2) Taliyah Henderson 06           
     3) Trinnity Yarbrough 06           4) Xiyah Yarbrough 07             
  3 15-Los Angeles Jet  'B'                             5:06.75  
     1) Anise Becker 06                 2) Chloe Hayden 06                
     3) Eva Walker 06                   4) Ryan Prioleau 06               
  4 16-Cl Athletics Stars Track Cl  'A'                 5:14.26  
     1) Inez McRae 06                   2) Jenniya Lane 06                
     3) Kennedi Turner 06               4) Moriah Bell 06                 
  5 13-South Central Athletic Asso  'A'                 5:16.82  
     1) D'Yanni Manago 07               2) India Andrews 06               
     3) Jordyn Brathwaite 06            4) MiKah Brooks 06                
  6 12-Hallmark Track Club  'A'                         5:18.47  
     1) Deja' Ferrell 06                2) Jade Walton 06                 
     3) Jordyn Talley 07                4) Nia Trammel 06                 
  7 12-A.W. Brown Track club  'A'                       5:20.64  
     1) Jada Edwards 07                 2) Taja Bennett 06                
     3) Keniyah Rivers 06               4) Joy-Lece Bateman 06            
  8 16-H-Town Track Club  'A'                           5:24.50  
     1) Amber Johnson 06                2) Ciara Douglas 06               
     3) Janiya Mallet 06                4) Tatianna Batiste 06            
 
Long Jump 8 & Under Division Girls
===============================================================================
       Nat'l: N 3.75m  7/27/2013   Sydney Harris, 04-Jackrabbi                 
     JO Meet: J 3.75m  7/27/2013   Sydney Harris, 04-Jackrabbi                 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Kori Martin               06 Altadena, CA             3.99mN  0.3  13-01.25 
     3.92m(-0.1) 3.99m(0.3) 3.77m(-0.7) 3.96m(-0.3) FOUL(1.2) 3.93m(0.9)
  2 Kori Randle               06 Raleigh, NC              3.89mN  0.7  12-09.25 
     3.47m(-0.4) 3.40m(1.0) 3.70m(0.4) 3.89m(0.7) 3.73m(0.5) 3.63m(1.2)
  3 Kashya Hawkins            06 Mastic Beach, NY         3.67m   0.2  12-00.50 
     3.32m(0.6) 3.15m(-0.8) 3.54m(-0.5) 3.48m(0.2) 3.48m(+0.0) 3.67m(0.2)
  4 Danielle Dunning          06 Hixson, TN               3.65m   0.6  11-11.75 
     3.11m(-0.1) 3.12m(-0.9) 3.53m(+0.0) 3.43m(+0.0) 3.65m(0.6) 3.53m(0.9)
  5 Grace Smith               06 Smyrna, GA              J3.65m   0.2  11-11.75 
     3.44m(0.2) 3.06m(0.6) FOUL(1.6) 3.65m(0.2) 3.46m(-1.0) FOUL(1.9)
  6 Sydney Lipkin             06 Ridgewood, NJ            3.56m   0.5  11-08.25 
     3.56m(0.5) 3.50m(1.9) 3.40m(1.5) FOUL(0.1) 3.17m(1.1) 3.39m(0.8)
  7 Lindsey Balsley           06 San Diego, CA            3.46m   0.1  11-04.25 
     3.46m(0.1) 3.04m(1.4) 3.23m(0.7) 3.19m(-0.5) 3.04m(-0.7) 3.11m(0.7)
  8 Timia Cea                 06 Palmdale, CA             3.38m  -0.6  11-01.25 
     3.00m(0.2) 3.27m(0.1) 3.38m(-0.6) 3.14m(0.9) 3.00m(-1.2) 3.09m(1.2)
  9 Taliyah Henderson         06 Tucson, AZ               3.36m   0.6  11-00.25 
     FOUL      3.36m(0.6) FOUL                 
 10 Nyree Andrews             06 Chandler, AZ             3.27m   0.9  10-08.75 
     3.27m(0.9) 3.15m(0.7) 3.12m(0.4)           
 11 Aditi Sagi                06 Fremont, CA              3.26m   0.5  10-08.50 
     3.26m(0.5) 3.22m(1.7) 3.16m(+0.0)           
 12 Zaria Gool                06 Charlotte, NC            3.24m  -0.4  10-07.75 
     3.19m(1.5) 3.04m(-0.8) 3.24m(-0.4)           
 13 Jade Walton               06 Fort Worth, TX           3.23m   0.4  10-07.25 
     3.23m(0.4) 2.90m(+0.0) 3.00m(1.5)           
 14 Galia Salazar             06 Chula Vista, CA          3.21m   1.0  10-06.50 
     3.21m(1.0) 2.87m(0.1) 2.92m(0.5)         
 15 Jade Williams             06 Huffman, TX              3.19m   0.5  10-05.75 
     3.19m(0.5) 2.94m(0.2) 2.83m(-0.6)           
 16 Toby Bernadt              06 Lincoln, NE              3.13m   1.5  10-03.25 
     2.90m(0.8) 2.52m(1.5) 3.13m(1.5)         
 17 Morgan Gillespie          06 Park Forest, IL          3.11m   0.2  10-02.50 
     FOUL(0.8) 3.11m(0.2) FOUL(0.7)         
 18 Sadae Sneed               06 Spring, TX               3.10m   2.0  10-02.00 
     2.74m(0.9) 2.95m(-1.0) 3.10m(2.0)         
 19 Angelina Kitchens         06 Lake Charles, LA         3.09m   1.6  10-01.75 
     FOUL      2.82m(1.3) 3.09m(1.6)           
 20 Amaya Passarella          06 Mesa, AZ                 3.06m  -0.2  10-00.50 
     FOUL      3.06m(-0.2) 2.75m(-0.5)           
 21 Nadiya Shelby             07 Friendswood, TX          3.04m   0.1   9-11.75 
     2.89m(0.8) 3.04m(0.1) 2.87m(0.7)         
 22 Anaia Carney              06 Columbus, GA             2.95m  -0.3   9-08.25 
     FOUL      FOUL      2.95m(-0.3)           
 23 Ryan McFadden             06 Conyers, GA              2.91m   0.4   9-06.75 
     2.91m(0.4) FOUL      2.90m(0.5)           
 24 Whitney Robinson          06 Desoto, TX               2.88m  -1.2   9-05.50 
     2.88m(-1.2) FOUL(-1.0) 2.82m(-0.9)           
 25 Yeni Denloye              06 Northridge, CA           2.86m   0.9   9-04.75 
     2.86m(0.9) 2.74m(1.2) 2.82m(1.0)         
 26 Taelar Felton             06 Clinton, MS              2.85m  -1.6   9-04.25 
     2.70m(-0.2) 2.85m(-1.6) 2.82m(-0.3)           
 27 Emani Bean                06 Humble, TX               2.71m   1.4   8-10.75 
     2.71m(1.4) 2.30m(-0.4) 2.53m(1.9)           
 28 Nadia Ray                 06 Renton, WA               2.70m   0.3   8-10.25 
     2.70m(0.3) 1.77m(1.1) FOUL(0.2)         
 29 Stella-Grace Tamayo       06 Lincoln, CA              2.68m   0.7   8-09.50 
     2.68m(0.7) 2.55m(1.4) 2.61m(0.7)         
 30 Lauren Klem               06 Franklin, IN             2.66m   1.2   8-08.75 
     2.66m(1.2) 2.61m(0.9) 2.66m(-0.8)           
 31 Jordan Lee                06 Stockton, CA             2.62m   1.4   8-07.25 
     2.51m(1.0) 2.45m(-0.7) 2.62m(1.4)         
 31 Brianna Boutte            07 Jeanerette, LA           2.62m   0.6   8-07.25 
     FOUL      FOUL      2.62m(0.6)           
 33 Trinity Gray              06 Owasso, OK               2.52m  -0.1   8-03.25 
     2.52m(-0.1) 2.46m(0.4) FOUL(-0.8)           
 34 Aurelie Sulter            06 Austin, TX               2.50m   0.4   8-02.50 
     FOUL      FOUL      2.50m(0.4)           
 34 Sierra Newell             06 Columbus, IN             2.50m   2.5   8-02.50 
     2.50m(2.5) 2.42m(0.8) 2.50m(-0.6)           
 36 Sydney Tokofsky           06 Harriman, NY             2.41m   0.6   7-11.00 
     2.40m(2.2) 2.34m(+0.0) 2.41m(0.6)         
 37 Hadassah Davies           06 Omaha, NE                2.24m  -0.6   7-04.25 
     FOUL      FOUL      2.24m(-0.6)           
 -- Tamia Darden              06 Apex, NC                  FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                
 -- Zoe Hudson                06 02-New Jerse              FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                
 -- Serenity Baker            06 Desoto, TX                FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                 
 -- Lauryn Wright             06 Pearland, TX              FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                 
 -- Sky Thompson              06 Aurora, CO                FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL              
 
Shot Put 8 & Under Division Girls
==========================================================================
       Nat'l: N 7.34m  7/27/2012   Kimora Daniel, 06-Peak Perf                 
     JO Meet: J 7.34m  7/27/2012   Kimora Daniel, 06-Peak Perf                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Octavia Gee               06 Sugar Land, TX           8.11mN  26-07.25 
      7.59m  7.56m  7.58m  7.90m  8.11m  FOUL
  2 Deja Brooks               06 Greensboro, NC           6.19m   20-03.75 
      5.91m  6.19m  5.93m  6.12m  FOUL  5.75m
  3 Tashya Johnson            07 Columbus, GA             5.94m   19-06.00 
      4.61m  FOUL  5.94m  FOUL  FOUL  5.71m
  4 Madison Morgan            06 Houston, TX              5.53m   18-01.75 
      4.97m  5.53m  5.33m  5.29m  5.18m  5.01m
  5 Tatiana Nwosu             07 Houston, TX              5.33m   17-06.00 
      4.91m  5.33m  5.13m  4.83m  FOUL  FOUL
  6 Morgan Hilliard           06 Carson, CA               5.32m   17-05.50 
      4.75m  5.23m  5.32m  4.74m  4.93m  4.74m
  7 Mai Ricks                 06 Long Beach, CA           5.29m   17-04.25 
      5.29m  5.02m  5.05m  4.51m  5.16m  4.49m
  8 Carleesia Mathis          06 Mansfield, TX            5.28m   17-04.00 
      4.61m  4.45m  5.28m  3.87m  4.39m  4.05m
  9 Reagan Gilbert            07 Delmont, PA              5.26m   17-03.25 
      5.26m  FOUL  5.24m            
 10 Mourgan Hurst             06 Gardena, CA              5.17m   16-11.50 
      FOUL  5.17m  FOUL            
 11 Coco Velasquez            07 Mesa, AZ                 4.97m   16-03.75 
      4.61m  4.23m  4.97m            
 12 Journee Johnson           06 Fort Worth, TX           4.94m   16-02.50 
      4.94m  4.60m  4.52m            
 13 Jordyn Johnson            06 Phoenix, AZ              4.92m   16-01.75 
      4.06m  4.92m  4.88m            
 14 Madison Barrett           06 Upper Marlboro, MD       4.85m   15-11.00 
      4.53m  4.82m  4.85m            
 15 Chloe' Vasquez            07 New Orleans, LA          4.80m   15-09.00 
      4.80m  4.21m  4.13m            
 16 Malia West                06 Harvest, AL              4.72m   15-06.00 
      4.72m  FOUL  4.17m            
 17 Iyanna Pugh               06 Altadena, CA             4.71m   15-05.50 
      4.71m  4.53m  4.60m            
 18 Daysia Wilson             06 Waldorf, MD              4.63m   15-02.25 
      4.49m  4.51m  4.63m            
 19 Kiyah Rawls               07 Tomball, TX              4.57m   15-00.00 
      3.69m  4.57m  4.24m            
 20 Mikayla Popejoy           06 west Sacramento, CA      4.55m   14-11.25 
      3.24m  4.43m  4.55m            
 21 Mercedes Mace             07 Bellevue, NE             4.47m   14-08.00 
      4.36m  4.41m  4.47m            
 22 Neriah Braziel            06 Fort Worth, TX           4.39m   14-05.00 
      4.15m  4.20m  4.39m            
 23 Tamerra Martinez          06 Elk Grove, CA            4.31m   14-01.75 
      4.15m  4.31m  FOUL            
 24 Paloma Cobbs              06 Sacramento, CA           4.16m   13-07.75 
      3.98m  4.14m  4.16m            
 25 Zieanya Batiste           06 Abbeville, LA            4.13m   13-06.75 
      3.84m  3.45m  4.13m            
 26 Alison Kirsling           06 Mt. Pleasant, SC         4.12m   13-06.25 
      3.89m  4.12m  3.85m            
 27 Haley Broussard           06 Fresno, TX               4.02m   13-02.25 
      4.02m  3.97m  3.88m            
 28 Milan Walker              06 Pasadena, CA             3.99m   13-01.25 
      3.99m  3.95m  3.47m            
 29 Amaris Love               07 Fort Worth, TX           3.58m   11-09.00 
      3.30m  3.58m  3.07m            
 30 Katerina Cardenas         06 Saint Stephens, WY      J3.58m   11-09.00 
      FOUL  3.58m  3.25m            
 31 Sydney Tokofsky           06 Harriman, NY             3.18m   10-05.25 
      3.18m  3.06m  2.87m            
 
Javelin Throw 8 & Under Division Girls
==========================================================================
       Nat'l: N 21.11m  7/24/2013   Treasure Brown, 15-Los Angel               
     JO Meet: J 21.11m  7/24/2013   Treasure Brown, 15-Los Angel               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Octavia Gee               06 Sugar Land, TX          18.29m      60-00 
      15.00m  16.36m  18.29m  15.33m  FOUL  FOUL
  2 Madison Morgan            06 Houston, TX             17.63m      57-10 
      13.64m  15.00m  16.69m  17.63m  10.08m  13.88m
  3 Clara Mackison            06 Olympia, WA             16.50m      54-02 
      14.19m  14.91m  12.39m  12.94m  16.50m  12.10m
  4 Neriah Braziel            06 Fort Worth, TX          16.01m      52-06 
      12.52m  12.85m  11.86m  16.01m  11.16m  14.59m
  5 Paloma Cobbs              06 Sacramento, CA          15.29m      50-02 
      12.67m  15.29m  11.17m  13.45m  9.54m  8.74m
  6 Sol Lee                   06 Pasadena, CA            15.25m      50-00 
      FOUL  13.84m  15.25m  13.92m  13.49m  14.57m
  7 Elizabeth Boamah          06 15-Millenniu            14.69m      48-02 
      11.69m  9.51m  14.69m  12.68m  11.25m  13.35m
  8 Cameron Chapman           07 Atlanta, GA             13.49m      44-03 
      13.49m  11.38m  9.96m  9.94m  11.32m  11.87m
  9 Khaya Hunt                07 Anderson, SC            12.70m      41-08 
      FOUL  12.70m  FOUL           
 10 Mercedes Mace             07 Bellevue, NE            12.66m      41-06 
      11.31m  12.66m  8.59m         
 11 Reagan Gilbert            07 Delmont, PA             12.65m      41-06 
      12.37m  12.65m  11.20m         
 12 Haley Broussard           06 Fresno, TX              12.61m      41-04 
      11.73m  12.39m  12.61m         
 13 Coco Velasquez            07 Mesa, AZ                12.45m      40-10 
      9.78m  10.92m  12.45m           
 14 Malia West                06 Harvest, AL             11.37m      37-04 
      11.37m  9.86m  10.46m         
 15 Daysia Wilson             06 Waldorf, MD             11.25m      36-11 
      9.93m  11.25m  10.66m         
 16 Anaia Carney              06 Columbus, GA            10.48m      34-04 
      9.10m  10.48m  9.90m         
 17 Journee Johnson           06 Fort Worth, TX          10.00m      32-10 
      6.12m  9.36m  10.00m         
 18 Tamerra Martinez          06 Elk Grove, CA            9.82m      32-03 
      FOUL  9.82m  8.44m         
 19 Kelsey Kwong              06 Tualatin, OR             9.47m      31-01 
      8.49m  9.47m  7.95m         
 20 Mikayla Popejoy           06 west Sacramento, CA      9.30m      30-06 
      8.02m  9.30m  8.10m         
 21 Dawn Armstrong            07 Aurora, CO               9.12m      29-11 
      9.12m  8.25m  8.01m         
 22 Shaunise Tuua             07 San Jose, CA             8.96m      29-05 
      7.93m  6.68m  8.96m         
 23 Taylor Rodriguez          06 Pearland, TX             8.87m      29-01 
      8.87m  7.48m  8.48m         
 24 Rachana Hari              06 Katy, TX                 8.26m      27-01 
      5.70m  6.39m  8.26m         
 25 Jahni McAlister           07 Compton, CA              7.77m      25-06 
      5.56m  FOUL  7.77m         
 26 Hannah Rupert             06 Olathe, KS               7.71m      25-03 
      7.71m  7.45m  7.40m         
 27 Alicia Newell             06 Bolling Afb, DC          7.58m      24-10 
      FOUL  7.58m  7.30m         
 27 Kahmia King-Coe           06 Des Moines, WA           7.58m      24-10 
      6.43m  7.58m  6.41m         
 29 Zieanya Batiste           06 Abbeville, LA            7.03m      23-01 
      6.66m  6.67m  7.03m         
 30 Nina Buenaventura         07 San Diego, CA            6.95m      22-10 
      6.95m  5.00m  4.91m         
 31 Keiasha Henderson         07 Monroe, LA               6.88m      22-07 
      6.56m  5.16m  6.88m         
 32 Kamille Ford              06 Nrhills, TX              6.82m      22-04 
      5.44m  5.98m  6.82m         
 33 Keely Lueckeman           06 Colorado Springs, C      6.46m      21-02 
      FOUL  5.50m  6.46m         
 34 Amaris Love               07 Fort Worth, TX           6.20m      20-04 
      4.41m  5.66m  6.20m         
 35 B'Asia Williams           06 Tulsa, OK                4.61m      15-01 
      FOUL  4.18m  4.61m         
 36 Katerina Cardenas         06 Saint Stephens, WY       3.96m      13-00 
      3.96m  3.40m  3.06m           
 
100 Meter Dash 9-10 Division Girls
========================================================================
       Nat'l: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Rasunek Tyler-Thompson    04 Lithonia, GA             13.52Q  1.6  6 
  2 Anaya Andrews             05 Chandler, AZ             13.68Q  0.9  3 
  3 Tia Outlaw                04 Raleigh, NC              13.80Q  2.1  1 
  4 Cidney Fort               04 Raleigh, NC              13.81Q  1.5  5 
  5 Camryn Dickson            04 Houston, TX              13.81Q  1.8  2 
  6 Paris Auzenne             04 Baton Rouge, LA          14.05Q  2.1  4 
  7 Ramiah Elliott            04 Indianapolis, IN         13.64q  1.6  6 
  8 Niakoe Burks              04 LaGrange, GA             13.69q  0.9  3 
  9 Aliyah Wheat              04 National City, CA        13.71   0.9  3 
 10 Nia Sentmore              04 Gretna, LA               13.86   2.1  1 
 11 Kassidy Jones             04 Willow Spring, NC        13.90   1.8  2 
 12 Ja Liyah Patterson        04 Fort Hood, TX            13.90   2.1  1 
 13 Maasai Thornton           04 Seattle, WA              13.93   1.5  5 
 14 M'Kaia Trent              04 New Albany, OH           13.97   1.5  5 
 15 Amaya Dawson              04 Camarillo, CA            14.03   1.5  5 
 16 Ella Brown                04 Waxahachie, TX           14.07   1.8  2 
 17 Ja'Nyla Tucker            04 League City, TX          14.12   1.6  6 
 18 Aliyah Smith              04 Dallas, TX               14.12   1.6  6 
 19 Zanae Woods               04 Los Angeles, CA          14.17   2.1  4 
 20 Khaiya Johnson            04 District Heights, M      14.17   0.9  3 
 21 Trinity Brown             04 Dallas, TX               14.18   2.1  1 
 22 Kelsey Schauble           04 Stevenson Ranch, CA      14.20   1.8  2 
 23 Anaya Johnson             05 Pine Bluff, AR           14.24   1.8  2 
 24 Kordni Smith              04 Cedar Hill, TX           14.28   1.8  2 
 25 Ashley Nicoletti          04 Bethel, CT               14.30   0.9  3 
 26 Trinity Henderson         04 Phoenix, AZ              14.33   2.1  4 
 27 Sanae Gates               04 Kent, WA                 14.34   2.1  1 
 28 Jade Ofotan               05 Glenn Dale, MD           14.35   1.5  5 
 29 Eliyah Williams           04 New Orleans, LA          14.36   1.6  6 
 30 Angel Haynes              05 Humble, TX               14.37   1.6  6 
 31 Jessica Wynne             04 Omaha, NE                14.38   2.1  1 
 32 Azjah Reeves              04 Oklahoma City, OK        14.45   1.5  5 
 33 M'Kya Trent               04 New Albany, OH           14.54   2.1  4 
 34 Tyanza White-Hall         04 New York, NY             14.60   1.8  2 
 34 Dani Prunzik              05 Pittsburgh, PA           14.60   0.9  3 
 36 Elizabeth Blackwell       04 Pittsburgh, PA           14.60   1.6  6 
 37 Arieahna Arradondo        04 Oklahoma City, OK        14.66   1.5  5 
 38 Coryl Matheny             04 Clarinda, IA             14.69   1.5  5 
 39 Jahmilia Dennis           04 Uniondale, NY            14.70   1.6  6 
 40 Parys Ware                04 Sacramento, CA           14.75   2.1  1 
 41 Leilani Sanchez           04 Albuquerque, NM          14.81   2.1  1 
 42 Madison Martin            04 Sugar Land, TX           14.85   2.1  4 
 43 Johnna Lucas              04 Tomball, TX              14.85   0.9  3 
 44 Jordyn Brewer             05 Omaha, NE                14.90   0.9  3 
 45 Kayeonna Jackson          05 Tulsa, OK                15.13   2.1  4 
 46 Brooke Huth               04 Pueblo, CO               15.16   2.1  4 
 47 Alexandria Edison         04 Olympia Fields, IL       16.92   2.1  4 
 
100 Meter Dash 9-10 Division Girls
=====================================================================
       Nat'l: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Tia Outlaw                04 Raleigh, NC              13.99  -3.7 
  2 Ramiah Elliott            04 Indianapolis, IN         14.08  -3.7 
  3 Rasunek Tyler-Thompson    04 Lithonia, GA             14.11  -3.7 
  4 Anaya Andrews             05 Chandler, AZ             14.26  -3.7 
  5 Cidney Fort               04 Raleigh, NC              14.54  -3.7 
  6 Niakoe Burks              04 LaGrange, GA             14.56  -3.7 
  7 Paris Auzenne             04 Baton Rouge, LA          14.61  -3.7 
  8 Camryn Dickson            04 Houston, TX              14.61  -3.7 
 
200 Meter Dash 9-10 Division Girls
========================================================================
       Nat'l: N 26.50  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.50  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Ramiah Elliott            04 Indianapolis, IN         27.56Q  3.7  6 
  2 Tia Outlaw                04 Raleigh, NC              27.98Q  2.1  1 
  3 Raquel Grier              04 johns Creek, GA          28.31Q  2.1  3 
  4 Cidney Fort               04 Raleigh, NC              28.36Q +0.0  4 
  5 Paris Baker               04 Miami, FL                28.38Q  0.5  7 
  6 Aliyah Wheat              04 National City, CA        28.44Q  2.0  5 
  7 Kassidy Jones             04 Willow Spring, NC        28.45Q  1.3  2 
  8 Trinity Henderson         04 Phoenix, AZ              28.05Q  3.7  6 
  9 Charisma Collins          04 Northridge, CA           28.42Q  2.1  1 
 10 Sydney Harris             05 Dacula, GA               28.63Q +0.0  4 
 11 Camryn Dickson            04 Houston, TX              28.72Q  2.1  3 
 12 Anaya Andrews             05 Chandler, AZ             28.76Q  2.0  5 
 13 Ja'Nyla Tucker            04 League City, TX          28.78Q  0.5  7 
 14 Juliana Leith             04 Washington, DC           28.93Q  1.3  2 
 15 Brianna Hinds             04 San Antonio, TX          28.73Q +0.0  4 
 16 Cheyla Scott              05 Charlotte, NC            28.78Q  2.1  1 
 17 Nia Sentmore              04 Gretna, LA               28.80Q  0.5  7 
 18 Anaya Johnson             05 Pine Bluff, AR           29.00Q  2.1  3 
 19 Aliyah Smith              04 Dallas, TX               29.13Q  1.3  2 
 20 Maasai Thornton           04 Seattle, WA              29.15Q  2.0  5 
 21 Coryl Matheny             04 Clarinda, IA             29.17Q  3.7  6 
 22 T'Oni Birden              04 Conyers, GA              28.76q +0.0  4 
 23 Alexandria Edison         04 Olympia Fields, IL       28.99q  0.5  7 
 24 Aujane Luckey             05 Los Angeles, CA          29.04q  2.1  3 
 25 Kordni Smith              04 Cedar Hill, TX           29.05   2.1  3 
 26 M'Kaia Trent              04 New Albany, OH           29.23   1.3  2 
 27 Azjah Reeves              04 Oklahoma City, OK        29.31   1.3  2 
 28 Faith Holyfield           04 Pittsburgh, PA           29.47   3.7  6 
 29 Kenadi Austin             04 San Antonio, TX          29.52   2.1  1 
 30 Jordyn Marshall           04 Missouri City, TX        29.52   2.1  1 
 31 Brooke Huth               04 Pueblo, CO               29.59  +0.0  4 
 32 Ashley Nicoletti          04 Bethel, CT               29.60   0.5  7 
 33 Indiah Fields             04 Surprise, AZ             29.63   1.3  2 
 34 Kamryn Hughes             04 Eastvale, CA             29.64   0.5  7 
 35 Bianca Parker             04 El Paso, TX              29.73   3.7  6 
 36 Kaylen Fletcher           04 Canoga Park, CA          29.75   2.1  3 
 37 Madison Martin            04 Sugar Land, TX           29.93   2.0  5 
 38 Roisin Willis             04 Stevens Point, WI        29.96   2.1  1 
 39 Grace Howard              04 McDonald, PA             30.01   2.1  1 
 40 Kirsten Bell              04 Dickinson, TX            30.02  +0.0  4 
 41 Parys Ware                04 Sacramento, CA           30.15   3.7  6 
 42 Kayla Sines               04 Franklin, TN             30.19   1.3  2 
 43 Syrea Parker              04 Omaha, NE                30.38   3.7  6 
 44 Reagan Crawford           04 Denton, TX               30.39   2.0  5 
 45 Jahmilia Dennis           04 Uniondale, NY            30.44   0.5  7 
 46 Angelica Vines            04 Vestavia, AL             30.47   0.5  7 
 47 M'Kya Trent               04 New Albany, OH           30.81  +0.0  4 
 48 Jordyn Brewer             05 Omaha, NE                31.00   2.0  5 
 49 Francesca Hahn            04 Sacramento, CA           31.34   2.0  5 
 50 Markia Green              04 Chattanooga, TN          31.57   2.1  3 
 51 Raegan Crisp              04 Oklahoma City, OK        31.62   3.7  6 
 52 Macey Moore               05 Kankakee, IL             32.17   2.0  5 
 53 Kayeonna Jackson          05 Tulsa, OK                33.86  +0.0  4 
 
200 Meter Dash 9-10 Division Girls
========================================================================
       Nat'l: N 26.50  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.50  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    Name                    Year Team                     Semis  Wind H#
========================================================================
Semi-Finals
  1 Ramiah Elliott            04 Indianapolis, IN         28.09Q -0.4  1 
  2 Tia Outlaw                04 Raleigh, NC              28.26Q -0.1  2 
  3 Raquel Grier              04 johns Creek, GA          28.34Q -0.9  3 
  4 Aliyah Wheat              04 National City, CA        28.42Q -0.4  1 
  5 Paris Baker               04 Miami, FL                28.46Q -0.1  2 
  6 Sydney Harris             05 Dacula, GA               28.55Q -0.9  3 
  7 Kassidy Jones             04 Willow Spring, NC        28.51q -0.4  1 
  8 Trinity Henderson         04 Phoenix, AZ              28.65q -0.1  2 
  9 Anaya Andrews             05 Chandler, AZ             28.74  -0.4  1 
 10 Ja'Nyla Tucker            04 League City, TX          28.76  -0.4  1 
 11 Cidney Fort               04 Raleigh, NC              28.86  -0.9  3 
 12 T'Oni Birden              04 Conyers, GA              28.95  -0.9  3 
 13 Aujane Luckey             05 Los Angeles, CA          29.01  -0.4  1 
 14 Cheyla Scott              05 Charlotte, NC            29.20  -0.9  3 
 15 Nia Sentmore              04 Gretna, LA               29.23  -0.1  2 
 16 Juliana Leith             04 Washington, DC           29.29  -0.1  2 
 17 Anaya Johnson             05 Pine Bluff, AR           29.35  -0.4  1 
 18 Aliyah Smith              04 Dallas, TX               29.36  -0.4  1 
 19 Brianna Hinds             04 San Antonio, TX          29.42  -0.9  3 
 20 Charisma Collins          04 Northridge, CA           29.43  -0.9  3 
 21 Maasai Thornton           04 Seattle, WA              29.50  -0.1  2 
 22 Alexandria Edison         04 Olympia Fields, IL       29.52  -0.1  2 
 23 Coryl Matheny             04 Clarinda, IA             30.32  -0.9  3 
 24 Camryn Dickson            04 Houston, TX              30.42  -0.1  2 
 
200 Meter Dash 9-10 Division Girls
=====================================================================
       Nat'l: N 26.50  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.50  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Ramiah Elliott            04 Indianapolis, IN         27.65  -1.6 
  2 Tia Outlaw                04 Raleigh, NC              27.91  -1.6 
  3 Raquel Grier              04 johns Creek, GA          28.31  -1.6 
  4 Paris Baker               04 Miami, FL                28.33  -1.6 
  5 Trinity Henderson         04 Phoenix, AZ              28.42  -1.6 
  6 Aliyah Wheat              04 National City, CA        28.66  -1.6 
  7 Kassidy Jones             04 Willow Spring, NC        29.01  -1.6 
  8 Sydney Harris             05 Dacula, GA               29.24  -1.6 
 
400 Meter Dash 9-10 Division Girls
===================================================================
       Nat'l: N 59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA            
     JO Meet: J 59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA            
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Lucea Wright              04 Los Angeles, CA        1:03.09Q  1 
  2 Raquel Grier              04 johns Creek, GA        1:03.26Q  2 
  3 Sydney Holden             04 Los Angeles, CA        1:03.41Q  3 
  4 Ramiah Elliott            04 Indianapolis, IN       1:04.14Q  7 
  5 Paris Baker               04 Miami, FL              1:04.77Q  5 
  6 Makayla Clark             04 Raytown, MO            1:04.78Q  6 
  7 Roisin Willis             04 Stevens Point, WI      1:05.17Q  4 
  8 Emily St Louis            04 Brooklyn, NY           1:04.86Q  2 
  9 Ja'Nyla Tucker            04 League City, TX        1:05.25Q  3 
 10 Mallory Hodge             04 Covington, GA          1:05.25Q  6 
 11 Jessica Wynne             04 Omaha, NE              1:05.99Q  5 
 12 Indiah Fields             04 Surprise, AZ           1:06.39Q  4 
 13 T'Oni Birden              04 Conyers, GA            1:06.44Q  7 
 14 Coryl Matheny             04 Clarinda, IA           1:06.90Q  1 
 15 Kennedi Poullard          04 Rosenberg, TX          1:05.62Q  2 
 16 Jhaidah Johnson           04 Phoenix, AZ            1:06.30Q  5 
 17 Abrianna George           04 Fort Worth, TX         1:06.45Q  7 
 18 Sydney Harris             05 Dacula, GA             1:06.47Q  6 
 19 Desirae Roberts           04 Alvin, TX              1:07.16Q  4 
 20 DeShanae Norman           04 Gladstone, OR          1:07.20Q  1 
 21 Mya Womack                04 Lancaster, TX          1:07.88Q  3 
 22 Jada Irwin                04 Columbus, OH           1:07.66q  2 
 23 Nia Godfrey               05 Los Angeles, CA        1:08.00q  6 
 24 Alexandria Edison         04 Olympia Fields, IL     1:08.13q  2 
 25 Elizabeth Blackwell       04 Pittsburgh, PA         1:08.37   3 
 26 Brianna Hinds             04 San Antonio, TX        1:08.40   3 
 27 Kianna Jones              04 Gilbert, AZ            1:08.50   2 
 28 M'Kaia Trent              04 New Albany, OH         1:08.57   7 
 29 Chase Sullivan            04 Pasadena, CA           1:08.64   5 
 30 Mary Wilson               04 Glenn Dale, MD         1:08.73   5 
 31 Nylah Raspberry           04 Houston, TX            1:08.83   1 
 32 Jahmilia Dennis           04 Uniondale, NY          1:08.94   2 
 33 Daria Bush                04 Houston, TX            1:08.98   4 
 34 Kilah Freelon             04 Denver, CO             1:09.49   7 
 35 Leilani Sanchez           04 Albuquerque, NM        1:09.63   1 
 36 Faith Holyfield           04 Pittsburgh, PA         1:09.82   6 
 37 Aliya Cooper              04 Chattanooga, TN        1:10.14   3 
 38 Francesca Hahn            04 Sacramento, CA         1:10.20   4 
 39 Charis Toney              04 Santa Clara, CA        1:10.42   1 
 40 Breanna Smith             04 Fort Worth, TX         1:11.29   4 
 41 Krista Kitt               04 Sacramento, CA         1:11.57   3 
 42 Michiah Keyton            04 Ridgeland, MS          1:11.65   5 
 43 Racheal Bell              04 Mobile, AL             1:12.29   6 
 44 Trinity Bumbry            04 Bowie, MD              1:12.92   7 
 45 Isabella Dreiling         04 Eugene, OR             1:13.27   1 
 46 Jordyn Miller             04 Mundelein, IL          1:13.79   5 
 47 Morgan Rodgers            04 07-Gg Track Mons       1:14.22   7 
 48 Dominique Matthews        04 Yukon, OK              1:16.82   4 
 49 Cheyenne Williams         04 St. Louis, MO          1:18.79   6 
 
400 Meter Dash 9-10 Division Girls
===================================================================
       Nat'l: N 59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA            
     JO Meet: J 59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA            
    Name                    Year Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Paris Baker               04 Miami, FL              1:01.86Q  2 
  2 Sydney Holden             04 Los Angeles, CA        1:02.54Q  3 
  3 Lucea Wright              04 Los Angeles, CA        1:02.95Q  1 
  4 Raquel Grier              04 johns Creek, GA        1:02.66Q  2 
  5 Roisin Willis             04 Stevens Point, WI      1:03.10Q  1 
  6 Ja'Nyla Tucker            04 League City, TX        1:04.30Q  3 
  7 Makayla Clark             04 Raytown, MO            1:03.26q  1 
  8 Sydney Harris             05 Dacula, GA             1:03.86q  1 
  9 Jessica Wynne             04 Omaha, NE              1:04.14   2 
 10 Kennedi Poullard          04 Rosenberg, TX          1:04.31   3 
 11 T'Oni Birden              04 Conyers, GA            1:04.35   1 
 12 Indiah Fields             04 Surprise, AZ           1:04.78   1 
 13 Mallory Hodge             04 Covington, GA          1:05.20   3 
 14 Abrianna George           04 Fort Worth, TX         1:05.22   2 
 15 Nia Godfrey               05 Los Angeles, CA        1:06.32   2 
 16 Coryl Matheny             04 Clarinda, IA           1:06.37   2 
 17 Desirae Roberts           04 Alvin, TX              1:06.46   1 
 18 Jhaidah Johnson           04 Phoenix, AZ            1:06.97   3 
 19 Jada Irwin                04 Columbus, OH           1:07.12   3 
 20 Mya Womack                04 Lancaster, TX          1:08.32   3 
 21 DeShanae Norman           04 Gladstone, OR          1:10.20   2 
 22 Alexandria Edison         04 Olympia Fields, IL     1:12.59   1 
 -- Emily St Louis            04 Brooklyn, NY               DNF   2 
 
400 Meter Dash 9-10 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA            
     JO Meet: J 59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Lucea Wright              04 Los Angeles, CA        1:01.68  
  2 Paris Baker               04 Miami, FL              1:02.25  
  3 Sydney Holden             04 Los Angeles, CA        1:02.42  
  4 Roisin Willis             04 Stevens Point, WI      1:03.03  
  5 Raquel Grier              04 johns Creek, GA        1:03.70  
  6 Ja'Nyla Tucker            04 League City, TX        1:05.30  
  7 Sydney Harris             05 Dacula, GA             1:05.31  
  8 Makayla Clark             04 Raytown, MO            1:05.43  
 
800 Meter Run 9-10 Division Girls
===================================================================
       Nat'l: N 2:21.00  7/3/2010    Kennedy Simon, Gazelle Trac               
     JO Meet: J 2:23.16  8/1/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Lucea Wright              04 Los Angeles, CA        2:26.51q  4 
  2 Makayla Clark             04 Raytown, MO            2:29.80q  3 
  3 Carmel Fitzgibbon         04 Weston, MA             2:31.99q  2 
  4 Emily St Louis            04 Brooklyn, NY           2:32.17q  1 
  5 Mackenzie Browne          05 Moreno Valley, CA      2:33.96q  1 
  6 Arbriel Scott             05 Orlando, FL            2:36.95q  3 
  7 Miniya Pinnix             04 Pittsburgh, PA         2:37.86q  4 
  8 Spencer Young             05 Los Angeles, CA        2:37.89q  4 
  9 DeShanae Norman           04 Gladstone, OR          2:41.26   3 
 10 Charis Toney              04 Santa Clara, CA        2:41.30   1 
 11 Mia Jamerson              05 Gardena, CA            2:42.09   2 
 12 Abrianna George           04 Fort Worth, TX         2:42.77   1 
 13 Amilliana Simmons         04 Hardwick, GA           2:43.13   1 
 14 Tatiana Cornejo           04 Elk Grove, CA          2:43.30   3 
 15 Jayden Garza              04 Rosenberg, TX          2:43.41   1 
 16 Sophia Gallo              04 Atherton, CA           2:43.49   3 
 17 Sanai Williams            04 Upper Marlboro, MD     2:45.04   2 
 18 Katie Willoughby          04 Peoria, AZ             2:45.80   4 
 19 Lauren Walls-Portillo     04 El Paso, TX            2:46.63   3 
 20 Macey Moore               05 Kankakee, IL           2:46.88   1 
 21 Mallory Hodge             04 Covington, GA          2:46.99   2 
 22 Kamryn Williams           04 Richmond, TX           2:47.53   3 
 23 Sarah Bell                04 Helotes, TX            2:47.55   1 
 24 Desirae Roberts           04 Alvin, TX              2:47.99   2 
 25 Carrington Mathis         05 Cheverly, MD           2:48.01   2 
 26 Jordyn Miller             04 Mundelein, IL          2:49.06   4 
 27 Genelle Stephens          04 Ft Washington, MD      2:49.19   4 
 28 Isabella Dreiling         04 Eugene, OR             2:49.90   2 
 29 Siena Muccini             04 Dix Hills, NY          2:50.73   2 
 30 Dominique Matthews        04 Yukon, OK              2:51.46   1 
 31 Danica Wrobel             05 Philo, IL              2:51.80   2 
 32 Melina Gonzalez           05 Mc Farland, CA         2:52.41   4 
 33 De'Ahjianea Stevenson     04 Phoenix, AZ            2:53.54   3 
 34 Mackenzie Taplin          04 Cedar Hill, TX         2:53.69   2 
 35 Asydiah Pray-Brown        04 Dunwoody, GA           2:55.11   4 
 36 Zion Levy                 05 Gurnee, IL             2:55.26   1 
 37 Gabrielle Williams        05 New Kensington, PA     2:55.34   3 
 38 Kayla-Jadyn Cleveland     04 Green Cove Springs,    2:58.24   4 
 39 Alexandra Bryan           04 Burke, VA              2:59.61   3 
 40 Delaney McKay             04 Blacklick, OH          3:01.36   4 
 41 Desirae Bratcher          05 Memphis, TN            3:06.65   4 
 42 Aaniyah Hardwell          04 Natchitoches, LA       3:21.48   3 
 
800 Meter Run 9-10 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 2:21.00  7/3/2010    Kennedy Simon, Gazelle Trac               
     JO Meet: J 2:23.16  8/1/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Makayla Clark             04 Raytown, MO            2:23.08J 
  2 Carmel Fitzgibbon         04 Weston, MA             2:24.91  
  3 Lucea Wright              04 Los Angeles, CA        2:25.72  
  4 Emily St Louis            04 Brooklyn, NY           2:27.77  
  5 Arbriel Scott             05 Orlando, FL            2:35.21  
  6 Mackenzie Browne          05 Moreno Valley, CA      2:35.79  
  7 Miniya Pinnix             04 Pittsburgh, PA         2:37.58  
  8 Spencer Young             05 Los Angeles, CA        2:46.17  
 
1500 Meter Run 9-10 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 4:50.97  7/5/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade                 
     JO Meet: J 4:51.62  8/2/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Carmel Fitzgibbon         04 Weston, MA             4:56.37  
  2 Makayla Clark             04 Raytown, MO            4:59.21  
  3 Isis Orellana-Diaz        04 North Hills, CA        5:15.18  
  4 Mackenzie Browne          05 Moreno Valley, CA      5:17.83  
  5 Emily St Louis            04 Brooklyn, NY           5:20.92  
  6 Faith Martinez            04 Maple Valley, WA       5:23.60  
  7 Leonela Lizarraga         04 Chandler, AZ           5:24.77  
  8 Sanai Williams            04 Upper Marlboro, MD     5:28.33  
  9 Lauren Walls-Portillo     04 El Paso, TX            5:32.08  
 10 Sophia Gallo              04 Atherton, CA           5:32.96  
 11 Asydiah Pray-Brown        04 Dunwoody, GA           5:33.90  
 12 Zion Levy                 05 Gurnee, IL             5:34.28  
 13 Siena Muccini             04 Dix Hills, NY          5:34.35  
 14 Jordyn Miller             04 Mundelein, IL          5:36.16  
 15 Taitum Schaap             04 Salem, OR              5:36.62  
 16 Danica Wrobel             05 Philo, IL              5:37.21  
 17 Tatiana Cornejo           04 Elk Grove, CA          5:37.28  
 18 Melina Gonzalez           05 Mc Farland, CA         5:39.64  
 19 Corinn Brewer             04 Belle Vernon, PA       5:40.77  
 20 Charis Toney              04 Santa Clara, CA        5:41.84  
 21 Bryanna Hoffman           04 Aurora, CO             5:42.77  
 22 Miniya Pinnix             04 Pittsburgh, PA         5:45.09  
 23 Kamryn Williams           04 Richmond, TX           5:45.43  
 24 Katherine Strong          04 Mclean, VA             5:45.83  
 25 Carrington Mathis         05 Cheverly, MD           5:45.93  
 26 Emma Hoang                05 Flower Mound, TX       5:46.92  
 27 Joslyn Brown              04 Fort Worth, TX         5:47.60  
 28 Clara Heppner             04 Atlanta, GA            5:47.89  
 29 Sarah Bell                04 Helotes, TX            5:54.98  
 30 McCarly Holloman          04 Odessa, TX             6:01.97  
 31 Maya Cantine              04 Sammamish, WA          6:02.00  
 32 Alexandra Bryan           04 Burke, VA              6:04.68  
 33 Makayla McDonald          04 Durham, NC             6:06.06  
 34 Mia Chandler              05 Houston, TX            6:19.53  
 35 Sophia Munoz              04 Austin, TX             6:26.29  
 36 Emma Petry                04 Lafayette, LA          6:30.61  
 37 Selest Scott              05 League City, TX        6:42.41  
 38 Delaney McKay             04 Blacklick, OH          6:43.62  
 39 Gabrielle Caraway         05 Jennings, LA           7:07.25  
 
4x100 Meter Relay 9-10 Division Girls
===================================================================
       Nat'l: N 52.91  7/28/2012   04-Miramar Optimist TC, 04-Miramar O        
                       J Bell, M Cadet, A Strange, B Williams            
     JO Meet: J 52.91  7/28/2012   04-Miramar Optimist TC, 04-Miramar O        
                       J Bell, M Cadet, A Strange, B Williams            
    Team                                                Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 03-Track Xplosion  'A'                                54.95Q  3 
     1) Cidney Fort 04                  2) Tia Outlaw 04                  
     3) Jahzara Hart 04                 4) Kassidy Jones 04               
  2 03-Glenarden Track Club  'A'                          55.93Q  4 
     1) Jade Ofotan 05                  2) Khaiya Johnson 04              
     3) Kayla Collins 04                4) Kalia Alexander 05             
  3 15-Valley United Track Club  'A'                      55.96Q  2 
     1) Alyssa Thompson 04              2) Amaya Dawson 04                
     3) Charisma Collins 04             4) Kelsey Schauble 04             
  4 04-Florida Elite Track Club/Ma  'A'                   56.03Q  5 
     1) Delicia Lawrence 04             2) Arbriel Scott 05               
     3) Kiyla Richmond 04               4) Omaria Gordon 05               
  5 12-North Texas Cheetahs  'A'                          56.29Q  1 
     1) Kordni Smith 04                 2) Mya Womack 04                  
     3) Nijiah Flowers 04               4) Trinity Brown 04               
  6 15-Los Angeles Jet  'A'                               56.70q  2 
     1) Zaria Burton 04                 2) Devyn Thomas 04                
     3) Nia Godfrey 05                  4) Reign Redmond 05               
  7 04-Epitome  'A'                                       56.75q  3 
     1) Faith Sampson 04                2) Janell Johnson 04              
     3) Kayla-Jadyn Cleveland 04        4) Terren Peterson 04             
  8 16-H-Town Track Club  'A'                             56.90q  4 
     1) Hillary Griffin 04              2) Jayden Garza 04                
     3) Jordyn Marshall 04              4) Kennedi Poullard 04            
  9 04-Department of Speed Track C  'A'                   57.17   2 
     1) Raquel Grier 04                 2) Scout Chambers 04              
     3) Skye Chambers 04                4) Trinity Marshall 04            
 10 13-High Voltage  'A'                                  57.18   4 
     1) Arielle Trahan Castillo 04      2) Dreanna Jackson 05             
     3) Sanae Gates 04                  4) Talia Wright-Reed 04           
 11 15-Pacific Coast ShockWaves  'A'                      57.31   1 
     1) Jordan Washington 05            2) Kennadi Reed 05                
     3) Mia Jamerson 05                 4) Milan Ford 04                  
 12 03-Glenarden Track Club  'B'                          57.77   1 
     1) Genelle Stephens 04             2) Josselyn Lee 04                
     3) Sanaa Perry 04                  4) Trinity Bumbry 04              
 13 12-North Texas Cheetahs  'B'                          57.84   5 
     1) Ella Brown 04                   2) Keniya Simpson 05              
     3) Leah Anderson 04                4) Mallory Wallace 04             
 14 02-Future Stars Athletics  'A'                        57.90   3 
     1) Elizabeth Blackwell 04          2) Faith Holyfield 04             
     3) Makalah Smalls McCray 05        4) NyAsia Benton 04               
 15 15-Cal Rising Stars  'A'                              58.02   3 
     1) Caelyn Harris 04                2) Kamryn Hughes 04               
     3) Malia Christensen 05            4) Simone Smith 05                
 16 16-Texas Hurriccanes  'A'                             58.12   5 
     1) Amaya Land 04                   2) Nya Threatt 04                 
     3) Makaila Williams 04             4) Myrakel Birdow 04              
 17 16-Northwest Flyers Track Club  'A'                   58.44   1 
     1) Kierra Merchant 05              2) Tara Bon 04                    
     3) India Alix 05                   4) Juliana Dwamena 04             
 18 12-North TX Jackrabbits  'A'                          58.45   2 
     1) Claire Schroeder 05             2) Destiny Jones 05               
     3) Kayla Johnson 04                4) Kori Ballard 04                
 19 16-Cl Athletics Stars Track Cl  'A'                   58.72   1 
     1) Alexandria Overton 05           2) Brianna Baines 04              
     3) Skylar Dennis 05                4) Christian Scott 05             
 20 12-Tru Speed Track Club  'A'                          58.85   4 
     1) Ayanna Johnson 04               2) Camaria Epperson 05            
     3) Mackenzie McCray 05             4) Sai Brookins-Fleming 04        
 21 04-Team Blaze  'A'                                    58.95   4 
     1) Angela Brown 04                 2) D'Asia Thomas 04               
     3) Makayla Davis 04                4) Makeshria Brown 04             
 22 16-H-Town Track Club  'B'                             59.09   5 
     1) Aija McGuire 05                 2) Danaya Deroune 05              
     3) Lauren Johnson 04               4) Theresa Green-White 04         
 23 16-Track Houston  'A'                                 59.69   3 
     1) Brooke Coleman 05               2) Kameron Butler 05              
     3) Lauren Moore 04                 4) Nia Reed 05                    
 24 06-Chattanooga Jets Track Club  'A'                   59.79   3 
     1) Aliya Cooper 04                 2) Angeleene Simmons 05           
     3) Markia Green 04                 4) Princess Simmons 04            
 25 03-Glenarden Track Club  'C'                        1:00.13   2 
     1) Trinity Franklin 04             2) Demya Smith-dance 05           
     3) Ryan Bigelow 05                 4) Taylor Bagley 04               
 26 14-Diablo Valley Track & Field  'A'                 1:00.36   1 
     1) Ella Colombini 04               2) Leila Champion 04              
     3) Mia Colombini 04                4) Sadie Parker 05                
 27 04-Sapphire - Ruff Riders Trac  'A'                 1:00.61   5 
     1) Allana Harvey 04                2) Caseyona Hight 04              
     3) Morgan Brown 05                 4) Nia Simon 05                   
 28 08-Apollo Track Club  'A'                           1:01.24   2 
     1) Jasmine Bogard 05               2) Jessica Wynne 04               
     3) Jordyn Brewer 05                4) Syrea Parker 04                
 29 06-Feliciana Heat track club,  'A'                  1:01.92   3 
     1) Arianna Banks 04                2) Janecia Stampley 05            
     3) Madyson Kent 05                 4) TyAunna Dempsey 04             
 30 13-High Voltage  'B'                                1:04.61   1 
     1) Aliyah Lipsky 04                2) Ka'Ella Green 04               
     3) Kayanna Jackson 05              4) Sophronia Kirk-Woodbury 05     
 31 07-Gg Track Monsters  'A'                           1:05.90   4 
     1) Morgan Rodgers 04               2) Lonyea Farrell 05              
     3) Tyrha Lowery 05                 4) Kaliyah Porter 05              
 32 06-Gulf Coast Hurricane  'A'                        1:06.02   4 
     1) Nilah Sibley 04                 2) Jillian Fontenot 04            
     3) Kendal Touchet 04               4) Kinzie Touchet 04              
 33 09-3d Elite Student Athletes  'A'                   1:06.86   1 
     1) Kayeonna Jackson 05             2) Maya Woods 04                  
     3) Mia Woods 04                    4) Rory Hansen 05                 
 -- 15-Valley United Track Club  'B'                         DQ   4  zone 3 violation
     1) Jasmin Dudley 04                2) Karrina Mackey 04              
     3) Kaylen Fletcher 04              4) Kendall Schauble 04            
 -- 10-Team Bliss TC  'A'                                    DQ   2  zone 3 violation
     1) Kierra Gabriel 04               2) Madison Avery 05               
     3) Myasia Holloway 05              4) Zia Hankins 05                 
 -- 08-Eagles Wings  'A'                                     DQ   5  zone 3 violation
     1) Kamille Shelton 04              2) Lillianna Senaphanh 04         
     3) Nayeli Williams 04              4) Zoe Herndon 05                 
 -- 10-Do Right Educational Sports  'A'                      DQ   5  zone 1 violation
     1) Taniah Kennedy 04               2) De'Ahjianea Stevenson 04       
     3) Jhaidah Johnson 04              4) Trinity Henderson 04           
 
4x100 Meter Relay 9-10 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 52.91  7/28/2012   04-Miramar Optimist TC, 04-Miramar O        
                       J Bell, M Cadet, A Strange, B Williams            
     JO Meet: J 52.91  7/28/2012   04-Miramar Optimist TC, 04-Miramar O        
                       J Bell, M Cadet, A Strange, B Williams            
    Team                                                 Finals 
================================================================
Finals
  1 03-Track Xplosion  'A'                                54.60  
     1) Cidney Fort 04                  2) Tia Outlaw 04                  
     3) Jahzara Hart 04                 4) Kassidy Jones 04               
  2 15-Valley United Track Club  'A'                      55.23  
     1) Alyssa Thompson 04              2) Amaya Dawson 04                
     3) Charisma Collins 04             4) Kelsey Schauble 04             
  3 12-North Texas Cheetahs  'A'                          55.56  
     1) Kordni Smith 04                 2) Mya Womack 04                  
     3) Nijiah Flowers 04               4) Trinity Brown 04               
  4 16-H-Town Track Club  'A'                             57.24  
     1) Hillary Griffin 04              2) Jayden Garza 04                
     3) Jordyn Marshall 04              4) Kennedi Poullard 04            
  5 04-Florida Elite Track Club/Ma  'A'                   57.35  
     1) Delicia Lawrence 04             2) Arbriel Scott 05               
     3) Kiyla Richmond 04               4) Omaria Gordon 05               
  6 04-Epitome  'A'                                       57.46  
     1) Faith Sampson 04                2) Janell Johnson 04              
     3) Kayla-Jadyn Cleveland 04        4) Terren Peterson 04             
  7 15-Los Angeles Jet  'A'                               58.27  
     1) Zaria Burton 04                 2) Devyn Thomas 04                
     3) Nia Godfrey 05                  4) Reign Redmond 05               
 -- 03-Glenarden Track Club  'A'                             DQ   zone 1 violation
     1) Jade Ofotan 05                  2) Khaiya Johnson 04              
     3) Kayla Collins 04                4) Kalia Alexander 05             
 
4x400 Meter Relay 9-10 Division Girls
===================================================================
       Nat'l: N 4:17.32  7/28/2013   12-Track Houston Youth TC, 12-Track Hou   
                         J Elrod, I Jefferson, D Maxey, D McClennon        
     JO Meet: J 4:17.32  7/28/2013   12-Track Houston Youth TC, 12-Track Hou   
                         J Elrod, I Jefferson, D Maxey, D McClennon        
    Team                                                Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 15-Los Angeles Jet  'A'                             4:25.56Q  1 
     1) Aujane Luckey 05                2) Lucea Wright 04                
     3) Sydney Holden 04                4) Spencer Young 05               
  2 16-H-Town Track Club  'A'                           4:36.78Q  4 
     1) Hillary Griffin 04              2) Jayden Garza 04                
     3) Jordyn Marshall 04              4) Kennedi Poullard 04            
  3 15-Valley United Track Club  'A'                    4:39.61Q  3 
     1) Alyssa Thompson 04              2) Charisma Collins 04            
     3) Isis Orellana-Diaz 04           4) Karrina Mackey 04              
  4 04-Florida Elite Track Club/Ma  'A'                 4:40.03Q  2 
     1) Arbriel Scott 05                2) Delicia Lawrence 04            
     3) Omaria Gordon 05                4) Kiyla Richmond 04              
  5 03-Glenarden Track Club  'A'                        4:35.65q  1 
     1) Genelle Stephens 04             2) Kayla Collins 04               
     3) Sanaa Perry 04                  4) Mikaela Lyons 04               
  6 10-El Paso Wings Track Club  'A'                    4:43.57q  4 
     1) Alisa Sierra 04                 2) Bianca Parker 04               
     3) Dominique Vasquez 04            4) Lauren Walls-Portillo 04       
  7 12-North Texas Cheetahs  'A'                        4:43.95q  4 
     1) Leah Anderson 04                2) Mya Womack 04                  
     3) Nijiah Flowers 04               4) Trinity Brown 04               
  8 16-Track Houston  'A'                               4:46.70q  2 
     1) Danielle Johnson 05             2) Daria Bush 04                  
     3) Khrisalyn Kegler 04             4) Nyla Dennis 05                 
  9 12-Jamerican Flyer Track Club  'A'                  4:50.65   2 
     1) Abrianna George 04              2) Aryah Norwood 04               
     3) Breanna Smith 04                4) Destiny Green 04               
 10 16-Texas Hurriccanes  'A'                           4:52.96   2 
     1) Nya Threatt 04                  2) Kamryn Williams 04             
     3) Makaila Williams 04             4) Myrakel Birdow 04              
 11 03-Glenarden Track Club  'B'                        4:53.13   3 
     1) Trinity Bumbry 04               2) Juliana Leith 04               
     3) Madisyn Nicholas 04             4) Taylor Bagley 04               
 12 12-Cedar Hill Blaze Track Club  'A'                 4:56.15   1 
     1) Ajoni Emeya 05                  2) Aliyah Smith 04                
     3) Charidee Morgan 05              4) Trelondra Strong 04            
 13 15-Pacific Coast ShockWaves  'A'                    4:56.52   3 
     1) Jordan Washington 05            2) Kennadi Reed 05                
     3) Mia Jamerson 05                 4) Milan Ford 04                  
 14 12-A.W. Brown Track club  'A'                       5:00.57   1 
     1) Aja Hurst 04                    2) Alaisha Rusk 04                
     3) Bralei Criss 05                 4) Laci Campbell 04               
 15 16-Track Houston  'B'                               5:01.89   1 
     1) Arianna Sealy 05                2) Kameron Butler 05              
     3) Lauren Moore 04                 4) Tyeler Moore 05                
 16 12-Hallmark Track Club  'A'                         5:02.56   2 
     1) Dawn Smith 05                   2) Hannah Allen 04                
     3) Jayla Ford 05                   4) Reginique Jackson 04           
 17 04-Sapphire - Ruff Riders Trac  'A'                 5:02.57   3 
     1) Allana Harvey 04                2) Caseyona Hight 04              
     3) Morgan Brown 05                 4) Rasunek Tyler-Thompson 04      
 18 03-Track Express Track Club  'A'                    5:04.84   4 
     1) Amaya Lucas 04                  2) Carrington Mathis 05           
     3) Layla Husbands 05               4) Mary Wilson 04                 
 19 16-Cl Athletics Stars Track Cl  'A'                 5:06.52   4 
     1) Alexandria Overton 05           2) Brianna Baines 04              
     3) Skylar Dennis 05                4) Christian Scott 05             
 20 15-Bay Cities Unleashed Track  'A'                  5:07.07   3 
     1) Amari Hunt 04                   2) Camille Brown 04               
     3) Dolores Bodden 04               4) Ma'Niaya Childs 04             
 21 15-Valley United Track Club  'B'                    5:08.33   2 
     1) Chiara Neirick 04               2) Gisele Thompson 05             
     3) Kendall Schauble 04             4) Maya Bowens 04                 
 22 13-Salem Track Club  'A'                            5:11.52   4 
     1) Alexis East 04                  2) Caidence Urquhart 04           
     3) Emma Gates 04                   4) Taitum Schaap 04               
 23 14-Diablo Valley Track & Field  'A'                 5:18.64   2 
     1) Ella Colombini 04               2) Leila Champion 04              
     3) Mia Colombini 04                4) Sadie Parker 05                
 24 10-Texas Shooting Stars Track  'A'                  5:19.40   1 
     1) Alyssa Laspada 05               2) Cailee Phillips 04             
     3) Nevaeh Green 04                 4) Sidney Hall 05                 
 25 02-Penn Hills Eagles Track Clu  'A'                 5:25.12   3 
     1) Gabrielle Williams 05           2) Kendall Williams 05            
     3) Larrissa Shelby 04              4) Naomi Shaviss 04               
 26 13-Speed Unlimited  'A'                             5:28.84   1 
     1) Faith Martinez 04               2) Jana Willems 05                
     3) Maya Cantine 04                 4) Olivia Vidal 04                
 27 07-Gg Track Monsters  'A'                           5:30.54   4 
     1) Brooklyn Clayton 05             2) Lonyea Farrell 05              
     3) Kaliyah Porter 05               4) Morgan Rodgers 04              
 28 08-Eagles Wings  'A'                                5:33.36   4 
     1) Kamille Shelton 04              2) Lillianna Senaphanh 04         
     3) Nayeli Williams 04              4) Zoe Herndon 05                 
 29 09-Eastside Steppers Track Clu  'A'                 5:34.74   2 
     1) Arieahna Arradondo 04           2) Codi Sparks 05                 
     3) Madison Major 05                4) Torie Petry 04                 
 30 06-Gulf Coast Hurricane  'A'                        5:36.55   3 
     1) Jillian Fontenot 04             2) Kendal Touchet 04              
     3) Kinzie Touchet 04               4) Nilah Sibley 04                
 31 08-North Omaha Bengals Track C  'A'                 5:39.74   3 
     1) Aiyani Miller 04                2) Andrea Baker 05                
     3) Ky'Asia Jack 04                 4) Shawnissa McGuire 04           
 
4x400 Meter Relay 9-10 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 4:17.32  7/28/2013   12-Track Houston Youth TC, 12-Track Hou   
                         J Elrod, I Jefferson, D Maxey, D McClennon        
     JO Meet: J 4:17.32  7/28/2013   12-Track Houston Youth TC, 12-Track Hou   
                         J Elrod, I Jefferson, D Maxey, D McClennon        
    Team                                                 Finals 
================================================================
Finals
  1 15-Los Angeles Jet  'A'                             4:19.75  
     1) Aujane Luckey 05                2) Lucea Wright 04                
     3) Sydney Holden 04                4) Nia Godfrey 05                 
  2 16-H-Town Track Club  'A'                           4:33.71  
     1) Hillary Griffin 04              2) Jayden Garza 04                
     3) Jordyn Marshall 04              4) Kennedi Poullard 04            
  3 03-Glenarden Track Club  'A'                        4:34.01  
     1) Genelle Stephens 04             2) Kayla Collins 04               
     3) Sanaa Perry 04                  4) Mikaela Lyons 04               
  4 12-North Texas Cheetahs  'A'                        4:35.93  
     1) Leah Anderson 04                2) Mya Womack 04                  
     3) Nijiah Flowers 04               4) Trinity Brown 04               
  5 15-Valley United Track Club  'A'                    4:38.80  
     1) Alyssa Thompson 04              2) Charisma Collins 04            
     3) Isis Orellana-Diaz 04           4) Karrina Mackey 04              
  6 10-El Paso Wings Track Club  'A'                    4:41.62  
     1) Alisa Sierra 04                 2) Bianca Parker 04               
     3) Dominique Vasquez 04            4) Lauren Walls-Portillo 04       
  7 16-Track Houston  'A'                               4:42.23  
     1) Danielle Johnson 05             2) Daria Bush 04                  
     3) Khrisalyn Kegler 04             4) Nyla Dennis 05                 
  8 04-Florida Elite Track Club/Ma  'A'                 4:47.19  
     1) Arbriel Scott 05                2) Delicia Lawrence 04            
     3) Omaria Gordon 05                4) Kiyla Richmond 04              
 
High Jump 9-10 Division Girls
==========================================================================
       Nat'l: N 1.50m  7/25/2012   Victoria Plummer, Unattached                
     JO Meet: J 1.50m  7/25/2012   Victoria Plummer, Unattached                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kayla Collins             04 Upper Marlboro, MD       1.41m    4-07.50 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        O    O    O    O    O    O    O    O  XXO  XXO  XXO  XXX 
  2 Grace Howard              04 McDonald, PA             1.30m    4-03.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O    O    O    O    O    O   XO  XXX 
  2 Kendall Schauble          04 Stevenson Ranch, CA      1.30m    4-03.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        P    P    P    P    O    O    O   XO  XXX 
  4 Sanaa Perry               04 Bowie, MD               J1.30m    4-03.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O    O    O    O    O    O  XXO  XXX 
  5 Deja Christina Fields     04 Woodland Hills, CA       1.25m    4-01.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        P    P    P    P    O    O    O  XXP  PPP 
  6 Bianca Staples            04 Bronx, NY               J1.25m    4-01.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        P    P    O    O    O   XO    O  XXX 
  7 Elise Dobson              04 Lincoln, NE             J1.25m    4-01.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        O    O    O   XO   XO    O    O  XXX 
  8 Caidence Urquhart         04 Aumsville, OR           J1.25m    4-01.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        P    P   XO    O    O  XXO   XO  XXX 
  9 Johniece Jones            04 Hartford, CT            J1.25m    4-01.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        P    P    O    O    O   XO  XXO  XXX 
 10 Makayla Watson            04 Fort Worth, TX           1.20m    3-11.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        P    P   XO    O    O    O  XXX 
 10 Tylee Jo Bevel            04 Stamford, TX             1.20m    3-11.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        P    P    O    O   XO    O  XXX 
 12 Milan Ford                04 Compton, CA             J1.20m    3-11.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        P    O    O   XO   XO   XO  XXX 
 13 Namratha Kasalanati       04 Lafayette, CA           J1.20m    3-11.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        P    O    O    O   XO  XXO  XXX 
 13 Cheyla Scott              05 Charlotte, NC           J1.20m    3-11.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        O    O    O    O    O  XXO  XXX 
 15 Olivia Muse               04 Vestal, NY               1.15m    3-09.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        O    O    O    O    O  XXX 
 15 Emma Gates                04 Turner, OR               1.15m    3-09.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        P    O    O    O    O  XXX 
 15 Soraya Patterson          04 Houston, TX              1.15m    3-09.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        O    O    O    O    O  XXX 
 15 Alisa Sierra              04 El Paso, TX              1.15m    3-09.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        P    O    O    O    O  XPP  PPP  XXX 
 19 Gabrielle Hargrave        04 Durham, NC              J1.15m    3-09.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        O   XO    O  XXO    O  XXX 
 20 Esther Lewis              05 Raleigh, NC             J1.15m    3-09.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        O    O    O    O   XO  XXX 
 20 Kailah McKenzie           05 Moreno Valley, CA       J1.15m    3-09.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        P    P    P    P   XO  XXX 
 20 Sarah Allison             04 Pearland, TX            J1.15m    3-09.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        P    O    O    O   XO  XXX 
 20 Serena Lee                04 Memphis, TN             J1.15m    3-09.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        O    O    O    O   XO  XXX 
 24 Natasha Beitz             04 Napa, CA                J1.15m    3-09.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        O    O    O    O  XXO  XXX 
 24 Amadi Weser               04 Pasadena, CA            J1.15m    3-09.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        P    O    O    O  XXO  XXX 
 26 Kayla Sines               04 Franklin, TN            J1.15m    3-09.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        P    O   XO   XO  XXO  XXX 
 27 Emma Loschen              05 Carrollton, TX           1.10m    3-07.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 
        O    O    O    O  XXX 
 27 Paris Auzenne             04 Baton Rouge, LA          1.10m    3-07.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 
        P    O    O    O  XXX 
 27 Selah Dungey              04 Hackensack, NJ           1.10m    3-07.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 
        O    O    O    O  XXX 
 27 Ambria Langley            04 Zachary, LA              1.10m    3-07.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 
        O    O    O    O  XXX 
 31 Cailyn Riley              05 Texas City, TX           1.05m    3-05.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 
        O    O   XO  XXX 
 31 Audrey Murrin             05 Hollis, NH               1.05m    3-05.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 
        O    O   XO  XXX 
 33 Corinn Brewer             04 Belle Vernon, PA        J1.05m    3-05.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 
        P  XXO   XO  XXX 
 34 Aaliyah Miller            04 Memphis, TN             J1.05m    3-05.25 
     0.95 1.00 1.05 1.10 
        O    O  XXO  XXX 
 35 Cassandra Hitch           05 Florence, SC             1.00m    3-03.25 
     0.95 1.00 1.05 
      XXO  XXO  XXX 
 -- Gillian Chanat            04 Monroe, NY                  NH            
     0.95 
      XXX 
 -- Caroline Allen            04 Austin, TX                  NH            
     0.95 1.00 
        P  XXX 
 -- Brianna Watson            05 Fort Worth, TX              NH            
     0.95 
      XXX 
 
Long Jump 9-10 Division Girls
===============================================================================
       Nat'l: N 4.78m  6/30/2005   Ramona Carryl, Knoxville,TN                 
     JO Meet: J 4.67m  7/28/2007   Margaux Jones, Redland CA                   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Rasunek Tyler-Thompson    04 Lithonia, GA             4.43m  +0.0  14-06.50 
     4.20m(1.3) 4.26m(0.5) 4.43m(+0.0) 4.26m(2.9) FOUL(1.8) 4.17m(1.1)
  2 Keyara Johnson            04 Phoenix, AZ              4.40m   0.2  14-05.25 
     4.29m(0.5) 4.40m(0.2) 4.38m(1.0) 4.15m(0.5) FOUL(2.0) FOUL(0.3)
  3 Sydney Harris             05 Dacula, GA               4.31m   2.2  14-01.75 
     4.31m(2.2) 4.23m(0.3) 4.24m(0.6) 3.95m(1.1) 4.27m(0.4) FOUL(+0.0)
  4 Anaya Johnson             05 Pine Bluff, AR           4.15m   0.6  13-07.50 
     3.79m(1.9) 3.63m(2.4) 4.15m(0.6) 4.13m(1.2) 3.96m(3.0) 3.62m(0.8)
  5 Niakoe Burks              04 LaGrange, GA             4.13m   0.5  13-06.75 
     4.13m(0.5) 3.42m(2.9) 4.10m(0.6) 3.04m(2.3) 3.60m(1.3) FOUL(1.9)
  6 Trinity Marshall          04 Alpharetta, GA           4.10m   1.1  13-05.50 
     3.67m(3.4) 3.81m(0.7) 4.10m(1.1) 3.73m(1.8) 3.96m(2.7) 3.96m(0.7)
  7 Caelyn Harris             04 Mira Loma, CA            4.06m   1.4  13-04.00 
     4.06m(1.4) 2.23m(0.7) FOUL(0.2) FOUL(0.6) 3.38m(0.6) 3.43m(2.3)
  8 Indiah Fields             04 Surprise, AZ             4.03m   0.3  13-02.75 
     FOUL      3.92m(2.3) 4.02m(1.8) 3.95m(1.3) 3.81m(2.3) 4.03m(0.3)
  9 Nya Threatt               04 Missouri City, TX        4.00m   0.9  13-01.500.9  13-01.50 
     3.71m(0.4) 3.87m(0.6) 4.00m(0.9)            
  9 Kendall Omlin             04 Spokane, WA              4.00m   2.2  13-01.50 
     4.00m(2.2) 3.70m(0.3) 3.80m(-0.4)            
 11 Kiana Siefert             04 Noblesville, IN          3.99m   0.9  13-01.250.9  13-01.25 
     3.92m(0.1) FOUL(1.3) 3.99m(0.9)            
 12 Brooke Huth               04 Pueblo, CO               3.98m   0.3  13-00.75 
     3.73m(-0.4) 3.34m(0.6) 3.98m(0.3)            
 13 Kamryn Hughes             04 Eastvale, CA             3.97m   2.3  13-00.25 
     3.97m(2.3) 3.72m(2.9) 3.82m(-0.5)            
 13 Maya Loudd                04 Portland, OR             3.97m   1.0  13-00.25 
     3.62m(-0.1) 3.97m(1.0) 3.73m(0.6)            
 15 Cheyla Scott              05 Charlotte, NC            3.93m   1.3  12-10.75 
     3.66m(1.9) 3.93m(1.3) 3.85m(1.8)            
 16 Kaylen Fletcher           04 Canoga Park, CA          3.92m   0.1  12-10.50 
     3.86m(0.9) 3.92m(0.1) 3.82m(0.8)            
 17 DeShanae Norman           04 Gladstone, OR            3.91m  +0.0  12-10.00 
     3.40m(1.6) 3.91m(+0.0) 3.68m(2.2)            
 18 Johnna Lucas              04 Tomball, TX              3.86m   0.9  12-08.00 
     3.70m(2.1) 3.55m(0.2) 3.86m(0.9)            
 19 Sanae Gates               04 Kent, WA                 3.85m  -0.3  12-07.75 
     3.85m(-0.3) FOUL(0.6) 3.83m(0.8)            
 20 Grace Howard              04 McDonald, PA             3.82m   1.2  12-06.50 
     3.56m(1.3) 3.81m(1.3) 3.82m(1.2)            
 21 Hannah Turpin             05 Colorado Springs, C      3.81m   1.3  12-06.00 
     FOUL      FOUL      3.81m(1.3)            
 22 Elise Dobson              04 Lincoln, NE              3.80m   0.5  12-05.75 
     3.59m(0.9) 3.74m(1.0) 3.80m(0.5)            
 22 Angelica Vines            04 Vestavia, AL             3.80m   0.4  12-05.75 
     FOUL      3.74m(1.8) 3.80m(0.4)            
 24 Macey Moore               05 Kankakee, IL             3.75m   NWI  12-03.75 
     3.75m(-0.0) 3.51m(-0.0) 3.53m(-0.0)            
 25 Sa'Nyia Persley           04 Lancaster, TX            3.71m   1.6  12-02.25 
     3.52m(1.0) 3.31m(0.3) 3.71m(1.6)            
 25 Rosie Bultman             04 Berkeley, CA             3.71m   0.2  12-02.25 
     3.71m(0.2) FOUL(1.5) 3.67m(1.2)            
 27 Corinn Brewer             04 Belle Vernon, PA         3.68m   0.7  12-01.00 
     3.54m(1.6) FOUL(0.5) 3.68m(0.7)            
 28 Kilah Freelon             04 Denver, CO               3.67m   0.9  12-00.50 
     FOUL(1.1) 3.67m(0.9) 3.63m(2.6)          
 29 Ania Albrecht             04 Ridgeland, MS            3.62m   1.1  11-10.50 
     FOUL      3.62m(1.1) 3.29m(1.2)            
 30 Asha Smith                05 Bowie, MD                3.60m   1.3  11-09.75 
     3.60m(1.3) 3.45m(0.2) 3.51m(1.2)            
 31 Francesca Hahn            04 Sacramento, CA           3.59m   1.3  11-09.50 
     3.59m(1.3) 3.23m(0.4) 3.15m(1.6)            
 32 Nayeli Williams           04 Minneapolis, MN          3.58m   1.2  11-09.00 
     3.40m(0.7) 3.58m(1.2) 3.41m(1.3)            
 32 Nyla Cherry               04 Randallstown, MD         3.58m   0.9  11-09.000.9  11-09.00 
     3.58m(0.9) FOUL(1.3) FOUL(1.5)            
 34 Journee McDaniel          04 New Bern, NC             3.52m   0.7  11-06.75 
     3.43m(-0.2) 3.52m(0.7) 3.49m(0.5)            
 34 Racheal Bell              04 Mobile, AL               3.52m   1.0  11-06.75 
     FOUL      3.52m(1.0) FOUL(0.5)            
 36 Leah Anderson             04 Desoto, TX               3.51m   0.6  11-06.25 
     2.85m(1.5) 3.51m(0.6) 3.20m(2.2)            
 37 Mya Davis                 04 Overland Park, KS        3.49m   2.1  11-05.50 
     3.44m(2.2) 3.49m(2.1) FOUL(1.0)            
 38 Starr Duckworth           04 Springfield, MA          3.47m   1.5  11-04.75 
     FOUL      FOUL      3.47m(1.5)            
 38 Ella Brown                04 Waxahachie, TX           3.47m   1.8  11-04.75 
     3.39m(1.3) 3.29m(2.6) 3.47m(1.8)            
 40 Makaila Williams          04 Houston, TX              3.42m   0.3  11-02.75 
     3.42m(0.3) 2.95m(0.7) 2.43m(-0.6)            
 41 Serena Lee                04 Memphis, TN              3.29m   0.2  10-09.50 
     FOUL      3.29m(0.2) FOUL(1.6)            
 42 Lylla Kovacs              05 Harrison, OH             3.21m   0.9  10-06.50 
     2.94m(2.3) 3.21m(0.9) 3.15m(1.4)            
 43 Codi Sparks               05 Oklahoma City, OK        3.16m   1.0  10-04.50 
     3.16m(1.0) 2.89m(0.4) 2.84m(1.3)            
 44 Kennedy Pemberton         05 Highland Park, IL        3.12m   0.9  10-03.00 
     3.12m(0.9) 2.85m(1.2) 3.01m(0.3)            
 45 Sincere Dodd              04 Las Vegas, NV            3.11m  -0.1  10-02.50 
     FOUL      FOUL      3.11m(-0.1)            
 46 Brianna Newell            04 Columbus, IN             2.84m   0.9   9-04.00 
     2.84m(0.9) 2.82m(0.2) FOUL(1.5)            
 -- Alexia Lewis              05 Port Arthur, TX           FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                 
 
Shot Put 9-10 Division Girls
==========================================================================
       Nat'l: N 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kimora Daniel             04 Monroe, LA               9.76m   32-00.25 
      8.98m  8.58m  9.51m  FOUL  9.76m  9.74m
  2 Trinity Franklin          04 Capitol Heights, MD      8.43m   27-08.00 
      8.03m  7.39m  8.16m  8.43m  7.50m  8.32m
  3 Alyssa Dismuke            04 Bastrop, LA              8.42m   27-07.50 
      7.90m  8.12m  8.16m  8.42m  8.28m  8.07m
  4 Jala Auzenne              04 East Palo Alto, CA       8.39m   27-06.50 
      7.28m  6.39m  8.25m  7.67m  7.56m  8.39m
  5 Raina Alverez             04 New Orleans, LA          8.32m   27-03.75 
      8.32m  7.37m  8.20m  7.79m  8.29m  8.02m
  6 Kelsey Schauble           04 Stevenson Ranch, CA     J8.32m   27-03.75 
      7.92m  8.32m  7.39m  7.65m  7.96m  8.07m
  7 Taylor Hill               04 Carson, CA               8.15m   26-09.00 
      7.65m  6.69m  7.87m  7.92m  8.15m  8.10m
  8 Jewyl Newton              04 Portland, OR             7.99m   26-02.75 
      7.47m  7.73m  7.99m  7.26m  7.83m  7.72m
  9 Sterling Glenn            04 Rio Rancho, NM           7.70m   25-03.25 
      7.69m  7.50m  7.70m            
 10 Tyara Straka              04 Hoquiam, WA             J7.70m   25-03.25 
      7.70m  7.35m  7.17m            
 11 Vanessa Taylor            04 Albany, GA               7.33m   24-00.75 
      7.23m  6.88m  7.33m            
 12 Stephonie White           04 Los Angeles, CA          7.09m   23-03.25 
      6.24m  6.39m  7.09m            
 13 Sofia Tinnon              04 Napa, CA                 7.08m   23-02.75 
      7.07m  7.08m  6.66m            
 14 Erin Karaway              04 Saddle Brook, NJ         6.82m   22-04.50 
      5.97m  6.82m  6.50m            
 15 Laila Turner-Jenkins      04 Altadena, CA             6.73m   22-01.00 
      5.84m  6.73m  6.47m            
 16 Maliah' Sanders           05 Phoenix, AZ              6.60m   21-08.00 
      6.35m  6.52m  6.60m            
 17 Rae Kimble                04 Austin, TX               6.57m   21-06.75 
      6.57m  5.84m  5.69m            
 18 Jessica Manzueta          05 Yonkers, NY              6.52m   21-04.75 
      6.52m  6.19m  6.05m            
 19 Destiny Faison            04 Smithfield, NC           6.48m   21-03.25 
      5.85m  6.42m  6.48m            
 20 Treasure Brown            05 Los Angeles, CA          6.40m   21-00.00 
      6.05m  6.40m  6.18m            
 21 Younger Burton            04 Covington, GA           J6.40m   21-00.00 
      5.71m  4.85m  6.40m            
 22 Olivia Muse               04 Vestal, NY               6.34m   20-09.75 
      6.08m  6.34m  5.98m            
 23 Raven Roberts             04 Avondale, AZ             6.24m   20-05.75 
      5.64m  6.19m  6.24m            
 24 Madisyn Woodfork          04 Houston, TX              6.19m   20-03.75 
      5.91m  6.19m  5.18m            
 25 Hailey Romero             04 Fair Lawn, NJ            6.18m   20-03.50 
      6.15m  5.90m  6.18m            
 26 Hannah Blubaugh           04 Salem, OR                6.03m   19-09.50 
      5.68m  5.52m  6.03m            
 27 Curstin Brown             04 Fresno, TX               5.97m   19-07.00 
      4.99m  5.97m  5.94m            
 28 Isabella Popejoy          04 West Sacramento, CA     J5.97m   19-07.00 
      5.97m  5.78m  4.68m            
 29 Jay'da Burnett            04 Fort Worth, TX           5.95m   19-06.25 
      5.93m  5.71m  5.95m            
 30 Ally Dominiak             04 Mt Pleasant, SC          5.90m   19-04.25 
      5.90m  5.67m  5.83m            
 31 Sanaa Perry               04 Humble, TX               5.89m   19-04.00 
      5.88m  5.58m  5.89m            
 32 Jaydan Jackson            05 Zachary, LA              5.77m   18-11.25 
      5.77m  5.49m  5.22m            
 33 Taylor Bernard            04 Austin, TX               5.73m   18-09.75 
      5.49m  5.08m  5.73m           
 34 Prizila Negrete           05 Yonkers, NY              5.61m   18-05.00 
      3.52m  4.84m  5.61m            
 35 Zaria Smith               04 Brooklyn Park, MN        4.97m   16-03.75 
      4.97m  4.75m  4.69m            
 36 Devon Davis               04 Gastonia, NC             4.96m   16-03.25 
      4.96m  4.72m  3.70m            
 37 Samantha Roberts          04 Springer, OK             4.87m   15-11.75 
      4.78m  4.87m  4.64m            
 38 Rachel Riekens            04 Beavercreek, OH          3.97m   13-00.25 
      3.97m  3.59m  3.54m            
 39 Codi Sparks               05 Oklahoma City, OK        3.89m   12-09.25 
      3.59m  3.55m  3.89m            
 -- Kristina Carter           05 Westwood, NJ              FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Javelin Throw 9-10 Division Girls
==========================================================================
       Nat'l: N 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
     JO Meet: J 37.15m  7/28/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kimora Daniel             04 Monroe, LA              26.34m      86-05 
      23.87m  26.11m  26.34m  25.65m  25.96m  23.84m
  2 Jasmine Hampton           05 Acworth, GA             25.41m      83-04 
      19.68m  25.05m  25.41m  23.08m  FOUL  20.49m
  3 Riley Hamilton            04 Little Elm, TX          23.77m      78-00 
      23.77m  21.16m  20.57m  18.21m  15.40m  20.77m
  4 Sterling Glenn            04 Rio Rancho, NM          23.41m      76-10 
      22.70m  21.12m  22.66m  20.61m  21.17m  23.41m
  5 Treasure Brown            05 Los Angeles, CA         22.33m      73-03 
      22.33m  22.06m  18.65m  17.93m  16.35m  15.79m
  6 Sarah Allison             04 Pearland, TX            21.64m      71-00 
      19.30m  FOUL  21.64m  18.30m  20.92m  18.91m
  7 Sofia Tinnon              04 Napa, CA                21.33m      70-00 
      21.17m  21.33m  21.23m  17.96m  20.12m  19.52m
  8 Jasmine Mancilla          04 El Paso, TX             21.15m      69-05 
      FOUL  15.06m  21.15m  20.44m  18.92m  19.15m
  9 Khania McCall             04 Berkeley, CA            20.63m      67-08 
      19.62m  20.55m  20.63m         
 10 Esther Lewis              05 Raleigh, NC             20.39m      66-11 
      20.39m  16.80m  18.98m         
 11 Jewyl Newton              04 Portland, OR            20.32m      66-08 
      20.04m  FOUL  20.32m         
 12 Raven Roberts             04 Avondale, AZ            19.70m      64-07 
      19.70m  17.50m  19.64m         
 13 Alyssa Dismuke            04 Bastrop, LA             18.57m      60-11 
      18.19m  18.57m  17.34m         
 14 Jessica Manzueta          05 Yonkers, NY             18.54m      60-10 
      16.55m  18.26m  18.54m         
 15 Hannah Blubaugh           04 Salem, OR               18.45m      60-06 
      16.82m  18.45m  16.57m         
 16 Melissa Viellette         04 Fair Lawn, NJ           18.39m      60-04 
      18.39m  17.23m  15.69m         
 17 Shaylee Gonzalez          04 Beaverton, OR           18.21m      59-09 
      18.21m  16.07m  16.97m         
 18 Cailyn Riley              05 Texas City, TX          18.15m      59-06 
      18.15m  17.03m  16.62m           
 19 Kailah McKenzie           05 Moreno Valley, CA       17.47m      57-04 
      15.32m  14.93m  17.47m         
 20 Jazmyne Lyde              04 Florence, SC            17.27m      56-08 
      13.55m  17.27m  14.55m         
 21 Marissa Garcia            04 El Paso, TX             17.20m      56-05 
      16.14m  17.20m  16.75m         
 22 Sara Rowbatham            04 San Francisco, CA       17.08m      56-00 
      16.64m  17.08m  13.07m           
 23 Trinity Franklin          04 Capitol Heights, MD     17.04m      55-11 
      17.04m  14.22m  16.63m           
 24 Raina Alverez             04 New Orleans, LA         16.93m      55-06 
      14.63m  16.93m  13.05m           
 25 Ginger Arnold             05 Mt Pleasant, SC         16.77m      55-00 
      16.43m  16.77m  15.38m         
 26 Hailey Romero             04 Fair Lawn, NJ           16.75m      54-11 
      16.75m  15.96m  13.57m         
 27 Taiylor Williams          05 Columbus, GA            16.67m      54-08 
      15.15m  16.67m  FOUL           
 28 Isabella Popejoy          04 West Sacramento, CA     16.34m      53-07 
      13.96m  16.11m  16.34m           
 29 Janecia Stampley          05 Clinton, LA             16.21m      53-02 
      16.21m  12.26m  12.25m         
 30 Prizila Negrete           05 Yonkers, NY             15.85m      52-00 
      15.85m  15.41m  15.46m           
 31 Anais Jackson             04 Matteson, IL            15.80m      51-10 
      15.65m  15.80m  14.41m         
 32 Sariya Calhoun            05 Mesquite, TX            13.98m      45-10 
      13.98m  FOUL  10.49m           
 33 Selest Scott              05 League City, TX         13.92m      45-08 
      13.92m  11.01m  12.72m           
 34 Rachel Riekens            04 Beavercreek, OH         13.38m      43-11 
      11.55m  13.38m  10.70m           
 35 Brylan Carter             04 Altadena, CA            13.15m      43-02 
      13.15m  8.83m  8.33m           
 36 Soraya Patterson          04 Houston, TX             11.51m      37-09 
      11.36m  10.62m  11.51m           
 37 Ta'Shayla Marrie          05 Copperas Cove, TX       10.67m      35-00 
      FOUL  8.62m  10.67m           
 38 Deaunee Blevins           04 Dallas, TX               9.40m      30-10 
      9.40m  6.32m  9.36m           
 
Triathlon: #1 200 Meter Dash 9-10 Division Girls Triathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Cheyla Scott              05 Charlotte, NC            28.89  +0.0  2    562
  2 Rasunek Tyler-Thompson    04 Lithonia, GA             29.07   0.3  3    549
  3 Maasai Thornton           04 Seattle, WA              29.15   0.3  3    543
  4 Jessica Wynne             04 Omaha, NE                29.25  +0.0  2    536
  5 Caseyona Hight            04 Lithonia, GA             29.62   0.7  1    509
  6 Kamryn Hughes             04 Eastvale, CA             29.84   0.7  1    493
  7 Milan Ford                04 Compton, CA              29.85   0.3  3    493
  8 Kayla Collins             04 Upper Marlboro, MD       29.87   0.3  3    491
  9 Kayla Sines               04 Franklin, TN             30.33   0.7  1    459
 10 Angelica Vines            04 Vestavia, AL             30.46  +0.0  2    450
 11 Alexis East               04 Salem, OR                30.59  +0.0  2    442
 12 Kiana Siefert             04 Noblesville, IN          31.07  +0.0  2    410
 13 Trinity Franklin          04 Capitol Heights, MD      31.16   0.3  3    404
 14 Claire Schroeder          05 Corinth, TX              31.24   0.7  1    399
 15 Selah Dungey              04 Hackensack, NJ           31.31   0.7  1    394
 16 Alisa Sierra              04 El Paso, TX              31.47  +0.0  2    384
 17 Caidence Urquhart         04 Aumsville, OR            33.04   0.3  3    291
 18 Makayla Watson            04 Fort Worth, TX           33.07   0.3  3    289
 19 Laila Turner-Jenkins      04 Altadena, CA             33.14   0.3  3    285
 20 Johniece Jones            04 Hartford, CT             33.32  +0.0  2    276
 21 Kiera Sleiman             04 Quincy, MA               33.46   0.7  1    268
 22 Curstin Brown             04 Fresno, TX               34.43  +0.0  2    218
 
Triathlon: #3 High Jump 9-10 Division Girls Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kayla Collins             04 Upper Marlboro, MD       1.30m    4-03.25    409
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        P    O    O    O    O    O    O    O    O  XXX 
  2 Caidence Urquhart         04 Aumsville, OR            1.25m    4-01.25    359
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        P    P    P    P    O    O    O    O  XXX 
  2 Rasunek Tyler-Thompson    04 Lithonia, GA             1.25m    4-01.25    359
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        O    P    O    O    O    O    O   XO  XXX 
  4 Makayla Watson            04 Fort Worth, TX           1.20m    3-11.25    312
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        P    P    P    O   XO    O   XO  XXX 
  4 Trinity Franklin          04 Capitol Heights, MD      1.20m    3-11.25    312
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        P    O    O    O    O    O   XO  XXX 
  4 Alisa Sierra              04 El Paso, TX              1.20m    3-11.25    312
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        P    P    P    O    O  XXO  XXO  XXX 
  4 Jessica Wynne             04 Omaha, NE                1.20m    3-11.25    312
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        O    O    O    O  XXO    O    O  XXX 
  4 Alexis East               04 Salem, OR                1.20m    3-11.25    312
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        P    P    O    O    O    O   XO  XXX 
  9 Johniece Jones            04 Hartford, CT             1.15m    3-09.25    266
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        P    P    O    O    O    O  XXX 
  9 Milan Ford                04 Compton, CA              1.15m    3-09.25    266
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        P    P    O    O    O  XXO  XXX 
  9 Selah Dungey              04 Hackensack, NJ           1.15m    3-09.25    266
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        O    O    O    O   XO  XXO  XXX 
  9 Laila Turner-Jenkins      04 Altadena, CA             1.15m    3-09.25    266
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        O    O   XO    O   XO    O  XXX 
 13 Angelica Vines            04 Vestavia, AL             1.10m    3-07.25    222
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 
        O    O    O    O   XO  XXX 
 13 Cheyla Scott              05 Charlotte, NC            1.10m    3-07.25    222
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 
        O    O    O    O    O  XXX 
 13 Claire Schroeder          05 Corinth, TX              1.10m    3-07.25    222
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 
        P    P    P    O    O  XXX 
 13 Maasai Thornton           04 Seattle, WA              1.10m    3-07.25    222
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 
        O    P    P    O    O  XXX 
 13 Kamryn Hughes             04 Eastvale, CA             1.10m    3-07.25    222
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 
        P   XO    O    O    O  XPX 
 13 Kiana Siefert             04 Noblesville, IN          1.10m    3-07.25    222
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 
        O   XO    O   XO  XXO  XXX 
 19 Kayla Sines               04 Franklin, TN             1.05m    3-05.25    180
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 
        P    P    O    O  XXX 
 19 Kiera Sleiman             04 Quincy, MA               1.05m    3-05.25    180
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 
        O    O    O    O  XXX 
 19 Caseyona Hight            04 Lithonia, GA             1.05m    3-05.25    180
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 
        O    O    O    O  XXX 
 19 Curstin Brown             04 Fresno, TX               1.05m    3-05.25    180
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 
        O   XO    O   XO  XXX 
 
Triathlon: #2 Shot Put 9-10 Division Girls Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Trinity Franklin          04 Capitol Heights, MD      8.21m   26-11.25    413
      7.88m  6.96m  8.21m            
  2 Maasai Thornton           04 Seattle, WA              6.83m   22-05.00    324
      6.59m  6.16m  6.83m            
  3 Milan Ford                04 Compton, CA              6.47m   21-02.75    301
      6.22m  6.47m  6.25m            
  4 Laila Turner-Jenkins      04 Altadena, CA             6.43m   21-01.25    299
      6.34m  5.82m  6.43m            
  5 Rasunek Tyler-Thompson    04 Lithonia, GA             6.40m   21-00.00    297
      5.68m  6.40m  FOUL            
  6 Kiana Siefert             04 Noblesville, IN          6.37m   20-10.75    295
      5.86m  6.37m  5.54m            
  7 Caidence Urquhart         04 Aumsville, OR            5.94m   19-06.00    267
      4.93m  5.94m  5.14m            
  7 Kayla Collins             04 Upper Marlboro, MD       5.94m   19-06.00    267
      5.11m  5.62m  5.94m            
  9 Makayla Watson            04 Fort Worth, TX           5.91m   19-04.75    266
      5.53m  5.56m  5.91m            
 10 Curstin Brown             04 Fresno, TX               5.85m   19-02.50    262
      5.10m  5.53m  5.85m            
 11 Cheyla Scott              05 Charlotte, NC            5.73m   18-09.75    254
      FOUL  5.73m  FOUL            
 12 Angelica Vines            04 Vestavia, AL             5.63m   18-05.75    248
      5.63m  4.26m  4.86m            
 13 Kayla Sines               04 Franklin, TN             5.26m   17-03.25    225
      5.13m  5.26m  4.62m            
 14 Alexis East               04 Salem, OR                5.13m   16-10.00    216
      5.08m  4.82m  5.13m            
 15 Caseyona Hight            04 Lithonia, GA             5.00m   16-05.00    208
      4.21m  5.00m  4.93m            
 16 Jessica Wynne             04 Omaha, NE                4.96m   16-03.25    206
      FOUL  4.96m  4.56m            
 17 Kamryn Hughes             04 Eastvale, CA             4.84m   15-10.50    198
      4.84m  4.43m  4.48m            
 18 Alisa Sierra              04 El Paso, TX              4.67m   15-04.00    188
      4.67m  4.36m  4.14m            
 19 Kiera Sleiman             04 Quincy, MA               4.60m   15-01.25    183
      4.60m  FOUL  4.41m            
 20 Claire Schroeder          05 Corinth, TX              4.32m   14-02.25    166
      FOUL  4.32m  3.64m            
 21 Johniece Jones            04 Hartford, CT             4.29m   14-01.00    164
      3.33m  FOUL  4.29m            
 22 Selah Dungey              04 Hackensack, NJ           2.96m    9-08.50     83
      2.94m  2.96m  FOUL            
 
Triathlon 9-10 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N  1460  7/23/2008   Victoria Powell, Jaguar TC, NJ              
     JO Meet: J  1460  7/23/2008   Victoria Powell, Jaguar TC, NJ              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Rasunek Tyler-Thompson    04 Lithonia, GA              1205  
  2 Kayla Collins             04 Upper Marlboro, MD        1167  
  3 Trinity Franklin          04 Capitol Heights, MD       1129  
  4 Maasai Thornton           04 Seattle, WA               1089  
  5 Milan Ford                04 Compton, CA               1060  
  6 Jessica Wynne             04 Omaha, NE                 1054  
  7 Cheyla Scott              05 Charlotte, NC             1038  
  8 Alexis East               04 Salem, OR                  970  
  9 Kiana Siefert             04 Noblesville, IN            927  
 10 Angelica Vines            04 Vestavia, AL               920  
 11 Caidence Urquhart         04 Aumsville, OR              917  
 12 Kamryn Hughes             04 Eastvale, CA               913  
 13 Caseyona Hight            04 Lithonia, GA               897  
 14 Alisa Sierra              04 El Paso, TX                884  
 15 Makayla Watson            04 Fort Worth, TX             867  
 16 Kayla Sines               04 Franklin, TN               864  
 17 Laila Turner-Jenkins      04 Altadena, CA               850  
 18 Claire Schroeder          05 Corinth, TX                787  
 19 Selah Dungey              04 Hackensack, NJ             743  
 20 Johniece Jones            04 Hartford, CT               706  
 21 Curstin Brown             04 Fresno, TX                 660  
 22 Kiera Sleiman             04 Quincy, MA                 631  
 
1500 Meter Race Walk 9-10 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 7:30.80  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
     JO Meet: J 7:30.8h  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Carolina Hernandez        04 Pharr, TX              9:11.01  
  2 Sanjana Perungulam        05 Katy, TX               9:28.66  
  3 Gillian Chanat            04 Monroe, NY             9:49.04  
  4 Celeste Sanchez           04 Pharr, TX             10:02.11  
  5 Mariah Mcgranahan         04 Keizer, OR            10:04.82  
  6 Kenya Antuna              04 Pharr, TX             10:19.15  
  7 Elizabeth Montoya         05 Houston, TX           10:21.81  
  8 Matilyn Miner             04 Loganville, GA        10:38.22  
  9 Layla Alexander           04 Houston, TX           11:06.88  
 10 Laila Turner-Jenkins      04 Altadena, CA          11:07.69  
 11 Autumn Hughes             05 Monroe, LA            11:23.77  
 12 Jasmine Michael           04 Charlotte, NC         11:35.43  
 13 Justice Dickerson         04 El Paso, TX           11:44.68  
 14 Celeste Ortega            04 San Diego, CA         12:08.79  
 15 Ken'Lysia Washington      05 Zachary, LA           12:53.24  
 16 Morgan Williams           04 Altadena, CA          13:04.42  
 17 Vanessa Taylor            04 Albany, GA            14:35.47  
 -- Skylar Saulter            05 Greenville, MS              DQ  
 -- Jasmine Lewis             04 Lake Charles, LA            DQ  
 -- Lana Bernardez            04 Fair Lawn, NJ               DQ  
 -- De'Onny Alexander         04 Fort Worth, TX              DQ  
 -- Campbell Biggerstaff      05 The Woodlands, TX           DQ  
 -- Breniyah Shelton          05 Baytown, TX                 DQ  
 
100 Meter Dash 11-12 Division Girls
========================================================================
       Nat'l: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Tionna Brown              02 Kokomo, IN               12.58Q  0.1  4 
  2 Lashanti Williams         02 Carrollton, GA           12.63Q  0.5  6 
  3 Kennedi Sanders           03 Madison, MS              12.74Q  0.9  5 
  4 Lia Love                  02 Chapel Hill, NC          12.78Q  1.4  2 
  5 Qwencee Stewart           02 Vallejo, CA              12.83Q  1.5  1 
  6 Sydnee Stewart            02 Grand Prairie, TX        12.97Q -0.3  3 
  7 Kyra Lyles                02 Gaithersburg, MD         12.81q  0.1  4 
  8 Karrington Stewart        03 Shreveport, LA           12.88q  1.4  2 
  9 Jolie Thymes              02 North Hills, CA          12.93   0.9  5 
 10 Katelyn Gamble            02 Houston, TX              12.98   1.4  2 
 11 Victoria Wright           02 Pearland, TX             12.99   0.9  5 
 12 Taejha Badal              03 Tomball, TX              13.12  -0.3  3 
 13 Jayde Charlton            02 Phoenix, AZ              13.14   1.5  1 
 14 Zarie Dumas               02 Fountain Inn, SC         13.15   0.1  4 
 15 Jadyn Mays                02 Glendale, AZ             13.24   0.1  4 
 16 Tatumn LaChapelle         02 Sacramento, CA           13.24   1.5  1 
 17 A'Niya Galloway           03 Houston, TX              13.24   1.4  2 
 18 Diandrenique Gaines       02 Vicksburg, MS            13.27   0.5  6 
 19 Zharia Dixon              02 Mountain House, CA       13.29  -0.3  3 
 20 Maeghan Wallace           03 Graham, NC               13.29   0.9  5 
 21 Danielle Pringle          03 Dallas, TX               13.30   1.5  1 
 22 Riley Roberts             02 Avondale, AZ             13.31   0.5  6 
 23 Aarionna Harkless         02 Dallas, TX               13.36  -0.3  3 
 24 Aysha Shaheed             03 San Diego, CA            13.38   0.1  4 
 25 Cassandra Lemus           03 Seattle, WA              13.41   1.4  2 
 26 Akela White               02 Calumet City, IL         13.41   0.1  4 
 27 Chrystal Aluya            02 Placentia, CA            13.44   0.5  6 
 28 TaSondra Govan            02 Dallas, VT               13.45   0.9  5 
 29 Tamiia Fuller             03 Omaha, NE                13.46   0.9  5 
 30 Amaiya Barnes             02 Lynwood, IL              13.49   1.5  1 
 31 Asia Murray               03 Houston, TX              13.51   1.5  1 
 32 Kristan Ross              02 Buffalo, NY              13.58   1.4  2 
 33 Hannah Dschaak            02 Bismarck, ND             13.67   0.1  4 
 34 Rakiya Lawrence           03 Chicago, IL              13.68   0.5  6 
 35 Zharia Cato               02 Sacramento, CA           13.77  -0.3  3 
 36 Alexia Barnes             03 Marrero, LA              13.79  -0.3  3 
 37 Zoe Floyd                 03 Tigard, OR               13.85   0.5  6 
 38 Emily Simmons             02 King City, OR            13.90   0.9  5 
 39 Shamari Christian         02 Omaha, NE                13.93   0.5  6 
 40 Jordan Hawkins            03 Little Rock, AR          13.96  -0.3  3 
 41 Morgan White              03 Pine Bluff, AR           14.04   1.5  1 
 42 Zykiria Whitted           02 Dayton, OH               14.73   1.4  2 
 
100 Meter Dash 11-12 Division Girls
=====================================================================
       Nat'l: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Tionna Brown              02 Kokomo, IN               12.52  -2.4 
  2 Lashanti Williams         02 Carrollton, GA           12.67  -2.4 
  3 Kennedi Sanders           03 Madison, MS              12.81  -2.4 
  4 Lia Love                  02 Chapel Hill, NC          12.86  -2.4 
  5 Qwencee Stewart           02 Vallejo, CA              12.91  -2.4 
  6 Kyra Lyles                02 Gaithersburg, MD         13.06  -2.4 
  7 Sydnee Stewart            02 Grand Prairie, TX        13.12  -2.4 
  8 Karrington Stewart        03 Shreveport, LA           13.23  -2.4 
 
200 Meter Dash 11-12 Division Girls
========================================================================
       Nat'l: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Tionna Brown              02 Kokomo, IN               25.60Q  0.9  3 
  2 Lashanti Williams         02 Carrollton, GA           25.64Q  2.1  7 
  3 Kyra Lyles                02 Gaithersburg, MD         25.98Q  0.6  1 
  4 Karrington Stewart        03 Shreveport, LA           26.11Q  1.9  2 
  5 Kimberly Harris           02 Dacula, GA               26.24Q  2.4  6 
  6 Alysia Johnson            02 Durham, NC               26.53Q  1.4  5 
  7 Tatumn LaChapelle         02 Sacramento, CA           26.90Q  0.9  4 
  8 Lia Love                  02 Chapel Hill, NC          26.33Q  1.9  2 
  9 Jayde Charlton            02 Phoenix, AZ              26.41Q  0.6  1 
 10 Sydnee Stewart            02 Grand Prairie, TX        26.60Q  2.1  7 
 11 Taejha Badal              03 Tomball, TX              26.80Q  2.4  6 
 12 Kristan Ross              02 Buffalo, NY              26.81Q  0.9  3 
 13 Victoria Wright           02 Pearland, TX             26.91Q  0.9  4 
 14 Zarie Dumas               02 Fountain Inn, SC         27.04Q  1.4  5 
 15 Dynasty McClennon         03 Humble, TX               26.37Q  1.9  2 
 16 Brianna White             02 Brooklyn, NY             26.64Q  2.1  7 
 17 Hailey Adams              02 Inglewood, CA            26.80Q  0.6  1 
 18 Zharia Dixon              02 Mountain House, CA       26.82Q  0.9  3 
 19 Jahnile Registre          02 Orlando, FL              26.84Q  2.4  6 
 20 Jolie Thymes              02 North Hills, CA          27.01Q  0.9  4 
 21 Autumn Boyd-Matthews      02 Phoenix, AZ              27.10Q  1.4  5 
 22 Chrystal Aluya            02 Placentia, CA            26.87q  2.4  6 
 23 Jaliyah Jackson           02 Los Angeles, CA          26.97q  1.9  2 
 24 Danielle Pringle          03 Dallas, TX               26.97q  2.1  7 
 25 Diandrenique Gaines       02 Vicksburg, MS            27.06   2.4  6 
 26 Ashaunti Griffin          02 Beachwood, OH            27.17   0.6  1 
 27 Nia Mosby                 02 Inglewood, CA            27.21   0.6  1 
 28 Kaycee Brown              02 San Antonio, TX          27.27   1.9  2 
 29 Riley Roberts             02 Avondale, AZ             27.28   0.6  1 
 30 Akela White               02 Calumet City, IL         27.42   0.9  4 
 31 Shamari Christian         02 Omaha, NE                27.50   0.9  3 
 32 Kya Gardner               02 Helena, AL               27.52   0.9  4 
 33 Amari Jenkins             02 Moreno Valley, CA        27.60   0.9  3 
 34 Maeghan Wallace           03 Graham, NC               27.61   1.9  2 
 35 Katelyn Gamble            02 Houston, TX              27.61   2.1  7 
 36 Daja Maxey                03 Houston, TX              27.63   1.4  5 
 37 Amaiya Barnes             02 Lynwood, IL              27.89   2.1  7 
 38 Lauren Badinger           02 Tucson, AZ               27.99   1.4  5 
 39 Cassandra Lemus           03 Seattle, WA              28.20   1.4  5 
 40 Jordan Hawkins            03 Little Rock, AR          28.34   1.4  5 
 41 Lakeycia Bables           02 Balch Springs, TX        28.34   0.9  4 
 42 Anisha Greene             02 Federal Way, WA          28.40   2.1  7 
 43 Alexia Barnes             03 Marrero, LA              28.44   2.4  6 
 44 Zharia Cato               02 Sacramento, CA           28.64   0.9  3 
 45 Nekiya Williams           02 White Hall, AR           28.89   1.9  2 
 46 Naomi Chappell            02 Modesto, CA              29.14   2.4  6 
 47 Rakiya Lawrence           03 Chicago, IL              29.19   0.9  3 
 48 Tezaria Clark             02 Nashville, AR            29.81   0.6  1 
 49 Emonie Miles              02 Fishers, IN              30.07   0.6  1 
 50 Zykiria Whitted           02 Dayton, OH               30.46   1.9  2 
 51 Ravyn Jackson             02 Stone Mountain, GA       31.13   0.9  4 
 
200 Meter Dash 11-12 Division Girls
========================================================================
       Nat'l: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                    Year Team                     Semis  Wind H#
========================================================================
Semi-Finals
  1 Kyra Lyles                02 Gaithersburg, MD         26.04Q -0.8  1 
  2 Alysia Johnson            02 Durham, NC               26.08Q -1.2  3 
  3 Kimberly Harris           02 Dacula, GA               26.18Q -0.6  2 
  4 Tionna Brown              02 Kokomo, IN               26.14Q -1.2  3 
  5 Lashanti Williams         02 Carrollton, GA           26.23Q -0.6  2 
  6 Jayde Charlton            02 Phoenix, AZ              26.53Q -0.8  1 
  7 Lia Love                  02 Chapel Hill, NC          26.38q -0.6  2 
  8 Dynasty McClennon         03 Humble, TX               26.61q -0.8  1 
  9 Taejha Badal              03 Tomball, TX              26.86  -0.6  2 
 10 Sydnee Stewart            02 Grand Prairie, TX        26.91  -0.8  1 
 11 Zharia Dixon              02 Mountain House, CA       27.02  -1.2  3 
 12 Danielle Pringle          03 Dallas, TX               27.08  -1.2  3 
 13 Jaliyah Jackson           02 Los Angeles, CA          27.23  -0.6  2 
 14 Jolie Thymes              02 North Hills, CA          27.25  -0.6  2 
 15 Zarie Dumas               02 Fountain Inn, SC         27.25  -0.6  2 
 16 Karrington Stewart        03 Shreveport, LA           27.26  -0.8  1 
 17 Brianna White             02 Brooklyn, NY             27.28  -0.8  1 
 18 Victoria Wright           02 Pearland, TX             27.42  -1.2  3 
 19 Hailey Adams              02 Inglewood, CA            27.47  -0.6  2 
 20 Autumn Boyd-Matthews      02 Phoenix, AZ              27.51  -0.8  1 
 21 Jahnile Registre          02 Orlando, FL              27.61  -1.2  3 
 22 Tatumn LaChapelle         02 Sacramento, CA           27.71  -1.2  3 
 23 Kristan Ross              02 Buffalo, NY              27.72  -1.2  3 
 24 Chrystal Aluya            02 Placentia, CA            28.15  -0.8  1 
 
200 Meter Dash 11-12 Division Girls
=====================================================================
       Nat'l: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Tionna Brown              02 Kokomo, IN               25.42  -1.4 
  2 Lashanti Williams         02 Carrollton, GA           25.88  -1.4 
  3 Alysia Johnson            02 Durham, NC               26.32  -1.4 
  4 Kimberly Harris           02 Dacula, GA               26.50  -1.4 
  5 Dynasty McClennon         03 Humble, TX               26.58  -1.4 
  6 Lia Love                  02 Chapel Hill, NC          26.68  -1.4 
  7 Kyra Lyles                02 Gaithersburg, MD         26.76  -1.4 
  8 Jayde Charlton            02 Phoenix, AZ              26.79  -1.4 
 
400 Meter Dash 11-12 Division Girls
===================================================================
       Nat'l: N 54.73  7/2/2006    Robin Reynolds, Miami Northwest             
     JO Meet: J 55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest             
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Amarachukwuu Onyeukwu     02 Austell, GA              59.02Q  7 
  2 JaEra Griffin             02 Glenn Heights, TX        59.37Q  6 
  3 Trinity Price             02 Dacula, GA               59.42Q  4 
  4 Dania Guidry              02 Spring, TX               59.94Q  5 
  5 Dynasty McClennon         03 Humble, TX             1:00.27Q  2 
  6 Destini Jeter             02 Wylie, TX              1:00.42Q  3 
  7 Daylee Dunn               02 San Ramon, CA          1:01.67Q  1 
  8 Alyssa Harris             02 Flowermound, TX        1:00.63Q  2 
  9 Kiiyarah Latson           02 Moreno Valley, CA      1:00.78Q  6 
 10 Alysia Johnson            02 Durham, NC             1:01.25Q  5 
 11 Oriana Gee                02 Cypress, TX            1:01.28Q  7 
 12 Ryan Jackson              02 Milton, GA             1:01.39Q  3 
 13 Shaniya Lindsey-White     03 Greensboro, NC         1:01.70Q  4 
 14 Autumn Boyd-Matthews      02 Phoenix, AZ            1:02.70Q  1 
 15 Jalen Elrod               03 Katy, TX               1:01.73Q  4 
 16 Satori Valentine          02 Ellicott City, MD      1:01.75Q  3 
 17 Nicole Blue               02 Cerritos, CA           1:02.42Q  2 
 18 Aysia Strong              02 Lancaster, TX          1:02.79Q  1 
 19 Cierra Wash               02 Desoto, TX             1:02.98Q  7 
 20 Kennedi Sanders           03 Madison, MS            1:03.07Q  6 
 21 Brianna White             02 Brooklyn, NY           1:03.20Q  5 
 22 Reyna Wilson              02 Vallejo, CA            1:03.65q  3 
 23 Tatumn LaChapelle         02 Sacramento, CA         1:03.69q  2 
 24 Niyah Brown               02 Las Vegas, NV          1:03.71q  5 
 25 Lazia Burks               02 Peoria, AZ             1:04.00   7 
 26 Ashaunti Griffin          02 Beachwood, OH          1:04.10   5 
 27 Imunique Archie           02 Charlotte, NC          1:04.18   3 
 28 Kaelyn Monroe             03 Las Vegas, NV          1:04.28   6 
 29 Laila Owens               02 Richmond, TX           1:04.61   6 
 30 Cieanna Norman-Thomas     03 Highland, CA           1:04.81   7 
 31 Adrianna Boyd             02 Indianapolis, IN       1:05.10   2 
 32 Elisabeth Lemmons         02 Clovis, CA             1:05.30   4 
 33 Carlie Turner             02 McDonough, GA          1:05.99   1 
 34 Kylie Hebert              02 Lake Charles, LA       1:06.21   4 
 35 Alayah Dozier             02 Chattanooga, TN        1:06.36   1 
 36 Emonie Miles              02 Fishers, IN            1:06.66   3 
 37 Elishabeth Cunningham     02 Indianapolis, IN       1:06.88   7 
 38 Morgan White              03 Pine Bluff, AR         1:07.24   6 
 39 Danielle Jaculewicz       02 Seattle, WA            1:07.36   2 
 40 Makena Wick               03 Bellevue, WA           1:07.72   1 
 41 Jordan Mathews            02 Crowley, LA            1:07.76   5 
 42 Jaliaya Mollett           02 Indianapolis, IN       1:08.55   1 
 43 Desyree' McGhee           02 Omaha, NE              1:09.03   7 
 44 Daphne Matthews           03 Yukon, OK              1:09.11   1 
 45 Ta'Viyana Austin          02 Omaha, NE              1:09.67   5 
 46 Chloe Harbaugh            03 Stevens Point, WI      1:09.79   6 
 47 Tezaria Clark             02 Nashville, AR          1:10.08   3 
 48 I'Loni Wrenn              02 Oklahoma City, OK      1:10.13   2 
 
400 Meter Dash 11-12 Division Girls
===================================================================
       Nat'l: N 54.73  7/2/2006    Robin Reynolds, Miami Northwest             
     JO Meet: J 55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest             
    Name                    Year Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 JaEra Griffin             02 Glenn Heights, TX        57.31Q  2 
  2 Dania Guidry              02 Spring, TX               58.47Q  1 
  3 Amarachukwuu Onyeukwu     02 Austell, GA              58.75Q  3 
  4 Trinity Price             02 Dacula, GA               58.91Q  1 
  5 Dynasty McClennon         03 Humble, TX               59.07Q  2 
  6 Destini Jeter             02 Wylie, TX              1:00.23Q  3 
  7 Alysia Johnson            02 Durham, NC               59.79q  1 
  8 Kiiyarah Latson           02 Moreno Valley, CA      1:00.19q  1 
  9 Oriana Gee                02 Cypress, TX            1:00.36   2 
 10 Satori Valentine          02 Ellicott City, MD      1:00.64   1 
 11 Daylee Dunn               02 San Ramon, CA          1:00.80   3 
 12 Tatumn LaChapelle         02 Sacramento, CA         1:01.15   2 
 13 Aysia Strong              02 Lancaster, TX          1:01.19   3 
 14 Cierra Wash               02 Desoto, TX             1:01.20   3 
 15 Jalen Elrod               03 Katy, TX               1:01.23   1 
 16 Alyssa Harris             02 Flowermound, TX        1:01.41   2 
 17 Nicole Blue               02 Cerritos, CA           1:01.84   2 
 18 Niyah Brown               02 Las Vegas, NV          1:02.55   3 
 19 Shaniya Lindsey-White     03 Greensboro, NC         1:02.62   3 
 20 Kennedi Sanders           03 Madison, MS            1:03.23   2 
 21 Autumn Boyd-Matthews      02 Phoenix, AZ            1:03.31   2 
 22 Brianna White             02 Brooklyn, NY           1:03.53   1 
 23 Reyna Wilson              02 Vallejo, CA            1:03.71   1 
 
400 Meter Dash 11-12 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 54.73  7/2/2006    Robin Reynolds, Miami Northwest             
     JO Meet: J 55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 JaEra Griffin             02 Glenn Heights, TX        57.16  
  2 Alysia Johnson            02 Durham, NC               58.62  
  3 Amarachukwuu Onyeukwu     02 Austell, GA              58.90  
  4 Trinity Price             02 Dacula, GA               58.93  
  5 Dania Guidry              02 Spring, TX               59.53  
  6 Kiiyarah Latson           02 Moreno Valley, CA      1:00.41  
  7 Dynasty McClennon         03 Humble, TX             1:00.45  
  8 Destini Jeter             02 Wylie, TX              1:02.30  
 
800 Meter Run 11-12 Division Girls
===================================================================
       Nat'l: N 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
     JO Meet: J 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Isabella Fauria           02 Roseville, CA          2:21.18q  5 
  2 Amarachukwuu Onyeukwu     02 Austell, GA            2:21.30q  2 
  3 Daylee Dunn               02 San Ramon, CA          2:23.27q  3 
  4 Lily Cohen                02 New York, NY           2:24.53q  1 
  5 Melanie Guerrero          02 Moreno Valley, CA      2:24.63q  4 
  6 Brianna Valles            02 Mc Farland, CA         2:24.93q  5 
  7 Rachel Glenn              02 Long Beach, CA         2:25.10q  1 
  8 Trinity Price             02 Dacula, GA             2:25.44q  4 
  9 Dominique Mustin          02 Glendale, AZ           2:25.59   4 
 10 Keyah Edmonds             02 Prosper, TX            2:25.61   3 
 11 Alyssa Harris             02 Flowermound, TX        2:25.95   1 
 12 Dania Guidry              02 Spring, TX             2:26.64   4 
 13 Kate Jendrezak            02 Sammamish, WA          2:27.58   5 
 14 Maya Nichols              02 Bremerton, WA          2:28.01   2 
 15 Makayla Browne            03 Moreno Valley, CA      2:29.33   5 
 16 Destini Jeter             02 Wylie, TX              2:29.40   2 
 17 Sophia Muccini            02 Dix Hills, NY          2:29.97   1 
 18 Jaiden Itson              03 Fresno, TX             2:30.25   5 
 19 Alexia Allen              02 Austell, GA            2:30.86   5 
 20 Jolynn Brown              02 Fort Worth, TX         2:30.91   1 
 21 Eva Jess                  03 El Paso, TX            2:31.20   3 
 22 Jahnile Registre          02 Orlando, FL            2:31.29   3 
 23 Satori Valentine          02 Ellicott City, MD      2:32.20   2 
 24 Elyse Jacobs              03 Spring, TX             2:32.66   2 
 25 Oriana Gee                02 Cypress, TX            2:32.86   3 
 26 Morgan Dorsey             02 Fayetteville, NC       2:33.28   2 
 27 Aoife Kenny               02 New York, NY           2:33.31   4 
 28 Kyra Pretre               02 Woodside, CA           2:34.40   1 
 29 Juliann Williams          02 Fairborn, OH           2:34.69   3 
 30 Kylie Hebert              02 Lake Charles, LA       2:34.75   2 
 31 Carline Kiehnau           03 Dripping Springs, T    2:35.13   4 
 32 Shyla Stone               02 The Woodlands, TX      2:36.39   4 
 33 Brooke White              03 Pine Bluff, AR         2:36.58   1 
 34 Audrey Suarez             02 Pasadena, CA           2:37.42   3 
 35 Chloe Harbaugh            03 Stevens Point, WI      2:37.90   4 
 36 Catherine Nelson          03 Wauwatosa, WI          2:38.14   4 
 37 Danielle Jaculewicz       02 Seattle, WA            2:38.58   5 
 38 Daphne Matthews           03 Yukon, OK              2:39.24   5 
 39 Elishabeth Cunningham     02 Indianapolis, IN       2:41.39   5 
 40 Callie Tucker             02 Knoxville, TN          2:41.47   4 
 41 Sophia Jensen             02 St. George, UT         2:41.60   1 
 42 Regan Simmons             03 Washington, DC         2:42.92   1 
 43 Shapell Queen             03 Clarksville, TN        2:43.20   2 
 44 Grace Lamski              02 Omaha, NE              2:43.63   1 
 45 Adrianna Boyd             02 Indianapolis, IN       2:44.60   2 
 46 Jahmei Wyatt              02 Germantown, MD         2:45.54   5 
 47 Emma Gorman               02 Lynnwood, WA           2:45.97   3 
 48 Bailey Casto              02 Ethel, LA              2:48.52   2 
 49 Desyree' McGhee           02 Omaha, NE              2:50.71   3 
 50 Kristen Thomas            02 Blackfoot, ID          2:53.44   3 
 51 Rochelle Pickard          02 Tulsa, OK              3:06.30   4 
 
800 Meter Run 11-12 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
     JO Meet: J 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Isabella Fauria           02 Roseville, CA          2:19.06  
  2 Rachel Glenn              02 Long Beach, CA         2:19.40  
  3 Amarachukwuu Onyeukwu     02 Austell, GA            2:21.52  
  4 Daylee Dunn               02 San Ramon, CA          2:22.02  
  5 Brianna Valles            02 Mc Farland, CA         2:23.05  
  6 Melanie Guerrero          02 Moreno Valley, CA      2:25.01  
  7 Lily Cohen                02 New York, NY           2:27.79  
  8 Trinity Price             02 Dacula, GA             2:28.44  
 
1500 Meter Run 11-12 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
     JO Meet: J 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Isabella Fauria           02 Roseville, CA          4:52.91  
  2 Lacey Eden                02 Annapolis, MD          4:54.18  
  3 Caroline Fischer          02 Merrimack, NH          4:54.20  
  4 London Culbreath          02 Mckinney, TX           4:57.70  
  5 Brianna Valles            02 Mc Farland, CA         4:59.08  
  6 Kate Jendrezak            02 Sammamish, WA          4:59.09  
  7 Makayla Browne            03 Moreno Valley, CA      4:59.22  
  8 Emerson Sullivan          02 Bellingham, WA         4:59.87  
  9 Dania Guidry              02 Spring, TX             5:00.65  
 10 Melanie Guerrero          02 Moreno Valley, CA      5:01.96  
 11 Maya Nichols              02 Bremerton, WA          5:03.91  
 12 Lily Cohen                02 New York, NY           5:07.02  
 13 Eva Jess                  03 El Paso, TX            5:07.31  
 14 Kela Mavhera              02 Moreno Valley, CA      5:07.77  
 15 Kayhla Talavera           02 El Paso, TX            5:11.05  
 16 Aoife Kenny               02 New York, NY           5:13.96  
 17 Taylor Thomas             02 Philadelphia, PA       5:14.06  
 18 Jolynn Brown              02 Fort Worth, TX         5:16.10  
 19 Sophie Atkinson           03 Katy, TX               5:16.84  
 20 Sophia Muccini            02 Dix Hills, NY          5:16.97  
 21 Carline Kiehnau           03 Dripping Springs, T    5:17.69  
 22 Maria Duran               02 McFarland, CA          5:20.39  
 23 Alexandra Barnard         02 Naperville, IL         5:20.42  
 24 Morgan Dorsey             02 Fayetteville, NC       5:20.70  
 25 Lauryn Heskin             03 Floral Park, NY        5:20.85  
 26 Tate Beasley              03 Ogden, UT              5:21.42  
 27 Kayli Gonzales            03 Mc Farland, CA         5:22.18  
 28 Juliann Williams          02 Fairborn, OH           5:23.00  
 29 Kyra Pretre               02 Woodside, CA           5:23.61  
 30 Haile Rowe-Anderson       03 Buford, GA             5:23.65  
 31 Shani Simon               03 Stone Mountain, GA     5:24.06  
 32 Sadie Carey               02 Weatherford, TX        5:25.04  
 33 Serena Tyran              02 Bellingham, WA         5:25.90  
 34 Jamelah Carswell          02 Phoenix, AZ            5:25.92  
 35 Elyse Jacobs              03 Spring, TX             5:26.36  
 36 Sophia Jensen             02 St. George, UT         5:26.73  
 37 Jordan Mathis             02 Austin, TX             5:27.17  
 38 Brooke White              03 Pine Bluff, AR         5:28.21  
 39 Chloe Harbaugh            03 Stevens Point, WI      5:31.40  
 40 Maya Bryson               03 Anaheim, CA            5:31.85  
 41 Callie Tucker             02 Knoxville, TN          5:31.86  
 42 Rosalyn Winchester        02 Knoxville, TN          5:31.94  
 43 Chloe Berda               02 Mt Pleasant, SC        5:32.40  
 44 Alexia Allen              02 Austell, GA            5:35.24  
 45 Victoria Swepson          03 Durham, NC             5:40.25  
 46 Heidi Nielson             03 Katy, TX               5:46.59  
 47 Allasha Dudley            03 Anniston, AL           5:50.43  
 48 Catherine Nelson          03 Wauwatosa, WI          5:54.97  
 49 Kaleigh Peevy             03 Knoxville, TN          5:56.59  
 -- Eliza Hoover              03 Mahwah, NJ                 DNF  
 
3000 Meter Run 11-12 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 10:03.54  7/29/1988   Heather Burroughs                        
     JO Meet: J 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Isabella Fauria           02 Roseville, CA         10:27.40  
  2 London Culbreath          02 Mckinney, TX          10:38.42  
  3 Camille Napier            03 Fulshear, TX          10:39.27  
  4 Lacey Eden                02 Annapolis, MD         10:45.77  
  5 Eva Jess                  03 El Paso, TX           10:49.10  
  6 Kayhla Talavera           02 El Paso, TX           10:55.37  
  7 Maya Nichols              02 Bremerton, WA         10:58.16  
  8 Kevriana Scott            03 Cypress, TX           11:03.64  
  9 Lauryn Heskin             03 Floral Park, NY       11:06.95  
 10 Maria Duran               02 McFarland, CA         11:09.57  
 11 Alexandra Barnard         02 Naperville, IL        11:15.10  
 12 Juliann Williams          02 Fairborn, OH          11:18.95  
 13 Lily Cohen                02 New York, NY          11:20.91  
 14 Serena Tyran              02 Bellingham, WA        11:22.51  
 15 Heidi Nielson             03 Katy, TX              11:26.72  
 16 Sophie Atkinson           03 Katy, TX              11:31.45  
 17 Aneth Castaneda-Garcia    03 Hialeah, FL           11:32.96  
 18 Victoria Swepson          03 Durham, NC            11:33.05  
 19 Catherine Nelson          03 Wauwatosa, WI         11:36.06  
 20 Sadie Carey               02 Weatherford, TX       11:45.47  
 21 Katelyn McLean            02 Atlanta, GA           11:46.32  
 22 Eliza Hoover              03 Mahwah, NJ            11:52.56  
 23 Tate Beasley              03 Ogden, UT             11:56.68  
 24 Joslyn Young              02 Atlanta, GA           11:57.30  
 25 Monroe Fruchey            02 Huntertown, IN        11:59.50  
 26 Kaleigh Peevy             03 Knoxville, TN         11:59.82  
 27 Jordan Mathis             02 Austin, TX            12:00.71  
 28 Rosalyn Winchester        02 Knoxville, TN         12:01.26  
 29 Madelyn Gonzalez          03 Mcfarland, CA         12:02.80  
 30 Mia Herring               02 Lakeway, TX           12:11.25  
 31 Anneka Rust               02 Cornwall, NY          12:16.27  
 32 Taylor Thomas             02 Philadelphia, PA      12:20.28  
 33 Haile Rowe-Anderson       03 Buford, GA            12:23.56  
 34 JaNya Hunt                02 Houston, TX           12:24.11  
 35 Mercedes Hanson           02 Rocklin, CA           12:25.41  
 36 Molly McBride             03 Omaha, NE             12:36.72  
 37 Catherine Price           02 Columbia, MS          12:42.05  
 38 Allasha Dudley            03 Anniston, AL          13:00.85  
 39 Michelle Ashbahian        03 Floral Park, NY       13:00.91  
 40 Allison Mopsik            02 Austin, TX            13:28.63  
 
80 Meter Hurdles 11-12 Division Girls
========================================================================
       Nat'l: N 11.85  7/21/2002   Jasmine Isley, Charlotte, NC                
     JO Meet: J 11.94  8/2/2009    Jasmyne Graham, Cal Rising Stars            
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Jayla Hollis              02 Red Oak, TX              12.59Q -0.3  7 
  2 Alaina Brady              02 Tacoma, WA               12.96Q  2.1  6 
  3 Madelyn Marquez           02 New York, NY             13.04Q  1.3  2 
  4 Adora Adams               02 Chandler, AZ             13.13Q  0.8  1 
  5 Lindsay Cooper            02 Gastonia, NC             13.22Q  2.6  4 
  6 Jadyn Mays                02 Glendale, AZ             13.30Q  2.1  5 
  7 Isabella Real             02 Moorpark, CA             13.30Q  1.8  3 
  8 Mia Moore                 03 Alpharetta, GA           13.42Q  2.1  5 
  9 Jazmin Jackson            02 Winnetka, CA             13.43Q  2.6  4 
 10 Ajah Anderson             03 Ontario, CA              13.53Q -0.3  7 
 11 Angel Bowden              02 Durham, NC               13.66Q  1.3  2 
 12 Jordan DeLoatch           02 Clayton, NC              13.71Q  1.8  3 
 13 Victoria Plummer          02 Moorpark, CA             13.80Q  0.8  1 
 14 Jurnee Coleman            02 Charlotte, NC            13.88Q  2.1  6 
 15 Hannah Ganashamoorthy     02 Monroe, WA               13.57Q -0.3  7 
 16 Jania Hodges              02 Aberdeen, NC             13.70Q  2.1  5 
 17 Rakiya Lawrence           03 Chicago, IL              13.80Q  1.3  2 
 18 Nyla Anderson             02 Brooklyn, NY             13.88Q  2.1  6 
 19 Caroline Page             02 Troy, NY                 13.89Q  1.8  3 
 20 Destiny Smith             02 Dickinson, TX            14.02Q  0.8  1 
 21 Winter Bogan              02 Humble, TX               14.04Q  2.6  4 
 22 Karrington Elder          02 Dallas, TX               14.03q  1.8  3 
 23 Meshayla Maddox           02 Seneca, SC               14.08q -0.3  7 
 24 Sevilla Duran             02 Albuquerque, NM          14.18q  0.8  1 
 25 Kendal Russell            02 Atlanta, GA              14.19   2.1  5 
 26 Helen Xiu                 02 Houston, TX              14.22  -0.3  7 
 27 Kendal Only               02 Algonquin, IL            14.34   2.1  6 
 28 Daylee Dunn               02 San Ramon, CA            14.37   1.8  3 
 29 Karley Motschenbacher     02 Moorhead, MN             14.38   0.8  1 
 30 Daryn Davis               02 Huntley, IL              14.42   1.3  2 
 31 Kameryn Guilbeau          02 Houston, TX              14.49   2.6  4 
 32 Chandler Davis            02 Alpharetta, GA           14.62   1.8  3 
 33 Kharonay Brown            02 Mount Holly, NJ          14.66   2.6  4 
 34 Isabella Loudd            02 Tigard, OR               14.77   2.1  5 
 35 Sydney Baciak             02 Belle Vernon, PA         15.01   1.3  2 
 36 Madison Meiner            02 Highland Village, T      15.14   2.1  6 
 37 Dan-Nayja Cain            03 Pittsburgh, PA           15.24   0.8  1 
 38 Milan Monroe              02 Baton Rouge, LA          15.25   2.1  6 
 39 Sophie Eboigbodin         02 Tracy, CA                15.35   1.3  2 
 40 Jaycee Gundert            02 Beaver Dam, WI           15.47  -0.3  7 
 41 Macey Crawford            02 Monroeville, PA          16.04   2.1  6 
 42 Kyrim Markland            02 Tulsa, OK                16.07   2.1  5 
 43 Jayden LeBlanc            02 Sacramento, CA           16.12  -0.3  7 
 44 Jade Knowles              02 Sacramento, CA           16.37   2.1  5 
 45 Myracle Moore             02 Memphis, TN              16.65   2.6  4 
 46 Arieona Rosborough        02 Mansfield, TX            16.79   2.6  4 
 47 Lillian Chaney            03 Elgin, OK                17.01   1.8  3 
 48 Kendra Gillispie          02 Oklahoma City, OK        17.85   1.3  2 
 49 Brianna Freeman           02 Terry, MS                18.03   0.8  1 
 50 Allison Edwards           03 West Monroe, LA          18.49   0.8  1 
 
80 Meter Hurdles 11-12 Division Girls
========================================================================
       Nat'l: N 11.85  7/21/2002   Jasmine Isley, Charlotte, NC                
     JO Meet: J 11.94  8/2/2009    Jasmyne Graham, Cal Rising Stars            
    Name                    Year Team                     Semis  Wind H#
========================================================================
Semi-Finals
  1 Alaina Brady              02 Tacoma, WA               12.80Q -1.3  2 
  2 Jayla Hollis              02 Red Oak, TX              12.82Q -0.6  3 
  3 Adora Adams               02 Chandler, AZ             13.01Q -1.2  1 
  4 Jadyn Mays                02 Glendale, AZ             13.02Q -0.6  3 
  5 Madelyn Marquez           02 New York, NY             13.19Q -1.2  1 
  6 Lindsay Cooper            02 Gastonia, NC             13.48Q -1.3  2 
  7 Jazmin Jackson            02 Winnetka, CA             13.21q -1.2  1 
  8 Isabella Real             02 Moorpark, CA             13.31q -0.6  3 
  9 Ajah Anderson             03 Ontario, CA              13.40  -1.2  1 
 10 Jania Hodges              02 Aberdeen, NC             13.52  -1.2  1 
 11 Winter Bogan              02 Humble, TX               13.66  -1.2  1 
 12 Jordan DeLoatch           02 Clayton, NC              13.73  -0.6  3 
 13 Hannah Ganashamoorthy     02 Monroe, WA               13.77  -1.2  1 
 14 Victoria Plummer          02 Moorpark, CA             13.78  -0.6  3 
 15 Mia Moore                 03 Alpharetta, GA           13.79  -1.3  2 
 16 Angel Bowden              02 Durham, NC               13.96  -1.3  2 
 17 Jurnee Coleman            02 Charlotte, NC            13.98  -1.3  2 
 18 Rakiya Lawrence           03 Chicago, IL              14.00  -1.3  2 
 19 Destiny Smith             02 Dickinson, TX            14.06  -1.3  2 
 20 Nyla Anderson             02 Brooklyn, NY             14.19  -0.6  3 
 21 Sevilla Duran             02 Albuquerque, NM          14.20  -0.6  3 
 22 Meshayla Maddox           02 Seneca, SC               14.44  -1.3  2 
 23 Caroline Page             02 Troy, NY                 14.61  -0.6  3 
 24 Karrington Elder          02 Dallas, TX               14.67  -1.2  1 
 
80 Meter Hurdles 11-12 Division Girls
=====================================================================
       Nat'l: N 11.85  7/21/2002   Jasmine Isley, Charlotte, NC                
     JO Meet: J 11.94  8/2/2009    Jasmyne Graham, Cal Rising Stars            
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Alaina Brady              02 Tacoma, WA               12.66  -1.8 
  2 Jadyn Mays                02 Glendale, AZ             12.79  -1.8 
  3 Adora Adams               02 Chandler, AZ             13.15  -1.8 
  4 Madelyn Marquez           02 New York, NY             13.21  -1.8 
  5 Jayla Hollis              02 Red Oak, TX              13.26  -1.8 
  6 Lindsay Cooper            02 Gastonia, NC             13.28  -1.8 
  7 Isabella Real             02 Moorpark, CA             13.53  -1.8 
  8 Jazmin Jackson            02 Winnetka, CA             13.79  -1.8 
 
4x100 Meter Relay 11-12 Division Girls
===================================================================
       Nat'l: N 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
     JO Meet: J 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
    Team                                                Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 04-Miramar Optimist Track Club  'A'                   50.29Q  3 
     1) Briana Williams 02              2) Danielle Bess 02               
     3) Jada Bell 02                    4) Myrka Cadet 02                 
  2 15-Rtc  'A'                                           51.03Q  4 
     1) Ari-Ana Smith-Tyson 02          2) Chandler Smith 02              
     3) Hailey Adams 02                 4) Jaliyah Jackson 02             
  3 16-Northwest Flyers Track Club  'A'                   51.28Q  5 
     1) A'Niya Galloway 03              2) Asia Murray 03                 
     3) Skylar Williams 02              4) Taejha Badal 03                
  4 15-Valley United Track Club  'A'                      51.63Q  2 
     1) Jazmin Jackson 02               2) Jolie Thymes 02                
     3) Madison Dietz 02                4) Sophia Grant 02                
  5 15-Las Vegas Heat  'A'                                53.71Q  1 
     1) Ashley Moore 02                 2) Azaila Pitts 02                
     3) Janiya Sampson 02               4) Trinity Rainey 02              
  6 14-Fast Forward Track  'A'                            52.15q  3 
     1) Anaya Block 02                  2) Jade Alexander 02              
     3) Qwencee Stewart 02              4) Reyna Wilson 02                
  7 16-Houston T.N. Flyers  'A'                           52.27q  4 
     1) Ashley Moore 02                 2) Charlotte Schaeffer 02         
     3) Clare Jesulaitis 02             4) Katelyn Gamble 02              
  8 12-Cedar Hill Blaze Track Club  'A'                   52.30q  3 
     1) Acayla Sims 02                  2) Aysia Strong 02                
     3) Jazmyne Williams 02             4) TaSondra Govan 02              
  9 16-Northwest Flyers Track Club  'B'                   53.18   2 
     1) Charlee Harvey 02               2) Kristen Hughes 02              
     3) Nayomie Green 02                4) Shanice Walker 03              
 10 15-Los Angeles Jet  'A'                               53.39   3 
     1) Alaysia Halley 03               2) Taya McKinley 02               
     3) Erica Evans 02                  4) Nia Mosby 02                   
 11 06-Spar TC  'A'                                       53.42   2 
     1) Cyntericka Gatson 03            2) Jada Anderson 03               
     3) Kandace Law 03                  4) Karrington Stewart 03          
 12 15-Bay Cities Unleashed Track  'A'                    53.50   5 
     1) Asjah Atkinson 03               2) Drew Sharp 02                  
     3) Ryan Lacefield 03               4) London Lee 03                  
 13 16-Port Arthur track club  'A'                        53.63   5 
     1) Capri Wilson 02                 2) Rishira Trahan 02              
     3) Kirsten Williams 03             4) Paris Martin 03                
 14 10-The Arizona Rising Suns Tra  'A'                   53.82   4 
     1) Dominique Mustin 02             2) Kiya Pogue 03                  
     3) Zahliyah Binford 03             4) Selema Ortiz 03                
 15 12-Jamerican Flyer Track Club  'A'                    53.85   5 
     1) Candice Sweet 02                2) La'zoria Epps 02               
     3) My'nia Parks 02                 4) Tamia Barrett 02               
 16 02-Willis/Camden Pal  'A'                             54.12   2 
     1) Ayanna Tucker 02                2) Jade Pope 03                   
     3) Zeyonna Davis 03                4) Tierra Hooker 03               
 17 03-Triangle Champions  'A'                            54.26   3 
     1) Alysia Johnson 02               2) Angel Bowden 02                
     3) Eden Harris 02                  4) Ty'ania Gray 03                
 18 03-Glenarden Track Club  'A'                          54.49   1 
     1) Cameron Hewitt 02               2) Dayanna Dixon-Robb 02          
     3) Jordyn Moore 02                 4) Tiffani Pittman 03             
 19 12-North TX Jackrabbits  'A'                          54.60   4 
     1) Chandler Woods 02               2) Claire Shirey 03               
     3) Kaylee Lewis 03                 4) Keyah Edmonds 02               
 20 13-Tigard Youth Track  'A'                            55.18   3 
     1) Emily Simmons 02                2) Kaylen Blair 02                
     3) Mahaela Ward 02                 4) Zoe Floyd 03                   
 21 07-Zephyrs Track club  'A'                            55.21   4 
     1) Akela White 02                  2) Amaiya Barnes 02               
     3) Kimora Fleet 03                 4) Nya Vernell 02                 
 22 10-Arizona Cheetahs Track Club  'A'                   56.16   1 
     1) Adora Adams 02                  2) Ashton Jordan 02               
     3) Erykah Garrett 03               4) Eryn Garrett 03                
 23 03-Charlotte Flights Track Clu  'A'                   56.48   4 
     1) Deianna Williams 02             2) Jurnee Coleman 02              
     3) Kendall Sullivan 02             4) Zanaa Anderson-Ro 02           
 24 13-High Voltage  'A'                                  56.48   2 
     1)                                 2) Jacquelyn Bostock 02           
     3) Avery Patterson 03              4) Elyse Daley 02                 
 25 09-Louis Moss Striders Track C  'A'                   57.62   1 
     1) Brooke White 03                 2) India Sledge 03                
     3) Morgan White 03                 4) Nekiya Williams 02             
 26 13-Wings of Eagles  'A'                               58.16   2 
     1) Aniya Ray 03                    2) Laila Collins 03               
     3) Mykal Jackson 03                4) Sherifat Sanusi 03             
 27 10-Texas Shooting Stars Track  'A'                    59.43   5 
     1) Anika Thomas 03                 2) Janaia Jackson 02              
     3) Kahlani Robinson 03             4) Tiana Rasool 02                
 28 04-Tricity Striders1  'A'                           1:00.25   1 
     1) Destini Shepard 03              2) Genesis Sims 02                
     3) Kiana Gardner 03                4) Niyoshi Banks 03               
 29 06-Massey Miracle Run  'A'                          1:01.46   2 
     1) DonIianna Modicue 03            2) Ja'Nidjiah Meadows 02          
     3) Jermayah Freeman 03             4) Kieara Matthews 03             
 -- 03-Glenarden Track Club  'B'                             DQ   3  zone 3 violation
     1) Leia Alves 02                   2) Nicole Onyenyeonwu 02          
     3) Symone Reaves 02                4) Victoria Perrow 03             
 -- 02-Roselle Rams Youth Track Cl  'A'                      DQ   1  zone 3 violation
     1) A'Liyah Thomas 03               2) Desiree White 03               
     3) Jessica Jimenez 03              4) Hope Hall 02                   
 -- 12-Tru Speed Track Club  'A'                             DQ   5  impeded runner
     1) Aarionna Harkless 02            2) Amiya Jackson 02               
     3) Lakeycia Bables 02              4) Danielle Pringle 03            
 -- 12-North Texas Cheetahs  'A'                             DQ   1  impeded runner
     1) Cierra Wash 02                  2) JaEra Griffin 02               
     3) Jayla Hollis 02                 4) Madison Morgan 03              
 -- 03-Glenarden Track Club  'C'                             DQ   5  zone 3 violation
     1) Amiyah Murray 02                2) Ayauna Taylor 03               
     3) Lauren Stewart 02               4) Noa Smith 03                   
 
4x100 Meter Relay 11-12 Division Girls
===================================================================
       Nat'l: N 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
     JO Meet: J 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 04-Miramar Optimist Track Club  'A'                   50.10   1 
     1) Briana Williams 02              2) Danielle Bess 02               
     3) Jada Bell 02                    4) Myrka Cadet 02                 
  2 15-Valley United Track Club  'A'                      50.88   1 
     1) Jazmin Jackson 02               2) Jolie Thymes 02                
     3) Madison Dietz 02                4) Sophia Grant 02                
  3 15-Rtc  'A'                                           51.04   1 
     1) Ari-Ana Smith-Tyson 02          2) Chandler Smith 02              
     3) Hailey Adams 02                 4) Jaliyah Jackson 02             
  4 16-Northwest Flyers Track Club  'A'                   51.22   1 
     1) A'Niya Galloway 03              2) Asia Murray 03                 
     3) Skylar Williams 02              4) Taejha Badal 03                
  5 03-Glenarden Track Club  'B'                          51.67   2 
     1) Leia Alves 02                   2) Nicole Onyenyeonwu 02          
     3) Symone Reaves 02                4) Victoria Perrow 03             
  6 12-Cedar Hill Blaze Track Club  'A'                   52.32   2 
     1) Acayla Sims 02                  2) Aysia Strong 02                
     3) Jazmyne Williams 02             4) TaSondra Govan 02              
  7 16-Houston T.N. Flyers  'A'                           52.42   1 
     1) Ashley Moore 02                 2) Charlotte Schaeffer 02         
     3) Clare Jesulaitis 02             4) Katelyn Gamble 02              
  8 14-Fast Forward Track  'A'                            52.67   1 
     1) Anaya Block 02                  2) Jade Alexander 02              
     3) Qwencee Stewart 02              4) Reyna Wilson 02                
 
4x400 Meter Relay 11-12 Division Girls
===================================================================
       Nat'l: N 3:56.63  5/30/2010   Quiet Fire, Quiet Fire TC                 
                         L Williams, J Paul, K Richardson, K Richardson    
     JO Meet: J 3:56.86  8/1/2010    15 Quiet Fire TC, Quiet Fire TC           
                         L Williams, J Paul, K Richardson, K Richardson    
    Team                                                Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 04-Jackrabbit Track  'A'                            4:04.18Q  2 
     1) Trinity Price 02                2) Trinity Rossum 03              
     3) Jessica Oglesby 02              4) Kimberly Harris 02             
  2 12-North Texas Cheetahs  'A'                        4:04.40Q  3 
     1) Alyssa Harris 02                2) Jayla Hollis 02                
     3) Destini Jeter 02                4) JaEra Griffin 02               
  3 16-Track Houston  'A'                               4:10.80Q  4 
     1) Daja Maxey 03                   2) Dynasty McClennon 03           
     3) Jalen Elrod 03                  4) Maryah Hampton 03              
  4 15-Pacific Coast ShockWaves  'A'                    4:12.39Q  5 
     1) Arolynn Sholes 03               2) Maya Rush 03                   
     3) Rachel Glenn 02                 4) Shanille Davis 02              
  5 04-Titans Track Club, Inc  'A'                      4:17.66Q  1 
     1) Carlie Turner 02                2) Ryan Jackson 02                
     3) Morgan Bentley 02               4) Ravyn Jackson 02               
  6 10-The Arizona Rising Suns Tra  'A'                 4:11.03q  4 
     1) Dominique Mustin 02             2) Selema Ortiz 03                
     3) Lazia Burks 02                  4) Riley Roberts 02               
  7 15-Los Angeles Jet  'A'                             4:17.79q  2 
     1) Taya McKinley 02                2) Nia Mosby 02                   
     3) Imani Beckett 03                4) Joya Turk 03                   
  8 15-Cal Rising Stars  'A'                            4:19.11q  5 
     1) Cieanna Norman-Thomas 03        2) DeMia January 02               
     3) Jamari Davis 02                 4) Kerrington Smith 02            
  9 12-Tru Speed Track Club  'A'                        4:20.25   1 
     1) Aarionna Harkless 02            2) Lakeycia Bables 02             
     3) Angela Pleasant 02              4) Jazmyn Gaspard 02              
 10 15-Bay Cities Unleashed Track  'A'                  4:23.98   3 
     1) Asjah Atkinson 03               2) Ryan Lacefield 03              
     3) Jourdan Murphy 02               4) London Lee 03                  
 11 02-Willis/Camden Pal  'A'                           4:24.15   4 
     1) Ayanna Tucker 02                2) Jade Pope 03                   
     3) Jasmine Pope 03                 4) Tierra Hooker 03               
 12 12-Cedar Hill Blaze Track Club  'A'                 4:26.09   1 
     1) Acayla Sims 02                  2) Aysia Strong 02                
     3) Jazmyne Williams 02             4) Tatiana Douditski 02           
 13 15-Vegas Speed Track Club  'A'                      4:26.17   2 
     1) Kaelyn Monroe 03                2) Lalaina Culliver 02            
     3) Niyah Brown 02                  4) Zali Downton 02                
 14 03-Glenarden Track Club  'A'                        4:26.78   5 
     1) Jordyn Moore 02                 2) Nicole Onyenyeonwu 02          
     3) Noa Smith 03                    4) Tiffani Pittman 03             
 15 16-Northwest Flyers Track Club  'A'                 4:27.36   3 
     1) Charlee Harvey 02               2) Eliana Lake 03                 
     3) Jada Pierre 03                  4) Kristen Hughes 02              
 16 16-Track Houston  'B'                               4:27.51   5 
     1) Ahlura Foster 03                2) Kiarra Wafer-Randle 02         
     3) Lauryn Ceasar 02                4) Shyla Stone 02                 
 17 14-Fast Forward Track  'A'                          4:28.44   3 
     1) Anaya Block 02                  2) Qwencee Stewart 02             
     3) Reyna Wilson 02                 4) Sahara Banks 02                
 18 16-Cl Athletics Stars Track Cl  'A'                 4:29.77   3 
     1) Aileen Regalado 02              2) Jacoria Moore 03               
     3) Kameryn James 02                4) Khacia Mitchell 02             
 19 13-Speed Unlimited  'A'                             4:33.37   2 
     1) Christina Crow 02               2) Emma Gorman 02                 
     3) Hannah Ganashamoorthy 02        4) Kate Jendrezak 02              
 20 06-U.S. Express Track Club  'A'                     4:33.74   2 
     1) Brooklyn Cousin 02              2) Jillian Rideau 03              
     3) Kamryn Wasington 03             4) Kylie Hebert 02                
 21 10-Arizona Flames Track Club  'A'                   4:35.05   4 
     1) Iolani Baker 03                 2) Jocelyn Johnson 03             
     3) Madison Burciaga 03             4) Rahni Turner 03                
 22 16-Texas Hurriccanes  'A'                           4:35.18   1 
     1) Blake Gale 03                   2) Breanna Clark 02               
     3) Laila Owens 02                  4) Tianna Washington 02           
 23 07-Indiana Storm TC  'A'                            4:36.58   5 
     1) Adrianna Boyd 02                2) Jaliaya Mollett 02             
     3) Elishabeth Cunningham 02        4) Emonie Miles 02                
 24 03-D.C. Speed Track Club  'A'                       4:37.50   4 
     1) Abayomi Potter 03               2) Lauren Hadley 02               
     3) Tamra Nichols 03                4) Storm Wright 03                
 25 10-Texas Shooting Stars Track  'A'                  4:38.33   1 
     1) Anika Thomas 03                 2) Janaia Jackson 02              
     3) Kahlani Robinson 03             4) Nia Goode 03                   
 26 03-Glenarden Track Club  'B'                        4:38.54   4 
     1) Kayla Myers 02                  2) Leia Alves 02                  
     3) Lillie Thornton 03              4) Symone Reaves 02               
 27 12-Hallmark Track Club  'A'                         4:48.72   2 
     1) Ta'Nya Thurmond 02              2) Kendyll Horne 02               
     3) Semaiyah Childers 02            4) Ta'niya Cook 03                
 28 03-Track Express Track Club  'A'                    4:49.14   1 
     1) Riley Contee 03                 2) Farryn Johnson 02              
     3) Jordyn Johnson 02               4) Lauren Brooks 02               
 29 08-North Omaha Bengals Track C  'A'                 4:51.36   3 
     1) Ayrion Goodwin 03               2) Ta'Viyana Austin 02            
     3) Cierra Marks 03                 4) Sincere Valentine 03           
 30 02-Roselle Rams Youth Track Cl  'A'                 4:51.47   1 
     1) Desiree White 03                2) Hope Hall 02                   
     3) Jessica Jimenez 03              4) Michelle Watson 02             
 31 10-Arizona Cheetahs Track Club  'A'                 4:52.50   5 
     1) Adora Adams 02                  2) Ashton Jordan 02               
     3) Erykah Garrett 03               4) Eryn Garrett 03                
 32 14-3m Track Club  'A'                               4:53.48   3 
     1) Dejah McPherson 03              2) Khaleyma McCall 02             
     3) Le Ana Wilts 02                 4) Quinci Richard 03              
 33 04-Sapphire - Ruff Riders Trac  'A'                 5:01.76   5 
     1) Ashlee Cullars 02               2) Jordan Elder 02                
     3) Shani Simon 03                  4) Mary Taylor 02                 
 34 09-Running 4 Jesus  'A'                             5:21.56   2 
     1) I'Loni Wrenn 02                 2) Jasmine Salinas 02             
     3) Jessica Salinas 03              4) Kendra Gillispie 02            
 35 09-Crossover Lions  'A'                             5:22.68   4 
     1) Haleema Barnett 02              2) Naturah White 02               
     3) Rochelle Pickard 02             4) Tyla Wilson 02                 
 36 01-Danbury Flyers  'A'                              5:29.66   4 
     1) Alanna Smith 03                 2) Grace Salvador 03              
     3) Valerie Fox 02                  4) Vivian Mendez 03               
 
4x400 Meter Relay 11-12 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 3:56.63  5/30/2010   Quiet Fire, Quiet Fire TC                 
                         L Williams, J Paul, K Richardson, K Richardson    
     JO Meet: J 3:56.86  8/1/2010    15 Quiet Fire TC, Quiet Fire TC           
                         L Williams, J Paul, K Richardson, K Richardson    
    Team                                                 Finals 
================================================================
Finals
  1 12-North Texas Cheetahs  'A'                        3:55.54N 
     1) Alyssa Harris 02                2) Cierra Wash 02                 
     3) Destini Jeter 02                4) JaEra Griffin 02               
  2 04-Jackrabbit Track  'A'                            4:01.35  
     1) Trinity Price 02                2) Trinity Rossum 03              
     3) Jessica Oglesby 02              4) Kimberly Harris 02             
  3 16-Track Houston  'A'                               4:04.53  
     1) Daja Maxey 03                   2) Dynasty McClennon 03           
     3) Jalen Elrod 03                  4) Maryah Hampton 03              
  4 10-The Arizona Rising Suns Tra  'A'                 4:08.28  
     1) Dominique Mustin 02             2) Selema Ortiz 03                
     3) Lazia Burks 02                  4) Riley Roberts 02               
  5 15-Cal Rising Stars  'A'                            4:11.35  
     1) Cieanna Norman-Thomas 03        2) DeMia January 02               
     3) Jamari Davis 02                 4) Kerrington Smith 02            
  6 04-Titans Track Club, Inc  'A'                      4:13.06  
     1) Carlie Turner 02                2) Ryan Jackson 02                
     3) Morgan Bentley 02               4) Ravyn Jackson 02               
  7 15-Pacific Coast ShockWaves  'A'                    4:14.80  
     1) Arolynn Sholes 03               2) Maya Rush 03                   
     3) Rachel Glenn 02                 4) Shanille Davis 02              
  8 15-Los Angeles Jet  'A'                             4:16.88  
     1) Taya McKinley 02                2) Nia Mosby 02                   
     3) Imani Beckett 03                4) Joya Turk 03                   
 
4x800 Meter Relay 11-12 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 9:30.72  6/14/1997   Los Angeles Jet, Long Beach,CA            
     JO Meet: J 9:38.94  7/26/1996   United Stars TC, Philadelphia, PA         
                         Alish Jackson-Bowser, Tiffany Abney, Evelyn D     
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 16-Track Houston  'A'                              10:03.92  
     1) Camila Vicens 02                2) Camille Napier 03              
     3) Jalen Elrod 03                  4) Kiarra Wafer-Randle 02         
  2 15-Pacific Coast ShockWaves  'A'                   10:09.43  
     1) Maya Bryson 03                  2) Maya Rush 03                   
     3) Rachel Glenn 02                 4) Zoe Ta-Perez 02                
  3 15-Los Angeles Jet  'A'                            10:30.40  
     1) Ariana Sterling 03              2) Starrlyn Brown 03              
     3) Imani Beckett 03                4) Joya Turk 03                   
  4 12-Elite Feet  'A'                                 10:33.01  
     1) Arianna Garcia 02               2) Desiland Almaguer 02           
     3) Ciara Martinez 02               4) Crytsa Nedry 02                
  5 14-McFarland Track Club  'A'                       10:33.96  
     1) Brianna Valles 02               2) Kayli Gonzales 03              
     3) Madelyn Gonzalez 03             4) Maria Duran 02                 
  6 16-Track Houston  'B'                              10:51.83  
     1) Heidi Nielson 03                2) Kevriana Scott 03              
     3) Shyla Stone 02                  4) Sophie Atkinson 03             
  7 16-Cl Athletics Stars Track Cl  'A'                11:03.54  
     1) Aileen Regalado 02              2) Khacia Mitchell 02             
     3) Jacoria Moore 03                4) Kameryn James 02               
  8 12-North TX Jackrabbits  'A'                       11:03.58  
     1) Hannah Stoutmire 03             2) Jaden Mathews 03               
     3) Keyah Edmonds 02                4) Maia Brown 03                  
  9 04-Sapphire - Ruff Riders Trac  'A'                11:04.24  
     1) Ashlee Cullars 02               2) Jordan Elder 02                
     3) Ma'at Oliver 02                 4) Shani Simon 03                 
 10 14-Fast Forward Track  'A'                         11:10.45  
     1) Alexis Lopez 03                 2) Aniyah Candley 03              
     3) Jade Alexander 02               4) Sahara Banks 02                
 11 03-Fayetteville Flyers  'A'                        11:15.89  
     1) Alyssa Conyers 03               2) Kiersten Scott 03              
     3) Morgan Dorsey 02                4) Raven Ferrell 02               
 12 03-Hummingbird Track Club  'A'                     11:18.25  
     1) Asha Taitt 02                   2) Regan Simmons 03               
     3) Simone Doumbouya 03             4) Urenna Okoye 02                
 13 16-Northwest Flyers Track Club  'A'                11:27.83  
     1) Eliana Lake 03                  2) Emma Van Alstine 03            
     3) Hailey Perez 03                 4) Liliana Munoz 02               
 14 16-Texas Storm Track Club  'A'                     11:31.67  
     1) Alexia Jones 03                 2) Amarachi Nwankwo 02            
     3) Inaija Herrell-Butler 02        4) JaNya Hunt 02                  
 15 03-Track Express Track Club  'A'                   11:35.78  
     1) Brandalyn Jones 03              2) Farryn Johnson 02              
     3) Jordyn Johnson 02               4) Lauren Brooks 02               
 16 03-Glenarden Track Club  'A'                       11:37.26  
     1) Ayauna Taylor 03                2) Lauren Stewart 02              
     3) Lillie Thornton 03              4) Noa Smith 03                   
 17 12-South Austin Steel  'A'                         11:40.01  
     1) Cassidy Beard 02                2) Umayna Elfatni 03              
     3) Karsten Bobb 03                 4) Mia Herring 02                 
 18 15-Usa Rockets  'A'                                12:07.47  
     1) Daria Allen 03                  2) Keilani Polite 03              
     3) Saraya Allen 03                 4) Tairah Radford 03              
 19 12-Dfw All-Stars Track Club  'A'                   13:21.01  
     1) Ariele Rosborough 02            2) Arieona Rosborough 02          
     3) Jaedyn Tipton 03                4) Kylee Burks 03                 
 
High Jump 11-12 Division Girls
==========================================================================
       Nat'l: N 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
     JO Meet: J 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Victoria Plummer          02 Moorpark, CA             1.57m    5-01.75 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.57 1.63 
        P    P    P    O    O    O    O   XO  XXX 
  2 Jazmin Jackson            02 Winnetka, CA             1.45m    4-09.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        O    O    O    O    O  XXO  XXX 
  3 Jadyn Otto                03 Richardson, TX          J1.45m    4-09.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        O    O    O    O   XO  XXO  XXX 
  4 Chandler Davis            02 Alpharetta, GA           1.40m    4-07.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        O    O    O    O    O  XXX 
  4 Jade Demps                02 Raleigh, NC              1.40m    4-07.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        O    O    O    O    O  XXX 
  6 Daniella Munoz            02 Katy, TX                J1.40m    4-07.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        P    P   XO    O   XO  XXX 
  7 Rakhaya Randle            02 Baton Rouge, LA         J1.40m    4-07.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
      XXO    O   XO    O   XO  XXX 
  8 Xolani Hodel              02 Huntington Beach, C     J1.40m    4-07.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        O    O    O    O  XXO  XXX 
  8 Jania Hodges              02 Aberdeen, NC            J1.40m    4-07.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        P    O    O    O  XXO  XXX 
 10 Amari Jenkins             02 Moreno Valley, CA        1.35m    4-05.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    O    O    O  XXX 
 11 Abigail Walls             02 Tucson, AZ              J1.35m    4-05.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    P   XO    O  XXX 
 12 Angel Bowden              02 Durham, NC              J1.35m    4-05.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O    O   XO  XXX 
 12 La Riah Shannon           02 Texas City, TX          J1.35m    4-05.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O    O   XO  XXX 
 12 Tierra Hooker             03 Sicklerville, NJ        J1.35m    4-05.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O    O   XO  XXX 
 15 Mia Nilsen-Aguilar        02 Moorpark, CA            J1.35m    4-05.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O  XXO   XO  XXX 
 16 Adriana Ellard            03 Metairie, LA             1.30m    4-03.25 
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O    O  XXX 
 16 Sydney Baciak             02 Belle Vernon, PA         1.30m    4-03.25 
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O    O  XXX 
 16 Ty'ania Gray              03 Durham, NC               1.30m    4-03.25 
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O    O  XXX 
 16 Jessica Rumrill           02 Mt. Pleasant, SC         1.30m    4-03.25 
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O    O  XXX 
 20 Kristen Chapa             02 Madill, OK              J1.30m    4-03.25 
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        O   XO    O  XXX 
 21 Mia Moore                 03 Alpharetta, GA          J1.30m    4-03.25 
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        P    O   XO  XXX 
 21 Camila Navarro            02 El Paso, TX             J1.30m    4-03.25 
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O   XO  XXX 
 23 Daryn Davis               02 Huntley, IL             J1.30m    4-03.25 
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O  XXO  XXX 
 23 Teonni Key                03 Cary, NC                J1.30m    4-03.25 
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O  XXO  XXX 
 25 Jayia Worthy              03 Chicago, IL              1.25m    4-01.25 
     1.20 1.25 1.30 
        O    O  XXX 
 25 Morgan Pace               02 Dallas, TX               1.25m    4-01.25 
     1.20 1.25 1.30 
        O    O  XXX 
 27 Milan Monroe              02 Baton Rouge, LA         J1.25m    4-01.25 
     1.20 1.25 1.30 
        O   XO  XXX 
 27 Lydia Patterson           02 Houston, TX             J1.25m    4-01.25 
     1.20 1.25 1.30 
        O   XO  XXX 
 29 Giannie Bowie             02 Dallas, TX              J1.25m    4-01.25 
     1.20 1.25 1.30 
       XO   XO  XXX 
 30 Deja Mitchell             03 Yonkers, NY             J1.25m    4-01.25 
     1.20 1.25 1.30 
        O  XXO  XXX 
 30 MiKayla Johnson           02 Tulsa, OK               J1.25m    4-01.25 
     1.20 1.25 1.30 
        P  XXO  XXX 
 32 Kiana Sechler             02 Lewistown, PA            1.20m    3-11.25 
     1.20 1.25 
        O  XXX 
 32 Arlette Concepcion        02 Pearland, TX             1.20m    3-11.25 
     1.20 1.25 
        O  XXX 
 32 Kaylen Blair              02 Beaverton, OR            1.20m    3-11.25 
     1.20 1.25 
        O  XXX 
 35 Anna Fe Miller            02 Carrollton, GA          J1.20m    3-11.25 
     1.20 1.25 
       XO  XXX 
 35 Laine Sullivan            02 Chicago, IL             J1.20m    3-11.25 
     1.20 1.25 
       XO  XXX 
 35 Carolyn Vosburg           02 Flower Mound, TX        J1.20m    3-11.25 
     1.20 1.25 
       XO  XXX 
 38 Olivia Rankin             02 Hays, KS                J1.20m    3-11.25 
     1.20 1.25 
      XXO  XXX 
 38 Shelby Wagner             03 Pearland, TX            J1.20m    3-11.25 
     1.20 1.25 
      XXO  XXX 
 -- Nina Wayne                02 Chapel Hill, NC             NH            
     1.20 
      XXX 
 -- Kali Howard               03 Zachary, LA                 NH            
     1.20 
      XXX 
 -- Elliot Kraft              02 Hanover Park, IL            NH            
     1.20 
      XXX 
 
Long Jump 11-12 Division Girls
===============================================================================
       Nat'l: N 5.58m  6/20/1998   Gayle Hunter, Lake Charles, LA              
     JO Meet: J 5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Tionna Brown              02 Kokomo, IN               5.12m   1.8  16-09.75 
     5.12m(1.8) 5.01m(0.8) FOUL      PASS      PASS      PASS     
  2 Cassandra Lemus           03 Seattle, WA              5.02m   1.8  16-05.75 
     FOUL      5.02m(1.8) 4.76m(1.0) 4.93m(1.2) 4.66m(2.8) FOUL     
  3 Morgan Bentley            02 Snellville, GA           4.97m   2.3  16-03.75 
     4.32m(0.4) 4.67m(2.1) 4.81m(2.1) 4.50m(3.0) 4.97m(2.3) FOUL     
  4 Taya McKinley             02 Los Angeles, CA          4.96m   0.5  16-03.25 
     FOUL      4.85m(1.7) 4.58m(0.8) 4.90m(1.3) 4.48m(1.3) 4.96m(0.5)
  5 Jadyn Mays                02 Glendale, AZ             4.95m   2.5  16-03.00 
     4.95m(2.5) 4.78m(2.4) 4.78m(1.1) FOUL      4.81m(0.9) 4.80m(0.9)
  6 Imunique Archie           02 Charlotte, NC            4.90m   2.4  16-01.00 
     FOUL      4.67m(0.6) 4.90m(2.4) 4.52m(2.7) FOUL      4.66m(1.6)
  7 Rieko Wilford             02 University Place, W      4.89m   1.1  16-00.50 
     4.83m(0.3) 4.54m(0.2) 4.63m(1.1) FOUL      4.71m(1.6) 4.89m(1.1)
  8 Hannah Ganashamoorthy     02 Monroe, WA               4.81m   1.6  15-09.50 
     4.81m(1.6) 4.59m(1.3) 4.54m(1.0) 4.51m(0.9) FOUL      4.46m(1.3)
  9 Ryan Jackson              02 Milton, GA               4.80m   1.4  15-09.00 
     4.60m(1.9) 4.46m(1.5) 4.80m(1.4)            
 10 Azaila Pitts              02 Las Vegas, NV            4.74m   2.3  15-06.75 
     4.74m(2.3) 4.61m(0.8) 4.49m(1.2)           
 11 Elisabeth Lemmons         02 Clovis, CA               4.73m   2.6  15-06.25 
     4.39m(1.3) 4.73m(2.6) 4.57m(1.2)            
 12 Kai Nickerson             02 Los Angeles, CA          4.72m   3.1  15-06.00 
     4.12m(0.8) 4.32m(2.4) 4.72m(3.1)            
 13 Victoria Wright           02 Pearland, TX             4.70m   2.9  15-05.00 
     FOUL      FOUL      4.70m(2.9)            
 14 Lashanti Williams         02 Carrollton, GA           4.69m   1.3  15-04.75 
     4.69m(1.3) FOUL      ND(NWI)            
 15 Victoria Plummer          02 Moorpark, CA             4.65m   1.7  15-03.25 
     4.42m(0.2) 4.60m(1.4) 4.65m(1.7)            
 16 Lauren Badinger           02 Tucson, AZ               4.64m   2.7  15-02.75 
     4.60m(1.9) 3.92m(4.6) 4.64m(2.7)            
 17 Kendal Only               02 Algonquin, IL            4.58m   3.2  15-00.50 
     4.58m(3.2) FOUL      FOUL                 
 18 Sophia Grant              02 Northridge, CA           4.56m   1.3  14-11.50 
     4.56m(1.3) 4.44m(2.0) 4.42m(0.8)            
 19 Kya Gardner               02 Helena, AL               4.48m   1.8  14-08.50 
     2.00m(1.3) 4.30m(1.5) 4.48m(1.8)           
 20 Jessica Oglesby           02 Loganville, GA           4.40m   1.0  14-05.25 
     4.40m(1.0) FOUL      4.39m(1.0)            
 21 Lesley Conway             03 Houston, TX             J4.40m   1.0  14-05.25 
     4.40m(1.0) 3.80m(1.1) 4.38m(2.6)            
 22 Lauren Hadley             02 Washington, DC          J4.40m   1.2  14-05.25 
     4.40m(1.2) 4.14m(0.5) FOUL(1.2)            
 23 Amarachukwuu Onyeukwu     02 Austell, GA              4.37m   0.4  14-04.00 
     4.21m(2.8) FOUL      4.37m(0.4)            
 24 Mariah Frazier            03 Whitsett, NC             4.35m   0.4  14-03.25 
     4.35m(0.4) 4.26m(2.3) 3.96m(2.9)            
 25 Morgan Pace               02 Dallas, TX               4.34m   0.7  14-03.00 
     4.18m(1.2) 4.34m(0.7) 3.81m(1.5)            
 26 Angelica Washington       02 Missouri City, TX        4.31m   1.1  14-01.75 
     4.31m(1.1) 3.69m(1.3) 4.15m(0.9)            
 27 Kiana Sechler             02 Lewistown, PA            4.27m   1.7  14-00.25 
     3.87m(0.7) 4.27m(1.7) 4.17m(4.8)            
 28 Caroline Page             02 Troy, NY                 4.21m   0.7  13-09.75 
     4.02m(1.4) 4.21m(0.7) 4.18m(0.3)            
 29 Maeghan Wallace           03 Graham, NC               4.18m   1.3  13-08.75 
     FOUL      4.18m(1.3) 4.00m(-0.1)            
 30 Mayah Pappas              02 Myrtle Creek, OR         4.17m   1.3  13-08.25 
     4.11m(1.5) FOUL      4.17m(1.3)            
 31 Jydia Faucette            02 Burlington, NC           4.15m   1.2  13-07.50 
     4.10m(1.0) 4.03m(0.7) 4.15m(1.2)            
 32 Johanna Duplantis         02 Lafayette, LA           J4.15m   1.7  13-07.50 
     3.96m(0.6) 3.91m(-1.0) 4.15m(1.7)            
 33 Karley Motschenbacher     02 Moorhead, MN             4.12m   2.0  13-06.25 
     3.91m(1.9) 4.12m(2.0) 4.10m(2.0)            
 34 Kendyll Horne             02 Fort Worth, TX          J4.12m  -0.3  13-06.25 
     4.10m(-0.1) 4.12m(-0.3) 3.88m(0.4)           
 35 Malaysia Gray             02 Mt Olive, MS             4.11m   1.2  13-06.00 
     FOUL      FOUL      4.11m(1.2)            
 36 Sevilla Duran             02 Albuquerque, NM          4.08m   3.3  13-04.75 
     3.81m(1.4) FOUL      4.08m(3.3)            
 37 Nyla Anderson             02 Brooklyn, NY             4.06m   0.4  13-04.00 
     3.64m(-0.1) 3.71m(0.6) 4.06m(0.4)            
 38 Chandler Woods            02 Allen, TX                4.05m   2.8  13-03.50 
     3.87m(2.0) 4.05m(2.8) FOUL                 
 39 Jadyn Otto                03 Richardson, TX           3.99m   0.5  13-01.25 
     3.99m(0.5) 3.76m(1.4) 3.85m(1.4)            
 40 Hannah Dschaak            02 Bismarck, ND             3.95m   2.8  12-11.50 
     3.88m(2.9) 3.69m(4.3) 3.95m(2.8)            
 41 Oriana Gee                02 Cypress, TX              3.90m   1.9  12-09.50 
     FOUL      3.83m(1.5) 3.90m(1.9)           
 42 Miekayla Surnip           03 Manteca, CA              3.84m   1.7  12-07.25 
     3.68m(2.1) 3.84m(1.7) 3.77m(1.0)            
 43 Le Ana Wilts              02 Oakland, CA              3.80m   1.3  12-05.75 
     3.56m(1.3) 3.52m(0.5) 3.80m(1.3)            
 44 Kyrim Markland            02 Tulsa, OK                3.76m   2.1  12-04.00 
     3.64m(1.2) 3.76m(2.1) 3.62m(3.1)            
 45 Sydney Baciak             02 Belle Vernon, PA         3.70m   0.5  12-01.75 
     3.69m(0.6) 3.70m(0.5) 3.61m(0.4)            
 46 Tatianna Beutel           03 Westwood, NJ             3.69m   0.1  12-01.25 
     3.69m(0.1) 3.61m(1.6) FOUL                 
 47 Kristen Chapa             02 Madill, OK               3.65m   1.1  11-11.75 
     3.36m(1.1) 3.42m(1.8) 3.65m(1.1)            
 48 Olivia Rankin             02 Hays, KS                 3.40m   0.8  11-02.00 
     3.29m(1.9) 3.35m(3.5) 3.40m(0.8)            
 -- Isabella Loudd            02 Tigard, OR                FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                 
 
Shot Put 11-12 Division Girls
==========================================================================
       Nat'l: N 13.90m  7/11/1987   Johanna Gambill, Vancouver, WA             
     JO Meet: J 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Amel Murray               02 Altadena, CA            11.83m   38-09.75 
      11.23m  11.49m  11.83m  11.48m  11.13m  11.72m
  2 Larri Sydnor              02 Baltimore, MD           11.32m   37-01.75 
      9.39m  11.32m  FOUL  10.65m  10.67m  10.65m
  3 Jayla Grant               02 Charleston, SC          11.27m   36-11.75 
      9.12m  10.78m  10.77m  10.20m  11.27m  10.80m
  4 Danell Meitzenheimer      02 Belleville, IL          11.26m   36-11.50 
      9.98m  10.30m  10.55m  11.22m  11.26m  11.14m
  5 Arianna Stegall           03 Richmond, TX            11.22m   36-09.75 
      9.79m  10.15m  10.80m  9.71m  10.88m  11.22m
  6 Janae Profit              02 Atlanta, GA             10.99m   36-00.75 
      10.99m  8.30m  10.75m  9.67m  10.50m  10.30m
  7 Abby Venglass             02 Rancho Cucamonga, C     10.89m   35-08.75 
      9.80m  10.17m  10.89m  10.35m  10.59m  10.56m
  8 Alaina Brady              02 Tacoma, WA              10.88m   35-08.50 
      10.07m  10.88m  10.16m  9.71m  10.72m  10.25m
  9 Alyssa Perrini            02 Tucson, AZ              10.50m   34-05.50 
      10.22m  10.28m  10.50m            
 10 Jayla Pratt               02 Stafford, TX            10.36m   34-00.00 
      10.26m  10.36m  8.17m            
 11 Lucy Turner               02 Co Bluffs, IA            9.83m   32-03.00 
      8.93m  9.83m  8.80m            
 12 Allison Stigarll          03 Mansfield, TX            9.79m   32-01.50 
      8.84m  9.41m  9.79m            
 13 Kendra Gillispie          02 Oklahoma City, OK        9.77m   32-00.75 
      9.77m  9.47m  FOUL            
 14 Lauren Payne              02 Co Bluffs, IA            9.75m   32-00.00 
      9.75m  8.95m  9.36m            
 15 Chrystal Herpin           03 Houston, TX              9.60m   31-06.00 
      9.41m  8.59m  9.60m            
 16 Madison Meiner            02 Highland Village, T      9.53m   31-03.25 
      9.50m  FOUL  9.53m            
 17 Olivia Downs              02 Chapin, SC               9.46m   31-00.50 
      FOUL  9.46m  9.31m            
 18 Eva Holmes                03 Tallahassee, FL          9.39m   30-09.75 
      9.12m  9.39m  8.74m            
 19 Madison Collier           02 Hennessey, OK            9.37m   30-09.00 
      FOUL  9.37m  FOUL            
 20 Laila Gordon              03 Houston, TX              9.36m   30-08.50 
      9.22m  9.07m  9.36m            
 21 Rebecca Hampton           02 Stockton, CA             9.30m   30-06.25 
      FOUL  9.04m  9.30m           
 22 Leah Kennedy              02 Jefferson, LA            9.17m   30-01.00 
      9.17m  9.12m  8.96m            
 23 Jendayi Sells             02 Phoenix, AZ              9.10m   29-10.25 
      8.79m  9.10m  8.59m            
 24 Kai Nickerson             02 Los Angeles, CA          9.07m   29-09.25 
      8.90m  8.28m  9.07m            
 25 Kristen Hall              02 Clinton, MD              8.83m   28-11.75 
      8.56m  8.83m  8.52m            
 26 Dior Nicholson            02 Hinsdale, IL             8.79m   28-10.25 
      8.58m  8.79m  8.65m            
 27 Amia Green                03 Camden, NJ               8.66m   28-05.00 
      8.66m  8.54m  8.04m            
 28 Rachel Fletcher           02 Centerville, OH          8.64m   28-04.25 
      8.46m  7.61m  8.64m            
 29 Ty'ania Gray              03 Durham, NC               8.60m   28-02.75 
      7.86m  8.32m  8.60m            
 30 Jade Demps                02 Raleigh, NC              8.58m   28-01.75 
      8.08m  8.19m  8.58m            
 31 Jordan Branon             02 Rio Rancho, NM           8.56m   28-01.00 
      8.28m  8.56m  8.13m            
 32 Lanaija Woodfolk          02 Omaha, NE                8.05m   26-05.00 
      8.05m  FOUL  FOUL            
 33 Ciara Beachom             02 Braddock, PA             8.02m   26-03.75 
      8.02m  7.54m  7.72m            
 34 Jessica Gathing           02 Kankakee, IL             7.86m   25-09.50 
      7.86m  6.37m  7.77m            
 35 Yajanae Patt              02 Dallas, TX               7.69m   25-02.75 
      7.11m  7.56m  7.69m            
 36 La'Keilah Gardner         03 Fort worth, TX           7.68m   25-02.50 
      7.61m  7.68m  7.45m            
 37 Zoe Gardner               02 Tulsa, OK                7.65m   25-01.25 
      FOUL  FOUL  7.65m            
 38 Tyanna Johnson            03 Phoenix, AZ              7.63m   25-00.50 
      FOUL  6.92m  7.63m            
 39 Liana Betts               03 Columbus, OH             7.59m   24-11.00 
      7.59m  7.59m  7.51m            
 40 Alison Jones              02 Worthington, IN          7.24m   23-09.00 
      6.88m  6.57m  7.24m            
 41 Lajeria Sallie            02 Memphis, TN              7.17m   23-06.25 
      7.17m  FOUL  6.67m            
 42 Leah-Monet Morgan         02 Baker, LA                6.97m   22-10.50 
      6.97m  6.90m  6.84m            
 43 Olivia Lawson             02 Sacramento, CA           6.87m   22-06.50 
      6.87m  FOUL  FOUL            
 44 Jazlynn Taylor            03 Kent, WA                 6.80m   22-03.75 
      6.80m  6.66m  6.62m            
 45 Kara Anderson             03 Zachary, LA              6.59m   21-07.50 
      6.59m  FOUL  6.53m            
 46 Daijah McClarty           03 Moore, OK                6.55m   21-06.00 
      FOUL  6.43m  6.55m            
 47 Ariele Rosborough         02 Mansfield, TX            6.28m   20-07.25 
      5.49m  6.10m  6.28m            
 48 Alexis Velez              02 Yonkers, NY              5.77m   18-11.25 
      5.08m  5.20m  5.77m            
 49 Kateri Cardenas           02 Saint Stephens, WY       5.52m   18-01.50 
      5.52m  5.39m  5.50m            
 -- Amira Chatman             03 Fresno, TX                FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Discus Throw 11-12 Division Girls
==========================================================================
       Nat'l: N 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Danell Meitzenheimer      02 Belleville, IL          28.89m      94-09 
      26.69m  27.22m  FOUL  27.51m  27.16m  28.89m
  2 Janae Profit              02 Atlanta, GA             28.83m      94-07 
      26.84m  27.09m  27.49m  26.07m  25.34m  28.83m
  3 Madison Collier           02 Hennessey, OK           28.82m      94-07 
      FOUL  28.82m  21.91m  27.58m  24.42m  27.14m
  4 Abby Venglass             02 Rancho Cucamonga, C     27.95m      91-08 
      21.62m  25.97m  27.40m  FOUL  23.95m  27.95m
  5 Robyn Krafft              02 Milford, NH             25.70m      84-04 
      23.59m  20.99m  24.55m  24.94m  25.70m  FOUL
  6 Jendayi Sells             02 Phoenix, AZ             25.26m      82-10 
      20.68m  FOUL  25.26m  FOUL  23.43m  24.33m
  7 Chrystal Herpin           03 Houston, TX             24.20m      79-05 
      FOUL  FOUL  24.20m  FOUL  FOUL  FOUL
  8 Lauren Payne              02 Co Bluffs, IA           24.08m      79-00 
      24.08m  21.76m  22.57m  FOUL  FOUL  21.00m
  9 Rachel Fletcher           02 Centerville, OH         23.47m      77-00 
      23.47m  22.89m  23.17m            
 10 Yajanae Patt              02 Dallas, TX              22.79m      74-09 
      FOUL  18.39m  22.79m            
 11 Amel Murray               02 Altadena, CA            22.08m      72-05 
      20.49m  FOUL  22.08m           
 12 Alyssa Perrini            02 Tucson, AZ              21.87m      71-09 
      21.87m  19.50m  19.28m           
 13 Rebecca Hampton           02 Stockton, CA            21.76m      71-05 
      FOUL  21.76m  FOUL           
 14 Lawrencia Hunt            02 Anderson, SC            21.67m      71-01 
      FOUL  21.67m  FOUL           
 15 Promise Lloyd             02 Omaha, NE               21.62m      70-11 
      21.62m  20.33m  19.93m           
 16 Amanda Opp                02 Wheat Ridge, CO         21.44m      70-04 
      20.02m  19.87m  21.44m           
 17 Lucy Turner               02 Co Bluffs, IA           20.76m      68-01 
      16.96m  20.76m  19.44m           
 18 Nia Brantley              02 Houston, TX             20.47m      67-02 
      19.83m  20.47m  18.43m           
 19 Liana Betts               03 Columbus, OH            20.45m      67-01 
      20.45m  19.61m  16.84m           
 20 Olivia Mikaelian          02 Albuquerque, NM         20.16m      66-02 
      20.16m  18.03m  FOUL           
 21 Kayce Dorsey              03 Lawrenceville, GA       19.55m      64-02 
      19.55m  18.95m  17.21m           
 22 Caylyn White              02 Los Angeles, CA         19.22m      63-01 
      19.22m  18.64m  FOUL           
 23 Laila Gordon              03 Houston, TX             19.05m      62-06 
      FOUL  19.05m  FOUL           
 24 Ciara Beachom             02 Braddock, PA            18.82m      61-09 
      18.28m  15.99m  18.82m            
 25 Simone Doumbouya          03 Burtonsville, MD        18.01m      59-01 
      17.23m  15.19m  18.01m           
 26 Lelicia Booker            02 San Diego, CA           17.86m      58-07 
      FOUL  17.86m  17.80m           
 27 Amia Green                03 Camden, NJ              17.73m      58-02 
      14.29m  17.73m  16.80m           
 28 Abigail Carson            02 Fayetteville, NC        17.61m      57-09 
      17.61m  17.00m  15.12m           
 29 Zoe Gardner               02 Tulsa, OK               17.47m      57-04 
      17.47m  16.65m  14.01m           
 30 Eva Holmes                03 Tallahassee, FL         17.45m      57-03 
      FOUL  FOUL  17.45m           
 31 Cierra Redden             02 Durham, NC              17.32m      56-10 
      17.24m  17.32m  16.82m            
 32 Mya Moffett               02 Houston, TX             17.11m      56-02 
      17.11m  16.06m  14.24m           
 33 Olivia Lawson             02 Sacramento, CA          17.03m      55-10 
      FOUL  16.17m  17.03m           
 34 Alison Jones              02 Worthington, IN         17.02m      55-10 
      16.43m  17.02m  15.29m           
 35 Leah-Monet Morgan         02 Baker, LA               16.94m      55-07 
      16.94m  FOUL  FOUL           
 36 Allison Stigarll          03 Mansfield, TX           16.86m      55-04 
      15.54m  16.86m  FOUL           
 37 Alinnah Marks             02 Mesquite, TX            16.47m      54-00 
      16.47m  16.18m  14.86m           
 38 Mackenzie Allen           02 Spokane Valley, WA      16.24m      53-03 
      15.23m  16.24m  13.06m           
 39 Leah Kennedy              02 Jefferson, LA           16.06m      52-08 
      15.45m  16.06m  FOUL           
 40 Sarah Carlson             02 Ardmore, OK             15.78m      51-09 
      FOUL  15.44m  15.78m           
 41 Madeline Walters          02 Westfield, NJ           15.42m      50-07 
      FOUL  FOUL  15.42m            
 42 Ashanti Jackson           02 Humble, TX              15.10m      49-06 
      15.10m  14.23m  13.49m           
 43 Jaeda Harris              03 Charlotte, NC           14.78m      48-06 
      FOUL  14.40m  14.78m           
 44 Kateri Cardenas           02 Saint Stephens, WY      14.36m      47-01 
      12.15m  14.36m  14.18m           
 45 Jessica Gathing           02 Kankakee, IL            12.17m      39-11 
      12.17m  FOUL  11.92m           
 46 Kelis Boutte              03 Jeanerette, LA          12.15m      39-10 
      12.15m  FOUL  FOUL           
 47 Alexis Velez              02 Yonkers, NY             11.27m      37-00 
      11.27m  11.21m  10.27m            
 48 Alexandria Cloud          03 Killeen, TX             11.21m      36-09 
      11.21m  FOUL  10.57m            
 49 Selena Hernandez          03 Midland, TX             10.82m      35-06 
      10.82m  10.53m  FOUL           
 50 Alexandra Tabora          02 Yonkers, NY              9.76m      32-00 
      9.37m  8.88m  9.76m            
 
Javelin Throw 11-12 Division Girls
==========================================================================
       Nat'l: N 45.84m  6/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
     JO Meet: J 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Alyssa Perrini            02 Tucson, AZ              37.24m     122-02 
      35.45m  37.24m  32.05m  34.79m  35.45m  36.94m
  2 Angelica Zuber            02 Mill Valley, CA         33.61m     110-03 
      29.38m  23.19m  29.34m  29.56m  33.61m  32.13m
  3 Khaleyma McCall           02 Berkeley, CA            33.06m     108-05 
      33.05m  31.61m  26.89m  32.01m  32.45m  33.06m
  4 Ayuna Harris              02 Los Angeles, CA         31.42m     103-01 
      28.37m  26.68m  31.42m  27.46m  30.45m  20.34m
  5 Daia Hansford             03 Bowie, MD               31.36m     102-11 
      28.26m  28.03m  29.71m  29.08m  29.34m  31.36m
  6 Caylyn White              02 Los Angeles, CA         31.30m     102-08 
      25.55m  31.30m  30.85m  28.98m  27.08m  26.57m
  7 Rebecca Hampton           02 Stockton, CA            30.82m     101-01 
      30.82m  28.07m  28.26m  24.37m  29.01m  30.78m
  8 Chloe Berda               02 Mt Pleasant, SC         30.78m     101-00 
      27.46m  30.78m  27.39m  25.78m  27.70m  27.97m
  9 Areyanna Scott            02 Summerville, SC         28.96m      95-00 
      26.33m  26.14m  28.96m           
 10 Olivia Downs              02 Chapin, SC              26.86m      88-01 
      22.56m  24.00m  26.86m           
 11 Jade Demps                02 Raleigh, NC             26.68m      87-06 
      23.71m  26.68m  22.13m           
 12 Maya Rush                 03 Covina, CA              26.52m      87-00 
      FOUL  26.52m  20.88m           
 13 Mica Lambert              02 Bronx, NY               26.08m      85-07 
      21.06m  26.08m  13.57m            
 14 Madeline Walters          02 Westfield, NJ           24.08m      79-00 
      23.10m  24.08m  22.87m           
 15 Leah Kennedy              02 Jefferson, LA           23.96m      78-07 
      20.33m  23.96m  12.86m            
 15 Georgia Arnold            03 Mt Pleasant, SC         23.96m      78-07 
      23.96m  21.60m  21.71m           
 17 Martianna Johnson         02 Bastrop, LA             23.10m      75-09 
      22.08m  21.46m  23.10m            
 18 Mya Moffett               02 Houston, TX             22.99m      75-05 
      15.92m  19.66m  22.99m            
 19 D'Mia Newell              02 Bolling Afb, DC         22.90m      75-01 
      20.63m  22.90m  22.43m            
 20 Mariah Frazier            03 Whitsett, NC            22.46m      73-08 
      20.31m  22.46m  21.41m           
 21 Alexandra Sacchinelli     02 Fair Lawn, NJ           21.89m      71-10 
      21.89m  21.12m  21.73m            
 22 Yajanae Patt              02 Dallas, TX              21.86m      71-09 
      16.09m  17.37m  21.86m            
 23 Lanaija Woodfolk          02 Omaha, NE               20.87m      68-06 
      20.10m  18.67m  20.87m            
 24 Landry Topo               03 Round Rock, TX          20.81m      68-03 
      19.45m  20.81m  17.48m           
 25 Chyenne Palmore           03 Cincinnati, OH          19.64m      64-05 
      19.64m  17.21m  14.10m            
 26 Asia Newsome              02 Diana, TX               19.12m      62-09 
      17.71m  19.12m  FOUL            
 27 Robyn Krafft              02 Milford, NH             19.11m      62-08 
      FOUL  19.11m  16.81m           
 28 Liana Betts               03 Columbus, OH            18.19m      59-08 
      17.35m  15.77m  18.19m           
 29 Emma Bielamowicz          03 Crosby, TX              17.78m      58-04 
      16.57m  17.78m  15.35m            
 30 Ariele Rosborough         02 Mansfield, TX           17.41m      57-01 
      13.53m  11.26m  17.41m           
 31 Kali Howard               03 Zachary, LA             17.09m      56-01 
      14.75m  13.77m  17.09m            
 32 Leah-Monet Morgan         02 Baker, LA               16.91m      55-06 
      16.91m  16.68m  16.06m           
 33 Serena Tyran              02 Bellingham, WA          15.55m      51-00 
      13.23m  15.55m  15.33m           
 34 Gabrielle Ricks           02 Oakland, CA             13.98m      45-10 
      12.62m  13.98m  8.39m            
 35 Courtney Ardoin           02 Houston, TX             13.76m      45-02 
      11.05m  13.76m  11.04m            
 36 Amira Chatman             03 Fresno, TX              13.67m      44-10 
      7.79m  13.67m  8.45m           
 37 Mia Moffett               02 Houston, TX             13.37m      43-10 
      13.37m  FOUL  FOUL           
 38 Nya Simon                 02 Wichita, KS             13.23m      43-05 
      12.05m  13.23m  12.32m           
 39 Taelor Wortham            02 Tulsa, OK               13.12m      43-00 
      FOUL  10.76m  13.12m           
 40 Daijah McClarty           03 Moore, OK               12.81m      42-00 
      FOUL  12.81m  10.95m           
 41 Zoe Gardner               02 Tulsa, OK               12.33m      40-05 
      12.33m  10.96m  7.31m            
 42 Tayja Hebert              02 Fort worth, TX           9.71m      31-10 
      9.36m  9.71m  4.96m           
 43 Kateri Cardenas           02 Saint Stephens, WY       7.58m      24-10 
      FOUL  FOUL  7.58m           
 
Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run 11-12 Division Girls Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Dominique Mustin          02 Glendale, AZ           2:27.67   2    722
  2 Alaina Brady              02 Tacoma, WA             2:33.79   2    646
  3 Amari Jenkins             02 Moreno Valley, CA      2:34.11   2    642
  4 Jayden LeBlanc            02 Sacramento, CA         2:35.04   1    631
  5 Ashaunti Griffin          02 Beachwood, OH          2:42.45   1    545
  6 Mia Moore                 03 Alpharetta, GA         2:42.95   2    539
  7 Arieona Rosborough        02 Mansfield, TX          2:46.04   2    506
  8 Xolani Hodel              02 Huntington Beach, C    2:50.12   2    462
  9 Madison Meiner            02 Highland Village, T    2:51.14   2    452
 10 Audrey Faucher            03 Tomball, TX            2:52.99   1    433
 11 Kaylen Blair              02 Beaverton, OR          2:53.69   1    426
 12 Karley Motschenbacher     02 Moorhead, MN           2:53.72   1    426
 13 Kai Nickerson             02 Los Angeles, CA        2:54.97   2    413
 14 Jade Demps                02 Raleigh, NC            3:04.28   2    326
 15 Tierra Hooker             03 Sicklerville, NJ       3:10.04   1    278
 16 Caroline Page             02 Troy, NY               3:10.38   2    275
 17 Katelyn McMoore           02 Colorado Springs, C    3:15.83   1    232
 18 Angel Bowden              02 Durham, NC             3:18.08   2    215
 19 Milan Monroe              02 Baton Rouge, LA        3:25.48   1    165
 20 Chandler Davis            02 Alpharetta, GA         3:26.37   2    159
 21 Sydney Baciak             02 Belle Vernon, PA       3:27.09   1    155
 
Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles 11-12 Division Girls Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Alaina Brady              02 Tacoma, WA               13.27   1.7  1    952
  2 Dominique Mustin          02 Glendale, AZ             13.42   1.5  5    929
  3 Mia Moore                 03 Alpharetta, GA           13.43  -0.6  2    927
  4 Amari Jenkins             02 Moreno Valley, CA        13.51  -0.2  3    916
  5 Arieona Rosborough        02 Mansfield, TX            13.80   1.7  1    874
  6 Caroline Page             02 Troy, NY                 13.99   0.9  4    847
  7 Karley Motschenbacher     02 Moorhead, MN             14.17   0.9  4    821
  8 Kai Nickerson             02 Los Angeles, CA          14.26  -0.6  2    809
  9 Angel Bowden              02 Durham, NC               14.35   0.9  4    796
 10 Jade Demps                02 Raleigh, NC              14.41   1.7  1    788
 11 Katelyn McMoore           02 Colorado Springs, C      14.44   0.9  4    783
 12 Madison Meiner            02 Highland Village, T      14.81  -0.2  3    734
 13 Sydney Baciak             02 Belle Vernon, PA         14.85   1.3  6    729
 14 Audrey Faucher            03 Tomball, TX              14.91  -0.6  2    720
 15 Tierra Hooker             03 Sicklerville, NJ         15.04   1.5  5    703
 16 Ashaunti Griffin          02 Beachwood, OH            15.17  -0.6  2    686
 17 Xolani Hodel              02 Huntington Beach, C      15.25   1.3  6    677
 18 Chandler Davis            02 Alpharetta, GA           15.58  -0.2  3    634
 19 Kaylen Blair              02 Beaverton, OR            16.07   1.5  5    575
 20 Jayden LeBlanc            02 Sacramento, CA           16.46   1.7  1    529
 21 Milan Monroe              02 Baton Rouge, LA          17.65  -0.2  3    402
 
Outdoor Pentathlon: #2 High Jump 11-12 Division Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jade Demps                02 Raleigh, NC              1.45m    4-09.00    566
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    P    P    P    O    O    O    O    O    O    O  XXX 
  1 Chandler Davis            02 Alpharetta, GA           1.45m    4-09.00    566
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    P    P    O    O  XXO    O   XO  XXO  XXO  XXO  XXX 
  3 Alaina Brady              02 Tacoma, WA               1.40m    4-07.00    512
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        P    P    P    P    P    O    O    O    O  XXO  XXX 
  4 Katelyn McMoore           02 Colorado Springs, C      1.35m    4-05.00    460
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    P    P    P    O    O    O  XXO    O  XXX 
  4 Angel Bowden              02 Durham, NC               1.35m    4-05.00    460
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    O    O    O    O    O   XO    O  XXO  XXX 
  4 Dominique Mustin          02 Glendale, AZ             1.35m    4-05.00    460
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    P    P    P    P    O    O    O    O  XXX 
  4 Xolani Hodel              02 Huntington Beach, C      1.35m    4-05.00    460
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    P    P    P    O    O    O    O  XXO  XXX 
  4 Caroline Page             02 Troy, NY                 1.35m    4-05.00    460
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    P    O    O    O    O    O    O   XO  XXX 
  4 Mia Moore                 03 Alpharetta, GA           1.35m    4-05.00    460
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    P    P    O    O   XO    O    O   XO  XXX 
  4 Kai Nickerson             02 Los Angeles, CA          1.35m    4-05.00    460
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    P    P    P    O    O    O    O    O  XXX 
 11 Jayden LeBlanc            02 Sacramento, CA           1.30m    4-03.25    409
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        P    P    P    O    P    P    O    O  XXX 
 11 Audrey Faucher            03 Tomball, TX              1.30m    4-03.25    409
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        P    P    O    O    O    O    O   XO  XXX 
 11 Kaylen Blair              02 Beaverton, OR            1.30m    4-03.25    409
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        P    P    P    O    O    O    O  XXO  XXX 
 11 Ashaunti Griffin          02 Beachwood, OH            1.30m    4-03.25    409
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        P    P    P    P    O    O    O   XO  XXX 
 11 Sydney Baciak             02 Belle Vernon, PA         1.30m    4-03.25    409
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        P    P    P    P    P    O  XXO  XXO  XXX 
 16 Arieona Rosborough        02 Mansfield, TX            1.25m    4-01.25    359
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        O    P    O    O    O   XO  XXO  XXX 
 16 Madison Meiner            02 Highland Village, T      1.25m    4-01.25    359
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        P    P    P    P    P    P    O  XXX 
 16 Milan Monroe              02 Baton Rouge, LA          1.25m    4-01.25    359
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        P    P    P    P    O    O    O  XXX 
 16 Amari Jenkins             02 Moreno Valley, CA        1.25m    4-01.25    359
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        P    P    P    P    P    P  XXO  XXX 
 20 Tierra Hooker             03 Sicklerville, NJ         1.20m    3-11.25    312
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        P    P    P   XO  XXO   XO  XXX 
 21 Karley Motschenbacher     02 Moorhead, MN             1.10m    3-07.25    222
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 
        P   XO    P    O  XXX 
 
Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump 11-12 Division Girls Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Alaina Brady              02 Tacoma, WA               4.54m  -0.1  14-10.75    4380.1  14-10.75    438
     4.54m(-0.1) 4.06m(-0.9) 3.41m(-0.4)            
  2 Dominique Mustin          02 Glendale, AZ             4.41m   0.4  14-05.75    406
     4.09m(-1.7) 4.41m(0.4) 4.24m(0.3)            
  3 Kai Nickerson             02 Los Angeles, CA          4.39m   0.2  14-05.00    401
     4.13m(0.8) 4.14m(-1.9) 4.39m(0.2)            
  4 Madison Meiner            02 Highland Village, T      4.16m  -1.6  13-07.75    3451.6  13-07.75    345
     4.16m(-1.6) 4.11m(-1.4) 4.08m(-0.6)            
  5 Amari Jenkins             02 Moreno Valley, CA        4.12m  -0.7  13-06.25    336
     4.12m(-0.7) 4.00m(-1.5) 3.93m(-0.2)            
  6 Ashaunti Griffin          02 Beachwood, OH            4.05m   0.1  13-03.50    3190.1  13-03.50    319
     4.05m(0.1) FOUL(-1.3) FOUL(-0.3)            
  7 Mia Moore                 03 Alpharetta, GA           3.98m   0.7  13-00.75    303
     3.98m(0.7) 3.47m(-2.3) 3.76m(1.6)            
  7 Jade Demps                02 Raleigh, NC              3.98m  -0.6  13-00.75    303
     3.67m(0.7) 3.88m(-1.0) 3.98m(-0.6)            
  9 Caroline Page             02 Troy, NY                 3.94m  -0.9  12-11.25    2940.9  12-11.25    294
     3.76m(-1.1) 3.94m(-0.9) FOUL(0.1)            
 10 Katelyn McMoore           02 Colorado Springs, C      3.89m  -1.5  12-09.25    2831.5  12-09.25    283
     3.89m(-1.5) 3.60m(-1.3) 3.64m(0.3)            
 11 Karley Motschenbacher     02 Moorhead, MN             3.88m  -1.4  12-08.75    2811.4  12-08.75    281
     FOUL(0.3) 3.88m(-1.4) 3.84m(-0.4)            
 12 Audrey Faucher            03 Tomball, TX              3.86m  -0.3  12-08.00    276
     3.73m(-0.5) FOUL(-0.7) 3.86m(-0.3)            
 13 Angel Bowden              02 Durham, NC               3.82m  -0.1  12-06.50    267
     3.82m(-0.1) 3.73m(-0.9) 3.81m(-0.0)            
 14 Chandler Davis            02 Alpharetta, GA           3.75m  -0.9  12-03.75    252
     3.61m(-1.5) 3.60m(0.7) 3.75m(-0.9)            
 15 Kaylen Blair              02 Beaverton, OR            3.73m  -0.7  12-03.00    248
     3.73m(-0.7) 3.57m(-1.0) 3.67m(-0.0)            
 16 Sydney Baciak             02 Belle Vernon, PA         3.67m  -1.8  12-00.50    2351.8  12-00.50    235
     3.67m(-1.8) 3.46m(-0.9) 3.64m(-0.5)            
 17 Tierra Hooker             03 Sicklerville, NJ         3.65m   0.4  11-11.75    231
     3.64m(-1.1) FOUL(-1.4) 3.65m(0.4)            
 18 Xolani Hodel              02 Huntington Beach, C      3.56m   0.3  11-08.25    212
     3.48m(-0.5) 3.50m(-0.6) 3.56m(0.3)            
 19 Milan Monroe              02 Baton Rouge, LA          3.51m   0.7  11-06.25    202
     3.51m(0.7) FOUL(-0.9) 3.39m(-0.6)            
 20 Jayden LeBlanc            02 Sacramento, CA           3.40m   0.4  11-02.00    180
     FOUL      FOUL      3.40m(0.4)            
 21 Arieona Rosborough        02 Mansfield, TX            3.32m   0.3  10-10.75    165
     2.93m(-1.5) 3.30m(-0.3) 3.32m(0.3)            
 
Outdoor Pentathlon: #3 Shot Put 11-12 Division Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Alaina Brady              02 Tacoma, WA              10.62m   34-10.25    570
      10.37m  10.22m  10.62m            
  2 Mia Moore                 03 Alpharetta, GA           9.97m   32-08.50    527
      9.97m  8.33m  8.34m            
  3 Madison Meiner            02 Highland Village, T      9.75m   32-00.00    513
      9.71m  9.75m  FOUL            
  4 Xolani Hodel              02 Huntington Beach, C      9.12m   29-11.25    472
      8.80m  8.98m  9.12m            
  5 Kai Nickerson             02 Los Angeles, CA          9.09m   29-10.00    470
      8.79m  9.09m  8.15m            
  6 Amari Jenkins             02 Moreno Valley, CA        8.93m   29-03.75    460
      7.21m  8.57m  8.93m            
  7 Jade Demps                02 Raleigh, NC              8.20m   26-11.00    412
      7.56m  8.15m  8.20m            
  8 Tierra Hooker             03 Sicklerville, NJ         8.01m   26-03.50    400
      8.01m  7.58m  FOUL            
  9 Arieona Rosborough        02 Mansfield, TX            8.00m   26-03.00    399
      7.01m  FOUL  8.00m            
 10 Dominique Mustin          02 Glendale, AZ             7.91m   25-11.50    394
      7.56m  7.91m  7.35m            
 11 Chandler Davis            02 Alpharetta, GA           7.28m   23-10.75    353
      6.87m  6.71m  7.28m            
 12 Jayden LeBlanc            02 Sacramento, CA           7.11m   23-04.00    342
      7.11m  6.79m  6.96m            
 13 Kaylen Blair              02 Beaverton, OR            6.85m   22-05.75    325
      6.72m  6.85m  6.71m            
 14 Caroline Page             02 Troy, NY                 6.55m   21-06.00    306
      6.55m  6.33m  FOUL            
 15 Ashaunti Griffin          02 Beachwood, OH            6.43m   21-01.25    299
      6.20m  6.43m  5.82m            
 16 Angel Bowden              02 Durham, NC               6.40m   21-00.00    297
      6.32m  6.40m  5.96m            
 17 Karley Motschenbacher     02 Moorhead, MN             6.28m   20-07.25    289
      5.92m  6.28m  FOUL            
 18 Audrey Faucher            03 Tomball, TX              5.99m   19-08.00    271
      5.99m  FOUL  5.97m            
 19 Sydney Baciak             02 Belle Vernon, PA         5.71m   18-09.00    253
      5.59m  5.71m  FOUL            
 20 Milan Monroe              02 Baton Rouge, LA          5.61m   18-05.00    247
      5.61m  5.41m  4.96m            
 21 Katelyn McMoore           02 Colorado Springs, C      5.39m   17-08.25    233
      5.39m  FOUL  FOUL            
 
Outdoor Pentathlon 11-12 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N  3412  7/23/2008   Stacey Destin, Boynton Beach, FL            
     JO Meet: J  3412  7/23/2008   Stacey Destin, Boynton Beach, FL            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Alaina Brady              02 Tacoma, WA                3118  
  2 Dominique Mustin          02 Glendale, AZ              2911  
  3 Mia Moore                 03 Alpharetta, GA            2756  
  4 Amari Jenkins             02 Moreno Valley, CA         2713  
  5 Kai Nickerson             02 Los Angeles, CA           2553  
  6 Madison Meiner            02 Highland Village, T       2403  
  7 Jade Demps                02 Raleigh, NC               2395  
  8 Arieona Rosborough        02 Mansfield, TX             2303  
  9 Xolani Hodel              02 Huntington Beach, C       2283  
 10 Ashaunti Griffin          02 Beachwood, OH             2258  
 11 Caroline Page             02 Troy, NY                  2182  
 12 Audrey Faucher            03 Tomball, TX               2109  
 13 Jayden LeBlanc            02 Sacramento, CA            2091  
 14 Karley Motschenbacher     02 Moorhead, MN              2039  
 15 Angel Bowden              02 Durham, NC                2035  
 16 Katelyn McMoore           02 Colorado Springs, C       1991  
 17 Kaylen Blair              02 Beaverton, OR             1983  
 18 Chandler Davis            02 Alpharetta, GA            1964  
 19 Tierra Hooker             03 Sicklerville, NJ          1924  
 20 Sydney Baciak             02 Belle Vernon, PA          1781  
 21 Milan Monroe              02 Baton Rouge, LA           1375  
 
1500 Meter Race Walk 11-12 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
     JO Meet: J 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Camila Vicens             02 Houston, TX            7:00.59  
  2 Campbell Roberts          02 Albuquerque, NM        8:05.60  
  3 Rithika Vatturi           02 Union City, CA         8:18.73  
  4 Tabitha Cionelo           02 Albuquerque, NM        8:32.57  
  5 Frieda Quinones           03 Elgin, IL              8:39.13  
  6 Grace Endy                03 Westfield, NJ          8:49.42  
  7 Lily Stoneman             02 Cypress, TX            8:53.35  
  8 Alexandra Osterloh        02 Albuquerque, NM        8:58.49  
  9 Lauren Henkel             02 Westfield, NJ          9:07.80  
 10 Caitlynn Chanat           02 Monroe, NY             9:14.04  
 11 Anna-Claire Biggerstaff   03 The Woodlands, TX      9:48.26  
 12 Sophia Manoleas           03 Tucson, AZ             9:52.27  
 13 Christiane Davis          02 Worthington, IN        9:53.34  
 14 Adriana Ellard            03 Metairie, LA           9:58.65  
 15 Isabel Reutzel            03 Omaha, NE              9:59.18  
 16 DonIianna Modicue         03 06-Massey Mi          10:12.61  
 17 Christianne Ross          03 Pearland, TX          10:14.39  
 18 Ja'Nidjiah Meadows        02 Monroe, LA            10:14.57  
 19 Denazia Rogers            02 Dallas, TX            10:16.82  
 20 Kayla Ramirez             02 Fair Lawn, NJ         10:30.23  
 21 Abreonna Banks            02 Slaughter, LA         10:33.69  
 22 Nashaya Brown             02 North Las Vegas, NV   10:45.02  
 23 Naomi Nivens              02 Arlington, TX         10:54.23  
 24 Ashlee Cullars            02 Albany, GA            10:56.05  
 25 Sydney Fiore Kral         03 Weaverville, NC       11:04.29  
 26 Sophia Eby                02 Ellicott, MD          11:11.78  
 27 Elsa Gonzalez             03 Pharr, TX             11:31.61  
 28 Destyn Bunche             03 Conyers, GA           12:17.48  
 -- Tayja Hebert              02 Fort worth, TX              DQ  
 -- Jaedyn Tipton             03 Benbrook, TX                DQ  
 -- Amari Singleton           02 Houston, TX                 DQ  
 -- Harley Kahle              02 San Diego, CA               DQ  
 
100 Meter Dash 13-14 Division Girls
========================================================================
       Nat'l: N 11.59  7/29/2012   Kaylin Whitney, 04-Star Athl                
     JO Meet: J 11.59  7/29/2012   Kaylin Whitney, 04-Star Athl                
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Daloria Boone             00 Milledgeville, GA        11.86Q  1.1  6 
  2 Tia Jones                 00 Marietta, GA             11.90Q  1.8  7 
  3 Alexa Rossum              01 Braselton, GA            12.09Q  0.2  5 
  4 Ariyonna Augustine        00 Los Angeles, CA          12.20Q  0.1  4 
  5 Kynnedy Flannel           00 Alvin, TX                12.21Q  1.2  2 
  6 Dawnielle Lewis           00 Aurora, CO               12.30Q  0.6  3 
  7 Cameron McCants           00 Frisco, TX               12.32Q  1.2  1 
  8 Jaslyn Gardner            00 Enterprise, UT           12.09Q  1.8  7 
  9 Asiah Fields              00 Surprise, AZ             12.21Q  0.2  5 
 10 Jada Hicks                00 San Bernardino, CA       12.29Q  1.1  6 
 11 Semira Killebrew          01 Indianapolis, IN         12.37Q  1.2  2 
 12 Rachel Hall               00 Katy, TX                 12.38Q  1.2  1 
 13 Sarada Murrett-Kam        00 Jamaica Plain, MA        12.45Q  0.1  4 
 14 Saundria Martin           01 Carson, CA               12.48Q  0.6  3 
 15 Zeniyah Lawrence          00 Mt. Pleasant, SC         12.30Q  1.1  6 
 16 Amariah Thomas            00 Blacklick, OH            12.32Q  1.8  7 
 17 Kennedy Gamble            00 Houston, TX              12.47Q  0.1  4 
 18 Neysia Howard             00 Tucson, AZ               12.55Q  1.2  2 
 19 Jada Laye                 00 Matteson, IL             12.60Q  0.6  3 
 20 Raven Haston              01 Pittsburgh, PA           12.64Q  1.2  1 
 21 Dejanae Wilmore           01 Tucson, AZ               12.74Q  0.2  5 
 22 Melicia Mouzzon           01 Youngsville, NC          12.42q  1.8  7 
 23 Jasmine Moore             01 Grand Prairie, TX        12.52q  0.1  4 
 24 Kiara Bethley             00 Zachary, LA              12.62q  1.2  2 
 25 Lilan Henderson           01 Cypress, TX              12.62   1.8  7 
 26 Shy'shawna Smith          01 Demopolis, AL            12.63   1.8  7 
 27 Taylor Wright             01 Boyds, MD                12.64   1.1  6 
 28 Nyla Harrell              01 Philadelphia, PA         12.65   1.8  7 
 29 Alyviah Brouchet          00 North Las Vegas, NV      12.66   1.2  1 
 30 Dominique Jeffery         00 Bryans Road, MD          12.74   0.6  3 
 31 Whitney Bridges           00 Oklahoma City, OK        12.74   1.2  2 
 32 LaNaya Martin             00 Columbia, SC             12.76   0.2  5 
 33 Aliya Wilson              01 Redmond, WA              12.79   0.2  5 
 34 E'Deria Ferguson          00 Keithville, LA           12.79   1.1  6 
 35 Travasia Singletary       00 Rochester, NY            12.80   0.6  3 
 36 Eileen Bartlett           01 Rockvile, MD             12.83   0.6  3 
 37 Kiana Estima              01 Omaha, NE                12.86   0.1  4 
 38 Taylor Gray               01 Vicksburg, MS            12.86   1.1  6 
 39 Alexis Daly               01 Milton, MA               12.88   0.2  5 
 40 Jayla Ellis               01 Verona, PA               12.88   1.1  6 
 41 Devynn Wyatt              00 Santa Clara, CA          12.94   1.2  2 
 42 Alivia Scott              01 Carnegia, PA             13.11   1.2  1 
 43 Ja'laya Wilson            00 Crowley, LA              13.16   0.1  4 
 44 Lauren Barnes             01 Sacramento, CA           13.17   0.2  5 
 45 Toni Ball                 00 Tulsa, OK                13.22   1.2  1 
 46 Nyaah Daniels             01 Sacramento, CA           13.36   0.1  4 
 47 Tieronay Banks            00 Ardmore, OK              13.56   1.2  2 
 48 Chloe Kane                00 Weybridge, VT            13.66   0.6  3 
 
100 Meter Dash 13-14 Division Girls
========================================================================
       Nat'l: N 11.59  7/29/2012   Kaylin Whitney, 04-Star Athl                
     JO Meet: J 11.59  7/29/2012   Kaylin Whitney, 04-Star Athl                
    Name                    Year Team                     Semis  Wind H#
========================================================================
Semi-Finals
  1 Daloria Boone             00 Milledgeville, GA        12.07Q -0.9  3 
  2 Kynnedy Flannel           00 Alvin, TX                12.08Q  0.1  2 
  3 Alexa Rossum              01 Braselton, GA            12.13Q  2.0  1 
  4 Jaslyn Gardner            00 Enterprise, UT           12.15Q  0.1  2 
  5 Asiah Fields              00 Surprise, AZ             12.16Q  2.0  1 
  6 Cameron McCants           00 Frisco, TX               12.39Q -0.9  3 
  7 Ariyonna Augustine        00 Los Angeles, CA          12.17q  2.0  1 
  8 Zeniyah Lawrence          00 Mt. Pleasant, SC         12.21q  2.0  1 
  9 Tia Jones                 00 Marietta, GA             12.22   0.1  2 
 10 Jada Hicks                00 San Bernardino, CA       12.31   2.0  1 
 11 Semira Killebrew          01 Indianapolis, IN         12.33   0.1  2 
 12 Amariah Thomas            00 Blacklick, OH            12.40   2.0  1 
 13 Dawnielle Lewis           00 Aurora, CO               12.42  -0.9  3 
 14 Kennedy Gamble            00 Houston, TX              12.43   0.1  2 
 15 Melicia Mouzzon           01 Youngsville, NC          12.46   2.0  1 
 16 Rachel Hall               00 Katy, TX                 12.47  -0.9  3 
 17 Kiara Bethley             00 Zachary, LA              12.56  -0.9  3 
 18 Sarada Murrett-Kam        00 Jamaica Plain, MA        12.57  -0.9  3 
 19 Saundria Martin           01 Carson, CA               12.62   0.1  2 
 20 Neysia Howard             00 Tucson, AZ               12.65  -0.9  3 
 21 Raven Haston              01 Pittsburgh, PA           12.72   0.1  2 
 22 Jada Laye                 00 Matteson, IL             12.73  -0.9  3 
 23 Dejanae Wilmore           01 Tucson, AZ               12.73   2.0  1 
 24 Jasmine Moore             01 Grand Prairie, TX        12.73   0.1  2 
 
100 Meter Dash 13-14 Division Girls
=====================================================================
       Nat'l: N 11.59  7/29/2012   Kaylin Whitney, 04-Star Athl                
     JO Meet: J 11.59  7/29/2012   Kaylin Whitney, 04-Star Athl                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Daloria Boone             00 Milledgeville, GA        12.04  -1.3 
  2 Kynnedy Flannel           00 Alvin, TX                12.33  -1.3 
  3 Cameron McCants           00 Frisco, TX               12.37  -1.3 
  4 Zeniyah Lawrence          00 Mt. Pleasant, SC         12.39  -1.3 
  5 Asiah Fields              00 Surprise, AZ             12.40  -1.3 
  6 Ariyonna Augustine        00 Los Angeles, CA          12.42  -1.3 
  7 Jaslyn Gardner            00 Enterprise, UT           12.45  -1.3 
  8 Alexa Rossum              01 Braselton, GA            12.45  -1.3 
 
200 Meter Dash 13-14 Division Girls
========================================================================
       Nat'l: N 23.41  7/28/2012   Kaylin Whitney, 04-Star Athl                
     JO Meet: J 23.41  7/28/2012   Kaylin Whitney, 04-Star Athl                
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Tia Jones                 00 Marietta, GA             24.39Q -0.9  7 
  2 Asiah Fields              00 Surprise, AZ             24.68Q  1.2  1 
  3 Kynnedy Flannel           00 Alvin, TX                24.72Q  0.7  4 
  4 Daloria Boone             00 Milledgeville, GA        24.80Q -0.8  6 
  5 Ariyonna Augustine        00 Los Angeles, CA          24.81Q  2.2  3 
  6 Kaylah Lumsden            01 Snelliville, GA          25.00Q -1.1  5 
  7 Tylantiss Atlas           00 Arlington, TX            25.07Q  1.6  2 
  8 Jada Hicks                00 San Bernardino, CA       24.98Q  2.2  3 
  9 Jasmine Jones             01 Duluth, GA               25.43Q  1.2  1 
 10 Aniya Harper              01 Jacksonville, FL         25.44Q  0.7  4 
 11 Rachel Hall               00 Katy, TX                 25.47Q -0.8  6 
 12 Jada Laye                 00 Matteson, IL             25.52Q  1.6  2 
 13 Semira Killebrew          01 Indianapolis, IN         25.64Q -1.1  5 
 14 Laurynt Ford              01 Kent, WA                 26.03Q -0.9  7 
 15 Dawnielle Lewis           00 Aurora, CO               25.47Q  2.2  3 
 16 Kennedy Gamble            00 Houston, TX              25.53Q  0.7  4 
 17 Lauryn Harris             01 Cheltenham, MD           25.58Q  1.2  1 
 18 Dominique Jeffery         00 Bryans Road, MD          25.82Q -0.8  6 
 19 Whitney Bridges           00 Oklahoma City, OK        25.89Q  1.6  2 
 20 Kiara Bethley             00 Zachary, LA              25.99Q -1.1  5 
 21 Melicia Mouzzon           01 Youngsville, NC          26.09Q -0.9  7 
 22 Angel Williams            01 New Orleans, LA          25.69q  1.2  1 
 23 Queen Okoh                01 Los Angeles, CA          25.89q  2.2  3 
 24 Jahphaih Gilliard         00 Jamaica Plain, MA        26.06q -1.1  5 
 25 Sydnee Larkin             00 Aurora, CO               26.07   0.7  4 
 26 Neysia Howard             00 Tucson, AZ               26.11   1.6  2 
 27 Jessica Wright            00 Durham, NC               26.12  -1.1  5 
 28 Ta'mia Dews               00 Mesquite, TX             26.21   1.6  2 
 29 Daniella Griffith         00 Brooklyn, NY             26.25  -0.9  7 
 30 Dejanae Wilmore           01 Tucson, AZ               26.38   2.2  3 
 31 Lauren Paven              00 West Linn, OR            26.39   1.2  1 
 32 Kiana Estima              01 Omaha, NE                26.41   2.2  3 
 33 Emily Burrowes            00 Mobile, AL               26.49  -0.8  6 
 34 Alyssa Brewer             00 San Ramon, CA            26.51  -0.9  7 
 35 Travasia Singletary       00 Rochester, NY            26.55  -0.9  7 
 36 Robbie Grace              01 Minneapolis, MN          26.60   1.6  2 
 37 Nyla Harrell              01 Philadelphia, PA         26.68   1.2  1 
 38 Kenya Furlow              01 Houston, TX              26.80  -0.8  6 
 39 E'Deria Ferguson          00 Keithville, LA           26.87  -0.9  7 
 40 Kiana Cleveland           01 San Antonio, TX          26.91   1.2  1 
 41 Haley Christopherson      00 Sioux Falls, SD          27.01  -0.8  6 
 42 Arianna Richards          00 Brandywine, MD           27.03   0.7  4 
 43 Destinee McGrady          00 Reynoldsburg, OH         27.05   2.2  3 
 44 Nyaah Daniels             01 Sacramento, CA           27.19   0.7  4 
 44 Ja'laya Wilson            00 Crowley, LA              27.19  -1.1  5 
 46 Amaya Chadwick            00 Plainfield, NJ           27.35  -0.8  6 
 47 Toni Ball                 00 Tulsa, OK                27.44   1.2  1 
 48 Carolina Ivanov           00 Ipswich, MA              27.49   1.6  2 
 49 Zerada Knox               01 Omaha, NE                28.34   0.7  4 
 
200 Meter Dash 13-14 Division Girls
========================================================================
       Nat'l: N 23.41  7/28/2012   Kaylin Whitney, 04-Star Athl                
     JO Meet: J 23.41  7/28/2012   Kaylin Whitney, 04-Star Athl                
    Name                    Year Team                     Semis  Wind H#
========================================================================
Semi-Finals
  1 Tia Jones                 00 Marietta, GA             24.63Q -1.4  3 
  2 Asiah Fields              00 Surprise, AZ             24.84Q -1.2  2 
  3 Daloria Boone             00 Milledgeville, GA        24.85Q -2.7  1 
  4 Kynnedy Flannel           00 Alvin, TX                24.90Q -2.7  1 
  5 Kaylah Lumsden            01 Snelliville, GA          25.04Q -1.4  3 
  6 Ariyonna Augustine        00 Los Angeles, CA          25.06Q -1.2  2 
  7 Jada Hicks                00 San Bernardino, CA       25.36q -1.2  2 
  8 Aniya Harper              01 Jacksonville, FL         25.44q -2.7  1 
  9 Tylantiss Atlas           00 Arlington, TX            25.45  -1.4  3 
 10 Jasmine Jones             01 Duluth, GA               25.46  -2.7  1 
 11 Dawnielle Lewis           00 Aurora, CO               25.52  -2.7  1 
 12 Rachel Hall               00 Katy, TX                 25.57  -1.2  2 
 13 Jada Laye                 00 Matteson, IL             25.74  -1.4  3 
 14 Semira Killebrew          01 Indianapolis, IN         25.87  -1.4  3 
 15 Lauryn Harris             01 Cheltenham, MD           25.87  -1.2  2 
 16 Melicia Mouzzon           01 Youngsville, NC          25.98  -2.7  1 
 17 Dominique Jeffery         00 Bryans Road, MD          26.18  -1.4  3 
 18 Kennedy Gamble            00 Houston, TX              26.20  -2.7  1 
 19 Laurynt Ford              01 Kent, WA                 26.29  -1.2  2 
 20 Kiara Bethley             00 Zachary, LA              26.34  -1.2  2 
 21 Angel Williams            01 New Orleans, LA          26.39  -2.7  1 
 22 Queen Okoh                01 Los Angeles, CA          26.48  -1.2  2 
 23 Whitney Bridges           00 Oklahoma City, OK        26.80  -1.4  3 
 
200 Meter Dash 13-14 Division Girls
=====================================================================
       Nat'l: N 23.41  7/28/2012   Kaylin Whitney, 04-Star Athl                
     JO Meet: J 23.41  7/28/2012   Kaylin Whitney, 04-Star Athl                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Tia Jones                 00 Marietta, GA             24.62  -3.8 
  2 Kynnedy Flannel           00 Alvin, TX                24.88  -3.8 
  3 Ariyonna Augustine        00 Los Angeles, CA          24.97  -3.8 
  4 Asiah Fields              00 Surprise, AZ             25.00  -3.8 
  5 Daloria Boone             00 Milledgeville, GA        25.12  -3.8 
  6 Jada Hicks                00 San Bernardino, CA       25.19  -3.8 
  7 Kaylah Lumsden            01 Snelliville, GA          25.26  -3.8 
  8 Aniya Harper              01 Jacksonville, FL         25.64  -3.8 
 
400 Meter Dash 13-14 Division Girls
===================================================================
       Nat'l: N 53.10  7/8/2007    Robin Reynolds, Lisle, IL                   
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                   
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Sterling Lester           00 Kennesaw, GA             55.85Q  6 
  2 Tylantiss Atlas           00 Arlington, TX            56.60Q  3 
  3 Asiah Fields              00 Surprise, AZ             56.80Q  7 
  4 Alexa Rossum              01 Braselton, GA            57.21Q  2 
  5 Alyssa Brewer             00 San Ramon, CA            57.93Q  1 
  6 Saudia James-Heard        00 Lakewood, WA             58.11Q  4 
  7 Johnaida Eliscar          00 Columbia, SC             58.15Q  5 
  8 Amariah Thomas            00 Blacklick, OH            57.40Q  2 
  9 Jahphaih Gilliard         00 Jamaica Plain, MA        57.94Q  1 
 10 Toni Carter               00 Los Angeles, CA          58.33Q  3 
 11 Laurynt Ford              01 Kent, WA                 58.91Q  6 
 12 Maysen Odom               01 Houston, TX              59.07Q  7 
 13 Brianna Mponzi            01 Fort worth, TX           59.45Q  5 
 14 Braylen Deadmon           00 Missouri City, TX        59.56Q  4 
 15 Daniella Griffith         00 Brooklyn, NY             58.86Q  1 
 16 Lauren Paven              00 West Linn, OR            58.94Q  6 
 17 Nia Sims                  01 Katy, TX                 59.16Q  3 
 18 Angel Williams            01 New Orleans, LA          59.20Q  7 
 19 Maria Anderson            01 Noblesville, IN          59.78Q  5 
 20 Emoni Coleman             01 Conyers, GA              59.92Q  2 
 21 Robbie Grace              01 Minneapolis, MN        1:00.22Q  4 
 22 Jessica Wright            00 Durham, NC               58.95q  6 
 23 Indya Jackson             01 Zachary, LA              59.50q  3 
 24 Kiara Brown               00 Dallas, TX               59.60q  3 
 25 Ashlan Bowdry             00 Durham, NC               59.88   5 
 26 Alexa Granderson          00 Houston, TX            1:00.12   1 
 27 Jasmine Powell            00 Oakland, CA            1:00.15   1 
 28 Jayla Ellis               01 Verona, PA             1:00.20   6 
 29 Elisha Salazar            01 Los Angeles, CA        1:00.50   4 
 30 Makenli Raspberry         00 Houston, TX            1:00.53   1 
 31 Anna Hall                 01 Greenwood Village,     1:00.96   5 
 32 Toi Williams              00 Plano, TX              1:01.06   4 
 32 Sydnee Larkin             00 Aurora, CO             1:01.06   7 
 34 Kendal Wallace            01 Castro Valley, CA      1:01.09   7 
 35 Myley Alexander           01 Saint George, UT       1:01.20   4 
 36 Raelynn Fair              00 Laveen, AZ             1:01.22   2 
 37 Ta'nijal Matthews         00 Tylertown, MS          1:01.32   4 
 38 Ayonna Dennis             00 Lithonia, GA           1:01.48   2 
 39 Bailey Lear               01 Mckinney, TX           1:01.49   7 
 40 Brittany Clark            00 League City, TX        1:02.00   2 
 41 Tabatha Riddle            00 Raleigh, NC            1:02.92   3 
 42 Kiana Estima              01 Omaha, NE              1:03.92   2 
 43 Whitney Bridges           00 Oklahoma City, OK      1:04.68   3 
 44 Victoria Walter           00 Edmond, OK             1:04.68   1 
 45 Skyler Blair              00 Beaverton, OR          1:04.92   5 
 46 Emily Burrowes            00 Mobile, AL             1:04.93   6 
 47 Kira Nussbaum             01 Belleville, IL         1:05.00   5 
 48 Vada Samuels              00 Huntsville, AL         1:05.33   7 
 49 Christiana Foster         01 North Baldwin, NY      1:05.39   6 
 
400 Meter Dash 13-14 Division Girls
===================================================================
       Nat'l: N 53.10  7/8/2007    Robin Reynolds, Lisle, IL                   
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                   
    Name                    Year Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Asiah Fields              00 Surprise, AZ             55.89Q  1 
  2 Sterling Lester           00 Kennesaw, GA             55.91Q  3 
  3 Amariah Thomas            00 Blacklick, OH            56.41Q  2 
  4 Alexa Rossum              01 Braselton, GA            56.32Q  1 
  5 Tylantiss Atlas           00 Arlington, TX            56.58Q  2 
  6 Saudia James-Heard        00 Lakewood, WA             56.86Q  3 
  7 Alyssa Brewer             00 San Ramon, CA            56.69q  2 
  8 Daniella Griffith         00 Brooklyn, NY             57.80q  1 
  9 Lauren Paven              00 West Linn, OR            58.02   1 
 10 Johnaida Eliscar          00 Columbia, SC             58.20   3 
 11 Jessica Wright            00 Durham, NC               58.51   1 
 12 Toni Carter               00 Los Angeles, CA          58.56   1 
 13 Brianna Mponzi            01 Fort worth, TX           58.57   3 
 14 Laurynt Ford              01 Kent, WA                 58.81   2 
 15 Indya Jackson             01 Zachary, LA              58.83   2 
 16 Maysen Odom               01 Houston, TX              58.97   3 
 17 Angel Williams            01 New Orleans, LA          59.00   3 
 18 Braylen Deadmon           00 Missouri City, TX        59.45   2 
 19 Emoni Coleman             01 Conyers, GA              59.72   2 
 20 Kiara Brown               00 Dallas, TX             1:00.42   3 
 21 Nia Sims                  01 Katy, TX               1:00.50   2 
 22 Jahphaih Gilliard         00 Jamaica Plain, MA      1:00.77   1 
 23 Maria Anderson            01 Noblesville, IN        1:01.08   3 
 24 Robbie Grace              01 Minneapolis, MN        1:01.62   1 
 
400 Meter Dash 13-14 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 53.10  7/8/2007    Robin Reynolds, Lisle, IL                   
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Sterling Lester           00 Kennesaw, GA             54.62  
  2 Asiah Fields              00 Surprise, AZ             55.15  
  3 Alexa Rossum              01 Braselton, GA            56.28  
  4 Saudia James-Heard        00 Lakewood, WA             56.64  
  5 Alyssa Brewer             00 San Ramon, CA            57.27  
  6 Amariah Thomas            00 Blacklick, OH            57.73  
  7 Daniella Griffith         00 Brooklyn, NY             59.17  
  8 Tylantiss Atlas           00 Arlington, TX          1:05.61  
 
800 Meter Run 13-14 Division Girls
===================================================================
       Nat'l: N 2:06.90  7/4/2009    Raevyn Rogers, The Wings Tr               
     JO Meet: J 2:08.17  8/1/2009    Raevyn Rogers, 25-Wings                   
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Emoni Coleman             01 Conyers, GA            2:18.42Q  1 
  2 Alexis Brookshire         01 Lewis Center, OH       2:18.85Q  2 
  3 Morgan Foster             00 Phoenix, AZ            2:20.05Q  3 
  4 Janiah Brown              01 Reseda, CA             2:20.48Q  4 
  5 Madison Mooney            00 Thornton, CO           2:19.13q  1 
  6 Toi Williams              00 Plano, TX              2:20.47q  2 
  7 Lauren Paven              00 West Linn, OR          2:22.05q  4 
  8 Kalea Ibarra              00 Riverside, CA          2:22.22q  3 
  9 Alexa Granderson          00 Houston, TX            2:23.34   1 
 10 Natalie Mejia             01 Long Beach, CA         2:23.60   3 
 11 Alexandria Glenn          00 Austin, TX             2:23.62   3 
 12 Maria Anderson            01 Noblesville, IN        2:23.65   1 
 13 Jasmine Early             01 Columbia City, IN      2:24.07   4 
 14 Elizabeth Donnelly        00 Langley, WA            2:24.25   3 
 15 Angela Saidman            01 Bethel, CT             2:24.60   2 
 16 Jakiya White              00 Bastrop, LA            2:24.72   1 
 17 Emme Leavitt              01 St George, UT          2:25.42   2 
 18 Makaylah Halstead         01 Sugar Land, TX         2:25.79   1 
 19 Tamryn Thornton-Fillyaw   01 Adelphi, MD            2:26.52   2 
 20 London Alexander          00 Los Angeles, CA        2:27.33   1 
 21 Kathleen Allden           01 Pittsboro, NC          2:27.46   2 
 22 Emerald Jacobs            01 Spring, TX             2:28.04   3 
 23 Aalayah Foster            00 Lawrenceville, GA      2:28.22   3 
 24 Julianne Dillon           00 Springdale, AR         2:28.53   2 
 25 Monzerad Creary           00 High Point, NC         2:28.97   3 
 26 Alexis Copeland           00 El Paso, TX            2:29.39   2 
 27 Isabel Van Camp           01 Keller, TX             2:29.88   4 
 28 Emma Perkins              00 Bee Cave, TX           2:29.99   4 
 29 Jordan Michaels           00 Merritt Island, FL     2:30.42   4 
 30 McKenna Henke             00 Corvallis, OR          2:31.37   4 
 31 Mikaelah Muse             00 Booneville, MS         2:32.00   2 
 32 Jasmine Powell            00 Oakland, CA            2:32.26   1 
 33 Lauren Leatherman         01 Middletown, MD         2:32.89   2 
 34 Eleanor Wolski            01 Knoxville, TN          2:33.00   4 
 35 Taya Jackson              01 Milton, GA             2:34.13   4 
 36 Victoria Walter           00 Edmond, OK             2:34.16   3 
 37 Paige Brooks              00 Shreveport, LA         2:34.79   1 
 38 Emma Chiao                00 Palo Alto, CA          2:35.12   4 
 39 Kaiara Stewart            00 Lancaster, PA          2:35.59   1 
 40 Hope Sievert              01 Graytown, OH           2:36.18   4 
 41 Lauren Katz               00 Libertyville, IL       2:36.70   1 
 42 Lauren Cole               00 Knoxville, TN          2:38.44   2 
 43 Kendal Boston             00 Houston, TX            2:39.58   3 
 44 Christiana Foster         01 North Baldwin, NY      2:41.32   3 
 45 Madeline Elliott          01 Chapman, KS            2:49.10   1 
 -- Emily Cochran             01 Wheeling, WV               DNF   3 
 
800 Meter Run 13-14 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 2:06.90  7/4/2009    Raevyn Rogers, The Wings Tr               
     JO Meet: J 2:08.17  8/1/2009    Raevyn Rogers, 25-Wings                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Janiah Brown              01 Reseda, CA             2:16.75  
  2 Kalea Ibarra              00 Riverside, CA          2:18.45  
  3 Madison Mooney            00 Thornton, CO           2:18.50  
  4 Emoni Coleman             01 Conyers, GA            2:19.70  
  5 Morgan Foster             00 Phoenix, AZ            2:19.85  
  6 Alexis Brookshire         01 Lewis Center, OH       2:21.68  
  7 Toi Williams              00 Plano, TX              2:22.39  
  8 Lauren Paven              00 West Linn, OR          2:23.87  
 
1500 Meter Run 13-14 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Cassi Land                00 Sonora, CA             4:50.66Q 
  2 McKenna Henke             00 Corvallis, OR          4:50.90Q 
  3 Devianna Salcedo          01 Mcfarland, CA          4:51.72Q 
  4 Emily Covert              01 Minneapolis, MN        4:50.91Q 
  5 Tatum Castillo            01 Prosper, TX            4:52.34Q 
  6 Alexis Brookshire         01 Lewis Center, OH       4:53.76Q 
  7 Angela Saidman            01 Bethel, CT             4:52.17Q 
  8 Elizabeth Donnelly        00 Langley, WA            4:55.27Q 
  9 Jasmine Early             01 Columbia City, IN      4:59.98Q 
 10 Katherine Thronson        00 Spokane, WA            4:54.31q 
 11 Madison Mooney            00 Thornton, CO           4:55.54q 
 12 Kristen Curtis            01 Phoenix, AZ            4:56.05q 
 13 Bailey Kinney             00 San Angelo, TX         4:57.46  
 14 Lucie Kubinski            00 Sewickley, PA          4:57.89  
 15 Kathleen Allden           01 Pittsboro, NC          5:04.60  
 16 Kaela Dishion             00 Murphys, CA            5:07.16  
 17 Emily Wilson              00 Camas, WA              5:07.54  
 18 Eleanor Wolski            01 Knoxville, TN          5:09.90  
 19 Lauren Katz               00 Libertyville, IL       5:10.43  
 20 Holly Baggett             00 Coppell, TX            5:11.34  
 21 Jordyn Kaplan             00 Dallas, TX             5:11.52  
 22 Alayna Suitte             01 Raleigh, NC            5:13.89  
 23 Aalayah Foster            00 Lawrenceville, GA      5:14.65  
 24 Faith Zehfuss             01 Chicago, IL            5:15.05  
 25 Amber Byrd                01 Cypress, TX            5:15.59  
 26 Olivia Romine             00 Greensboro, NC         5:15.60  
 27 Kaylee Merritt            00 Camas, WA              5:16.62  
 28 Hope Sievert              01 Graytown, OH           5:16.78  
 29 Isabel Van Camp           01 Keller, TX             5:18.82  
 30 Victoria Vega             00 Pleasanton, CA         5:18.83  
 31 Corbin Olson              00 Katy, TX               5:21.01  
 32 Sydney Devereaux          00 Pearland, TX           5:21.83  
 33 Grace Ellsworth           01 Marietta, GA           5:23.07  
 34 Ella Behrens              01 Chicago, IL            5:23.66  
 35 Priscilla Villalobos      01 El Paso, TX            5:29.37  
 36 Mikaelah Muse             00 Booneville, MS         5:32.19  
 37 Ashley Williams           00 Macon, GA              5:33.53  
 38 Rachel Clark              01 Pearland, TX           5:38.20  
 39 Lauren Leatherman         01 Middletown, MD         5:40.80  
 40 Maggie Allen              00 Ellsworth, KS          5:44.97  
 41 Alaya Lindquist           01 Loganville, GA         5:48.59  
 
1500 Meter Run 13-14 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Alexis Brookshire         01 Lewis Center, OH       4:44.27  
  2 Madison Mooney            00 Thornton, CO           4:46.15  
  3 Devianna Salcedo          01 Mcfarland, CA          4:47.79  
  4 Cassi Land                00 Sonora, CA             4:47.93  
  5 Tatum Castillo            01 Prosper, TX            4:48.78  
  6 Emily Covert              01 Minneapolis, MN        4:53.21  
  7 Angela Saidman            01 Bethel, CT             4:54.45  
  8 McKenna Henke             00 Corvallis, OR          4:56.41  
  9 Katherine Thronson        00 Spokane, WA            4:58.01  
 10 Jasmine Early             01 Columbia City, IN      5:02.42  
 11 Kristen Curtis            01 Phoenix, AZ            5:15.09  
 12 Elizabeth Donnelly        00 Langley, WA            5:21.07  
 
3000 Meter Run 13-14 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce             
     JO Meet: J 9:35.12  7/30/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Devianna Salcedo          01 Mcfarland, CA         10:22.29  
  2 Rafaella Gibbons          00 Orlando, FL           10:26.06  
  3 Tatum Castillo            01 Prosper, TX           10:30.90  
  4 Emily Covert              01 Minneapolis, MN       10:42.99  
  5 Emily Chastain            00 Frisco, TX            11:00.81  
  6 Emily Wilson              00 Camas, WA             11:03.14  
  7 Celeste Traub             00 Jericho, NY           11:03.17  
  8 Kristen Curtis            01 Phoenix, AZ           11:03.94  
  9 Faith Zehfuss             01 Chicago, IL           11:06.07  
 10 Caitlin O'Hare            00 Middletown, NJ        11:06.46  
 11 Kaela Dishion             00 Murphys, CA           11:08.36  
 12 Reina Garcia              01 Albuquerque, NM       11:10.54  
 13 Kirsys Campbell           00 Hailey, ID            11:12.08  
 14 Lucie Kubinski            00 Sewickley, PA         11:13.79  
 15 Taylor Ewert              01 Beavercreek, OH       11:13.86  
 16 Kaylee Merritt            00 Camas, WA             11:22.82  
 17 Alayna Suitte             01 Raleigh, NC           11:22.97  
 18 Olivia Romine             00 Greensboro, NC        11:25.46  
 19 Gracie Morris             01 Aledo, TX             11:28.89  
 20 Sady Bayne                00 Huachuca City, AZ     11:32.33  
 21 Jaida Lyles               01 Universal City, TX    11:34.10  
 22 Riley Killian             00 Metairie, LA          11:35.50  
 23 Amber Byrd                01 Cypress, TX           11:37.02  
 24 Priscilla Villalobos      01 El Paso, TX           11:38.79  
 25 Alexandra Espinoza        00 Omaha, NE             11:44.90  
 26 Kadreya Simeon            00 Bronx, NY             11:45.04  
 27 Alexandria Glenn          00 Austin, TX            12:02.17  
 28 Mikaelah Muse             00 Booneville, MS        12:02.38  
 29 Samantha LiPuma           01 Douglasville, GA      12:05.07  
 30 Rachel Clark              01 Pearland, TX          12:08.62  
 31 Jamie Zeigler             01 Fort Wayne, IN        12:10.61  
 32 Lauren Leatherman         01 Middletown, MD        12:14.88  
 33 Emily Perez               01 Hayward, CA           12:23.32  
 34 Callie Caselman           00 Salina, KS            12:24.35  
 35 Jordan Smith              01 Wilson, KS            12:49.48  
 36 Skylar Lien               00 League City, TX       12:49.99  
 37 Amanda Mason              01 Laplace, LA           13:02.18  
 
100 Meter Hurdles 13-14 Division Girls
========================================================================
       Nat'l: N 13.53  7/28/2013   Tia Jones, 04-Full Thro                     
     JO Meet: J 13.53  7/28/2013   Tia Jones, 04-Full Thro                     
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Tia Jones                 00 Marietta, GA             13.74Q +0.0  6 
  2 Jada Hicks                00 San Bernardino, CA       14.46Q  1.8  4 
  3 Emily Sloan               00 Littleton, CO            14.58Q  1.4  5 
  4 Sterling Lester           00 Kennesaw, GA             14.74Q  1.0  3 
  5 Cierra Pyles              00 Clarksburg, MD           14.76Q  2.6  2 
  6 Jakeeyah Seymour          00 Lithonia, GA             15.09Q  1.6  1 
  7 Antoinette Bradley        00 Glenn Heights, TX        14.72q  1.4  5 
  8 Caitlin Worline-Thompson  01 Inglewood, CA            15.07q  1.0  3 
  9 Bailey Mccray             00 Durham, NC               15.08   2.6  2 
 10 Alyssa Miller             00 Mckinney, TX             15.13   1.6  1  15.125
 11 Wreagan Taylor            00 Beaumont, TX             15.13   1.0  3  15.127
 12 Jaiden Paris              00 Aurora, CO               15.19   1.0  3 
 13 Kennedy Smith             00 Fontana, CA              15.20  +0.0  6  15.193
 14 Kelsia Moore              00 Burlington, NC           15.20   1.0  3  15.195
 15 Destinie Watkins          00 Lancaster, TX            15.28   1.8  4 
 16 Jazlynn Shearer           01 San Jose, CA             15.31   1.4  5 
 17 Micah Fulton              00 Pasadena, CA             15.36   1.0  3 
 18 Amaya Chadwick            00 Plainfield, NJ           15.39   1.6  1 
 19 Jordan Braswell           00 Memphis, TN              15.44   1.6  1 
 20 Kylie Cutlip              00 Quaker City, OH          15.46   2.6  2 
 21 Allie Jones               00 Santa Barbara, CA        15.66   2.6  2  15.653
 22 Kylie Davis               00 Littleton, CO            15.66  +0.0  6  15.660
 23 Skyler Blair              00 Beaverton, OR            15.72   1.8  4  15.716
 24 Chandler Robinson         00 Mt. Pleasant, SC         15.72  +0.0  6  15.717
 25 Ariauna Edwards           01 Houston, TX              15.79  +0.0  6 
 26 Alayna Stalter            00 Gibson City, IL          15.85   2.6  2 
 27 Lauren Stern              00 Mahwah, NJ               15.88   1.4  5 
 28 Baylee Cain               00 Corinth, MS              15.96   1.4  5  15.952
 29 Joi Morgan                00 Houston, TX              15.96   1.8  4  15.956
 30 Lily O'Donnell            00 Brooklyn, NY             16.15   2.6  2 
 31 Nayana Barksdale          00 Gahanna, OH              16.19   1.4  5  16.184
 32 Kelsea Buchanan           00 Nashville, TN            16.19   1.6  1  16.188
 33 Kana Campbell             00 Katy, TX                 16.28   1.6  1 
 34 Karlee Freeman            00 Raymond, WA              16.31   1.8  4 
 35 Ziyya Brown               00 San Antonio, TX          16.36   1.8  4 
 36 Kennedy Coker             00 Centerville, OH          16.47   2.6  2 
 37 Jada Green                01 Durham, NC               16.48   1.4  5 
 38 Kennedy Russell           00 Atlanta, GA              16.56   1.6  1 
 39 Tia White                 00 Zachary, LA              16.58   1.8  4 
 40 Chimond Vaughn            00 Louisville, KY           16.59   1.6  1  16.582
 41 DeJae Hudson              01 Mascoutah, IL            16.59   1.0  3  16.584
 42 Emerald Carter            01 Houston, TX              16.83   2.6  2 
 43 Julia Johnson             00 Lake in the Hills,       16.90   1.0  3 
 44 Megan DeMott              00 New Canaan, CT           17.00   1.4  5 
 45 Thai Alex                 01 Zachary, LA              18.16  +0.0  6 
 46 Savannah Smith            00 Damascus, OR             18.66   1.8  4 
 47 Kelly Lewis               01 Edmond, OK               20.46  +0.0  6 
 48 Haley Goines              00 Indianapolis, IN         20.78  +0.0  6 
 
100 Meter Hurdles 13-14 Division Girls
=====================================================================
       Nat'l: N 13.53  7/28/2013   Tia Jones, 04-Full Thro                     
     JO Meet: J 13.53  7/28/2013   Tia Jones, 04-Full Thro                     
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Tia Jones                 00 Marietta, GA             13.83  -1.5 
  2 Jada Hicks                00 San Bernardino, CA       14.55  -1.5 
  3 Emily Sloan               00 Littleton, CO            14.55  -1.5 
  4 Sterling Lester           00 Kennesaw, GA             15.08  -1.5 
  5 Antoinette Bradley        00 Glenn Heights, TX        15.11  -1.5 
  6 Jakeeyah Seymour          00 Lithonia, GA             15.20  -1.5 
  7 Caitlin Worline-Thompson  01 Inglewood, CA            15.31  -1.5 
  8 Cierra Pyles              00 Clarksburg, MD           15.65  -1.5 
 
200 Meter Hurdles 13-14 Division Girls
========================================================================
       Nat'l: N 25.34  7/24/2013   Tia Jones, 04-Full Thro                     
     JO Meet: J 25.34  7/24/2013   Tia Jones, 04-Full Thro                     
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Kylie Cutlip              00 Quaker City, OH          28.09Q  1.3  2 
  2 Destinie Watkins          00 Lancaster, TX            28.77Q  0.8  3 
  3 Antoinette Bradley        00 Glenn Heights, TX        28.78Q  0.3  6 
  4 Ja'Milya Poole            01 Albany, GA               28.78Q -0.4  5 
  5 Saundria Martin           01 Carson, CA               28.79Q  0.6  1 
  6 Jaiden Paris              00 Aurora, CO               28.80Q  0.8  7 
  7 Jeramea Dennison          00 El Paso, TX              28.83Q  0.7  4 
  8 Amaya Chadwick            00 Plainfield, NJ           28.85Q  0.6  1 
  9 Emerald Carter            01 Houston, TX              28.86Q  0.3  6 
 10 Cierra Pyles              00 Clarksburg, MD           28.88Q -0.4  5 
 11 Jakeeyah Seymour          00 Lithonia, GA             28.90Q  1.3  2 
 12 Jordan Braswell           00 Memphis, TN              29.23Q  0.8  3 
 13 Skyler Blair              00 Beaverton, OR            29.42Q  0.8  7 
 14 Jazlynn Shearer           01 San Jose, CA             29.64Q  0.7  4 
 15 Frankie Griffin           00 Iowa, LA                 28.94Q  1.3  2 
 16 Kelsia Moore              00 Burlington, NC           29.48Q -0.4  5 
 17 Sierra Fletcher           00 Raleigh, NC              29.56Q  0.8  3 
 18 Jada Green                01 Durham, NC               29.62Q  0.8  7 
 19 Kennedy Smith             00 Fontana, CA              29.66Q  0.3  6 
 20 Jada Jones                00 Duluth, GA               29.68Q  0.6  1 
 21 Haley Goines              00 Indianapolis, IN         29.74Q  0.7  4 
 22 Jocelyn Huffman           00 Dayton, OH               29.68q  0.8  7 
 23 Alyssa Miller             00 Mckinney, TX             29.68q  1.3  2 
 24 Micah Fulton              00 Pasadena, CA             29.86q -0.4  5 
 25 Brianna Mponzi            01 Fort worth, TX           30.04   0.7  4 
 26 Kylie Davis               00 Littleton, CO            30.08   0.8  3 
 27 Joi Morgan                00 Houston, TX              30.16   0.6  1 
 28 Chimond Vaughn            00 Louisville, KY           30.27   0.6  1 
 29 Baylee Cain               00 Corinth, MS              30.34   1.3  2 
 30 Alayna Stalter            00 Gibson City, IL          30.39   0.8  3 
 31 Destiny Hodges            00 Tuscaloosa, AL           30.51   0.8  3 
 32 Lily O'Donnell            00 Brooklyn, NY             30.61   1.3  2 
 33 Mykayla Osborne           00 Cypress, TX              30.69   0.3  6 
 34 Alyviah Brouchet          00 North Las Vegas, NV      30.79   0.8  7 
 35 Keiyana Palmer            00 Douglasville, GA         30.80   0.6  1 
 36 Kennedy Russell           00 Atlanta, GA              30.80   0.8  3 
 37 Ariauna Edwards           01 Houston, TX              30.82   0.7  4 
 38 Ziyya Brown               00 San Antonio, TX          30.85  -0.4  5 
 39 Lauren Stern              00 Mahwah, NJ               30.89   0.8  7 
 40 Victoria Walter           00 Edmond, OK               31.13  -0.4  5 
 41 Georgia Lewis             01 San Francisco, CA        31.18   1.3  2 
 42 Savannah Smith            00 Damascus, OR             31.24   0.8  7 
 43 Kezia Holder-Cozart       00 Durham, NC               31.26  -0.4  5 
 44 Nayana Barksdale          00 Gahanna, OH              31.74   0.3  6 
 45 Ebone' Stingley           01 Omaha, NE                32.30   0.7  4 
 46 Jade Newton               01 Portland, OR             32.57   0.3  6 
 47 Thai Alex                 01 Zachary, LA              32.77   0.7  4 
 48 Kendal Wallace            01 Castro Valley, CA        32.82   0.6  1 
 49 Kelly Lewis               01 Edmond, OK               37.37   0.6  1 
 50 Kana Campbell             00 Katy, TX                 38.83   0.3  6 
 51 Alicia Moore              00 Star City, AR            39.99   1.3  2 
 
200 Meter Hurdles 13-14 Division Girls
========================================================================
       Nat'l: N 25.34  7/24/2013   Tia Jones, 04-Full Thro                     
     JO Meet: J 25.34  7/24/2013   Tia Jones, 04-Full Thro                     
    Name                    Year Team                     Semis  Wind H#
========================================================================
Semi-Finals
  1 Kylie Cutlip              00 Quaker City, OH          28.37Q -0.8  3 
  2 Antoinette Bradley        00 Glenn Heights, TX        28.60Q -2.9  1 
  3 Sierra Fletcher           00 Raleigh, NC              28.76Q -2.0  2 
  4 Kennedy Smith             00 Fontana, CA              28.56Q -0.8  3 
  5 Ja'Milya Poole            01 Albany, GA               28.64Q -2.9  1 
  6 Saundria Martin           01 Carson, CA               28.79Q -2.0  2 
  7 Jaiden Paris              00 Aurora, CO               28.61q -0.8  3 
  8 Cierra Pyles              00 Clarksburg, MD           28.76q -2.9  1 
  9 Jeramea Dennison          00 El Paso, TX              28.79  -0.8  3 
 10 Amaya Chadwick            00 Plainfield, NJ           28.82  -2.0  2 
 11 Jordan Braswell           00 Memphis, TN              28.88  -0.8  3 
 12 Frankie Griffin           00 Iowa, LA                 29.11  -2.9  1 
 13 Destinie Watkins          00 Lancaster, TX            29.33  -2.0  2 
 14 Skyler Blair              00 Beaverton, OR            29.41  -0.8  3 
 15 Alyssa Miller             00 Mckinney, TX             29.48  -2.0  2 
 16 Jakeeyah Seymour          00 Lithonia, GA             29.84  -2.0  2 
 17 Jocelyn Huffman           00 Dayton, OH               29.96  -2.9  1 
 18 Jazlynn Shearer           01 San Jose, CA             29.99  -2.0  2 
 19 Jada Jones                00 Duluth, GA               30.01  -2.0  2 
 20 Haley Goines              00 Indianapolis, IN         30.44  -2.9  1 
 21 Kelsia Moore              00 Burlington, NC           30.45  -2.9  1 
 22 Micah Fulton              00 Pasadena, CA             31.08  -0.8  3 
 23 Jada Green                01 Durham, NC               31.40  -0.8  3 
 24 Emerald Carter            01 Houston, TX              36.81  -2.9  1 
 
200 Meter Hurdles 13-14 Division Girls
=====================================================================
       Nat'l: N 25.34  7/24/2013   Tia Jones, 04-Full Thro                     
     JO Meet: J 25.34  7/24/2013   Tia Jones, 04-Full Thro                     
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Kylie Cutlip              00 Quaker City, OH          28.39  -0.6 
  2 Saundria Martin           01 Carson, CA               28.56  -0.6 
  3 Sierra Fletcher           00 Raleigh, NC              28.69  -0.6 
  4 Antoinette Bradley        00 Glenn Heights, TX        28.83  -0.6 
  5 Jaiden Paris              00 Aurora, CO               28.91  -0.6 
  6 Kennedy Smith             00 Fontana, CA              29.48  -0.6 
  7 Ja'Milya Poole            01 Albany, GA               29.52  -0.6 
  8 Cierra Pyles              00 Clarksburg, MD           30.30  -0.6 
 
4x100 Meter Relay 13-14 Division Girls
===================================================================
       Nat'l: N 46.58  6/29/2003   Quiet Fire, Mission Viejo, CA               
     JO Meet: J 46.74  8/1/1999    Young Acheivers                             
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
    Team                                                Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 04-Baldwin County Lightning Je  'A'                   47.83Q  4 
     1) Aris Hubbard 00                 2) Jasmine Chester 00             
     3) Jakayla Hubert 00               4) Daloria Boone 00               
  2 04-Jackrabbit Track  'A'                              48.56Q  2 
     1) Alexa Rossum 01                 2) Jada Jones 00                  
     3) Jasmine Jones 01                4) Nia Atkins 00                  
  3 12-Cedar Hill Blaze Track Club  'A'                   48.75Q  1 
     1) Nyana Wright 00                 2) Daria Douglas 00               
     3) Daria Stewart 00                4) Tylantiss Atlas 00             
  4 03-Glenarden Track Club  'A'                          48.79Q  5 
     1) Arianna Richards 00             2) Jon Glass 00                   
     3) Lauryn Harris 01                4) Sierra Leonard 01              
  5 16-Northwest Flyers Track Club  'A'                   48.99Q  3 
     1) Emerald Carter 01               2) Jada Tribue 00                 
     3) Lilan Henderson 01              4) Nia Sims 01                    
  6 12-North Texas Cheetahs  'A'                          49.15q  4 
     1) Antoinette Bradley 00           2) Destinie Watkins 00            
     3) Jamaiah Mosley 00               4) Jasmine Moore 01               
  7 03-Firebirds Track Club  'A'                          49.17q  2 
     1) Cierra Pyles 00                 2) Cori Brown 01                  
     3) Eileen Bartlett 01              4) Taylor Wright 01               
  8 04-Team Blaze  'A'                                    49.27q  5 
     1) Debrielle Williams 01           2) Johnaida Eliscar 00            
     3) Keionna Ray 00                  4) LaNaya Martin 00               
  9 11-Quickfeet TC  'A'                                  49.44   5 
     1) Myley Alexander 01              2) Daviana Vaka 01                
     3) Laveni Vaka 01                  4) Jaslyn Gardner 00              
 10 03-Glenarden Track Club  'B'                          49.53   2 
     1) Jazmine Thomas 01               2) Jewel Ofotan 01                
     3) Kasey Ebb 00                    4) Kennedy Lewis 00               
 11 04-Sapphire - Ruff Riders Trac  'A'                   49.78   1 
     1) Samaria Allen 01                2) Ja'Milya Poole 01              
     3) Jakeeyah Seymour 00             4) Jnaia Crapps 01                
 12 15-Imani Speed City Track Club  'A'                   49.80   3 
     1) Chelsea Daye 00                 2) Destinee Reid 01               
     3) Jasmine Garcia 00               4) Saundria Martin 01             
 13 02-Flower City TC  'A'                                49.87   1 
     1) A'Najah Ford 01                 2) Ny'shaya Henderson 00          
     3) Travasia Singletary 00          4) Tyjah Love 00                  
 14 12-Cedar Hill Blaze Track Club  'B'                   50.06   3 
     1) Brooke Givens 00                2) Cimone Webb 00                 
     3) Raven Daniels 01                4) Tierra Strong 00               
 15 15-San Fernando Valley Rush  'A'                      50.16   4 
     1) Hailey Hunt 01                  2) Janiah Brown 01                
     3) Kyla Robinson-Hubbard 01        4) Malia Green 00                 
 16 15-Cal Rising Stars  'A'                              50.20   2 
     1) Amya Small-James 01             2) Azariyah Scott 01              
     3) Jada Hicks 00                   4) Kennedy Smith 00               
 17 06-Worldwide TC  'A'                                  50.37   3 
     1) Ashleigh Ivory 00               2) Ny'Keria Grayer 00             
     3) Shy'shawna Smith 01             4) Yasmein Rainey 01              
 18 16-Houston Jets  'A'                                  50.74   1 
     1) Amaiya Lewis 00                 2) Ariauna Edwards 01             
     3) Kayla Watson 01                 4) Sydne Wells 01                 
 19 14-Umoja TC  'A'                                      50.78   5 
     1) Devynn Wyatt 00                 2) Jazlynn Shearer 01             
     3) Seraiah Alexander 00            4) Taylor Rainey 01               
 20 03-Charlotte Flights Track Clu  'A'                   50.88   4 
     1) Blake Strong 00                 2) Carson Strother 01             
     3) Za'Nya Page 01                  4) Maya Pighet 00                 
 21 15-Las Vegas Heat  'A'                                51.02   3 
     1) Alyviah Brouchet 00             2) Angel Powell 00                
     3) Nekia Penn 01                   4) Sydney Kelley 00               
 22 06-Spar TC  'A'                                       51.03   1 
     1) Shay Griffin 00                 2) E'Deria Ferguson 00            
     3) Paige Brooks 00                 4) LaTyteauna Goodwin 00          
 23 12-Hallmark Track Club  'A'                           51.16   5 
     1) BraeJa Barrett 01               2) Gabrieaunna Brown 00           
     3) Jhacye Branch 00                4) Markyiera James 00             
 24 16-Texas Hurriccanes  'A'                             51.21   2 
     1) Briana Land 01                  2) Brittany Clark 00              
     3) Mykayla Osborne 00              4) Mikayla Wright 01              
 25 16-Track Houston  'A'                                 51.26   3 
     1) Braylen Deadmon 00              2) Jaaliyah Matthews 01           
     3) Taylor Hill 00                  4) Morgan Cossey 00               
 26 06-Southern Heat TC  'A'                              51.29   4 
     1) Ayanna Roberts 01               2) Kiana Johnson 00               
     3) Marticia Johnson 00             4) Starteasha Palmore 00          
 27 08-Apollo Track Club  'A'                             51.34   2 
     1) Iyanna Parker 01                2) Kiana Estima 01                
     3) Mia Bonam 01                    4) Miche Wilson 00                
 28 05-Pacesetters  'A'                                   51.40   4 
     1) Alexis Walker 00                2) Amariah Thomas 00              
     3) Destinee McGrady 00             4) Talia DiLello 01               
 29 10-Zoom Track Club  'A'                               51.48   4 
     1) Anna Hall 01                    2) Hannah Carlson 00              
     3) Michelle Cheng 00               4) Tanner Riker 00                
 30 13-Tigard Youth Track  'A'                            51.74   1 
     1) Gabrielle Domier 00             2) Larissa Chan 01                
     3) Lauren Paven 00                 4) Madison McClellan 00           
 31 07-Firestarters Track Club  'A'                       52.32   5 
     1) Chante Johnson 00               2) Jalaya Morgan 00               
     3) Kayla Carpenter 01              4) Olivia Strong 00               
 32 10-El Paso Striders  'A'                              52.51   5 
     1) Alexis Copeland 00              2) Amaya Taylor 00                
     3) Isabel Padilla 00               4) Jeramea Dennison 00            
 33 06-Gulf Coast Hurricane  'A'                          53.20   1 
     1) Abbie Millican 01               2) Cameron Martinez 00            
     3) Ja'laya Wilson 00               4) Macey Doucet 00                
 34 10-The Arizona Rising Suns Tra  'A'                   53.23   2 
     1) Bailey Chewning 00              2) Raelynn Fair 00                
     3) Maliyah Jones 01                4) Navaria Ortiz 01               
 35 14-Menlo Igreyhounds TC  'A'                          53.29   3 
     1) Lauren Collinsworth 00          2) Lauren Hamilton 00             
     3) Leighton Shiveley 01            4) Sophia Pace 01                 
 36 07-Windy City Hammers  'A'                            53.44   2 
     1) Amaya Lorick 00                 2) Zakiya Johnson 01              
     3) Sydney Jones 00                 4) Taylor Brown 00                
 37 09-Southern Oklahoma Track Clu  'A'                   53.48   3 
     1) Alesia Horner 00                2) Quintaija Armstrong 01         
     3) Sierra Gordon 00                4) Tieronay Banks 00              
 38 10-El Paso Wings Track Club  'A'                      55.85   1 
     1) Daija Dickerson 01              2) Faith Herrera 01               
     3) Jasmyn Washington 00            4) Sydney Wayne 00                
 39 08-Eagles Wings  'A'                                  56.89   4 
     1) Shanice Vaughn 00               2) Bryana Thomas-Butler 00        
     3) Linda Senaphanh 01              4) Kya Phillips 01                
 -- 03-D.C. Speed Track Club  'A'                            DQ   5  zone 2 violation
     1) Bria Snell 01                   2) Ingrid Joseph 00               
     3) Kayla Stewart 01                4) Nile Brown 01                  
 
4x100 Meter Relay 13-14 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 46.58  6/29/2003   Quiet Fire, Mission Viejo, CA               
     JO Meet: J 46.74  8/1/1999    Young Acheivers                             
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
    Team                                                 Finals 
================================================================
Finals
  1 04-Baldwin County Lightning Je  'A'                   48.05  
     1) Aris Hubbard 00                 2) Jasmine Chester 00             
     3) Jakayla Hubert 00               4) Daloria Boone 00               
  2 04-Jackrabbit Track  'A'                              48.08  
     1) Alexa Rossum 01                 2) Jada Jones 00                  
     3) Jasmine Jones 01                4) Nia Atkins 00                  
  3 12-Cedar Hill Blaze Track Club  'A'                   48.32  
     1) Nyana Wright 00                 2) Daria Douglas 00               
     3) Daria Stewart 00                4) Tylantiss Atlas 00             
  4 16-Northwest Flyers Track Club  'A'                   48.65  
     1) Emerald Carter 01               2) Jada Tribue 00                 
     3) Lilan Henderson 01              4) Nia Sims 01                    
  5 03-Glenarden Track Club  'A'                          48.75  
     1) Arianna Richards 00             2) Jon Glass 00                   
     3) Lauryn Harris 01                4) Sierra Leonard 01              
  6 03-Firebirds Track Club  'A'                          48.94  
     1) Cierra Pyles 00                 2) Cori Brown 01                  
     3) Eileen Bartlett 01              4) Taylor Wright 01               
  7 12-North Texas Cheetahs  'A'                          49.68  
     1) Antoinette Bradley 00           2) Destinie Watkins 00            
     3) Jamaiah Mosley 00               4) Jasmine Moore 01               
  8 04-Team Blaze  'A'                                    49.83  
     1) Debrielle Williams 01           2) Johnaida Eliscar 00            
     3) Keionna Ray 00                  4) LaNaya Martin 00               
 
4x400 Meter Relay 13-14 Division Girls
===================================================================
       Nat'l: N 3:43.05  7/31/2011   Rate of Motion, Inglewood, CA             
                         A. Abram, S. Douglas, V. Fagan, A. Fuller         
     JO Meet: J 3:43.05  7/31/2011   Rate Of Motion Elite TC-0345, Rate Of Moti
                         A Abrams, S Douglas, V Fagan, A Fuller            
    Team                                                Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 12-Cedar Hill Blaze Track Club  'A'                 3:57.47Q  1 
     1) Daria Stewart 00                2) De'oshia Hudson 00             
     3) Tierra Strong 00                4) Tylantiss Atlas 00             
  2 03-Glenarden Track Club  'A'                        3:59.69Q  5 
     1) Arianna Richards 00             2) Dejah Grant 01                 
     3) Lauryn Harris 01                4) Tamryn Thornton-Fillyaw 01     
  3 04-Sapphire - Ruff Riders Trac  'A'                 4:00.04Q  3 
     1) Artexis Drake 00                2) Ja'Milya Poole 01              
     3) Jakeeyah Seymour 00             4) Jnaia Crapps 01                
  4 03-Durham Striders Track Club  'A'                  4:01.47Q  4 
     1) Alani Rouse 00                  2) Ashlan Bowdry 00               
     3) Jessica Wright 00               4) Jada Green 01                  
  5 12-North TX Jackrabbits  'A'                        4:03.15Q  2 
     1) Cameron McCants 00              2) Camryn Brown 01                
     3) Karlina Sample 00               4) Sadi Giles 00                  
  6 15-Los Angeles Jet  'A'                             3:58.60q  1 
     1) Toni Carter 00                  2) Camille Glaude' 01             
     3) Elisha Salazar 01               4) Queen Okoh 01                  
  7 16-Northwest Flyers Track Club  'A'                 4:01.96q  4 
     1) Tamia Badal 00                  2) Brooke Arrington 01            
     3) Emerald Carter 01               4) Nia Sims 01                    
  8 15-Imani Speed City Track Club  'A'                 4:04.62q  2 
     1) Chelsea Daye 00                 2) Destinee Reid 01               
     3) Jasmine Garcia 00               4) Saundria Martin 01             
  9 03-Ebenezer A.M.E. Royal Runne  'A'                 4:06.60   1 
     1) Alyson Taylor 01                2) Victoria Costen 00             
     3) Dominique Jeffery 00            4) Jalyn Hill 01                  
 10 15-Pacific Coast ShockWaves  'A'                    4:07.76   4 
     1) Aureal Bellamy 00               2) Terriana Moore 01              
     3) Janna Myles 00                  4) Natalie Mejia 01               
 11 12-Team Quest  'A'                                  4:08.18   3 
     1) Esther Ekeanyanwu 00            2) Tosin Alao 00                  
     3) Rachel Marsh 00                 4) Sofia Martin 00                
 12 12-Cedar Hill Blaze Track Club  'B'                 4:08.43   5 
     1) Brooke Givens 00                2) Cimone Webb 00                 
     3) Daria Douglas 00                4) Nyana Wright 00                
 13 16-Texas Hurriccanes  'A'                           4:09.24   3 
     1) Briana Land 01                  2) Brittany Clark 00              
     3) Emerald Jacobs 01               4) Mikayla Wright 01              
 14 16-Track Houston  'A'                               4:11.12   3 
     1) Braylen Deadmon 00              2) Tia Andrews 01                 
     3) Taylor Hill 00                  4) Morgan Cossey 00               
 15 14-Umoja TC  'A'                                    4:12.16   2 
     1) Taylor Rainey 01                2) Devynn Wyatt 00                
     3) Jazlynn Shearer 01              4) Seraiah Alexander 00           
 16 04-Team Blaze  'A'                                  4:13.14   4 
     1) Ananda Waiters 01               2) Debrielle Williams 01          
     3) Johnaida Eliscar 00             4) LaNaya Martin 00               
 17 11-Quickfeet TC  'A'                                4:13.21   3 
     1) Myley Alexander 01              2) Daviana Vaka 01                
     3) Emme Leavitt 01                 4) Laveni Vaka 01                 
 18 16-Yes! Youth Fitness & Sports  'A'                 4:13.85   4 
     1) Mia Johnson 00                  2) Sevanna Rhone 01               
     3) Taylor Harvey 00                4) Victoria Thompson 00           
 19 12-North Texas Cheetahs  'A'                        4:15.95   5 
     1) Antoinette Bradley 00           2) Destinie Watkins 00            
     3) Jamaiah Mosley 00               4) Lakayla Cole 00                
 20 15-Las Vegas Heat  'A'                              4:16.30   1 
     1) Alyviah Brouchet 00             2) Angel Powell 00                
     3) Nekia Penn 01                   4) Sydney Kelley 00               
 21 05-Pacesetters  'A'                                 4:18.19   5 
     1) Alexis Walker 00                2) Amariah Thomas 00              
     3) Destinee McGrady 00             4) Jawhair Muhammad 01            
 22 06-Gulf Coast Hurricane  'A'                        4:19.58   2 
     1) Abbie Millican 01               2) Ja'laya Wilson 00              
     3) Laila Thompson 01               4) Macey Doucet 00                
 23 10-El Paso Striders  'A'                            4:20.18   1 
     1) Alexis Copeland 00              2) Amaya Taylor 00                
     3) Jeramea Dennison 00             4) Miyah Ray-Morales 00           
 24 03-Track Express Track Club  'A'                    4:22.27   5 
     1) Taylor Johnson 01               2) Jordyn Jeffers 01              
     3) Safarya Cheadle 01              4) Nicole Taylor 01               
 25 04-Summerville YMCA Storm Trac  'A'                 4:22.62   1 
     1) Angel Frank 01                  2) Deavion Nesbitt 00             
     3) Nia Portis 01                   4) Taylor Smith 01                
 26 10-The Arizona Rising Suns Tra  'A'                 4:22.70   4 
     1) Bailey Chewning 00              2) Kristen Curtis 01              
     3) Maliyah Jones 01                4) Navaria Ortiz 01               
 27 06-Massey Miracle Run  'A'                          4:22.91   5 
     1) Adrian Frost 01                 2) Jakiya White 00                
     3) Roniesha Walker 01              4) Nautica Caldwell 01            
 28 04-Atlanta Lightspeed TC  'A'                       4:24.80   2 
     1) Asia Johnson 01                 2) Ayonna Dennis 00               
     3) Chanta Smith 00                 4) Sierra Hayes 01                
 29 06-Spar TC  'A'                                     4:24.96   3 
     1) Dezyre Black 00                 2) Paige Brooks 00                
     3) Karen Hooks 01                  4) LaTyteauna Goodwin 00          
 30 07-Firestarters Track Club  'A'                     4:25.15   5 
     1) Chante Johnson 00               2) Jalaya Morgan 00               
     3) Kayla Carpenter 01              4) Olivia Strong 00               
 31 02-Next Level Athletics  'A'                        4:26.31   2 
     1) Ariana Poteat 01                2) Mikayla Logan 00               
     3) Nyla Barlow 01                  4) Raven Haston 01                
 32 14-Menlo Igreyhounds TC  'A'                        4:27.52   4 
     1) Lauren Collinsworth 00          2) Leighton Shiveley 01           
     3) Margaret Hall 00                4) Sarah Demmon 00                
 33 09-Southern Oklahoma Track Clu  'A'                 4:34.75   1 
     1) Alesia Horner 00                2) Quintaija Armstrong 01         
     3) Sierra Gordon 00                4) Tieronay Banks 00              
 34 15-Las Vegas Blazin Onez  'A'                       4:35.81   3 
     1) Gizelle Reid 00                 2) Tuwani Palacio 01              
     3) Richshia Washington 00          4) Skylar Savage 00               
 35 08-Apollo Track Club  'A'                           4:39.57   3 
     1) Iyanna Parker 01                2) Malilyah Williams-Phillips 00  
     3) Mia Bonam 01                    4) Miche Wilson 00                
 36 08-Eagles Wings  'A'                                4:39.71   2 
     1) Shanice Vaughn 00               2) Kya Phillips 01                
     3) Linda Senaphanh 01              4) Robbie Grace 01                
 37 13-Hill & Valley TC  'A'                            4:41.98   4 
     1) Allison Taylor 00               2) Danielle Denney 00             
     3) Jordynn Davis Hacker 01         4) Kiana Harris 00                
 38 07-Windy City Hammers  'A'                          4:43.97   5 
     1) Zakiya Johnson 01               2) Jayliyah Hicks 00              
     3) Sydney Jones 00                 4) Teri Hill 01                   
 39 06-Issaflash  'A'                                   4:46.74   2 
     1) Baylee Cain 00                  2) Mikaelah Muse 00               
     3) Lexie Muse 00                   4) Maggie Bishop 01               
 
4x400 Meter Relay 13-14 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 3:43.05  7/31/2011   Rate of Motion, Inglewood, CA             
                         A. Abram, S. Douglas, V. Fagan, A. Fuller         
     JO Meet: J 3:43.05  7/31/2011   Rate Of Motion Elite TC-0345, Rate Of Moti
                         A Abrams, S Douglas, V Fagan, A Fuller            
    Team                                                 Finals 
================================================================
Finals
  1 15-Los Angeles Jet  'A'                             3:51.14  
     1) Toni Carter 00                  2) Ariyonna Augustine 00          
     3) Elisha Salazar 01               4) Queen Okoh 01                  
  2 12-North TX Jackrabbits  'A'                        3:54.26  
     1) Cameron McCants 00              2) Camryn Brown 01                
     3) Karlina Sample 00               4) Sadi Giles 00                  
  3 12-Cedar Hill Blaze Track Club  'A'                 3:57.22  
     1) Daria Stewart 00                2) De'oshia Hudson 00             
     3) Tierra Strong 00                4) Tylantiss Atlas 00             
  4 03-Glenarden Track Club  'A'                        3:58.81  
     1) Arianna Richards 00             2) Dejah Grant 01                 
     3) Lauryn Harris 01                4) Tamryn Thornton-Fillyaw 01     
  5 04-Sapphire - Ruff Riders Trac  'A'                 4:00.23  
     1) Artexis Drake 00                2) Ja'Milya Poole 01              
     3) Jakeeyah Seymour 00             4) Jnaia Crapps 01                
  6 16-Northwest Flyers Track Club  'A'                 4:00.45  
     1) Tamia Badal 00                  2) Brooke Arrington 01            
     3) Emerald Carter 01               4) Nia Sims 01                    
  7 15-Imani Speed City Track Club  'A'                 4:03.46  
     1) Chelsea Daye 00                 2) Destinee Reid 01               
     3) Jasmine Garcia 00               4) Saundria Martin 01             
  8 03-Durham Striders Track Club  'A'                  4:03.64  
     1) Alani Rouse 00                  2) Ashlan Bowdry 00               
     3) Jessica Wright 00               4) Jada Green 01                  
 
4x800 Meter Relay 13-14 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 9:15.68  7/29/2003   United Stars TC, Philadelphia, PA         
                         LaVaugh Jones, Kameesha Worthington, Benita Taylor
     JO Meet: J 9:15.68  7/29/2003   United Stars TC, Philadelphia, PA         
                         LaVaugh Jones, Kameesha Worthington, Benita Taylor
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 12-South Austin Steel  'A'                          9:50.32  
     1) Alexandria Glenn 00             2) Asiah Fox 00                   
     3) Emma Perkins 00                 4) Jaida Lyles 01                 
  2 16-Houston Synergy Track & Fie  'A'                10:00.39  
     1) Zoe Gentle 01                   2) Calise Moore 00                
     3) Dyani Robinson 01               4) Tanyah Davis 01                
  3 13-Evergreen Storm Track Club  'A'                 10:07.17  
     1) Brooklyn Jackson 00             2) Emily Wilson 00                
     3) Kaylee Merritt 00               4) Presley Timmons 00             
  4 04-Sapphire - Ruff Riders Trac  'A'                10:07.23  
     1) Kalyn Wright 00                 2) Isis Oliver 00                 
     3) Ja'Milya Poole 01               4) Jnaia Crapps 01                
  5 15-Los Angeles Jet  'A'                            10:19.39  
     1) Alexandria Ankai 01             2) Elisha Salazar 01              
     3) Jordyn Turner 00                4) Noella Kiwutila 01             
  6 11-Quickfeet TC  'A'                               10:20.89  
     1) Ashlyn Redfearn 00              2) Myley Alexander 01             
     3) Emme Leavitt 01                 4) Jade Poulton 01                
  7 15-Pacific Coast ShockWaves  'A'                   10:28.18  
     1) Aureal Bellamy 00               2) Jacqueline Brown 01            
     3) Terriana Moore 01               4) Natalie Mejia 01               
  8 16-Northwest Flyers Track Club  'A'                10:28.48  
     1) Alexa Granderson 00             2) Amber Byrd 01                  
     3) Najwa Campbell 01               4) Tamia Badal 00                 
  9 12-North TX Jackrabbits  'A'                       10:32.46  
     1) Emily Chastain 00               2) Jacquelyn Pitra 00             
     3) Kelsey Spoonemore 00            4) McKenzie Porter 01             
 10 12-Speedkidz Elite  'A'                            10:32.47  
     1) Elise Welch 01                  2) Eva Wilk 00                    
     3) Jordyn Kaplan 00                4) Sophia Hung 01                 
 11 03-Ebenezer A.M.E. Royal Runne  'A'                10:33.97  
     1) Alyson Taylor 01                2) Dasia Newell 01                
     3) Victoria Costen 00              4) Jalyn Hill 01                  
 12 03-Glenarden Track Club  'A'                       10:35.16  
     1) Dejah Grant 01                  2) Kayla Hill 00                  
     3) Selena Lee 00                   4) Tamryn Thornton-Fillyaw 01     
 13 06-Massey Miracle Run  'A'                         10:38.74  
     1) Adrian Frost 01                 2) Jakiya White 00                
     3) Roniesha Walker 01              4) Nautica Caldwell 01            
 14 04-Jackrabbit Track  'A'                           10:47.75  
     1) Aalayah Foster 00               2) Haeden Fura 00                 
     3) Karisma Singh 01                4) Najiyah King 01                
 15 16-Cl Athletics Stars Track Cl  'A'                10:51.88  
     1) Breanna Presley 00              2) Giona Collins 01               
     3) Tiffany Taylor 01               4) Madison Akindele 01            
 16 12-Cedar Hill Blaze Track Club  'A'                10:56.36  
     1) Aaliyah Henderson 01            2) Amelia Hall 00                 
     3) La Laylah Pleasant 01           4) Karsen Robertson 01            
 17 03-Track Express Track Club  'A'                   10:57.84  
     1) Taylor Johnson 01               2) Jordyn Jeffers 01              
     3) Safarya Cheadle 01              4) Nicole Taylor 01               
 18 16-Texas Storm Track Club  'A'                     11:01.13  
     1) Jannah Woodard 01               2) Robyn Barber 01                
     3) Leia Flynn 00                   4) Rachel Clark 01                
 19 10-El Paso Striders  'A'                           11:06.56  
     1) Alexis Copeland 00              2) Amaya Taylor 00                
     3) Isabel Padilla 00               4) Miyah Ray-Morales 00           
 20 09-Kansas Flyers Track Team  'A'                   11:06.84  
     1) Callie Caselman 00              2) Jordan Smith 01                
     3) Madeline Elliott 01             4) Maggie Allen 00                
 21 03-Firebirds Track Club  'A'                       11:11.17  
     1) Cori Brown 01                   2) Melissa Kameka 01              
     3) Samantha Kameka 01              4) Yaye' Sy 00                    
 22 12-Team Xtreme  'A'                                11:12.92  
     1) Blessing Taylor 01              2) Hannah Boatright 00            
     3) Katharina Mitchell 01           4) Savannah Walker 01             
 23 14-Umoja TC  'A'                                   11:20.47  
     1) Bonnie Chu 00                   2) Devynn Wyatt 00                
     3) Taylor Rainey 01                4) Seraiah Alexander 00           
 24 03-Track Xplosion  'A'                             11:20.55  
     1) Alayna Suitte 01                2) Marabbi Brown 00               
     3) Jala McCormick 01               4) Jordan Gary 00                 
 25 07-Windy City Hammers  'A'                         11:21.32  
     1) Ella Behrens 01                 2) Olivia Baxter 01               
     3) Jackie Addy 01                  4) Niara Richards 00              
 26 13-High Voltage  'A'                               11:28.23  
     1) Sadie Mccann 00                 2) Grace Gunlogson 01             
     3) Grace Patterson 00              4) Natalie Richards 01            
 27 16-Track Houston  'A'                              12:06.81  
     1) Tia Andrews 01                  2) Glendaliris Torres 00          
     3) Rose Campbell-Watt 01           4) Maryella Atkinson 00           
 
High Jump 13-14 Division Girls
==========================================================================
       Nat'l: N 1.74m  6/8/1986    Christy Mills, Tarzana, CA                  
     JO Meet: J 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 My'khiyah Williams        01 Brooklyn, NY             1.70m    5-07.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 
        P    P    P    P    P   XO    O    O    O  XXX 
  2 Sanaa Barnes              00 Keller, TX               1.65m    5-05.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 
        P    P    P    P    O    O    O    O  XXX 
  3 Frankie Griffin           00 Iowa, LA                 1.60m    5-03.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        P    P    O    O    O   XO    O  XXX 
  4 Kalulusno Ngaida          00 Aumsville, OR           J1.60m    5-03.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        O    O    O    O    O  XXO    O  XXX 
  5 Dejah Grant               01 Springdale, MD           1.55m    5-01.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        P   XO    O    O    O    O  XXX 
  6 Brooke Kane               01 Derry, NH               J1.55m    5-01.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        P    P    O    O    O   XO  XXX 
  7 Kayla Watkins             00 Myrtle Beach, SC        J1.55m    5-01.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        P    P   XO    O    O  XXO  XXX 
  8 Annika Williams           01 Calvert, TX              1.50m    4-11.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    P    P    P    O  XXX 
  8 Amya Small-James          01 Riverside, CA            1.50m    4-11.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    P    P    O    O  XXX 
 10 Haley Goines              00 Indianapolis, IN        J1.50m    4-11.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        O    O    O   XO    O  XXX 
 11 Tatyana Jackson           00 Toledo, OH              J1.50m    4-11.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    P   XO   XO    O  XXX 
 12 Madison Peffers           00 Camas, WA               J1.50m    4-11.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    O    O    O   XO  XXX 
 12 Emma Wondra               01 Derby, KS               J1.50m    4-11.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        O    O    O    O   XO  XXX 
 12 Kennedy Berreckman        00 Cozad, NE               J1.50m    4-11.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    O    O    O   XO  XXX 
 15 Anna Foreman              00 Chandler, AZ            J1.50m    4-11.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        O    O    O   XO   XO  XXX 
 16 Grace Daun                01 Wauconda, IL            J1.50m    4-11.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    P    P  XXO   XO  XXX 
 17 Gabrielle Ryan            00 Durham, NC              J1.50m    4-11.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        O    O    O    O  XXO  XXX 
 18 Haley Baker               00 Mt. Pleasant, SC        J1.50m    4-11.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    O    O   XO  XXO  XXX 
 19 Alyssa Miller             00 Mckinney, TX            J1.50m    4-11.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    O   XO  XXO  XXO  XXX 
 19 Caelen Johnson            00 Victoria, TX            J1.50m    4-11.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    P   XO  XXO  XXO  XXX 
 21 Anna Walker               01 Myrtle Beach, SC         1.45m    4-09.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    P    O    O  XXX 
 21 Reilly MacNeill           01 Ball Ground, GA          1.45m    4-09.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    P    P    O  XXX 
 21 Dezyre Black              00 Shreveport, LA           1.45m    4-09.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        O    O    O    O  XXX 
 24 Josie Medill              00 Lincoln, NE             J1.45m    4-09.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        O   XO    O    O  XXX 
 24 Nicole Ross               00 Mesa, AZ                J1.45m    4-09.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        O    O   XO    O  XXX 
 26 Jaime Handra              00 Washington, PA          J1.45m    4-09.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        O  XXO   XO    O  XXX 
 27 Alexa Bolanos             00 Newbury Park, CA        J1.45m    4-09.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        O    O    O   XO  XXX 
 27 Anna Hall                 01 Greenwood Village,      J1.45m    4-09.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    P    O   XO  XXX 
 29 Alani Rouse               00 Durham, NC              J1.45m    4-09.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    P   XO   XO  XXX 
 30 Nekayah Daily             00 Canoga Park, CA         J1.45m    4-09.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        O    O  XXO   XO  XXX 
 31 Ciara Robinson            01 Clayton, NC             J1.45m    4-09.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    O   XO  XXO  XXX 
 32 Jazel Marinia             01 Albuquerque, NM         J1.45m    4-09.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        O  XXO    O  XXO  XXX 
 33 Karina Morling            00 Canisteo, NY             1.40m    4-07.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 
        P   XO    O  XXX 
 34 Ava Rauser                01 Rocky River, OH         J1.40m    4-07.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 
        O    O   XO  XXX 
 34 Sydnee Hill               00 Kouts, IN               J1.40m    4-07.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 
        P    O   XO  XXX 
 34 Kalei Walker              01 Houston, TX             J1.40m    4-07.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 
        O    O   XO  XXX 
 34 Elena Opp                 00 Castle Pines, CO        J1.40m    4-07.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 
        O  PPP   XO  XXX 
 38 Adrian Frost              01 Monroe, LA              J1.40m    4-07.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 
        O    O  XXO  XXX 
 38 Emily Sun                 01 Laguna Hills, CA        J1.40m    4-07.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 
        O    O  XXO  XXX 
 38 Carson Strother           01 Charlotte, NC           J1.40m    4-07.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 
        P    O  XXO  XXX 
 41 LeDea Harris              00 Hutto, TX               J1.40m    4-07.00 
     1.30 1.35 1.40 1.45 
        P  XXO  XXO  XXX 
 42 Kayla Watson              01 Houston, TX              1.35m    4-05.00 
     1.30 1.35 1.40 
        O    O  XXX 
 43 Ariel Price               00 16-Unattache            J1.35m    4-05.00 
     1.30 1.35 1.40 
      XXO    O  XXX 
 44 Alesia Horner             00 Ardmore, OK             J1.35m    4-05.00 
     1.35 1.40 
       XO  XXX 
 44 Taylor Armstrong          00 Grand Prairie, TX       J1.35m    4-05.00 
     1.30 1.35 1.40 
        O   XO  XXX 
 46 Victoria Walter           00 Edmond, OK              J1.35m    4-05.00 
     1.30 1.35 1.40 
        O  XXO  XXX 
 46 Ariauna Edwards           01 Houston, TX             J1.35m    4-05.00 
     1.30 1.35 1.40 
        O  XXO  XXX 
 48 Jordan Rollins            01 Holland, OH              1.30m    4-03.25 
     1.30 1.35 
      XXO  XXX 
 -- Kelsea Buchanan           00 Nashville, TN               NH            
     1.30 1.35 
        P  XXX 
 -- Shanice Vaughn            00 Minneapolis, MN             NH            
     1.30 1.35 
      PPP  XXX 
 
Pole Vault 13-14 Division Girls
==========================================================================
       Nat'l: N 3.75m  7/24/2013   Makayla Linebarger, 14-Raise The            
     JO Meet: J 3.75m  7/24/2013   Makayla Linebarger, 14-Raise The            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jaci Bickett              00 Robards, KY              3.30m   10-10.00 
     1.95 2.10 2.25 2.40 2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O  XXX 
  2 Anna Cathryn Griffith     00 Taylor, TX              J3.30m   10-10.00 
     1.95 2.10 2.25 2.40 2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O   XO  XXX 
  3 Mackenzie Hayward         00 Flower Mound, TX         3.15m   10-04.00 
     1.95 2.10 2.25 2.40 2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 
      PPP  PPP    O    O    O    O  XXO   XO    O  XXX 
  4 Megan Tramel              00 Grove, OK               J3.15m   10-04.00 
     1.95 2.10 2.25 2.40 2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 
      PPP  PPP  PPP    O    O    O    O    O  XXO  XXX 
  5 Abby Kyle                 00 Mahomet, IL              2.85m    9-04.25 
     1.95 2.10 2.25 2.40 2.55 2.70 2.85 3.00 
      PPP  PPP  PPP    O    O    O   XO  XXX 
  6 Logan Smith               00 Lawton, OK              J2.85m    9-04.25 
     1.95 2.10 2.25 2.40 2.55 2.70 2.85 3.00 
      PPP  PPP  PPP    O    O   XO   XO  XXX 
  7 Chloe Kirkpatrick         00 China Grove, NC          2.70m    8-10.25 
     1.95 2.10 2.25 2.40 2.55 2.70 2.85 
      PPP    O    O   XO    O    O  XXX 
  7 Sevanna Hanson            01 Phoenix, AZ              2.70m    8-10.25 
     1.95 2.10 2.25 2.40 2.55 2.70 2.85 
      PPP  PPP  PPP   XO    O    O  XXX 
  9 Megan Fitzgerald          00 Dallas, TX              J2.70m    8-10.25 
     1.95 2.10 2.25 2.40 2.55 2.70 2.85 
      PPP  PPP    O    O    O   XO  XXX 
 10 Savanna Ullmann           00 Austin, TX              J2.70m    8-10.25 
     1.95 2.10 2.25 2.40 2.55 2.70 2.85 
      PPP  PPP  PPP  XXO    O   XO  XXX 
 11 Jane Hughes               00 Taylor, TX               2.55m    8-04.25 
     1.95 2.10 2.25 2.40 2.55 2.70 
      PPP  PPP  PPP    O    O  XXX 
 12 Ariel Arbiv               01 Atlanta, GA             J2.55m    8-04.25 
     1.95 2.10 2.25 2.40 2.55 2.70 
        O    O    O    O   XO  XXX 
 13 Mia Adcock                00 Ocean Isle, NC          J2.55m    8-04.25 
     1.95 2.10 2.25 2.40 2.55 2.70 
        O    O    O    O  XXO  XXX 
 14 Jessie Hedeby             00 Phoenix, AZ              2.40m    7-10.50 
     1.95 2.10 2.25 2.40 2.55 
      PPP    O    O    O  XXX 
 14 Rachel Sinclair           00 Dunwoody, GA             2.40m    7-10.50 
     1.95 2.10 2.25 2.40 2.55 
        O    O    O    O  XXX 
 16 Abby Heinz                00 Vernon Hills, IL         2.25m    7-04.50 
     1.95 2.10 2.25 2.40 
       XO    O    O  XXX 
 16 Audrey Bonebright         01 Phoenix, AZ              2.25m    7-04.50 
     1.95 2.10 2.25 2.40 
        O   XO    O  XXX 
 18 Gillian Styring           00 Newberg, OR             J2.25m    7-04.50 
     1.95 2.10 2.25 2.40 
       XO    O   XO  XXX 
 19 Ro'Daijah Coleman         00 Kentwood, LA             2.10m    6-10.75 
     1.95 2.10 2.25 
       XO    O  XXX 
 20 Sophie Miller             01 Derby, KS                1.95m    6-04.75 
     1.95 2.10 
       XO  XXX 
 21 Tanner Riker              00 Littleton, CO           J1.95m    6-04.75 
     1.95 2.10 
      XXO  XXX 
 21 Amber Askew               01 Buna, TX                J1.95m    6-04.75 
     1.95 2.10 
      XXO  XXX 
 -- Grace Howard              00 Hudson, NY                  NH            
     1.95 
      XXX 
 
Long Jump 13-14 Division Girls
===============================================================================
       Nat'l: N 6.07m  6/20/1998   Tracee Thomas, Las Vegas, NV                
     JO Meet: J 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint                 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Daloria Boone             00 Milledgeville, GA        6.07mN  1.9  19-11.00 
     6.07m(1.9) 5.95m(0.6) FOUL(0.1) FOUL(0.4) 5.75m(0.8) FOUL(+0.0)
  2 Kynnedy Flannel           00 Alvin, TX                5.75m   0.7  18-10.50 
     4.62m(0.9) 5.48m(1.6) 5.50m(0.1) 5.75m(0.7) 5.44m(0.4) FOUL(0.4)
  3 Saudia James-Heard        00 Lakewood, WA             5.53m   1.9  18-01.75 
     5.38m(0.3) 5.32m(1.2) 5.35m(0.4) 5.53m(1.9) PASS      PASS     
  4 Nyla Ward                 00 Temple Hills, MD         5.38m   1.0  17-08.00 
     5.38m(1.0) FOUL      FOUL      5.23m(0.6) FOUL      5.02m(1.1)
  5 Jayla Ellis               01 Verona, PA               5.36m   0.6  17-07.00 
     5.22m(1.3) 5.18m(0.6) 5.30m(1.9) 4.78m(0.2) 5.10m(0.3) 5.36m(0.6)
  6 Jasmine Moore             01 Grand Prairie, TX        5.28m   1.4  17-04.00 
     5.28m(1.4) 5.16m(0.8) 5.16m(0.2) FOUL      5.01m(-0.2) 5.02m(0.2)
  7 Koi Johnson               01 La Marque, TX            5.16m   1.1  16-11.25 
     5.16m(1.1) 5.15m(0.6) 5.04m(0.4) 5.05m(1.0) FOUL(1.5) FOUL(1.0)
  8 Micah Fulton              00 Pasadena, CA             5.14m   1.2  16-10.50 
     FOUL      FOUL      5.14m(1.2) FOUL      5.06m(0.3) 4.74m(0.2)
  9 Jasmine Jones             01 Duluth, GA               5.12m   0.4  16-09.75 
     FOUL      5.07m(0.3) 5.12m(0.4)           
 10 Kelsia Moore              00 Burlington, NC           5.10m   1.0  16-08.75 
     5.10m(-0.5) 5.10m(1.0) FOUL                
 11 Alexis Daly               01 Milton, MA               5.07m   1.2  16-07.75 
     4.74m(0.1) 5.07m(1.2) 4.80m(1.3)           
 11 Kayla Watkins             00 Myrtle Beach, SC         5.07m   0.5  16-07.75 
     5.04m(-0.2) 5.07m(0.5) 4.91m(1.1)           
 13 Zeniyah Lawrence          00 Mt. Pleasant, SC         5.06m   1.2  16-07.25 
     FOUL      4.23m(1.0) 5.06m(1.2)           
 14 Jada Grant                01 Lagrange, GA             5.03m   0.7  16-06.00 
     5.03m(0.7) 4.89m(1.3) 4.94m(2.0)           
 15 Kennedy Smith             00 Fontana, CA              5.01m   0.4  16-05.25 
     4.95m(+0.0) 4.76m(0.7) 5.01m(0.4)           
 16 Kelsea Buchanan           00 Nashville, TN            4.99m  -0.3  16-04.50 
     FOUL      FOUL      4.99m(-0.3)           
 17 Dominique Ruotolo         00 Irvine, CA               4.97m   1.5  16-03.75 
     4.97m(1.5) 4.60m(2.5) 4.85m(0.7)           
 17 Destiny Lawrence          01 Mesquite, TX             4.97m   0.6  16-03.75 
     4.80m(0.7) 4.75m(0.3) 4.97m(0.6)           
 19 Anna Cathryn Griffith     00 Taylor, TX               4.95m   0.4  16-03.00 
     4.94m(1.0) 4.93m(0.7) 4.95m(0.4)           
 20 Annika Williams           01 Calvert, TX              4.94m   0.4  16-02.50 
     4.94m(0.4) 4.50m(1.2) 4.65m(0.6)          
 21 Sametria Smith            00 Midland, TX              4.93m   0.8  16-02.25 
     4.93m(+0.0) 4.71m(0.9) 4.93m(0.8)           
 22 Dawnielle Lewis           00 Aurora, CO               4.89m   0.1  16-00.500.1  16-00.50 
     4.89m(0.1) 4.86m(1.3) 4.88m(0.4)           
 23 Toni Ball                 00 Tulsa, OK                4.87m   2.3  15-11.75 
     4.19m(1.6) 4.31m(1.7) 4.87m(2.3)           
 24 Laurynt Ford              01 Kent, WA                 4.86m   0.6  15-11.50 
     4.86m(0.6) 4.77m(1.5) 4.44m(1.5)           
 25 DeJae Hudson              01 Mascoutah, IL            4.84m   0.4  15-10.50 
     FOUL      4.38m(0.4) 4.84m(0.4)           
 26 Maria Anderson            01 Noblesville, IN          4.79m   0.6  15-08.75 
     4.79m(0.6) 4.76m(0.4) 4.76m(0.8)           
 26 Crisstin Riley            01 Texas City, TX           4.79m   0.7  15-08.75 
     4.70m(0.4) 4.52m(-0.1) 4.79m(0.7)          
 28 Haley Goines              00 Indianapolis, IN         4.78m   2.4  15-08.25 
     FOUL      4.55m(1.6) 4.78m(2.4)           
 29 Kimbra Dunning            01 Hixson, TN               4.77m   0.4  15-07.75 
     4.45m(0.6) 4.77m(0.4) 4.68m(-0.2)           
 30 Sanaa Barnes              00 Keller, TX               4.72m   0.1  15-06.000.1  15-06.00 
     FOUL      FOUL      4.72m(0.1)           
 31 Adrian Frost              01 Monroe, LA               4.70m   0.7  15-05.00 
     4.70m(0.7) FOUL      FOUL                 
 31 Angel Williams            01 New Orleans, LA          4.70m   1.3  15-05.00 
     4.67m(1.3) 4.70m(1.3) 4.33m(0.3)           
 33 Rikita Bansal             00 Bellevue, WA             4.67m   0.8  15-04.00 
     4.67m(0.8) 4.63m(1.8) 4.47m(0.5)           
 34 Mari Alves                00 Glenn Dale, MD           4.61m   0.2  15-01.50 
     FOUL      4.61m(0.2) 4.30m(+0.0)           
 35 Sophia Pace               01 San Carlos, CA           4.59m   0.6  15-00.75 
     4.59m(0.6) 4.13m(0.3) 4.20m(0.5)           
 36 Beatrice Lowe             00 Santa Fe, NM             4.58m   1.9  15-00.50 
     FOUL      4.28m(0.6) 4.58m(1.9)           
 36 Dejanae Wilmore           01 Tucson, AZ               4.58m   0.2  15-00.50 
     4.32m(0.3) 4.22m(1.1) 4.58m(0.2)           
 38 Sydney Jones              00 Chicago, IL              4.57m   1.5  15-00.00 
     FOUL      4.57m(1.5) 4.51m(1.8)          
 39 Alexus Surnip             01 Manteca, CA              4.56m   0.5  14-11.50 
     4.54m(-0.3) 4.56m(0.5) 4.47m(0.4)           
 40 Robbie Grace              01 Minneapolis, MN          4.52m   0.3  14-10.00 
     4.52m(0.3) 4.13m(0.3) 4.38m(1.1)           
 41 Emily Burleson            00 Centerville, OH          4.46m   1.2  14-07.75 
     4.46m(1.2) 4.29m(1.3) 4.23m(1.4)           
 42 Tieronay Banks            00 Ardmore, OK              4.39m   1.4  14-05.00 
     4.02m(0.5) 4.39m(1.4) FOUL(1.1)           
 43 DaVeion Robinson          01 Fresno, CA               4.37m  -0.2  14-04.00 
     4.37m(-0.2) FOUL      4.27m(0.2)           
 44 Jennelle Jaeger-Darakjy   00 El Paso, TX              4.36m   1.0  14-03.75 
     4.18m(1.1) 4.02m(1.2) 4.36m(1.0)           
 45 Kalulusno Ngaida          00 Aumsville, OR            4.34m   1.9  14-03.00 
     4.28m(0.9) 4.06m(0.5) 4.34m(1.9)           
 46 Erica Grotegeer           00 Plumas Lake, CA          4.33m   0.4  14-02.50 
     4.30m(0.4) 4.33m(0.4) FOUL(1.2)           
 47 Taylor Hill               00 Richmond, TX             4.31m   1.1  14-01.75 
     3.89m(0.3) FOUL      4.31m(1.1)           
 48 Julia Campos              00 Toledo, OH               4.15m  -0.7  13-07.50 
     4.14m(1.6) 1.50m(1.4) 4.15m(-0.7)           
 49 Morgan Garnhart           00 Monroe Center, IL        4.06m   1.1  13-04.00 
     3.85m(0.7) 4.06m(1.1) 3.35m(1.2)           
 50 Meaghan Rogers            00 North Highlands, CA      3.74m   0.9  12-03.25 
     3.74m(0.9) FOUL      PASS                 
 51 Jordan Rollins            01 Holland, OH              3.66m   NWI  12-00.25 
     FOUL      3.66m(-0.0) FOUL                 
 -- Kalyn Martin              00 Saint James, LA           FOUL                 
     FOUL      PASS      PASS                 
 
Triple Jump 13-14 Division Girls
===============================================================================
       Nat'l: N 11.92m  4/24/1999   Nicole Duhart, Riverside, CA               
     JO Meet: J 11.68m  7/28/2006   Nefertiti Smith, 03 Norfolk Real           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Saudia James-Heard        00 Lakewood, WA            11.80mJ  NWI  38-08.75 
     11.80m(0.8) 11.30m(-1.1) 11.66m(+0.0) FOUL(0.3) FOUL(0.6) 11.47m(0.3)
  2 Kelsia Moore              00 Burlington, NC          11.30m   NWI  37-01.00 
     10.82m(+0.0) 10.82m(0.6) 10.62m(-2.4) 10.29m(-1.1) 11.30m(+0.0) 11.16m(0.3)
  3 Allyson Weiss             00 Woodbury, MN            11.24m   NWI  36-10.50 
     10.68m(-0.4) 10.39m(0.2) 10.37m(-1.7) 11.05m(2.1) 11.24m(-0.1) 10.85m(0.5)
  4 Alexis Daly               01 Milton, MA              11.08m   NWI  36-04.25 
     10.88m(-1.4) 11.08m(-0.1) 10.93m(1.0) FOUL(0.2) 10.41m(-0.2) 10.58m(+0.0)
  5 Nefertari Lampkin         00 Statham, GA             11.04m   NWI  36-02.75 
     10.49m(-2.4) 10.70m(-1.2) 10.49m(+0.0) 11.04m(-0.1) 10.76m(+0.0) 10.79m(0.4)
  6 Destiny Lawrence          01 Mesquite, TX            10.96m   NWI  35-11.50 
     FOUL      10.75m(-0.9) 10.82m(+0.0) 10.47m(-0.4) 10.91m(0.4) 10.96m(1.4)
  7 Micah Fulton              00 Pasadena, CA            10.84m   NWI  35-06.75 
     10.59m(0.4) 10.52m(0.1) 10.84m(-1.1) 10.72m(0.2) 10.28m(+0.0) 10.82m(+0.0)
  8 Sarah Matthews            00 Morrow, GA              10.74m   NWI  35-03.00 
     10.74m(0.1) 10.65m(0.8) 10.67m(-1.5) 10.06m(-2.9) FOUL      10.07m(0.8)
  9 Sametria Smith            00 Midland, TX             10.66m   NWI  34-11.75 
     10.20m(-0.5) 10.50m(-1.7) 10.66m(-1.1)            
 10 Koi Johnson               01 La Marque, TX           10.62m   NWI  34-10.25 
     FOUL      10.24m(-0.6) 10.62m(+0.0)           
 11 Chimond Vaughn            00 Louisville, KY          10.57m   NWI  34-08.25 
     10.04m(0.1) 10.57m(0.8) FOUL(-1.5)            
 12 Kalynn McNair             00 Asheboro, NC            10.47m   NWI  34-04.25 
     10.47m(+0.0) 10.34m(1.4) 10.22m(-3.8)            
 13 Crisstin Riley            01 Texas City, TX          10.45m   NWI  34-03.50 
     FOUL      FOUL      10.45m(1.5)            
 14 Lauren Stern              00 Mahwah, NJ              10.36m   NWI  34-00.00 
     10.10m(-0.3) 10.36m(1.2) 9.99m(-2.2)            
 15 Jaylen Walker             00 Carson, CA              10.30m   NWI  33-09.50 
     FOUL      10.30m(0.9) FOUL(-3.2)            
 16 Lyric Harris              01 Seattle, WA             10.21m   NWI  33-06.00 
     10.07m(-1.1) 10.06m(-1.3) 10.21m(-0.3)            
 17 Jada Tribue               00 Spring, TX              10.20m   NWI  33-05.75 
     9.95m(-1.1) 10.20m(-0.3) 10.13m(0.4)            
 18 Khaiya Bates              01 El Paso, TX             10.19m   NWI  33-05.25 
     FOUL      9.97m(-0.2) 10.19m(-0.1)            
 19 Amya Small-James          01 Riverside, CA          J10.19m   NWI  33-05.25 
     9.55m(0.8) 9.75m(-1.6) 10.19m(-0.1)            
 20 Jazmine Scott             01 San Diego, CA           10.07m   NWI  33-00.50 
     9.75m(+0.0) 10.07m(-0.3) 9.53m(-0.1)            
 20 Kalyn Martin              00 Saint James, LA         10.07m   NWI  33-00.50 
     9.92m(-1.0) 10.07m(-1.1) 10.04m(0.1)            
 22 Tosin Alao                00 Allen, TX               10.02m   NWI  32-10.50 
     10.02m(0.8) FOUL(-0.6) 9.86m(-1.1)            
 23 Nyla Ward                 00 Temple Hills, MD         9.98m   NWI  32-09.00 
     9.90m(+0.0) 9.98m(0.9) 9.93m(-2.1)            
 23 Natasha Schaffer          00 Crystal Lake, IL         9.98m  -0.7  32-09.00 
     9.98m(-0.7) 9.82m(-1.0) 9.39m(+0.0)            
 25 LeDea Harris              00 Hutto, TX                9.94m   NWI  32-07.50 
     9.94m(0.2) 9.94m(0.5) 9.91m(0.1)            
 26 Emma Chiao                00 Palo Alto, CA            9.92m   NWI  32-06.50 
     9.92m(0.2) 9.78m(0.2) 9.84m(-1.3)            
 27 Akaylah Hill              00 Redondo Beach, CA       J9.92m   NWI  32-06.50 
     9.92m(0.5) 9.59m(-0.4) 9.63m(-2.0)            
 28 Haley Baker               00 Mt. Pleasant, SC         9.89m   NWI  32-05.50 
     FOUL      FOUL      9.89m(-1.2)            
 29 Mykayla Osborne           00 Cypress, TX              9.88m   NWI  32-05.00 
     9.79m(-0.3) 9.88m(-1.4) 9.61m(+0.0)            
 30 Savannah Marshall         01 Mesa, AZ                 9.84m   NWI  32-03.50 
     9.07m(-2.7) 9.33m(-1.2) 9.84m(-0.1)            
 31 Alani Rouse               00 Durham, NC               9.77m   NWI  32-00.75 
     9.68m(-2.0) 9.57m(-0.9) 9.77m(+0.0)            
 32 Meaghan Rogers            00 North Highlands, CA      9.68m   NWI  31-09.25 
     FOUL      9.42m(-1.2) 9.68m(-0.3)            
 32 Ja'Mya Holmes             01 Thibodaux, LA            9.68m  -0.1  31-09.250.1  31-09.25 
     9.14m(-2.0) 9.61m(-0.5) 9.68m(-0.1)            
 34 Jordan Gary               00 Raleigh, NC              9.65m   NWI  31-08.00 
     FOUL      FOUL      9.65m(-1.8)            
 35 Taylor Brown              00 Calumet Park, IL         9.60m  +0.0  31-06.00 
     9.47m(-1.5) 9.60m(+0.0) 9.27m(-0.4)            
 36 Amiya Matthews            01 Humble, TX               9.47m   NWI  31-01.00 
     9.25m(-0.6) 9.42m(-1.2) 9.47m(0.4)            
 37 Kimbra Dunning            01 Hixson, TN               9.45m  -1.2  31-00.00 
     8.91m(-0.8) 9.45m(-1.2) 9.03m(+0.0)            
 38 Sydnee Hill               00 Kouts, IN                9.38m  +0.0  30-09.25 
     9.13m(-0.6) 9.23m(-0.5) 9.38m(+0.0)            
 39 Lesha Essien              00 Denver, CO               9.32m  -0.7  30-07.00 
     9.00m(-1.6) 8.60m(-2.8) 9.32m(-0.7)            
 40 Lauren Boswell            00 Jacksonville, FL         9.31m  -0.7  30-06.50 
     9.31m(-0.7) 8.62m(-0.7) 8.23m(0.4)            
 41 Shannon Peterson          00 Commerce City, CO        9.29m  -1.1  30-05.75 
     9.09m(-1.1) 9.29m(-1.9) ND(-0.2)            
 42 Jeramea Dennison          00 El Paso, TX              9.25m   NWI  30-04.25 
     9.25m(+0.0) FOUL(1.0) FOUL(-2.2)            
 43 Kalulusno Ngaida          00 Aumsville, OR            9.21m   NWI  30-02.75 
     9.21m(-1.7) FOUL(-0.4) 9.08m(-0.1)            
 44 Karina Morling            00 Canisteo, NY             9.05m   NWI  29-08.25 
     9.05m(-2.3) 9.02m(-1.4) FOUL(-0.5)           
 45 Zur'Najah Poullard        01 Crowley, LA              8.57m  +0.0  28-01.50 
     8.57m(+0.0) 8.31m(-0.7) 8.40m(-0.1)            
 46 Camryn Lesh               01 Nashville, TN            8.49m  -0.9  27-10.25 
     8.31m(-1.1) 8.49m(-0.9) FOUL(0.1)            
 47 Averia Young              00 Anderson, SC             8.28m  -0.9  27-02.00 
     7.56m(-0.9) 8.28m(-0.9) 8.25m(-0.1)            
 48 Katie Dixon               01 Kalispell, MT            8.26m   2.2  27-01.25 
     8.26m(2.2) 8.22m(-1.3) 7.93m(-0.3)            
 
Shot Put 13-14 Division Girls
==========================================================================
       Nat'l: N 15.88m  7/31/2010   Kennedy Blahnik, Unattached                
     JO Meet: J 15.88m  7/31/2010   Kennedy Blahnik, Unattached                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tayla Schwarz             00 Dixon, IL               13.93m   45-08.50 
      12.34m  13.05m  13.32m  13.60m  13.93m  13.79m
  2 Veronica Fraley           00 Raleigh, NC             13.28m   43-07.00 
      12.18m  11.87m  12.47m  13.28m  12.85m  11.14m
  3 Hannah Hall               00 Oakland, CA             13.10m   42-11.75 
      12.55m  12.61m  12.73m  13.10m  12.97m  13.10m
  4 Miracle Johnson           01 Los Angeles, CA         12.69m   41-07.75 
      11.62m  11.29m  12.41m  12.04m  12.13m  12.69m
  5 Kayla Beasley             00 Durham, NC              12.68m   41-07.25 
      12.12m  12.61m  12.50m  FOUL  12.68m  11.56m
  6 Shelby Moran              00 Sherwood, OR            12.65m   41-06.00 
      11.58m  11.35m  12.44m  11.54m  12.48m  12.65m
  7 Erin Brown                00 Inglewood, CA           12.50m   41-00.25 
      12.50m  12.06m  11.76m  10.79m  12.41m  12.30m
  8 Hailey Leeking            00 Sumner, WA              12.30m   40-04.25 
      11.77m  12.30m  11.79m  11.81m  11.87m  12.12m
  9 Calyha Sinkfield          00 Odessa, TX              12.17m   39-11.25 
      12.13m  12.17m  11.81m            
 10 Jada Pierce               00 Portland, OR            12.04m   39-06.00 
      11.96m  11.16m  12.04m            
 11 Erica Grotegeer           00 Plumas Lake, CA        J12.04m   39-06.00 
      11.89m  12.04m  11.87m            
 12 Hannah Hill               00 Liberty, TX             11.89m   39-00.25 
      11.59m  10.78m  11.89m            
 13 Tammy Bridgwaters         00 Bloomington, IN         11.86m   38-11.00 
      11.39m  11.86m  FOUL            
 14 Maya Stanley              00 Jacksonville, NC        11.82m   38-09.50 
      11.82m  11.72m  11.72m            
 15 Diamond Singleton         00 Mobile, AL              11.36m   37-03.25 
      11.36m  11.03m  11.08m            
 16 Victoria Herpin           01 Houston, TX             11.31m   37-01.25 
      11.31m  FOUL  10.92m            
 17 Sydney McQuietor          01 Keller, TX              11.15m   36-07.00 
      10.00m  10.33m  11.15m            
 18 Amaya Clay                00 Winnetka, CA            10.98m   36-00.25 
      10.86m  10.98m  10.45m            
 19 Lauren Richter            01 Omaha, NE               10.74m   35-03.00 
      FOUL  10.15m  10.74m            
 20 Destinee Henry-Johnson    00 Laveen, AZ              10.69m   35-01.00 
      10.30m  10.69m  10.09m            
 21 Elena Opp                 00 Castle Pines, CO        10.55m   34-07.50 
      10.15m  10.17m  10.55m            
 22 Vy Huynh                  01 Mesquite, TX            10.53m   34-06.75 
      10.53m  9.99m  FOUL            
 23 Tiondra Grant             00 Columbus, GA            10.49m   34-05.00 
      10.49m  9.01m  10.21m            
 24 Oluwadara Obasa           00 Bowie, MD               10.47m   34-04.25 
      10.43m  10.32m  10.47m            
 25 Miya Forshee              01 Oklahoma City, OK       10.39m   34-01.25 
      9.93m  9.73m  10.39m            
 26 Destini Bolden            00 North Las Vegas, NV     10.31m   33-10.00 
      9.99m  10.31m  10.23m            
 27 Victoria Caldwell         01 Franklin, TN            10.29m   33-09.25 
      10.29m  10.01m  FOUL            
 28 Danesha Scott             00 Houston, TX             10.19m   33-05.25 
      9.83m  9.32m  10.19m            
 29 Rachel Gates              01 Matteson, IL            10.14m   33-03.25 
      10.14m  9.95m  9.82m            
 30 Tionna Key                01 Carrollton, GA          10.13m   33-03.00 
      FOUL  9.89m  10.13m            
 31 Kirsen Gardner            01 Helena, AL             J10.13m   33-03.00 
      9.21m  9.39m  10.13m            
 32 Abby Meder                00 Plumas Lake, CA         10.03m   32-11.00 
      9.92m  10.03m  9.40m            
 33 Jakayla Morris            00 Mobile, AL              10.00m   32-09.75 
      9.27m  9.19m  10.00m            
 34 Sanaa Shakwi              00 Bronx, NY                9.88m   32-05.00 
      9.88m  9.33m  9.80m            
 35 Lillian Hill              00 02-Unattache             9.85m   32-03.75 
      9.85m  8.82m  8.85m            
 36 Skylar Counceller         00 New Castle, IN           9.83m   32-03.00 
      9.56m  FOUL  9.83m            
 37 Zamaree Blevins           01 Phoenix, AZ              9.78m   32-01.00 
      9.78m  8.55m  FOUL            
 38 Miranda Simmons           00 Spring, TX               9.71m   31-10.25 
      9.25m  9.12m  9.71m            
 39 Deja Delaine              01 Columbus, GA             9.51m   31-02.50 
      9.51m  9.23m  9.05m            
 40 Alesia Cooley             01 Pflugerville, TX         9.50m   31-02.00 
      8.59m  9.50m  9.47m            
 41 Autumn Jemison            01 Nashville, TN            9.35m   30-08.25 
      8.31m  9.35m  9.03m            
 42 Karen Villa               01 El Paso, TX              9.34m   30-07.75 
      9.34m  8.71m  9.10m            
 43 Morghan Mace              00 Bellevue, NE             9.32m   30-07.00 
      9.29m  9.32m  8.97m            
 44 Mariam Cisse              01 Bronx, NY                9.20m   30-02.25 
      8.95m  9.20m  8.83m            
 45 India Watkins             00 Killeen, TX              9.01m   29-06.75 
      8.89m  8.22m  9.01m            
 46 Jasmine Spears            01 Olathe, KS               8.92m   29-03.25 
      8.37m  8.92m  8.49m            
 47 Shane Stroder             01 Gardiner, MT             8.85m   29-00.50 
      7.76m  8.85m  8.59m            
 48 Scotney Reichenberger     00 Wichita, KS              8.31m   27-03.25 
      FOUL  7.68m  8.31m            
 49 Alicia Moore              00 Star City, AR            7.30m   23-11.50 
      FOUL  FOUL  7.30m            
 
Discus Throw 13-14 Division Girls
==========================================================================
       Nat'l: N 46.32m  6/23/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
     JO Meet: J 43.69m  7/29/2010   Kennedy Blahnik, Unattached                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Karlee Freeman            00 Raymond, WA             39.89m     130-10 
      FOUL  36.25m  37.78m  39.27m  39.89m  30.94m
  2 Hannah Hall               00 Oakland, CA             38.14m     125-01 
      38.14m  31.06m  FOUL  FOUL  37.07m  FOUL
  3 Tayla Schwarz             00 Dixon, IL               36.57m     120-00 
      FOUL  34.21m  36.57m  34.76m  FOUL  35.91m
  4 Tammy Bridgwaters         00 Bloomington, IN         36.17m     118-08 
      FOUL  36.17m  FOUL  FOUL  33.85m  35.49m
  5 Veronica Fraley           00 Raleigh, NC             34.87m     114-05 
      33.17m  34.19m  34.87m  30.76m  34.55m  31.80m
  6 Shelby Moran              00 Sherwood, OR            33.65m     110-05 
      33.65m  30.58m  30.58m  32.39m  30.12m  FOUL
  7 Tiondra Grant             00 Columbus, GA            33.18m     108-10 
      FOUL  30.80m  33.18m  FOUL  29.45m  31.00m
  8 Cassie Evans              01 Indianapolis, IN        32.73m     107-04 
      31.52m  32.39m  FOUL  31.20m  31.38m  32.73m
  9 Lillian Hill              00 02-Unattache            31.54m     103-06 
      FOUL  FOUL  31.54m            
 10 Sydney Weirich            00 09-Unattache            31.00m     101-08 
      FOUL  31.00m  30.47m            
 11 Hailey Leeking            00 Sumner, WA              30.54m     100-02 
      30.54m  FOUL  24.45m            
 12 Maya Stanley              00 Jacksonville, NC        30.14m      98-11 
      29.92m  30.14m  FOUL            
 13 Lauren Richter            01 Omaha, NE               29.46m      96-08 
      26.45m  29.46m  21.20m            
 14 Rian Meyers               01 Saddle Brook, NJ        29.38m      96-05 
      28.65m  28.30m  29.38m            
 15 Erin Brown                00 Inglewood, CA           29.34m      96-03 
      29.34m  25.32m  25.86m            
 16 Nicole Sacchinelli        00 Fair Lawn, NJ           28.44m      93-04 
      25.07m  27.69m  28.44m            
 17 Calyha Sinkfield          00 Odessa, TX              28.15m      92-04 
      21.45m  FOUL  28.15m            
 18 Skylar Counceller         00 New Castle, IN          28.05m      92-00 
      28.05m  26.33m  25.56m            
 19 Kennedy Hunter            00 Houston, TX             27.82m      91-03 
      25.77m  27.82m  FOUL            
 20 Hannah Hill               00 Liberty, TX             27.56m      90-05 
      27.55m  27.56m  FOUL            
 21 Elena Opp                 00 Castle Pines, CO        27.42m      89-11 
      27.42m  FOUL  FOUL            
 22 Anna Roaldson             00 Bismarck, ND            27.38m      89-10 
      FOUL  26.10m  27.38m            
 23 Zamaree Blevins           01 Phoenix, AZ             27.36m      89-09 
      27.36m  FOUL  25.80m            
 24 Kirsen Gardner            01 Helena, AL              27.17m      89-02 
      26.60m  27.17m  23.15m            
 25 Keeley Rasmussen          00 Sandy, OR               27.06m      88-09 
      20.26m  27.06m  21.68m            
 26 Destini Bolden            00 North Las Vegas, NV     27.00m      88-07 
      27.00m  22.05m  26.14m            
 27 Miranda Simmons           00 Spring, TX              26.68m      87-06 
      23.57m  17.29m  26.68m            
 28 Ashleigh Convery          00 Port Jervis, NY         26.45m      86-09 
      26.45m  21.11m  22.11m            
 29 Erica Grotegeer           00 Plumas Lake, CA         26.36m      86-06 
      FOUL  24.85m  26.36m            
 30 Sydney McQuietor          01 Keller, TX              25.11m      82-04 
      22.94m  25.11m  23.82m            
 31 Candace Swepson           00 Durham, NC              24.99m      82-00 
      FOUL  24.99m  FOUL            
 32 Victoria Caldwell         01 Franklin, TN            24.47m      80-03 
      23.29m  FOUL  24.47m            
 33 Jala Laws                 01 Durham, NC              24.38m      80-00 
      24.25m  FOUL  24.38m            
 34 Madeline McIntyre         00 Frederick, OK           24.31m      79-09 
      24.31m  FOUL  22.57m            
 35 Morghan Mace              00 Bellevue, NE            24.18m      79-04 
      23.49m  24.18m  23.15m            
 36 Miya Forshee              01 Oklahoma City, OK       23.94m      78-06 
      23.94m  FOUL  21.74m            
 37 Scotney Reichenberger     00 Wichita, KS             23.61m      77-05 
      21.47m  22.82m  23.61m            
 38 Destinee Henry-Johnson    00 Laveen, AZ              23.40m      76-09 
      FOUL  23.40m  14.07m            
 39 Vy Huynh                  01 Mesquite, TX            23.39m      76-09 
      22.78m  22.80m  23.39m            
 40 Madison Langley           01 Amarillo, TX            23.23m      76-02 
      23.23m  23.05m  23.20m            
 41 Joy Harris                01 Charlotte, NC           23.06m      75-08 
      18.90m  19.23m  23.06m            
 42 Deja Delaine              01 Columbus, GA            22.88m      75-01 
      21.45m  22.80m  22.88m            
 43 Jamie Tatum               01 Houston, TX             22.87m      75-00 
      22.87m  FOUL  22.56m            
 44 Adaysha Williams          00 Albuquerque, NM         22.80m      74-10 
      21.66m  21.35m  22.80m            
 45 Victoria Herpin           01 Houston, TX             22.06m      72-04 
      22.06m  FOUL  18.08m            
 46 Ziemer Megan              00 16-Northwest            21.72m      71-03 
      20.96m  21.72m  18.45m            
 47 Diamond Singleton         00 Mobile, AL              21.71m      71-03 
      19.81m  21.71m  13.72m            
 48 Alesia Horner             00 Ardmore, OK             21.57m      70-09 
      21.02m  21.57m  21.03m            
 49 Sarah Aldredge            00 Natchitoches, LA        20.97m      68-09 
      20.97m  FOUL  16.65m            
 50 Shane Stroder             01 Gardiner, MT            19.82m      65-00 
      19.28m  19.82m  18.01m            
 51 Kumale Fufa               00 Moreno Valley, CA       19.23m      63-01 
      19.09m  19.23m  18.69m            
 52 Toi Carter                01 Los Angeles, CA         18.96m      62-02 
      FOUL  FOUL  18.96m           
 53 Katsina Cardenas          01 Saint Stephens, WY      13.29m      43-07 
      12.61m  FOUL  13.29m            
 54 Jakayla Morris            00 Mobile, AL              12.28m      40-03 
      FOUL  FOUL  12.28m            
 -- Kailyn Haye               01 North Las Vegas, NV       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Kimberly Fernandez        01 Conyers, GA               FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Javelin Throw 13-14 Division Girls
==========================================================================
       Nat'l: N 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
     JO Meet: J 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lauren McFall             00 Tigard, OR              36.61m     120-01 
      31.46m  33.48m  36.17m  32.95m  32.43m  36.61m
  2 Hannah Hall               00 Oakland, CA             34.99m     114-09 
      32.71m  29.53m  32.34m  30.08m  34.99m  33.07m
  3 Charlotte Maher           01 San Diego, CA           33.90m     111-03 
      30.42m  28.89m  30.12m  30.97m  33.06m  33.90m
  4 Lauren Boswell            00 Jacksonville, FL        32.71m     107-04 
      31.11m  28.88m  32.71m  31.35m  32.14m  29.76m
  5 Jada Pierce               00 Portland, OR            32.02m     105-01 
      31.41m  27.74m  32.02m  29.11m  29.30m  30.26m
  6 Kumale Fufa               00 Moreno Valley, CA       31.06m     101-11 
      27.47m  31.06m  27.71m  29.89m  28.65m  30.24m
  7 Nicole Sacchinelli        00 Fair Lawn, NJ           30.47m     100-00 
      28.48m  30.47m  29.36m  27.99m  29.96m  29.53m
  8 Morghan Mace              00 Bellevue, NE            29.68m      97-04 
      27.01m  29.68m  29.45m  29.16m  26.77m  28.91m
  9 Sarah Aldredge            00 Natchitoches, LA        29.48m      96-09 
      27.51m  29.48m  29.12m            
 10 Tayla Schwarz             00 Dixon, IL               28.63m      93-11 
      24.85m  28.63m  28.34m            
 11 Naomi Daugherty           00 Canton, GA              28.59m      93-09 
      28.59m  27.34m  25.08m            
 12 Maya Stanley              00 Jacksonville, NC        28.57m      93-09 
      27.77m  28.57m  28.36m            
 13 Marina Ramos              00 Albuquerque, NM         28.43m      93-03 
      28.01m  23.91m  28.43m            
 14 Skylar Counceller         00 New Castle, IN          28.21m      92-07 
      28.21m  26.13m  27.22m            
 15 Destini Bolden            00 North Las Vegas, NV     28.09m      92-02 
      28.09m  27.01m  27.64m            
 16 Lillian Hill              00 02-Unattache            27.70m      90-10 
      27.70m  24.10m  24.84m           
 17 Shelby Moran              00 Sherwood, OR            26.95m      88-05 
      25.08m  26.05m  26.95m            
 18 Victoria Caldwell         01 Franklin, TN            26.87m      88-02 
      24.35m  FOUL  26.87m            
 19 Toi Carter                01 Los Angeles, CA         26.43m      86-08 
      26.43m  24.91m  25.84m            
 20 Brisbane Harrell          00 Canton, GA              26.24m      86-01 
      26.24m  25.55m  20.98m            
 21 Kirsen Gardner            01 Helena, AL              25.61m      84-00 
      21.48m  21.89m  25.61m            
 22 Eden Adams                01 West Monroe, LA         25.60m      84-00 
      24.87m  23.77m  25.60m            
 23 Destinee Henry-Johnson    00 Laveen, AZ              24.67m      80-11 
      22.07m  24.67m  24.61m            
 24 Morgan Garnhart           00 Monroe Center, IL       24.15m      79-03 
      23.45m  23.99m  24.15m            
 25 Janna Myles               00 Carson, CA              24.10m      79-01 
      20.46m  24.10m  20.05m            
 26 Joy Harris                01 Charlotte, NC           23.95m      78-07 
      23.72m  23.95m  23.85m            
 27 Danesha Scott             00 Houston, TX            J23.30m      76-05 
      22.23m  23.30m  20.52m            
 28 Erin Higgins              00 Ashburn, VA            J23.39m      76-09 
      16.87m  FOUL  23.39m           
 29 Katie Dixon               01 Kalispell, MT           23.08m      75-09 
      20.73m  21.55m  23.08m            
 30 Carolina Andrade          01 Tiburon, CA             21.54m      70-08 
      21.29m  21.54m  20.59m            
 31 Makenzie Mace             01 Bellevue, NE            21.51m      70-07 
      18.36m  21.51m  FOUL            
 32 Sarah George              01 Ft Washington, MD       20.94m      68-08 
      20.94m  18.55m  18.64m            
 33 Catherine Harris          00 Webster, TX             20.83m      68-04 
      20.83m  FOUL  18.01m            
 34 Miya Forshee              01 Oklahoma City, OK       19.86m      65-02 
      18.22m  19.86m  18.86m            
 35 E'Mya Joseph              00 Trotwood, OH            19.34m      63-05 
      19.34m  15.58m  13.61m            
 36 Kennedy Hunter            00 Houston, TX             17.59m      57-08 
      17.59m  16.57m  17.33m            
 37 Sydney McQuietor          01 Keller, TX              16.45m      54-00 
      16.45m  15.33m  15.15m            
 38 Kenzie Adrian             01 Dripping Springs, T     16.43m      53-11 
      16.43m  12.36m  16.33m            
 39 Nicondra Rhodes           00 Greensboro, AL          16.36m      53-08 
      15.90m  FOUL  16.36m            
 40 Mya Bills                 01 Forney, TX              11.32m      37-02 
      11.32m  8.20m  10.66m            
 41 Katsina Cardenas          01 Saint Stephens, WY      11.07m      36-04 
      9.81m  11.07m  10.59m            
 
Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run 13-14 Division Girls Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Sterling Lester           00 Kennesaw, GA           2:17.78   2    854
  2 Alexis Brookshire         01 Lewis Center, OH       2:22.93   2    784
  3 Anna Hall                 01 Greenwood Village,     2:25.37   1    752
  4 Nile Brown                01 Washington, DC         2:28.52   2    712
  5 Jamaiah Mosley            00 Midlothian, TX         2:33.11   1    654
  6 Louise Jones              00 Valley Cottage, NY     2:35.19   1    629
  7 Haley Gonzalez            00 El Paso, TX            2:35.25   1    629
  8 Victoria Walter           00 Edmond, OK             2:37.00   1    608
  9 Maria Anderson            01 Noblesville, IN        2:37.63   1    600
 10 Sara Absten               00 13-Unattache           2:38.03   2    596
 11 Alyssa Miller             00 Mckinney, TX           2:40.64   2    566
 12 Jakeeyah Seymour          00 Lithonia, GA           2:43.08   2    538
 13 Taylor Savolt             00 Garden City, KS        2:43.55   1    533
 14 Chimond Vaughn            00 Louisville, KY         2:46.86   2    497
 15 Micah Fulton              00 Pasadena, CA           2:47.50   2    490
 16 Kelsea Buchanan           00 Nashville, TN          2:50.83   2    455
 17 Annika Williams           01 Calvert, TX            2:52.10   2    442
 18 Cierra Pyles              00 Clarksburg, MD         2:52.43   1    439
 19 Kalulusno Ngaida          00 Aumsville, OR          2:59.93   1    366
 20 Saundria Martin           01 Carson, CA             3:12.08   2    261
 21 Thai Alex                 01 Zachary, LA            3:23.26   1    179
 
Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles 13-14 Division Girls Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Sterling Lester           00 Kennesaw, GA             15.24   NWI  2    810
  2 Micah Fulton              00 Pasadena, CA             15.39   NWI  4    791
  3 Saundria Martin           01 Carson, CA               15.51   NWI  4    775
  4 Jakeeyah Seymour          00 Lithonia, GA             15.57   NWI  3    768
  5 Alyssa Miller             00 Mckinney, TX             15.78   NWI  5    741
  6 Alexis Brookshire         01 Lewis Center, OH         15.80   NWI  4    739
  7 Louise Jones              00 Valley Cottage, NY       16.02   NWI  6    712
  8 Kelsea Buchanan           00 Nashville, TN            16.15   NWI  4    696
  9 Cierra Pyles              00 Clarksburg, MD           16.16   NWI  1    695
 10 Sara Absten               00 13-Unattache             16.17   NWI  5    694
 11 Nile Brown                01 Washington, DC           16.30   NWI  1    678
 12 Jamaiah Mosley            00 Midlothian, TX           16.44   NWI  6    661
 13 Haley Gonzalez            00 El Paso, TX              16.67   NWI  3    634
 14 Annika Williams           01 Calvert, TX              16.68   NWI  3    633
 15 Anna Hall                 01 Greenwood Village,       16.71   NWI  5    630
 16 Victoria Walter           00 Edmond, OK               17.75   NWI  1    515
 17 Chimond Vaughn            00 Louisville, KY           17.76   NWI  2    513
 18 Maria Anderson            01 Noblesville, IN          17.99   NWI  6    489
 19 Taylor Savolt             00 Garden City, KS          18.04   NWI  2    484
 20 Kalulusno Ngaida          00 Aumsville, OR            18.07   NWI  3    481
 -- Thai Alex                 01 Zachary, LA                 DQ   NWI  5  ran around hurdle
 
Outdoor Pentathlon: #3 High Jump 13-14 Division Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Annika Williams           01 Calvert, TX              1.60m    5-03.00    736
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        P    P    P    P    P    P    P    O    O    O   XO  XXX 
  2 Sara Absten               00 13-Unattache             1.55m    5-01.00    678
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        P    P    P    P    O   XO    O    O    O    O  XXX 
  2 Kalulusno Ngaida          00 Aumsville, OR            1.55m    5-01.00    678
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        P    P    P    P    O    O    O    O    O    O  XXX 
  2 Alyssa Miller             00 Mckinney, TX             1.55m    5-01.00    678
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        P    P    P    P    P    P    O    O    O   XO  XXX 
  5 Chimond Vaughn            00 Louisville, KY           1.50m    4-11.00    621
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    P    P    P    P    O    O  XXO    O  XXX 
  5 Sterling Lester           00 Kennesaw, GA             1.50m    4-11.00    621
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    P    P    P    O    O    O    O  XXO  XXX 
  5 Kelsea Buchanan           00 Nashville, TN            1.50m    4-11.00    621
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    P    P    P    O    O  XXO    O  XXO  XXX 
  8 Anna Hall                 01 Greenwood Village,       1.45m    4-09.00    566
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
      PPP  PPP  PPP  PPP  OPP  OPP  OPP  OPP  XXX 
  9 Haley Gonzalez            00 El Paso, TX              1.40m    4-07.00    512
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        P    P    P    P    O    O    O   XX 
 10 Alexis Brookshire         01 Lewis Center, OH         1.35m    4-05.00    460
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    P    P    O    O  XXO  XXX 
 10 Jakeeyah Seymour          00 Lithonia, GA             1.35m    4-05.00    460
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
      PPP  PPP  OPP  OPP  OPP  OPP  XXX 
 10 Louise Jones              00 Valley Cottage, NY       1.35m    4-05.00    460
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    P    O   XO    O    O  XXX 
 10 Cierra Pyles              00 Clarksburg, MD           1.35m    4-05.00    460
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    P    P    P    O    O  XXX 
 10 Saundria Martin           01 Carson, CA               1.35m    4-05.00    460
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O    O    O    O  XXO  XXX 
 10 Maria Anderson            01 Noblesville, IN          1.35m    4-05.00    460
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O  XXO    O   XO    O    O  XXX 
 10 Victoria Walter           00 Edmond, OK               1.35m    4-05.00    460
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    P    P    P   XO   XO  XXX 
 10 Nile Brown                01 Washington, DC           1.35m    4-05.00    460
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    P    P    O    O   XO  XXX 
 10 Taylor Savolt             00 Garden City, KS          1.35m    4-05.00    460
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    P    P    O    O   XO  XXX 
 19 Thai Alex                 01 Zachary, LA              1.30m    4-03.25    409
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        P    P    P    O    O  XXX 
 19 Micah Fulton              00 Pasadena, CA             1.30m    4-03.25    409
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        P    O    O   XO   XO  XXX 
 19 Jamaiah Mosley            00 Midlothian, TX           1.30m    4-03.25    409
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        P    P    P    P   XO  XXX 
 
Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump 13-14 Division Girls Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Kelsea Buchanan           00 Nashville, TN            5.08m   NWI  16-08.00    581
     5.08m(NWI) 5.04m(NWI) 4.75m(NWI)            
  2 Micah Fulton              00 Pasadena, CA             4.91m   NWI  16-01.50    535
     4.91m(NWI) 4.73m(NWI) 4.91m(NWI)            
  3 Sara Absten               00 13-Unattache             4.88m   NWI  16-00.25    527
     FOUL      4.65m(NWI) 4.88m(NWI)            
  4 Annika Williams           01 Calvert, TX              4.82m   NWI  15-09.75    511
     4.53m(NWI) 4.82m(NWI) 4.37m(NWI)            
  5 Saundria Martin           01 Carson, CA               4.80m   NWI  15-09.00    506
     4.60m(NWI) 4.80m(NWI) FOUL                 
  6 Jakeeyah Seymour          00 Lithonia, GA             4.58m   NWI  15-00.50    448
     4.58m(NWI) 4.58m(NWI) FOUL                 
  7 Jamaiah Mosley            00 Midlothian, TX           4.57m   NWI  15-00.00    446
     4.57m(NWI) 4.40m(NWI) 4.37m(NWI)            
  8 Nile Brown                01 Washington, DC           4.52m   NWI  14-10.00    433
     4.22m(NWI) 4.52m(NWI) 4.49m(NWI)            
  8 Cierra Pyles              00 Clarksburg, MD           4.52m   NWI  14-10.00    433
     4.52m(NWI) 4.42m(NWI) 4.49m(NWI)            
 10 Taylor Savolt             00 Garden City, KS          4.49m   NWI  14-08.75    426
     4.49m(NWI) FOUL      FOUL                 
 11 Alexis Brookshire         01 Lewis Center, OH         4.47m   NWI  14-08.00    421
     4.47m(NWI) 4.01m(NWI) 4.08m(NWI)            
 12 Maria Anderson            01 Noblesville, IN          4.44m   NWI  14-07.00    413
     4.44m(NWI) 4.44m(NWI) 4.36m(NWI)            
 13 Chimond Vaughn            00 Louisville, KY           4.39m   NWI  14-05.00    401
     4.18m(NWI) 4.02m(NWI) 4.39m(NWI)            
 14 Alyssa Miller             00 Mckinney, TX             4.24m   NWI  13-11.00    364
     4.24m(NWI) 4.02m(NWI) 4.17m(NWI)            
 15 Louise Jones              00 Valley Cottage, NY       4.16m   NWI  13-07.75    345
     3.99m(NWI) 4.16m(NWI) 4.13m(NWI)            
 16 Thai Alex                 01 Zachary, LA              4.13m   NWI  13-06.75    338
     4.13m(NWI) 3.71m(NWI) 3.87m(NWI)            
 17 Kalulusno Ngaida          00 Aumsville, OR            4.03m   NWI  13-02.75    315
     4.03m(NWI) 3.95m(NWI) FOUL                 
 17 Sterling Lester           00 Kennesaw, GA             4.03m   NWI  13-02.75    315
     FOUL      4.00m(NWI) 4.03m(NWI)            
 19 Haley Gonzalez            00 El Paso, TX              3.96m   NWI  13-00.00    299
     3.75m(NWI) 3.96m(NWI) FOUL                 
 20 Anna Hall                 01 Greenwood Village,       3.87m   NWI  12-08.50    279
     3.84m(NWI) 3.85m(NWI) 3.87m(NWI)            
 21 Victoria Walter           00 Edmond, OK               3.67m   NWI  12-00.50    235
     3.67m(NWI) 3.35m(NWI) FOUL                 
 
Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put 13-14 Division Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Micah Fulton              00 Pasadena, CA            10.79m   35-05.00    581 710
      FOUL  8.74m  10.79m            
  2 Saundria Martin           01 Carson, CA              10.16m   33-04.00    540
      9.68m  9.42m  10.16m            
  3 Jakeeyah Seymour          00 Lithonia, GA             9.48m   31-01.25    495
      9.14m  9.34m  9.48m            
  4 Chimond Vaughn            00 Louisville, KY           9.38m   30-09.25    489
      9.38m  8.05m  8.79m            
  5 Annika Williams           01 Calvert, TX              9.20m   30-02.25    477
      9.01m  9.03m  9.20m            
  6 Nile Brown                01 Washington, DC           9.17m   30-01.00    475
      8.76m  8.72m  9.17m            
  7 Haley Gonzalez            00 El Paso, TX              9.03m   29-07.50    466
      8.21m  7.77m  9.03m            
  8 Alexis Brookshire         01 Lewis Center, OH         8.34m   27-04.50    421
      8.32m  8.22m  8.34m            
  9 Anna Hall                 01 Greenwood Village,       8.32m   27-03.75    420
      8.32m  8.27m  7.65m            
 10 Sterling Lester           00 Kennesaw, GA             8.26m   27-01.25    416
      8.26m  7.99m  7.69m            
 11 Kelsea Buchanan           00 Nashville, TN            8.13m   26-08.25    408
      8.13m  7.59m  7.90m            
 12 Taylor Savolt             00 Garden City, KS          8.09m   26-06.50    405
      7.36m  FOUL  8.09m            
 13 Sara Absten               00 13-Unattache             7.88m   25-10.25    392
      7.60m  7.88m  7.09m            
 14 Jamaiah Mosley            00 Midlothian, TX           7.86m   25-09.50    390
      7.30m  7.37m  7.86m            
 15 Kalulusno Ngaida          00 Aumsville, OR            7.77m   25-06.00    385
      6.10m  7.77m  7.28m            
 16 Thai Alex                 01 Zachary, LA              7.58m   24-10.50    372
      7.58m  FOUL  FOUL            
 17 Louise Jones              00 Valley Cottage, NY       7.30m   23-11.50    354
      7.30m  5.99m  6.55m            
 18 Cierra Pyles              00 Clarksburg, MD           7.27m   23-10.25    352
      FOUL  7.13m  7.27m            
 19 Victoria Walter           00 Edmond, OK               7.17m   23-06.25    346
      7.17m  FOUL  FOUL            
 20 Alyssa Miller             00 Mckinney, TX             7.10m   23-03.50    341
      5.91m  7.10m  6.82m            
 21 Maria Anderson            01 Noblesville, IN          5.77m   18-11.25    257
      4.75m  4.83m  5.77m            
 
Outdoor Pentathlon 13-14 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N  3534  7/30/2010   Alexa Harman-Thomas, Sacramento, CA         
     JO Meet: J  3521  7/24/2001   Alyssa Hassan, Williamsville, NY            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Sterling Lester           00 Kennesaw, GA              3016  
  2 Sara Absten               00 13-Unattache              2887  
  3 Alexis Brookshire         01 Lewis Center, OH          2825  
  4 Micah Fulton              00 Pasadena, CA              2806  
  5 Annika Williams           01 Calvert, TX               2799  
  6 Kelsea Buchanan           00 Nashville, TN             2761  
  7 Nile Brown                01 Washington, DC            2758  
  8 Jakeeyah Seymour          00 Lithonia, GA              2709  
  9 Alyssa Miller             00 Mckinney, TX              2690  
 10 Anna Hall                 01 Greenwood Village,        2647  
 11 Jamaiah Mosley            00 Midlothian, TX            2560  
 12 Saundria Martin           01 Carson, CA                2542  
 13 Haley Gonzalez            00 El Paso, TX               2540  
 14 Chimond Vaughn            00 Louisville, KY            2521  
 15 Louise Jones              00 Valley Cottage, NY        2500  
 16 Cierra Pyles              00 Clarksburg, MD            2379  
 17 Taylor Savolt             00 Garden City, KS           2308  
 18 Kalulusno Ngaida          00 Aumsville, OR             2225  
 19 Maria Anderson            01 Noblesville, IN           2219  
 20 Victoria Walter           00 Edmond, OK                2164  
 21 Thai Alex                 01 Zachary, LA               1298  
 
3000 Meter Race Walk 13-14 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR        
     JO Meet: J 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Taylor Ewert              01 Beavercreek, OH       16:36.82  
  2 Emely Antuna              01 Pharr, TX             17:24.72  
  3 Kirra Facer               00 Murrieta, CA          17:53.11  
  4 Julianne Gerritsen        00 Fair Lawn, NJ         18:22.60  
  5 Julisa Juarez             00 Pharr, TX             18:28.29  
  6 Gisela Flores             00 Pharr, TX             18:37.87  
  7 Tessa Lytle               01 Monroe, NY            18:39.23  
  8 Itzel Gonzalez            00 Pharr, TX             18:49.37  
  9 Samantha LiPuma           01 Douglasville, GA      18:56.50  
 10 Alyssa Durrant            01 Elgin, IL             19:13.32  
 11 Melissa Bocanegra         01 02-New Jerse          21:07.86  
 12 Jazlynn Patrick           01 Jackson, MS           21:14.65  
 13 Ambria Williams           01 Albany, GA            22:05.14  
 14 Kayla Diamond             01 Las Vegas, NV         22:10.94  
 15 Priscilla Capuano         00 Castleton, NY         23:08.75  
 16 Kayla Hopkins             00 Monroe, LA            24:16.30  
 17 Nihya Fairley             01 Lake Charles, LA      25:15.01  
 18 Za'Kiya Simmons           00 Monroe, LA            26:10.26  
 19 Jakyra Langham            01 Monroe, LA            26:34.26  
 20 Miah White                01 Houston, TX           28:44.98  
 -- Tanyah Davis              01 Houston, TX                 DQ   bent knee
 
100 Meter Dash 15-16 Division Girls
========================================================================
       Nat'l: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Candace Hill              99 Stockbridge, GA          11.52Q  1.7  7 
  2 Janie Oconnor             98 Zachary, LA              11.78Q  1.3  3 
  3 Lynna Irby                98 Indianapolis, IN         11.85Q  1.9  4 
  4 Kaylor Harris             98 Mesquite, TX             11.88Q  1.1  5 
  5 Tamara Clark              99 High Point, NC           11.92Q  1.8  1 
  6 Kira White                98 Desoto, TX               11.94Q  0.6  6 
  7 Audra Koopman             99 Fort Collins, CO         12.12Q +0.0  2 
  8 Gabriele Cunningham       98 Charlotte, NC            11.96Q  0.6  6 
  9 Hope Glenn                98 Roswell, GA              11.98Q  1.8  1 
 10 Justice Henderson         98 Houston, TX              12.04Q  1.3  3 
 11 Charity Thomas            98 The Woodlands, TX        12.12Q  1.7  7 
 12 Zuri Sweeney              98 Covington, GA            12.12Q  1.9  4 
 13 Daja Gordon               99 Desoto, TX               12.19Q +0.0  2 
 14 Stephanie Davis           99 Gaithersburg, MD         12.20Q  1.1  5 
 15 Kennedy Dennis            98 Greenville, SC           12.07Q  0.6  6 
 16 Jia Lewis                 99 Minneapolis, MN          12.14Q  1.7  7 
 17 Alyssa Gridiron           99 Mckinney, TX             12.24Q  1.3  3 
 18 Genaya Johnson            98 Pittsburgh, PA           12.25Q  1.1  5 
 19 Chayla Hobbs              99 Jacksonville, FL         12.28Q +0.0  2 
 20 Rikianne Patterson        99 Avondale, LA             12.30Q  1.8  1 
 21 Genesis Turman            98 Allen, TX                12.32Q  1.9  4 
 22 Essance Sample            98 Cypress, TX              12.15q  1.7  7 
 23 Alexis Premph             98 Houston, TX              12.30q +0.0  2 
 24 London Evans              98 Arvada, CO               12.32q  1.7  7 
 25 Emerald Bowens            99 Highland, CA             12.33   0.6  6 
 26 Nicole Stephens           98 Issaquah, WA             12.33   1.7  7 
 27 Lynda Brundije            98 Buffalo, NY              12.34   0.6  6 
 28 Pamela White              98 Livermore, CA            12.35   1.3  3 
 29 Onome Ugbisien            99 Tucson, AZ               12.38   1.1  5 
 30 Lauren Morgan             99 Silver Spring, MD        12.39   1.9  4 
 31 Dakota Williams           98 Zachary, LA              12.40   1.1  5 
 32 Dayjah Jackson            98 Jackson, MS              12.41   1.9  4 
 33 Olivia Esemena            98 Houston, TX              12.48  +0.0  2 
 34 Rachael Estell            99 Los Altos, CA            12.49   1.9  4 
 35 Tia Parrish               98 Riverside, CA            12.49   1.8  1 
 36 Gana Lopez                98 Columbus, OH             12.50   1.1  5 
 37 Christine Foresha         98 Bremerton, WA            12.50   1.8  1 
 38 Abby Frank                98 Penfield, NY             12.58  +0.0  2 
 39 Maya Jackson              98 Auburn, WA               12.65   0.6  6 
 40 Morganne Mukes            98 Edmond, OK               12.68   0.6  6 
 41 Makayla Pierce            98 Chicago, IL              12.74   1.3  3 
 42 Ava Thomas                99 Chesterland, OH          12.76   1.7  7 
 43 Alison Beeman             98 Lakemoor, IL             12.88   1.3  3 
 44 Shalayna Burris           98 Springfield, MA          12.89   1.9  4 
 45 Starlee Woodbury          98 Saint George, UT         12.94   1.7  7 
 46 Amaria Byrd               99 East Saint Louis, I      12.96   1.3  3 
 47 DaQuasha Garrett          99 Kansas City, KS          12.98   1.1  5 
 48 Kersten Douglas           98 Ofallon, IL              13.04  +0.0  2 
 49 Kylie Dorius              99 Saint George, UT         13.51   1.8  1 
 
100 Meter Dash 15-16 Division Girls
========================================================================
       Nat'l: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    Name                    Year Team                     Semis  Wind H#
========================================================================
Semi-Finals
  1 Candace Hill              99 Stockbridge, GA          11.84Q -2.1  3 
  2 Lynna Irby                98 Indianapolis, IN         11.92Q -2.1  1 
  3 Tamara Clark              99 High Point, NC           12.07Q -1.8  2 
  4 Kaylor Harris             98 Mesquite, TX             11.99Q -2.1  1 
  5 Kira White                98 Desoto, TX               12.09Q -2.1  3 
  6 Gabriele Cunningham       98 Charlotte, NC            12.26Q -1.8  2 
  7 Hope Glenn                98 Roswell, GA              12.13q -2.1  1 
  8 Kennedy Dennis            98 Greenville, SC           12.19q -2.1  1 
  9 Audra Koopman             99 Fort Collins, CO         12.26  -2.1  3 
 10 Jia Lewis                 99 Minneapolis, MN          12.34  -2.1  1 
 11 Alexis Premph             98 Houston, TX              12.37  -1.8  2 
 12 Chayla Hobbs              99 Jacksonville, FL         12.41  -2.1  3 
 13 Stephanie Davis           99 Gaithersburg, MD         12.42  -1.8  2 
 14 Zuri Sweeney              98 Covington, GA            12.43  -2.1  3 
 15 Alyssa Gridiron           99 Mckinney, TX             12.43  -1.8  2 
 16 Charity Thomas            98 The Woodlands, TX        12.44  -1.8  2 
 17 Janie Oconnor             98 Zachary, LA              12.45  -1.8  2 
 18 Essance Sample            98 Cypress, TX              12.46  -2.1  1 
 19 Genaya Johnson            98 Pittsburgh, PA           12.46  -2.1  3 
 20 London Evans              98 Arvada, CO               12.48  -2.1  3 
 21 Daja Gordon               99 Desoto, TX               12.49  -2.1  3 
 22 Rikianne Patterson        99 Avondale, LA             12.51  -1.8  2 
 23 Genesis Turman            98 Allen, TX                12.67  -2.1  1 
 -- Justice Henderson         98 Houston, TX                 FS  -2.1  1 
 
100 Meter Dash 15-16 Division Girls
=====================================================================
       Nat'l: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Candace Hill              99 Stockbridge, GA          11.76  -0.7 
  2 Lynna Irby                98 Indianapolis, IN         12.00  -0.7 
  3 Kaylor Harris             98 Mesquite, TX             12.02  -0.7 
  4 Tamara Clark              99 High Point, NC           12.15  -0.7 
  5 Gabriele Cunningham       98 Charlotte, NC            12.20  -0.7 
  6 Kira White                98 Desoto, TX               12.23  -0.7 
  7 Hope Glenn                98 Roswell, GA              12.30  -0.7 
  8 Kennedy Dennis            98 Greenville, SC           12.40  -0.7 
 
200 Meter Dash 15-16 Division Girls
========================================================================
       Nat'l: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Candace Hill              99 Stockbridge, GA          23.44Q  0.4  6 
  2 Lynna Irby                98 Indianapolis, IN         24.05Q -1.3  2 
  3 Janie Oconnor             98 Zachary, LA              24.06Q  1.7  4 
  4 Tamara Clark              99 High Point, NC           24.10Q  0.9  5 
  5 Serenity Douglas          98 Snellville, GA           24.24Q  0.6  3 
  6 Milan Young               99 Richmond, TX             24.85Q -2.2  1 
  7 Catera Thomas             98 Jackson, MS              24.42q  0.4  6 
  8 Lauren White              98 Raleigh, NC              24.56q  1.7  4 
  9 Mikayla Nolen-Revera      99 Marina, CA               24.61  -1.3  2 
 10 Gabriele Cunningham       98 Charlotte, NC            24.75   0.6  3 
 11 Kira White                98 Desoto, TX               24.80   0.4  6 
 12 Savyon Toombs             98 Valdosta, GA             24.81  -1.3  2 
 13 Monica Mosley             98 Clinton, MS              24.85   0.9  5 
 14 Dnia Freeman              99 Temple Hills, MD         24.87   0.9  5 
 15 Diana Granados            99 Cedar Hill, TX           24.87   1.7  4 
 16 Jia Lewis                 99 Minneapolis, MN          24.98   0.4  6 
 17 Emerald Bowens            99 Highland, CA             25.10   0.9  5 
 18 Stephanie Davis           99 Gaithersburg, MD         25.11  -2.2  1 
 19 Alexis Premph             98 Houston, TX              25.14   0.6  3 
 20 Jadsia Warden             98 El Paso, TX              25.16  -1.3  2 
 21 Essance Sample            98 Cypress, TX              25.17   1.7  4 
 22 Pamela White              98 Livermore, CA            25.17   0.9  5 
 23 Deavion Matthews          98 Dallas, TX               25.18  -1.3  2 
 24 Onome Ugbisien            99 Tucson, AZ               25.23   0.4  6 
 25 Audra Koopman             99 Fort Collins, CO         25.29   0.9  5 
 26 Kyah Loyd                 99 Shreveport, LA           25.29   0.6  3 
 27 Maya Jackson              98 Auburn, WA               25.30   1.7  4 
 28 Dayjah Jackson            98 Jackson, MS              25.32   1.7  4 
 29 Daja Gordon               99 Desoto, TX               25.33  -2.2  1 
 30 Charity Thomas            98 The Woodlands, TX        25.34  -2.2  1 
 31 Morganne Mukes            98 Edmond, OK               25.46   1.7  4 
 32 Lynda Brundije            98 Buffalo, NY              25.71   0.6  3 
 33 Lisa Egege                99 Richmond, TX             25.75  -2.2  1 
 34 Jolize Frank              99 San Diego, CA            25.82   0.4  6 
 35 Jada Lewis                99 Minneapolis, MN          25.82  -2.2  1 
 36 Christine Foresha         98 Bremerton, WA            25.88  -1.3  2 
 37 Priscilla Lee             98 San Jose, CA             25.98   0.9  5 
 38 Gana Lopez                98 Columbus, OH             26.04   0.6  3 
 39 Sakovia Thompson          99 Sahuarita, AZ            26.16   0.6  3 
 40 Dana Padget               98 Yorba Linda, CA          26.18   0.6  3 
 41 Ava Thomas                99 Chesterland, OH          26.25  -1.3  2 
 42 Alexis Rogers             99 Renton, WA               26.67   0.4  6 
 43 Kersten Douglas           98 Ofallon, IL              26.67  -1.3  2 
 44 Kya Barnes                98 Oklahoma City, OK        26.73   0.9  5 
 45 Mika Cox                  99 Blacklick, OH            27.08  -2.2  1 
 46 Kyaira Sorrells           98 Trotwood, OH             27.32  -2.2  1 
 47 Brianna Chance            98 Gooding, ID              27.39   1.7  4 
 48 Kylie Dorius              99 Saint George, UT         28.00   0.4  6 
 
200 Meter Dash 15-16 Division Girls
=====================================================================
       Nat'l: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Candace Hill              99 Stockbridge, GA          23.56  -2.0 
  2 Lynna Irby                98 Indianapolis, IN         24.07  -2.0 
  3 Serenity Douglas          98 Snellville, GA           24.43  -2.0 
  4 Tamara Clark              99 High Point, NC           24.45  -2.0 
  5 Catera Thomas             98 Jackson, MS              24.86  -2.0 
  6 Milan Young               99 Richmond, TX             25.18  -2.0 
  7 Lauren White              98 Raleigh, NC              25.33  -2.0 
  8 Janie Oconnor             98 Zachary, LA              27.36  -2.0 
 
400 Meter Dash 15-16 Division Girls
===================================================================
       Nat'l: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Aaliyah Miller            98 Mckinney, TX             55.29Q  6 
  2 Serenity Douglas          98 Snellville, GA           55.61Q  7 
  3 Dnia Freeman              99 Temple Hills, MD         55.70Q  2 
  4 Catera Thomas             98 Jackson, MS              55.71Q  5 
  5 Tarah Young               98 Albany, GA               55.81Q  4 
  6 Samantha Watson           99 Rochester, NY            55.88Q  1 
  7 Savyon Toombs             98 Valdosta, GA             57.12Q  3 
  8 Paris Perkins             98 Memphis, TN              55.79Q  2 
  9 McKinley McNeill          98 Kernersville, NC         56.50Q  7 
 10 Mikayla Nolen-Revera      99 Marina, CA               56.72Q  5 
 11 Gwendolyn Thompson        98 Carrollton, TX           57.30Q  4 
 12 Nya'H Whitted             98 Orlando, FL              57.40Q  6 
 13 Natashia Jackson          98 Houston, TX              57.58Q  3 
 14 Paige Kimble              98 Pearland, TX             58.66Q  1 
 15 Nicole Stephens           98 Issaquah, WA             55.88Q  2 
 16 Lydia Gamble              98 Durham, NC               57.50Q  5 
 17 Daisha Stephens           98 Logansport, LA           57.58Q  6 
 18 Jolize Frank              99 San Diego, CA            57.64Q  3 
 19 Maya Jackson              98 Auburn, WA               57.78Q  7 
 20 Teona Spivey              98 Conroe, TX               58.07Q  4 
 21 Savaun Paige              98 Cibolo, TX               59.36Q  1 
 22 Darionne Gibson           98 Converse, TX             57.57q  5 
 23 Heide Baron               98 Colorado Springs, C      57.60q  6 
 24 Deavion Matthews          98 Dallas, TX               57.60q  2 
 25 Lamia Beard               98 Gainesville, VA          58.21   6 
 26 Ariah Mack                99 Katy, TX                 58.49   3 
 27 Elise Burdette            99 Bellevue, WA             58.58   4 
 28 Priscilla Lee             98 San Jose, CA             58.91   4 
 29 Keishawna Scott           99 Houston, TX              59.14   7 
 30 Onome Ugbisien            99 Tucson, AZ               59.41   1 
 31 Emerald Bowens            99 Highland, CA             59.51   3 
 32 Alyssa Duval              98 Omaha, NE                59.60   5 
 33 Camryn Cook               99 Sacramento, CA           59.98   4 
 34 Beyonce' Haseley          98 Bronx, NY              1:00.02   7 
 35 Chi Vo                    99 Tulsa, OK              1:00.10   7 
 36 Kelly Penney              98 Denver, CO             1:00.61   2 
 37 Chasz Wells               98 Harvey, IL             1:00.83   2 
 38 Mika Cox                  99 Blacklick, OH          1:00.95   1 
 39 Elizabeth Hinojosa        99 El Paso, TX            1:01.04   4 
 40 Scarlett Hill             99 Bellevue, NE           1:01.07   6 
 41 Courtney Owens            99 Blacklick, OH          1:01.12   2 
 42 Alexis Rogers             99 Renton, WA             1:01.28   5 
 43 Kya Barnes                98 Oklahoma City, OK      1:01.63   1 
 44 Elizabeth Larkin          99 Centerport, NY         1:01.68   2 
 45 Ava Thomas                99 Chesterland, OH        1:02.13   3 
 46 Kalie Black               98 Fountain, CO           1:02.30   7 
 47 Courtney Williams         98 New Castle, DE         1:02.47   4 
 48 Jadyn Lewis               99 Alexander, AR          1:02.53   6 
 49 Camille Singleton         99 Houston, TX            1:03.09   5 
 50 Sarah Buckley             99 Mineola, NY            1:03.29   3 
 51 Crystal Ragin             98 New Castle, DE         1:03.45   1 
 52 Alexis Riley              99 Omaha, NE              1:03.60   3 
 53 Joia Allen                99 Trotwood, OH           1:04.74   5 
 54 Alexis Olds               98 Washington, UT         1:05.41   7 
 55 Kylie Dorius              99 Saint George, UT       1:05.46   6 
 
400 Meter Dash 15-16 Division Girls
===================================================================
       Nat'l: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    Name                    Year Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Samantha Watson           99 Rochester, NY            54.82Q  3 
  2 Serenity Douglas          98 Snellville, GA           54.94Q  2 
  3 Catera Thomas             98 Jackson, MS              55.75Q  1 
  4 Tarah Young               98 Albany, GA               55.10Q  2 
  5 Aaliyah Miller            98 Mckinney, TX             55.84Q  3 
  6 Dnia Freeman              99 Temple Hills, MD         55.88Q  1 
  7 Paris Perkins             98 Memphis, TN              55.74q  2 
  8 Mikayla Nolen-Revera      99 Marina, CA               55.92q  1 
  9 Nicole Stephens           98 Issaquah, WA             56.10   1 
 10 McKinley McNeill          98 Kernersville, NC         56.31   1 
 11 Gwendolyn Thompson        98 Carrollton, TX           56.57   2 
 12 Daisha Stephens           98 Logansport, LA           56.62   2 
 13 Savyon Toombs             98 Valdosta, GA             57.06   3 
 14 Paige Kimble              98 Pearland, TX             57.71   2 
 15 Nya'H Whitted             98 Orlando, FL              57.72   3 
 16 Darionne Gibson           98 Converse, TX             57.74   1 
 17 Heide Baron               98 Colorado Springs, C      57.94   2 
 18 Jolize Frank              99 San Diego, CA            58.04   3 
 19 Lydia Gamble              98 Durham, NC               58.31   1 
 19 Deavion Matthews          98 Dallas, TX               58.31   3 
 21 Teona Spivey              98 Conroe, TX               58.33   2 
 22 Savaun Paige              98 Cibolo, TX               58.85   1 
 23 Natashia Jackson          98 Houston, TX              58.99   3 
 24 Maya Jackson              98 Auburn, WA               59.74   3 
 
400 Meter Dash 15-16 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Serenity Douglas          98 Snellville, GA           53.99  
  2 Aaliyah Miller            98 Mckinney, TX             54.82  
  3 Samantha Watson           99 Rochester, NY            54.94  
  4 Catera Thomas             98 Jackson, MS              55.37  
  5 Tarah Young               98 Albany, GA               55.54  
  6 Paris Perkins             98 Memphis, TN              55.78  
  7 Mikayla Nolen-Revera      99 Marina, CA               56.04  
  8 Dnia Freeman              99 Temple Hills, MD         56.25  
 
800 Meter Run 15-16 Division Girls
===================================================================
       Nat'l: N 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
     JO Meet: J 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Samantha Watson           99 Rochester, NY          2:12.59Q  3 
  2 Erin Ripple               99 Seattle, WA            2:14.53Q  4 
  3 Halle McClintock          99 Missouri City, TX      2:17.20Q  1 
  4 Imani Boggan              99 Lafayette, CA          2:17.84Q  2 
  5 Aaliyah Miller            98 Mckinney, TX           2:14.82q  3 
  6 Aiyanna Crawford          98 Monroeville, PA        2:15.40q  4 
  7 Drianna Mustin            98 Glendale, AZ           2:16.25q  3 
  8 Claire Theis              98 Kingman, KS            2:18.05q  2 
  9 Dinah Murphy              99 Houston, TX            2:18.15   1 
 10 Kiera Washington          98 Stone Mountain, GA     2:18.32   2 
 11 Jean Jenkins              98 Houston, TX            2:18.56   2 
 12 Ayanna Johnson            99 Upper Marlboro, MD     2:18.93   3 
 13 Avryl Johnson             99 Libertyville, IL       2:19.14   1 
 14 Sydney Gandy              98 Katy, TX               2:19.41   1 
 15 Paris Perkins             98 Memphis, TN            2:21.20   1 
 16 Priscilla Lee             98 San Jose, CA           2:21.52   2 
 17 G'Jasmyne Butler          98 Raleigh, NC            2:21.53   4 
 18 Emma Milburn              99 Lake Forest, IL        2:21.93   3 
 19 Taylor Hayes              99 Grand Prairie, TX      2:23.21   4 
 20 Kimberly Fohrd            98 Clarence, NY           2:23.55   3 
 21 Chi Vo                    99 Tulsa, OK              2:23.99   4 
 22 Sarah Hart                98 Renton, WA             2:24.32   3 
 23 Kristin Fairey            98 Mt Pleasant, SC        2:24.36   1 
 24 Janae Simoneaux           98 Katy, TX               2:24.63   2 
 25 Bethany Clowers           99 Redmond, WA            2:25.22   2 
 26 Carolyn Wilson            99 Thousand Oaks, CA      2:26.09   2 
 27 Laura Panteau             98 Long Beach, CA         2:27.79   4 
 28 Elizabeth Larkin          99 Centerport, NY         2:28.46   1 
 29 Maerys Joseph             98 Donaldsonville, LA     2:28.86   4 
 30 Emma Seiders              99 Silver Creek, NY       2:29.54   4 
 31 Elysabeth Lamoureux       99 Bremerton, WA          2:32.25   4 
 32 Berenice Lizarraga        99 Chandler, AZ           2:32.57   2 
 33 Kayla Carter              98 Bixby, OK              2:33.26   3 
 34 Ellee London              99 Bothell, WA            2:34.73   3 
 35 Flora Naylor              99 San Antonio, TX        2:35.18   3 
 36 Taylor Bode               99 Leander, TX            2:36.03   2 
 37 Annicka McDonald          98 Windsor, CT            2:36.72   1 
 38 Ansley Goode              98 Conyers, GA            2:41.51   4 
 39 Trinity Capdeville        99 Jennings, LA           2:43.05   1 
 40 Taylor Hurst              99 Clinton, LA            2:44.69   1 
 41 Earon Ervin               99 LoS Angeles, CA        2:58.16   4 
 
800 Meter Run 15-16 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
     JO Meet: J 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Aaliyah Miller            98 Mckinney, TX           2:06.28  
  2 Samantha Watson           99 Rochester, NY          2:06.35  
  3 Erin Ripple               99 Seattle, WA            2:10.98  
  4 Drianna Mustin            98 Glendale, AZ           2:13.84  
  5 Halle McClintock          99 Missouri City, TX      2:16.37  
  6 Claire Theis              98 Kingman, KS            2:17.93  
  7 Imani Boggan              99 Lafayette, CA          2:17.97  
  8 Aiyanna Crawford          98 Monroeville, PA        2:22.38  
 
1500 Meter Run 15-16 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
     JO Meet: J 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Erin Ripple               99 Seattle, WA            4:45.62Q 
  2 Avryl Johnson             99 Libertyville, IL       4:50.27Q 
  3 Emma Milburn              99 Lake Forest, IL        4:47.40Q 
  4 Tierney Winter            98 Waterville, MN         4:54.87Q 
  5 Savanna Craig             98 Vancouver, WA          4:49.29Q 
  6 G'Jasmyne Butler          98 Raleigh, NC            5:00.51Q 
  7 Sarah Hart                98 Renton, WA             4:53.65Q 
  8 Kristin Fairey            98 Mt Pleasant, SC        5:05.17Q 
  9 Jean Jenkins              98 Houston, TX            4:59.35q 
 10 Madeline McLain           99 York, PA               5:01.94q 
 11 Gracie Long               99 Port Angeles, WA       5:05.42q 
 12 Danielle Drogosch         99 Allen, TX              5:06.33q 
 13 Alyssa Herrera            99 Mesquite, TX           5:09.45  
 14 Keleah Shell              99 Nashville, TN          5:10.29  
 15 Caitlin Shepard           98 Lake Zurich, IL        5:10.30  
 16 Natalie Platil            99 Thornton, CO           5:10.64  
 17 Sarah Wiegman             99 Highland, IL           5:12.07  
 18 Chi Vo                    99 Tulsa, OK              5:12.63  
 19 Flora Naylor              99 San Antonio, TX        5:13.01  
 20 Britney Johnson           99 Derry, NH              5:14.41  
 21 Camille Henderson         98 Mission, KS            5:14.98  
 22 Gabriela Pineda-Domingue  99 Albuquerque, NM        5:18.69  
 23 Janae Simoneaux           98 Katy, TX               5:18.76  
 24 Alyssa Schroeder          99 Austin, TX             5:20.79  
 25 Briana Rideaux            99 Lake Charles, LA       5:21.85  
 26 Kristen Jones             99 Round Rock, TX         5:25.28  
 27 Lindsey Anderson          99 Abilene, KS            5:26.63  
 28 Glenda Tutt               98 Atlanta, GA            5:32.49  
 29 Katie Jennings            98 Tomball, TX            5:35.98  
 30 Isabelle Caron            99 Lake Arthur, LA        5:38.15  
 31 Caelan MacDonald          99 Jefferson Hills, PA    5:38.66  
 32 Sage Daughton             98 Rochester, NY          5:39.65  
 33 Isabelle Sajonia          99 Gaithersburg, MD       5:40.63  
 34 Malika Reviere            99 Chattanooga, TN        5:41.22  
 35 Rebekah Wynn              99 Union City, GA         5:44.89  
 36 Faith Carpenter           98 Columbus, GA           5:49.60  
 
1500 Meter Run 15-16 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
     JO Meet: J 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Erin Ripple               99 Seattle, WA            4:39.31  
  2 Savanna Craig             98 Vancouver, WA          4:46.26  
  3 Avryl Johnson             99 Libertyville, IL       4:49.19  
  4 Tierney Winter            98 Waterville, MN         4:50.83  
  5 Emma Milburn              99 Lake Forest, IL        4:53.03  
  6 G'Jasmyne Butler          98 Raleigh, NC            4:54.28  
  7 Jean Jenkins              98 Houston, TX            4:59.93  
  8 Sarah Hart                98 Renton, WA             5:01.02  
  9 Gracie Long               99 Port Angeles, WA       5:05.14  
 10 Madeline McLain           99 York, PA               5:06.54  
 11 Danielle Drogosch         99 Allen, TX              5:12.38  
 12 Kristin Fairey            98 Mt Pleasant, SC        5:19.51  
 
3000 Meter Run 15-16 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1                
     JO Meet: J 9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Taylor Price              98 Missouri City, TX     10:41.52  
  2 Jessica Monali            98 Missouri City, TX     10:46.54  
  3 Madison Fruchey           98 Huntertown, IN        10:50.20  
  4 Natalie Platil            99 Thornton, CO          11:12.35  
  5 Madeline McLain           99 York, PA              11:15.84  
  6 Emma Kate Holdbrooks      98 Winfield, AL          11:18.64  
  7 Imani Williams            99 Richmond, TX          11:21.75  
  8 Gracie Long               99 Port Angeles, WA      11:24.42  
  9 Sarena Meier              99 Mankato, KS           11:24.57  
 10 Lianna Tirado             99 Lancaster, PA         11:28.30  
 11 Britney Johnson           99 Derry, NH             11:28.93  
 12 McKenzie Hargrove         99 12-Unattache          11:29.08  
 13 Tara Mayes                99 Houston, TX           11:31.44  
 14 Taylor Hayes              99 Grand Prairie, TX     11:36.85  
 15 Alyssa Schroeder          99 Austin, TX            11:37.38  
 16 Gabriela Pineda-Domingue  99 Albuquerque, NM       11:37.87  
 17 Alyssa Herrera            99 Mesquite, TX          11:38.58  
 18 Briana Rideaux            99 Lake Charles, LA      12:05.47  
 19 Mary Rose Vu              99 Mercer Island, WA     12:09.45  
 20 Sophia Gullo              98 07-Unattache          12:11.86  
 21 Caelan MacDonald          99 Jefferson Hills, PA   12:12.31  
 22 Cassidy Cummings          98 Doyline, LA           12:22.49  
 23 Sarah Wiegman             99 Highland, IL          12:23.27  
 24 Skylar Sheffield          98 Casper, WY            12:25.21  
 25 Kelsey Glover             98 Myrtle Beach, SC      12:27.15  
 26 Katie Jennings            98 Tomball, TX           12:31.73  
 27 Ariel McGaffey            99 Bossier City, LA      12:45.93  
 28 Katy Nunez                99 Harvey, LA            13:05.12  
 29 Isabelle Sajonia          99 Gaithersburg, MD      13:13.80  
 30 Ellie Hudson              98 Atlanta, GA           14:35.94  
 
100 Meter Hurdles 15-16 Division Girls
========================================================================
       Nat'l: N 13.80  7/29/2012   Quenee Dale, 05-Michigan                    
     JO Meet: J 13.80  7/29/2012   Quenee Dale, 05-Michigan                    
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Cha'Mia Rothwell          98 Durham, NC               14.05Q  1.4  6 
  2 Gabriele Cunningham       98 Charlotte, NC            14.35Q -0.7  5 
  3 Milan Young               99 Richmond, TX             14.40Q -1.5  3 
  4 Zoe Gilbertson            99 Thornton, CO             14.62Q -1.1  1 
  5 Tonea Marshall            98 Arlington, TX            14.62Q -0.7  4 
  6 Shellbi Chapman           98 Raleigh, NC              14.68Q -1.7  2 
  7 Javlyn Cameron            99 Houston, TX              14.14q  1.4  6 
  8 Kayla Moore               99 Burlington, NC           14.63q -1.1  1 
  9 Kyla Glenn                99 Cedar Hill, TX           14.67  -0.7  5 
 10 Ivone Walker              98 Arlington, TX            14.71  -1.5  3 
 11 G'Auna Edwards            99 Spring, TX               14.72  -0.7  5 
 12 Shayla Broughton          98 Brooklyn, NY             14.73  -0.7  4 
 13 Destinee Rocker           99 Covington, GA            14.95  -0.7  5 
 14 Kennedy Bailey            99 Cypress, TX              15.05  -1.5  3 
 15 Naomi Taylor              98 Webster, TX              15.08  -1.1  1 
 16 Tieara McPherson-Norman   98 Gladstone, OR            15.13   1.4  6 
 17 Rhyan Pettaway            98 Castle Pines, CO         15.15  -1.7  2 
 18 Ariel Okorie              98 Waynesville, MO          15.21  -1.7  2 
 19 Camri Austin              98 Arlington, TX            15.32  -1.7  2 
 20 Erin Marsh                99 Buford, GA               15.36  -0.7  4 
 21 China Simmons             98 Litchfield Park, AZ      15.38   1.4  6 
 22 Elinor Jones Toutant      98 Seattle, WA              15.67  -0.7  5 
 23 Leondra Correia           98 Germantown, MD           15.69  -1.1  1 
 24 Aleksandra Anderson       98 Commerce City, CO        15.70  -1.1  1 
 25 Ivie Eboigbodin           98 Tracy, CA                15.78  -1.7  2 
 26 Victoria Wayne            98 Baton Rouge, LA          15.85   1.4  6 
 27 Kristen LaCosse           98 Crown Point, IN          15.93  -1.5  3 
 28 Alana Morrow              98 Rochester, NY            16.10  -1.1  1 
 29 Joelle Ataessien          98 Chicago, IL              16.36  -1.5  3 
 30 Kaylee Carter             98 Saint George, UT         16.47  -0.7  5 
 31 Danai Metoyer             99 Prairieville, LA         16.51  -1.7  2 
 32 Autumm Jontz              99 Omaha, NE                16.67   1.4  6 
 33 Abigail Lake              98 Irwin, PA                16.68  -1.5  3 
 34 Jalisha Hill              98 Vicksburg, MS            16.77  -0.7  4 
 35 Alivia Ash                99 Merrillville, IN         16.82  -1.7  2 
 36 Soren Umali               99 Downers Grove, IL        16.89  -1.1  1 
 37 Caila Tongco              99 Kent, WA                 16.98  -0.7  4 
 38 Joia Allen                99 Trotwood, OH             17.05  -0.7  5 
 39 Jahmelah Maat-Hotep       99 Pasadena, CA             17.09  -1.5  3 
 40 Kamare Ways               99 Macon, GA                17.11   1.4  6 
 41 Josephine Simon           99 Ridgefield, CT           17.14  -1.7  2 
 42 Nina Milligan             98 Los Angeles, CA          17.43  -1.5  3 
 43 Claire Luallen            99 Maumelle, AR             17.86  -0.7  4 
 44 Ava Thomas                99 Chesterland, OH          18.11  -1.1  1 
 45 Victoria Czarnecki        98 Greensburg, PA           18.61  -0.7  4 
 46 Jahelle Cato              98 Douglasville, GA         19.07  -0.7  4 
 
100 Meter Hurdles 15-16 Division Girls
=====================================================================
       Nat'l: N 13.80  7/29/2012   Quenee Dale, 05-Michigan                    
     JO Meet: J 13.80  7/29/2012   Quenee Dale, 05-Michigan                    
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Cha'Mia Rothwell          98 Durham, NC               14.03  -1.8 
  2 Milan Young               99 Richmond, TX             14.14  -1.8 
  3 Tonea Marshall            98 Arlington, TX            14.19  -1.8 
  4 Shellbi Chapman           98 Raleigh, NC              14.46  -1.8 
  5 Javlyn Cameron            99 Houston, TX              14.56  -1.8 
  6 Gabriele Cunningham       98 Charlotte, NC            14.57  -1.8 
  7 Kayla Moore               99 Burlington, NC           14.80  -1.8 
  8 Zoe Gilbertson            99 Thornton, CO             14.93  -1.8 
 
400 Meter Hurdles 15-16 Division Girls
===================================================================
       Nat'l: N 57.87  7/1/2005    Ebony Collins, Quiet Fire                   
     JO Meet: J 58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                   
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Amber Tanner              98 Brentwood, TN          1:02.05Q  6 
  2 Erin Marsh                99 Buford, GA             1:02.42Q  4 
  3 Monica Mosley             98 Clinton, MS            1:03.45Q  3 
  4 Shellbi Chapman           98 Raleigh, NC            1:03.61Q  5 
  5 Ty'mesha Nabors           98 Vicksburg, MS          1:04.88Q  2 
  6 Miracle Grant             99 Mesquite, TX           1:05.52Q  1 
  7 Kristen LaCosse           98 Crown Point, IN        1:04.12q  4 
  8 China Simmons             98 Litchfield Park, AZ    1:04.16q  4 
  9 Hailey Williams           98 Houston, TX            1:04.22   5 
 10 Javlyn Cameron            99 Houston, TX            1:04.91   6 
 11 Ashlyn Dobson             98 Baytown, TX            1:04.95   3 
 12 Jahelle Cato              98 Douglasville, GA       1:05.38   2 
 13 Tianna Terrell            98 Colorado Springs, C    1:06.07   2 
 14 Amillieon Smith           98 Greensboro, NC         1:06.16   1 
 15 Kamare Ways               99 Macon, GA              1:06.28   1 
 16 Tieara McPherson-Norman   98 Gladstone, OR          1:06.29   5 
 17 Lauren Laurent            98 Duncanville, TX        1:06.82   6 
 18 Lindsay Lewis             98 Lanham, MD             1:07.21   3 
 19 Torri Weathers            98 Harrisburg, NC         1:07.33   2 
 20 Kiera Washington          98 Stone Mountain, GA     1:07.41   6 
 21 Caroline Pruitt           99 Allen, TX              1:07.41   1 
 22 Jasmine Dansby            99 Mckinney, TX           1:07.45   3 
 23 Victoria Wayne            98 Baton Rouge, LA        1:07.58   4 
 24 Savannah Long             98 Dekalb, IL             1:07.81   4 
 25 Kylee Poague              98 Salina, KS             1:08.17   4 
 26 Hannah Seiders            98 Silver Creek, NY       1:08.28   6 
 27 Brandi Mcgrady            99 Kennesaw, GA           1:08.29   5 
 28 Kennedy Bailey            99 Cypress, TX            1:08.35   1 
 29 Joia Allen                99 Trotwood, OH           1:08.69   2 
 30 Madison Walker            98 Rochester, NY          1:09.06   6 
 31 Jahmelah Maat-Hotep       99 Pasadena, CA           1:09.47   2 
 32 Nina Milligan             98 Los Angeles, CA        1:09.61   1 
 33 Gabrielle Patten          98 Renton, WA             1:10.58   6 
 34 Aleksandra Anderson       98 Commerce City, CO      1:10.58   3 
 35 Caila Tongco              99 Kent, WA               1:10.81   5 
 36 Abigail Lake              98 Irwin, PA              1:11.15   2 
 37 Ally Swaim                99 Vilonia, AR            1:11.96   5 
 38 Dejah Campbell            99 Swansea, IL            1:12.61   3 
 39 Madison Bridges           99 Hawthorn Woods, IL     1:12.67   1 
 40 Deanna Martin             99 Manchester, NJ         1:13.21   4 
 41 Devre Newby               98 Woodward, OK           1:13.27   5 
 42 Kamille Ellis             98 Tulsa, OK              1:13.38   1 
 43 Eden Carter               99 Houston, TX            1:14.00   3 
 44 Imani Hanson              99 El Paso, TX            1:15.82   3 
 45 Autumm Jontz              99 Omaha, NE              1:17.88   2 
 46 Victoria Wesley           98 Vallejo, CA            1:19.56   4 
 
400 Meter Hurdles 15-16 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 57.87  7/1/2005    Ebony Collins, Quiet Fire                   
     JO Meet: J 58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Erin Marsh                99 Buford, GA             1:00.64  
  2 Monica Mosley             98 Clinton, MS            1:02.98  
  3 Shellbi Chapman           98 Raleigh, NC            1:03.56  
  4 Amber Tanner              98 Brentwood, TN          1:03.57  
  5 Kristen LaCosse           98 Crown Point, IN        1:03.72  
  6 China Simmons             98 Litchfield Park, AZ    1:04.29  
  7 Miracle Grant             99 Mesquite, TX           1:05.83  
  8 Ty'mesha Nabors           98 Vicksburg, MS          1:07.47  
 
2000 Meter Steeplechase 15-16 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 6:56.97  7/22/2008   Eleanor Fulton, 32 Zoom                   
     JO Meet: J 6:56.97  7/22/2008   Eleanor Fulton, 32 Zoom                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Savanna Craig             98 Vancouver, WA          7:04.39  
  2 Tori Martin               99 Reidsville, NC         7:34.91  
  3 Alyssa Herrera            99 Mesquite, TX           7:37.78  
  4 Maya Glasgow              98 Austin, TX             7:40.89  
  5 Madison Fruchey           98 Huntertown, IN         7:48.39  
  6 Britney Johnson           99 Derry, NH              7:57.28  
  7 Victoria Fahrenholz       98 Penfield, NY           7:57.53  
  8 Andrea Abeyta             99 El Paso, TX            8:00.50  
  9 McKenzie Angus            98 Penfield, NY           8:09.33  
 10 Kelsie Canessa            99 Penfield, NY           8:10.32  
 11 Bethany Clowers           99 Redmond, WA            8:16.37  
 12 Kristen Jones             99 Round Rock, TX         8:18.22  
 13 Sophia Gullo              98 07-Unattache           8:19.03  
 14 Victoria Valka            98 Spring, TX             8:35.64  
 15 Skylar Sheffield          98 Casper, WY             8:36.19  
 16 Serena Montgomery         99 Spring, TX             8:56.87  
 17 Claire Lukacs             99 Fredericksburg, TX     8:56.92  
 18 Victoria Wesley           98 Vallejo, CA            9:04.86  
 19 Haley Click               98 Lake Forest, IL        9:10.43  
 20 Katy Nunez                99 Harvey, LA             9:13.66  
 21 Italiana Turner           98 Calumet Park, IL       9:32.66  
 22 Kaislyn Lyons             99 Spring, TX             9:35.57  
 23 Sarah Spence              99 Florence, SC           9:41.93  
 24 Cameron Vitela            98 Spicewood, TX          9:42.50  
 25 Priyanka Vatturi          99 Union City, CA         9:50.40  
 
4x100 Meter Relay 15-16 Division Girls
===================================================================
       Nat'l: N 45.45  7/30/2006   Quiet Fire, Greensboro, NC                  
     JO Meet: J 45.51  7/26/2008   26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T         
                       K Mallard, T Hines, J Mergerson, A Collier        
    Team                                                Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 03-Carolina Elite Track and Fi  'A'                   47.12Q  4 
     1) Bryanna Saunders 99             2) Lauren White 98                
     3) Lydia Gamble 98                 4) Taylor Scott 99                
  2 12-Cedar Hill Blaze Track Club  'A'                   47.24Q  2 
     1) BreAyna Johnson 98              2) Danyel White 98                
     3) Jazmyn Shumaker 99              4) Kyla Glenn 99                  
  3 06-New Era TC  'A'                                    47.41Q  3 
     1) Dakota Williams 98              2) Janie Oconnor 98               
     3) Nique-Deah Griffin 98           4) Rikianne Patterson 99          
  4 04-Dyamic Speed Elite  'A'                            47.45Q  5 
     1) Candace Hill 99                 2) Destinee Rocker 99             
     3) Reyna McFadden 99               4) Zuri Sweeney 98                
  5 03-Glenarden Track Club  'A'                          47.61Q  1 
     1) Alexis Postell 99               2) Gabriella Johnson 99           
     3) Harleigh White 99               4) Latrease Magwood 98            
  6 16-My Stars Youth  'A'                                47.56q  4 
     1) Ariana Pulido-Ealy 99           2) Kattiana Pulido-Ealy 99        
     3) Keishawna Scott 99              4) Milan Young 99                 
  7 16-Track Houston  'A'                                 47.63q  1 
     1) Charity Thomas 98               2) Essance Sample 98              
     3) Javlyn Cameron 99               4) Whitney Ochiam 99              
  8 04-Sapphire - Ruff Riders Trac  'A'                   47.74q  2 
     1) China Terrell 99                2) Tiara Williams 99              
     3) Savyon Toombs 98                4) Tarah Young 98                 
  9 12-Lancaster Lightning Ytc  'A'                       47.77   3 
     1) Braejah Washington 99           2) Diona Warren 99                
     3) Kira White 98                   4) Lauren Laurent 98              
 10 16-Track Houston  'B'                                 48.34   5 
     1) Kennedae Hollier 98             2) Morgan Davis 98                
     3) Nia Williams 98                 4) Samara Hodges 98               
 11 14-Umoja TC  'A'                                      48.37   1 
     1) Rachael Estell 99               2) Taylor Johnson 98              
     3) Mikayla Nolen-Revera 99         4) Nina Lux 98                    
 12 06-Ms Trackstars  'A'                                 48.54   5 
     1) Catera Thomas 98                2) Gabrielle Dear 99              
     3) Jalen Jamison 98                4) Monica Mosley 98               
 13 16-Texas Storm Track Club  'A'                        48.55   5 
     1) Jamaris Stephen 98              2) Mya Lloyd 99                   
     3) Taylar Prier 98                 4) TraShauna Hardy 98             
 14 12-North Texas Cheetahs  'A'                          48.69   2 
     1) Sha'vonne Jackson 98            2) Sydney Harris 99               
     3) Tori Hardy 98                   4) Zaria Whittaker 98             
 15 12-Elite of Mesquite Track Clu  'A'                   48.72   2 
     1) Mikayla Kennedy 99              2) Kaylor Harris 98               
     3) Lyric Choice 98                 4) Miracle Grant 99               
 16 03-Track Xplosion  'A'                                48.96   3 
     1) Asya Macon 98                   2) Kaila Lewis 98                 
     3) Kleo Torres 98                  4) Kylia Wright 98                
 17 12-Team Quest  'A'                                    49.16   4 
     1) Chelsey Cole 99                 2) Genesis Turman 98              
     3) Kynna Gamble 98                 4) Serena McArthur 98             
 18 14-Beast Athletic Performance  'A'                    49.29   5 
     1) Alexis Lockard 98               2) Ivie Eboigbodin 98             
     3) Julia Price 98                  4) Pamela White 98                
 19 06-Gulf Coast Elite Track Club  'A'                   49.41   1 
     1) Athina Amanor 98                2) Erione Woods 98                
     3) Jazmin Braggs 98                4) Mikayla Murray 99              
 20 03-Usa-Ja  'A'                                        49.46   4 
     1) Alexis Doon 98                  2) Lauren Morgan 99               
     3) Nikki Nuama 98                  4) Precious Igwebuike 98          
 21 08-Bellevue Recreation Youth T  'A'                   49.55   1 
     1) Alyssa Duval 98                 2) Scarlett Hill 99               
     3) Caitlyn Cotton 98               4) Marissa Pope 98                
 22 16-Tigers Youth Track Club  'A'                       49.58   5 
     1) Ashia Young 98                  2) Natashia Jackson 98            
     3) Reina Ryan 99                   4) Sherrell Bradford 98           
 23 08-Eagles Wings  'A'                                  49.68   2 
     1) Chanelle Waters 98              2) Chauntel Fleming 99            
     3) Jada Lewis 99                   4) Jia Lewis 99                   
 23 02-Future Stars Athletics  'A'                        49.68   3 
     1) Genaya Johnson 98               2) Jayda Berry 99                 
     3) Keshya Jones 99                 4) Tyshayla Brooks 99             
 25 05-Pacesetters  'A'                                   49.98   3 
     1) Winnie Labissiere 98            2) Gana Lopez 98                  
     3) Imani Hence 99                  4) Tylar Mixon 98                 
 26 10-Speed T&F  'A'                                     50.02   4 
     1) Brittany Fuchs 99               2) Caitlyn Bradley 99             
     3) Heide Baron 98                  4) Michaela Moore 99              
 27 10-El Paso Wings Track Club  'A'                      50.62   4 
     1) Ariadna Perez 99                2) Elizabeth Hinojosa 99          
     3) Jade Williams 99                4) Veronica Alvarez 99            
 28 03-Firebirds Track Club  'A'                          50.90   1 
     1) Keila Robertson 98              2) Lananda Correia 99             
     3) Leondra Correia 98              4) Stephanie Davis 99             
 29 02-First State Destroyers TC  'A'                     50.94   5 
     1) Cierra Alleyne 99               2) Lauryn Denson 99               
     3) Courtney Williams 98            4) Crystal Ragin 98               
 30 02-Flower City TC  'A'                                51.60   2 
     1) Abby Frank 98                   2) Alana Morrow 98                
     3) Camille Dixon 98                4) Imani Obieke 98                
 31 11-Quickfeet TC  'A'                                  51.73   2 
     1) Alexis Olds 98                  2) Kaylee Carter 98               
     3) Kylie Dorius 99                 4) Starlee Woodbury 98            
 32 10-Team Bliss TC  'A'                                 52.91   4 
     1) Gabrielle Gandara 99            2) Imani Hanson 99                
     3) Jourdin Bailey 98               4) Thalia Watters 99              
 33 09-3d Elite Student Athletes  'A'                     53.50   1 
     1) Brielle Terrell 98              2) Daiziah Chambers 98            
     3) Jalen Milligan 98               4) Kamille Ellis 98               
 34 07-Lvsc  'A'                                          55.50   5 
     1) Abigail Freeman 99              2) Brittany Hollie 99             
     3) Jocelyn Nelson 99               4) Jade Davis 99                  
 35 13-Speed Unlimited  'A'                               56.81   3 
     1) Sarah Hart 98                   2) Ciara DeGraff 98               
     3) Maria Mikulak 98                4) Olivia Schlosstein 99          
 -- 04-Sapphire - Ruff Riders Trac  'B'                      DQ   3  zone 1 violation
     1) Alexious Potters 99             2) Danairea Melvin 99             
     3) Hayley Respress 98              4) Shakyra Horton 98              
 
4x100 Meter Relay 15-16 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 45.45  7/30/2006   Quiet Fire, Greensboro, NC                  
     JO Meet: J 45.51  7/26/2008   26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T         
                       K Mallard, T Hines, J Mergerson, A Collier        
    Team                                                 Finals 
================================================================
Finals
  1 12-Cedar Hill Blaze Track Club  'A'                   46.58  
     1) BreAyna Johnson 98              2) Danyel White 98                
     3) Jazmyn Shumaker 99              4) Kyla Glenn 99                  
  2 04-Dyamic Speed Elite  'A'                            46.58  
     1) Candace Hill 99                 2) Destinee Rocker 99             
     3) Reyna McFadden 99               4) Zuri Sweeney 98                
  3 06-New Era TC  'A'                                    47.27  
     1) Dakota Williams 98              2) Janie Oconnor 98               
     3) Nique-Deah Griffin 98           4) Rikianne Patterson 99          
  4 03-Carolina Elite Track and Fi  'A'                   47.34  
     1) Bryanna Saunders 99             2) Lauren White 98                
     3) Lydia Gamble 98                 4) Taylor Scott 99                
  5 16-My Stars Youth  'A'                                47.44  
     1) Ariana Pulido-Ealy 99           2) Kattiana Pulido-Ealy 99        
     3) Keishawna Scott 99              4) Milan Young 99                 
  6 16-Track Houston  'A'                                 47.50  
     1) Charity Thomas 98               2) Essance Sample 98              
     3) Javlyn Cameron 99               4) Whitney Ochiam 99              
  7 04-Sapphire - Ruff Riders Trac  'A'                   47.51  
     1) China Terrell 99                2) Tiara Williams 99              
     3) Savyon Toombs 98                4) Tarah Young 98                 
  8 03-Glenarden Track Club  'A'                          47.61  
     1) Alexis Postell 99               2) Gabriella Johnson 99           
     3) Harleigh White 99               4) Latrease Magwood 98            
 
4x400 Meter Relay 15-16 Division Girls
===================================================================
       Nat'l: N 3:38.37  7/30/2000   United Stars, Philadelphia, PA            
                         Christina Smith, Tiffany Abney, Tiffany Bradley,  
     JO Meet: J 3:38.37  7/30/2000   United Stars, Philadelphia, PA            
                         Christina Smith, Tiffany Abney, Tiffany Bradley,  
    Team                                                Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 04-Sapphire - Ruff Riders Trac  'A'                 3:51.21Q  1 
     1) Kiera Washington 98             2) Savyon Toombs 98               
     3) Tiara Williams 99               4) Tarah Young 98                 
  2 16-Houston Visions Track Club  'A'                  3:54.39Q  2 
     1) Jessica Monali 98               2) Kandice Miles 98               
     3) Lisa Egege 99                   4) Paige Kimble 98                
  3 12-Lancaster Lightning Ytc  'A'                     3:55.05Q  4 
     1) Braejah Washington 99           2) Diona Warren 99                
     3) Kira White 98                   4) Raeven Ryan 99                 
  4 16-Track Houston  'B'                               3:55.17Q  3 
     1) Dinah Murphy 99                 2) Tyler Rose 98                  
     3) Sydney Gandy 98                 4) Morgan Davis 98                
  5 16-Track Houston  'A'                               3:56.93Q  5 
     1) Charity Thomas 98               2) Whitney Ochiam 99              
     3) Kennedae Hollier 98             4) Lauryn Combs 99                
  6 03-Glenarden Track Club  'A'                        3:55.94q  3 
     1) Malana Johnson 99               2) Ayanna Johnson 99              
     3) Lindsay Lewis 98                4) Harleigh White 99              
  7 16-My Stars Youth  'A'                              3:56.29q  4 
     1) Ariana Pulido-Ealy 99           2) Kattiana Pulido-Ealy 99        
     3) Keishawna Scott 99              4) Milan Young 99                 
  8 16-Tigers Youth Track Club  'A'                     3:56.30q  1 
     1) Ashia Young 98                  2) Natashia Jackson 98            
     3) Faith Udobong 98                4) Sherrell Bradford 98           
  9 03-Usa-Ja  'A'                                      3:57.33   3 
     1) Alexis Doon 98                  2) Tamir Jacobs 98                
     3) Lauren Morgan 99                4) Precious Igwebuike 98          
 10 12-McKinney Track Attack  'A'                       3:58.18   4 
     1) Aaliyah Miller 98               2) Alexis Mcdonald 98             
     3) Ashlyn Knox 98                  4) Elona Jones 99                 
 11 14-Umoja TC  'A'                                    3:59.28   2 
     1) Taylor Johnson 98               2) Mikayla Nolen-Revera 99        
     3) Rachael Estell 99               4) Priscilla Lee 98               
 12 03-Track Xplosion  'A'                              4:00.94   5 
     1) Asya Macon 98                   2) Therrysusie Ngwe 98            
     3) Kleo Torres 98                  4) Nia Brown 98                   
 13 06-Spar TC  'A'                                     4:00.96   1 
     1) Ashlee Wyndon 99                2) Rickesha Farris 98             
     3) Daisha Stephens 98              4) Kyah Loyd 99                   
 14 12-Texas Faces  'A'                                 4:02.41   2 
     1) Diamond Roberson 98             2) London Robinson 99             
     3) Sandra Azunna 99                4) Taylor Hayes 99                
 15 03-Glenarden Track Club  'B'                        4:04.51   5 
     1) Alexis Postell 99               2) Gabriella Johnson 99           
     3) Kendrah Bullock 98              4) Kemi Maye 98                   
 16 04-Dyamic Speed Elite  'A'                          4:05.61   2 
     1) Candace Hill 99                 2) Daisha Singletary 99           
     3) Destinee Rocker 99              4) Reyna McFadden 99              
 17 08-Bellevue Recreation Youth T  'A'                 4:06.43   4 
     1) Alyssa Duval 98                 2) Caitlyn Cotton 98              
     3) Katrina Nesbit 98               4) Scarlett Hill 99               
 18 05-Pacesetters  'A'                                 4:06.79   1 
     1) Courtney Owens 99               2) Gana Lopez 98                  
     3) Imani Hence 99                  4) Mika Cox 99                    
 19 03-Charlotte Flights Track Clu  'A'                 4:07.19   5 
     1) Khai Harris 98                  2) X-Staizha Benjamin 98          
     3) Millicent McCoy 99              4) Torri Weathers 98              
 20 12-Madfrogs  'A'                                    4:07.26   3 
     1) Diana Granados 99               2) Kori Jones 99                  
     3) Kori Levingston 98              4) Kyra Collins 99                
 21 04-Quicksilver Track Club, Inc  'A'                 4:07.96   1 
     1) Alexus McKinney 98              2) Jahelle Cato 98                
     3) Nailah Underwood 99             4) Nicole Teague 98               
 22 12-A Running Start Track Club  'A'                  4:09.20   1 
     1) Samantha Lofton 98              2) Corianna Parham 98             
     3) Desiree Corbett 98              4) Lawanda Mckenzie 98            
 23 08-Eagles Wings  'A'                                4:09.29   5 
     1) Chanelle Waters 98              2) Chauntel Fleming 99            
     3) Jada Lewis 99                   4) Jia Lewis 99                   
 24 04-Sapphire - Ruff Riders Trac  'B'                 4:09.99   2 
     1) Alexious Potters 99             2) Jasmine Hughes 99              
     3) Danairea Melvin 99              4) Hayley Respress 98             
 25 07-Trackmyspeed  'A'                                4:12.69   3 
     1) Amari Windom-McCaskill 98       2) Kaira Ballard 98               
     3) Savannah Long 98                4) Soren Umali 99                 
 26 02-First State Destroyers TC  'A'                   4:13.62   3 
     1) Ariona Thornton 99              2) Courtney Williams 98           
     3) Lauryn Denson 99                4) Ranay Wilson 98                
 27 09-Dashers Track Club  'A'                          4:14.10   4 
     1) Amaria Byrd 99                  2) Dejah Campbell 99              
     3) Kersten Douglas 98              4) Taliah Reese 99                
 28 06-Gulf Coast Elite Track Club  'A'                 4:15.49   2 
     1) Athina Amanor 98                2) Erione Woods 98                
     3) Jazmin Braggs 98                4) Mikayla Murray 99              
 29 07-Windy City Hammers  'A'                          4:20.84   5 
     1) Kennedi Glover 98               2) Brandi Patterson 98            
     3) Candace Tukes 98                4) Joelle Ataessien 98            
 30 10-El Paso Wings Track Club  'A'                    4:25.35   4 
     1) Anaeli Ortiz Vargas 99          2) Diana Ramirez-Felix 98         
     3) Gisselle David 99               4) Jazlynn Beltran 98             
 31 10-Team Bliss TC  'A'                               4:26.48   1 
     1) Gabrielle Gandara 99            2) Imani Hanson 99                
     3) Jourdin Bailey 98               4) Thalia Watters 99              
 32 02-Manchester Track Club  'A'                       4:28.48   4 
     1) Deanna Martin 99                2) Nicole Smalley 99              
     3) Kara Kahley 98                  4) Kelli Buell 99                 
 33 06-Track Unlimited  'A'                             4:29.51   2 
     1) Bryana Maclin 98                2) Destiny McClaine 98            
     3) Kaitlyn Black 98                4) Kendra Richmond 98             
 34 10-El Paso Wings Track Club  'B'                    4:30.35   5 
     1) Alexis Guerrero 99              2) Areanna Carmona 98             
     3) Doralisa Lopez 99               4) Yulissa David 99               
 35 02-First State Destroyers TC  'B'                   4:32.75   5 
     1) Cierra Alleyne 99               2) Dominique Merritt 99           
     3) Zuri Saunders 98                4) Mysha Brown-Williams 99        
 36 07-Mambas Track Club  'A'                           4:33.84   3 
     1) Zoe Panos 98                    2) Madison Bridges 99             
     3) Makenzie Bridges 99             4) Taylor Parola 99               
 
4x400 Meter Relay 15-16 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 3:38.37  7/30/2000   United Stars, Philadelphia, PA            
                         Christina Smith, Tiffany Abney, Tiffany Bradley,  
     JO Meet: J 3:38.37  7/30/2000   United Stars, Philadelphia, PA            
                         Christina Smith, Tiffany Abney, Tiffany Bradley,  
    Team                                                 Finals 
================================================================
Finals
  1 16-Houston Visions Track Club  'A'                  3:48.70  
     1) Jessica Monali 98               2) Kandice Miles 98               
     3) Lisa Egege 99                   4) Paige Kimble 98                
  2 04-Sapphire - Ruff Riders Trac  'A'                 3:50.05  
     1) Kiera Washington 98             2) Savyon Toombs 98               
     3) Tiara Williams 99               4) Tarah Young 98                 
  3 16-Track Houston  'A'                               3:50.29  
     1) Charity Thomas 98               2) Whitney Ochiam 99              
     3) Kennedae Hollier 98             4) Javlyn Cameron 99              
  4 16-My Stars Youth  'A'                              3:50.94  
     1) Ariana Pulido-Ealy 99           2) Kattiana Pulido-Ealy 99        
     3) Keishawna Scott 99              4) Milan Young 99                 
  5 03-Glenarden Track Club  'A'                        3:54.05  
     1) Malana Johnson 99               2) Ayanna Johnson 99              
     3) Lindsay Lewis 98                4) Harleigh White 99              
  6 16-Track Houston  'B'                               3:55.31  
     1) Essance Sample 98               2) Tyler Rose 98                  
     3) Sydney Gandy 98                 4) Morgan Davis 98                
  7 16-Tigers Youth Track Club  'A'                     3:55.78  
     1) Ashia Young 98                  2) Natashia Jackson 98            
     3) Faith Udobong 98                4) Sherrell Bradford 98           
 -- 12-Lancaster Lightning Ytc  'A'                          DQ   lane violation
     1) Braejah Washington 99           2) Diona Warren 99                
     3) Kira White 98                   4) Raeven Ryan 99                 
 
4x800 Meter Relay 15-16 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 8:54.95  2005        United Stars TC, 08-Ced Val               
                         D. Williams C. Price S. Gee B. Taylor             
     JO Meet: J 8:54.95  2005        United Stars TC, 08-Ced Val               
                         D. Williams C. Price S. Gee B. Taylor             
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 16-Track Houston  'A'                               9:38.15  
     1) Dinah Murphy 99                 2) Janae Simoneaux 98             
     3) Sydney Gandy 98                 4) Tyler Rose 98                  
  2 09-Kansas Flyers Track Team  'A'                    9:53.27  
     1) Bryclin Alstrom 98              2) Claire Theis 98                
     3) Kylee Poague 98                 4) Sarah Bird 98                  
  3 03-Glenarden Track Club  'A'                        9:57.12  
     1) Ayanna Johnson 99               2) Lindsay Lewis 98               
     3) Kendrah Bullock 98              4) Lillian Taylor 98              
  4 16-Houston Visions Track Club  'A'                 10:07.69  
     1) Jessica Monali 98               2) Niara Hubbard 98               
     3) Tara Mayes 99                   4) Taylor Price 98                
  5 16-Tigers Youth Track Club  'A'                    10:09.28  
     1) Ashia Young 98                  2) Faith Udobong 98               
     3) Jia Foster 99                   4) Natashia Jackson 98            
  6 16-The Afterburners Youth Trac  'A'                10:17.11  
     1) Adrianna Sadler 99              2) Halle McClintock 99            
     3) Tia Tanner 99                   4) Nia Davis 99                   
  7 16-Track Houston  'B'                              10:18.92  
     1) Lauryn Cash 99                  2) Imani Williams 99              
     3) Lauryn Combs 99                 4) Kaylin Fontenot 99             
  8 07-Mambas Track Club  'A'                          10:21.49  
     1) Avryl Johnson 99                2) Madison Bridges 99             
     3) Makenzie Bridges 99             4) Taylor Parola 99               
  9 09-Kansas Flyers Track Team  'B'                   10:34.03  
     1) Amber Hahn 98                   2) Lindsey Anderson 99            
     3) Mariah Blazek 99                4) Sarena Meier 99                
 10 12-South Austin Steel  'A'                         10:40.15  
     1) Alexis Mckennon 98              2) Alyssa Schroeder 99            
     3) Claire Lukacs 99                4) Kaitlyn Miller 99              
 11 03-Usa-Ja  'A'                                     10:50.48  
     1) Alejandra Daley 98              2) Alexis Doon 98                 
     3) Faith Stewart 99                4)                                
 12 03-Charlotte Flights Track Clu  'A'                10:54.44  
     1) Khai Harris 98                  2) Leanna Combo 99                
     3) Millicent McCoy 99              4) X-Staizha Benjamin 98          
 13 04-Quicksilver Track Club, Inc  'A'                11:01.75  
     1) Alexus McKinney 98              2) Ellie Hudson 98                
     3) Glenda Tutt 98                  4) Nailah Underwood 99            
 
High Jump 15-16 Division Girls
==========================================================================
       Nat'l: N 1.83m  6/22/2013   Vashti Cunningham, Las Vegas, NV            
     JO Meet: J 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Alivia Ash                99 Merrillville, IN         1.70m    5-07.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 
        P    P    O   XO    O    O  XXO  XXX 
  2 Carly Hinkle              98 Scott Depot, WV          1.65m    5-05.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 
        O    O    O    O    O    O  XXX 
  2 Shayla Broughton          98 Brooklyn, NY             1.65m    5-05.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 
        P    P    O    O    O    O  XXX 
  4 G'Auna Edwards            99 Spring, TX              J1.65m    5-05.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 
        P    P    O   XO    O    O  XXX 
  5 Kiara Kearney             98 Colorado Springs, C     J1.65m    5-05.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 
        P    P    O    O  XXO    O  XXX 
  6 Samara Hodges             98 Houston, TX             J1.65m    5-05.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 
        O    O   XO    O   XO   XO  XXX 
  7 Cha'Mia Rothwell          98 Durham, NC              J1.65m    5-05.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 
        P    O    O    O    O  XXO  XXX 
  8 Madison Scholl            99 Prior Lake, MN           1.60m    5-03.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        P    P    P    O    O  XXX 
  9 Hannah Cartwright         98 Winfield, WV            J1.60m    5-03.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        O    O    O   XO    O  XXX 
 10 Nicole Stephens           98 Issaquah, WA            J1.60m    5-03.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        O    O    O    O   XO  XXX 
 11 Victoria Wayne            98 Baton Rouge, LA         J1.60m    5-03.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        P    O    O   XO   XO  XXX 
 11 Lola Olabode              99 Orinda, CA              J1.60m    5-03.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        P    P   XO    O   XO  XXX 
 13 Kathleen Medill           98 Lincoln, NE             J1.60m    5-03.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        P    O    O    O  XXO  XXX 
 14 Jordan Otto               98 Richardson, TX          J1.60m    5-03.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        O    O   XO  XXO  XXO  XXX 
 15 Bailey Cowling            98 Lincoln, NE              1.55m    5-01.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        O    O    O    O  XXX 
 16 Arielle Mack              99 El Paso, TX             J1.55m    5-01.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        P    P    P   XO  XXX 
 16 Kya Barnes                98 Oklahoma City, OK       J1.55m    5-01.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        O    O    O   XO  XXX 
 16 Alexa Schmitt             98 Round Lake, IL          J1.55m    5-01.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        O    O    O   XO  XXX 
 19 Madison Salam             98 Ladson, SC              J1.55m    5-01.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        O    O   XO   XO  XXX 
 19 Kaley Dodd                99 Phoenix, AZ             J1.55m    5-01.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        O    O   XO   XO  XXX 
 21 Saidah Hardwick           99 Rolesville, NC          J1.55m    5-01.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        O    O  XXO   XO  XXX 
 22 Lauryn Combs              99 Sugar Land, TX          J1.55m    5-01.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        O    O    O  XXO  XXX 
 22 Kayla Pruitt              98 Double Springs, AL      J1.55m    5-01.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        O    O    O  XXO  XXX 
 24 Rachel Holstein           98 Algonquin, IL            1.50m    4-11.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 
        O    O    O  XXX 
 25 Joya Blackwell            99 Ahoskie, NC             J1.50m    4-11.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 
        O   XO    O  XXP 
 26 Kristen O'Handley         99 Honolulu, HI            J1.50m    4-11.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 
        O   XO   XO  XXX 
 27 Giana Gayles              99 Merritt Island, FL      J1.50m    4-11.00 
     1.40 1.45 1.50 1.55 
       XO   XO  XXO  XXX 
 28 Mary McCarthy             98 Naperville, IL           1.45m    4-09.00 
     1.40 1.45 1.50 
        O    O  XXX 
 29 Courtney Higgins          98 Ashburn, VA             J1.45m    4-09.00 
     1.40 1.45 1.50 
       XO    O  XXX 
 29 Becky Arbiv               98 Atlanta, GA             J1.45m    4-09.00 
     1.40 1.45 1.50 
       XO    O  XXX 
 31 Madison Daves             98 Vilonia, AR             J1.45m    4-09.00 
     1.40 1.45 1.50 
       XO   XO  XXX 
 32 Kelli Buell               99 Toms River, NJ          J1.45m    4-09.00 
     1.40 1.45 1.50 
        O  XXO  XXX 
 32 Kara Dotson               98 Toledo, OH              J1.45m    4-09.00 
     1.40 1.45 1.50 
        O  XXO  XXX 
 34 Adrianna Sadler           99 Houston, TX              1.40m    4-07.00 
     1.40 1.45 
        O  XXX 
 35 Michelle Falcon           98 Odessa, TX              J1.40m    4-07.00 
     1.40 1.45 
       XO  XXX 
 35 Deja Sanders              98 Colbert, WA             J1.40m    4-07.00 
     1.40 1.45 
       XO  XXX 
 37 Rachel Hyvl               99 Rowlett, TX             J1.40m    4-07.00 
     1.40 1.45 
      XXO  XXX 
 -- Catherine Mooney          99 Gresham, OR                 NH            
     1.40 
      XXX 
 -- Tiffany Causey            98 Los Angeles, CA             NH            
     1.40 
      XXX 
 -- Lindsay Lewis             98 Lanham, MD                  NH            
     1.40 
      XXX 
 -- Jessica VanAlstine        98 Lakewood, WA                NH            
     1.40 
      XXX 
 
Pole Vault 15-16 Division Girls
==========================================================================
       Nat'l: N 4.01m  7/11/2008   Morgan LeLeax, New Heights GYM,LA           
     JO Meet: J 4.00m  7/29/2005   Katie Veith, Bruin TC                       
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Carson Dingler            99 Juliette, GA             3.85m   12-07.50 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 3.40 3.55 3.70 3.85 4.00 
        P    P    P    P    P    P    P    P    O    O   XO    O  XXX 
  2 Kimberly Rushford         98 Deridder, LA             3.70m   12-01.50 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 3.40 3.55 3.70 3.85 
        P    P    P    P    P    P    P    O    O    O    O  XXX 
  3 Amanda Barnes             98 Port Royal, SC           3.55m   11-07.75 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 3.40 3.55 3.70 
        P    P    P    P    P    P    P    O    O    O  XXX 
  3 Becky Arbiv               98 Atlanta, GA              3.55m   11-07.75 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 3.40 3.55 3.70 
        P    P    P    P    P    O    O    O    O    O  XXX 
  5 Andrea Willis             98 Colorado Springs, C     J3.55m   11-07.75 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 3.40 3.55 3.70 
        P    P    P    P    P    O    P    O   XO   XO  XXX 
  6 Colleen Clancy            98 Bulverde, TX            J3.55m   11-07.75 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 3.40 3.55 3.70 
        P    P    P    P    P    P    P    O    O  XXO  XXX 
  7 Elleigh Spragg            99 Rogersville, MO          3.40m   11-01.75 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 3.40 3.55 
        P    P    P    P    P    O    O    O   XO  XXX 
  8 Bailee McCorkle           99 Greenwood, AR            3.25m   10-08.00 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 3.40 
        P    P    P    P    P    P    O    O  XXX 
  8 Martha Hughes             98 Taylor, TX               3.25m   10-08.00 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 3.40 
        P    P    P    P    P    P    O    O  XXX 
 10 Katie Schroeder           98 Grayslake, IL           J3.25m   10-08.00 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 3.40 
        P    P    P    P    P   XO   XO    O  XXX 
 11 Alyssa Wheeler            99 Derby, KS               J3.25m   10-08.00 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 3.40 
        P    P    P    P  XXO    O   XO   XO  XXX 
 12 Tori Martin               99 Reidsville, NC          J3.25m   10-08.00 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 3.40 
        P    P    O    O    O    O    O  XXO  XXX 
 13 Brooke Story              99 San Antonio, TX         J3.25m   10-08.00 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 3.40 
        P    P    P    P   XO   XO   XO  XXO  XXX 
 14 Savannah Howie            98 Mchenry, IL              3.10m   10-02.00 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 
        P    P    P    P    P    O    O  XXX 
 15 Alexandra Munson          98 Naperville, IL          J3.10m   10-02.00 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 
        P    P    P    P  XXO   XO   XO  XXX 
 16 Reagann LeLeux            99 New Iberia, LA           2.95m    9-08.00 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 
        P    P    P    P    O    O  XXX 
 17 Candace Gordon            98 Magnolia, TX            J2.95m    9-08.00 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 
        P    O    O    O  XXO    O  XXX 
 18 Savannah Harvey           98 Fort Worth, TX          J2.95m    9-08.00 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 
        P    P    P    P    O  XXO  XXX 
 19 Lauren Rausch             98 Lindenhurst, IL          2.80m    9-02.25 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 
        P    P    O    O    O  XXX 
 19 Casey Rothschild          98 Holliston, MA            2.80m    9-02.25 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 
        P    O    O    O    O  XXX 
 21 Miranda Merritt           98 Lawton, OK              J2.80m    9-02.25 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 
        P    O    O    O   XO  XXX 
 22 Bailey Broussard          98 Lafayette, LA           J2.80m    9-02.25 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 
        P    P    P   XO  XXO  XXX 
 23 Tommi Hintnaus            99 Honolulu, HI            J2.80m    9-02.25 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 
       XO   XO    O    O  XXO  XXX 
 24 Jessica Klisch            98 Wheaton, IL             J2.80m    9-02.25 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 
        P    P  XXO   XO  XXO  XXX 
 25 Sydney Mann               98 Jackson, MS              2.65m    8-08.25 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 
        P    O    O    O  XXX 
 26 Annalea Black             99 Eagle, ID               J2.65m    8-08.25 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 
        P    O   XO   XO  XXX 
 27 Onalee Siegfried          99 Kaukauna, WI            J2.65m    8-08.25 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 
       XO    O    O  XXO  XXX 
 27 Kimyana Shropshire        99 Lawton, OK              J2.65m    8-08.25 
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 
       XO    O    O  XXO  XXX 
 29 Amber Mallet              98 Dalton Gardens, ID       2.50m    8-02.50 
     2.20 2.35 2.50 2.65 
        O    O    O  XXX 
 30 Angela Clegg              98 Coldspring, TX          J2.50m    8-02.50 
     2.20 2.35 2.50 2.65 
      XXO    O   XO  XXX 
 31 Deanna Martin             99 Manchester, NJ           2.35m    7-08.50 
     2.20 2.35 2.50 
       XO   XO  XXX 
 32 Camryn Ridge              99 Houston, TX              2.20m    7-02.50 
     2.20 2.35 
        O  XXX 
 -- Sarah Foster              98 Buna, TX                    NH            
     2.20 2.35 
        P  XXX 
 -- Emily Hollingsworth       99 Kingwood, TX                NH            
     2.20 2.35 
        P  XXX 
 -- Cameron Boedeker          98 Marion, TX                  NH            
     2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 
        P    P    P    P    P    P 
 
Long Jump 15-16 Division Girls
===============================================================================
       Nat'l: N 6.16m  7/10/1999   Jill Bell, Cheyne, WA                       
     JO Meet: J 6.15m  8/15/1980   Kathy Harrison, East Point, GA              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Shayla Broughton          98 Brooklyn, NY             5.85m   0.9  19-02.50 
     5.63m(0.2) 5.85m(0.9) 5.55m(0.6) 5.44m(0.6) 5.29m(0.4) 5.67m(0.3)
  2 Justice Henderson         98 Houston, TX              5.79m   2.2  19-00.00 
     FOUL      5.26m(0.6) 5.79m(2.2) 5.41m(0.3) 5.60m(0.8) 5.56m(0.1)
  3 Chelsey Cole              99 Allen, TX                5.72m   0.5  18-09.25 
     5.44m(3.2) 5.54m(0.5) 4.87m(0.3) 5.38m(-0.2) 5.62m(0.8) 5.72m(0.5)
  4 Maya Evans                99 Aurora, CO              J5.72m   1.5  18-09.25 
     FOUL      5.33m(0.3) 5.72m(1.5) 5.48m(0.1) 5.51m(1.2) 5.61m(0.2)
  5 Elizabeth Shodiya         98 Upper Marlboro, MD       5.71m   0.9  18-09.00 
     5.36m(0.9) 5.29m(1.0) 5.62m(1.2) 5.57m(1.4) FOUL      5.71m(0.9)
  6 Taylor Woods              98 Upper Marlboro, MD       5.70m   0.3  18-08.50 
     5.70m(2.2) 4.92m(0.1) 4.92m(0.3) 4.83m(0.6) 5.70m(0.3) 5.50m(0.9)
  7 Katherine Jackson         99 University Place, W     J5.70m   1.1  18-08.50 
     5.68m(3.0) FOUL      5.54m(-0.2) FOUL      5.70m(1.1) FOUL     
  8 Taylor Johnson            98 San Jose, CA             5.53m   0.4  18-01.75 
     4.56m(0.5) 5.04m(0.8) 5.53m(0.4) 4.85m(-0.7) 4.99m(0.1) 4.79m(0.4)
  9 Meagan Blair              98 St. Paul, MN             5.52m   0.5  18-01.50 
     5.39m(-1.4) 5.52m(0.5) 5.24m(-1.1)           
 10 Audra Koopman             99 Fort Collins, CO         5.48m   1.1  17-11.75 
     5.35m(1.0) 5.21m(1.5) 5.48m(1.1)           
 11 Kenyae Majors             99 Burlington, NC           5.43m  +0.0  17-09.75 
     5.39m(0.1) 5.34m(2.3) 5.43m(+0.0)           
 12 Ivone Walker              98 Arlington, TX           J5.43m   0.4  17-09.75 
     4.83m(-0.3) 5.37m(1.3) 5.43m(0.4)           
 13 Elyse King                99 Arden, NC                5.40m   0.4  17-08.75 
     5.40m(0.4) 5.14m(0.7) 5.13m(0.2)           
 14 Jordyn Lesh               98 Nashville, TN            5.39m   1.2  17-08.25 
     5.34m(1.5) 5.35m(1.0) 5.39m(1.2)           
 15 Nicole Teague             98 Atlanta, GA              5.37m   0.3  17-07.50 
     5.37m(0.3) FOUL      5.35m(-0.1)           
 16 Ralesheia Gee             98 Starkville, MS           5.33m   2.1  17-06.00 
     5.33m(2.1) 5.03m(1.0) 4.77m(-0.6)           
 17 Lauren White              98 Raleigh, NC              5.32m   1.9  17-05.50 
     5.18m(1.3) FOUL(0.7) 5.32m(1.9)           
 18 Ariel Okorie              98 Waynesville, MO         J5.32m   0.1  17-05.500.1  17-05.50 
     FOUL      5.10m(-0.2) 5.32m(0.1)           
 19 Ryan Roane                99 Tomball, TX              5.31m   2.9  17-05.25 
     5.31m(2.9) 4.94m(1.3) 4.57m(0.7)           
 20 Brinae Sanders            98 Evanston, WY             5.30m  -0.1  17-04.750.1  17-04.75 
     4.97m(-0.5) FOUL(-1.4) 5.30m(-0.1)           
 21 Tieara McPherson-Norman   98 Gladstone, OR            5.28m   0.9  17-04.00 
     5.28m(0.9) FOUL      5.21m(1.0)           
 22 Taylar Prier              98 Pearland, TX             5.20m   1.4  17-00.75 
     5.13m(0.7) 4.58m(0.7) 5.20m(1.4)           
 23 Adrianna Mitchell         99 Crawfordville, FL        5.18m   0.3  17-00.00 
     4.99m(-0.4) 4.90m(0.3) 5.18m(0.3)           
 24 Kristen LaCosse           98 Crown Point, IN          5.17m  -0.1  16-11.500.1  16-11.50 
     4.90m(0.4) 5.17m(-0.1) 5.13m(0.3)           
 25 Erin Hines                98 Helena, AL              J5.17m   0.2  16-11.50 
     4.89m(-0.5) 5.11m(-0.6) 5.17m(0.2)           
 26 Rikianne Patterson        99 Avondale, LA            J5.17m  -0.5  16-11.50 
     FOUL      4.95m(0.5) 5.17m(-0.5)           
 27 Ivie Eboigbodin           98 Tracy, CA                5.11m   0.5  16-09.25 
     4.65m(0.1) 5.11m(0.5) 4.94m(-0.3)           
 28 Kaylor Harris             98 Mesquite, TX             5.10m   2.5  16-08.75 
     5.10m(2.5) 5.08m(2.1) 4.90m(0.1)           
 29 Rachael Estell            99 Los Altos, CA           J5.10m   0.3  16-08.75 
     5.03m(1.2) 5.07m(0.3) 5.10m(0.3)           
 30 Naomi Taylor              98 Webster, TX              5.08m   0.6  16-08.00 
     4.91m(0.7) 4.82m(-0.1) 5.08m(0.6)           
 31 Imani Obieke              98 Rochester, NY           J5.08m  -0.6  16-08.00 
     4.48m(-0.1) 5.08m(-0.6) 4.70m(0.1)           
 32 Drianna Mustin            98 Glendale, AZ             5.07m   0.8  16-07.75 
     5.07m(0.8) 4.87m(-0.8) 4.99m(+0.0)           
 33 Miracle Grant             99 Mesquite, TX            J5.07m   1.1  16-07.75 
     4.88m(0.6) 5.07m(1.1) 4.92m(0.5)           
 34 Peyton Russell            98 Olympia, WA              5.06m  -0.5  16-07.25 
     5.06m(-0.5) FOUL(0.4) FOUL(0.6)           
 35 Micaiah Dendy             98 Middletown, DE           5.03m  -0.7  16-06.00 
     5.03m(-0.7) FOUL(-1.3) 4.77m(0.4)           
 36 Shaelyn Hines             99 Houston, TX              5.02m  -1.1  16-05.75 
     5.02m(-1.1) FOUL(0.1) 4.97m(0.9)           
 37 Stephanie Laudien         98 Landisville, PA          4.98m   0.6  16-04.25 
     4.92m(0.2) 4.92m(-1.8) 4.98m(0.6)           
 38 Tairyn Montgomery         98 Los Angeles, CA          4.96m   0.3  16-03.25 
     4.85m(-0.6) 4.89m(-0.1) 4.96m(0.3)           
 39 Lauren Fairchild          98 Mckinney, TX             4.95m   0.8  16-03.00 
     4.95m(0.8) 4.75m(-0.6) 4.69m(+0.0)           
 40 Khori Shields             99 Fairview Heights, I     J4.95m   0.2  16-03.00 
     4.68m(0.3) 4.63m(-0.7) 4.95m(0.2)           
 41 Daizhiana Ebert           98 Bakersfield, CA         J4.95m   2.9  16-03.00 
     4.95m(2.9) FOUL      PASS                 
 42 Camille Bentley           98 Snellville, GA           4.80m  -0.3  15-09.00 
     4.65m(-0.2) 4.80m(-0.3) FOUL(-0.2)           
 43 Nyakuome Thichiot         98 Omaha, NE                4.77m  -0.6  15-07.75 
     4.77m(-0.6) 4.39m(-0.1) 4.68m(0.6)           
 44 Chynna Simmons            98 Phoenix, AZ             J4.77m  -0.6  15-07.75 
     4.59m(-0.2) 4.77m(-0.6) 4.63m(0.1)           
 45 Jamie Osborne             98 Brookfield, IL          J4.77m   0.5  15-07.75 
     4.51m(-0.4) 4.43m(-2.2) 4.77m(0.5)           
 46 Noelle Schiller           98 Thousand Oaks, CA        4.71m   0.1  15-05.500.1  15-05.50 
     4.71m(0.1) 4.54m(1.3) 4.62m(-0.3)           
 47 Ariana Ford               98 Long Beach, CA           4.68m   0.9  15-04.25 
     4.68m(0.9) 4.58m(-1.1) FOUL(0.5)           
 48 Cameron Lankenau          99 Castleton, NY            4.58m  -0.1  15-00.500.1  15-00.50 
     4.58m(-0.1) FOUL(-0.3) 4.37m(0.5)           
 49 Kennedy Dennis            98 Greenville, SC           4.56m  -0.7  14-11.50 
     4.56m(-0.7) 3.62m(-1.2) 4.10m(0.2)           
 50 Casey Rothschild          98 Holliston, MA            4.55m  -1.8  14-11.25 
     4.12m(-0.2) 4.55m(-1.8) 4.42m(0.2)           
 51 Risa Watkins              98 Columbus, OH             4.43m   0.4  14-06.50 
     4.27m(-0.7) 4.43m(0.4) 4.41m(0.5)           
 52 Gabrielle Reynolds        98 Charleston, WV           4.41m  -0.4  14-05.75 
     4.41m(-0.4) 3.86m(-1.2) 4.20m(0.5)           
 53 Alexandra Munson          98 Naperville, IL          J4.41m  -2.0  14-05.75 
     4.07m(-0.2) 4.41m(-2.0) 3.88m(0.4)           
 54 McKenzie Hanigan          98 Garden City, KS          4.31m  -0.4  14-01.75 
     4.16m(-0.8) 4.31m(-0.4) 4.11m(0.4)           
 -- Margaret Milam            98 Greenville, SC            FOUL                 
     FOUL(-1.6) FOUL(0.8) FOUL(-0.8)           
 
Triple Jump 15-16 Division Girls
===============================================================================
       Nat'l: N 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, Mission Valley TC           
     JO Meet: J 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, 14-38 Mission Va            
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Ivone Walker              98 Arlington, TX           11.93m   0.5  39-01.75 
     FOUL      11.93m(0.5) FOUL(2.4) PASS      PASS      11.33m(1.0)
  2 Peyton Russell            98 Olympia, WA             11.91m  -0.3  39-01.00 
     11.52m(1.9) 11.51m(1.0) 11.70m(1.9) 11.21m(1.6) 11.31m(0.8) 11.91m(-0.3)
  3 Jordyn Lesh               98 Nashville, TN           11.82m   1.2  38-09.50 
     11.46m(1.4) 11.20m(1.1) 11.82m(1.2) 11.42m(1.0) 11.71m(1.1) 11.70m(0.5)
  3 Elyse King                99 Arden, NC               11.82m   1.3  38-09.50 
     11.82m(1.3) 10.19m(2.1) 11.22m(0.5) 11.37m(0.9) 11.42m(0.4) 11.46m(1.5)
  5 Stephanie Laudien         98 Landisville, PA         11.79m   1.4  38-08.25 
     11.62m(1.3) 11.69m(2.0) 11.70m(0.8) 11.79m(1.4) FOUL(1.3) FOUL     
  6 Olivia Esemena            98 Houston, TX             11.78m   0.9  38-07.75 
     11.75m(+0.0) 11.58m(1.8) 11.66m(0.4) FOUL(2.2) 11.78m(0.9) FOUL     
  7 Keila Robertson           98 Gaithersburg, MD        11.71m   0.7  38-05.00 
     11.71m(0.7) 11.21m(1.4) 10.91m(1.3) FOUL(1.9) 11.12m(-0.3) 10.88m(1.3)
  8 Micaiah Dendy             98 Middletown, DE          11.70m   2.3  38-04.75 
     11.70m(2.3) 11.50m(2.0) FOUL(0.5) FOUL(1.5) 11.32m(1.2) FOUL(1.6)
  9 Meagan Blair              98 St. Paul, MN            11.59m   1.8  38-00.25 
     FOUL      10.95m(1.4) 11.59m(1.8)            
 10 Nicole Teague             98 Atlanta, GA             11.48m   2.2  37-08.00 
     11.01m(0.4) 11.38m(1.9) 11.48m(2.2)            
 11 Ayana Dozier              98 Washington, DC          11.08m   2.3  36-04.25 
     FOUL      11.02m(1.6) 11.08m(2.3)           
 12 Antwoinisha Bryant        98 Jacksonville, FL        11.01m   2.8  36-01.50 
     11.01m(2.8) 10.78m(0.4) 10.51m(0.9)            
 13 Diamond Roberson          98 Mesquite, TX            10.86m   1.7  35-07.75 
     10.20m(0.4) 10.52m(-0.5) 10.86m(1.7)            
 14 Nyakuome Thichiot         98 Omaha, NE               10.75m   1.3  35-03.25 
     FOUL      10.75m(1.3) 10.18m(0.7)            
 14 Camille Bentley           98 Snellville, GA          10.75m   0.3  35-03.25 
     10.52m(2.1) 10.42m(1.2) 10.75m(0.3)            
 16 Nadia Williams            99 Omaha, NE               10.70m   0.3  35-01.25 
     10.15m(1.5) FOUL(0.8) 10.70m(0.3)            
 17 Imani Obieke              98 Rochester, NY           10.64m   1.0  34-11.00 
     10.64m(1.0) 9.81m(1.5) 10.48m(1.5)            
 18 Jourdin Bailey            98 El Paso, TX             10.61m   1.6  34-09.75 
     10.29m(0.5) 10.61m(1.6) 10.52m(0.1)           
 19 Cameron Lankenau          99 Castleton, NY           10.57m   1.4  34-08.25 
     10.57m(1.4) 10.48m(1.4) 10.46m(0.8)            
 20 Arielle Mack              99 El Paso, TX            J10.57m   1.0  34-08.25 
     10.57m(1.0) 10.26m(0.3) 10.25m(-0.2)            
 21 Jamiyah Dixon             99 Port Arthur, TX         10.53m   0.1  34-06.750.1  34-06.75 
     10.53m(0.1) 10.42m(0.2) 10.33m(0.2)            
 22 Ryan Roane                99 Tomball, TX             10.49m   0.5  34-05.00 
     9.98m(-0.5) FOUL(1.7) 10.49m(0.5)            
 23 Eboni Thomas              98 Henderson, NV           10.48m   0.7  34-04.75 
     10.48m(0.7) 10.03m(1.4) 10.02m(1.1)            
 24 Brinae Sanders            98 Evanston, WY            10.41m  +0.0  34-02.00 
     FOUL      10.41m(+0.0) FOUL(1.3)            
 25 Shaelyn Hines             99 Houston, TX             10.31m   0.1  33-10.00 
     10.20m(1.2) 10.01m(0.2) 10.31m(0.1)            
 26 Casey Rothschild          98 Holliston, MA           10.28m   0.5  33-08.75 
     10.28m(0.5) FOUL(0.2) 10.05m(1.1)            
 27 She'Pree Brevil           98 Bakersfield, CA         10.24m   1.1  33-07.25 
     9.28m(1.0) 10.22m(2.0) 10.24m(1.1)            
 28 Katherine Andrus          99 Vashon, WA              10.23m   0.3  33-06.75 
     FOUL      10.04m(1.2) 10.23m(0.3)           
 29 Cassidy Carter            99 Port Arthur, TX         10.21m  -0.2  33-06.00 
     9.63m(-0.2) 10.12m(+0.0) 10.21m(-0.2)            
 30 Sydney Otto               98 De Pere, WI             10.17m   0.7  33-04.50 
     10.11m(1.1) 10.17m(0.7) FOUL(0.7)            
 31 Heidi Beier               99 Colorado Springs, C     10.16m  +0.0  33-04.00 
     9.95m(1.0) 10.05m(0.5) 10.16m(+0.0)            
 32 Lauryn Miller             99 Altadena, CA            10.12m  +0.0  33-02.50 
     FOUL      10.12m(+0.0) FOUL(0.6)            
 33 Anaeli Ortiz Vargas       99 Horizon City, TX        10.05m   0.8  32-11.75 
     FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) 10.05m(0.8)            
 34 E'Maani Stells            98 Lakewood, CA             9.95m   0.4  32-07.75 
     9.95m(0.4) 9.10m(0.1) 9.42m(0.1)            
 35 McKenzie Hanigan          98 Garden City, KS          9.78m   0.1  32-01.000.1  32-01.00 
     FOUL(1.1) 9.71m(1.2) 9.78m(0.1)            
 36 Aaliayh Wood              98 American Canyon, CA      9.69m   0.8  31-09.50 
     9.57m(0.6) 9.48m(2.0) 9.69m(0.8)            
 -- Daizhiana Ebert           98 Bakersfield, CA             ND   NWI           
     PASS      PASS      PASS                 
 -- Chynna Simmons            98 Phoenix, AZ               FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                 
 -- Jazmin Braggs             98 Mobile, AL                FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                 
 -- Chasz Wells               98 Harvey, IL                FOUL                 
     FOUL      FOUL(0.7) FOUL(0.5)            
 
Shot Put 15-16 Division Girls
==========================================================================
       Nat'l: N 15.20m  7/21/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
     JO Meet: J 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kathleen Young            99 Decatur, IL             14.25m   46-09.00 
      14.25m  13.68m  FOUL  13.85m  FOUL  FOUL
  2 Meia Gordon               98 Houston, TX             14.12m   46-04.00 
      13.69m  14.06m  14.12m  13.49m  14.03m  13.94m
  3 Khayla Dawson             98 Charlotte, NC           13.79m   45-03.00 
      13.12m  13.79m  13.61m  12.80m  13.67m  13.74m
  4 Alycia Springs            98 Charlotte, NC           12.94m   42-05.50 
      11.55m  11.94m  12.14m  12.94m  12.35m  12.51m
  5 Carisma Holland           99 Seneca, SC              12.16m   39-10.75 
      12.09m  11.59m  12.16m  11.54m  11.46m  11.64m
  6 Rhea Thompson             98 Lake Charles, LA        11.90m   39-00.50 
      11.90m  11.48m  11.82m  11.01m  11.26m  11.66m
  7 Kambridge Vanderveur      98 Farmington, UT          11.68m   38-04.00 
      11.68m  11.18m  11.22m  10.93m  FOUL  FOUL
  8 Timberly Molden           98 Stone Mountain, GA      11.67m   38-03.50 
      11.58m  11.67m  11.67m  11.37m  11.30m  FOUL
  9 Eleni Knapp               98 Omaha, NE               11.65m   38-02.75 
      11.30m  11.65m  FOUL           
 10 Charde Madoula-Bey        98 Ann Arbor, MI           11.64m   38-02.25 
      11.58m  11.64m  10.05m           
 11 Keely McLaughlin          98 Grove, OK               11.29m   37-00.50 
      10.96m  11.29m  10.34m            
 12 Kristian Jackson          99 Zachary, LA             11.18m   36-08.25 
      10.00m  11.18m  10.48m            
 13 Aaliyah Deveaux           99 Goose Creek, SC         11.14m   36-06.75 
      FOUL  10.73m  11.14m            
 14 Courtney Murph            99 Raleigh, NC             11.11m   36-05.50 
      11.11m  10.27m  10.92m            
 15 Macaela Sanders           98 Lancaster, TX           11.00m   36-01.25 
      10.34m  10.66m  11.00m            
 16 Jennifer Baker            98 Glencoe, OK             10.97m   36-00.00 
      10.92m  10.97m  10.88m            
 17 Imani Jacquet             98 Baytown, TX             10.71m   35-01.75 
      10.71m  10.56m  FOUL            
 18 Isis Howell               99 Dallas, TX              10.63m   34-10.50 
      10.45m  10.63m  10.57m           
 19 Kayla Pruitt              98 Double Springs, AL      10.57m   34-08.25 
      10.44m  10.57m  FOUL            
 20 Samantha Henkel           98 Arroyo Grande, CA       10.56m   34-07.75 
      10.08m  10.56m  10.29m            
 21 Candice Whitley           98 Raleigh, NC             10.46m   34-04.00 
      10.21m  10.33m  10.46m            
 22 Mallory Dotson            98 Orange, TX              10.43m   34-02.75 
      10.43m  10.40m  10.33m            
 23 Sara Dixson               98 Summerville, SC         10.32m   33-10.25 
      9.98m  10.32m  9.80m            
 24 Jhan Spears               99 Hartford, CT            10.22m   33-06.50 
      9.74m  10.22m  9.90m            
 25 Grace Artis               98 Roswell, GA              9.76m   32-00.25 
      9.70m  FOUL  9.76m           
 26 Mya Watkins               98 Holland, OH              9.62m   31-06.75 
      9.41m  9.33m  9.62m            
 27 Jori Herman               99 Napa, CA                 9.53m   31-03.25 
      9.53m  9.22m  FOUL            
 28 Haunani Pedro             98 Rancho Santa Margar      9.44m   30-11.75 
      9.14m  8.90m  9.44m            
 28 Anais Hill                99 Austin, TX               9.44m   30-11.75 
      9.40m  9.07m  9.44m            
 30 Lacey Toynes              98 Dallas, TX               9.31m   30-06.50 
      9.00m  9.30m  9.31m            
 31 Jasmine Harris            98 Pasadena, CA             9.28m   30-05.50 
      9.28m  8.97m  9.15m            
 32 Branda Manzueta           99 Yonkers, NY              9.26m   30-04.75 
      8.50m  9.26m  9.23m            
 33 Samantha Curran           99 Arundel, ME              9.25m   30-04.25 
      9.14m  9.25m  8.98m            
 34 Reagan Eaton              99 Pearland, TX             8.86m   29-01.00 
      8.58m  8.60m  8.86m            
 35 Darrynne Hill             98 Pasadena, CA             8.75m   28-08.50 
      8.75m  8.54m  8.35m            
 36 Taujay King               98 Stockton, CA             8.62m   28-03.50 
      8.62m  8.48m  8.55m            
 37 Elyssa Thomas             99 Yonkers, NY              8.26m   27-01.25 
      8.26m  8.03m  8.25m            
 38 Kiersten Trotts           99 Ardmore, OK              8.15m   26-09.00 
      8.15m  8.15m  8.12m            
 39 Anastasia Ordway          98 Phoenix, AZ              7.89m   25-10.75 
      FOUL  7.86m  7.89m            
 40 Sharicco McGee            99 Ardmore, OK              7.39m   24-03.00 
      7.39m  7.10m  7.17m            
 -- Avey Pokorny              98 Omaha, NE                 FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 -- Fatima Ceesay             99 Greenbelt, MD             FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Discus Throw 15-16 Division Girls
==========================================================================
       Nat'l: N 50.12m  5/12/1997   Elizabeth Debartolo, Aurora, IL            
     JO Meet: J 46.61m  7/28/2011   Ashlie Blake, Vegas Valley                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Meia Gordon               98 Houston, TX             43.23m     141-10 
      35.01m  39.81m  39.13m  40.63m  FOUL  43.23m
  2 Katelyn Gochenour         98 08-Cornhuske            42.69m     140-01 
      33.53m  37.53m  FOUL  34.26m  FOUL  42.69m
  3 Eleni Knapp               98 Omaha, NE               40.34m     132-04 
      35.98m  FOUL  40.34m  FOUL  36.25m  FOUL
  4 Kathleen Young            99 Decatur, IL             39.93m     131-00 
      37.03m  37.30m  39.93m  38.18m  37.39m  38.48m
  5 Keely McLaughlin          98 Grove, OK               39.53m     129-08 
      34.42m  36.59m  37.15m  31.60m  35.14m  39.53m
  6 Khayla Dawson             98 Charlotte, NC           38.82m     127-04 
      FOUL  FOUL  37.67m  FOUL  38.37m  38.82m
  7 Isis Howell               99 Dallas, TX              37.70m     123-08 
      37.70m  29.10m  34.22m  32.86m  36.25m  FOUL
  8 Rhea Thompson             98 Lake Charles, LA        36.71m     120-05 
      34.64m  36.71m  30.70m  30.43m  28.54m  33.68m
  9 Timberly Molden           98 Stone Mountain, GA      36.43m     119-06 
      36.43m  28.43m  FOUL            
 10 Tomara Carmichael         99 Palmyra, NJ             36.36m     119-03 
      36.36m  33.57m  33.09m            
 11 Alycia Springs            98 Charlotte, NC           36.09m     118-05 
      32.56m  36.09m  FOUL            
 12 Jennifer Baker            98 Glencoe, OK             35.34m     115-11 
      29.45m  FOUL  35.34m            
 13 Avey Pokorny              98 Omaha, NE               35.27m     115-08 
      35.27m  FOUL  FOUL            
 14 Darby Roehl               98 Hayward, WI             35.07m     115-01 
      32.32m  35.07m  30.97m            
 15 Kamryn Brinson            98 Kennesaw, GA            34.94m     114-07 
      31.81m  32.47m  34.94m            
 16 Charde Madoula-Bey        98 Ann Arbor, MI           34.47m     113-01 
      28.46m  34.21m  34.47m            
 17 Kayla Pruitt              98 Double Springs, AL      34.37m     112-09 
      29.24m  34.37m  30.96m            
 18 Mallory Dotson            98 Orange, TX              34.09m     111-10 
      33.77m  34.09m  FOUL            
 19 Tameia Morrison           98 Raleigh, NC             34.03m     111-08 
      FOUL  33.14m  34.03m            
 20 Alexandra Jones           98 Chapel Hill, NC         33.10m     108-07 
      FOUL  33.10m  27.79m            
 21 Jasmine Harris            98 Pasadena, CA            33.05m     108-05 
      FOUL  32.49m  33.05m            
 22 Bridget Keenan            98 Aurora, OH              32.93m     108-00 
      FOUL  32.82m  32.93m            
 23 Kambridge Vanderveur      98 Farmington, UT          32.82m     107-08 
      32.82m  30.59m  32.01m            
 24 Candice Whitley           98 Raleigh, NC             32.71m     107-04 
      30.35m  32.71m  28.58m            
 25 Angela Chmelicek          98 Aptos, CA               31.86m     104-06 
      31.34m  31.86m  28.13m            
 26 Julia Janczak             99 Angleton, TX            31.51m     103-04 
      31.51m  28.88m  24.99m            
 27 Eileen Stribling          98 Mt Pleasant, SC         31.20m     102-04 
      31.20m  28.83m  30.58m            
 28 Victoria Hernandez        99 El Paso, TX             31.16m     102-03 
      FOUL  31.16m  29.85m            
 29 Jori Herman               99 Napa, CA                30.56m     100-03 
      FOUL  30.56m  24.76m            
 30 Lindsay Baker             99 Community TC            30.48m     100-00 
      30.01m  29.59m  30.48m            
 31 Abriana Wedin             98 Tualatin, OR            30.04m      98-07 
      29.34m  23.03m  30.04m            
 32 Haunani Pedro             98 Rancho Santa Margar     29.13m      95-07 
      FOUL  23.06m  29.13m            
 33 Aaliyah Deveaux           99 Goose Creek, SC         28.79m      94-05 
      28.79m  28.59m  FOUL            
 34 Anais Hill                99 Austin, TX             J28.79m      94-05 
      26.45m  FOUL  28.79m            
 35 Alyssa Watkins            98 Camp Verde, AZ          28.68m      94-01 
      FOUL  28.12m  28.68m            
 36 Hayden Holloway           98 Mesquite, TX            28.08m      92-01 
      24.83m  26.75m  28.08m            
 37 Imani Jacquet             98 Baytown, TX             27.40m      89-11 
      27.40m  27.28m  24.42m            
 38 Macaela Sanders           98 Lancaster, TX           27.26m      89-05 
      27.02m  24.69m  27.26m            
 39 Taujay King               98 Stockton, CA            26.92m      88-04 
      26.92m  FOUL  FOUL            
 40 Destinee Cole             98 Thibodaux, LA           26.50m      86-11 
      22.40m  26.50m  26.31m            
 41 Lacey Toynes              98 Dallas, TX              26.09m      85-07 
      FOUL  26.09m  24.61m            
 42 Kiersten Trotts           99 Ardmore, OK             23.26m      76-04 
      23.26m  FOUL  21.38m            
 43 Branda Manzueta           99 Yonkers, NY             22.38m      73-05 
      19.39m  22.18m  22.38m            
 44 Elyssa Thomas             99 Yonkers, NY             20.93m      68-08 
      20.93m  FOUL  19.55m            
 45 Samantha Curran           99 Arundel, ME             20.51m      67-03 
      19.69m  20.51m  FOUL            
 46 Madison Daves             98 Vilonia, AR             19.97m      65-06 
      19.97m  17.87m  16.50m            
 
Hammer Throw 15-16 Division Girls
==========================================================================
       Nat'l: N 50.54m  7/22/2013   Haley Showalter, Unattached                
     JO Meet: J 50.54m  7/22/2013   Haley Showalter, Unattached                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kamryn Brinson            98 Kennesaw, GA            46.45m     152-05 
      FOUL  FOUL  44.42m  46.45m  FOUL    
  2 Riley Scocco              98 Seattle, WA             39.80m     130-07 
      36.23m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  39.80m
  3 Alyssa Watkins            98 Camp Verde, AZ          37.57m     123-03 
      36.47m  34.44m  36.03m  35.87m  37.57m  FOUL
  4 Haleigh Sudbeck           98 Washougal, WA           37.31m     122-05 
      36.20m  35.48m  37.31m  36.27m  36.90m  FOUL
  5 Austin Steed              98 Napa, CA                36.20m     118-09 
      33.35m  33.53m  36.20m  FOUL  FOUL  31.19m
  6 Keely McLaughlin          98 Grove, OK               34.42m     112-11 
      FOUL  31.71m  7.05m  FOUL  34.42m  FOUL
  7 Xochitl Bryson            98 Anaheim, CA             31.79m     104-03 
      31.79m  30.00m  30.53m  FOUL  FOUL  31.17m
  8 Angela Chmelicek          98 Aptos, CA               31.47m     103-03 
      FOUL  29.83m  31.04m  29.98m  31.47m  24.54m
  9 Branda Manzueta           99 Yonkers, NY             24.90m      81-08 
      22.72m  24.90m  21.97m            
 10 Clarissa Mcgarner         98 Baton Rouge, LA         24.19m      79-04 
      21.14m  24.19m  14.01m            
 11 Anais Hill                99 Austin, TX              22.59m      74-01 
      FOUL  21.14m  22.59m            
 12 Elyssa Thomas             99 Yonkers, NY             22.42m      73-07 
      22.42m  20.18m  18.49m            
 13 Victoria Hernandez        99 El Paso, TX             22.00m      72-02 
      19.03m  FOUL  22.00m            
 14 Micaela Ecija             98 Carlsbad, CA            18.33m      60-02 
      FOUL  18.33m  17.13m            
 15 Kiera Johnson             99 Capital Heights, MD     16.34m      53-07 
      16.34m  12.79m  FOUL            
 16 Taylor Parola             99 Mundelein, IL           14.35m      47-01 
      14.35m  12.47m  FOUL            
 -- Bridget Keenan            98 Aurora, OH                FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Javelin Throw 15-16 Division Girls
==========================================================================
       Nat'l: N 47.26m  7/28/2013   Tairyn Montgomery, Vegas Valley            
     JO Meet: J 47.26m  7/28/2013   Tairyn Montgomery, Los Angeles Jet         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tairyn Montgomery         98 Los Angeles, CA         51.23mN    168-01 
      49.80m  51.23m  47.14m  46.51m  45.10m  46.69m
  2 Katelyn Gochenour         98 08-Cornhuske            47.27mN    155-01 
      39.47m  47.27m  43.93m  44.52m  46.93m  40.17m
  3 Sydney Otto               98 De Pere, WI             41.74m     136-11 
      41.74m  33.62m  40.63m  38.51m  36.45m  39.73m
  4 Jadyn Tiracave            98 Cresson, PA             40.92m     134-03 
      39.89m  40.92m  38.95m  38.71m  37.28m  37.46m
  5 Kayla Pruitt              98 Double Springs, AL      38.45m     126-02 
      32.86m  37.84m  34.07m  33.97m  FOUL  38.45m
  6 Kennedy Gochenour         99 Logan, IA               34.98m     114-09 
      33.02m  33.79m  34.66m  34.20m  34.98m  32.78m
  7 Traci Carter              98 Los Angeles, CA         34.97m     114-09 
      30.80m  32.30m  33.97m  32.81m  34.97m  33.76m
  8 Kauri Hochhalter          98 Carrington, ND          34.27m     112-05 
      34.27m  33.38m  33.85m  FOUL  31.22m  32.54m
  9 Timberly Molden           98 Stone Mountain, GA      33.48m     109-10 
      24.86m  33.48m  FOUL            
 10 Maggie Henderson          98 Mt Pleasant, SC         32.01m     105-00 
      30.17m  32.01m  FOUL            
 11 Taujay King               98 Stockton, CA            31.96m     104-10 
      26.81m  31.96m  FOUL            
 12 Riley Ovall               98 Fall City, WA           31.92m     104-09 
      31.92m  28.94m  30.25m            
 13 Casey Tislow              98 Goliad, TX              31.42m     103-01 
      FOUL  31.42m  28.19m            
 14 Annika Collins            98 Vancouver, WA           30.93m     101-06 
      30.82m  29.33m  30.93m            
 15 Tameia Morrison           98 Raleigh, NC             30.52m     100-01 
      30.52m  29.84m  29.16m            
 16 Tamia Scott               98 Lafayette, LA           30.01m      98-05 
      30.01m  FOUL  FOUL            
 17 Camille Johnson           98 Santa Clara, CA         29.04m      95-03 
      FOUL  28.95m  29.04m            
 18 Margot Forti              98 Daleville, AL           28.88m      94-09 
      20.34m  22.88m  28.88m            
 19 Anais Hill                99 Austin, TX              28.87m      94-09 
      27.41m  26.72m  28.87m            
 20 Courtney Murph            99 Raleigh, NC             28.34m      93-00 
      28.15m  26.99m  28.34m            
 21 Xochitl Bryson            98 Anaheim, CA             28.15m      92-04 
      27.89m  27.75m  28.15m            
 22 Braylee Dryg              99 Monterey, LA            27.91m      91-07 
      27.91m  26.73m  25.27m            
 23 Micaela Ecija             98 Carlsbad, CA            27.71m      90-11 
      25.77m  26.89m  27.71m            
 24 Alyssa Watkins            98 Camp Verde, AZ          26.23m      86-01 
      26.23m  23.99m  24.92m            
 25 Raena Burns               99 Charleston, SC          25.99m      85-03 
      24.82m  25.99m  18.79m            
 26 Christal Dickson          99 Houston, TX             25.81m      84-08 
      25.81m  24.02m  17.70m            
 27 Julia Janczak             99 Angleton, TX            25.72m      84-04 
      25.72m  24.01m  24.08m            
 28 Kristen Lopez             98 El Paso, TX             25.42m      83-05 
      23.99m  25.42m  23.23m            
 29 Branda Manzueta           99 Yonkers, NY             25.02m      82-01 
      19.57m  19.59m  25.02m            
 30 Angela Chmelicek          98 Aptos, CA               24.87m      81-07 
      23.40m  24.87m  22.63m            
 31 Brenna Dupre'             99 Dekalb, IL              24.54m      80-06 
      20.56m  24.07m  24.54m            
 32 Bridget Keenan            98 Aurora, OH              23.66m      77-07 
      23.66m  23.52m  21.24m            
 33 Siarah Aysien             98 Mesa, AZ                23.39m      76-09 
      21.56m  23.25m  23.39m            
 34 Skylar Shelton            99 Lithonia, GA            23.13m      75-11 
      7.68m  19.36m  23.13m            
 35 Leah Carfagno             98 Billerica, MA           21.93m      71-11 
      19.67m  21.93m  20.09m            
 36 Christian Henderson       98 Spencer, OK             21.61m      70-11 
      FOUL  19.77m  21.61m            
 37 Kalia Hendrix             98 Houston, TX             19.53m      64-01 
      FOUL  19.53m  18.21m            
 38 Victoria Wesley           98 Vallejo, CA             18.96m      62-02 
      18.73m  18.59m  18.96m            
 39 Jennifer Miller           98 Houston, TX             18.30m      60-00 
      FOUL  17.95m  18.30m            
 40 Cecile LeClerc            98 Dallas, TX              18.15m      59-06 
      16.95m  16.07m  18.15m            
 41 Madison Vogelsmeier       99 sweet Springs, MO       17.61m      57-09 
      17.61m  FOUL  FOUL            
 
Heptathlon: #4 200 Meter Dash 15-16 Division Girls Heptathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Caice Lanovaz             98 Los Gatos, CA            25.31   0.5  2    859
  2 Erin Marsh                99 Buford, GA               25.67   0.5  2    826
  3 Erin Hines                98 Helena, AL               25.78  -2.8  3    817
  4 Drianna Mustin            98 Glendale, AZ             25.82  -2.8  3    813
  5 Tia Livingston            98 Piscataway, NJ           25.94  -2.8  3    802
  6 Lauren Taubert            98 Casper, WY               26.21  -2.8  3    779
  7 Kristen LaCosse           98 Crown Point, IN          26.59   1.4  1    746
  8 G'Auna Edwards            99 Spring, TX               26.68   1.4  1    739
  9 Tairyn Montgomery         98 Los Angeles, CA          27.15  -2.8  3    699
 10 Nadia Williams            99 Omaha, NE                27.17   0.5  2    698
 11 Morgan Carelock           99 Hazlehurst, GA           27.27   1.4  1    690
 12 Kaylee Carter             98 Saint George, UT         27.41   1.4  1    678
 13 Elinor Jones Toutant      98 Seattle, WA              27.48   1.4  1    672
 14 Asia Poe                  99 Madison, MS              27.77  -2.8  3    649
 15 Ariel Okorie              98 Waynesville, MO          27.86  -2.8  3    642
 16 Casey Tislow              98 Goliad, TX               27.95   0.5  2    635
 17 Joya Blackwell            99 Ahoskie, NC              28.15   0.5  2    619
 18 Alexa Schmitt             98 Round Lake, IL           28.21   0.5  2    614
 19 Ella Lotz                 98 Spring Hill, KS          28.23   0.5  2    613
 20 Jia Foster                99 Houston, TX              28.24   0.5  2    612
 21 Kara Dotson               98 Toledo, OH               28.39   1.4  1    600
 22 Aine Mcnulty              98 Los Gatos, CA            28.62   1.4  1    583
 23 Sara James                99 Paxton, MA               28.92  -2.8  3    560
 24 Savanah McKenzie          99 Rockwall, TX             29.05   1.4  1    551
 
Heptathlon: #7 800 Meter Run 15-16 Division Girls Heptathlon
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Drianna Mustin            98 Glendale, AZ           2:18.61   2    842
  2 Erin Marsh                99 Buford, GA             2:24.52   2    763
  3 Lauren Taubert            98 Casper, WY             2:24.58   2    762
  4 Caice Lanovaz             98 Los Gatos, CA          2:25.64   2    749
  5 Kristen LaCosse           98 Crown Point, IN        2:25.81   2    746
  6 Erin Hines                98 Helena, AL             2:27.51   2    724
  7 Elinor Jones Toutant      98 Seattle, WA            2:27.64   2    723
  8 Tia Livingston            98 Piscataway, NJ         2:30.31   2    689
  9 Morgan Carelock           99 Hazlehurst, GA         2:34.55   1    637
 10 G'Auna Edwards            99 Spring, TX             2:35.46   2    626
 11 Ariel Okorie              98 Waynesville, MO        2:35.57   2    625
 12 Tairyn Montgomery         98 Los Angeles, CA        2:40.83   2    563
 13 Kaylee Carter             98 Saint George, UT       2:40.97   2    562
 14 Jia Foster                99 Houston, TX            2:42.51   1    544
 15 Sara James                99 Paxton, MA             2:44.38   1    524
 16 Alexa Schmitt             98 Round Lake, IL         2:44.59   1    521
 17 Casey Tislow              98 Goliad, TX             2:46.84   1    497
 18 Savanah McKenzie          99 Rockwall, TX           2:47.09   1    494
 19 Aine Mcnulty              98 Los Gatos, CA          2:53.73   1    426
 20 Asia Poe                  99 Madison, MS            3:00.69   1    359
 21 Ella Lotz                 98 Spring Hill, KS        3:00.73   1    358
 22 Joya Blackwell            99 Ahoskie, NC            3:04.86   1    321
 23 Kara Dotson               98 Toledo, OH             3:08.73   1    288
 -- Nadia Williams            99 Omaha, NE                  DNF   1 
 
Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles 15-16 Division Girls Heptathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Tia Livingston            98 Piscataway, NJ           14.87   NWI  6    859
  2 Erin Marsh                99 Buford, GA               15.19  +0.0  5    817
  3 Ariel Okorie              98 Waynesville, MO          15.23   NWI  2    811
  4 Caice Lanovaz             98 Los Gatos, CA            15.53   NWI  3    773
  5 Lauren Taubert            98 Casper, WY               15.62   NWI  1    762
  6 Kristen LaCosse           98 Crown Point, IN          15.75   NWI  2    745
  7 Asia Poe                  99 Madison, MS              15.76   NWI  4    744
  8 G'Auna Edwards            99 Spring, TX               15.85  +0.0  5    733
  9 Drianna Mustin            98 Glendale, AZ             16.04   NWI  3    709
 10 Elinor Jones Toutant      98 Seattle, WA              16.14   NWI  6    697
 11 Kaylee Carter             98 Saint George, UT         16.56   NWI  6    647
 12 Tairyn Montgomery         98 Los Angeles, CA          16.86  +0.0  5    612
 13 Ella Lotz                 98 Spring Hill, KS          16.92   NWI  4    606
 14 Kara Dotson               98 Toledo, OH               17.20   NWI  6    574
 15 Sara James                99 Paxton, MA               17.37   NWI  1    555
 16 Alexa Schmitt             98 Round Lake, IL           17.37   NWI  1    555
 17 Aine Mcnulty              98 Los Gatos, CA            17.49   NWI  1    542
 18 Morgan Carelock           99 Hazlehurst, GA           17.57   NWI  4    534
 19 Casey Tislow              98 Goliad, TX               17.91   NWI  2    498
 20 Savanah McKenzie          99 Rockwall, TX             18.08   NWI  3    480
 21 Joya Blackwell            99 Ahoskie, NC              18.13   NWI  3    475
 22 Erin Hines                98 Helena, AL               18.39  +0.0  5    449
 23 Jia Foster                99 Houston, TX              18.47   NWI  4    441
 24 Nadia Williams            99 Omaha, NE                18.52   NWI  2    436
 
Heptathlon: #2 High Jump 15-16 Division Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lauren Taubert            98 Casper, WY               1.65m    5-05.00    795
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 
        P    P    P    P    P  OPP  OPP  OPP  OPP  OPP  XOP  XXX 
  1 G'Auna Edwards            99 Spring, TX               1.65m    5-05.00    795
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 
        P    P    P    P    P    P    P  OPP  XOP  OPP  XOP  XXX 
  1 Asia Poe                  99 Madison, MS              1.65m    5-05.00    795
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 
        P    P    P    P    P  OPP  OPP  OPP  OPP  OPP  OPP  XXX 
  4 Alexa Schmitt             98 Round Lake, IL           1.55m    5-01.00    678
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        P    P    P    P    P  OPP  OPP  OPP  OPP  XXX 
  4 Caice Lanovaz             98 Los Gatos, CA            1.55m    5-01.00    678
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        P    P    P    P    P    P  OPP  OPP  OPP  XXX 
  4 Morgan Carelock           99 Hazlehurst, GA           1.55m    5-01.00    678
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        P    P    P    P  OPP  OPP  OPP  XOP  XOP  XXX 
  7 Erin Hines                98 Helena, AL               1.50m    4-11.00    621
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    P    P    P  OPP  XOP  OPP  OPP  XXX 
  7 Aine Mcnulty              98 Los Gatos, CA            1.50m    4-11.00    621
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    P    P    P    P    P  XOP  OPP  XXX 
  7 Erin Marsh                99 Buford, GA               1.50m    4-11.00    621
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    P    P    P  OPP  OPP  XXO  XOP  XXX 
  7 Tia Livingston            98 Piscataway, NJ           1.50m    4-11.00    621
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    P    P    P  OPP  XOP  OPP  XOP  XXX 
 11 Sara James                99 Paxton, MA               1.45m    4-09.00    566
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    P    P    P    P  OPP  XOP  XXX 
 11 Joya Blackwell            99 Ahoskie, NC              1.45m    4-09.00    566
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    P    P  XOP  OPP  XXO  OPP  XXX 
 11 Elinor Jones Toutant      98 Seattle, WA              1.45m    4-09.00    566
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    P    P    P  OPP  OPP  XOP  XXX 
 11 Kara Dotson               98 Toledo, OH               1.45m    4-09.00    566
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    P    P  OPP  OPP  OPP  OPP  XXX 
 11 Kaylee Carter             98 Saint George, UT         1.45m    4-09.00    566
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    P    P    P  OPP  OPP  OPP  XXX 
 11 Savanah McKenzie          99 Rockwall, TX             1.45m    4-09.00    566
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    P    P  OPP  OPP  OPP  XXO  XXX 
 11 Kristen LaCosse           98 Crown Point, IN          1.45m    4-09.00    566
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    P    P    P  OPP  OPP  XOP  XXX 
 11 Ariel Okorie              98 Waynesville, MO          1.45m    4-09.00    566
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    P    P    P    P  OPP  XOP  XXX 
 19 Casey Tislow              98 Goliad, TX               1.40m    4-07.00    512
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        P    P  OPP   PP  XOP  XXO  XXX 
 20 Ella Lotz                 98 Spring Hill, KS          1.35m    4-05.00    460
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P  OPP  OPP  OPP  OPP  XXX 
 20 Tairyn Montgomery         98 Los Angeles, CA          1.35m    4-05.00    460
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    P    P    P  OPP  XXX 
 20 Drianna Mustin            98 Glendale, AZ             1.35m    4-05.00    460
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    P    P    P  OPP  XXX 
 20 Jia Foster                99 Houston, TX              1.35m    4-05.00    460
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    P    P  OPP  XOP  XXX 
 24 Nadia Williams            99 Omaha, NE                1.30m    4-03.25    409
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        P    P    P  OPP  XXX 
 
Heptathlon: #5 Long Jump 15-16 Division Girls Heptathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Caice Lanovaz             98 Los Gatos, CA            5.37m  -0.9  17-07.50    663
     5.12m(-0.5) 5.37m(-0.9) FOUL(-0.1)            
  2 Tairyn Montgomery         98 Los Angeles, CA          5.36m   0.2  17-07.00    660
     5.01m(-0.1) 5.36m(0.2) 4.94m(0.4)            
  3 Erin Hines                98 Helena, AL               5.18m  -0.9  17-00.00    609
     4.86m(-1.3) 5.18m(-0.9) 4.91m(0.5)            
  4 Kristen LaCosse           98 Crown Point, IN          5.11m  -0.1  16-09.25    5890.1  16-09.25    589
     4.79m(-0.6) 5.11m(-0.1) FOUL(0.2)            
  5 Erin Marsh                99 Buford, GA               5.06m  -0.1  16-07.25    5760.1  16-07.25    576
     4.97m(-0.9) 5.06m(-0.1) 4.99m(-0.5)            
  6 Nadia Williams            99 Omaha, NE                5.04m  -0.1  16-06.50    5700.1  16-06.50    570
     4.69m(-1.0) 4.67m(-0.6) 5.04m(-0.1)            
  7 Drianna Mustin            98 Glendale, AZ             5.03m  -0.4  16-06.00    567
     5.03m(-0.4) 4.74m(-0.1) 4.88m(-0.3)            
  8 Ariel Okorie              98 Waynesville, MO          5.02m  -0.3  16-05.75    565
     4.91m(-0.6) 5.02m(-0.3) FOUL(0.1)            
  9 Elinor Jones Toutant      98 Seattle, WA              4.97m  -0.5  16-03.75    551
     4.76m(-0.6) 4.84m(0.1) 4.97m(-0.5)            
 10 Tia Livingston            98 Piscataway, NJ           4.96m   0.2  16-03.25    548
     4.96m(0.2) 4.64m(-1.1) 4.48m(-0.9)            
 11 G'Auna Edwards            99 Spring, TX               4.80m  -1.2  15-09.00    5061.2  15-09.00    506
     4.80m(-1.2) 4.79m(-0.4) FOUL(-0.4)            
 12 Lauren Taubert            98 Casper, WY               4.79m   NWI  15-08.75    503
     FOUL      FOUL      4.79m(-0.0)            
 13 Ella Lotz                 98 Spring Hill, KS          4.75m  -0.6  15-07.00    492
     4.53m(-1.9) 4.75m(-0.6) 4.48m(0.4)            
 14 Alexa Schmitt             98 Round Lake, IL           4.69m  -0.8  15-04.75    477
     4.69m(-0.8) 4.67m(-0.5) 4.48m(0.7)            
 15 Aine Mcnulty              98 Los Gatos, CA            4.68m  -0.7  15-04.25    474
     4.20m(-1.4) 4.68m(-0.7) 4.37m(-0.2)            
 16 Kaylee Carter             98 Saint George, UT         4.67m   0.9  15-04.00    472
     4.46m(-0.9) 4.43m(0.3) 4.67m(0.9)            
 17 Sara James                99 Paxton, MA               4.59m   0.2  15-00.75    451
     4.41m(-0.8) 4.54m(-0.3) 4.59m(0.2)            
 18 Asia Poe                  99 Madison, MS              4.56m  -0.4  14-11.50    443
     4.20m(-0.7) 4.37m(+0.0) 4.56m(-0.4)            
 19 Joya Blackwell            99 Ahoskie, NC              4.54m  -0.4  14-10.75    438
     4.48m(-0.7) 4.45m(-0.9) 4.54m(-0.4)            
 20 Morgan Carelock           99 Hazlehurst, GA           4.39m   0.8  14-05.00    401
     4.35m(-1.2) 3.55m(-0.3) 4.39m(0.8)            
 21 Casey Tislow              98 Goliad, TX               4.27m  -1.2  14-00.25    3711.2  14-00.25    371
     4.27m(-1.2) 3.84m(-0.4) 3.96m(-0.4)            
 22 Savanah McKenzie          99 Rockwall, TX             4.09m   0.1  13-05.00    3290.1  13-05.00    329
     3.95m(-0.7) 4.05m(-0.6) 4.09m(0.1)            
 23 Kara Dotson               98 Toledo, OH               3.85m  -1.4  12-07.75    2741.4  12-07.75    274
     3.83m(0.2) 3.78m(-0.8) 3.85m(-1.4)            
 24 Jia Foster                99 Houston, TX              3.67m   NWI  12-00.50    235
     FOUL      FOUL      3.67m(-0.0)            
 
Heptathlon: #3 Shot Put 15-16 Division Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Tairyn Montgomery         98 Los Angeles, CA         10.76m   35-03.75    579
      10.76m  10.16m  10.28m            
  2 Tia Livingston            98 Piscataway, NJ          10.41m   34-02.00    556
      10.41m  9.53m  10.16m            
  3 Casey Tislow              98 Goliad, TX               9.86m   32-04.25    520
      9.18m  8.89m  9.86m            
  4 Lauren Taubert            98 Casper, WY               9.24m   30-03.75    480
      8.81m  8.48m  9.24m            
  5 Caice Lanovaz             98 Los Gatos, CA            8.96m   29-04.75    462
      8.01m  8.96m  8.79m            
  6 Jia Foster                99 Houston, TX              8.47m   27-09.50    430
      8.00m  8.14m  8.47m            
  7 Drianna Mustin            98 Glendale, AZ             8.46m   27-09.25    429
      7.97m  8.18m  8.46m            
  8 Morgan Carelock           99 Hazlehurst, GA           8.41m   27-07.25    426
      7.93m  8.41m  8.39m            
  9 Kaylee Carter             98 Saint George, UT         8.31m   27-03.25    419
      7.96m  8.31m  FOUL            
 10 Erin Hines                98 Helena, AL               8.14m   26-08.50    408
      8.14m  FOUL  7.13m            
 11 Elinor Jones Toutant      98 Seattle, WA              8.02m   26-03.75    401
      7.17m  7.58m  8.02m            
 12 G'Auna Edwards            99 Spring, TX               7.82m   25-08.00    388
      7.21m  7.82m  7.63m            
 13 Ariel Okorie              98 Waynesville, MO          7.69m   25-02.75    379
      FOUL  7.69m  FOUL            
 14 Kara Dotson               98 Toledo, OH               7.60m   24-11.25    374
      7.60m  7.31m  FOUL            
 15 Sara James                99 Paxton, MA               7.46m   24-05.75    365
      7.46m  7.44m  FOUL            
 16 Ella Lotz                 98 Spring Hill, KS          7.40m   24-03.50    361
      6.63m  6.77m  7.40m            
 17 Erin Marsh                99 Buford, GA               7.29m   23-11.00    354
      7.29m  6.81m  6.27m            
 18 Alexa Schmitt             98 Round Lake, IL           7.11m   23-04.00    342
      6.83m  7.11m  6.17m            
 19 Kristen LaCosse           98 Crown Point, IN          6.89m   22-07.25    328
      6.53m  6.77m  6.89m            
 20 Aine Mcnulty              98 Los Gatos, CA            6.78m   22-03.00    321
      6.78m  6.28m  6.69m            
 21 Nadia Williams            99 Omaha, NE                6.54m   21-05.50    306
      5.71m  6.42m  6.54m            
 22 Savanah McKenzie          99 Rockwall, TX             6.46m   21-02.50    301
      6.39m  6.46m  6.05m            
 23 Asia Poe                  99 Madison, MS              6.43m   21-01.25    299
      FOUL  6.43m  5.31m            
 24 Joya Blackwell            99 Ahoskie, NC              5.12m   16-09.75    216
      4.64m  4.87m  5.12m            
 
Heptathlon: #6 Javelin Throw 15-16 Division Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Tairyn Montgomery         98 Los Angeles, CA         46.80m     153-06    798
      46.80m  43.16m  42.06m            
  2 Kaylee Carter             98 Saint George, UT        34.10m     111-10    554
      27.23m  29.01m  34.10m            
  3 Elinor Jones Toutant      98 Seattle, WA             32.06m     105-02    516
      28.08m  32.06m  30.77m            
  4 Lauren Taubert            98 Casper, WY              30.87m     101-03    493
      27.17m  30.87m  27.90m            
  5 Ariel Okorie              98 Waynesville, MO         30.56m     100-03    487
      26.37m  30.56m  28.83m            
  6 Casey Tislow              98 Goliad, TX              29.14m      95-07    460
      27.26m  29.14m  27.79m            
  7 Sara James                99 Paxton, MA              28.28m      92-09    444
      28.28m  20.18m  25.07m            
  8 Drianna Mustin            98 Glendale, AZ            27.21m      89-03    424
      26.89m  24.62m  27.21m            
  9 Ella Lotz                 98 Spring Hill, KS         26.69m      87-07    414
      24.13m  23.38m  26.69m            
 10 Kristen LaCosse           98 Crown Point, IN         26.65m      87-05    413
      21.35m  24.44m  26.65m            
 11 Morgan Carelock           99 Hazlehurst, GA          26.21m      86-00    405
      25.27m  20.69m  26.21m            
 12 Caice Lanovaz             98 Los Gatos, CA           25.95m      85-02    400
      25.95m  FOUL  24.24m            
 13 Erin Hines                98 Helena, AL              24.60m      80-08    375
      24.60m  21.81m  23.32m            
 14 Savanah McKenzie          99 Rockwall, TX            24.12m      79-02    366
      19.02m  24.12m  19.87m            
 15 Kara Dotson               98 Toledo, OH              22.95m      75-03    344
      19.39m  21.73m  22.95m            
 16 Nadia Williams            99 Omaha, NE               22.57m      74-00    337
      18.70m  17.00m  22.57m            
 17 G'Auna Edwards            99 Spring, TX              21.08m      69-02    309
      20.74m  21.08m  17.90m            
 18 Jia Foster                99 Houston, TX             20.83m      68-04    304
      FOUL  20.83m  19.23m            
 19 Erin Marsh                99 Buford, GA              20.27m      66-06    294
      18.90m  20.27m  FOUL            
 20 Tia Livingston            98 Piscataway, NJ          19.32m      63-05    276
      19.32m  FOUL  17.19m            
 21 Alexa Schmitt             98 Round Lake, IL          18.57m      60-11    262
      16.14m  14.72m  18.57m            
 22 Aine Mcnulty              98 Los Gatos, CA           18.18m      59-08    255
      18.18m  FOUL  17.49m            
 23 Joya Blackwell            99 Ahoskie, NC             16.11m      52-10    217
      16.11m  13.64m  14.42m            
 24 Asia Poe                  99 Madison, MS             15.52m      50-11    206
      15.11m  15.42m  15.52m            
 
Heptathlon 15-16 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N  5052  7/29/2004   Shana Woods, Long Beach, CA                 
     JO Meet: J  5052  7/29/2004   Shana Woods, Long Beach, CA                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Caice Lanovaz             98 Los Gatos, CA             4584  
  2 Lauren Taubert            98 Casper, WY                4574  
  3 Tairyn Montgomery         98 Los Angeles, CA           4370  
  4 Tia Livingston            98 Piscataway, NJ            4351  
  5 Erin Marsh                99 Buford, GA                4251  
  6 Drianna Mustin            98 Glendale, AZ              4244  
  7 Kristen LaCosse           98 Crown Point, IN           4133  
  8 Elinor Jones Toutant      98 Seattle, WA               4126  
  9 G'Auna Edwards            99 Spring, TX                4097  
 10 Ariel Okorie              98 Waynesville, MO           4075  
 11 Erin Hines                98 Helena, AL                4004  
 12 Kaylee Carter             98 Saint George, UT          3898  
 13 Morgan Carelock           99 Hazlehurst, GA            3771  
 14 Asia Poe                  99 Madison, MS               3495  
 15 Casey Tislow              98 Goliad, TX                3493  
 16 Sara James                99 Paxton, MA                3465  
 17 Alexa Schmitt             98 Round Lake, IL            3449  
 18 Ella Lotz                 98 Spring Hill, KS           3304  
 19 Aine Mcnulty              98 Los Gatos, CA             3222  
 20 Savanah McKenzie          99 Rockwall, TX              3087  
 21 Jia Foster                99 Houston, TX               3026  
 22 Kara Dotson               98 Toledo, OH                3020  
 23 Joya Blackwell            99 Ahoskie, NC               2852  
 24 Nadia Williams            99 Omaha, NE                 2756  
 
3000 Meter Race Walk 15-16 Division Girls
================================================================
       Nat'l: N 13:41.25  7/2/1994    Ana Marie Ruoss, Fayetteville, AR        
     JO Meet: J 14:29.81  7/30/1996   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Caitlin Palacio           98 San Jose, CA          16:15.93  
  2 Melissa Endy              99 Westfield, NJ         16:41.55  
  3 Nayeli Cisneros           98 Elgin, IL             16:51.80  
  4 Kristen Van Hise          99 Temecula, CA          17:31.27  
  5 Jessica Heiser-Whatley    99 Greer, SC             17:52.94  
  6 Victoria Heiser-Whatley   99 Greer, SC             18:23.59  
  7 Damaie Davis              99 Baltimore, MD         19:01.53  
  8 Priyanka Vatturi          99 Union City, CA        19:36.72  
  9 Danielle Worsham          98 Beavercreek, OH       19:56.03  
 10 Delilah Powell            99 North Las Vegas, NV   21:52.77  
 11 Megan Coe                 99 Fort Washington, MD   22:35.33  
 12 A'Kaisha Arnold           98 Lafayette, LA         23:15.82  
 13 Shaylon Mitchell          99 Lafayette, LA         23:45.87  
 14 Nasya Pradier             99 Lafayette, LA         23:47.31  
 15 Christal Dickson          99 Houston, TX           24:37.07  
 16 Emera Franklin            98 Jackson, MS           27:19.45  
 
100 Meter Dash 17-18 Division Women
========================================================================
       Nat'l: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Tramesha Hardy            96 Houston, TX              11.87Q  0.5  2 
  2 Ryan Preacely             97 Chicago, IL              11.88Q +0.0  6 
  3 Aleia Hobbs               96 New Orleans, LA          11.94Q -1.6  5 
  4 Janel Pate                96 Nashville, TN            11.95Q -2.7  3 
  5 Atlanta Woodall           97 Durham, NC               12.01Q  0.5  1  12.001
  6 Taylor Bennett            97 Spring, TX               12.03Q -0.6  4 
  7 Sharrika Barnett          97 Orlando, FL              12.01q +0.0  6  12.001
  8 Akua Obeng-akrofi         96 Lawrenceville, GA        12.01q -2.7  3  12.003
  9 Alissa Williams           97 Baton Rouge, LA          12.02q  0.5  2 
 10 Shannon Ray               95 Westwego, LA             12.04q  0.5  2 
 11 Sydnei Murphy             96 Holly Springs, NC        12.05q -2.7  3 
 12 Chassity Love             96 Frisco, TX               12.06q  0.5  1 
 13 KaDaria Thompson          97 Jackson, MS              12.08q +0.0  6 
 14 DeAndra Greer             96 Stockbridge, GA          12.09q  0.5  2 
 15 Tamdra Lawerence          97 Macon, GA                12.15q +0.0  6  12.144
 16 Emma Spagnola             96 North Aurora, IL         12.15q -0.6  4  12.150
 17 Briyahna Desrosiers       96 Chicago, IL              12.17q +0.0  6 
 18 Shalon Conley             96 Reynoldsburg, OH         12.19q  0.5  1 
 19 Kiara Parker              96 Waldorf, MD              12.21q -1.6  5 
 20 Bethany White             96 Gaithersburg, MD         12.22q -1.6  5 
 21 Joi Gill                  97 Houston, TX              12.23q -0.6  4 
 22 Brittany Thomas           95 Lynwood, IL              12.28q -1.6  5 
 23 Alexis Barnes             97 Rowlett, TX              12.29q -0.6  4 
 24 Alexis Groce              97 Aurora, CO               12.30q  0.5  1 
 25 Tadrian Rose              97 Killeen, TX              12.37  -0.6  4  12.364
 26 Brittany Browning         97 Tyler, TX                12.37  -2.7  3  12.368
 27 Imani Apostol             97 13-Seatown E             12.43   0.5  1 
 28 Sierra Smith              97 Atchison, KS             12.53  +0.0  6 
 29 Naja Greer                96 Blacklick, OH            12.55  -2.7  3 
 30 Sharon Mainor             97 Champaign, IL            12.58  -2.7  3 
 31 Holly Stallman            97 Ramona, CA               12.59  -1.6  5 
 32 Tembrey Clouser           97 Allen, TX                12.65  -1.6  5  12.643
 32 Saenea Williams           97 St. Louis, MO            12.65  -0.6  4  12.643
 34 Cayla Nikodemus           97 Las Vegas, NV            12.68   0.5  2 
 35 Hannah Arnold             97 Rocklin, CA              12.73   0.5  1 
 36 Olivia Ellis              97 Spokane, WA              12.76   0.5  1  12.754
 37 Kayla Jackson             96 Tulsa, OK                12.76   0.5  1  12.760
 38 Keyera Gaulden            96 Silverdale, WA           12.88   0.5  2  12.871
 39 Abby Taylor               96 St George, UT            12.88  -0.6  4  12.876
 40 Chandra Hawthorne         96 Tucson, AZ               12.91   0.5  2 
 41 Nailah Jones              97 West Babylon, NY         12.96   0.5  2 
 42 Amber McCroskey           96 Ft Huachuca, AZ          12.97  -2.7  3  12.965
 43 Eboni Hall                97 Pickerington, OH         12.97  +0.0  6  12.969
 44 Jessica Sanchez           97 Brooklyn, NY             13.07  -2.7  3 
 45 Sasha Smith-Pollard       96 Clovis, NM               13.35  -1.6  5 
 
100 Meter Dash 17-18 Division Women
========================================================================
       Nat'l: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
Finals
  1 Aleia Hobbs               96 New Orleans, LA          11.77  -1.8  3 
  2 Janel Pate                96 Nashville, TN            11.92  -1.8  3 
  3 Ryan Preacely             97 Chicago, IL              11.97  -1.8  3 
  4 Tramesha Hardy            96 Houston, TX              11.98  -1.8  3 
  5 Taylor Bennett            97 Spring, TX               12.09  -1.8  3 
  6 Bethany White             96 Gaithersburg, MD         12.09  -2.3  1 
  7 Akua Obeng-akrofi         96 Lawrenceville, GA        12.10  -1.8  3 
  8 Tamdra Lawerence          97 Macon, GA                12.15  -1.1  2 
  9 Sydnei Murphy             96 Holly Springs, NC        12.17  -1.1  2 
 10 DeAndra Greer             96 Stockbridge, GA          12.18  -1.1  2 
 11 Atlanta Woodall           97 Durham, NC               12.20  -1.8  3 
 12 Shannon Ray               95 Westwego, LA             12.20  -1.1  2 
 13 Sharrika Barnett          97 Orlando, FL              12.21  -1.8  3 
 14 KaDaria Thompson          97 Jackson, MS              12.25  -1.1  2 
 15 Alexis Groce              97 Aurora, CO               12.27  -2.3  1 
 16 Kiara Parker              96 Waldorf, MD              12.30  -2.3  1 
 17 Alissa Williams           97 Baton Rouge, LA          12.32  -1.1  2 
 18 Briyahna Desrosiers       96 Chicago, IL              12.39  -2.3  1 
 19 Alexis Barnes             97 Rowlett, TX              12.48  -2.3  1 
 20 Shalon Conley             96 Reynoldsburg, OH         12.51  -2.3  1 
 
200 Meter Dash 17-18 Division Women
========================================================================
       Nat'l: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Akeyla Mitchell           95 Houston, TX              23.59Q +0.0  5 
  2 Akua Obeng-akrofi         96 Lawrenceville, GA        23.73Q  2.1  3 
  3 Tramesha Hardy            96 Houston, TX              23.77Q  0.5  6 
  4 Zola Golden               97 Poughkeepsie, NY         23.91Q  2.4  1 
  5 Taylor Bennett            97 Spring, TX               23.93Q  0.7  7 
  6 Carolyn Brown             96 Hampton, VA              24.05Q  2.2  4 
  7 Chassity Love             96 Frisco, TX               24.35Q  1.7  2 
  8 Shannon Ray               95 Westwego, LA             24.14Q  2.2  4 
  9 Amber Ivy                 97 Houston, TX              24.22Q  2.4  1 
 10 Courtne Davis             96 Riverside, CA            24.24Q  2.1  3 
 11 Cedrina Singletary        97 Jacksonville, FL         24.33Q +0.0  5 
 12 De'Airis Weakley          95 Antioch, TN              24.40Q  0.5  6 
 13 Joi Gill                  97 Houston, TX              24.57Q  1.7  2 
 14 Courtney Warner           97 Goldsboro, NC            24.73Q  0.7  7 
 15 DeAndra Greer             96 Stockbridge, GA          24.34Q +0.0  5 
 16 Porsha Shirley            96 Byram, MS                24.48Q  2.1  3 
 17 Naja Greer                96 Blacklick, OH            24.51Q  2.4  1 
 18 Carly Lester              96 10-Fort Coll             24.74Q  0.5  6 
 19 Atlanta Woodall           97 Durham, NC               24.76Q  1.7  2 
 20 Jaelyn Pettit             97 Dallas, TX               24.76Q  0.7  7 
 21 Mercedes Mattix           96 Columbus, MS             24.81Q  2.2  4 
 22 Jayla Stewart             97 Homewood, IL             24.47q +0.0  5 
 23 Alexis Barnes             97 Rowlett, TX              24.51q  2.1  3 
 24 Olufunmilayo Daramola     96 Silver Spring, MD        24.67q  2.1  3 
 25 Alissa Williams           97 Baton Rouge, LA          24.76   2.4  1 
 26 Dasia Rolfe               95 Garland, TX              24.79   0.7  7 
 27 Imani Apostol             97 13-Seatown E             24.84   1.7  2 
 28 Irene Skinner             96 Pickerington, OH         24.88   2.1  3 
 29 Amanda Dillon             96 Springdale, AR           24.91   2.4  1 
 30 Imani Chapman             96 Raleigh, NC              24.93   1.7  2 
 31 Tyler Williams            96 Pickerington, OH         24.95   2.2  4 
 32 Jordan Edmonds            97 Colorado Springs, C      24.98   2.4  1 
 33 Aliyah Hale               97 Los Angeles, CA          25.04   2.2  4 
 34 Brittany Thomas           95 Lynwood, IL              25.05   0.5  6 
 35 Saenea Williams           97 St. Louis, MO            25.12  +0.0  5 
 36 Shalon Conley             96 Reynoldsburg, OH         25.14   0.7  7 
 37 Milan Fisher              96 Sachse, TX               25.14   2.2  4 
 38 Jamie Stacey              96 Wilmington, NC           25.16   2.2  4 
 39 Sharon Mainor             97 Champaign, IL            25.32  +0.0  5 
 40 Sydney Fisher             97 Cambridge, MA            25.32   0.5  6 
 41 Sierra Smith              97 Atchison, KS             25.62   0.7  7 
 42 Cayla Nikodemus           97 Las Vegas, NV            25.74  +0.0  5 
 43 Sasha Smith-Pollard       96 Clovis, NM               25.88   0.7  7 
 44 Sophie Bowles             97 Bothell, WA              25.93   0.5  6 
 45 Olivia Jamison            97 Pennsauken, NJ           25.95   0.5  6 
 46 Hannah Arnold             97 Rocklin, CA              26.13   2.4  1 
 47 Olivia Ellis              97 Spokane, WA              26.13   1.7  2 
 48 Nailah Jones              97 West Babylon, NY         26.14   2.4  1 
 49 Abby Taylor               96 St George, UT            26.28   1.7  2 
 50 Erika Soderstrom          97 Phoenix, AZ              26.39   2.1  3 
 
200 Meter Dash 17-18 Division Women
========================================================================
       Nat'l: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    Name                    Year Team                     Semis  Wind H#
========================================================================
Semi-Finals
  1 Taylor Bennett            97 Spring, TX               23.68Q -0.6  2 
  2 Akeyla Mitchell           95 Houston, TX              23.75Q -1.1  3 
  3 Tramesha Hardy            96 Houston, TX              23.96Q  0.7  1 
  4 Akua Obeng-akrofi         96 Lawrenceville, GA        23.89Q -0.6  2 
  5 Zola Golden               97 Poughkeepsie, NY         23.99Q  0.7  1 
  6 Carolyn Brown             96 Hampton, VA              24.18Q -1.1  3 
  7 Cedrina Singletary        97 Jacksonville, FL         24.07q -0.6  2 
  8 Amber Ivy                 97 Houston, TX              24.19q  0.7  1 
  9 Courtne Davis             96 Riverside, CA            24.24   0.7  1 
 10 Shannon Ray               95 Westwego, LA             24.38  -0.6  2 
 11 Alexis Barnes             97 Rowlett, TX              24.43  -0.6  2 
 12 Porsha Shirley            96 Byram, MS                24.52   0.7  1 
 13 De'Airis Weakley          95 Antioch, TN              24.62  -1.1  3 
 14 Courtney Warner           97 Goldsboro, NC            24.70  -0.6  2 
 15 Jayla Stewart             97 Homewood, IL             24.71   0.7  1 
 16 Carly Lester              96 10-Fort Coll             24.74  -1.1  3 
 17 Naja Greer                96 Blacklick, OH            24.83  -0.6  2 
 18 Mercedes Mattix           96 Columbus, MS             24.92   0.7  1 
 19 Olufunmilayo Daramola     96 Silver Spring, MD        24.93  -1.1  3 
 20 Chassity Love             96 Frisco, TX               24.95  -1.1  3 
 21 Atlanta Woodall           97 Durham, NC               24.96  -1.1  3 
 22 DeAndra Greer             96 Stockbridge, GA          25.07   0.7  1 
 23 Joi Gill                  97 Houston, TX              25.26  -1.1  3 
 24 Jaelyn Pettit             97 Dallas, TX               25.31  -0.6  2 
 
200 Meter Dash 17-18 Division Women
=====================================================================
       Nat'l: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Akeyla Mitchell           95 Houston, TX              23.85  -2.0 
  2 Akua Obeng-akrofi         96 Lawrenceville, GA        24.26  -2.0 
  3 Tramesha Hardy            96 Houston, TX              24.37  -2.0 
  4 Zola Golden               97 Poughkeepsie, NY         24.41  -2.0 
  5 Carolyn Brown             96 Hampton, VA              24.53  -2.0 
  6 Cedrina Singletary        97 Jacksonville, FL         24.55  -2.0 
  7 Amber Ivy                 97 Houston, TX              24.65  -2.0 
 -- Taylor Bennett            97 Spring, TX                  DQ  -2.0  lane violation
 
400 Meter Dash 17-18 Division Women
===================================================================
       Nat'l: N 51.31  7/27/2000   Monique Henderson, Buffalo, NY              
     JO Meet: J 51.31  7/27/2000   Monique Henderson                           
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Sharrika Barnett          97 Orlando, FL              54.40Q  6 
  2 Layla White               95 Raleigh, NC              54.65Q  4 
  3 Janel Pate                96 Nashville, TN            54.67Q  1 
  4 Tyler Williams            96 Pickerington, OH         55.11Q  2 
  5 Amanda Dillon             96 Springdale, AR           55.85Q  5 
  6 Jarra Owens               96 Richmond, TX             55.86Q  3 
  7 Dasia Rolfe               95 Garland, TX              55.47q  1 
  8 Irene Skinner             96 Pickerington, OH         55.54q  2 
  9 Olufunmilayo Daramola     96 Silver Spring, MD        55.65   6 
 10 Imani Apostol             97 13-Seatown E             55.66   6 
 11 Mia Mukes                 95 Edmond, OK               56.08   4 
 12 Olivia Jamison            97 Pennsauken, NJ           56.29   2 
 13 Jaelyn Pettit             97 Dallas, TX               56.39   5 
 14 Victoria Martin           96 Houston, TX              56.59   4 
 15 Lindsey Wheeler           97 Charlotte, NC            56.80   1 
 16 Mercedes Mattix           96 Columbus, MS             56.86   2 
 17 Keterra Harris            96 Marrero, LA              57.00   6 
 18 Zola Golden               97 Poughkeepsie, NY         57.11   5 
 19 Sydney Davis              97 Snellville, GA           57.14   1 
 20 Taylor Jenkins            97 Lancaster, TX            57.19   2 
 21 Jolie Carbo               95 Crystal Springs, MS      57.37   3 
 22 Zuri Henderson            97 Los Angeles, CA          57.49   1 
 23 Sierra Andres             97 Coppell, TX              57.58   4 
 24 Tara Smart                97 Wilmette, IL             57.72   2 
 25 Kristyn Williams          97 Richmond, TX             57.74   4 
 26 Angelica Henderson        96 Stone Mountain, GA       57.93   3 
 27 Kyla Lewis                96 Jackson, MS              58.02   6 
 28 Esther Oyetunde           95 El Paso, TX              58.06   2 
 29 Courtne Davis             96 Riverside, CA            58.27   3 
 30 Tiara McDuffie            96 Pennsauken, NJ           58.40   6 
 31 Dominique Lewis           96 Champaign, IL            58.50   4 
 32 Saenea Williams           97 St. Louis, MO            58.55   6 
 33 Kelsey Jordan             96 Houston, TX              58.62   5 
 34 Julia Hall                97 Greenwood Village,       58.71   3 
 35 Kacia Vines               97 Hillsborough, NC         58.71   6 
 36 Brenley Goertzen          97 Woodbury, MN             58.88   3 
 37 Caroline Shipley          97 Andover, MA              58.90   5 
 38 Lakin Hatcher             97 Woodstock, MD            59.03   5 
 39 Sasha Smith-Pollard       96 Clovis, NM               59.18   1 
 40 Dominique Lewis           97 Friendswood, TX          59.38   5 
 41 Olivia Ellis              97 Spokane, WA              59.42   2 
 42 Sharon Mainor             97 Champaign, IL            59.71   4 
 43 Rhyana Freeman            97 Brookline, MA            59.86   1 
 44 Kanae' Taylor             97 Philadelphia, PA       1:00.25   1 
 45 A'Kia Buford-Roland       96 Modesto, CA            1:00.95   4 
 46 Lindsay Schott            97 Portola Valley, CA     1:02.60   5 
 47 Destiny Aaron             97 Fresno, TX             1:02.84   3 
 48 Rebekah Hamilton          97 Pine Bluff, AR         1:03.58   3 
 
400 Meter Dash 17-18 Division Women
================================================================
       Nat'l: N 51.31  7/27/2000   Monique Henderson, Buffalo, NY              
     JO Meet: J 51.31  7/27/2000   Monique Henderson                           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Sharrika Barnett          97 Orlando, FL              53.46  
  2 Janel Pate                96 Nashville, TN            54.29  
  3 Layla White               95 Raleigh, NC              55.07  
  4 Jarra Owens               96 Richmond, TX             55.35  
  5 Tyler Williams            96 Pickerington, OH         55.68  
  6 Irene Skinner             96 Pickerington, OH         55.69  
  7 Amanda Dillon             96 Springdale, AR           56.35  
  8 Dasia Rolfe               95 Garland, TX              58.27  
 
800 Meter Run 17-18 Division Women
===================================================================
       Nat'l: N 2:05.27  7/24/2005   Sarah Bowman, Indianapolis, IN            
     JO Meet: J 2:05.27  7/24/2005   Sarah Bowman                              
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Rebekah Topham            96 08-Cornhuske           2:12.83Q  4 
  2 Kristyn Williams          97 Richmond, TX           2:13.01Q  3 
  3 Virginia Hutton           96 Boulder, CO            2:14.55Q  2 
  4 Layla White               95 Raleigh, NC            2:15.13Q  1 
  5 Tatyana Hodnett           96 College Park, GA       2:13.49q  3 
  6 Lindsay Welker            97 Terre Haute, IN        2:13.62q  4 
  7 Jillian Murray            96 Chevy Chase, MD        2:14.75q  4 
  8 Valencia McDowell         97 Waldorf, MD            2:15.04q  2 
  9 Miah Nelson               97 Odessa, TX             2:15.98   4 
 10 Jillian Sloane            97 Ellenwood, GA          2:16.26   1 
 11 Kylee Strausser           96 Fresno, CA             2:19.05   1 
 12 Kate Sanborn              97 Fort Bragg, NC         2:19.53   2 
 13 Jennifer Dunlap           96 Montgomery, TX         2:20.12   1 
 14 Katrina Guyot             96 Lenexa, KS             2:20.46   1 
 15 Chinyere Jones            97 Jackson, MS            2:20.61   4 
 16 Dominique Lewis           97 Friendswood, TX        2:21.08   3 
 17 Crystal Grierson          95 North Baldwin, NY      2:21.28   2 
 18 Aubree Collins            95 Atlanta, GA            2:21.43   4 
 19 Natalie Kopplin           96 Overland Park, KS      2:21.81   3 
 20 Brenley Goertzen          97 Woodbury, MN           2:22.71   4 
 21 Marge Moyer               97 Tucson, AZ             2:22.75   2 
 22 Meri Hebert               96 Baton Rouge, LA        2:24.07   1 
 23 Pollyanna Velasco         96 Uniondale, NY          2:24.09   4 
 24 Kameron Jefferson         97 Madison, MS            2:24.59   3 
 25 Nyalual Beng              96 Portland, OR           2:24.60   2 
 26 Maizy Brewer              97 Issaquah, WA           2:24.90   2 
 27 Mallory Tharp             95 Kirkwood, IL           2:25.11   2 
 28 Josephine Guzman          97 Devine, TX             2:25.23   1 
 29 Rachel Hough              96 Colorado Springs, C    2:25.80   2 
 30 Zuri Henderson            97 Los Angeles, CA        2:27.19   1 
 31 Fallon Spraggins          97 Kingwood, TX           2:27.74   3 
 32 A'Kia Buford-Roland       96 Modesto, CA            2:28.22   4 
 33 Alexis Metoyer            96 Houston, TX            2:29.67   2 
 34 Taylor Samples            96 Smyrna, GA             2:29.89   3 
 35 Germine Museau            97 Baldwin, NY            2:30.74   3 
 36 Alexis Reviere            97 Chattanooga, TN        2:31.58   4 
 37 Mary Beine                97 Downers Grove, IL      2:32.59   1 
 38 Kanae' Taylor             97 Philadelphia, PA       2:34.37   4 
 39 Veronica Hill             97 Bellevue, NE           2:34.59   1 
 40 Christina Winn            97 Riverside, CA          2:35.66   3 
 41 Ryann Merritt             97 Holland, NY            2:39.77   3 
 -- Lindsey Wheeler           97 Charlotte, NC              DNF   3 
 
800 Meter Run 17-18 Division Women
================================================================
       Nat'l: N 2:05.27  7/24/2005   Sarah Bowman, Indianapolis, IN            
     JO Meet: J 2:05.27  7/24/2005   Sarah Bowman                              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Rebekah Topham            96 08-Cornhuske           2:12.31  
  2 Layla White               95 Raleigh, NC            2:13.12  
  3 Kristyn Williams          97 Richmond, TX           2:13.14  
  4 Lindsay Welker            97 Terre Haute, IN        2:14.47  
  5 Valencia McDowell         97 Waldorf, MD            2:14.65  
  6 Virginia Hutton           96 Boulder, CO            2:14.88  
  7 Tatyana Hodnett           96 College Park, GA       2:16.07  
  8 Jillian Murray            96 Chevy Chase, MD        2:17.67  
 
1500 Meter Run 17-18 Division Women
================================================================
       Nat'l: N 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
     JO Meet: J 4:26.39  8/2/1981    Cecilla Hopp, Cos  Cob, CT                
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Rebekah Topham            96 08-Cornhuske           4:41.08Q 
  2 Kate Sanborn              97 Fort Bragg, NC         4:50.98Q 
  3 Megan Mooney              97 Thornton, CO           4:41.21Q 
  4 Natalie Kopplin           96 Overland Park, KS      4:54.28Q 
  5 Virginia Hutton           96 Boulder, CO            4:41.95Q 
  6 Breanna Sullivan          97 Missouri City, TX      4:54.94Q 
  7 Maya Halprin-Adams        97 Cambridge, MA          4:44.14Q 
  8 Elizabeth Lacy            97 San Mateo, CA          4:55.38Q 
  9 Olivia Ryan               97 Western Springs, IL    4:47.97q 
 10 Chinira Lovick            96 North Baldwin, NY      4:49.36q 
 11 Lindsay Welker            97 Terre Haute, IN        4:50.07q 
 12 Tatyana Hodnett           96 College Park, GA       4:50.20q 
 13 Jennifer Dunlap           96 Montgomery, TX         4:50.65  
 14 Maizy Brewer              97 Issaquah, WA           4:54.56  
 15 Marge Moyer               97 Tucson, AZ             4:55.51  
 16 Heather Sandvik           97 Westerville, OH        4:56.71  
 17 Josephine Guzman          97 Devine, TX             4:59.86  
 18 Mallory Tharp             95 Kirkwood, IL           5:00.16  
 19 Victoria Shelton          96 Arlington, TX          5:00.78  
 20 Haley Sandvik             97 Westerville, OH        5:06.33  
 21 Madison Gilcrease         96 Cypress, TX            5:06.48  
 22 Fernanda Horrillo         97 League City, TX        5:10.14  
 23 Allison Stutterheim       97 Salina, KS             5:10.92  
 24 Marissa Flournoy          97 Austin, TX             5:11.80  
 25 Chinyere Jones            97 Jackson, MS            5:12.21  
 26 Lisa Jauch                96 Lake Oswego, OR        5:15.49  
 27 Kate Mitchell             97 Algonquin, IL          5:16.42  
 28 Taylor Samples            96 Smyrna, GA             5:16.85  
 29 Michelle Nguyen           97 Houston, TX            5:17.38  
 30 Hayley Spears             96 Lawrenceville, GA      5:17.39  
 31 Tyra Beckman              96 Seattle, WA            5:21.24  
 32 Katie Bostrom             96 Fargo, ND              5:22.87  
 33 Quinci Middlebrooks       97 Benton, LA             5:39.55  
 34 Alyssa Miller             96 Kyle, TX               6:12.79  
 35 Rashanda Williamson       97 Tulsa, OK              6:17.16  
 
1500 Meter Run 17-18 Division Women
================================================================
       Nat'l: N 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
     JO Meet: J 4:26.39  8/2/1981    Cecilla Hopp, Cos  Cob, CT                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Rebekah Topham            96 08-Cornhuske           4:36.20  
  2 Maya Halprin-Adams        97 Cambridge, MA          4:41.43  
  3 Megan Mooney              97 Thornton, CO           4:42.79  
  4 Lindsay Welker            97 Terre Haute, IN        4:44.79  
  5 Tatyana Hodnett           96 College Park, GA       4:46.03  
  6 Chinira Lovick            96 North Baldwin, NY      4:46.10  
  7 Virginia Hutton           96 Boulder, CO            4:46.98  
  8 Kate Sanborn              97 Fort Bragg, NC         4:49.45  
  9 Olivia Ryan               97 Western Springs, IL    4:52.32  
 10 Breanna Sullivan          97 Missouri City, TX      4:53.09  
 11 Natalie Kopplin           96 Overland Park, KS      4:57.99  
 
3000 Meter Run 17-18 Division Women
================================================================
       Nat'l: N 9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Seattle, WA                   
     JO Meet: J 9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Megan Mooney              97 Thornton, CO          10:34.22  
  2 Olivia Ryan               97 Western Springs, IL   10:41.71  
  3 Victoria Shelton          96 Arlington, TX         10:51.50  
  4 Madison Gilcrease         96 Cypress, TX           10:53.42  
  5 Hope Pietrocarlo          97 Bemus Point, NY       11:00.68  
  6 Hayley Spears             96 Lawrenceville, GA     11:14.98  
  7 Madison Trees             96 Missouri City, TX     11:18.16  
  8 Makayla Hewell            97 Alto, GA              11:20.66  
  9 Kourtney Brown            97 Tomball, TX           11:34.47  
 10 Samantha Bowie            97 Upper Marlboro, MD    11:45.26  
 11 Marissa Flournoy          97 Austin, TX            11:45.81  
 12 Jade Sheffield            97 Casper, WY            11:52.98  
 13 Katie Bostrom             96 Fargo, ND             11:54.36  
 14 Tyra Beckman              96 Seattle, WA           12:00.83  
 15 Lauren Markee             97 Hereford, AZ          12:10.19  
 16 Emma Kurz                 97 Arlington, TX         12:20.64  
 17 Fernanda Horrillo         97 League City, TX       12:31.48  
 18 Shelbey Kogan             97 Sierra Vista, AZ      12:43.42  
 19 Vivian Felder             97 Atlanta, GA           12:58.17  
 20 Rashanda Williamson       97 Tulsa, OK             15:30.97  
 -- Brianna Ortiz             97 Midland, TX                DNF  
 
100 Meter Hurdles 17-18 Division Women
========================================================================
       Nat'l: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
     JO Meet: J 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Anna Cockrell             97 Waxhaw, NC               13.60Q  1.4  5 
  2 Emma Spagnola             96 North Aurora, IL         13.77Q  1.8  2 
  3 Jacklyn Howell            96 Cary, NC                 13.85Q  1.8  3 
  4 Mikiah Brisco             96 Baton Rouge, LA          13.92Q  1.5  4 
  5 Allyson Goff              96 Pontiac, MI              14.09Q  2.7  1 
  6 Jayla Stewart             97 Homewood, IL             13.95q  1.8  3 
  7 Sylvia Wilson             97 Ellenwood, GA            14.13q  1.5  4 
  8 Imani Chapman             96 Raleigh, NC              14.16q  1.8  2 
  9 Tameyah Carroll           97 Katy, TX                 14.20   1.8  2 
 10 Samantha Gonzalez         96 Carrollton, TX           14.25   1.4  5 
 11 Maya Roberts              97 Farmington Hills, M      14.31   1.8  2 
 12 Carly Lester              96 10-Fort Coll             14.31   2.7  1 
 13 Marinice Bauman           95 05-Unattache             14.32   1.5  4 
 14 Aeriel Smith              97 Texas City, TX           14.34   1.8  3 
 15 Aereale Scott             96 Allen, TX                14.38   1.5  4 
 16 Qiona Payton              95 College Station, TX      14.49   1.4  5 
 17 Aja Thorpe                96 Pittsburgh, PA           14.57   1.8  3 
 18 Kylie McMillan            97 Greensboro, NC           14.59   1.4  5 
 19 Olivia Leavitt            97 St. George, UT           14.63   2.7  1 
 20 Folami Williams           96 Allen, TX                14.66   1.8  2 
 21 Alexis Farley             97 Peachtree City, GA       14.68   1.8  3 
 22 Bria Matthews             97 Morrow, GA               14.69   2.7  1 
 23 Kiana Gomez               97 Brighton, CO             14.70   1.5  4 
 24 Ashley Cameron            97 Houston, TX              14.73   1.5  4 
 25 Trevene Cowan             95 Jackson, MS              14.78   1.4  5 
 26 Keeya Coltage-Johnson     97 Altadena, CA             14.89   1.8  2 
 27 Sarah Robinson            96 Southlake, TX            15.06   1.4  5 
 28 Madeline Ballard          97 Nolensville, TN          15.08   1.4  5 
 29 Jazmine Burse             97 Douglasville, GA         15.26   2.7  1 
 30 Jernaya Sharp             97 Garland, TX              15.34   2.7  1 
 31 Kennedy Jones             97 Castro Valley, CA        15.39   1.8  3 
 32 Kenniss Pannell           97 Benson, AZ               15.49   1.8  3 
 33 Ninaa Edwards             95 Matteson, IL             15.72   1.5  4 
 34 Chelsea Cotton            96 Omaha, NE                15.81   2.7  1 
 35 Khayla Doublin            97 Denver, CO               16.21   1.8  2 
 36 Khashae Eppenger          97 North Las Vegas, NV      16.69   1.8  2 
 37 Brianna Robinson          97 Comanche, OK             17.04   1.5  4 
 38 Chandalea Jones           96 Omaha, NE                17.20   1.4  5 
 39 Tamaki Murata             96 Camas, WA                17.62   1.8  3 
 40 Victoria Coombe           97 Centennial, CO           18.88   2.7  1 
 
100 Meter Hurdles 17-18 Division Women
=====================================================================
       Nat'l: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
     JO Meet: J 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Anna Cockrell             97 Waxhaw, NC               13.56  -1.3 
  2 Emma Spagnola             96 North Aurora, IL         13.93  -1.3 
  3 Jayla Stewart             97 Homewood, IL             13.94  -1.3 
  4 Mikiah Brisco             96 Baton Rouge, LA          14.14  -1.3 
  5 Allyson Goff              96 Pontiac, MI              14.28  -1.3 
  6 Imani Chapman             96 Raleigh, NC              14.37  -1.3 
  7 Jacklyn Howell            96 Cary, NC                 14.74  -1.3 
  8 Sylvia Wilson             97 Ellenwood, GA            14.97  -1.3 
 
400 Meter Hurdles 17-18 Division Women
===================================================================
       Nat'l: N 57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit        
     JO Meet: J 57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit        
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Emma Spagnola             96 North Aurora, IL         59.87Q  5 
  2 Mackenzie Howie           96 Colorado Spgs, CO      1:01.02Q  3 
  3 LaCarol Baynes            97 Houston, TX            1:01.02Q  2 
  4 Anna Cockrell             97 Waxhaw, NC             1:01.08Q  4 
  5 Samantha Gonzalez         96 Carrollton, TX         1:02.42Q  6 
  6 Daphney Campbell          97 Fresno, TX             1:02.90Q  1 
  7 Deonca Bookman            95 Allen, TX              1:00.32q  5 
  8 Sydni Willis              96 Grand Prairie, TX      1:01.03q  2 
  9 Carly Lester              96 10-Fort Coll           1:01.17   4 
 10 Marinice Bauman           95 05-Unattache           1:01.91   5 
 11 Akuira Young              97 Tomball, TX            1:02.02   3 
 12 Sarah Robinson            96 Southlake, TX          1:02.60   3 
 13 Lydia Laws                96 Elon, NC               1:03.15   1 
 14 Aliyah Hale               97 Los Angeles, CA        1:03.23   2 
 15 Amaka Awuruonye           97 Charlotte, NC          1:03.41   2 
 16 Javonda Peagler           97 Prattville, AL         1:03.57   6 
 17 Sydne Fowler              97 Austin, TX             1:03.74   1 
 18 Kaliyah Gorman            97 Huntingtown, MD        1:03.85   6 
 19 Jacklyn Howell            96 Cary, NC               1:04.54   3 
 20 Brianna Lewis             97 Jacksonville, FL       1:04.77   1 
 21 Eriana Henderson          97 Houston, TX            1:04.95   4 
 22 Sarah Plock               97 Iowa City, IA          1:05.61   6 
 23 Rhandi Jackson            96 Edmond, OK             1:05.72   1 
 24 Trevene Cowan             95 Jackson, MS            1:05.83   6 
 25 Zakirra McKinnon          97 Valdosta, GA           1:05.99   4 
 26 Aja Thorpe                96 Pittsburgh, PA         1:06.16   4 
 27 Taylor Mullins            97 Clarkston, MI          1:06.88   5 
 28 Melissa Cotsonas          97 Tucson, AZ             1:07.38   2 
 29 Erika Soderstrom          97 Phoenix, AZ            1:07.64   3 
 30 Angela Kerndl             97 Lombard, IL            1:07.98   4 
 31 Jasmyne Johnson           97 Brooklyn, NY           1:08.04   4 
 32 Chandalea Jones           96 Omaha, NE              1:08.07   2 
 33 Devyn Torbert             97 Florissant, MO         1:08.97   2 
 34 Khayla Doublin            97 Denver, CO             1:09.04   5 
 35 Emily Schmidt             96 Huntley, IL            1:09.74   3 
 36 Haylee Thompson           97 Tucson, AZ             1:09.79   1 
 37 Derriana Parrish          96 Nashville, TN          1:09.84   5 
 38 Alexis Wilson             96 Long Beach, CA         1:10.92   6 
 39 Eeliyah Beckham           97 Wilmington, DE         1:10.98   5 
 40 Kami Kaczanowicz          95 Lower Burrell, PA      1:11.05   6 
 41 Callie Harmon             97 Fort Smith, AR         1:13.63   1 
 42 Kristal King              95 Hempstead, NY          1:13.74   3 
 43 Alexandria Clemons        97 Los Angeles, CA        1:14.09   1 
 44 Ar'Rionna Nunley          96 Okmulgee, OK           1:16.01   5 
 
400 Meter Hurdles 17-18 Division Women
================================================================
       Nat'l: N 57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit        
     JO Meet: J 57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Samantha Gonzalez         96 Carrollton, TX           59.12  
  2 Emma Spagnola             96 North Aurora, IL         59.48  
  3 Anna Cockrell             97 Waxhaw, NC               59.97  
  4 Sydni Willis              96 Grand Prairie, TX      1:00.38  
  5 Deonca Bookman            95 Allen, TX              1:00.41  
  6 Mackenzie Howie           96 Colorado Spgs, CO      1:04.04  
  7 Daphney Campbell          97 Fresno, TX             1:07.34  
  8 LaCarol Baynes            97 Houston, TX            1:25.15  
 
2000 Meter Steeplechase 17-18 Division Women
================================================================
       Nat'l: N 6:54.37  7/22/2008   Alyssa Allison, 22 Team Missouri          
     JO Meet: J 6:54.37  7/22/2008   Alyssa Allison, 22 Team Missouri          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Heather Sandvik           97 Westerville, OH        7:29.59  
  2 Haley Sandvik             97 Westerville, OH        7:49.06  
  3 Jacqueline Rushford       96 Deridder, LA           7:51.16  
  4 Marissa Flournoy          97 Austin, TX             7:53.19  
  5 Lili Tobias               97 New York, NY           7:55.49  
  6 Jade Sheffield            97 Casper, WY             7:56.31  
  7 Kayla Dawson              97 Marietta, GA           8:01.66  
  8 Mary Beine                97 Downers Grove, IL      8:02.76  
  9 Darby Jacobson            96 Rexburg, ID            8:04.13  
 10 Kristin Powell            97 Oro Valley, AZ         8:08.92  
 11 Abigail Bourcy            96 Penfield, NY           8:17.71  
 12 Emma Kurz                 97 Arlington, TX          8:18.92  
 13 Samantha Bowie            97 Upper Marlboro, MD     8:20.69  
 14 Lisa Jauch                96 Lake Oswego, OR        8:23.90  
 15 Katie Bostrom             96 Fargo, ND              8:32.26  
 16 Christiana Thompson       96 Atlanta, GA            8:34.54  
 17 Shelbey Kogan             97 Sierra Vista, AZ       8:35.86  
 18 Ashley Parola             97 Mundelein, IL          8:59.76  
 19 Jessica Stabenow          96 Countryside, IL        9:22.85  
 20 Alyssa Miller             96 Kyle, TX              10:15.35  
 21 Brittany Lehmann          97 Kenner, LA            10:31.13  
 
4x100 Meter Relay 17-18 Division Women
===================================================================
       Nat'l: N 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T      
                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan             
     JO Meet: J 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T      
                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan             
    Team                                                Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 06-New Era TC  'A'                                    45.81Q  2 
     1) Aleia Hobbs 96                  2) Alissa Williams 97             
     3) Mikiah Brisco 96                4) Shannon Ray 95                 
  2 16-Track Houston  'A'                                 46.08Q  1 
     1) Akeyla Mitchell 95              2) Alaysha Johnson 96             
     3) Farrin Davis 96                 4) Taylor Bennett 97              
  3 06-Ms Trackstars  'A'                                 46.32Q  4 
     1) Jolie Carbo 95                  2) KaDaria Thompson 97            
     3) Mercedes Mattix 96              4) Porsha Shirley 96              
  4 04-Sapphire - Ruff Riders Trac  'A'                   46.59Q  3 
     1) Akua Obeng-akrofi 96            2) Zakirra McKinnon 97            
     3) Jhari Williams 97               4) Tyler Ragin 96                 
  5 04-Titans Track Club, Inc  'A'                        46.29q  1 
     1) Anika Carter 96                 2) Ariel Terrell 96               
     3) Niata Alexander 96              4) Cierra Dunston 96              
  6 03-Glenarden Track Club  'B'                          46.47q  4 
     1) Zanae Freeland 95               2) Dayo Adetu 95                  
     3) Lisa-Anne Barrow 96             4) Kayla Lewis 97                 
  7 06-Training Ground TC  'A'                            46.76q  2 
     1) De'Airis Weakley 95             2) Marqueisha Wall 95             
     3) Janel Pate 96                   4) Kelsey Griffin 95              
  8 05-Pacesetters  'A'                                   46.78q  4 
     1) Eboni Hall 97                   2) Irene Skinner 96               
     3) Naja Greer 96                   4) Shalon Conley 96               
  9 16-Track Houston  'B'                                 47.07   2 
     1) Eriana Henderson 97             2) Kelsey Jordan 96               
     3) Samiyah Samuels 97              4) Tramecia Sample 96             
 10 12-Dallas Gold TC  'A'                                47.15   4 
     1) Christina Hedgepeth 96          2) De'Stini Henderson 96          
     3) Kirsten Johnson 96              4) Sydni Willis 96                
 11 07-Legacy Runners Athletic Clu  'A'                   47.29   1 
     1) Brittany McLaurin 97            2) Briyahna Desrosiers 96         
     3) Ryan Preacely 97                4) Khydeshia Bouie 95             
 12 12-Team Quest  'A'                                    47.29   1 
     1) Ava Paul 97                     2) Deonca Bookman 95              
     3) Jakerria Hughes 97              4) Tembrey Clouser 97             
 13 12-Dallas Gold TC  'B'                                47.43   3 
     1) Alexis Barnes 97                2) Sierra Andres 97               
     3) Bria Washington 97              4) Jordanae Scott 97              
 14 12-Cedar Hill Blaze Track Club  'A'                   47.51   3 
     1) Braneshia Payton 96             2) Brittany Browning 97           
     3) Currin Washington 97            4) Nikko King 97                  
 15 03-Bull City Express  'A'                             47.64   4 
     1) Alexdria Council 96             2) Ama-Selina Tchume 95           
     3) Carolyn Brown 96                4) Sydnei Murphy 96               
 16 04-Quicksilver Track Club, Inc  'A'                   47.66   2 
     1) Mia Phillips 96                 2) Elizabeth Folsome 97           
     3) Jharna Alston 96                4) Jhordyn Datcher 97             
 17 16-Texas Hurriccanes  'A'                             47.68   1 
     1) Asia Ataghauman 97              2) Jane Arinze 96                 
     3) Jarra Owens 96                  4) Mikayla Banks 97               
 18 16-Texas Storm Track Club  'A'                        47.73   3 
     1) Ericka Rodriguez 95             2) Jaazz Hicks 97                 
     3) Nkolika Nweke 95                4) Tramesha Hardy 96              
 19 16-Houston Visions Track Club  'A'                    47.78   1 
     1) Breanna Abrams 97               2) Jasmine Miller 96              
     3) Joi Gill 97                     4) Teylor Jones 97                
 20 03-East Coast Track & Field  'A'                      47.79   2 
     1) Markiara Staten 96              2) Courtney Warner 97             
     3) Destiny Godfrey 97              4) Jamie Stacey 96                
 21 06-Gulf Coast Elite Track Club  'A'                   47.89   2 
     1) Ashley Banks 96                 2) Jamira Boykins 96              
     3) Madelynn Fluker 97              4) Morgan Daniels 97              
 22 12-Lancaster Lightning Ytc  'A'                       48.04   3 
     1) Akita Cook 96                   2) Destynee Poindexter-Roberson 95
     3) Siara Obasuyi 96                4) Taylor Jenkins 97              
 23 03-Usa-Ja  'A'                                        48.06   4 
     1) Deborah Olawuni 96              2) Rachel Laryea 97               
     3) Yusrah Adebayo 97               4) Tiffany Woods 97               
 24 03-Track Xplosion  'A'                                48.07   4 
     1) Avery Walter 96                 2) Kennedy Thorne 96              
     3) Desirae Rowell 97               4) Jacklyn Howell 96              
 25 07-Vipers Track Club  'A'                             49.30   2 
     1) Desiree Isaac 96                2) Dominique Lewis 96             
     3) Gabrielle Pollard 96            4) Sharon Mainor 97               
 26 02-First State Destroyers TC  'A'                     50.64   1 
     1) A'Lexus Irons 97                2) Ashley Bailey 97               
     3) Eeliyah Beckham 97              4) Laetitia Babin 96              
 27 13-Kitsap Fliers  'A'                                 51.15   3 
     1) Asia Walker 97                  2) Destiny Dunbar 97              
     3) Hannah Snyder 95                4) Keyera Gaulden 96              
 28 09-Louis Moss Striders Track C  'A'                   51.19   4 
     1) Hailey Wilkins 96               2) Maryma Stewart 97              
     3) Rebekah Hamilton 97             4) Sedre' Auna Griddine 97        
 29 10-Co Flyers  'A'                                     51.54   3 
     1) Hali Morgan 97                  2) Jenna Lanskey 97               
     3) Khayla Doublin 97               4) Victoria Coombe 97             
 30 06-Ms Trackstars  'B'                               1:00.17   1 
     1) Destane Stover 95               2) Trevene Cowan 95               
     3) Kameron Jefferson 97            4) Kyla Lewis 96                  
 -- 07-Legacy Runners Athletic Clu  'B'                      DQ   2  zone 1 violation
     1) Amber Mayo 97                   2) Shalonda Slater 97             
     3) Chanalee Stewart 97             4) Keatta Atkins 96               
 -- 03-Glenarden Track Club  'A'                             DQ   3  zone 3 violation
     1) Bethany White 96                2) Christine London 95            
     3) Kiara Parker 96                 4) Lakin Hatcher 97               
 
4x100 Meter Relay 17-18 Division Women
================================================================
       Nat'l: N 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T      
                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan             
     JO Meet: J 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T      
                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan             
    Team                                                 Finals 
================================================================
Finals
  1 06-New Era TC  'A'                                    45.24  
     1) Aleia Hobbs 96                  2) Alissa Williams 97             
     3) Mikiah Brisco 96                4) Shannon Ray 95                 
  2 03-Glenarden Track Club  'B'                          45.72  
     1) Zanae Freeland 95               2) Dayo Adetu 95                  
     3) Lisa-Anne Barrow 96             4) Kayla Lewis 97                 
  3 16-Track Houston  'A'                                 46.08  
     1) Akeyla Mitchell 95              2) Alaysha Johnson 96             
     3) Farrin Davis 96                 4) Taylor Bennett 97              
  4 04-Titans Track Club, Inc  'A'                        46.10  
     1) Anika Carter 96                 2) Ariel Terrell 96               
     3) Niata Alexander 96              4) Cierra Dunston 96              
  5 06-Ms Trackstars  'A'                                 46.49  
     1) Jolie Carbo 95                  2) KaDaria Thompson 97            
     3) Mercedes Mattix 96              4) Porsha Shirley 96              
  6 06-Training Ground TC  'A'                            46.93  
     1) De'Airis Weakley 95             2) Marqueisha Wall 95             
     3) Janel Pate 96                   4) Kelsey Griffin 95              
  7 04-Sapphire - Ruff Riders Trac  'A'                   47.44  
     1) Akua Obeng-akrofi 96            2) Zakirra McKinnon 97            
     3) Jhari Williams 97               4) Tyler Ragin 96                 
 -- 05-Pacesetters  'A'                                     DNF   finish w no baton
     1) Eboni Hall 97                   2) Irene Skinner 96               
     3) Naja Greer 96                   4) Shalon Conley 96               
 
4x400 Meter Relay 17-18 Division Women
===================================================================
       Nat'l: N 3:35.51  7/29/2001   "United Stars "A", Philadelphia,PA        
                         Evelyn Dwyer,Dominique Darden,Danielle Rogers,Tiff
     JO Meet: J 3:35.51  7/29/2001   "United Stars "A", Philadelphia,PA        
                         Evelyn Dwyer,Dominique Darden,Danielle Rogers,Tiff
    Team                                                Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 04-Titans Track Club, Inc  'A'                      3:42.83Q  1 
     1) Anika Carter 96                 2) Ariel Terrell 96               
     3) Cierra Dunston 96               4) Niata Alexander 96             
  2 16-Track Houston  'A'                               3:42.96Q  2 
     1) Akeyla Mitchell 95              2) Farrin Davis 96                
     3) Kelsey Jordan 96                4) Taylor Bennett 97              
  3 12-Dallas Gold TC  'A'                              3:44.43Q  4 
     1) Kirsten Johnson 96              2) Samantha Gonzalez 96           
     3) Sierra Andres 97                4) Sydni Willis 96                
  4 05-Pacesetters  'A'                                 3:44.88Q  3 
     1) Irene Skinner 96                2) Naja Greer 96                  
     3) Shalon Conley 96                4) Tyler Williams 96              
  5 03-Glenarden Track Club  'B'                        3:45.11q  4 
     1) Dayo Adetu 95                   2) Lakin Hatcher 97               
     3) Simone Glenn 96                 4)                                
  6 04-Sapphire - Ruff Riders Trac  'A'                 3:46.32q  4 
     1) Akua Obeng-akrofi 96            2) Ashley Epps 97                 
     3) Zakirra McKinnon 97             4) Jhari Williams 97              
  7 16-Houston Visions Track Club  'A'                  3:46.81q  3 
     1) Amber Ivy 97                    2) Jasmine Miller 96              
     3) LaGea Brigance 96               4) Victoria Martin 96             
  8 16-Texas Hurriccanes  'A'                           3:47.73q  2 
     1) Mikayla Banks 97                2) Kristyn Williams 97            
     3) Jarra Owens 96                  4) Jennifer Arinze 95             
  9 04-Quicksilver Track Club, Inc  'A'                 3:48.22   2 
     1) Tatyana Hodnett 96              2) Aubree Collins 95              
     3) Mia Lewis 97                    4) Jharna Alston 96               
 10 06-Training Ground TC  'A'                          3:48.64   1 
     1) De'Airis Weakley 95             2) Derriana Parrish 96            
     3) Janel Pate 96                   4) Marqueisha Wall 95             
 11 03-Glenarden Track Club  'A'                        3:49.00   3 
     1) Valencia McDowell 97            2) Lisa-Anne Barrow 96            
     3) Shania Collins 96               4) Kiara Parker 96                
 12 06-Ms Trackstars  'A'                               3:50.23   1 
     1) Destane Stover 95               2) Jolie Carbo 95                 
     3) Kyla Lewis 96                   4) Mercedes Mattix 96             
 13 03-Usa-Ja  'A'                                      3:50.71   3 
     1) Breanna Coleman 96              2) Jillian Murray 96              
     3) Tiffany Woods 97                4) Olufunmilayo Daramola 96       
 14 06-New Era TC  'A'                                  3:52.40   2 
     1) Aleia Hobbs 96                  2) Jessica Harris 97              
     3) Kayla Lipscomb 97               4) Keterra Harris 96              
 15 12-Dallas Gold TC  'B'                              3:53.83   3 
     1) Aleyh Christopher 96            2) Bria Washington 97             
     3) Jalyn Powell 95                 4) Alexis Barnes 97               
 16 03-East Coast Track & Field  'A'                    3:55.34   1 
     1) Jamie Stacey 96                 2) Courtney Warner 97             
     3) Destiny Godfrey 97              4) Hayley Goldman 97              
 17 07-Legacy Runners Athletic Clu  'A'                 3:57.36   4 
     1) Ryan Preacely 97                2) Briyahna Desrosiers 96         
     3) Chanalee Stewart 97             4) Khydeshia Bouie 95             
 18 16-Track Houston  'B'                               3:58.30   4 
     1) Alexis Metoyer 96               2) Nikesha Keith 97               
     3) Eriana Henderson 97             4) Haley Cossey 97                
 19 01-Cambridge Jets TC  'A'                           3:58.79   4 
     1) Sydney Fisher 97                2) Kenlee Presume 96              
     3) Maya Halprin-Adams 97           4) Rhyana Freeman 97              
 20 12-Lancaster Lightning Ytc  'A'                     3:59.02   2 
     1) Taylor Jenkins 97               2) Destynee Poindexter-Roberson 95
     3) Siara Obasuyi 96                4) Jasmine Carter 96              
 21 06-Ms Trackstars  'B'                               4:01.41   3 
     1) Chinyere Jones 97               2) Trevene Cowan 95               
     3) Kameron Jefferson 97            4) Porsha Shirley 96              
 22 16-Houston Synergy Track & Fie  'A'                 4:03.40   1 
     1) Ashley Cameron 97               2) Khyllia Barnes 96              
     3) TajDreana Hurst 97              4) Tameyah Carroll 97             
 23 02-Willis/Camden Pal  'A'                           4:04.30   2 
     1) Jenia Hudson 97                 2) Larae Davis 97                 
     3) Olivia Jamison 97               4) Tiara McDuffie 96              
 24 07-Trackmyspeed - Indiana  'A'                      4:06.32   4 
     1) Taylor McCammon 96              2) Kaitlyn Daanen 96              
     3) Michaela Westerfeld 95          4) Kayla McGurk 96                
 25 12-Hallmark Track Club  'A'                         4:09.98   2 
     1) Chineme Obikudu 96              2) Danielle Trought 96            
     3) Kenisha Bryant 96               4) Khadeja Wilson 97              
 26 07-Windy City Hammers  'A'                          4:12.04   3 
     1) Aja Taylor 96                   2) Stephanie Okiro 97             
     3) Mikaila Davis 97                4) Kejhari Strong 96              
 27 07-Mambas Track Club  'A'                           4:14.44   4 
     1) Ashley Parola 97                2) Fiona Floden 97                
     3) Miranda Halverson 97            4) Macy Tramblay 97               
 28 02-First State Destroyers TC  'A'                   4:15.84   1 
     1) A'Lexus Irons 97                2) Ashley Bailey 97               
     3) Eeliyah Beckham 97              4) Laetitia Babin 96              
 29 04-Seneca BlazersTrack, Inc.  'A'                   4:16.11   1 
     1) Alex Burgess 97                 2) Cora Hunter 96                 
     3) Daija Pegues 96                 4) Dreyona Brown 97               
 30 12-A Running Start Track Club  'A'                  4:17.04   2 
     1) Teal Williams 97                2) Janelle Brown 96               
     3) Jasmine Rhodes 97               4) Tyriete Dixon 96               
 31 13-Kitsap Fliers  'A'                               4:21.29   3 
     1) Asia Walker 97                  2) Destiny Dunbar 97              
     3) Keyera Gaulden 96               4) Olivia Streun 97               
 -- 06-Gulf Coast Elite Track Club  'A'                      DQ   1  lane infraction
     1) Ashley Banks 96                 2) Jamira Boykins 96              
     3) Madelynn Fluker 97              4) Morgan Daniels 97              
 
4x400 Meter Relay 17-18 Division Women
================================================================
       Nat'l: N 3:35.51  7/29/2001   "United Stars "A", Philadelphia,PA        
                         Evelyn Dwyer,Dominique Darden,Danielle Rogers,Tiff
     JO Meet: J 3:35.51  7/29/2001   "United Stars "A", Philadelphia,PA        
                         Evelyn Dwyer,Dominique Darden,Danielle Rogers,Tiff
    Team                                                 Finals 
================================================================
Finals
  1 04-Titans Track Club, Inc  'A'                      3:39.49  
     1) Anika Carter 96                 2) Ariel Terrell 96               
     3) Cierra Dunston 96               4) Niata Alexander 96             
  2 16-Track Houston  'A'                               3:41.05  
     1) Akeyla Mitchell 95              2) Farrin Davis 96                
     3) Kelsey Jordan 96                4) Taylor Bennett 97              
  3 12-Dallas Gold TC  'A'                              3:43.06  
     1) Kirsten Johnson 96              2) Samantha Gonzalez 96           
     3) Sierra Andres 97                4) Sydni Willis 96                
  4 05-Pacesetters  'A'                                 3:43.27  
     1) Irene Skinner 96                2) Naja Greer 96                  
     3) Shalon Conley 96                4) Tyler Williams 96              
  5 03-Glenarden Track Club  'B'                        3:43.68  
     1) Christine London 95             2) Lakin Hatcher 97               
     3) Valencia McDowell 97            4) Lisa-Anne Barrow 96            
  6 16-Houston Visions Track Club  'A'                  3:44.99  
     1) Amber Ivy 97                    2) Jasmine Miller 96              
     3) LaGea Brigance 96               4) Victoria Martin 96             
  7 16-Texas Hurriccanes  'A'                           3:46.15  
     1) Mikayla Banks 97                2) Kristyn Williams 97            
     3) Jarra Owens 96                  4) Jennifer Arinze 95             
  8 04-Sapphire - Ruff Riders Trac  'A'                 3:46.59  
     1) Akua Obeng-akrofi 96            2) Ashley Epps 97                 
     3) Zakirra McKinnon 97             4) Jhari Williams 97              
 
4x800 Meter Relay 17-18 Division Women
================================================================
       Nat'l: N 8:50.72  7/25/2007   02 08 United Stars, 02 08 United Sta      
                         S Gee, I Iheoma, C Price, B Taylor                
     JO Meet: J 8:50.72  7/25/2007   02 08 United Stars, 02 08 United Sta      
                         S Gee, I Iheoma, C Price, B Taylor                
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 03-Glenarden Track Club  'A'                        9:22.61  
     1) Vanessa Johnson 97              2) Valencia McDowell 97           
     3) Kaliyah Gorman 97               4) Samantha Bowie 97              
  2 03-Usa-Ja  'A'                                      9:25.26  
     1) Breanna Coleman 96              2) Jillian Murray 96              
     3) Olufunmilayo Daramola 96        4) Tiffany Woods 97               
  3 04-Quicksilver Track Club, Inc  'A'                 9:28.45  
     1) Christiana Thompson 96          2) Tatyana Hodnett 96             
     3) Aubree Collins 95               4) Taylor Samples 96              
  4 01-Baldwin Blazers TC  'A'                          9:38.82  
     1) Chinira Lovick 96               2) Crystal Grierson 95            
     3) Germine Museau 97               4) Pollyanna Velasco 96           
  5 13-Club Northwest  'A'                              9:46.57  
     1) Cora Davies 97                  2) Julia Shankland 96             
     3) Mikelle Ackerley 97             4) Natalie Ackerley 97            
  6 16-Track Houston  'A'                               9:49.97  
     1) Alexis Metoyer 96               2) Fallon Spraggins 97            
     3) Kore Frazier 97                 4) Michelle Nguyen 97             
  7 12-Heavenly Track Club  'A'                         9:55.33  
     1) Emma Kurz 97                    2) Mady Young 97                  
     3) Victoria Junious 96             4) Victoria Shelton 96            
  8 07-Zephyrs Track club  'A'                          9:55.73  
     1) Christine Mujica 97             2) Jessica Stabenow 96            
     3) Marie-Louise Kloster 96         4) Olivia Ryan 97                 
  9 16-The Afterburners Youth Trac  'A'                10:00.34  
     1) Ashley Davis 96                 2) Jazmyn Tilford-Rutherford 97   
     3) Kourtney Brown 97               4) Madison Gilcrease 96           
 10 09-Kansas Flyers Track Team  'A'                   10:03.19  
     1) Adele Loomis 96                 2) Allison Stutterheim 97         
     3) Mikala Heddin 96                4) Megan French 96                
 11 16-Texas Storm Track Club  'A'                     10:16.05  
     1) Aja Garrison 96                 2) Corrinne Cassel 97             
     3) Fernanda Horrillo 97            4) Kyndall Tyler 96               
 12 07-Windy City Hammers  'A'                         10:27.61  
     1) Aja Taylor 96                   2) Mikaila Davis 97               
     3) Keely Mizenburg 96              4) Kejhari Strong 96              
 13 07-Mambas Track Club  'A'                          10:40.99  
     1) Ashley Parola 97                2) Fiona Floden 97                
     3) Joelle Gross 96                 4) Riley Felicicchia 97           
 
High Jump 17-18 Division Women
==========================================================================
       Nat'l: N 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
     JO Meet: J 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Mary Terry                97 Watkinsville, GA         1.70m    5-07.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 
        P    O    O    O    O    O  XXX 
  1 Nicole Greene             97 Ponte Vedra Beach,       1.70m    5-07.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 
        P    P    P    O    O    O  XXX 
  3 LaTyria Jefferson         97 Desoto, TX              J1.70m    5-07.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 
        P    P    O   XO    O    O  XXX 
  4 Juanita Webster-Freeman   96 Highland, CA            J1.70m    5-07.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 
        P    P    P    O    O   XO  XXX 
  5 Qizeah Jackson            96 Fayetteville, NC        J1.70m    5-07.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 
        P    P    O    O   XO   XO  XXX 
  6 Courtney Johnson          95 Schertz, TX             J1.70m    5-07.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 
        P    O   XO    O  XXO  XXO  XXX 
  7 Jasmine White             97 Longstreet, LA           1.65m    5-05.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 
        P   PP    O    O   XO  XXX 
  8 Ellyana Long              97 The woodlands, TX       J1.65m    5-05.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 
        P    P    O    O  XXO  XXX 
  8 Taylor Martinez           96 San Antonio, TX         J1.65m    5-05.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 
        P    P    O    O  XXO  XXX 
 10 Jalissa Smith             97 Chandler, AZ             1.60m    5-03.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        O    O    O    O  XXX 
 10 Carly Timpson             97 Narragansett, RI         1.60m    5-03.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        P    O    O    O  XXX 
 12 Courtney Brown            96 Peoria, AZ              J1.60m    5-03.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        P    P  XXO    O  XXX 
 12 Erin Zappia               96 Wheaton, IL             J1.60m    5-03.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        P   XO   XO    O  XXX 
 14 Rachel Breasseale         96 Whispering Pines, N     J1.60m    5-03.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        O    O    O   XO  XXX 
 14 Bria Matthews             97 Morrow, GA              J1.60m    5-03.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        O    O    O   XO  XXX 
 16 Khadeja Wilson            97 Fort Worth, TX          J1.60m    5-03.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        O    O    O  XXO  XXX 
 17 Chantel Kyler             96 Shabbona, IL            J1.60m    5-03.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
      XXO    O    O  XXO  XXX 
 18 Amaka Awuruonye           97 Charlotte, NC            1.55m    5-01.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 
        O    O    O  XXX 
 19 Annibrelle Wright         95 Anderson, SC            J1.55m    5-01.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 
        P   XO    O  XXX 
 20 Dorian Johnson            96 Whitsett, NC            J1.55m    5-01.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 
       XO   XO    O  XXX 
 21 Kyrha Hollins             97 Toledo, OH              J1.55m    5-01.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 
        O    O   XO  XXX 
 21 Emma Haugen               97 La Grange, IL           J1.55m    5-01.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 
        P    P   XO  XXX 
 21 Taylor Dotson             97 Upper Marlboro, MD      J1.55m    5-01.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 
        O    O   XO  XXX 
 24 Alyssa Carlton            97 Imperial, MO            J1.55m    5-01.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 
        O    O  XXO  XXX 
 25 Shelby Poell              96 Omaha, NE               J1.55m    5-01.00 
     1.45 1.50 1.55 1.60 
        O  XXO  XXO  XXX 
 26 Ellen Forgason            97 Hungerford, TX           1.50m    4-11.00 
     1.45 1.50 1.55 
        O    O  XXX 
 26 Julia Junkroski           97 Mokena, IL               1.50m    4-11.00 
     1.45 1.50 1.55 
        P    O  XXX 
 26 Savannah Smith            96 Grant, AL                1.50m    4-11.00 
     1.45 1.50 1.55 
        O    O  XXX 
 26 Haley Hood                97 Benton, AR               1.50m    4-11.00 
     1.45 1.50 1.55 
        O    O  XXX 
 30 Jennifer Pickens          97 Keithville, LA          J1.50m    4-11.00 
     1.45 1.50 1.55 
        O   XO  XXX 
 31 Brayana Elmore            96 Bremerton, WA           J1.50m    4-11.00 
     1.45 1.50 1.55 
       XO   XO  XXX 
 32 Brandi Shonce             97 Girard, OH               1.45m    4-09.00 
     1.45 1.50 
        O  XXX 
 32 Matilda McFerson          97 Edina, MN                1.45m    4-09.00 
     1.45 1.50 
        O  XXX 
 32 Naterria Davis            97 Shreveport, LA           1.45m    4-09.00 
     1.45 1.50 
        O  XXX 
 35 Ann Marie McStravick      97 Magnolia, TX            J1.45m    4-09.00 
     1.45 1.50 
       XO  XXX 
 -- Karla Villa               95 El Paso, TX                 NH            
     1.45 
      XXX 
 -- Victoria Harris           97 Manvel, TX                  NH            
     1.45 
      XXX 
 -- Patricia Panos            96 Pittsburgh, PA              NH            
     1.45 
      XXX 
 -- Karlin Rufenacht          97 Peyton, CO                  NH            
     1.45 
      XXX 
 -- Raquel Robinson           97 Desoto, TX                  NH            
     1.45 1.50 1.55 
        P    P  XXX 
 
Pole Vault 17-18 Division Women
==========================================================================
       Nat'l: N 4.21m  7/25/2008   Natalie Willer, Cornhusker Flyers,NE        
     JO Meet: J 4.21m  7/25/2008   Natalie Willer, 29 Flyers                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kally Long                95 12-Long Star Pol         4.05m   13-03.50 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 
        P    P    P    P    P    P    O    O    O    O  XXO  XXX 
  2 Madison Heath             95 Mandeville, LA           3.90m   12-09.50 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75 3.90 4.05 
        P    P    P    P    P    P    P    O    O   XO  XXX 
  2 Alexis Kiefer             97 Farmington, MN           3.90m   12-09.50 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75 3.90 4.05 
        P    P    P    P    P    P    O    O    O   XO  XXX 
  4 Megan Gray                97 12-Unattache            J3.90m   12-09.50 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75 3.90 4.05 
        P    P    P    P    P    P   XO   XO    O   XO  XXX 
  5 Andrianna Jacobs          97 Rochester, MN           J3.90m   12-09.50 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75 3.90 4.05 
        P    P    P    P    P    O    O   XO  XXO  XXO  XXX 
  6 Emily Gunderson           96 16-Unattache             3.75m   12-03.50 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75 4.05 
        P    P    P    P    P    P    O    O   XO  XXX 
  7 Kristen Denk              97 N Royalton, OH          J3.75m   12-03.50 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75 3.90 
        P    P    P    P    P    P    O   XO   XO  XXX 
  8 Shay Petty                96 12-Unattache            J3.75m   12-03.50 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75 3.90 
        P    P    P    P    P    P    O  XXO   XO  XXX 
  9 Calie' Spencer            96 New Braunfels, TX       J3.75m   12-03.50 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75 3.90 
        P    P    P    P    P    P   XO  XXO  XXO  XXX 
 10 Sara-Kathryn Stevens      96 12-Unattache             3.60m   11-09.75 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75 
        P    P    P    P    P    P   XO    O  XXX 
 11 Lauren Martinez           96 Albuquerque, NM         J3.60m   11-09.75 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75 
        P    P    P    P    P    O    O   XO  XXX 
 11 Lindsey Murray            96 Harrisburg, IL          J3.60m   11-09.75 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75 
        P    P    P    P    P    P    O   XO  XXX 
 13 Julia Junkroski           97 Mokena, IL              J3.60m   11-09.75 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75 
        P    P    P    P   XO   XO    O   XO  XXX 
 14 Margaret Ollinger         97 Fairhope, AL            J3.60m   11-09.75 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75 
        P    P    P    P    P    P    P  XXO  XXX 
 14 Zoe McKinley              97 12-Unattache            J3.60m   11-09.75 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75 
        P    P    P    P    P    P    P  XXO  XXX 
 14 Leah Bertuccelli          97 Mount Aukum, CA         J3.60m   11-09.75 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75 
        P    P    P    P    P    O    O  XXO  XXX 
 14 Nicole Summersett         97 12-Unattache            J3.60m   11-09.75 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75 
        P    P    P    P    P    P    O  XXO  XXX 
 14 Melissa Maneatis          97 Granite Bay, CA         J3.60m   11-09.75 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75 
        P    P    P    P    P    P    O  XXO  XXX 
 14 Sarah Hall                96 Springtown, TX          J3.60m   11-09.75 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75 
        P    P    P    P    P    P    O  XXO  XXX 
 20 Bailey Daigle             96 Napoleonville, LA       J3.60m   11-09.75 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75 
        P    P    P    P    O   XO   XO  XXO  XXX 
 21 Ashley Bailey             97 Townsend, DE             3.45m   11-03.75 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 
        P    P    P    P    P    P    O  XXX 
 21 Alina McDonald            97 Pacolet, SC              3.45m   11-03.75 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 
        P    P    P    P    P    P    O  XXX 
 23 Ayane Rossano             96 Bellevue, WA            J3.45m   11-03.75 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 
        P    P    P    O    O   XO    O  XXX 
 24 Frances Rice              96 Jacksonville, FL        J3.45m   11-03.75 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 
        P    P    P    O    O    O   XO  XXX 
 24 Laura Marty               97 Seattle, WA             J3.45m   11-03.75 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 
        P    P    P    O    O    O   XO  XXX 
 26 Natailie Hawthorne        96 Forney, TX              J3.45m   11-03.75 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 
        P    P    P    P    P   XO   XO  XXX 
 27 Klara Lyon                96 Piedmont, SD            J3.45m   11-03.75 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 
        P    P    P   XO   XO  XXO   XO  XXX 
 27 Ali Uhle                  96 Tomball, TX             J3.45m   11-03.75 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 
        P    P    P    P  XXO  XXO   XO  XXX 
 29 Jerni Self                97 Cache, OK               J3.45m   11-03.75 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 
        P    P    P    P    O   XO  XXO  XXX 
 30 Jasmine Johnson           96 Clinton, MS              3.30m   10-10.00 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 
        P    P    P    O    O    O  XXX 
 31 Zoe Harper                96 Atlantic Beach, FL      J3.30m   10-10.00 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 
        P    P    P    O    O   XO  XXX 
 32 Kendall Mercer            97 Mt Pleasant, SC         J3.30m   10-10.00 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 
        P    P    P    O   XO   XO  XXX 
 33 Delaney Lyman             97 Algonquin, IL           J3.30m   10-10.00 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 
        P    P    P    O    O  XXO  XXX 
 34 Jacqueline Rushford       96 Deridder, LA            J3.30m   10-10.00 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 
        P    P    P    O   XO  XXO  XXX 
 35 Elizabeth Blalock         97 Mt Pleasant, SC          3.15m   10-04.00 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 
        P    P    P    O    O  XXX 
 35 Katelyn Frost             97 Corvallis, MT            3.15m   10-04.00 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 
        P    P    P    P    O  XXX 
 35 Brittany McDonald         96 Coleman, OK              3.15m   10-04.00 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 
        P    O    O    O    O  XXX 
 38 Sara Brenner              95 Kingwood, TX            J3.15m   10-04.00 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 
        P    P   XO    O    O  XXX 
 39 Lauren Labay              97 Altair, TX              J3.15m   10-04.00 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 
        P    P    O  XXO    O  XXX 
 40 Charlotte Brown           97 Emory, TX               J3.15m   10-04.00 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 
        P    P    P    P   XO  XXX 
 41 Christina Stathakis       97 Sedalia, CO             J3.15m   10-04.00 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 
        P    P    P   XO  XXO  XXX 
 41 Lily Moore                97 Libertyville, IL        J3.15m   10-04.00 
     2.55 2.70 2.85 3.00 3.15 3.30 
        P    P    O   XO  XXO  XXX 
 43 Eboni Hall                97 Pickerington, OH         2.85m    9-04.25 
     2.55 2.70 2.85 3.00 
        P    O    O  XXX 
 43 Margaret Lassalle         97 Spring, TX               2.85m    9-04.25 
     2.55 2.70 2.85 3.00 
        P    P    O  XXX 
 45 Hayley Otholt             96 13-Unattache            J2.85m    9-04.25 
     2.55 2.70 2.85 3.00 
       XO    O   XO  XXX 
 -- Stephanie Seibold         97 Lawton, OK                  NH            
     2.55 2.70 
        P  XXX 
 -- Gillette Field            96 Granite bay, CA             NH            
     2.55 2.70 2.85 3.00 
        P    P    P  XXX 
 
Long Jump 17-18 Division Women
===============================================================================
       Nat'l: N 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
     JO Meet: J 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Kacia Vines               97 Hillsborough, NC         5.95m   NWI  19-06.25 
     5.42m(-0.0) 5.49m(-0.0) 5.66m(-0.0) 5.59m(-0.0) 5.69m(-0.0) 5.95m(-0.0)
  2 Sydnei Murphy             96 Holly Springs, NC        5.91m   NWI  19-04.75 
     5.61m(-0.0) 5.85m(-0.0) PASS      5.42m(-0.0) 5.91m(-0.0) 5.82m(-0.0)
  3 Tamara Richey             95 Federal Way, WA          5.82m   NWI  19-01.25 
     5.31m(-0.0) 5.54m(-0.0) 5.73m(-0.0) FOUL      5.82m(-0.0) 5.67m(-0.0)
  4 Asa Garcia                97 Texas City, TX           5.79m   NWI  19-00.00 
     5.79m(-0.0) 5.02m(-0.0) 5.48m(-0.0) FOUL      FOUL      FOUL     
  5 Samiyah Samuels           97 Cypress, TX              5.78m   NWI  18-11.75 
     5.38m(-0.0) FOUL      5.51m(-0.0) FOUL      5.78m(-0.0) FOUL     
  6 Janae Cox                 97 Bourbonnais, IL          5.75m   NWI  18-10.50 
     5.33m(-0.0) 5.53m(-0.0) FOUL      5.45m(-0.0) 5.68m(-0.0) 5.75m(-0.0)
  7 Chinne Okoronkwo          97 13-Flying AJ             5.65m   NWI  18-06.50 
     FOUL      5.54m(-0.0) 5.61m(-0.0) FOUL      5.31m(-0.0) 5.65m(-0.0)
  8 Ansley Long               97 Carrollton, GA           5.56m  -0.1  18-03.000.1  18-03.00 
     5.24m(0.2) 5.56m(-0.1) 4.71m(-0.4) 5.25m(-0.5) 5.39m(-0.9) 4.81m(-0.2)
  9 Mia Phillips              96 College Park, GA         5.51m   NWI  18-01.00 
     FOUL      5.38m(-0.0) 5.51m(-0.0) FOUL      FOUL      FOUL     
 10 Bria Matthews             97 Morrow, GA               5.50m   NWI  18-00.50 
     5.45m(-0.0) 5.04m(-0.0) 5.50m(-0.0)            
 11 Jelena Mcnown             95 Highland, CA             5.39m  -0.3  17-08.25 
     5.28m(-0.9) FOUL      5.39m(-0.3)            
 12 Jernaya Sharp             97 Garland, TX              5.38m   NWI  17-08.00 
     4.71m(-0.0) 5.38m(-0.0) 5.20m(-0.0)            
 13 Zuliat Alli               97 Mesquite, TX             5.37m   NWI  17-07.50 
     5.37m(-0.0) 5.11m(-0.0) 5.16m(-0.0)            
 14 K'Lynn Beal               97 03-Track Goons           5.33m  -1.3  17-06.00 
     5.13m(-0.6) 5.12m(-0.6) 5.33m(-1.3)           
 15 Lisa-Anne Barrow          96 Hyattsville, MD          5.30m   NWI  17-04.75 
     5.30m(-0.0) 5.18m(-0.0) 5.00m(-0.0)            
 15 Nicole Greene             97 Ponte Vedra Beach,       5.30m   NWI  17-04.75 
     5.07m(-0.0) 5.17m(-0.0) 5.30m(-0.0)            
 17 Nailah Jones              97 West Babylon, NY         5.29m   NWI  17-04.25 
     5.18m(-0.0) 5.29m(-0.0) FOUL                 
 18 Abby Taylor               96 St George, UT            5.27m   NWI  17-03.50 
     5.24m(-0.0) 5.26m(-0.0) 5.27m(-0.0)            
 19 Kiana Gomez               97 Brighton, CO             5.26m   NWI  17-03.25 
     5.26m(-0.0) 5.04m(-0.0) 5.01m(-0.0)            
 20 Tameyah Carroll           97 Katy, TX                 5.19m   NWI  17-00.50 
     5.19m(-0.0) 5.09m(-0.0) 4.94m(-0.0)            
 21 Madeline Ballard          97 Nolensville, TN          5.17m   NWI  16-11.50 
     4.96m(-0.0) 5.07m(-0.0) 5.17m(-0.0)            
 22 Victoria Walter           97 Shreveport, LA           5.16m  -0.8  16-11.25 
     4.96m(-1.0) 5.16m(-0.8) 4.78m(-1.1)            
 23 Alyssa Carlton            97 Imperial, MO             5.10m  -1.7  16-08.75 
     4.68m(-1.1) 4.82m(-1.5) 5.10m(-1.7)           
 24 Morgan White              97 Shreveport, LA           5.07m  -1.0  16-07.75 
     4.95m(-1.3) 5.07m(-1.0) 5.03m(-1.3)            
 25 Lovie Burleson            96 Murrieta, CA             5.02m   NWI  16-05.75 
     FOUL      4.64m(-0.0) 5.02m(-0.0)            
 26 Kennedy Jones             97 Castro Valley, CA        5.01m   0.2  16-05.25 
     FOUL(0.1) 4.99m(-0.3) 5.01m(0.2)            
 27 Emerald Green             97 Houston, TX              4.99m   NWI  16-04.50 
     4.99m(-0.0) 4.64m(-0.0) 4.57m(-0.0)            
 27 Briana Burke              96 Dallas, TX               4.99m  -0.8  16-04.50 
     4.89m(-0.7) 4.81m(-1.0) 4.99m(-0.8)            
 29 Cayla Nikodemus           97 Las Vegas, NV            4.98m  -0.6  16-04.25 
     4.65m(-0.2) 4.98m(-0.6) 4.96m(-0.3)            
 30 Adesuwa Osagiede          96 Mesquite, TX             4.91m   NWI  16-01.50 
     4.41m(-0.0) 4.82m(-0.0) 4.91m(-0.0)            
 31 Hailey Wilkins            96 Pine Bluff, AR           4.89m  +0.0  16-00.50 
     4.52m(-0.1) FOUL      4.89m(+0.0)            
 32 Asya Harris               96 Cibolo, TX               4.88m   NWI  16-00.25 
     FOUL      4.83m(-0.0) 4.88m(-0.0)            
 33 Jaazz Hicks               97 Pearland, TX             4.78m   NWI  15-08.25 
     4.78m(-0.0) 4.67m(-0.0) 4.47m(-0.0)            
 34 Sianna Nelson             96 Las Vegas, NV            4.66m   NWI  15-03.50 
     4.66m(-0.0) 4.64m(-0.0) 4.56m(-0.0)            
 35 Elaine Ma                 97 San Jose, CA             4.65m   NWI  15-03.25 
     4.58m(-0.0) 4.60m(-0.0) 4.65m(-0.0)            
 36 Jenny Power               96 Tacoma, WA               4.60m   NWI  15-01.25 
     4.60m(-0.0) FOUL      4.52m(-0.0)            
 37 Lydia Sum                 97 San Jose, CA             4.49m   NWI  14-08.75 
     4.32m(NWI) 4.49m(NWI) 4.31m(NWI)           
 37 America Ceniceros         97 El Paso, TX              4.49m   NWI  14-08.75 
     4.49m(-0.0) 4.26m(-0.0) FOUL                 
 39 Katrina Gangi             97 North Andover, MA        4.39m   NWI  14-05.00 
     4.29m(-0.0) 4.39m(-0.0) 4.21m(-0.0)            
 40 Ashley Bailey             97 Townsend, DE             4.38m  -0.9  14-04.50 
     4.38m(-0.9) 4.26m(-0.5) 4.29m(-1.0)            
 41 Sara Lucero               96 Clovis, NM               4.09m   NWI  13-05.00 
     3.79m(-0.0) 4.09m(-0.0) 2.64m(-0.0)            
 
Triple Jump 17-18 Division Women
===============================================================================
       Nat'l: N 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
     JO Meet: J 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Asa Garcia                97 Texas City, TX          12.78m  -0.4  41-11.25 
     FOUL      12.34m(-0.4) 12.63m(-0.2) 12.78m(-0.4) FOUL(1.0) 12.48m(1.1)
  2 Sydnei Murphy             96 Holly Springs, NC       12.68m   1.9  41-07.25 
     12.11m(-0.6) 11.79m(-0.7) 11.15m(0.9) 11.85m(0.1) 12.68m(1.9) FOUL(1.1)
  3 Bria Matthews             97 Morrow, GA              12.66m  -0.6  41-06.50 
     12.52m(0.6) FOUL(0.3) 12.66m(-0.6) 12.58m(0.1) FOUL(+0.0) 12.36m(1.0)
  4 Chinne Okoronkwo          97 13-Flying AJ            12.59m   0.1  41-03.750.1  41-03.75 
     FOUL      12.13m(0.3) 12.59m(0.1) 12.12m(-0.3) 12.26m(0.4) FOUL(0.4)
  5 Tamara Richey             95 Federal Way, WA         11.81m  -0.2  38-09.000.2  38-09.00 
     10.93m(1.0) FOUL(-0.2) 11.81m(-0.2) FOUL(1.0) 11.55m(0.5) 11.52m(0.5)
  6 Shelby Allen              96 Oak Park, MI            11.77m   0.6  38-07.50 
     11.30m(-0.6) FOUL(-0.2) 11.77m(0.6) 11.73m(0.3) 11.77m(1.1) FOUL(0.2)
  7 Nichyria Byrd             97 07-Saints TC            11.76m  -0.1  38-07.000.1  38-07.00 
     11.00m(0.6) 11.59m(-0.4) 11.76m(-0.1) 11.10m(0.7) 11.16m(-0.8) 10.79m(-0.7)
  8 Jernaya Sharp             97 Garland, TX             11.69m  -1.2  38-04.25 
     11.35m(-0.1) 10.84m(-0.9) 11.69m(-1.2) FOUL(0.5) 11.39m(-0.4) FOUL(0.6)
  9 Juanita Webster-Freeman   96 Highland, CA            11.68m  -0.4  38-04.00 
     FOUL(0.6) 11.08m(0.5) 11.68m(-0.4)            
 10 K'Lynn Beal               97 03-Track Goons          11.67m   0.8  38-03.50 
     FOUL      11.67m(0.8) 10.50m(-1.3)            
 11 Kacia Vines               97 Hillsborough, NC        11.66m  -0.9  38-03.25 
     11.60m(NWI) 11.66m(-0.9) 11.60m(-0.2)            
 12 Lovie Burleson            96 Murrieta, CA            11.54m   0.2  37-10.50 
     11.54m(0.2) 11.33m(-0.8) 10.42m(-1.6)            
 13 Kennedy Jones             97 Castro Valley, CA       11.40m  -1.1  37-05.00 
     FOUL      11.40m(-1.1) FOUL(-1.2)            
 14 Jelena Mcnown             95 Highland, CA            11.24m   NWI  36-10.50 
     11.24m(-0.0) 11.14m(-0.3) 10.90m(-0.4)            
 15 Breanna Coleman           96 Silver Spring, MD       11.19m  -0.5  36-08.50 
     11.03m(-0.0) 11.19m(-0.5) 11.01m(-1.0)           
 16 Kourtni Russell           97 Mesquite, TX            11.18m   0.3  36-08.25 
     10.92m(NWI) 11.15m(0.4) 11.18m(0.3)            
 17 Hannah Schilb             97 St Charles, IL          11.04m  -1.0  36-02.75 
     10.98m(-0.0) 10.85m(-0.0) 11.04m(-1.0)            
 18 Esther Oyetunde           95 El Paso, TX            J11.04m   0.4  36-02.75 
     FOUL      FOUL(0.5) 11.04m(0.4)            
 19 Dakota Divich             97 Colorado Springs, C     11.03m   1.0  36-02.25 
     10.01m(+0.0) 10.64m(-0.1) 11.03m(1.0)           
 20 Kiyana Dixon              97 Allen, TX               10.75m  -0.6  35-03.25 
     9.95m(-0.0) 10.52m(0.5) 10.75m(-0.6)           
 21 Dominique Butler          95 Spokane, WA             10.70m  +0.0  35-01.25 
     10.70m(+0.0) 10.57m(1.3) 9.86m(0.4)           
 22 Macy Tramblay             97 Huntley, IL             10.55m   1.4  34-07.50 
     FOUL      9.93m(0.3) 10.55m(1.4)            
 23 Logan Johnson             95 Kenner, LA              10.54m  -0.3  34-07.00 
     FOUL      10.16m(0.6) 10.54m(-0.3)            
 24 Hannah Snyder             95 Poulsbo, WA             10.49m   1.9  34-05.00 
     FOUL      10.49m(1.9) 10.26m(1.3)           
 25 Kelli Banks               97 Plano, TX               10.48m   1.0  34-04.75 
     9.90m(+0.0) 10.38m(1.3) 10.48m(1.0)           
 26 Sianna Nelson             96 Las Vegas, NV           10.37m  +0.0  34-00.25 
     10.37m(+0.0) 10.07m(0.5) 10.07m(-0.1)           
 27 Emma Haugen               97 La Grange, IL          J10.37m   1.3  34-00.25 
     10.00m(+0.0) 9.79m(0.7) 10.37m(1.3)           
 28 Raquel Robinson           97 Desoto, TX              10.33m   1.3  33-10.75 
     10.14m(+0.0) 10.33m(1.3) 10.28m(0.2)           
 29 Anne Lauder               97 Evergreen, CO           10.26m  +0.0  33-08.00 
     10.26m(+0.0) 10.19m(-0.1) FOUL(1.4)            
 30 Janae Cox                 97 Bourbonnais, IL         10.21m   0.3  33-06.00 
     FOUL      9.09m(0.3) 10.21m(0.3)            
 31 Jennifer Johnson          97 Pittsburgh, PA          10.13m  +0.0  33-03.00 
     10.13m(+0.0) 9.99m(0.3) FOUL(+0.0)            
 32 Alexis Young              97 Stafford, TX            10.10m   0.6  33-01.75 
     9.58m(+0.0) 9.25m(0.5) 10.10m(0.6)           
 33 Lydia Sum                 97 San Jose, CA            10.05m  -0.3  32-11.75 
     9.72m(+0.0) 9.69m(+0.0) 10.05m(-0.3)            
 34 Breanna Byrd              96 Houston, TX              9.95m  +0.0  32-07.75 
     9.95m(+0.0) FOUL(0.6) 9.56m(1.3)           
 35 Jaazz Hicks               97 Pearland, TX             9.91m   0.8  32-06.25 
     9.37m(+0.0) 9.91m(0.8) 9.71m(1.2)           
 36 Katrina Gangi             97 North Andover, MA        9.78m   0.6  32-01.00 
     9.44m(+0.0) 9.56m(+0.0) 9.78m(0.6)            
 37 Brayana Elmore            96 Bremerton, WA            9.76m   1.1  32-00.25 
     FOUL      FOUL      9.76m(1.1)            
 38 Andrea' Metoyer           97 Prairieville, LA         9.33m  -0.1  30-07.500.1  30-07.50 
     FOUL(+0.0) FOUL(0.6) 9.33m(-0.1)           
 -- Emerald Green             97 Houston, TX               FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                 
 
Shot Put 17-18 Division Women
==========================================================================
       Nat'l: N 16.41m  7/25/2012   Christina Hillman, Unattached              
     JO Meet: J 16.41m  7/25/2012   Christina Hillman, Unattached              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Mariah Walker             96 Colorado Springs, C     14.08m   46-02.50 
      14.05m  14.08m  12.50m  12.55m  13.36m  12.60m
  2 Toni Brown                96 Desoto, TX              13.61m   44-08.00 
      13.11m  13.61m  FOUL  12.15m  12.51m  FOUL
  3 Tamia Crockett            97 Knoxville, TN           12.96m   42-06.25 
      12.69m  FOUL  12.61m  12.58m  12.96m  FOUL
  4 Dominique Allen           96 Mesquite, TX            12.62m   41-05.00 
      11.31m  FOUL  12.55m  FOUL  11.56m  12.62m
  5 Indyia Summerville        96 Tuscaloosa, AL          12.52m   41-01.00 
      FOUL  12.52m  FOUL  12.05m  11.19m  11.55m
  6 Diamond Thomas            96 Houston, TX             12.30m   40-04.25 
      11.86m  12.30m  FOUL  FOUL  11.97m  11.25m
  7 Kayla Hochhalter          96 Carrington, ND          12.21m   40-00.75 
      12.21m  12.18m  FOUL  12.04m  12.11m  FOUL
  8 Taylor Scaife             96 Elkridge, MD           J12.21m   40-00.75 
      11.71m  12.21m  11.80m  11.34m  FOUL  11.94m
  9 Nina Thomas               97 Wheat Ridge, CO         12.19m   40-00.00 
      11.67m  11.65m  12.19m            
 10 Tiffany Dunham            97 Garner, NC              11.90m   39-00.50 
      11.90m  11.25m  11.31m            
 11 Shelby Brown              97 Lincoln, NE             11.84m   38-10.25 
      11.45m  10.84m  11.84m            
 12 Cori Runnels              97 Katy, TX                11.78m   38-07.75 
      11.78m  FOUL  11.17m            
 13 Alexis Dickerson          96 Burlington, NC          11.57m   37-11.50 
      11.06m  11.57m  11.01m            
 14 Darnese Woods             97 Gretna, LA              11.56m   37-11.25 
      10.24m  11.45m  11.56m            
 15 Richon Rogers             97 Grand Prairie, TX       11.29m   37-00.50 
      10.66m  FOUL  11.29m            
 16 Ashley Petr               97 Hastings, NE            11.15m   36-07.00 
      10.19m  10.76m  11.15m            
 17 Samantha Layko            97 Newport, NC             11.14m   36-06.75 
      10.67m  11.14m  10.55m            
 18 Ashley Harrell            97 Albany, GA              11.11m   36-05.50 
      FOUL  FOUL  11.11m            
 19 Mirella Kalani            96 Vancouver, WA           11.09m   36-04.75 
      10.23m  10.27m  11.09m            
 20 Madison Arechiga          97 Houston, TX             10.97m   36-00.00 
      10.26m  10.36m  10.97m            
 21 Elise Hodges              97 Keller, TX              10.95m   35-11.25 
      10.60m  10.36m  10.95m            
 22 Ruby Caldwell             97 Franklin, TN            10.93m   35-10.50 
      10.93m  10.33m  10.67m            
 23 Maia Zeno                 97 Rockwall, TX            10.92m   35-10.00 
      10.77m  10.39m  10.92m            
 24 Kambre Major              96 Oklahoma City, OK       10.87m   35-08.00 
      10.32m  10.66m  10.87m            
 25 Rachel Lee Wilson         97 Homewood, IL            10.78m   35-04.50 
      10.52m  10.78m  10.77m            
 26 Tessa Krempel             95 Columbus, IN            10.77m   35-04.00 
      10.77m  FOUL  10.75m            
 26 Mara Krempel              95 Columbus, IN            10.77m   35-04.00 
      10.17m  10.77m  10.64m            
 28 Sierra Rodriguez          97 Tucson, AZ              10.71m   35-01.75 
      10.44m  10.71m  10.67m            
 29 Danielle Spence           96 Jacksonville, FL        10.39m   34-01.25 
      9.82m  FOUL  10.39m            
 30 Kaitlyn Cronemeyer        96 Ardmore, OK             10.27m   33-08.50 
      10.20m  FOUL  10.27m            
 31 Samantha LaRue            97 Covington, WA           10.26m   33-08.00 
      9.70m  10.26m  9.98m            
 32 Mi-ah Watkins             97 Bronx, NY               10.23m   33-06.75 
      8.90m  10.23m  10.09m           
 33 Brianna Haney             97 Slaughter, LA            9.79m   32-01.50 
      9.79m  9.32m  FOUL            
 34 Morgan Hunt               96 El Paso, TX              9.72m   31-10.75 
      FOUL  9.54m  9.72m            
 35 Danielle Jackson          97 Sacramento, CA           9.41m   30-10.50 
      8.95m  9.31m  9.41m            
 36 Deja Washington           96 Stone Mountain, GA       9.11m   29-10.75 
      9.11m  9.06m  8.35m            
 37 Alyssa Lawson             97 Bloomington, IN          9.10m   29-10.25 
      8.90m  9.10m  8.98m            
 38 Justice Jefferson         97 Missouri City, TX        9.01m   29-06.75 
      8.61m  8.82m  9.01m            
 39 Devlin Sevy               95 Novato, CA               8.78m   28-09.75 
      8.78m  FOUL  FOUL            
 40 Aleycia Solomon           97 Houston, TX              8.66m   28-05.00 
      8.66m  8.39m  8.27m            
 41 Ariana Bacon              97 Skowhegan, ME            8.47m   27-09.50 
      8.40m  FOUL  8.47m            
 42 Eboni Birch               97 Jamaica, NY              8.25m   27-01.00 
      8.09m  7.76m  8.25m            
 43 Angel Williamson-Wheat    97 Pittsburgh, PA           7.55m   24-09.25 
      7.50m  FOUL  7.55m            
 -- Majayla Holland           96 Seneca, SC                FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Discus Throw 17-18 Division Women
==========================================================================
       Nat'l: N 53.42m  7/9/1995    Suzy Powell, Joplin, MO                    
     JO Meet: J 52.49m  8/1/1982    Cindy Johnson, Mesa, AZ                    
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tessa Krempel             95 Columbus, IN            42.86m     140-07 
      41.25m  42.70m  FOUL  39.48m  41.98m  42.86m
  2 Shelby Brown              97 Lincoln, NE             41.36m     135-08 
      40.99m  41.02m  39.73m  41.36m  FOUL  FOUL
  3 Cori Runnels              97 Katy, TX                41.15m     135-00 
      FOUL  41.15m  39.28m  35.42m  39.42m  30.87m
  4 Kayla York                97 Cedar Lake, IN          40.35m     132-04 
      39.76m  39.35m  40.35m  FOUL  FOUL  FOUL
  5 Meredith Alarcio-Caldon   96 Tucson, AZ              40.27m     132-01 
      40.27m  37.28m  36.85m  38.32m  37.97m  33.60m
  6 Mariah Walker             96 Colorado Springs, C     40.09m     131-06 
      40.09m  FOUL  37.10m  39.62m  38.08m  36.74m
  7 Alva Hicks                97 01-Unattache            39.84m     130-08 
      32.42m  FOUL  39.42m  FOUL  39.84m  FOUL
  8 Emelda Malm-Annan         97 Elk Grove, CA           39.03m     128-01 
      39.03m  30.98m  35.84m  FOUL  37.35m  FOUL
  9 Baylor Reese              96 Fairview, OK            38.59m     126-07 
      35.54m  38.59m  34.86m            
 10 Danielle Jackson          97 Sacramento, CA          36.85m     120-11 
      36.43m  36.85m  36.38m            
 11 Alexis Dickerson          96 Burlington, NC          36.41m     119-05 
      36.41m  FOUL  34.08m            
 12 Mara Krempel              95 Columbus, IN            36.18m     118-08 
      34.17m  36.18m  FOUL            
 13 Ashley Harrell            97 Albany, GA              35.89m     117-09 
      31.54m  35.89m  35.79m            
 14 Samantha Layko            97 Newport, NC             35.47m     116-04 
      FOUL  35.47m  31.38m            
 15 Ruby Caldwell             97 Franklin, TN            34.92m     114-07 
      34.04m  34.51m  34.92m            
 16 Diamond Thomas            96 Houston, TX             34.89m     114-06 
      34.89m  FOUL  31.10m            
 17 Hannah Chapman            97 Round Rock, TX          34.87m     114-05 
      34.84m  34.87m  34.64m            
 18 Rachel Lee Wilson         97 Homewood, IL            34.78m     114-01 
      33.57m  32.43m  34.78m            
 19 Richon Rogers             97 Grand Prairie, TX       34.75m     114-00 
      29.04m  33.88m  34.75m            
 20 Koffia Lipscomb           95 Durham, NC              34.32m     112-07 
      FOUL  33.61m  34.32m            
 21 Allyn Murray              97 Pittsburg, KS           34.19m     112-02 
      33.34m  30.29m  34.19m            
 22 Tamia Crockett            97 Knoxville, TN           33.48m     109-10 
      FOUL  FOUL  33.48m            
 23 Ashley Petr               97 Hastings, NE            33.40m     109-07 
      33.40m  FOUL  FOUL            
 24 Indyia Summerville        96 Tuscaloosa, AL          32.90m     107-11 
      32.25m  32.90m  FOUL            
 25 Elise Hodges              97 Keller, TX              32.08m     105-03 
      32.05m  31.46m  32.08m            
 26 Danielle Spence           96 Jacksonville, FL        30.81m     101-01 
      FOUL  FOUL  30.81m            
 27 Aleycia Solomon           97 Houston, TX             29.87m      98-00 
      FOUL  29.60m  29.87m            
 28 Mirella Kalani            96 Vancouver, WA           29.85m      97-11 
      29.67m  29.85m  29.24m            
 29 Devlin Sevy               95 Novato, CA              29.54m      96-11 
      28.97m  29.54m  28.96m            
 30 Danielle Meitzenheimer    97 Belleville, IL          29.12m      95-06 
      27.39m  27.70m  29.12m            
 31 Justice Jefferson         97 Missouri City, TX       28.28m      92-09 
      FOUL  28.28m  FOUL            
 32 Tiffany Dunham            97 Garner, NC              28.15m      92-04 
      28.15m  24.99m  27.66m            
 33 Antinaya Higgins          97 Dallas, TX              28.11m      92-03 
      26.75m  28.11m  FOUL            
 34 Mi-ah Watkins             97 Bronx, NY               25.26m      82-10 
      FOUL  FOUL  25.26m            
 35 Kaitlyn Cronemeyer        96 Ardmore, OK             21.83m      71-07 
      FOUL  21.83m  FOUL            
 -- Majayla Holland           96 Seneca, SC                FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Dominique Allen           96 Mesquite, TX              FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Hammer Throw 17-18 Division Women
==========================================================================
       Nat'l: N 54.30m  7/23/2012   Avana Story, 03-Throw1dee                  
     JO Meet: J 54.30m  7/23/2012   Avana Story, 03-Throw1dee                  
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Emelda Malm-Annan         97 Elk Grove, CA           48.21m     158-02 
      FOUL  48.21m  43.28m  FOUL  46.75m  47.38m
  2 Alva Hicks                97 01-Unattache            46.31m     151-11 
      45.46m  FOUL  46.01m  41.43m  46.31m  46.09m
  3 Bailey Simmons            96 Montgomery, AL          44.86m     147-02 
      41.88m  44.67m  FOUL  43.24m  44.18m  44.86m
  4 Samantha Layko            97 Newport, NC             43.67m     143-03 
      FOUL  43.67m  43.56m  42.93m  39.97m  FOUL
  5 Tara Rochefort            97 Woonsocket, RI          42.50m     139-05 
      FOUL  42.50m  FOUL  38.34m  FOUL  38.89m
  6 Collins Alexandra         97 Cave Creek, AZ          42.25m     138-07 
      42.25m  FOUL  40.26m  FOUL  41.92m  FOUL
  7 Tamia Crockett            97 Knoxville, TN           41.93m     137-07 
      FOUL  36.68m  41.78m  FOUL  41.93m  FOUL
  8 Taylor Scaife             96 Elkridge, MD            41.44m     135-11 
      FOUL  FOUL  41.44m  FOUL  FOUL  FOUL
  9 Carly Timpson             97 Narragansett, RI        40.43m     132-08 
      36.51m  36.74m  40.43m            
 10 Tessa Krempel             95 Columbus, IN            39.73m     130-04 
      FOUL  39.73m  37.15m            
 11 Kayla York                97 Cedar Lake, IN          39.52m     129-08 
      FOUL  39.52m  FOUL           
 12 Ashley Doherty            96 Aptos, CA               39.42m     129-04 
      37.15m  39.42m  31.99m           
 13 Madison Mott              97 Napa, CA                38.79m     127-03 
      36.30m  FOUL  38.79m            
 14 Cydnee Collins-Luther     96 Marietta, GA            38.53m     126-05 
      38.53m  37.46m  FOUL           
 15 Maddison Leatherbury      96 Centennial, CO         J38.53m     126-05 
      38.53m  FOUL  37.83m            
 16 Mariah Walker             96 Colorado Springs, C     38.12m     125-01 
      FOUL  36.98m  38.12m           
 17 Rachel Lee Wilson         97 Homewood, IL            37.05m     121-07 
      FOUL  37.05m  36.65m           
 18 Olivia Roehri             97 Fox River Grove, IL     36.04m     118-03 
      34.28m  33.29m  36.04m            
 19 Jamey Kogan               97 Sierra Vista, AZ        34.07m     111-09 
      FOUL  30.54m  34.07m           
 20 Kes Burke                 96 Omaha, NE               32.72m     107-04 
      31.40m  32.72m  FOUL            
 21 Alison Ortega             96 Lawrenceville, GA       32.32m     106-00 
      29.33m  FOUL  32.32m           
 22 Rachel Hoffing            95 Shamong, NJ             31.93m     104-09 
      FOUL  31.93m  FOUL           
 23 Allyn Murray              97 Pittsburg, KS           29.56m      97-00 
      29.56m  FOUL  26.02m           
 24 Mara Krempel              95 Columbus, IN            29.52m      96-10 
      FOUL  FOUL  29.52m           
 25 Elise Hodges              97 Keller, TX              24.59m      80-08 
      FOUL  24.59m  23.89m            
 26 Sue Kania                 96 Morganton, NC           21.42m      70-03 
      21.42m  FOUL  FOUL           
 27 Aiko Ploog                96 Minneapolis, MN         16.40m      53-10 
      16.40m  FOUL  14.46m            
 -- Jonae Sutton              97 Minneapolis, MN             ND            
      ND  ND  ND            
 -- Indyia Summerville        96 Tuscaloosa, AL            FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 -- Danielle Meitzenheimer    97 Belleville, IL            FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Javelin Throw 17-18 Division Women
==========================================================================
       Nat'l: N 52.30m  7/28/2011   Avione Allgood, Wichita, KS                
     JO Meet: J 52.30m  7/31/2011   Gloria Allgood, Vegas Valley               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kayla Hochhalter          96 Carrington, ND          44.94m     147-05 
      42.88m  38.71m  44.94m  41.31m  39.89m  43.98m
  2 Gabrielle Kearney         96 13-Oregon South         44.72m     146-09 
      38.42m  41.27m  44.09m  39.51m  42.38m  44.72m
  3 Ashtin Zamzow             96 Goliad, TX              44.57m     146-03 
      44.57m  42.46m  41.04m  40.46m  37.83m  42.37m
  4 Kelsey Shaw               95 Cheshire, OR            43.66m     143-03 
      39.55m  35.76m  40.52m  39.48m  41.35m  43.66m
  5 Madelyn Sirmon            97 Walla Walla, WA         39.30m     128-11 
      37.00m  35.38m  37.32m  35.40m  33.18m  39.30m
  6 Jza-Quashia Chavis        95 Durham, NC              39.12m     128-04 
      34.08m  37.06m  FOUL  31.73m  37.00m  39.12m
  7 Kelsey McKelvey           96 Ashland, OR             37.79m     124-00 
      34.76m  37.79m  35.73m  35.22m  28.96m  34.51m
  8 Mariah Horton             96 Columbia Strider        36.72m     120-06 
      35.30m  33.42m  36.44m  35.80m  36.72m  35.81m
  9 Ruby Caldwell             97 Franklin, TN            36.22m     118-10 
      32.75m  36.22m  35.23m            
 10 Julia Sliwoski            97 Bellevue, WA            36.19m     118-09 
      34.37m  33.98m  36.19m            
 11 Chrissy Glasmann          97 11-Pc Track             36.14m     118-07 
      35.82m  FOUL  36.14m            
 12 Abigail Buchan            97 Charlton Heights, W     35.06m     115-00 
      34.77m  35.06m  FOUL            
 13 Isabelle Davis            95 Florence, SC            34.39m     112-10 
      33.98m  33.67m  34.39m            
 14 Allyn Murray              97 Pittsburg, KS           33.82m     110-11 
      33.82m  31.70m  29.82m            
 15 Karly Plunkett            97 Lexington, AL           33.56m     110-01 
      33.56m  29.29m  29.38m            
 16 Alexa Bilsky              97 Peachtree City, GA      33.53m     110-00 
      29.19m  33.09m  33.53m            
 17 Paige Hackman             96 Woodbine, IA            32.56m     106-10 
      30.07m  28.06m  32.56m            
 18 Halvandra McNeill         97 Kannapolis, NC          32.38m     106-03 
      32.38m  27.18m  21.72m            
 19 Kaitlyn Newman            96 Meadville, PA           31.17m     102-03 
      30.55m  31.17m  25.64m            
 20 Elise Hodges              97 Keller, TX              30.77m     100-11 
      30.77m  27.36m  28.10m            
 21 Kore Frazier              97 Houston, TX             30.56m     100-03 
      30.56m  FOUL  22.68m            
 22 Ann Marie McStravick      97 Magnolia, TX            30.46m      99-11 
      30.46m  26.34m  25.93m            
 23 Morgan Hunt               96 El Paso, TX             29.42m      96-06 
      27.33m  29.42m  FOUL            
 24 Lauren Sims               97 Bloomington, IN         28.79m      94-05 
      FOUL  26.06m  28.79m            
 25 Aleycia Solomon           97 Houston, TX             28.62m      93-11 
      28.31m  26.35m  28.62m            
 26 Emilee Shostrom           97 Lincoln, NE             28.53m      93-07 
      28.01m  26.05m  28.53m            
 27 Candace Thomas            96 The Woodlands, TX       28.10m      92-02 
      28.10m  26.70m  FOUL            
 28 Anna Rader                96 Nashville, TN           27.90m      91-06 
      25.33m  25.77m  27.90m            
 29 Samantha Layko            97 Newport, NC             27.67m      90-09 
      27.67m  27.20m  25.40m            
 30 Devlin Sevy               95 Novato, CA              27.07m      88-10 
      22.76m  27.07m  26.77m            
 31 Myranda Ham               97 Spring Hill, TN         26.36m      86-06 
      26.36m  25.03m  23.71m            
 32 Elizabeth Coggins         96 Irving, TX              25.90m      85-00 
      24.88m  23.70m  25.90m            
 33 Breanna Byrd              96 Houston, TX             25.39m      83-04 
      25.39m  25.09m  21.63m            
 34 Brittany Schwarz          95 Dixon, IL               24.95m      81-10 
      24.95m  23.85m  22.82m            
 35 Danielle Jackson          97 Sacramento, CA          24.60m      80-08 
      FOUL  24.60m  19.79m            
 36 Sarah Schneider           96 Rockwall, TX            23.89m      78-04 
      17.67m  15.96m  23.89m            
 37 Callie McLean             97 Mt. Pleasant, SC        22.17m      72-09 
      19.78m  22.17m  20.45m            
 38 Deja Washington           96 Stone Mountain, GA      19.98m      65-07 
      19.98m  18.64m  16.85m            
 39 Samanth Nelson            97 Clayton, NC             18.20m      59-08 
      18.20m  18.11m  15.85m            
 40 Mi-ah Watkins             97 Bronx, NY               15.76m      51-08 
      15.76m  14.68m  14.60m            
 
Heptathlon: #4 200 Meter Dash 17-18 Division Women Heptathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Kaylee Hinton             97 Wylie, TX                25.39  -0.3  2    851
  2 Lyndsey Lopes             97 Clovis, CA               25.40   0.7  3    850
  3 Maja Wichhart             97 Catonsville, MD          25.69   0.4  1    824
  4 Madeline Ballard          97 Nolensville, TN          25.75   0.4  1    819
  5 Alexus Pyles              97 Clarksburg, MD           25.80   0.7  3    815
  6 Alexus Henry              96 Bridge City, TX          26.00  -0.3  2    797
  7 Allison Dickey            97 Happy Valley, OR         26.07  -0.3  2    791
  8 Jaida Lemmons             97 Waxahachie, TX           26.14   0.4  1    785
  9 Juanita Webster-Freeman   96 Highland, CA             26.17   0.7  3    782
 10 Asya Reynolds             96 Beachwood, OH            26.25   0.4  1    775
 11 Ashtin Zamzow             96 Goliad, TX               26.41  -0.3  2    762
 12 Chasatea Brown            97 Westerville, OH          26.45  -0.3  2    758
 13 Chasidy Horton            97 Fountain, CO             26.46   0.4  1    757
 14 Olivia Leavitt            97 St. George, UT           26.56  -0.3  2    749
 15 Georgia Wahl              96 Houston, TX              26.73   0.7  3    734
 16 Erica Evans               97 College Park, GA         27.15   0.4  1    699
 17 Alyssa Carlton            97 Imperial, MO             27.40   0.7  3    679
 18 Sarah Mount               97 Scarborough, ME          27.62   0.4  1    661
 19 Hannah Schilb             97 St Charles, IL           27.85  -0.3  2    643
 20 Erika White               97 Brighton, CO             28.04  -0.3  2    628
 21 Lauren McCluskey          97 Pullman, WA              28.28   0.7  3    609
 22 Nina Acebo                97 South Pasadena, CA       28.42   0.7  3    598
 23 Paige Hackman             96 Woodbine, IA             30.08   0.7  3    477
 
Heptathlon: #7 800 Meter Run 17-18 Division Women Heptathlon
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Juanita Webster-Freeman   96 Highland, CA           2:21.32   2    806
  2 Erica Evans               97 College Park, GA       2:22.34   2    792
  3 Lyndsey Lopes             97 Clovis, CA             2:27.07   2    730
  4 Asya Reynolds             96 Beachwood, OH          2:27.80   2    721
  5 Alexus Pyles              97 Clarksburg, MD         2:28.06   2    717
  6 Maja Wichhart             97 Catonsville, MD        2:28.27   2    715
  7 Kaylee Hinton             97 Wylie, TX              2:29.28   2    702
  8 Chasatea Brown            97 Westerville, OH        2:30.70   1    684
  9 Ashtin Zamzow             96 Goliad, TX             2:30.84   2    682
 10 Chasidy Horton            97 Fountain, CO           2:31.56   1    673
 11 Jaida Lemmons             97 Waxahachie, TX         2:32.73   2    659
 12 Allison Dickey            97 Happy Valley, OR       2:32.87   2    657
 13 Georgia Wahl              96 Houston, TX            2:33.69   2    647
 14 Sarah Mount               97 Scarborough, ME        2:34.16   1    642
 15 Madeline Ballard          97 Nolensville, TN        2:35.68   1    623
 16 Hannah Schilb             97 St Charles, IL         2:41.50   1    556
 17 Olivia Leavitt            97 St. George, UT         2:43.69   1    531
 18 Erika White               97 Brighton, CO           2:44.51   1    522
 19 Paige Hackman             96 Woodbine, IA           2:45.84   1    508
 20 Nina Acebo                97 South Pasadena, CA     2:53.29   1    430
 21 Alyssa Carlton            97 Imperial, MO           3:08.26   2    292
 
Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles 17-18 Division Women Heptathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Lyndsey Lopes             97 Clovis, CA               14.46   NWI  1    914
  2 Olivia Leavitt            97 St. George, UT           14.94   NWI  1    850
  3 Alexus Pyles              97 Clarksburg, MD           14.96   NWI  2    847
  4 Ashtin Zamzow             96 Goliad, TX               15.10   NWI  3    828
  5 Kaylee Hinton             97 Wylie, TX                15.13   NWI  6    825
  6 Juanita Webster-Freeman   96 Highland, CA             15.15   NWI  4    822
  7 Erica Evans               97 College Park, GA         15.25   NWI  1    809
  8 Georgia Wahl              96 Houston, TX              15.32   NWI  3    800
  9 Maja Wichhart             97 Catonsville, MD          15.32   NWI  2    800
 10 Madeline Ballard          97 Nolensville, TN          15.39   NWI  4    791
 11 Alyssa Carlton            97 Imperial, MO             15.58   NWI  3    767
 12 Asya Reynolds             96 Beachwood, OH            15.72   NWI  3    749
 13 Allison Dickey            97 Happy Valley, OR         15.72   NWI  6    749
 14 Chasidy Horton            97 Fountain, CO             16.13   NWI  6    698
 15 Chasatea Brown            97 Westerville, OH          16.70   NWI  4    631
 16 Lauren McCluskey          97 Pullman, WA              16.86   NWI  5    612
 17 Nina Acebo                97 South Pasadena, CA       17.11   NWI  2    584
 18 Alexus Henry              96 Bridge City, TX          17.33   NWI  5    560
 19 Erika White               97 Brighton, CO             17.36   NWI  2    556
 20 Jaida Lemmons             97 Waxahachie, TX           17.36   NWI  5    556
 21 Hannah Schilb             97 St Charles, IL           17.37   NWI  4    555
 22 Sarah Mount               97 Scarborough, ME          17.86   NWI  5    503
 23 Paige Hackman             96 Woodbine, IA             18.70   NWI  1    419
 
Heptathlon: #2 High Jump 17-18 Division Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Alexus Henry              96 Bridge City, TX          1.75m    5-08.75    916
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 
        P    P    P    P    P    P    P    P    P  OPP  OPP  OPP  OPP  OPP  XXO  XXX 
  2 Lyndsey Lopes             97 Clovis, CA               1.65m    5-05.00    795
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 
        P    P    P    P    P    P    P    P    P    P  OPP  OPP  XOP  XXX 
  2 Juanita Webster-Freeman   96 Highland, CA             1.65m    5-05.00    795
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 
        P    P    P    P    P    P    P    P    P    P  OPP  OPP  OPP  XXX 
  4 Alyssa Carlton            97 Imperial, MO             1.60m    5-03.00    736
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        P    P    P    P    P    P    P    P  OPP  OPP  OPP  OPP  XPP 
  4 Kaylee Hinton             97 Wylie, TX                1.60m    5-03.00    736
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        P    P    P    P    P    P    P    P  XOP  OPP  XXO  XOP  XXX 
  4 Ashtin Zamzow             96 Goliad, TX               1.60m    5-03.00    736
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        P    P    P    P    P    P    P    P    P    P  OPP  OPP  XXX 
  4 Asya Reynolds             96 Beachwood, OH            1.60m    5-03.00    736
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        P    P    P    P    P    P    P  OPP    P  OPP  OPP  OPP  XXX 
  4 Georgia Wahl              96 Houston, TX              1.60m    5-03.00    736
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        P    P    P    P    P    P    P  OPP  OPP  OPP  XOP  XOP  XXX 
  4 Alexus Pyles              97 Clarksburg, MD           1.60m    5-03.00    736
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        P    P    P    P    P    P    P  OPP    P  XOP  OPP  XXO  XXX 
 10 Jaida Lemmons             97 Waxahachie, TX           1.55m    5-01.00    678
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        P    P    P    P    P    P    P    P  OPP  OPP  XOP  XXX 
 10 Lauren McCluskey          97 Pullman, WA              1.55m    5-01.00    678
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        P    P    P    P    P    P    P    P  OPP  OPP  OPP  XXX 
 12 Erica Evans               97 College Park, GA         1.50m    4-11.00    621
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    P    P    P    P    P  OPP  OPP  OPP  XXO  XXX 
 12 Maja Wichhart             97 Catonsville, MD          1.50m    4-11.00    621
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    P    P    P    P  OPP  OPP  OPP  XXO  OPP  XXX 
 12 Paige Hackman             96 Woodbine, IA             1.50m    4-11.00    621
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    P    P    P    P  OPP  OPP  XOP  OPP  XXO  XXX 
 12 Allison Dickey            97 Happy Valley, OR         1.50m    4-11.00    621
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    P    P    P    P    P    P  OPP  OPP  XXO  XXX 
 16 Madeline Ballard          97 Nolensville, TN          1.45m    4-09.00    566
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    P    P  OPP  PPP  OPP  OPP  OPP  OPP  XXX 
 16 Olivia Leavitt            97 St. George, UT           1.45m    4-09.00    566
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    P    P    P  OPP  OPP  OPP  XOP  OPP  XXX 
 16 Erika White               97 Brighton, CO             1.45m    4-09.00    566
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    P    P  OPP  OPP  OPP  OPP  OPP  OPP  XXX 
 19 Nina Acebo                97 South Pasadena, CA       1.35m    4-05.00    460
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    P    P  OPP  OPP  OPP  OPP  XXX 
 19 Hannah Schilb             97 St Charles, IL           1.35m    4-05.00    460
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    P    P  OPP  OPP  OPP  XOP  XXX 
 19 Chasatea Brown            97 Westerville, OH          1.35m    4-05.00    460
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    P    P    P    P  OPP  XXO  XXX 
 22 Chasidy Horton            97 Fountain, CO             1.30m    4-03.25    409
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        P    P  OPP  OPP  OPP  OPP  XXX 
 23 Sarah Mount               97 Scarborough, ME          1.25m    4-01.25    359
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
      OPP  OPP  OPP  OPP  XOP  XXX 
 
Heptathlon: #5 Long Jump 17-18 Division Women Heptathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Kaylee Hinton             97 Wylie, TX                5.51m   0.4  18-01.00    703
     FOUL(-0.3) 5.51m(0.4) 5.38m(-0.0)            
  2 Juanita Webster-Freeman   96 Highland, CA             5.20m  -0.1  17-00.75    6140.1  17-00.75    614
     4.63m(-0.2) 5.14m(-0.6) 5.20m(-0.1)            
  3 Jaida Lemmons             97 Waxahachie, TX           5.19m  -0.3  17-00.50    612
     5.18m(-0.7) 5.19m(-0.3) 4.87m(-0.1)            
  4 Chasatea Brown            97 Westerville, OH          5.14m   0.1  16-10.50    5980.1  16-10.50    598
     4.64m(-0.5) 4.98m(-0.4) 5.14m(0.1)            
  5 Allison Dickey            97 Happy Valley, OR         5.10m  -0.2  16-08.75    587
     4.63m(-0.2) 4.72m(+0.0) 5.10m(-0.2)            
  6 Asya Reynolds             96 Beachwood, OH            5.08m   0.8  16-08.00    581
     4.98m(-0.2) 5.02m(+0.0) 5.08m(0.8)            
  7 Erica Evans               97 College Park, GA         5.06m   0.2  16-07.25    576
     4.88m(-0.1) 4.95m(-0.1) 5.06m(0.2)            
  8 Alyssa Carlton            97 Imperial, MO             5.03m  -0.2  16-06.00    567
     4.70m(-0.2) 5.03m(-0.2) FOUL(-0.8)            
  9 Georgia Wahl              96 Houston, TX              5.01m  -0.7  16-05.25    562
     4.84m(-0.2) 4.91m(-0.6) 5.01m(-0.7)            
  9 Alexus Pyles              97 Clarksburg, MD           5.01m   0.2  16-05.25    562
     4.98m(-0.2) FOUL(-0.3) 5.01m(0.2)            
 11 Hannah Schilb             97 St Charles, IL           4.86m  -1.2  15-11.50    5221.2  15-11.50    522
     4.17m(0.4) 4.84m(-0.3) 4.86m(-1.2)            
 12 Lyndsey Lopes             97 Clovis, CA               4.83m  -0.5  15-10.25    514
     4.83m(-0.5) 4.83m(-0.1) 4.78m(0.1)            
 13 Ashtin Zamzow             96 Goliad, TX               4.78m  -0.3  15-08.25    500
     3.37m(-0.1) 4.67m(-0.9) 4.78m(-0.3)            
 14 Olivia Leavitt            97 St. George, UT           4.72m  -1.3  15-06.00    4851.3  15-06.00    485
     FOUL(0.1) 4.52m(-0.2) 4.72m(-1.3)            
 15 Alexus Henry              96 Bridge City, TX          4.71m  -0.8  15-05.50    482
     4.56m(-0.3) 4.54m(-1.1) 4.71m(-0.8)            
 15 Nina Acebo                97 South Pasadena, CA       4.71m   0.3  15-05.50    482
     4.71m(0.3) 4.58m(-0.6) 4.65m(-0.7)            
 17 Chasidy Horton            97 Fountain, CO             4.70m  -0.2  15-05.00    479
     4.70m(-0.2) 4.64m(-0.4) 4.69m(-0.9)            
 18 Erika White               97 Brighton, CO             4.67m  -0.3  15-04.00    472
     4.45m(-0.2) 4.61m(0.2) 4.67m(-0.3)            
 19 Madeline Ballard          97 Nolensville, TN          4.65m  -0.2  15-03.25    466
     4.42m(-0.3) 4.63m(-0.4) 4.65m(-0.2)            
 20 Maja Wichhart             97 Catonsville, MD          4.54m  -0.2  14-10.75    438
     4.54m(-0.2) 4.26m(-0.7) 4.39m(-0.1)            
 21 Lauren McCluskey          97 Pullman, WA              4.50m   0.7  14-09.25    428
     4.48m(-0.2) 3.99m(0.2) 4.50m(0.7)            
 22 Sarah Mount               97 Scarborough, ME          4.45m  -0.9  14-07.25    416
     4.45m(-0.9) 3.88m(-0.6) FOUL(-0.3)            
 23 Paige Hackman             96 Woodbine, IA             3.76m  -0.4  12-04.00    254
     3.76m(-0.4) 3.73m(-1.0) 3.44m(+0.0)            
 
Heptathlon: #3 Shot Put 17-18 Division Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ashtin Zamzow             96 Goliad, TX              10.85m   35-07.25    585
      10.35m  10.85m  10.77m            
  2 Alexus Henry              96 Bridge City, TX         10.40m   34-01.50    556
      9.39m  9.69m  10.40m            
  3 Erika White               97 Brighton, CO             9.90m   32-05.75    523
      9.74m  9.56m  9.90m            
  4 Maja Wichhart             97 Catonsville, MD          9.78m   32-01.00    515
      8.44m  9.78m  9.34m            
  5 Lauren McCluskey          97 Pullman, WA              9.47m   31-01.00    495
      9.00m  9.12m  9.47m            
  6 Jaida Lemmons             97 Waxahachie, TX           9.45m   31-00.00    494
      9.45m  9.22m  8.47m            
  7 Lyndsey Lopes             97 Clovis, CA               9.30m   30-06.25    484
      9.30m  8.75m  8.48m            
  8 Kaylee Hinton             97 Wylie, TX                9.29m   30-05.75    483
      7.85m  9.29m  8.82m            
  9 Alexus Pyles              97 Clarksburg, MD           9.04m   29-08.00    467
      8.63m  8.93m  9.04m            
 10 Alyssa Carlton            97 Imperial, MO             8.85m   29-00.50    454
      8.34m  8.38m  8.85m            
 11 Paige Hackman             96 Woodbine, IA             8.79m   28-10.25    451
      8.79m  7.95m  8.30m            
 12 Chasatea Brown            97 Westerville, OH          8.67m   28-05.50    443
      FOUL  7.93m  8.67m            
 13 Asya Reynolds             96 Beachwood, OH            8.43m   27-08.00    427
      8.40m  8.43m  8.20m            
 14 Olivia Leavitt            97 St. George, UT           8.32m   27-03.75    420
      7.85m  8.32m  8.03m            
 15 Juanita Webster-Freeman   96 Highland, CA             8.19m   26-10.50    412
      8.19m  7.94m  FOUL            
 16 Erica Evans               97 College Park, GA         8.16m   26-09.25    410
      8.16m  7.80m  7.70m            
 17 Chasidy Horton            97 Fountain, CO             8.05m   26-05.00    403
      7.55m  7.77m  8.05m            
 18 Hannah Schilb             97 St Charles, IL           8.01m   26-03.50    400
      FOUL  FOUL  8.01m            
 19 Madeline Ballard          97 Nolensville, TN          7.71m   25-03.50    381
      7.71m  7.48m  7.25m            
 20 Georgia Wahl              96 Houston, TX              7.70m   25-03.25    380
      7.05m  7.23m  7.70m            
 21 Nina Acebo                97 South Pasadena, CA       7.38m   24-02.50    359
      FOUL  7.38m  FOUL            
 22 Allison Dickey            97 Happy Valley, OR         6.79m   22-03.50    322
      6.79m  FOUL  6.62m            
 23 Sarah Mount               97 Scarborough, ME          5.81m   19-00.75    259
      5.81m  5.65m  5.53m            
 
Heptathlon: #6 Javelin Throw 17-18 Division Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ashtin Zamzow             96 Goliad, TX              46.35m     152-01    790
      42.00m  44.14m  46.35m            
  2 Paige Hackman             96 Woodbine, IA            32.18m     105-07    518
      25.10m  27.12m  32.18m            
  3 Lyndsey Lopes             97 Clovis, CA              30.49m     100-00    486
      30.49m  27.13m  27.92m            
  4 Chasidy Horton            97 Fountain, CO            30.42m      99-10    485
      23.05m  29.76m  30.42m            
  5 Kaylee Hinton             97 Wylie, TX               29.43m      96-07    466
      26.80m  29.43m  24.63m            
  6 Maja Wichhart             97 Catonsville, MD         28.97m      95-00    457
      25.26m  28.97m  27.10m            
  7 Chasatea Brown            97 Westerville, OH         27.60m      90-07    431
      22.65m  27.53m  27.60m            
  8 Alexus Pyles              97 Clarksburg, MD          27.29m      89-06    425
      27.29m  26.16m  27.19m            
  9 Nina Acebo                97 South Pasadena, CA      26.16m      85-10    404
      22.55m  24.46m  26.16m            
 10 Hannah Schilb             97 St Charles, IL          26.13m      85-09    404
      14.70m  26.13m  FOUL            
 11 Erica Evans               97 College Park, GA        25.36m      83-02    389
      25.36m  22.68m  FOUL            
 12 Allison Dickey            97 Happy Valley, OR        24.97m      81-11    382
      22.02m  21.03m  24.97m            
 13 Erika White               97 Brighton, CO            24.80m      81-04    379
      24.80m  20.54m  23.15m            
 14 Lauren McCluskey          97 Pullman, WA             24.39m      80-00    371
      17.76m  20.83m  24.39m            
 15 Asya Reynolds             96 Beachwood, OH           23.03m      75-07    345
      20.83m  23.03m  18.90m            
 16 Georgia Wahl              96 Houston, TX             22.87m      75-00    342
      22.87m  22.47m  20.70m            
 17 Jaida Lemmons             97 Waxahachie, TX          22.83m      74-11    342
      22.57m  22.83m  22.65m            
 18 Alexus Henry              96 Bridge City, TX         21.42m      70-03    315
      20.53m  21.42m  20.46m            
 19 Olivia Leavitt            97 St. George, UT          19.93m      65-05    288
      19.93m  19.76m  19.33m            
 20 Alyssa Carlton            97 Imperial, MO            19.63m      64-05    282
      18.81m  19.13m  19.63m            
 21 Madeline Ballard          97 Nolensville, TN         18.58m      60-11    263
      14.94m  18.58m  17.79m            
 22 Juanita Webster-Freeman   96 Highland, CA            15.67m      51-05    209
      FOUL  15.67m  15.00m            
 23 Sarah Mount               97 Scarborough, ME         12.10m      39-08    144
      11.13m  FOUL  12.10m            
 
Heptathlon 17-18 Division Women
================================================================
       Nat'l: N  5365  7/25/2001   Diana Pickler, Sache, TX                    
     JO Meet: J  5365  7/25/2001   Diana Pickler, Sache, TX                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ashtin Zamzow             96 Goliad, TX                4883  
  2 Lyndsey Lopes             97 Clovis, CA                4773  
  3 Kaylee Hinton             97 Wylie, TX                 4766  
  4 Alexus Pyles              97 Clarksburg, MD            4569  
  5 Juanita Webster-Freeman   96 Highland, CA              4440  
  6 Maja Wichhart             97 Catonsville, MD           4370  
  7 Asya Reynolds             96 Beachwood, OH             4334  
  8 Erica Evans               97 College Park, GA          4296  
  9 Georgia Wahl              96 Houston, TX               4201  
 10 Jaida Lemmons             97 Waxahachie, TX            4126  
 11 Allison Dickey            97 Happy Valley, OR          4109  
 12 Chasatea Brown            97 Westerville, OH           4005  
 13 Madeline Ballard          97 Nolensville, TN           3909  
 14 Chasidy Horton            97 Fountain, CO              3904  
 15 Olivia Leavitt            97 St. George, UT            3889  
 16 Alyssa Carlton            97 Imperial, MO              3777  
 17 Erika White               97 Brighton, CO              3646  
 18 Hannah Schilb             97 St Charles, IL            3540  
 19 Nina Acebo                97 South Pasadena, CA        3317  
 20 Paige Hackman             96 Woodbine, IA              3248  
 21 Sarah Mount               97 Scarborough, ME           2984  
 
3000 Meter Race Walk 17-18 Division Women
================================================================
       Nat'l: N 14:20.80  6/17/1993   Lisa Chumbley, Houston, TX               
     JO Meet: J 14:49.26  7/27/2000   Robyn Stevens, Westwind Flyers           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ashleigh Resch            97 Beavercreek, OH       14:30.60J 
  2 Katie Michta              96 01-Walk Usa           15:15.57  
  3 Monika Farmer             97 01-Walk Usa           15:25.88  
  4 Anali Cisneros            97 07-Elgin Sha          15:39.90  
  5 Amberly Melendez          97 Edinburg, TX          15:49.15  
  6 Fiona Dunleavy            96 12-Rockwall Must      16:06.75  
  7 Jennifer Lopez            96 07-Elgin Sha          16:30.97  
  8 Sue Kania                 96 Morganton, NC         19:31.70  
 -- Celeste Cunningham        97 Greensboro, NC             DNF  
 
100 Meter Dash 8 & Under Division Boys
========================================================================
       Nat'l: N 13.69  7/31/2011   Nolan Hickman, High Voltage                 
     JO Meet: J 13.69  7/31/2011   Nolan Hickman, High Voltage                 
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Cameron Walker            06 Thomasville, NC        J 13.65Q  0.6  6 
  2 Caden Durham              06 Moore, OK                14.14Q  0.6  4 
  3 Jason Brown               06 Kent, WA                 14.28Q  1.7  1 
  4 Jordon Johnson            06 Fort Worth, TX           14.32Q  2.3  2 
  5 Kuhron Ross               06 Tulsa, OK                14.46Q  0.6  3 
  6 Amar Williams             06 Frisco, TX               14.48Q  2.3  5 
  7 Lloyd Jones III           06 16-Unattache             14.39q  2.3  2 
  8 Devin Williams            06 Dacula, GA               14.40q  0.6  4 
  9 Tyson Poole               06 Atlanta, GA              14.40   0.6  6 
 10 Malcolm Ziglar            06 Fuquay-Varina, NC        14.41   1.7  1 
 11 Anthony Bothwell          06 Anniston, AL             14.44   2.3  2 
 12 La'Rico Tezeno            06 Antioch, CA              14.53   2.3  2 
 13 Jalen Ransom              06 Lakewood, CA             14.55   2.3  5 
 14 Malachi Fletcher          06 Sacraemto, CA            14.71   0.6  6 
 15 Kingston Jones            07 New Orleans, LA          14.72   0.6  3 
 16 Reggie Witherspoon        06 Covington, WA            14.74   0.6  3 
 17 LeRoy Horton              06 University Place, W      14.77   0.6  6 
 18 Jorden Ransom             06 Lakewood, CA             14.79   1.7  1 
 19 Kyree Langley             06 Zachary, LA              14.80   1.7  1 
 20 Cauri Hughes              06 Monroe, LA               14.86   0.6  6 
 21 Jason Woods               06 Lorton, VA               14.86   2.3  5 
 22 Maxwell Menendez          06 Pearland, TX             14.90   2.3  2 
 23 Tyler Madison             06 Grand Praire, TX         14.97   0.6  4 
 24 Maurice Bell              06 Omaha, NE                14.98   2.3  5 
 25 Cobey Sellers             06 Pearland, TX             15.03   2.3  5 
 26 Jaydrian Rinehart         06 San Antonio, TX          15.16   2.3  2 
 27 Damarion McPherson        06 Killeen, TX              15.18   0.6  3 
 28 Broderick Davis           06 Baton Rouge, LA          15.20   2.3  5 
 29 Deveron Ogunye            06 The Woodlands, TX        15.21   0.6  6 
 30 Cole Scherer              06 Littleton, CO            15.22   2.3  2 
 31 Kehlan Corbbrey           07 Tulsa, OK                15.32   0.6  4 
 32 Kyron Williams            06 Houston, TX              15.36   0.6  3 
 33 Torey French              06 Zion, IL                 15.37   1.7  1 
 34 Aryn Johnson              06 Tulsa, OK                15.38   0.6  4 
 35 Steve Freelon             06 Denver, CO               15.42   0.6  4 
 36 Robert Rooks              07 Sacramento, CA           15.45   0.6  3 
 37 Zyon Floyd                07 Tigard, OR               15.52   1.7  1 
 38 Zane Davis                06 Cherry Hill, NJ          15.54   1.7  1 
 39 Keynan Cotton             07 La Vista, NE             15.55   2.3  5 
 40 Maceo Rivers              07 Seattle, WA              15.60   0.6  3 
 41 Robert Staten             06 Missouri City, TX        15.66   0.6  6 
 42 Caleb Hill                06 Sacramento, CA           15.67   2.3  2 
 43 Tenelle Rose              06 Cleveland Heights,       15.82   0.6  3 
 44 Elijah Walters            06 Mystic, CT               16.03   2.3  5 
 45 Neil Howard               06 Hudson, NY               16.10   0.6  4 
 46 Jacob Balandran           06 El Paso, TX              16.20   1.7  1 
 -- Kenneth Goodwin           06 Las Vegas, NV               FS   0.6  4 
 
100 Meter Dash 8 & Under Division Boys
=====================================================================
       Nat'l: N 13.69  7/31/2011   Nolan Hickman, High Voltage                 
     JO Meet: J 13.69  7/31/2011   Nolan Hickman, High Voltage                 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Caden Durham              06 Moore, OK                14.21  -3.0 
  2 Cameron Walker            06 Thomasville, NC          14.29  -3.0 
  3 Kuhron Ross               06 Tulsa, OK                14.76  -3.0 
  4 Amar Williams             06 Frisco, TX               14.84  -3.0 
  5 Jason Brown               06 Kent, WA                 14.85  -3.0 
  6 Lloyd Jones III           06 16-Unattache             14.96  -3.0 
  7 Jordon Johnson            06 Fort Worth, TX           15.01  -3.0 
  8 Devin Williams            06 Dacula, GA               15.41  -3.0 
 
200 Meter Dash 8 & Under Division Boys
========================================================================
       Nat'l: N 28.20  6/30/2012   Kendrick Law, Spar TC                       
     JO Meet: J 28.65  7/28/2012   Nathan Leacock, 03-Jr Stride                
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Cameron Walker            06 Thomasville, NC          28.67Q  3.4  3 
  2 Amar Williams             06 Frisco, TX               28.77Q  1.0  7 
  3 James Wreh                06 Cambridge, MA            29.29Q  1.5  1 
  4 Chad Gaffney              06 Lawrenceville, GA        29.44Q  0.9  6 
  5 Kuhron Ross               06 Tulsa, OK                29.60Q  1.1  4 
  6 Jason Brown               06 Kent, WA                 29.69Q  2.3  2 
  7 Tyson Poole               06 Atlanta, GA              29.69Q  0.9  5 
  8 Jalen Ransom              06 Lakewood, CA             29.40Q  3.4  3 
  9 Jordon Johnson            06 Fort Worth, TX           30.01Q  1.5  1 
 10 Elijah Green              06 Spencer, OK              30.25Q  0.9  6 
 11 Anthony Bothwell          06 Anniston, AL             30.25Q  1.1  4 
 12 Lloyd Jones III           06 16-Unattache             30.28Q  2.3  2 
 13 Cauri Hughes              06 Monroe, LA               30.79Q  1.0  7 
 14 Kingston Jones            07 New Orleans, LA          30.83Q  0.9  5 
 15 Jordan Hutchison          06 Mesquite, TX             30.33Q  2.3  2 
 16 Thomas Walker             06 Baton Rouge, LA          30.58Q  0.9  6 
 17 Jorden Ransom             06 Lakewood, CA             30.63Q  1.1  4 
 18 Malachi Fletcher          06 Sacraemto, CA            30.84Q  1.5  1 
 19 Alexander Bowens          06 West Hills, CA           30.85Q  0.9  5 
 20 Michael Wilson            06 Inglewood, CA            30.94Q  3.4  3 
 21 La'Rico Tezeno            06 Antioch, CA              31.13Q  1.0  7 
 22 Damarion McPherson        06 Killeen, TX              30.92q  0.9  5 
 23 Cobey Sellers             06 Pearland, TX             30.97q  1.1  4 
 24 Broderick Davis           06 Baton Rouge, LA          31.04q  1.5  1 
 25 Maceo Rivers              07 Seattle, WA              31.18   3.4  3 
 26 Kenneth Goodwin           06 Las Vegas, NV            31.38   0.9  5 
 27 Jason Woods               06 Lorton, VA               31.44   2.3  2 
 28 Torey French              06 Zion, IL                 31.53   1.0  7 
 29 Rodrick Ghoston           06 Dallas, TX               31.58   1.1  4 
 30 LeRoy Horton              06 University Place, W      31.67   1.0  7 
 31 Jaylon Owens              06 Friendswood, TX          31.70   1.5  1 
 32 Jaxson Campbell           06 East Point, GA           31.89   0.9  6 
 33 Cole Scherer              06 Littleton, CO            31.94   3.4  3 
 34 Zyon Floyd                07 Tigard, OR               31.95   1.0  7 
 35 Tenelle Rose              06 Cleveland Heights,       31.95   0.9  6 
 36 Kyron Williams            06 Houston, TX              31.98   0.9  6 
 37 Caiden Fennell            07 Humble, TX               32.00   0.9  6 
 38 Maximus Mancilla          06 El Paso, TX              32.19   2.3  2 
 39 Michael Lawson            06 Columbus, OH             32.30   2.3  2 
 40 Elijah Walters            06 Mystic, CT               32.54   2.3  2 
 41 Micah Warren              06 Laveen, AZ               32.57   3.4  3 
 42 Steve Freelon             06 Denver, CO               32.66   0.9  5 
 43 Robert Rooks              07 Sacramento, CA           32.69   1.0  7 
 44 Connor Hayes              06 York, PA                 32.94   1.1  4 
 45 Reggie Witherspoon        06 Covington, WA            32.97   0.9  5 
 46 Jared Guter               06 Houston, TX              33.38   1.1  4 
 47 Immanuel Wortham          06 Tulsa, OK                33.82   1.5  1 
 48 Neil Howard               06 Hudson, NY               33.99   1.5  1 
 49 Manuel Parker             06 Wesley, AR               34.62   1.5  1 
 50 Brandon Moore             06 Sacramento, CA           34.70   3.4  3 
 51 Marciano Johnson          07 Parkforest, IL           34.74   3.4  3 
 52 Justin Lawton             06 Markham, IL              36.41   2.3  2 
 
200 Meter Dash 8 & Under Division Boys
========================================================================
       Nat'l: N 28.20  6/30/2012   Kendrick Law, Spar TC                       
     JO Meet: J 28.65  7/28/2012   Nathan Leacock, 03-Jr Stride                
    Name                    Year Team                     Semis  Wind H#
========================================================================
Semi-Finals
  1 Cameron Walker            06 Thomasville, NC          29.09Q -0.8  3 
  2 Amar Williams             06 Frisco, TX               29.15Q -0.2  2 
  3 Chad Gaffney              06 Lawrenceville, GA        29.86Q -0.9  1 
  4 Jason Brown               06 Kent, WA                 29.81Q -0.8  3 
  5 Anthony Bothwell          06 Anniston, AL             29.88Q -0.2  2 
  6 James Wreh                06 Cambridge, MA            29.91Q -0.9  1 
  7 Tyson Poole               06 Atlanta, GA              29.92q -0.8  3 
  8 Kuhron Ross               06 Tulsa, OK                30.00q -0.2  2 
  9 Jalen Ransom              06 Lakewood, CA             30.06  -0.2  2 
 10 Jordon Johnson            06 Fort Worth, TX           30.32  -0.9  1 
 11 Elijah Green              06 Spencer, OK              30.74  -0.9  1 
 12 La'Rico Tezeno            06 Antioch, CA              30.84  -0.9  1 
 13 Michael Wilson            06 Inglewood, CA            30.86  -0.2  2 
 14 Jordan Hutchison          06 Mesquite, TX             30.94  -0.9  1 
 15 Cauri Hughes              06 Monroe, LA               31.19  -0.8  3 
 16 Malachi Fletcher          06 Sacraemto, CA            31.26  -0.8  3 
 17 Damarion McPherson        06 Killeen, TX              31.38  -0.9  1 
 18 Cobey Sellers             06 Pearland, TX             31.48  -0.2  2 
 19 Thomas Walker             06 Baton Rouge, LA          31.67  -0.9  1 
 20 Jorden Ransom             06 Lakewood, CA             31.70  -0.2  2 
 21 Alexander Bowens          06 West Hills, CA           31.84  -0.8  3 
 22 Kingston Jones            07 New Orleans, LA          31.91  -0.2  2 
 23 Lloyd Jones III           06 16-Unattache             31.98  -0.8  3 
 24 Broderick Davis           06 Baton Rouge, LA          32.79  -0.8  3 
 
200 Meter Dash 8 & Under Division Boys
=====================================================================
       Nat'l: N 28.20  6/30/2012   Kendrick Law, Spar TC                       
     JO Meet: J 28.65  7/28/2012   Nathan Leacock, 03-Jr Stride                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Amar Williams             06 Frisco, TX               29.02  -2.2 
  2 Cameron Walker            06 Thomasville, NC          29.12  -2.2 
  3 Kuhron Ross               06 Tulsa, OK                29.91  -2.2 
  4 Tyson Poole               06 Atlanta, GA              29.97  -2.2 
  5 James Wreh                06 Cambridge, MA            30.00  -2.2 
  6 Jason Brown               06 Kent, WA                 30.04  -2.2 
  7 Chad Gaffney              06 Lawrenceville, GA        30.13  -2.2 
  8 Anthony Bothwell          06 Anniston, AL             30.36  -2.2 
 
400 Meter Dash 8 & Under Division Boys
===================================================================
       Nat'l: N 1:05.50  7/28/2013   Anthony Valentine, 03-Elite You           
     JO Meet: J 1:05.50  7/28/2013   Anthony Valentine, 03-Elite You           
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Joshua Gresham            06 Bowie, MD              1:06.85Q  1 
  2 James Wreh                06 Cambridge, MA          1:07.69Q  7 
  3 Ervin Pearson             06 Dacula, GA             1:09.10Q  3 
  4 Seth Shigg                06 Los Angeles, CA        1:09.19Q  4 
  5 Derek Meadows             06 Aurora, IL             1:09.67Q  2 
  6 Demi Kalmon-Tidwell       06 Oakland, CA            1:10.42Q  5 
  7 Jaiden Patterson          06 Dacula, GA             1:11.46Q  6 
  8 David McClarty            06 Moore, OK              1:08.77Q  1 
  9 Anthony Bothwell          06 Anniston, AL           1:09.31Q  3 
 10 Chad Gaffney              06 Lawrenceville, GA      1:10.11Q  7 
 11 Prince Williams           06 Northridga, CA         1:10.56Q  5 
 12 Rhyan Smith               06 Forney, TX             1:10.67Q  2 
 13 Jermaine Smith            06 Manvel, TX             1:11.92Q  4 
 14 Cedric Mills              06 Bacliff, TX            1:13.73Q  6 
 15 Jason Brown               06 Kent, WA               1:08.81Q  1 
 16 Brendan Johnson           06 Baltimore, MD          1:09.60Q  3 
 17 Thomas Walker             06 Baton Rouge, LA        1:11.65Q  2 
 18 Jared Guter               06 Houston, TX            1:12.21Q  4 
 19 Cameron Williams          06 Tracy, CA              1:12.83Q  5 
 20 Majestic Richardson       06 New Orleans, LA        1:14.05Q  7 
 21 Micah Warren              06 Laveen, AZ             1:15.14Q  6 
 22 Jesse Shelton             06 Friendswood, TX        1:09.62q  3 
 23 Brandon Leacock           07 Rolesville, NC         1:11.52q  1 
 24 Torey French              06 Zion, IL               1:11.61q  1 
 25 Isayah Contreras          06 N. Bellmore, NY        1:11.95   2 
 26 Damon Ferguson            07 Baltimore, MD          1:12.02   1 
 27 Rakim Chaney              06 Rockford, IL           1:12.91   4 
 28 Cole Scherer              06 Littleton, CO          1:12.91   5 
 29 Collie Lambert            06 Desoto, TX             1:13.40   2 
 30 Tristan Brown             07 Cedar Hill, TX         1:13.51   3 
 31 Jacoby Ennis              06 Lafayette, CO          1:13.67   1 
 32 Jalen Baker               06 College Park, GA       1:14.26   7 
 33 Braden Wilson             06 Tulsa, OK              1:14.44   7 
 34 Jayvion Robinson          06 San Antonio, TX        1:14.57   7 
 35 Elijah Bradley            06 Compton, CA            1:15.61   6 
 36 Lewis Green               06 Winston Salem, NC      1:15.92   2 
 37 Keith Andrews             06 New Orleans, LA        1:16.13   4 
 38 Connor Hayes              06 York, PA               1:16.17   6 
 39 Zackary Haseley           06 Bronx, NY              1:16.41   4 
 40 Michael Owens             06 El Paso, TX            1:16.76   5 
 41 Michael Corbbrey          06 Tulsa, OK              1:20.18   5 
 42 Zuri Heidelburg           06 Phoenix, AZ            1:20.29   7 
 43 Maliek Davis              06 McKeesport, PA         1:21.02   5 
 44 Manuel Parker             06 Wesley, AR             1:21.17   3 
 45 Brandon Moore             06 Sacramento, CA         1:22.11   3 
 46 Jaydrian Rinehart         06 San Antonio, TX        1:24.06   6 
 47 Ocean Freeman             06 Seatle, WA             1:24.18   6 
 48 Treylin Dixon             06 Port Arthur, TX        1:25.02   4 
 49 Justin Lawton             06 Markham, IL            1:27.35   1 
 50 Rodney Watkins            07 Sand Springs, OK       1:29.88   2 
 
400 Meter Dash 8 & Under Division Boys
===================================================================
       Nat'l: N 1:05.50  7/28/2013   Anthony Valentine, 03-Elite You           
     JO Meet: J 1:05.50  7/28/2013   Anthony Valentine, 03-Elite You           
    Name                    Year Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Joshua Gresham            06 Bowie, MD              1:06.73Q  3 
  2 James Wreh                06 Cambridge, MA          1:06.90Q  2 
  3 Seth Shigg                06 Los Angeles, CA        1:07.59Q  1 
  4 Jason Brown               06 Kent, WA               1:07.64Q  1 
  5 Prince Williams           06 Northridga, CA         1:07.80Q  2 
  6 Jaiden Patterson          06 Dacula, GA             1:09.26Q  3 
  7 David McClarty            06 Moore, OK              1:07.95q  2 
  8 Chad Gaffney              06 Lawrenceville, GA      1:08.05q  1 
  9 Ervin Pearson             06 Dacula, GA             1:08.88   1 
 10 Brendan Johnson           06 Baltimore, MD          1:09.01   1 
 11 Jesse Shelton             06 Friendswood, TX        1:09.48   1 
 12 Rhyan Smith               06 Forney, TX             1:09.77   3 
 13 Demi Kalmon-Tidwell       06 Oakland, CA            1:09.81   3 
 14 Derek Meadows             06 Aurora, IL             1:10.30   2 
 15 Brandon Leacock           07 Rolesville, NC         1:11.87   2 
 16 Jermaine Smith            06 Manvel, TX             1:12.28   3 
 17 Thomas Walker             06 Baton Rouge, LA        1:12.90   2 
 18 Cameron Williams          06 Tracy, CA              1:14.11   3 
 19 Jared Guter               06 Houston, TX            1:14.23   3 
 20 Cedric Mills              06 Bacliff, TX            1:14.31   2 
 21 Anthony Bothwell          06 Anniston, AL           1:15.21   1 
 22 Majestic Richardson       06 New Orleans, LA        1:16.76   2 
 23 Micah Warren              06 Laveen, AZ             1:16.86   1 
 24 Torey French              06 Zion, IL               1:17.11   3 
 
400 Meter Dash 8 & Under Division Boys
================================================================
       Nat'l: N 1:05.50  7/28/2013   Anthony Valentine, 03-Elite You           
     JO Meet: J 1:05.50  7/28/2013   Anthony Valentine, 03-Elite You           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Joshua Gresham            06 Bowie, MD              1:05.60  
  2 James Wreh                06 Cambridge, MA          1:06.81  
  3 Seth Shigg                06 Los Angeles, CA        1:07.11  
  4 Jason Brown               06 Kent, WA               1:07.78  
  5 David McClarty            06 Moore, OK              1:07.82  
  6 Prince Williams           06 Northridga, CA         1:10.03  
  7 Chad Gaffney              06 Lawrenceville, GA      1:10.25  
  8 Jaiden Patterson          06 Dacula, GA             1:10.32  
 
800 Meter Run 8 & Under Division Boys
===================================================================
       Nat'l: N 2:33.73  7/27/2013   Tristan Page, 12-The Wings                
     JO Meet: J 2:33.73  7/27/2013   Tristan Page, 12-The Wings                
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Derek Meadows             06 Aurora, IL             2:38.52q  1 
  2 Jesse Shelton             06 Friendswood, TX        2:38.76q  1 
  3 Miles Jones               06 Oakland, CA            2:39.24q  4 
  4 Eli Jacobs                06 Spring, TX             2:40.31q  2 
  5 Joshua Gresham            06 Bowie, MD              2:40.96q  3 
  6 Jermaine Smith            06 Manvel, TX             2:41.68q  2 
  7 Seth Shigg                06 Los Angeles, CA        2:42.12q  3 
  8 Jason Parra               06 Lakewood, CA           2:42.68q  2 
  9 Isayah Contreras          06 N. Bellmore, NY        2:43.11   4 
 10 Brendan Johnson           06 Baltimore, MD          2:45.23   1 
 11 Jacoby Ennis              06 Lafayette, CO          2:46.95   2 
 12 Brandon Leacock           07 Rolesville, NC         2:48.94   4 
 13 Nicholas Robertson        06 Floral Park, NY        2:49.81   2 
 14 Zackary Haseley           06 Bronx, NY              2:50.04   2 
 15 Nikai Brown               06 Atlanta, GA            2:50.88   3 
 16 Aakash Arumugam           06 Mountain House, CA     2:50.99   2 
 17 Ethan Ervin               07 Lawrenceville, GA      2:51.65   2 
 18 Majestic Richardson       06 New Orleans, LA        2:51.95   4 
 19 Seth Truax                06 El Paso, TX            2:51.97   4 
 20 Michael Lawson            06 Columbus, OH           2:53.65   1 
 21 Rakim Chaney              06 Rockford, IL           2:54.12   3 
 22 Leonardo Fuentes          06 Praireville, LA        2:54.51   2 
 23 Daijhon Travis            06 Houston, TX            2:55.21   3 
 24 Jalen Baker               06 College Park, GA       2:55.33   1 
 25 Zuri Heidelburg           06 Phoenix, AZ            2:55.66   3 
 26 Tarik Harris              06 Springdale, MD         2:56.59   1 
 27 Tom Watts                 06 Okc, OK                2:57.73   4 
 28 Elijah Muhammad           06 Oklahoma City, OK      2:58.33   3 
 29 Keith Andrews             06 New Orleans, LA        3:00.33   3 
 30 Aidan East                06 Salem, OR              3:01.62   2 
 31 De'reon Washington        06 Pittsburgh, PA         3:01.66   1 
 32 Zachary Sudduth           06 San Antonio, TX        3:01.87   4 
 33 Jacob Daly                06 Milton, MA             3:02.76   4 
 34 Braylon Edwards           07 Lancaster, TX          3:03.77   4 
 35 Ashton Goodwin            06 Omaha, NE              3:04.21   1 
 36 Samir Coleman             07 Houston, TX            3:05.10   1 
 37 James Bulter              06 Del Valle, TX          3:06.21   1 
 38 Jackson Tarver            06 Vail, AZ               3:08.09   3 
 39 Cordero Frazier           07 Mesquite, TX           3:11.98   3 
 40 Adrain Yarbrough          06 Fort Worth, TX         3:14.56   3 
 41 Xai Ricks                 06 Long Beach, CA         3:17.95   4 
 42 Elijah Cherry             06 Tulsa, OK              3:52.92   2 
 -- Cameron Williams          06 Tracy, CA                  DNF   4 
 
800 Meter Run 8 & Under Division Boys
================================================================
       Nat'l: N 2:33.73  7/27/2013   Tristan Page, 12-The Wings                
     JO Meet: J 2:33.73  7/27/2013   Tristan Page, 12-The Wings                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Joshua Gresham            06 Bowie, MD              2:33.99  
  2 Miles Jones               06 Oakland, CA            2:35.03  
  3 Derek Meadows             06 Aurora, IL             2:36.53  
  4 Jesse Shelton             06 Friendswood, TX        2:36.79  
  5 Eli Jacobs                06 Spring, TX             2:41.48  
  6 Seth Shigg                06 Los Angeles, CA        2:42.17  
  7 Jermaine Smith            06 Manvel, TX             2:44.66  
  8 Jason Parra               06 Lakewood, CA           2:47.19  
 
1500 Meter Run 8 & Under Division Boys
================================================================
       Nat'l: N 5:11.00  7/28/2013   Miles Jones, 14-3M TC                     
     JO Meet: J 5:11.00  7/28/2013   Miles Jones, 14-3M TC                     
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Miles Jones               06 Oakland, CA            5:18.53  
  2 Jason Parra               06 Lakewood, CA           5:25.78  
  3 McKay Wells               07 Santa Clara, UT        5:26.76  
  4 Jacoby Ennis              06 Lafayette, CO          5:29.30  
  5 Seth Truax                06 El Paso, TX            5:30.94  
  6 Brendan Johnson           06 Baltimore, MD          5:33.48  
  7 Eli Jacobs                06 Spring, TX             5:35.03  
  8 Prince Williams           06 Northridga, CA         5:35.26  
  9 Jemmel Green              06 Randallstown, MD       5:35.68  
 10 Aakash Arumugam           06 Mountain House, CA     5:36.53  
 11 Tillman Bartholomew       06 Belgrade, MT           5:37.67  
 12 Tarik Harris              06 Springdale, MD         5:41.18  
 13 John Mitchell             06 Marietta, GA           5:42.10  
 14 Nikai Brown               06 Atlanta, GA            5:46.10  
 15 Ethan Diaz                06 North Hills, CA        5:49.04  
 16 Tom Watts                 06 Okc, OK                5:49.21  
 17 Zackary Haseley           06 Bronx, NY              5:49.50  
 18 Julian Duncan             06 Florence, SC           5:53.50  
 19 Mason Kay                 06 Monument, CO           5:58.06  
 20 Rykan Moss                06 West Des Moines, IA    6:02.70  
 21 Aidan East                06 Salem, OR              6:02.83  
 22 James Bulter              06 Del Valle, TX          6:04.90  
 23 Leonardo Fuentes          06 Praireville, LA        6:05.75  
 24 Joshua Bowen              07 Raleigh, NC            6:06.51  
 25 Jason Wickliff            07 Humble, TX             6:08.36  
 26 Korey Griffith            07 Pearland, TX           6:10.45  
 27 Nicholas Robertson        06 Floral Park, NY        6:12.07  
 28 Mark Williams             06 Long Beach, CA         6:13.10  
 29 Eamon Mason               06 Westfield, NJ          6:14.03  
 30 Ari Bakraqi               07 Yonkers, NY            6:17.23  
 31 Jacob Daly                06 Milton, MA             6:19.62  
 32 Braylon Edwards           07 Lancaster, TX          6:24.06  
 33 Andrew Vilarin            06 Westfield, NJ          6:24.36  
 34 Jordan Green              07 Brentwood, CA          6:24.61  
 35 Jaden Fowler              06 New Roads, LA          6:25.69  
 36 Bishop-Amer Davis         06 Sacramento, CA         6:25.73  
 37 Justin Temple             06 Tacoma, WA             6:25.77  
 38 Samir Coleman             07 Houston, TX            6:25.88  
 39 Valen Beckmann            06 Niskayuna, NY          6:40.68  
 40 Caleb Williams            06 Las Vegas, NV          6:45.04  
 41 Kingston Waring           07 Hanahan, SC            6:54.51  
 42 Zachary Bentley           06 Stroud, OK             6:56.88  
 43 Owen McLarty              07 Austin, TX             7:02.37  
 44 Jonas Hayes               06 06-Faith Track C       7:22.06  
 45 Michael Collins           06 Pearland, TX           7:32.13  
 46 Hudson Radke              06 Indianapolis, IN       7:37.72  
 
4x100 Meter Relay 8 & Under Division Boys
===================================================================
       Nat'l: N 56.78  7/25/2013   12-Desoto Nitro, 12-Desoto Ni               
                       N Bell, S Holmes, J Milliner-Jones, L Murray      
     JO Meet: J 56.78  7/25/2013   12-Desoto Nitro, 12-Desoto Ni               
                       N Bell, S Holmes, J Milliner-Jones, L Murray      
    Team                                                Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 15-Los Angeles Jet  'A'                               59.49Q  2 
     1) Victor Santino 07               2) Seth Shigg 06                  
     3) Michael Wilson 06               4) Sanjay Robles 06               
  2 12-Tru Speed Track Club  'A'                          59.73Q  3 
     1) Loyd Mcintosh 07                2) David Marks 07                 
     3) Derrick Bradley 06              4) Jordan Hutchison 06            
  3 12-A.W. Brown Track club  'A'                       1:00.06Q  1 
     1) Dennis Campbell 06              2) Kyrin Clark 06                 
     3) Montrell Bussey 06              4) Tristan Brown 07               
  4 09-Eastside Steppers Track Clu  'A'                   59.84Q  3 
     1) Caden Durham 06                 2) David McClarty 06              
     3) Elijah Green 06                 4) Ty Sparks 06                   
  5 12-Tcu Select Track Club  'A'                       1:00.94Q  1 
     1) Jarmarian Harper 06             2) Jeremy Perkins 06              
     3) Kay'den Brooks 06               4) Keshawn Jackson 06             
  6 14-Sac Speed Factory  'A'                           1:02.47Q  2 
     1) Brandon Moore 06                2) Caleb Hill 06                  
     3) Malachi Fletcher 06             4) Robert Rooks 07                
  7 16-Texas Storm Track Club  'A'                      1:00.63q  3 
     1) Charles Gooden 07               2) Clifton Jones 06               
     3) Cobey Sellers 06                4) Maxwell Menendez 06            
  8 15-West Coast Speed Track Club  'A'                 1:02.51q  2 
     1) Colin Powell 06                 2) Ethan Bartee 06                
     3) Hayden Eligon 06                4) Matthew Williams 06            
  9 16-Track Houston  'A'                               1:02.68   1 
     1) Johnathon Lindon 06             2) Kyron Williams 06              
     3) Michael Gerald 06               4) Timothy Thomas 07              
 10 03-Track Xplosion  'A'                              1:03.01   2 
     1) Christopher Hart 06             2) Elijah Rice 07                 
     3) James Johnson 06                4) Kordell Jones 07               
 11 03-Next Level Track Club  'A'                       1:03.03   1 
     1) Alphonso Abbott 06              2) Jamon Simes 07                 
     3) Lewis Green 06                  4) Marcus Aikens 07               
 12 12-Hallmark Track Club  'A'                         1:03.14   2 
     1) Barrington Stricklin 07         2) Gary Jones 07                  
     3) Kayden Edwards 06               4) Xavier Walker 06               
 13 09-Crossover Lions  'A'                             1:03.27   1 
     1) Aryn Johnson 06                 2) Braden Wilson 06               
     3) Kehlan Corbbrey 07              4) Patrick Crisp 06               
 14 15-Pacific Coast ShockWaves  'A'                    1:03.54   2 
     1) Anthony Winston 06              2) Elijah Andrews 06              
     3) Otis Tre Harrison 07            4) Xai Ricks 06                   
 15 13-A Plus  'A'                                      1:03.55   3 
     1) Ocean Freeman 06                2) Raylun Witherspoon 07          
     3) Reggie Witherspoon 06           4) Tyriq Shabazz 07               
 16 16-Greater Houston Track Club  'A'                  1:03.57   3 
     1) Aiden Miles 07                  2) Caleb Jackson 06               
     3) George Kirkland 07              4) Tyson Stubblefield 06          
 17 10-Texas Shooting Stars Track  'A'                  1:06.12   3 
     1) Devari Wade 06                  2) Jalen Lucas-Reeves 07          
     3) Jordan Owens 07                 4) Michael Owens 06               
 18 12-Hallmark Track Club  'B'                         1:17.95   1 
     1) Destin Parker 06                2) Issac Allen 06                 
     3) Jayshawn Scales 06              4) Nicholas Rizo 07               
 -- 16-Beastmode Track & Field  'A'                          DQ   3  zone violation
     1) Cedric Barnes 06                2) Cedric Mills 06                
     3) Jaylon Owens 06                 4) Leonard Browne 06              
 -- 15-Imani Speed City Track Club  'A'                      DQ   1  zone 1 & 3 violation
     1) DaMonte Bias 06                 2) Jordan Ambrose 06              
     3) Matthew Gallegos 06             4) Robert Morrow 06               
 -- 16-Track Houston  'B'                                    DQ   2  zone 2 violation
     1) Aja Bradford 07                 2) Daijhon Travis 06              
     3) Jalen Judie 06                  4) Landon Brumfield 06            
 
4x100 Meter Relay 8 & Under Division Boys
================================================================
       Nat'l: N 56.78  7/25/2013   12-Desoto Nitro, 12-Desoto Ni               
                       N Bell, S Holmes, J Milliner-Jones, L Murray      
     JO Meet: J 56.78  7/25/2013   12-Desoto Nitro, 12-Desoto Ni               
                       N Bell, S Holmes, J Milliner-Jones, L Murray      
    Team                                                 Finals 
================================================================
Finals
  1 09-Eastside Steppers Track Clu  'A'                   59.03  
     1) Caden Durham 06                 2) David McClarty 06              
     3) Elijah Green 06                 4) Ty Sparks 06                   
  2 15-Los Angeles Jet  'A'                               59.48  
     1) Victor Santino 07               2) Seth Shigg 06                  
     3) Michael Wilson 06               4) Sanjay Robles 06               
  3 12-A.W. Brown Track club  'A'                         59.59  
     1) Dennis Campbell 06              2) Kyrin Clark 06                 
     3) Montrell Bussey 06              4) Tristan Brown 07               
  4 12-Tru Speed Track Club  'A'                          59.74  
     1) Loyd Mcintosh 07                2) David Marks 07                 
     3) Derrick Bradley 06              4) Jordan Hutchison 06            
  5 12-Tcu Select Track Club  'A'                       1:00.90  
     1) Jarmarian Harper 06             2) Jeremy Perkins 06              
     3) Kay'den Brooks 06               4) Keshawn Jackson 06             
  6 16-Texas Storm Track Club  'A'                      1:00.93  
     1) Charles Gooden 07               2) Clifton Jones 06               
     3) Cobey Sellers 06                4) Maxwell Menendez 06            
  7 14-Sac Speed Factory  'A'                           1:01.84  
     1) Brandon Moore 06                2) Caleb Hill 06                  
     3) Malachi Fletcher 06             4) Robert Rooks 07                
  8 15-West Coast Speed Track Club  'A'                 1:02.29  
     1) Colin Powell 06                 2) Ethan Bartee 06                
     3) Hayden Eligon 06                4) Matthew Williams 06            
 
4x400 Meter Relay 8 & Under Division Boys
===================================================================
       Nat'l: N 4:44.45  7/28/2013   12-Desoto Nitro, 12-Desoto Ni             
                         N Bell, S Holmes, J Milliner-Jones, L Murray      
     JO Meet: J 4:44.45  7/28/2013   12-Desoto Nitro, 12-Desoto Ni             
                         N Bell, S Holmes, J Milliner-Jones, L Murray      
    Team                                                Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 04-Jackrabbit Track  'A'                            4:49.48Q  3 
     1) Chad Gaffney 06                 2) Devin Williams 06              
     3) William Zyon Davis 06           4) Jaiden Patterson 06            
  2 09-Eastside Steppers Track Clu  'A'                 4:57.24Q  2 
     1) Caden Durham 06                 2) David McClarty 06              
     3) Elijah Green 06                 4) Tom Watts 06                   
  3 15-Imani Speed City Track Club  'A'                 5:06.46Q  1 
     1) Hassan Higgins 06               2) Jordan Ambrose 06              
     3) Matthew Gallegos 06             4) Robert Morrow 06               
  4 14-3m Track Club  'A'                               5:08.77Q  4 
     1) Demani Knox 06                  2) Demi Kalmon-Tidwell 06         
     3) Hasan Butcher 06                4) Miles Jones 06                 
  5 16-Track Houston  'A'                               5:06.61q  2 
     1) Daijhon Travis 06               2) Jalen Judie 06                 
     3) Johnathon Lindon 06             4) Michael Gerald 06              
  6 12-Tru Speed Track Club  'A'                        5:09.49q  1 
     1) Cordero Frazier 07              2) David Marks 07                 
     3) Derrick Bradley 06              4) Jordan Hutchison 06            
  7 03-Track Express Track Club  'A'                    5:11.04q  1 
     1) Wayne Shields 06                2) Glenroy O'Gilvie 07            
     3) Tarik Harris 06                 4) Joshua Gresham 06              
  8 16-Beastmode Track & Field  'A'                     5:11.06q  3 
     1) Cedric Barnes 06                2) Cedric Mills 06                
     3) Jaylon Owens 06                 4) Jesse Shelton 06               
  9 12-A.W. Brown Track club  'A'                       5:15.04   2 
     1) Dennis Campbell 06              2) Kyrin Clark 06                 
     3) Montrell Bussey 06              4) Tristan Brown 07               
 10 06-Future Track Club  'A'                           5:15.26   2 
     1) Broderick Davis 06              2) Leonardo Fuentes 06            
     3) Mason Warren 06                 4) Thomas Walker 06               
 11 12-Desoto Nitro  'A'                                5:16.00   4 
     1) Collie Lambert 06               2) Jacorrian Sabbath 06           
     3) Kennedy Cumbo 06                4) Kristoff Fantroy 07            
 12 09-Crossover Lions  'A'                             5:17.25   3 
     1) Aryn Johnson 06                 2) Braden Wilson 06               
     3) Kehlan Corbbrey 07              4) Patrick Crisp 06               
 13 15-Los Angeles Jet  'A'                             5:17.81   3 
     1) Victor Santino 07               2) Sanjay Robles 06               
     3) Harrison Carter 07              4) Michael Wilson 06              
 14 15-Pacific Coast ShockWaves  'A'                    5:19.87   4 
     1) Anthony Winston 06              2) Elijah Andrews 06              
     3) Xai Ricks 06                    4) Paul Mainvielle 06             
 15 12-Hallmark Track Club  'A'                         5:19.93   4 
     1) Destin Parker 06                2) Issac Allen 06                 
     3) Kayden Edwards 06               4) Xavier Walker 06               
 16 12-Flo Jo San Antonio  'A'                          5:21.63   1 
     1) Ja'Kwon Downing 06              2) Jayvion Robinson 06            
     3) Trevor Short 06                 4) Zachary Sudduth 06             
 17 03-Woodlawn Track Pack  'A'                         5:27.34   4 
     1) Antoine McNair 06               2) Jemmel Green 06                
     3) Damon Ferguson 07               4) Hosea Johnson 06               
 18 15-Imani Speed City Track Club  'B'                 5:27.36   4 
     1) Caliph Johnson 07               2) DaMonte Bias 06                
     3) Jeremiah Fontenot 07            4) Tayvion Duplessis 06           
 19 03-Track Xplosion  'A'                              5:32.61   2 
     1) Kordell Jones 07                2) Christopher Hart 06            
     3) Elijah Rice 07                  4) James Johnson 06               
 20 15-Team Elite  'A'                                  5:34.07   2 
     1) Elisah Banks 06                 2) Joe'l Fletcher-Thrower 06      
     3) Kenneth Goodwin 06              4) Tamir Young 07                 
 21 16-Track Houston  'B'                               5:34.59   3 
     1) Aja Bradford 07                 2) Jordan Cooper 07               
     3) Samir Coleman 07                4) Timothy Thomas 07              
 22 02-Penn Hills Eagles Track Clu  'A'                 5:40.10   1 
     1) De'reon Washington 06           2) Robert Thomas 06               
     3) Maliek Davis 06                 4) Ziare Wilder 06                
 23 16-Track Houston  'C'                               5:42.84   1 
     1) Brandon Davis 06                2) Jackson Norris 07              
     3) Mekhi Campbell 06               4) Oren Kerr-Williams 07          
 24 16-Atascocita Titans Track Clu  'A'                 5:43.12   2 
     1) Caiden Fennell 07               2) Jason Wickliff 07              
     3) Ryan Powell 06                  4) Tharren Hill 06                
 25 10-Texas Shooting Stars Track  'A'                  5:50.67   3 
     1) Devari Wade 06                  2) Jalen Lucas-Reeves 07          
     3) Jordan Owens 07                 4) Michael Owens 06               
 26 08-North Omaha Bengals Track C  'A'                 6:10.69   3 
     1) Ashton Goodwin 06               2) Bruzy Foster 07                
     3) Xavion Kercheval 07             4) Mamouch Gatluak 06             
 
4x400 Meter Relay 8 & Under Division Boys
================================================================
       Nat'l: N 4:44.45  7/28/2013   12-Desoto Nitro, 12-Desoto Ni             
                         N Bell, S Holmes, J Milliner-Jones, L Murray      
     JO Meet: J 4:44.45  7/28/2013   12-Desoto Nitro, 12-Desoto Ni             
                         N Bell, S Holmes, J Milliner-Jones, L Murray      
    Team                                                 Finals 
================================================================
Finals
  1 04-Jackrabbit Track  'A'                            4:40.82J 
     1) Chad Gaffney 06                 2) Devin Williams 06              
     3) William Zyon Davis 06           4) Jaiden Patterson 06            
  2 09-Eastside Steppers Track Clu  'A'                 4:47.81  
     1) Caden Durham 06                 2) David McClarty 06              
     3) Elijah Green 06                 4) Tom Watts 06                   
  3 16-Beastmode Track & Field  'A'                     5:00.94  
     1) Leonard Browne 06               2) Cedric Mills 06                
     3) Jaylon Owens 06                 4) Jesse Shelton 06               
  4 16-Track Houston  'A'                               5:05.21  
     1) Daijhon Travis 06               2) Jalen Judie 06                 
     3) Johnathon Lindon 06             4) Michael Gerald 06              
  5 03-Track Express Track Club  'A'                    5:05.90  
     1) Wayne Shields 06                2) Glenroy O'Gilvie 07            
     3) Tarik Harris 06                 4) Joshua Gresham 06              
  6 14-3m Track Club  'A'                               5:09.28  
     1) Demani Knox 06                  2) Demi Kalmon-Tidwell 06         
     3) Hasan Butcher 06                4) Miles Jones 06                 
  7 15-Imani Speed City Track Club  'A'                 5:12.51  
     1) Hassan Higgins 06               2) Jordan Ambrose 06              
     3) Matthew Gallegos 06             4) Robert Morrow 06               
 -- 12-Tru Speed Track Club  'A'                             DQ   broke too soon
     1) Cordero Frazier 07              2) David Marks 07                 
     3) Derrick Bradley 06              4) Jordan Hutchison 06            
 
Long Jump 8 & Under Division Boys
===============================================================================
       Nat'l: N 4.46m  7/28/2012   Kendrick Law, 06-Spar TC                    
     JO Meet: J 4.46m  7/28/2012   Kendrick Law, 06-Spar TC                    
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Cauri Hughes              06 Monroe, LA               4.14m  +0.0  13-07.00 
     3.85m(-0.4) 3.89m(0.4) 4.12m(2.6) FOUL(1.3) 4.14m(+0.0) FOUL(2.5)
  2 Cameron Walker            06 Thomasville, NC          4.11m   0.3  13-06.00 
     3.95m(0.6) 4.11m(0.3) FOUL(1.0) 3.99m(1.9) FOUL(0.8) 3.94m(-0.1)
  3 Lloyd Jones III           06 16-Unattache             3.99m   0.7  13-01.25 
     3.88m(+0.0) 3.82m(1.6) 3.99m(0.7) 3.86m(1.2) FOUL(0.3) 3.97m(0.8)
  4 Drew Dillard              06 Bowie, MD               J3.99m   0.6  13-01.25 
     3.99m(0.6) 3.91m(1.3) 3.92m(0.5) 3.57m(-0.5) 3.07m(1.4) 3.68m(0.4)
  5 Dilibe Allison            06 Clovis, CA               3.93m   1.5  12-10.75 
     3.65m(0.7) 3.74m(1.8) 3.63m(-0.3) 3.86m(0.9) 3.93m(1.5) 3.72m(1.2)
  6 Amare Shaw                06 Poway, CA                3.79m   0.5  12-05.25 
     3.48m(1.4) 3.56m(-0.0) 3.79m(0.5) 3.44m(1.3) 3.45m(0.4) 3.64m(0.7)
  7 Donovan Darden            06 Fayetteville, NC         3.77m   1.6  12-04.50 
     3.77m(1.6) 3.58m(3.7) 3.26m(0.4) FOUL(1.3) 3.73m(0.9) 3.27m(1.4)
  8 La'Rico Tezeno            06 Antioch, CA              3.74m   0.8  12-03.25 
     3.74m(0.8) FOUL(+0.0) 3.00m(1.2)            
  9 Derek Meadows             06 Aurora, IL               3.67m   1.2  12-00.50 
     3.07m(2.1) 3.67m(1.2) 3.36m(2.2)            
 10 Devin Williams            06 Dacula, GA               3.64m   1.1  11-11.50 
     3.32m(0.6) 3.36m(0.2) 3.64m(1.1)           
 11 Jaiden Patterson          06 Dacula, GA               3.63m   2.5  11-11.00 
     3.08m(1.6) 3.51m(1.4) 3.63m(2.5)            
 12 Peyton Rodgers            06 Solana Beach, CA         3.62m   1.6  11-10.50 
     3.30m(+0.0) 3.62m(1.6) 3.61m(1.0)            
 13 Rodney Randel             06 Desoto, TX               3.61m  -0.9  11-10.250.9  11-10.25 
     3.61m(-0.9) 3.48m(0.8) 3.37m(0.6)            
 14 Michael Gerald            06 Houston, TX              3.54m   0.5  11-07.50 
     FOUL      FOUL      3.54m(0.5)            
 15 Derrick Bradley           06 Seagoville, TX           3.50m   1.2  11-05.75 
     3.26m(2.1) 3.50m(1.2) 3.49m(2.2)            
 16 Maximus Mancilla          06 El Paso, TX              3.46m   0.3  11-04.25 
     3.46m(0.3) FOUL(0.7) 3.35m(2.2)            
 17 Tharren Hill              06 Humble, TX               3.44m   0.8  11-03.50 
     3.38m(0.9) 3.30m(1.2) 3.44m(0.8)           
 18 Maurice Bell              06 Omaha, NE                3.43m   2.5  11-03.00 
     3.43m(2.5) 3.02m(1.3) 2.34m(0.9)            
 19 Ethan Moses               06 Washington, DC           3.36m   1.1  11-00.25 
     3.36m(1.1) 3.31m(1.1) 3.17m(1.0)            
 20 Jule Cooper               06 Cypress, TX              3.34m   1.6  10-11.50 
     FOUL      FOUL      3.34m(1.6)            
 21 Antoine McNair            06 Baltimore, MD            3.29m  +0.0  10-09.50 
     2.99m(1.2) 3.20m(1.4) 3.29m(+0.0)            
 22 Kingston Jones            07 New Orleans, LA          3.28m   0.4  10-09.25 
     3.28m(0.4) 3.23m(1.9) FOUL(0.8)           
 23 D'Mitri Patton            06 Overland Park, KS        3.27m   0.5  10-08.75 
     2.90m(0.4) 3.27m(0.5) 2.84m(3.4)            
 24 Elijah Walters            06 Mystic, CT               3.25m   1.2  10-08.00 
     FOUL      2.04m(0.7) 3.25m(1.2)           
 25 Noah Rhodes               06 Pearland, TX             3.24m   0.8  10-07.75 
     FOUL      3.24m(0.8) FOUL(1.2)           
 25 Key'trin Harris           06 N Las Vegas, NV          3.24m   0.2  10-07.75 
     3.24m(0.2) 2.97m(2.2) 3.01m(1.8)            
 27 Jacob Daly                06 Milton, MA               3.23m  +0.0  10-07.25 
     FOUL(0.4) 3.23m(+0.0) 2.87m(1.4)            
 28 Michael Lindsay           06 Porter Ranch, CA         3.18m   3.5  10-05.25 
     FOUL      3.18m(3.5) 3.11m(0.3)            
 28 Patrick Crisp             06 Broken Arrow, OK         3.18m   1.9  10-05.25 
     2.85m(-0.6) 3.18m(1.9) 3.12m(1.6)            
 30 Robert Thomas             06 Pittsburgh, PA           3.15m  +0.0  10-04.00 
     3.01m(-0.2) 2.93m(1.5) 3.15m(+0.0)            
 31 Jett Walker               07 Georgetown, TX           3.10m   1.0  10-02.00 
     2.85m(1.4) 2.70m(1.4) 3.10m(1.0)            
 32 Immanuel Wortham          06 Tulsa, OK                3.04m   1.5   9-11.75 
     3.04m(1.5) 2.88m(1.0) 2.78m(2.3)            
 33 Karsen Pearson            06 LaGrange, GA             3.02m   2.1   9-11.00 
     2.72m(1.3) 2.67m(1.6) 3.02m(2.1)            
 34 Connor Hayes              06 York, PA                 3.01m   1.2   9-10.50 
     3.01m(1.2) 2.84m(1.3)               
 35 Elijah Brown-Orr          06 Dayton, OH               2.88m   0.3   9-05.50 
     2.58m(0.2) 2.24m(2.0) 2.88m(0.3)            
 35 Rishi Mehta               06 Kirkland, WA             2.88m  -0.5   9-05.50 
     2.88m(-0.5) 2.65m(0.3) 2.85m(3.1)            
 37 O'Ryan Wallace            06 Dallas, TX               2.81m   1.5   9-02.75 
     FOUL(1.7) 2.81m(1.5) 2.06m(2.1)         
 38 Morcellous Harris         06 Memphis, TN              2.78m   2.0   9-01.50 
     2.78m(2.0) 1.80m(1.4) 2.61m(2.7)            
 39 Jalen Ransom              06 Lakewood, CA             2.77m   0.5   9-01.25 
     2.77m(0.5) 2.63m(1.8) FOUL(0.2)           
 40 Makai Sanchez             06 Albuquerque, NM          2.70m   0.6   8-10.25 
     2.54m(1.6) 2.64m(1.2) 2.70m(0.6)           
 41 Byron Sam                 06 Omaha, NE                2.60m   0.5   8-06.50 
     FOUL      FOUL      2.60m(0.5)            
 42 Neil Howard               06 Hudson, NY               2.58m   0.3   8-05.75 
     2.53m(-0.2) 2.58m(0.3) 2.51m(0.2)            
 42 Jacob Balandran           06 El Paso, TX              2.58m   1.8   8-05.75 
     1.26m(0.1) 2.54m(0.9) 2.58m(1.8)            
 
Shot Put 8 & Under Division Boys
==========================================================================
       Nat'l: N 9.62m  6/22/2012   Maalik Murphy, 15-Speed Cit                 
     JO Meet: J 8.90m  7/28/2013   Luke Schuller, 04-Greenvill                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Eugene Brooks             06 Las Vegas, NV            9.18mJ  30-01.50 
      7.93m  7.07m  9.04m  8.84m  9.07m  9.18m
  2 William Allen             06 Abbeville, LA            8.24m   27-00.50 
      6.74m  7.37m  7.41m  8.24m  7.28m  8.11m
  3 Jayden Milfort            06 North Miami, FL          7.90m   25-11.00 
      FOUL  7.90m  7.84m  6.81m  7.39m  7.55m
  4 Cole Goumas               06 Rutherford, NJ           7.17m   23-06.25 
      6.53m  6.71m  5.29m  6.23m  7.17m  6.29m
  5 Sion Jackson              06 San Diego, CA            6.96m   22-10.00 
      6.96m  6.51m  6.66m  6.79m  6.69m  6.54m
  6 Joshua Williams           06 Villanova, PA            6.81m   22-04.25 
      6.01m  6.60m  6.81m  6.60m  5.72m  5.94m
  7 Tahir Hines               06 Acworth, GA              6.47m   21-02.75 
      6.34m  5.87m  6.31m  6.47m  5.91m  6.29m
  8 Jackson McClung           06 Lincoln, NE              6.32m   20-09.00 
      6.30m  6.13m  6.28m  5.62m  5.71m  6.32m
  9 Fredrick-Charlie Levinus  06 Phoenix, AZ              6.14m   20-01.75 
      6.14m  5.90m  6.04m            
 10 Alijah Johnson            06 Tacoma, WA               5.86m   19-02.75 
      5.86m  5.55m  5.29m            
 11 Jeremiah Jordan           06 Atlanta, GA              5.71m   18-09.00 
      5.30m  5.71m  5.70m            
 12 Jordon Johnson            07 Carson, CA               5.68m   18-07.75 
      5.68m  5.68m  5.36m            
 13 Augustus Bickett          06 The Woodlands, TX        5.59m   18-04.25 
      5.59m  5.39m  5.48m            
 14 John Milner-Jones         06 Hartford, CT             5.56m   18-03.00 
      FOUL  5.48m  5.56m            
 15 Kaden Smith               06 Houston, TX              5.55m   18-02.50 
      4.89m  4.83m  5.55m            
 16 Jaden Green               07 Camden, NJ               5.29m   17-04.25 
      5.05m  5.29m  4.46m            
 17 Glenn Parker              06 Texas City, TX           5.25m   17-02.75 
      4.69m  4.32m  5.25m            
 18 Myles Martinez            06 Elk Grove, CA            5.19m   17-00.50 
      4.38m  5.19m  5.03m            
 19 Menelik Gurnell           07 Houston, TX              5.18m   17-00.00 
      5.11m  5.18m  4.77m            
 20 Xavier Thompson           06 Whitehall, OH            5.15m   16-10.75 
      5.08m  4.04m  5.15m            
 21 Christopher Frasier       07 Issaquah, WA             5.12m   16-09.75 
      4.95m  4.60m  5.12m            
 22 Wilburn Wabaunsee         06 Tulsa, OK                5.08m   16-08.00 
      5.08m  4.44m  4.41m            
 23 Cedric Barnes             06 Friendswood, TX          5.02m   16-05.75 
      4.94m  4.61m  5.02m            
 23 Josiah Walker             06 Walker TC                5.02m   16-05.75 
      5.02m  4.93m  4.70m           
 25 Ryler Pettit              07 Roseville, CA            4.19m   13-09.00 
      3.79m  4.19m  3.66m            
 26 Ty Sparks                 06 Oklahoma City, OK        3.75m   12-03.75 
      3.75m  3.65m  3.56m            
 27 Tobias Burks              07 Fort Worth, TX           3.67m   12-00.50 
      3.42m  3.67m  FOUL            
 28 Nicholas Rizo             07 Fort Worth, TX           2.59m    8-06.00 
      2.17m  2.59m  2.15m            
 
Javelin Throw 8 & Under Division Boys
==========================================================================
       Nat'l: N 33.29m  7/25/2012   Maalik Murphy, 15-Speed Cit                
     JO Meet: J 33.29m  7/25/2012   Maalik Murphy, 15-Speed Cit                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Eugene Brooks             06 Las Vegas, NV           28.68m      94-01 
      27.98m  25.51m  25.41m  28.68m  22.59m  FOUL
  2 Robert Thomas             06 Pittsburgh, PA          27.09m      88-10 
      23.67m  21.89m  23.00m  21.63m  27.09m  26.39m
  3 Dylan Henderson           06 Longview, TX            25.03m      82-01 
      FOUL  23.01m  21.33m  25.03m  FOUL  18.54m
  4 Colin Hamilton            06 Little Elm, TX          24.47m      80-03 
      20.47m  16.75m  24.47m  24.19m  FOUL  21.90m
  5 Maximus Mancilla          06 El Paso, TX             23.58m      77-04 
      23.21m  23.07m  23.13m  23.58m  19.56m  22.40m
  6 Caleb Hickmon             06 Florence, SC            22.83m      74-11 
      FOUL  22.83m  22.30m  21.95m  21.42m  17.39m
  7 Diallo Hall               06 Las Vegas, NV           21.63m      70-11 
      21.35m  19.59m  19.67m  17.25m  21.63m  20.81m
  8 Darius Alberty            07 Youngtown, AZ           20.96m      68-09 
      19.71m  20.96m  17.17m  20.24m  20.39m  FOUL
  9 Harrison Carter           07 Los Angeles, CA         20.42m      67-00 
      20.42m  12.11m  16.98m            
 10 William Allen             06 Abbeville, LA           20.18m      66-02 
      FOUL  17.29m  20.18m            
 11 Kodie Bogle               06 Gadsden, AL             20.16m      66-02 
      18.60m  20.16m  18.97m            
 12 Nicholas Welborn          06 Mt. Pleasant, SC        19.84m      65-01 
      17.95m  19.84m  FOUL           
 13 Rakim Chaney              06 Rockford, IL            19.54m      64-01 
      17.98m  19.54m  18.05m            
 14 Malik Word                06 Bossier City, LA        19.04m      62-06 
      19.04m  FOUL  FOUL           
 15 Jamar Carson              06 Omaha, NE               18.97m      62-03 
      18.97m  15.30m  17.81m            
 16 Fredrick-Charlie Levinus  06 Phoenix, AZ             18.56m      60-11 
      16.99m  18.56m  16.27m            
 17 Joshuah Latson            06 Moreno Valley, CA       18.20m      59-08 
      15.37m  18.20m  FOUL           
 18 Alijah Johnson            06 Tacoma, WA              18.11m      59-05 
      FOUL  15.04m  18.11m           
 19 Eli Russo                 06 Claverack, NY           18.10m      59-04 
      15.36m  18.10m  16.90m            
 20 Joseph Fahey              06 Andover, CT             16.98m      55-08 
      16.98m  12.69m  15.22m            
 21 Treos Richardson          06 Taylor, TX              16.85m      55-03 
      8.42m  16.85m  11.70m            
 22 Paul Mainvielle           06 Torrance, CA            16.45m      54-00 
      11.49m  14.28m  16.45m            
 23 Michael Torres            06 Texas City, TX          16.36m      53-08 
      15.41m  16.36m  14.62m            
 24 Jackson McClung           06 Lincoln, NE             15.21m      49-11 
      15.21m  10.17m  13.92m            
 25 Caleb Benefield           06 Pearland, TX            15.06m      49-05 
      14.83m  11.21m  15.06m            
 26 Michael Lawson            06 Columbus, OH            14.76m      48-05 
      14.76m  8.95m  10.70m            
 27 Seth Truax                06 El Paso, TX             14.63m      48-00 
      14.63m  11.40m  14.51m            
 28 Tyson Stubblefield        06 Stafford, TX            14.11m      46-03 
      14.11m  13.29m  12.42m            
 29 James Brewer              06 Belle Vernon, PA        13.50m      44-03 
      8.09m  13.50m  12.19m            
 30 Jackson Mccoy             06 Garner, NC              13.10m      43-00 
      13.10m  10.84m  8.98m           
 31 Cameron Quillet           06 Garner, NC              12.90m      42-04 
      11.86m  12.90m  11.45m            
 32 Ty Sparks                 06 Oklahoma City, OK       11.82m      38-09 
      11.82m  FOUL  10.64m            
 33 Wilburn Wabaunsee         06 Tulsa, OK               11.81m      38-09 
      10.30m  11.81m  10.90m            
 34 Feliciano Latu            06 East Palo Alto, CA      11.52m      37-09 
      11.52m  11.30m  9.59m            
 35 Jordan Lee                06 Houston, TX             11.39m      37-04 
      FOUL  11.39m  7.79m            
 36 Jordan Green              07 Brentwood, CA           11.36m      37-03 
      FOUL  7.95m  11.36m           
 37 Aidan East                06 Salem, OR               10.72m      35-02 
      9.20m  10.72m  10.15m            
 38 Xavier Horton             06 Durham, NC               9.75m      32-00 
      9.30m  FOUL  9.75m            
 39 Myles Martinez            06 Elk Grove, CA            9.47m      31-01 
      9.01m  9.47m  FOUL           
 40 John Milner-Jones         06 Hartford, CT             9.42m      30-11 
      6.25m  9.42m  7.45m            
 41 Ryler Pettit              07 Roseville, CA            9.10m      29-10 
      9.10m  8.39m  8.73m         
 42 Thomas McQuietor          07 Keller, TX               6.84m      22-05 
      6.84m  FOUL  FOUL           
 43 Jaden Green               07 Camden, NJ               6.34m      20-10 
      5.36m  FOUL  6.34m           
 -- Isayah Contreras          06 N. Bellmore, NY           FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
100 Meter Dash 9-10 Division Boys
========================================================================
       Nat'l: N 11.69  6/5/2008    Darian Trout, Omaha, NE                     
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Croix Stewart             04 Vallejo, CA              12.75Q  0.8  4 
  2 Dorian Friend             04 Houston, TX              12.80Q  2.0  3 
  3 Bryce Anderson            04 Beaumont, TX             12.90Q  2.2  5 
  4 Nathan Leacock            04 Rolesville, NC           13.04Q  0.8  1 
  5 DeAndre Cannings          04 Desoto, TX               13.30Q -1.1  2 
  6 Isaiah Bond               04 Dacula, GA               12.88q  0.8  4 
  7 Nicholas Quick            04 Winston Salem, NC        13.09q  0.8  1 
  8 Noah Rogers               05 Raleigh, NC              13.29q  2.2  5 
  9 Jaydon Blue               04 Houston, TX              13.30   2.2  5 
 10 Rodrick Pleasant          05 Los Angeles, CA          13.31  -1.1  2 
 11 Micah Bell                04 Houston, TX              13.41   0.8  1 
 12 Devin McClary             04 Jacksonville, FL         13.41  -1.1  2 
 13 Zachariah Branch          04 Henderson, NV            13.45   2.0  3 
 14 Juriad Hughes             05 Brooklyn Park, MN        13.53   2.2  5 
 15 Patrick Ize-Iyamu         04 Winnetka, CA             13.53   0.8  1 
 16 Jaylen Knox               04 Long Beach, CA           13.54   0.8  4 
 17 Antoine Blackman          05 Brooklyn, NY             13.58   0.8  4 
 18 King Micah Scales         04 Cedar Hill, TX           13.64   2.0  3 
 19 Tyrone Taylor             04 Seattle, WA              13.68  -1.1  2 
 20 Mirzett Evans             04 Sacramento, CA           13.70   0.8  1 
 21 Jeremiah Barker           04 Indianapolis, IN         13.74   2.2  5 
 22 Dohnovon Hunt             04 Memphis, TN              13.76   0.8  4 
 23 Landon Fontenot           05 Lake Charles, LA         13.80   2.2  5 
 24 Jaden Milliner-Jones      05 Dallas, TX               13.82   0.8  4 
 25 Desmond Duffy             04 Carmel, IN               13.84   2.0  3 
 26 Amier Boyd-Matthews       04 Phoenix, AZ              13.88  -1.1  2 
 27 Kenyon Thomas-Fox         04 San Jose, CA             13.93  -1.1  2 
 28 Clay Gresham              04 Anniston, AL             13.95   0.8  1 
 29 Jacob Berry               05 Humble, TX               13.98   2.0  3 
 30 Trevontae Richardson      04 Lake Charles, LA         14.01  -1.1  2 
 31 Nicholas Jones            04 Tulsa, OK                14.06   2.0  3 
 32 Mattanyah Freeman         04 Red Oak, TX              14.07   2.0  3 
 33 Andre Ashton Washington   04 Columbia, SC             14.15   0.8  4 
 34 Cheszon Brewer            04 San Leandro, CA          14.23   0.8  4 
 35 Jordan Dwyer              04 Puyallup, WA             14.30   2.2  5 
 36 Caleb Freelen             04 Spencer, OK              14.41   2.0  3 
 37 Zyon Knox                 04 Omaha, NE                14.44   2.2  5 
 38 Xavier Martin             05 Oklahoma City, OK        14.94   0.8  1 
 39 Jaden Mena                04 Yonkers, NY              15.32  -1.1  2 
 
100 Meter Dash 9-10 Division Boys
========================================================================
       Nat'l: N 11.69  6/5/2008    Darian Trout, Omaha, NE                     
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
Finals
  1 Dorian Friend             04 Houston, TX              12.97  -2.4  2 
  2 Croix Stewart             04 Vallejo, CA              13.00  -2.4  2 
  3 Nathan Leacock            04 Rolesville, NC           13.01  -2.4  2 
  4 Bryce Anderson            04 Beaumont, TX             13.19  -2.4  2 
  5 Isaiah Bond               04 Dacula, GA               13.23  -2.4  2 
  6 Nicholas Quick            04 Winston Salem, NC        13.74  -2.2  1 
  7 DeAndre Cannings          04 Desoto, TX               13.81  -2.2  1 
  8 Noah Rogers               05 Raleigh, NC              13.97  -2.2  1 
  9 Allan Hilton Clarke       04 Hackensack, NJ           14.35  -2.2  1 
 
200 Meter Dash 9-10 Division Boys
========================================================================
       Nat'l: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Dorian Friend             04 Houston, TX            J 25.77Q  2.0  5 
  2 Bryce Anderson            04 Beaumont, TX             26.34Q  0.5  3 
  3 Isaiah Bond               04 Dacula, GA               26.76Q -1.6  2 
  4 Thomas Williams           04 Tulsa, OK                26.84Q  1.4  4 
  5 Nathan Leacock            04 Rolesville, NC           27.15Q -0.6  1 
  6 Quincy Burroughs          04 Jacksonville, FL         27.17Q  0.6  6 
  7 Croix Stewart             04 Vallejo, CA              26.36q  0.5  3 
  8 Kendrick Law              04 Haughton, LA             26.60q  2.0  5 
  9 Nicholas Quick            04 Winston Salem, NC        27.03   1.4  4 
 10 DeAndre Cannings          04 Desoto, TX               27.38   0.6  6 
 11 Patrick Ize-Iyamu         04 Winnetka, CA             27.41   0.6  6 
 12 Brian Fair                04 Laveen, AZ               27.48   1.4  4 
 13 Nicholas Bell             05 Cedar Hill, TX           27.57  -0.6  1 
 14 Rayshon Luke              04 Los Angeles, CA          27.66   2.0  5 
 15 Braxton Hall              04 Palmetto, GA             27.66   2.0  5 
 16 Coulaj Eans               04 Pine Bluff, AR           27.84   2.0  5 
 17 Clay Gresham              04 Anniston, AL             27.86   0.5  3 
 18 Nathan Johnson            04 Clovis, CA               27.87   0.5  3 
 19 Juriad Hughes             05 Brooklyn Park, MN        28.03   0.6  6 
 20 Landon Fontenot           05 Lake Charles, LA         28.03   1.4  4 
 21 Amier Boyd-Matthews       04 Phoenix, AZ              28.05   1.4  4 
 22 Jaydon Blue               04 Houston, TX              28.21  -1.6  2 
 23 Elijah Debose             04 Beachwood, OH            28.24  -1.6  2 
 24 TaDion Lott               04 San Antonio, TX          28.27  -1.6  2 
 25 Dohnovon Hunt             04 Memphis, TN              28.36   0.6  6 
 26 Joshua Gary               04 Upper Marlboro, MD       28.41  -0.6  1 
 27 Jeremiah Barker           04 Indianapolis, IN         28.42   0.6  6 
 28 Javaris Bonner            05 Houston, TX              28.48   2.0  5 
 29 Antoine Blackman          05 Brooklyn, NY             28.48   2.0  5 
 30 Avaunt Ortiz              04 Tolleson, AZ             28.55   0.6  6 
 31 Trevor Brown              04 Atlanta, GA              28.64  -0.6  1 
 32 Jacob Berry               05 Humble, TX               28.90  -1.6  2 
 33 Jalil Tucker              04 San Diego, CA            28.93  -0.6  1 
 34 Cinque Maxwell            05 Tacoma, WA               28.95  -1.6  2 
 35 Jaylen Knox               04 Long Beach, CA           29.01   0.5  3 
 36 Nicholas Jones            04 Tulsa, OK                29.03   0.5  3 
 37 Justin Johnson            04 Los Angeles, CA          29.07   1.4  4 
 38 Tyrone Taylor             04 Seattle, WA              29.14  -0.6  1 
 39 Andre Davis               04 Indianapolis, IN         29.35   2.0  5 
 40 Tyler Williams            04 Racine, WI               29.43   1.4  4 
 41 Ayden Powers              05 Modesto, CA              30.04   1.4  4 
 42 Caleb Freelen             04 Spencer, OK              30.13  -1.6  2 
 43 Raylun Smith              04 Seattle, WA              30.47   0.5  3 
 44 Zyon Knox                 04 Omaha, NE                30.56  -0.6  1 
 45 Mirzett Evans             04 Sacramento, CA           30.87   0.6  6 
 
200 Meter Dash 9-10 Division Boys
=====================================================================
       Nat'l: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Dorian Friend             04 Houston, TX              26.28  -2.0 
  2 Bryce Anderson            04 Beaumont, TX             26.58  -2.0 
  3 Croix Stewart             04 Vallejo, CA              26.63  -2.0 
  4 Nathan Leacock            04 Rolesville, NC           26.72  -2.0 
  5 Thomas Williams           04 Tulsa, OK                26.73  -2.0 
  6 Isaiah Bond               04 Dacula, GA               26.87  -2.0 
  7 Kendrick Law              04 Haughton, LA             26.99  -2.0 
  8 Quincy Burroughs          04 Jacksonville, FL         27.79  -2.0 
 
400 Meter Dash 9-10 Division Boys
===================================================================
       Nat'l: N 58.45  6/23/2012   James Smith, LA Jets                        
     JO Meet: J 58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL               
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Thomas Williams           04 Tulsa, OK                59.83Q  2 
  2 Dorian Friend             04 Houston, TX              59.86Q  3 
  3 Brian Fair                04 Laveen, AZ             1:01.38Q  4 
  4 Nathan Leacock            04 Rolesville, NC         1:01.77Q  1 
  5 Clay Gresham              04 Anniston, AL           1:02.36Q  6 
  6 Camraun Ratliff           05 Fresno, TX             1:03.28Q  5 
  7 Rodrick Pleasant          05 Los Angeles, CA        1:02.59q  6 
  8 Jailen Hicks              05 Greensboro, NC         1:02.72q  6 
  9 Kendrick Law              04 Haughton, LA           1:02.93q  6 
 10 Pierre Goree              04 Lancaster, TX          1:03.19q  4 
 11 Xavier Nettles            04 Lakewood, CA           1:03.27q  2 
 12 Reece Temoney             04 Glenn Dale, MD         1:03.49q  5 
 13 De'Quon King              04 Jacksonville, FL       1:03.60q  1 
 14 Trevor Brown              04 Atlanta, GA            1:03.73q  1 
 15 Jeremiah Barker           04 Indianapolis, IN       1:04.17q  2 
 16 Silas Demary              04 Raleigh, NC            1:04.25q  4 
 17 Dylan Mack                05 Conyers, GA            1:04.27q  4 
 18 Gaven Williams            04 Villanova, PA          1:04.48q  5 
 19 Anthony Valentine         05 Ellicott City, MD      1:04.49q  3 
 20 Jaylon Guilbeau           04 Port Arthur, TX        1:05.13q  2 
 21 Ja'Quon King              04 Jacksonville, FL       1:05.31q  3 
 22 Wilson Batiste            04 Houston, TX            1:05.61q  3 
 23 Darius Charles            04 Lake Charles, LA       1:05.79q  3 
 24 Senek Holmes              05 Duncanville, TX        1:06.17q  5 
 25 Jaylen Bateman            04 Lancaster, TX          1:07.02   6 
 26 Cinque Maxwell            05 Tacoma, WA             1:07.47   1 
 27 Andre Davis               04 Indianapolis, IN       1:08.66   3 
 28 Nathan Johnson            04 Clovis, CA             1:08.66   5 
 29 Corey Plummer             04 Windsor, CT            1:09.01   5 
 30 Jordan Matthews           05 Praireville, LA        1:09.09   5 
 31 Avaunt Ortiz              04 Tolleson, AZ           1:09.09   2 
 32 William Kyle              04 Bellevue, NE           1:09.23   1 
 33 Mekhi Walker              04 Hackensack, NJ         1:09.33   2 
 34 Noble Parker              04 Bronx, NY              1:09.76   2 
 35 Patrick Simon             04 Wichita, KS            1:09.96   1 
 36 Jalen Shaw                04 Poway, CA              1:10.16   3 
 37 Tyler Williams            04 Racine, WI             1:10.42   4 
 38 Carter Slack              04 Hurricane, UT          1:10.47   6 
 39 Kylan Salter              05 Desoto, TX             1:10.71   4 
 40 Cole Riley                04 Buckley, WA            1:10.85   4 
 41 Christopher Doby          05 San Antonio, TX        1:11.42   6 
 42 Robert Chaney             04 Rockford, IL           1:11.48   5 
 43 Nicholas Mejia            04 Long Beach, CA         1:11.89   1 
 44 Miles Gillespie           05 Park Forest, IL        1:12.57   6 
 45 Ishaan Daniels            04 Bellevue, WA           1:15.30   4 
 46 Demetri Hooks             05 Oklahoma City, OK      1:17.94   2 
 47 Jaxon Fouts               04 Roland, OK             1:18.65   3 
 
400 Meter Dash 9-10 Division Boys
===================================================================
       Nat'l: N 58.45  6/23/2012   James Smith, LA Jets                        
     JO Meet: J 58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL               
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Dorian Friend             04 Houston, TX              58.60J  3 
  2 Thomas Williams           04 Tulsa, OK                59.26   3 
  3 Nathan Leacock            04 Rolesville, NC           59.58   3 
  4 Brian Fair                04 Laveen, AZ             1:01.69   3 
  5 Xavier Nettles            04 Lakewood, CA           1:01.80   2 
  6 Camraun Ratliff           05 Fresno, TX             1:02.06   3 
  7 Anthony Valentine         05 Ellicott City, MD      1:03.34   1 
  8 Reece Temoney             04 Glenn Dale, MD         1:03.52   2 
  9 Jailen Hicks              05 Greensboro, NC         1:03.59   3 
 10 Dylan Mack                05 Conyers, GA            1:03.61   1 
 11 Jaylon Guilbeau           04 Port Arthur, TX        1:03.68   1 
 12 De'Quon King              04 Jacksonville, FL       1:03.85   2 
 13 Rodrick Pleasant          05 Los Angeles, CA        1:03.86   3 
 14 Clay Gresham              04 Anniston, AL           1:03.89   3 
 15 Silas Demary              04 Raleigh, NC            1:04.04   2 
 16 Trevor Brown              04 Atlanta, GA            1:04.32   2 
 17 Gaven Williams            04 Villanova, PA          1:04.99   1 
 18 Kendrick Law              04 Haughton, LA           1:05.43   2 
 19 Wilson Batiste            04 Houston, TX            1:06.10   1 
 20 Darius Charles            04 Lake Charles, LA       1:07.09   1 
 
800 Meter Run 9-10 Division Boys
===================================================================
       Nat'l: N 2:19.00  5/20/1989   W.Obea Moore, LA Jets                     
     JO Meet: J 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Michael Rodriguez-King    04 Staten Island, NY      2:26.01q  2 
  2 Jaylon Guilbeau           04 Port Arthur, TX        2:28.17q  1 
  3 Byrum Brown               04 Raleigh, NC            2:28.23q  3 
  4 Parker Paragas            04 Woodbridge, CT         2:28.28q  3 
  5 Thomas Williams           04 Tulsa, OK              2:29.35q  4 
  6 Ja'Quon King              04 Jacksonville, FL       2:29.78q  1 
  7 Maxwell Kiel              04 Chapel Hill, NC        2:30.70q  1 
  8 Gaven Williams            04 Villanova, PA          2:32.95q  2 
  9 Peyton Erdal              04 Waukegan, IL           2:33.41   3 
 10 Jalen Cox                 04 Los Angeles, CA        2:33.65   4 
 11 Robert Davis              04 Houston, TX            2:33.96   1 
 12 Tristan Page              05 Pearland, TX           2:34.17   1 
 13 Dylan Mack                05 Conyers, GA            2:35.30   3 
 14 Chris Corrielus           04 Penn Valley, PA        2:35.71   1 
 15 Christopher Sottile       04 Thousand Oaks, CA      2:35.99   3 
 16 Richard Wilson            04 Tulsa, OK              2:36.30   3 
 17 Justin Pretre             05 Woodside, CA           2:36.34   4 
 18 Tristen Beasley           04 Durham, NC             2:36.43   1 
 19 Jaden Garner              04 Fresno, TX             2:36.83   2 
 20 Fazl Oshodi               05 Swedesboro, NJ         2:36.85   2 
 21 Darian Chestnut           04 New Orleans, LA        2:37.25   2 
 22 Koby Kessler              04 Tigard, OR             2:37.27   4 
 23 Carter Slack              04 Hurricane, UT          2:38.04   1 
 24 Mekhi Walker              04 Hackensack, NJ         2:38.41   4 
 25 Philip Kleemann           04 Mercer Island, WA      2:38.43   4 
 26 Caleb Levy                05 Gurnee, IL             2:38.91   4 
 27 Zaire Blevins             04 Phoenix, AZ            2:41.08   3 
 28 Omari Sandifer            04 Mesquite, TX           2:41.36   3 
 29 Korrye Williams           05 League City, TX        2:42.57   4 
 30 Bennett Marquez           04 New York, NY           2:42.70   4 
 31 Jabari Mitchell           04 Mansfield, TX          2:43.36   4 
 32 Israel David              04 El Paso, TX            2:45.24   2 
 33 Xavier Nettles            04 Lakewood, CA           2:46.04   2 
 34 Keith Howerton            05 Edmond, OK             2:47.75   3 
 35 Christopher Coleman       04 Conyers, GA            2:48.57   2 
 36 Khire Washington          05 Killeen, TX            2:50.81   3 
 37 Zaire Waring              04 Hanahan, SC            2:52.62   1 
 38 Isaiah Harris             04 Mesquite, TX           2:53.31   3 
 39 Broen Holman              05 Sonora, CA             2:54.19   2 
 40 Jaxon Fouts               04 Roland, OK             2:55.33   4 
 41 Ryan Mitchell             04 Vacaville, CA          2:56.03   1 
 42 Donovan Briggs            04 New Orleans, LA        2:57.29   2 
 43 Cole Riley                04 Buckley, WA            3:00.12   1 
 44 Jonah Singer              04 Champaign, IL          3:02.17   4 
 45 Yan Vazquez               04 Mesa, AZ               3:10.15   3 
 
800 Meter Run 9-10 Division Boys
================================================================
       Nat'l: N 2:19.00  5/20/1989   W.Obea Moore, LA Jets                     
     JO Meet: J 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Thomas Williams           04 Tulsa, OK              2:24.23  
  2 Michael Rodriguez-King    04 Staten Island, NY      2:25.89  
  3 Byrum Brown               04 Raleigh, NC            2:26.24  
  4 Parker Paragas            04 Woodbridge, CT         2:26.47  
  5 Gaven Williams            04 Villanova, PA          2:30.02  
  6 Ja'Quon King              04 Jacksonville, FL       2:30.06  
  7 Jaylon Guilbeau           04 Port Arthur, TX        2:31.16  
  8 Maxwell Kiel              04 Chapel Hill, NC        2:40.67  
 
1500 Meter Run 9-10 Division Boys
================================================================
       Nat'l: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Parker Paragas            04 Woodbridge, CT         4:49.73  
  2 Michael Rodriguez-King    04 Staten Island, NY      4:55.65  
  3 Jalen Cox                 04 Los Angeles, CA        5:03.74  
  4 Enrique Borrego           04 Garland, TX            5:09.56  
  5 Justin Pretre             05 Woodside, CA           5:09.65  
  6 Byrum Brown               04 Raleigh, NC            5:09.83  
  7 Tristen Beasley           04 Durham, NC             5:11.74  
  8 Peyton Erdal              04 Waukegan, IL           5:12.80  
  9 Israel David              04 El Paso, TX            5:14.13  
 10 Caleb Levy                05 Gurnee, IL             5:14.41  
 11 Joseph Vos                04 Acworth, GA            5:17.91  
 12 Maxwell Kiel              04 Chapel Hill, NC        5:18.15  
 13 Aidan Soto                04 Urbandale, IA          5:18.88  
 14 Jaylon Guilbeau           04 Port Arthur, TX        5:19.42  
 15 Reid Swanson              04 Glenwood Springs, C    5:22.17  
 16 Benjamin Butcher          04 Tomball, TX            5:23.87  
 17 Aaron Cantu               05 Saugus, CA             5:26.04  
 18 Amiri Whittle             04 Hackensack, NJ         5:30.92  
 19 Michael Kulek             04 Albuquerque, NM        5:31.16  
 20 Keith Howerton            05 Edmond, OK             5:31.27  
 21 Spencer Akin              04 League City, TX        5:32.95  
 22 Mitchell Harper           04 Houston, TX            5:33.51  
 23 Sean Barkasy              04 Manchester, CT         5:33.70  
 24 Nalu Coons                04 San Diego, CA          5:35.43  
 25 Darian Chestnut           04 New Orleans, LA        5:40.93  
 26 Broen Holman              05 Sonora, CA             5:45.29  
 27 Carson Engstrom           05 Albany, NY             5:46.25  
 28 Enrico Ganz               04 Portland, OR           5:47.15  
 29 Matthew Leeds             04 Spokane, WA            5:48.11  
 30 Donovan Cross             04 Atlanta, GA            5:50.42  
 31 Matthew Thomas            04 Blackfoot, ID          5:50.76  
 32 Jonah Singer              04 Champaign, IL          5:51.97  
 33 Daniel Cain               05 Pittsburgh, PA         5:53.84  
 34 Koen Leblanc              04 Welsh, LA              5:54.46  
 35 James Ogle                04 Pigeon Forge, TN       5:55.45  
 36 Traymond Wright           05 Monroe, LA             6:01.66  
 37 Donovan Briggs            04 New Orleans, LA        6:01.70  
 38 John Ryan Bosch           04 Belvedere, CA          6:04.88  
 39 Donovan Johnson           05 Westerville, OH        6:12.80  
 40 Devonis Dickerson         04 Mesquite, TX           6:13.08  
 41 Zaire Waring              04 Hanahan, SC            6:14.43  
 42 Justin McAfee             04 Weatherford, TX        6:19.49  
 43 Quinlan Huh               05 Austin, TX             6:22.35  
 44 Danny Green               05 Lancaster, TX          6:32.68  
 45 Adian Rundberg            05 Olathe, KS             6:37.00  
 
4x100 Meter Relay 9-10 Division Boys
===================================================================
       Nat'l: N 51.63  8/3/2003    Miami Metro-Dade, Miami, FL                 
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
     JO Meet: J 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
    Team                                                Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 12-Desoto Nitro  'A'                                  53.29Q  2 
     1) DeAndre Cannings 04             2) Jaden Milliner-Jones 05        
     3) Litarris Murray 05              4) Senek Holmes 05                
  2 16-Greater Houston Track Club  'A'                    53.44Q  3 
     1) Camraun Ratliff 05              2) Jalen Davis 05                 
     3) Micah Bell 04                   4) Michael Patterson 05           
  3 03-Carolina Elite Track and Fi  'A'                   53.67Q  4 
     1) Brett Joe 04                    2) Jordan Reece 04                
     3) Noah Rogers 05                  4) Silas Demary 04                
  4 16-Mainland Jaguars Track Club  'A'                   55.61Q  1 
     1) Terrance Howard 04              2) KeSean Goynes 04               
     3) Korrye Williams 05              4) Ky Woods 04                    
  5 06-U.S. Express Track Club  'A'                       54.33q  4 
     1) Caleb Wilson 04                 2) Darius Charles 04              
     3) Landon Fontenot 05              4) Trevontae Richardson 04        
  6 12-Truth Track Club  'A'                              54.38q  4 
     1) Christopher Martinez 05         2) King Micah Scales 04           
     3) Pierre Goree 04                 4) Terrance Warner 04             
  7 16-Greater Houston Track Club  'B'                    54.84q  2 
     1) Sean Smith 04                   2) Sidney McKinney 04             
     3) Trey Robinson 04                4) VanKeith Brown 05              
  8 08-Jaguars (North Omaha Boys &  'A'                   55.77q  1 
     1) J'Dyn Bullion 05                2) Damian Payton 04               
     3) DrewDeShawn Damper 04           4) Jaylen Lloyd 05                
  9 15-Valley United Track Club  'A'                      55.85   4 
     1) Andrew Shackelford 05           2) Anthony Woods 04               
     3) Elijah Gipson 04                4) James Crawford 04              
 10 12-Hallmark Track Club  'A'                           55.91   4 
     1) Antwuan Polk 05                 2) Kenyan Gibson 04               
     3) Ethan Smith 05                  4) Kelton Brookins 05             
 11 16-H-Town Track Club  'A'                             56.13   2 
     1) Jackson Chavis 05               2) Jaden Garner 04                
     3) Maurice Williams 05             4) Tristan Page 05                
 12 15-San Fernando Valley Rush  'A'                      56.44   3 
     1) Dijon Stanley 05                2) Jaylin Grant 04                
     3) Patrick Ize-Iyamu 04            4) Quentin Miller 04              
 13 10-Do Right Educational Sports  'A'                   56.79   3 
     1) Aiden Price 05                  2) Amier Boyd-Matthews 04         
     3) John Davis 05                   4) Melvin McLaurin 04             
 14 15-Pacific Coast ShockWaves  'A'                      56.80   1 
     1) Dakoda Fields 05                2) Ekene Onwaeze 04               
     3) Nicholas Mejia 04               4) Maurice Henderson 04           
 15 12-A.W. Brown Track club  'A'                         56.80   3 
     1) Alijah Woodley 04               2) Jaylen Bateman 04              
     3) Jeremy Brantley 04              4) Miles Johnson 05               
 16 14-East Palo Alto Greyhounds  'A'                     57.14   2 
     1) Jeremiah Earby 04               2) Jurrion Dickey 05              
     3) Kenyon Thomas-Fox 04            4) RayAnthony Campbell 05         
 17 03-Glenarden Track Club  'A'                          57.71   3 
     1) Joshua Gary 04                  2) Kameron Vaughn 04              
     3) Marc Jackson 05                 4) Nasir Rainer 04                
 18 04-Epitome  'A'                                       58.29   1 
     1) De'Quon King 04                 2) Devin McClary 04               
     3) Khalil Ward 04                  4) Quincy Burroughs 04            
 19 09-Louis Moss Striders Track C  'A'                   58.32   1 
     1) Akyell Madison 05               2) Coulaj Eans 04                 
     3) Tayshaun Croom 05               4) Kaylon Morris 04               
 20 02-New Jersey Striders  'A'                           58.78   2 
     1) Allan Hilton Clarke 04          2) Amiri Whittle 04               
     3) Marcus Donegan 04               4) Marquis Donegan 04             
 21 04-Atlanta Lightspeed TC  'A'                         58.79   4 
     1) Christopher Hall 04             2) Donovan Cross 04               
     3) Nagari Tophia 04                4) Seth Allen 04                  
 22 03-Bowie Boys & Girls Club Tra  'A'                   58.85   2 
     1) Jordan Simpson 05               2) Joshua Narh 04                 
     3) Reece Temoney 04                4) Kevyn Humes 05                 
 23 09-Crossover Lions  'A'                               59.06   4 
     1) Aaqib Barnett 04                2) Jalen Thompson 04              
     3) Mekhi Oliver 04                 4) Richard Wilson 04              
 24 12-Jamerican Flyer Track Club  'A'                  1:00.36   3 
     1) Caleb Hendrix 04                2) Camren Smith 04                
     3) Gregory White 04                4) Jermiah Hawthorne 05           
 25 04-Team Blaze  'A'                                  1:00.62   1 
     1) Andre Ashton Washington 04      2) Israel Linen 05                
     3) Nino Brown 05                   4) Zion Agnew 04                  
 26 10-Texas Shooting Stars Track  'A'                  1:02.31   2 
     1) Angel Mendez 04                 2) Isaiah Owens 05                
     3) Ivan Medina 04                  4) Shawn Owens 05                 
 27 03-Charlotte Flights Track Clu  'A'                 1:02.44   4 
     1) Devontae Williams 05            2) Peyton Scott 04                
     3) Jordan Samuels 04               4) Tony Harris 04                 
 28 09-Southern Oklahoma Track Clu  'A'                 1:03.22   3 
     1) Da'Vier Carr 04                 2) Jamar Stubblefield 04          
     3) Seth Fields 05                  4) Taijean Murray 04              
 29 09-Running 4 Jesus  'A'                             1:03.74   1 
     1) Demetri Hooks 05                2) Elias Muhammad 04              
     3) Jordan Roderson 05              4) Xavier Martin 05               
 -- 16-Track Houston  'A'                                    DQ   1  zone 1 violation
     1) Antonio Hall 04                 2) Derick Washington 04           
     3) Jacob Berry 05                  4) Joshua Tarver 04               
 -- 13-Speed Unlimited  'A'                                  DQ   3  zone 1 violation
     1) Benny Brudnak 04                2) Branden Ganashamoorthy 04      
     3) Conner Greninger 04             4) Jenson Willems 04              
 
4x100 Meter Relay 9-10 Division Boys
================================================================
       Nat'l: N 51.63  8/3/2003    Miami Metro-Dade, Miami, FL                 
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
     JO Meet: J 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
    Team                                                 Finals 
================================================================
Finals
  1 12-Desoto Nitro  'A'                                  53.11  
     1) DeAndre Cannings 04             2) Jaden Milliner-Jones 05        
     3) Litarris Murray 05              4) Senek Holmes 05                
  2 03-Carolina Elite Track and Fi  'A'                   53.42  
     1) Brett Joe 04                    2) Jordan Reece 04                
     3) Noah Rogers 05                  4) Silas Demary 04                
  3 16-Greater Houston Track Club  'A'                    53.57  
     1) Camraun Ratliff 05              2) Jalen Davis 05                 
     3) Micah Bell 04                   4) Michael Patterson 05           
  4 12-Truth Track Club  'A'                              54.55  
     1) Christopher Martinez 05         2) King Micah Scales 04           
     3) Pierre Goree 04                 4) Terrance Warner 04             
  5 16-Greater Houston Track Club  'B'                    55.03  
     1) Sean Smith 04                   2) Sidney McKinney 04             
     3) Trey Robinson 04                4) VanKeith Brown 05              
  6 06-U.S. Express Track Club  'A'                       55.34  
     1) Caleb Wilson 04                 2) Darius Charles 04              
     3) Landon Fontenot 05              4) Trevontae Richardson 04        
  7 08-Jaguars (North Omaha Boys &  'A'                   55.93  
     1) J'Dyn Bullion 05                2) Damian Payton 04               
     3) DrewDeShawn Damper 04           4) Jaylen Lloyd 05                
  8 16-Mainland Jaguars Track Club  'A'                   56.49  
     1) Terrance Howard 04              2) KeSean Goynes 04               
     3) Korrye Williams 05              4) Ky Woods 04                    
 
4x400 Meter Relay 9-10 Division Boys
===================================================================
       Nat'l: N 4:09.48  6/26/2011   Speed City TC, Speed City TC              
                         J. Johnson, D Mars, J. Wilcox, T. McDonald        
     JO Meet: J 4:10.69  7/31/2011   Speed City TC-1533, Speed City T          
                         J Johnson, D Mars, T Mcdonald, J Wilcox           
    Team                                                Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 16-Greater Houston Track Club  'A'                  4:24.71Q  3 
     1) Micah Bell 04                   2) Willie Pierson 04              
     3) Camraun Ratliff 05              4) Jalen Davis 05                 
  2 04-Epitome  'A'                                     4:29.43Q  4 
     1) De'Quon King 04                 2) Ja'Quon King 04                
     3) Khalil Ward 04                  4) Quincy Burroughs 04            
  3 12-Desoto Nitro  'A'                                4:32.92Q  1 
     1) Kylan Salter 05                 2) Litarris Murray 05             
     3) Nicholas Bell 05                4) Senek Holmes 05                
  4 14-East Palo Alto Greyhounds  'A'                   4:36.74Q  2 
     1) Jeremiah Earby 04               2) Jurrion Dickey 05              
     3) Kenyon Thomas-Fox 04            4) RayAnthony Campbell 05         
  5 03-Carolina Elite Track and Fi  'A'                 4:27.79q  3 
     1) Jordan Reece 04                 2) Luis Rivera 04                 
     3) Maxwell Kiel 04                 4) Vincent Anthony 04             
  6 16-H-Town Track Club  'A'                           4:31.66q  3 
     1) Jackson Chavis 05               2) Jaden Garner 04                
     3) Tristan Page 05                 4) Wilson Batiste 04              
  7 16-Mainland Jaguars Track Club  'A'                 4:36.29q  1 
     1) Terrance Howard 04              2) KeSean Goynes 04               
     3) Korrye Williams 05              4) Ky Woods 04                    
  8 15-Icon Track Club  'A'                             4:37.54q  2 
     1) Justin Johnson 04               2) Kameron Tarver 04              
     3) Rodrick Pleasant 05             4) Rylin Bembury 05               
  9 16-Greater Houston Track Club  'B'                  4:41.66   4 
     1) Sean Smith 04                   2) Trey Robinson 04               
     3) Christian Peluse 04             4) Michael Patterson 05           
 10 15-Pacific Coast ShockWaves  'A'                    4:43.33   4 
     1) Dakoda Fields 05                2) Nicholas Mejia 04              
     3) Luc Mainvielle 05               4) Maurice Henderson 04           
 11 03-Glenarden Track Club  'A'                        4:48.06   1 
     1) Joshua Gary 04                  2) Kameron Vaughn 04              
     3) Jaanai Miller 04                4) Jamarr Ebron 05                
 12 12-Texas S.W.A.G.  'A'                              4:48.14   1 
     1) Aron Bell 05                    2) Jabari Mitchell 04             
     3) Omari Mitchell 05               4) Weldon Nickerson 04            
 13 16-H-Town Track Club  'B'                           4:49.18   2 
     1) Breylan Thompson 05             2) Maurice Williams 05            
     3) Steven Brantley 05              4) Terry Landry 04                
 14 10-Do Right Educational Sports  'A'                 4:50.46   2 
     1) Aiden Price 05                  2) John Davis 05                  
     3) Melvin McLaurin 04              4) Zaire Blevins 04               
 15 12-A.W. Brown Track club  'A'                       4:52.42   4 
     1) Jaylen Bateman 04               2) Jeremiah Brantley 04           
     3) Jeremiah Tubbs 05               4) Jeremy Brantley 04             
 16 10-Texas Shooting Stars Track  'A'                  4:55.40   3 
     1) Angel Mendez 04                 2) Isaiah Owens 05                
     3) Ivan Medina 04                  4) Shawn Owens 05                 
 17 09-Crossover Lions  'A'                             4:56.80   1 
     1) Aaqib Barnett 04                2) Jalen Thompson 04              
     3) Mekhi Oliver 04                 4) Richard Wilson 04              
 18 12-Hallmark Track Club  'A'                         5:03.39   2 
     1) Jerrod Braziel 04               2) Joshua Nealey 05               
     3) Kelton Brookins 05              4) Kenyan Gibson 04               
 19 04-Quicksilver Track Club, Inc  'A'                 5:03.66   3 
     1) Bryson Brown 04                 2) Caleb Nichols 04               
     3) Dorian Jones 04                 4) Jordan Clagette 05             
 20 15-Usa Rockets  'A'                                 5:08.92   4 
     1) Anthony Hayes 05                2) Brandon Hayes 04               
     3) Isaiah Hibbert 04               4) Jalil Tucker 04                
 21 03-Charlotte Flights Track Clu  'A'                 5:11.78   1 
     1) Devontae Williams 05            2) Jordan Samuels 04              
     3) Tony Harris 04                  4) Peyton Scott 04                
 22 10-El Paso Wings Track Club  'A'                    5:16.88   4 
     1) Adolfo Pina 04                  2) Darian Ortiz 04                
     3) Israel David 04                 4) Joseph Venegas 04              
 23 03-Glenarden Track Club  'B'                        5:18.87   3 
     1) Bryce Short 04                  2) Tyler Baskett 04               
     3) Kindrik Branch 05               4) Kylin Ellerbe 04               
 24 08-North Omaha Bengals Track C  'A'                 5:29.56   4 
     1) Jaylen Bunch 05                 2) Kyrell Jordan 05               
     3) Mekhi Marks 04                  4) Ty'Zhaun Valentine 05          
 25 12-Lancaster Lightning Ytc  'A'                     5:29.65   2 
     1) Ian Williams 04                 2) Jalen Caldwell 04              
     3) Kaleb Dean 05                   4) Roosevelt Nivens 04            
 
4x400 Meter Relay 9-10 Division Boys
================================================================
       Nat'l: N 4:09.48  6/26/2011   Speed City TC, Speed City TC              
                         J. Johnson, D Mars, J. Wilcox, T. McDonald        
     JO Meet: J 4:10.69  7/31/2011   Speed City TC-1533, Speed City T          
                         J Johnson, D Mars, T Mcdonald, J Wilcox           
    Team                                                 Finals 
================================================================
Finals
  1 04-Epitome  'A'                                     4:19.72  
     1) De'Quon King 04                 2) Ja'Quon King 04                
     3) Khalil Ward 04                  4) Quincy Burroughs 04            
  2 16-H-Town Track Club  'A'                           4:20.13  
     1) Jackson Chavis 05               2) Jaden Garner 04                
     3) Tristan Page 05                 4) Wilson Batiste 04              
  3 12-Desoto Nitro  'A'                                4:22.25  
     1) Kylan Salter 05                 2) Litarris Murray 05             
     3) Nicholas Bell 05                4) Senek Holmes 05                
  4 16-Greater Houston Track Club  'A'                  4:22.32  
     1) Micah Bell 04                   2) Willie Pierson 04              
     3) Camraun Ratliff 05              4) Jalen Davis 05                 
  5 03-Carolina Elite Track and Fi  'A'                 4:29.30  
     1) Jordan Reece 04                 2) Luis Rivera 04                 
     3) Maxwell Kiel 04                 4) Vincent Anthony 04             
  6 15-Icon Track Club  'A'                             4:29.94  
     1) Justin Johnson 04               2) Kameron Tarver 04              
     3) Rodrick Pleasant 05             4) Rylin Bembury 05               
  7 16-Mainland Jaguars Track Club  'A'                 4:35.39  
     1) Terrance Howard 04              2) KeSean Goynes 04               
     3) Korrye Williams 05              4) Ky Woods 04                    
  8 14-East Palo Alto Greyhounds  'A'                   4:41.49  
     1) Jeremiah Earby 04               2) Jurrion Dickey 05              
     3) Kenyon Thomas-Fox 04            4) RayAnthony Campbell 05         
 
High Jump 9-10 Division Boys
==========================================================================
       Nat'l: N 1.60m  6/30/2010   Sean Lee, Cerritos, CA                      
     JO Meet: J 1.56m  7/31/2010   Sean Lee, Usa High Jump Cl                  
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Rawson MacNeill           04 Ball Ground, GA          1.35m    4-05.00 
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    P    P    P    O    O  XXO   XO  XXX 
  2 Tyjuan Massey             04 Orlando, FL              1.30m    4-03.25 
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        P    O    O    O    O    O   XO  XXX 
  3 Koby Kessler              04 Tigard, OR              J1.30m    4-03.25 
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        P    O    O    O   XO  XXO  XXO  XXX 
  4 Adrian Lewis              04 Seneca, SC               1.25m    4-01.25 
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        P    O    O    O    O    O  XXX 
  5 Liam Wallace Harper       04 Napa, CA                J1.25m    4-01.25 
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        P    P    P    O    O   XO  XXX 
  6 William Kyle              04 Bellevue, NE            J1.25m    4-01.25 
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        P    P    O   XO    O   XO  XXX 
  7 Quentrell Harris          04 LaGrange, IL            J1.25m    4-01.25 
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        O    O    O   XO    O  XXO  XXX 
  7 Noah Melson               04 Carrollton, GA          J1.25m    4-01.25 
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        P    O    O    O   XO  XXO  XXX 
  9 Terrance Howard           04 Texas City, TX           1.20m    3-11.25 
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        O    O    O    O    O  XXX 
  9 Jarvis Anderson           04 Taylor, TX               1.20m    3-11.25 
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        P    O    O    O    O  XXX 
 11 Dustin Fillmore           05 El paso, TX             J1.20m    3-11.25 
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        P  XXO    O    O    O  XXX 
 12 Gabriel Ball              04 Albuquerque, NM         J1.20m    3-11.25 
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        P    P    O    O   XO  XXX 
 13 Zavien Wolfe              04 Memphis, TN              1.15m    3-09.25 
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        O    O    O    O  XXX 
 14 Tyrece Lasane             04 Memphis, TN             J1.15m    3-09.25 
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        O    O  XXO    O  XXX 
 15 Keenan Jackson            05 Houston, TX             J1.15m    3-09.25 
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
       XO    O  XXO    O  XXX 
 16 Ethan Newton              04 Aumsville, OR           J1.15m    3-09.25 
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        O    O    O   XO  XXX 
 16 Steven Ludwig             04 Arcadia, CA             J1.15m    3-09.25 
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        P    P    O   XO  XXX 
 18 Joshwa Washington         04 El Paso, TX             J1.15m    3-09.25 
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
       XO  XXO    O  XXO  XXX 
 19 Jessie Cauble             04 Omaha, NE                1.10m    3-07.25 
     1.00 1.05 1.10 1.15 
        P    P    O  XXX 
 19 Miles Ward                04 West Linn, OR            1.10m    3-07.25 
     1.00 1.05 1.10 1.15 
        O    O    O  XXX 
 21 Johnell Gray              05 Long Beach, CA          J1.10m    3-07.25 
     1.00 1.05 1.10 1.15 
       XO    O    O  XXX 
 22 Timothy McGuire           04 Magnolia, TX            J1.10m    3-07.25 
     1.00 1.05 1.10 1.15 
        O  XXO    O  XXX 
 23 Anthony Jones             05 Raleigh, NC             J1.10m    3-07.25 
     1.00 1.05 1.10 1.15 
       XO  XXO    O  XXX 
 24 Estevan Osuna             04 San Jose, CA            J1.10m    3-07.25 
     1.00 1.05 1.10 1.15 
        O    O   XO  XXX 
 25 Peyton Scott              04 Charlotte, NC           J1.10m    3-07.25 
     1.00 1.05 1.10 1.15 
       XO    O   XO  XXX 
 26 David Jumes               04 Fredericksburg, TX      J1.10m    3-07.25 
     1.00 1.05 1.10 1.15 
        O   XO  XXO  XXX 
 27 Micai Watson              04 Roselle, NJ              1.05m    3-05.25 
     1.00 1.05 1.10 
        O    O  XXX 
 27 Dylan Darville            04 Macungie, OR             1.05m    3-05.25 
     1.00 1.05 1.10 
        O    O  XXX 
 29 Luc Mainvielle            05 Torrance, CA            J1.05m    3-05.25 
     1.00 1.05 1.10 
       XO   XO  XXX 
 30 Jacob Hansen              04 Pflugerville, TX         1.00m    3-03.25 
     1.00 1.05 
        O  XXX 
 31 Ato Early                 04 Sacramento, CA          J1.00m    3-03.25 
     1.00 1.05 
       XO  XXX 
 -- Joshua Allison            04 Pearland, TX                NH            
     1.00 
      XXX 
 
Long Jump 9-10 Division Boys
===============================================================================
       Nat'l: N 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
     JO Meet: J 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Kendrick Law              04 Haughton, LA             5.08mN  0.8  16-08.00 
     4.71m(1.0) 4.46m(0.8) FOUL(0.4) 3.72m(1.0) 4.11m(1.3) 5.08m(0.8)
  2 Gregory Foster            04 Lumberton, NJ            4.89m   1.9  16-00.50 
     4.51m(-0.1) 4.74m(1.9) 4.53m(0.6) 4.54m(1.7) 4.67m(1.5) 4.89m(1.9)
  3 Coulaj Eans               04 Pine Bluff, AR           4.83m   1.7  15-10.25 
     4.62m(0.6) 4.70m(2.1) 4.65m(-0.1) 4.40m(2.2) 4.63m(1.4) 4.83m(1.7)
  4 Isaiah Bond               04 Dacula, GA               4.81m   2.0  15-09.50 
     4.64m(1.7) 4.38m(0.6) FOUL(0.7) 3.83m(0.2) 4.81m(2.0) FOUL(1.3)
  5 Jeremiah Earby            04 East Palo Alto, CA       4.65m   2.5  15-03.25 
     4.19m(0.9) 4.02m(0.2) 4.51m(0.8) 4.21m(1.1) 4.46m(2.9) 4.65m(2.5)
  6 Nathan Johnson            04 Clovis, CA               4.46m   1.2  14-07.75 
     4.46m(1.2) 4.39m(0.1) FOUL      FOUL      FOUL      FOUL     
  7 Jordan Dwyer              04 Puyallup, WA             4.37m   1.1  14-04.00 
     FOUL      4.37m(1.1) 4.26m(+0.0) 4.14m(1.5) FOUL(1.8) 4.19m(1.3)
  8 Devin McClary             04 Jacksonville, FL         4.32m   1.2  14-02.25 
     4.32m(1.2) FOUL(0.6) 4.09m(0.1) 3.92m(2.8) 4.18m(1.1) FOUL(0.2)
  9 Juriad Hughes             05 Brooklyn Park, MN        4.28m   0.7  14-00.50 
     FOUL      4.28m(0.7) 3.82m(0.6)           
 10 Cheszon Brewer            04 San Leandro, CA         J4.28m   2.4  14-00.50 
     FOUL      3.65m(0.2) 4.28m(2.4)           
 11 Jaden Milliner-Jones      05 Dallas, TX               4.22m   0.3  13-10.25 
     3.76m(0.1) 4.22m(0.3) 4.21m(0.9)           
 12 Kade Griffith             04 Pearland, TX             4.20m   0.8  13-09.50 
     4.20m(0.8) 3.96m(1.3) 4.04m(0.4)           
 13 Zachariah Branch          04 Henderson, NV            4.16m   0.7  13-07.75 
     4.16m(0.7) 4.09m(+0.0) 4.13m(0.1)           
 14 Oise Abhulimen            05 Washington Township      4.14m   0.1  13-07.000.1  13-07.00 
     3.59m(1.6) 3.93m(0.9) 4.14m(0.1)           
 15 Connor Higginbotham       04 Fuquay-Varina, NC        4.10m   0.9  13-05.500.9  13-05.50 
     3.58m(1.6) 4.10m(0.9) 4.09m(2.4)           
 16 Anthony Valentine         05 Ellicott City, MD        4.09m   0.4  13-05.00 
     FOUL      4.04m(1.4) 4.09m(0.4)           
 17 Austin Brown              04 Durham, NC              J4.09m  -0.1  13-05.000.1  13-05.00 
     3.75m(0.1) 4.09m(-0.1) 3.98m(0.7)           
 18 Dustin Fillmore           05 El paso, TX              4.07m   2.4  13-04.25 
     FOUL      FOUL      4.07m(2.4)           
 19 Jaden Galloway            05 Houston, TX              4.06m   1.6  13-04.00 
     3.95m(0.1) 4.06m(1.6) FOUL                 
 20 Akyell Madison            05 Pine Bluff, AR           4.05m   1.0  13-03.50 
     4.00m(1.6) FOUL(+0.0) 4.05m(1.0)           
 21 Dustin Bryant             04 San Jon, NM              4.03m   1.5  13-02.75 
     3.97m(0.5) 3.80m(-0.2) 4.03m(1.5)           
 22 Corey Plummer             04 Windsor, CT             J4.03m  +0.0  13-02.75 
     4.03m(+0.0) 3.65m(0.1) 3.93m(0.1)           
 23 Gregory Haymond           04 Houston, TX              4.02m   0.9  13-02.250.9  13-02.25 
     3.69m(0.2) 3.78m(0.5) 4.02m(0.9)           
 24 Branden Ganashamoorthy    04 Monroe, WA               4.00m   1.1  13-01.50 
     4.00m(1.1) 3.83m(0.8) FOUL                 
 25 Chase Sample              05 Greenwell Springs,      J4.00m   1.8  13-01.50 
     4.00m(1.8) FOUL      3.53m(0.7)           
 26 Maurice Gray              04 McKinney, TX             3.99m   1.8  13-01.25 
     3.99m(1.8) 3.74m(1.0) 3.95m(0.4)           
 27 Dohnovon Hunt             04 Memphis, TN              3.98m   1.2  13-00.75 
     3.52m(0.1) 3.72m(0.2) 3.98m(1.2)           
 28 Kaylon Morris             04 Pine Bluff, AR           3.97m   0.4  13-00.25 
     3.34m(0.2) 3.97m(0.4) 3.89m(0.2)           
 29 Rawson MacNeill           04 Ball Ground, GA          3.93m   0.9  12-10.750.9  12-10.75 
     3.93m(0.9) 3.83m(0.2) 3.71m(1.3)           
 30 Tony Foster               04 Athens, GA              J3.93m   1.3  12-10.75 
     3.93m(1.3) 3.83m(0.9) FOUL                
 31 Quentrell Harris          04 LaGrange, IL             3.92m   0.4  12-10.50 
     3.84m(-0.4) 3.92m(0.4) 3.67m(0.4)           
 32 Carter Stoutmire          04 Prosper, TX              3.89m   1.0  12-09.25 
     3.79m(1.0) FOUL      3.89m(1.0)           
 33 Kameron Vaughn            04 Mitchellville, MD        3.88m   0.8  12-08.75 
     3.88m(0.8) FOUL      3.74m(1.1)           
 34 James Hammonds            04 Trussville, AL           3.83m   0.5  12-06.75 
     3.66m(0.1) 3.83m(0.5) FOUL                
 35 Damian Payton             04 Omaha, NE                3.81m   0.9  12-06.00 
     3.63m(1.0) 3.57m(0.5) 3.81m(0.9)           
 36 Jaylen Lloyd              05 Omaha, NE                3.80m   0.1  12-05.75 
     3.61m(0.7) 3.80m(0.1) 3.41m(0.6)           
 37 Jessie Cauble             04 Omaha, NE                3.79m   0.7  12-05.25 
     3.79m(0.7) FOUL      FOUL                 
 38 Bryce Dudley              04 Washington, DC           3.78m   0.9  12-05.00 
     FOUL      3.37m(0.1) 3.78m(0.9)           
 39 Steven Brantley           05 Houston, TX              3.73m   0.8  12-03.00 
     3.73m(0.8) FOUL      FOUL                
 40 Christopher Martinez      05 Ovilla, TX               3.66m   0.3  12-00.25 
     3.45m(0.8) 3.66m(0.3) 3.39m(1.8)           
 41 Jaden Mena                04 Yonkers, NY              3.65m  +0.0  11-11.75 
     3.47m(0.4) 3.65m(+0.0) FOUL                 
 42 Bennett Marquez           04 New York, NY             3.33m   0.4  10-11.25 
     3.33m(0.4) FOUL      FOUL                 
 -- Shundale Best             05 West Monroe, LA           FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                 
 
Shot Put 9-10 Division Boys
==========================================================================
       Nat'l: N 13.40m  7/28/2012   Dylan Carter, Unattached                   
     JO Meet: J 13.40m  7/28/2012   Dylan Carter, Unattached                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Maalik Murphy             04 Los Angeles, CA         11.14m   36-06.75 
      10.80m  11.14m  9.83m  10.06m  FOUL  11.08m
  2 Aaron Session             04 Cape Canaveral, FL      10.17m   33-04.50 
      9.61m  9.93m  9.09m  10.17m  9.52m  9.94m
  3 Isaiah Stephens           04 Emporia, VA             10.13m   33-03.00 
      9.41m  9.49m  9.72m  9.45m  10.13m  9.31m
  4 Jairus Satele             04 Carson, CA               9.67m   31-08.75 
      9.31m  9.10m  9.59m  9.31m  9.67m  8.83m
  5 LaDarion Davis            04 Dallas, TX               9.18m   30-01.50 
      8.30m  FOUL  9.18m  8.11m  FOUL  9.02m
  6 Chadd Edwards             04 Los Angeles, CA          8.55m   28-00.75 
      7.91m  7.94m  8.39m  8.55m  8.17m  8.54m
  7 Gregory Haymond           04 Houston, TX              8.46m   27-09.25 
      8.46m  7.46m  8.18m  8.21m  7.55m  7.22m
  8 Vincent Anthony           04 Durham, NC               8.33m   27-04.00 
      8.22m  8.12m  8.33m  8.02m  7.83m  8.33m
  9 CJ Nwokeji                04 Houston, TX              8.29m   27-02.50 
      8.29m  7.94m  7.93m           
 10 Jaylen Mays               05 Houston, TX              8.23m   27-00.00 
      8.23m  7.58m  8.15m          
 11 William Richardson        04 Athens, GA               8.22m   26-11.75 
      8.11m  8.22m  8.19m           
 12 Benen Lee                 04 Ruidoso, NM              8.00m   26-03.00 
      7.85m  7.73m  8.00m           
 13 Xavier Deberry            04 Durham, NC               7.98m   26-02.25 
      7.34m  7.98m  7.36m           
 14 Jason Holloway            04 Phoenix, AZ              7.79m   25-06.75 
      7.01m  7.38m  7.79m           
 15 Kristian Eanes            04 Durham, NC               7.59m   24-11.00 
      6.68m  6.90m  7.59m           
 16 James Hammonds            04 Trussville, AL           7.56m   24-09.75 
      7.56m  7.41m  7.02m           
 17 Grant Fouts               04 Bourbonnais, IL          7.44m   24-05.00 
      7.44m  7.25m  7.25m           
 18 Jahzon Jacks              04 East Palo Alto, CA       7.31m   23-11.75 
      7.31m  6.58m  6.84m           
 19 Cameron Fuse              04 Tempe, AZ                7.25m   23-09.50 
      7.25m  7.06m  6.83m           
 20 Payton Hochhalter         05 Carrington, ND           7.16m   23-06.00 
      6.47m  7.16m  6.21m           
 21 William Glenn             04 Cedar Hill, TX           7.11m   23-04.00 
      FOUL  7.11m  FOUL           
 22 Christopher Herpin        05 Houston, TX              7.08m   23-02.75 
      6.07m  7.08m  6.82m           
 23 Robert Chaney             04 Rockford, IL             7.06m   23-02.00 
      6.92m  6.82m  7.06m           
 24 Andrew Huff               05 Missouri City, TX        6.97m   22-10.50 
      6.38m  6.97m  6.85m           
 25 Clyde Wortham             05 Tulsa, OK                6.88m   22-07.00 
      6.75m  FOUL  6.88m           
 26 Max Berger                05 Seattle, WA              6.85m   22-05.75 
      6.78m  6.85m  6.85m           
 27 Calum Palmer              04 Pearl, MS                6.83m   22-05.00 
      6.51m  6.71m  6.83m           
 28 Nathan Rooks              04 Sacramento, CA           6.75m   22-01.75 
      6.75m  5.84m  6.57m           
 29 Kendall Cauley            05 Arlington, TX            6.39m   20-11.75 
      FOUL  6.01m  6.39m           
 30 Aaron Sanchez             04 Omaha, NE                6.34m   20-09.75 
      5.90m  6.34m  6.13m           
 31 Christopher Moore         05 Columbus, OH             6.12m   20-01.00 
      5.75m  5.92m  6.12m           
 32 Aaron Bess                05 Elk Grove, CA            6.11m   20-00.50 
      FOUL  5.51m  6.11m           
 33 Ali Mccoy                 05 Tulsa, OK                5.58m   18-03.75 
      5.38m  5.58m  FOUL           
 34 Damarea Martin            04 Oklahoma City, OK        5.14m   16-10.50 
      5.12m  FOUL  5.14m           
 35 Daiden Jones              05 Oklahoma City, OK        4.55m   14-11.25 
      4.55m  4.46m  3.99m           
 36 Daniel Cardenas           05 Saint Stephens, WY       3.82m   12-06.50 
      3.65m  FOUL  3.82m           
 
Javelin Throw 9-10 Division Boys
==========================================================================
       Nat'l: N 43.87m  7/25/2013   Maalik Murphy, 15-Speed Cit                
     JO Meet: J 43.87m  7/25/2013   Maalik Murphy, 15-Speed Cit                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Maalik Murphy             04 Los Angeles, CA         43.27m     141-11 
      39.26m  35.54m  FOUL  41.66m  FOUL  43.27m
  2 Isaiah Stephens           04 Emporia, VA             37.48m     122-11 
      35.35m  33.05m  37.48m  31.01m  33.93m  31.62m
  3 Joshua Tarver             04 Richmond, TX            32.36m     106-02 
      31.68m  25.21m  27.38m  32.36m  25.76m  26.05m
  4 Chadd Edwards             04 Los Angeles, CA         31.72m     104-01 
      24.20m  31.06m  31.72m  26.86m  30.16m  30.37m
  5 Byrum Brown               04 Raleigh, NC            J31.72m     104-01 
      28.48m  29.24m  31.72m  30.80m  27.64m  15.44m
  6 Troy Cocco                05 Mt Pleasant, SC         30.70m     100-09 
      30.70m  28.63m  24.17m  24.61m  24.26m  26.05m
  7 Austin Milton             04 Sherwood, OR            30.38m      99-08 
      28.26m  30.38m  24.73m  28.98m  29.64m  30.35m
  8 Anthony McCullough        04 Perris, CA              30.08m      98-08 
      22.70m  25.67m  30.08m  FOUL  23.20m  25.48m
  9 Jonah Goldstein           04 Pasadena, CA            29.94m      98-03 
      29.94m  25.55m  28.26m            
 10 Ethan Ecker               04 Layton, UT              29.36m      96-04 
      29.36m  27.59m  29.22m            
 11 Dylan Darville            04 Macungie, OR            28.83m      94-07 
      28.83m  28.38m  26.16m            
 12 Josiah Blake              05 Springdale, MD          28.20m      92-06 
      27.11m  27.99m  28.20m            
 13 Isaiah Stennis            04 Omaha, NE               27.14m      89-00 
      26.22m  FOUL  27.14m            
 14 Fletcher Christian        04 Bellevue, WA            27.07m      88-10 
      27.07m  25.67m  21.19m            
 15 Jacob Cavanaugh           05 Richmond, TX            26.78m      87-10 
      24.28m  FOUL  26.78m            
 16 Aiden Price               05 Tempe, AZ               26.77m      87-10 
      26.77m  FOUL  26.05m            
 17 Josiah Sechler            04 Lewistown, PA           26.01m      85-04 
      26.01m  15.71m  25.40m            
 18 Christopher Martinez      05 Ovilla, TX              25.86m      84-10 
      21.77m  22.91m  25.86m            
 19 Zachary Kwong             05 Tualatin, OR            25.00m      82-00 
      24.21m  24.06m  25.00m            
 20 Terrance Warner           04 Dallas, TX              24.75m      81-02 
      22.90m  24.75m  15.99m            
 21 Jacob Cartwright          04 Florence, SC            24.71m      81-01 
      24.07m  22.97m  24.71m            
 22 Oscar Cazares             04 El Paso, TX             24.44m      80-02 
      18.22m  24.44m  23.22m            
 23 CJ Nwokeji                04 Houston, TX            J24.44m      80-02 
      18.19m  16.81m  24.44m            
 24 Travon Sellers            04 06-Faith Track C        24.31m      79-09 
      22.44m  21.03m  24.31m            
 25 Christopher Moore         05 Columbus, OH            24.02m      78-10 
      15.00m  17.35m  24.02m            
 26 Tony Harris               04 Charlotte, NC           24.00m      78-09 
      21.71m  24.00m  22.07m            
 27 LaDarion Davis            04 Dallas, TX              23.88m      78-04 
      22.91m  23.88m  FOUL            
 28 Robert Chaney             04 Rockford, IL            23.67m      77-08 
      23.67m  21.18m  FOUL            
 29 Kash Bates                05 Denton, NE              23.43m      76-10 
      21.55m  23.43m  20.63m            
 30 Max Berger                05 Seattle, WA             23.32m      76-06 
      21.65m  21.57m  23.32m            
 31 Albert Williams           04 Spring, TX              23.26m      76-04 
      23.26m  FOUL  20.05m            
 32 Trenton Hunter            04 Houston, TX             23.20m      76-01 
      21.91m  23.20m  21.76m            
 33 Aaron Bell                04 Noblesville, IN         22.79m      74-09 
      21.60m  18.18m  22.79m            
 34 Shawn Ryncarz             04 Grand Prairie, TX       22.72m      74-06 
      22.72m  18.68m  22.21m            
 35 Christopher Renn          04 Fair Lawn, NJ           22.41m      73-06 
      22.41m  19.32m  21.12m            
 36 Conner Hilton             05 Zachary, LA             21.12m      69-03 
      19.52m  20.57m  21.12m            
 37 Tye'on Gant               05 Berkeley, CA            20.66m      67-09 
      19.77m  20.66m  19.77m            
 38 Jason Holloway            04 Phoenix, AZ             20.62m      67-08 
      20.62m  17.34m  FOUL            
 39 DeKorrian Rockwell        04 Longview, TX            19.66m      64-06 
      19.66m  19.48m  14.54m            
 40 Xavier Deberry            04 Durham, NC              19.25m      63-02 
      15.55m  19.25m  14.30m            
 41 Tyrece Lasane             04 Memphis, TN             18.74m      61-06 
      18.74m  17.87m  14.93m            
 42 Daniel Dartez             05 Abbeville, LA           17.77m      58-04 
      FOUL  17.77m  16.87m            
 43 Ethan Blaylock            04 Canton, MS              17.49m      57-04 
      16.31m  17.43m  17.49m            
 44 Estevan Osuna             04 San Jose, CA            17.47m      57-04 
      17.47m  17.40m  16.56m            
 45 Devin Pettit              04 Roseville, CA           16.61m      54-06 
      16.08m  16.50m  16.61m            
 46 George Gilbert            04 Delmont, PA             16.41m      53-10 
      FOUL  16.41m  FOUL            
 47 Phineas Wright            04 Goshen, CT              15.97m      52-05 
      15.97m  15.38m  13.38m            
 48 Clyde Wortham             05 Tulsa, OK               14.70m      48-03 
      10.12m  14.70m  12.96m            
 49 Ali Mccoy                 05 Tulsa, OK               13.35m      43-09 
      13.35m  9.27m  10.24m            
 50 Daniel Cardenas           05 Saint Stephens, WY       8.07m      26-06 
      8.07m  6.77m  5.50m            
 
Triathlon: #1 400 Meter Dash 9-10 Division Boys Triathlon
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Robert Davis              04 Houston, TX            1:04.11   2    284
  2 Jshawn Morgan             04 Los Angeles, CA        1:06.95   2    208
  3 Joshwa Washington         04 El Paso, TX            1:07.14   2    203
  4 Nicholas Mejia            04 Long Beach, CA         1:07.47   1    195
  5 Vincent Anthony           04 Durham, NC             1:07.93   2    184
  6 Bryson Brown              04 Lithia Springs, GA     1:09.35   2    151
  7 Koby Kessler              04 Tigard, OR             1:09.94   2    139
  8 Jessie Cauble             04 Omaha, NE              1:11.16   2    114
  9 Patrick Simon             04 Wichita, KS            1:13.45   1     74
 10 Ajani Rush                05 Glenwood, IL           1:13.83   1     68
 11 George Gilbert            04 Delmont, PA            1:18.68   2     13
 12 Elijah Thrower            05 Decatur, AL            1:23.19   1 
 13 Nathan Rooks              04 Sacramento, CA         1:24.24   1 
 14 Jacob Hansen              04 Pflugerville, TX       1:29.23   1 
 15 Estevan Osuna             04 San Jose, CA           1:29.46   1 
 16 Maxwell Warren            05 Baton Rouge, LA        1:33.01   1 
 
Triathlon: #3 High Jump 9-10 Division Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Korrye Williams           05 League City, TX          1.25m    4-01.25    218
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        O   XO    O    O  XXO  XXO  XXX 
  1 Koby Kessler              04 Tigard, OR               1.25m    4-01.25    218
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        P    O    O   XO    O   XO  XXX 
  3 Bryson Brown              04 Lithia Springs, GA       1.20m    3-11.25    188
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        O    O   XO   XO    O  XXX 
  3 Jessie Cauble             04 Omaha, NE                1.20m    3-11.25    188
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        P    P    O   XO    O  XXX 
  5 Joshwa Washington         04 El Paso, TX              1.15m    3-09.25    159
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        O  XXO    O   XO  XXX 
  5 Robert Davis              04 Houston, TX              1.15m    3-09.25    159
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
      XXO   XO    O   XO  XXX 
  5 Vincent Anthony           04 Durham, NC               1.15m    3-09.25    159
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        P    O    O    O  XXX 
  5 Ajani Rush                05 Glenwood, IL             1.15m    3-09.25    159
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        P    O    O    O  XXX 
  9 Jshawn Morgan             04 Los Angeles, CA          1.10m    3-07.25    131
     1.00 1.05 1.10 1.15 
        P    O  XXO  XXX 
  9 George Gilbert            04 Delmont, PA              1.10m    3-07.25    131
     1.00 1.05 1.10 1.15 
      XXO    O  XXO  XXX 
  9 Nathan Rooks              04 Sacramento, CA           1.10m    3-07.25    131
     1.00 1.05 1.10 1.15 
        P    O    O  XXX 
  9 Patrick Simon             04 Wichita, KS              1.10m    3-07.25    131
     1.00 1.05 1.10 1.15 
        O    O  XXO  XXX 
 13 Elijah Thrower            05 Decatur, AL              1.05m    3-05.25    105
     1.00 1.05 1.10 
        O    O  XXX 
 13 Estevan Osuna             04 San Jose, CA             1.05m    3-05.25    105
     1.00 1.05 1.10 
      XXO   XO  XXX 
 15 Jacob Hansen              04 Pflugerville, TX         1.00m    3-03.25     81
     1.00 1.05 
       XO  XXX 
 -- Maxwell Warren            05 Baton Rouge, LA             NH            
     1.00 
      XXX 
 -- Nicholas Mejia            04 Long Beach, CA              NH            
     1.00 
      XXX 
 
Triathlon: #2 Shot Put 9-10 Division Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Vincent Anthony           04 Durham, NC               8.37m   27-05.50    388
      8.37m  FOUL  8.35m            
  2 George Gilbert            04 Delmont, PA              7.32m   24-00.25    326
      7.32m  6.81m  7.19m            
  3 Bryson Brown              04 Lithia Springs, GA       6.98m   22-11.00    306
      6.96m  6.77m  6.98m            
  4 Joshwa Washington         04 El Paso, TX              6.90m   22-07.75    301
      6.90m  6.81m  6.58m            
  5 Korrye Williams           05 League City, TX          6.80m   22-03.75    296
      6.18m  6.09m  6.80m            
  6 Jshawn Morgan             04 Los Angeles, CA          6.66m   21-10.25    287
      6.45m  6.66m  6.65m            
  7 Nicholas Mejia            04 Long Beach, CA           6.63m   21-09.00    286
      6.31m  6.48m  6.63m            
  8 Elijah Thrower            05 Decatur, AL              6.58m   21-07.25    283
      6.58m  FOUL  6.16m            
  9 Nathan Rooks              04 Sacramento, CA           6.48m   21-03.25    277
      6.48m  6.18m  5.82m            
 10 Jessie Cauble             04 Omaha, NE                6.36m   20-10.50    270
      6.36m  5.93m  6.16m            
 11 Robert Davis              04 Houston, TX              6.28m   20-07.25    265
      5.59m  6.28m  5.67m            
 12 Ajani Rush                05 Glenwood, IL             5.68m   18-07.75    230
      5.09m  FOUL  5.68m            
 13 Koby Kessler              04 Tigard, OR               5.45m   17-10.75    217
      5.45m  4.43m  5.20m            
 14 Patrick Simon             04 Wichita, KS              4.82m   15-09.75    181
      4.82m  FOUL  FOUL            
 15 Estevan Osuna             04 San Jose, CA             4.69m   15-04.75    173
      4.69m  4.65m  FOUL            
 16 Maxwell Warren            05 Baton Rouge, LA          4.20m   13-09.50    145
      4.20m  4.06m  FOUL            
 
Triathlon 9-10 Division Boys
================================================================
       Nat'l: N  1236  7/24/2012   Ashton Allen, Living Waters TC              
     JO Meet: J  1032  7/24/2002   Rashad Rainey-Cox, Moreno Valley, CA        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Vincent Anthony           04 Durham, NC                 731  
  2 Robert Davis              04 Houston, TX                708  
  3 Joshwa Washington         04 El Paso, TX                663  
  4 Bryson Brown              04 Lithia Springs, GA         645  
  5 Jshawn Morgan             04 Los Angeles, CA            626  
  6 Koby Kessler              04 Tigard, OR                 574  
  7 Jessie Cauble             04 Omaha, NE                  572  
  8 Korrye Williams           05 League City, TX            514  
  9 Nicholas Mejia            04 Long Beach, CA             481  
 10 George Gilbert            04 Delmont, PA                470  
 11 Ajani Rush                05 Glenwood, IL               457  
 12 Nathan Rooks              04 Sacramento, CA             408  
 13 Elijah Thrower            05 Decatur, AL                388  
 14 Patrick Simon             04 Wichita, KS                386  
 15 Estevan Osuna             04 San Jose, CA               278  
 16 Maxwell Warren            05 Baton Rouge, LA            145  
 17 Jacob Hansen              04 Pflugerville, TX            81  
 
1500 Meter Race Walk 9-10 Division Boys
================================================================
       Nat'l: N 7:13.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville,  AR          
     JO Meet: J 7:13.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville,  AR          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Christopher Renn          04 Fair Lawn, NJ         10:09.83  
  2 Samuel Quinn              05 Sharpsburg, GA        10:28.50  
  3 Matthew Hebert            05 Tomball, TX           10:40.99  
  4 Laughlin Vetter           04 Salem, OR             10:47.50  
  5 Roosevelt Nivens          04 Arlington, TX         11:02.04  
  6 Travon Sellers            04 06-Faith Track C      11:05.76  
  7 Gabriel King              05 Dallas, TX            11:09.42  
  8 Salvador Espinoza         04 East Palo Alto, CA    11:17.51  
  9 Nygel Moses               04 Arlington, TX         11:37.72  
 10 Jatay Solis               05 Houston, TX           11:40.39  
 11 Jamie Weatherspoon        04 Baker, LA             12:06.22  
 12 Sean Stegall              05 Richmond, TX          12:21.04  
 13 Anthony Chatman           05 Fresno, TX            13:42.19  
 -- Kewaylon Wilson           05 Hempstead, TX               DQ  
 
100 Meter Dash 11-12 Division Boys
========================================================================
       Nat'l: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
     JO Meet: J 11.68  7/27/2012   Jordan Byrd, 10-Big Red E                   
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Johnathan Johnson         03 Cypress, TX              12.09Q  1.3  1 
  2 David Jordan              02 Lakewood, CA             12.32Q -1.0  4 
  3 Austin Cowans             02 Lakeland, FL             12.33Q  1.1  3 
  4 Dennis Phillips           02 Prosper, TX              12.37Q  1.8  2 
  5 Kelee Ringo               02 Tacoma, WA               12.39Q -0.9  5 
  6 Jase McClellan            02 Fort Worth, TX           12.45Q  0.3  6 
  7 Kaleb Carter              02 Glenn Heights, TX        12.41q  1.3  1 
  8 Nigel Ruffin              02 Peoria, AZ               12.51q  1.1  3 
  9 Austin Wainwright         02 Suwanee, GA              12.52   1.8  2 
 10 Avery Helm                02 Stafford, TX             12.54   1.1  3 
 11 Malcolm DeWalt            02 Bremerton, WA            12.54   1.8  2 
 12 Khalil Griffin            02 Madison, AL              12.55   1.1  3 
 13 Mecose Todd               02 Carrollton, GA           12.57   1.3  1 
 14 Isaiah Gadson             02 Harrisburg, NC           12.58   0.3  6 
 15 Philip Abraham            02 Tigard, OR               12.62   1.3  1 
 16 Nana Agyemany             02 02-Morris County         12.65   0.3  6 
 17 Brian Williams            02 Fuquay-Varina, NC        12.66  -0.9  5 
 18 Francisco Sanchez         02 San Mateo, CA            12.67  -1.0  4 
 19 Gabriel Ervin             03 Lawrenceville, GA        12.70   0.3  6 
 20 Blair Daugherty           02 South Euclid, OH         12.71   1.3  1 
 21 Keola Yadao               02 Kapolei, HI              12.73   1.3  1 
 22 Micah Wilson              02 Indianapolis, IN         12.78   1.1  3 
 23 Jaiden Mitchell           02 Carson, CA               12.79  -0.9  5 
 24 James Smith               02 Los Angeles, CA          12.81  -1.0  4 
 25 Kenneth White             02 Richmond, TX             12.83  -0.9  5 
 26 Jalen Vecchitto           02 Bowie, MD                12.90  -1.0  4 
 27 Donovan Eaglin            02 Rosharon, TX             12.93   1.8  2 
 28 Jacob McBeth              02 Sacramento, CA           12.95  -1.0  4 
 29 Solomon Lewis             03 Lake Charles, LA         12.97   0.3  6 
 30 Jamaal Carr               02 Las Vegas, NV            12.98   1.8  2 
 31 Kenneth Dudley            02 Washington, DC           13.01  -0.9  5 
 32 Nigel Hussey              02 Snellville, GA           13.09  -0.9  5 
 33 Joshua Crissmon           02 Cypress, TX              13.16  -1.0  4 
 34 Tahron Haynes             02 Riverdale, IL            13.21   0.3  6 
 35 Cartavious Allen          02 Bastrop, LA              13.23  -1.0  4 
 36 Christian Phillips        02 Champaign, IL            13.24   1.3  1 
 37 Cameron Evans             02 Chattanooga, TN          13.25   1.3  1 
 38 Adam Feruson              02 Sublimity, OR            13.26   1.8  2 
 39 Tretavious Knox           03 Omaha, NE                13.30   1.8  2 
 40 Jahad Hayes               02 El Paso, TX              13.32   0.3  6 
 41 Kenson Tate               03 Slaughter, LA            13.32  -0.9  5 
 42 Chance Maccagnan          03 Aurora, CO               13.37   1.1  3 
 43 Jayden Foster             02 Reynoldsburg, OH         13.50   1.8  2 
 44 Andrew Decoteau           02 Baldwin, NY              13.54  -1.0  4 
 45 Joseph Braasch            02 Columbus, NE             13.55   1.1  3 
 46 Alexander Legaspi         02 Fresno, CA               13.62   1.1  3 
 47 Oliver Jensen             03 St. George, UT           13.84  -0.9  5 
 48 Armad Frazier             03 Okmulgee, OK             14.18   0.3  6 
 
100 Meter Dash 11-12 Division Boys
=====================================================================
       Nat'l: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
     JO Meet: J 11.68  7/27/2012   Jordan Byrd, 10-Big Red E                   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Johnathan Johnson         03 Cypress, TX              12.34  -1.3 
  2 Kelee Ringo               02 Tacoma, WA               12.43  -1.3 
  3 David Jordan              02 Lakewood, CA             12.44  -1.3 
  4 Jase McClellan            02 Fort Worth, TX           12.49  -1.3 
  5 Dennis Phillips           02 Prosper, TX              12.61  -1.3 
  6 Kaleb Carter              02 Glenn Heights, TX        12.63  -1.3 
  7 Austin Cowans             02 Lakeland, FL             12.67  -1.3 
  8 Nigel Ruffin              02 Peoria, AZ               12.76  -1.3 
 
200 Meter Dash 11-12 Division Boys
========================================================================
       Nat'l: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Mordecai McDaniel         02 Fort Washington, MD      24.80Q  0.5  7 
  2 David Jordan              02 Lakewood, CA             24.92Q  1.3  6 
  3 Khalil Griffin            02 Madison, AL              25.01Q  1.3  1 
  4 Johnathan Johnson         03 Cypress, TX              25.02Q  0.7  2 
  5 Brian Williams            02 Fuquay-Varina, NC        25.03Q -0.4  4 
  6 Kaleb Carter              02 Glenn Heights, TX        25.52Q -0.1  5 
  7 Malcolm DeWalt            02 Bremerton, WA            25.82Q -1.5  3 
  8 Austin Cowans             02 Lakeland, FL             25.00Q  0.5  7 
  9 Dennis Phillips           02 Prosper, TX              25.35Q  1.3  1 
 10 Jase McClellan            02 Fort Worth, TX           25.70Q  0.7  2 
 11 Isaiah Gadson             02 Harrisburg, NC           25.77Q  1.3  6 
 12 Zaveri Harris             02 Humble, TX               25.77Q -0.4  4 
 13 Nana Agyemany             02 02-Morris County         25.84Q -1.5  3 
 14 Solomon Lewis             03 Lake Charles, LA         26.51Q -0.1  5 
 15 DaCorey Ware              02 Dallas, TX               25.79Q  0.5  7 
 16 Jacob McBeth              02 Sacramento, CA           25.85Q -0.4  4 
 17 Demarcus Nelson           02 Texas City, TX           26.01Q  0.7  2 
 18 Jaydyn Govia              03 Orlando, FL              26.07Q  1.3  6 
 19 Philip Abraham            02 Tigard, OR               26.08Q -1.5  3 
 20 Zavian Cook               03 Las Vegas, NV            26.35Q  1.3  1 
 21 Darius Stewart            02 Las Vegas, NV            26.56Q -0.1  5 
 22 Kenneth White             02 Richmond, TX             26.13q  0.5  7 
 23 Nigel Hussey              02 Snellville, GA           26.14q  0.7  2 
 24 Malachi Gatewood          02 Laveen, AZ               26.30q -1.5  3 
 25 James Smith               02 Los Angeles, CA          26.42   1.3  6 
 26 Billie Young              02 Indianapolis, IN         26.44   1.3  1 
 27 Johnathan Baker           02 College Park, GA         26.45   1.3  6 
 28 Micah Wilson              02 Indianapolis, IN         26.49   0.5  7 
 29 Bailey Despanie           03 Carencro, LA             26.54  -0.4  4 
 30 Kenji Roland              02 Glendale, AZ             26.56   1.3  1 
 31 Christopher Hilton        02 Zachary, LA              26.62  -0.1  5 
 32 Brysen Holden             02 Lawrenceville, GA        26.64   1.3  1 
 33 Kenneth Dudley            02 Washington, DC           26.92  -0.4  4 
 34 Brandon Manty             02 Walnut Creek, CA         26.98   0.5  7 
 35 Blair Daugherty           02 South Euclid, OH         27.34  -1.5  3 
 36 Jaden Andrews             02 Chandler, AZ             27.39  -0.1  5 
 37 Tretavious Knox           03 Omaha, NE                27.40  -0.1  5 
 38 Christian Williams        02 Bellevue, NE             27.47  -0.1  5 
 39 Justin Baker              02 Bellevue, WA             27.48   0.7  2 
 40 Tahron Haynes             02 Riverdale, IL            27.53  -0.4  4 
 41 Joseph Braasch            02 Columbus, NE             27.53  -1.5  3 
 42 Andre Bishop              02 San Carlos, CA           27.56   0.7  2 
 43 Jayden Foster             02 Reynoldsburg, OH         27.58   1.3  6 
 44 Andrew Decoteau           02 Baldwin, NY              27.59  -0.4  4 
 45 Brenten Jones             03 Steubenville, OH         27.67   0.7  2 
 46 Oliver Jensen             03 St. George, UT           27.92   1.3  1 
 47 Amon-Ra Watkins           03 Bronx, NY                28.03  -1.5  3 
 48 Jeremiah Besses           03 Tulsa, OK                28.19   0.5  7 
 49 Chance Maccagnan          03 Aurora, CO               28.25   1.3  6 
 
200 Meter Dash 11-12 Division Boys
========================================================================
       Nat'l: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    Name                    Year Team                     Semis  Wind H#
========================================================================
Semi-Finals
  1 Brian Williams            02 Fuquay-Varina, NC        24.95Q -2.0  2 
  2 Johnathan Johnson         03 Cypress, TX              25.13Q -2.2  1 
  3 Mordecai McDaniel         02 Fort Washington, MD      25.30Q -1.4  3 
  4 David Jordan              02 Lakewood, CA             25.17Q -2.0  2 
  5 Khalil Griffin            02 Madison, AL              25.39Q -2.2  1 
  6 Zaveri Harris             02 Humble, TX               25.64Q -1.4  3 
  7 Austin Cowans             02 Lakeland, FL             25.47q -2.0  2 
  8 Dennis Phillips           02 Prosper, TX              25.68q -2.2  1 
  9 Kaleb Carter              02 Glenn Heights, TX        25.70  -1.4  3 
 10 Jase McClellan            02 Fort Worth, TX           25.73  -2.2  1 
 11 Nana Agyemany             02 02-Morris County         26.02  -1.4  3 
 12 Malcolm DeWalt            02 Bremerton, WA            26.11  -1.4  3 
 13 Darius Stewart            02 Las Vegas, NV            26.21  -2.2  1 
 14 Jaydyn Govia              03 Orlando, FL              26.22  -1.4  3 
 15 Kenneth White             02 Richmond, TX             26.25  -2.2  1 
 16 Jacob McBeth              02 Sacramento, CA           26.31  -2.2  1 
 17 Isaiah Gadson             02 Harrisburg, NC           26.34  -2.0  2 
 18 Philip Abraham            02 Tigard, OR               26.54  -1.4  3 
 19 Malachi Gatewood          02 Laveen, AZ               26.76  -1.4  3 
 20 Nigel Hussey              02 Snellville, GA           26.78  -2.0  2 
 21 Zavian Cook               03 Las Vegas, NV            27.09  -2.0  2 
 22 Demarcus Nelson           02 Texas City, TX           27.89  -2.0  2 
 23 Solomon Lewis             03 Lake Charles, LA         27.97  -2.0  2 
 
200 Meter Dash 11-12 Division Boys
=====================================================================
       Nat'l: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Brian Williams            02 Fuquay-Varina, NC        25.06  -3.5 
  2 Johnathan Johnson         03 Cypress, TX              25.12  -3.5 
  3 David Jordan              02 Lakewood, CA             25.14  -3.5 
  4 Mordecai McDaniel         02 Fort Washington, MD      25.43  -3.5 
  5 Austin Cowans             02 Lakeland, FL             25.64  -3.5 
  6 Khalil Griffin            02 Madison, AL              25.70  -3.5 
  7 Dennis Phillips           02 Prosper, TX              25.72  -3.5 
  8 Zaveri Harris             02 Humble, TX               26.05  -3.5 
 
400 Meter Dash 11-12 Division Boys
===================================================================
       Nat'l: N 50.75  8/2/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 50.75  8/2/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Erick Steward             02 Carson, CA               54.90Q  7 
  2 Khalil Griffin            02 Madison, AL              56.10Q  5 
  3 Brennon Scott             02 Lancaster, TX            56.28Q  6 
  4 Kelee Ringo               02 Tacoma, WA               56.56Q  1 
  5 Ian Gilmore               02 Humble, TX               56.91Q  8 
  6 Mordecai McDaniel         02 Fort Washington, MD      57.01Q  2 
  7 Brian Williams            02 Fuquay-Varina, NC        58.18Q  3 
  8 Tyler Mapson              03 Union City, GA           59.81Q  4 
  9 Jonah Guevara             02 Peoria, AZ               57.29Q  1 
 10 Jordyn Turner             02 Sacramento, CA           57.51Q  5 
 11 Keola Yadao               02 Kapolei, HI              57.89Q  8 
 12 Gabriel Ervin             03 Lawrenceville, GA        58.47Q  3 
 13 Jaydyn Govia              03 Orlando, FL              58.61Q  2 
 14 stacy brown               02 Killeen, TX              58.78Q  7 
 15 Jabari Bates              03 Compton, CA              59.42Q  6 
 16 Nathaniel Henry           02 Snellville, GA           59.90Q  4 
 17 Otto De St Jeor           02 Indianapolis, IN         58.31q  5 
 18 Elijah Johnson            02 Las Vegas, NV            58.33q  8 
 19 Trayvion Rainey           02 Las Vegas, NV            58.39q  1 
 20 Tyler Dale                03 Humble, TX               59.07q  3 
 21 Billie Young              02 Indianapolis, IN         59.33q  2 
 22 Isaiah Melvin             02 Uniontown, PA            59.53q  6 
 23 Denzel Hinds              02 San Antonio, TX          59.60q  5 
 24 Johnathan Jackson         03 Flower Mound, TX         59.68q  2 
 25 Malachi Gatewood          02 Laveen, AZ             1:00.03   7 
 26 Anthony Gordon            02 Frankfort, IL          1:00.11   6 
 27 Bailey Despanie           03 Carencro, LA           1:00.42   6 
 28 Jaiden Long               02 Omaha, NE              1:00.62   5 
 29 Donovan Brown             03 Montgomery Village,    1:00.72   7 
 30 Cody Brown                03 Durham, NC             1:00.92   4 
 31 Aaron Cooper              02 Katy, TX               1:00.96   3 
 32 Jason Adkinson            02 Glendale, AZ           1:01.00   8 
 33 Colin Williams            02 Buford, GA             1:01.06   1 
 34 Luke Ripley               02 Spring, TX             1:01.10   2 
 35 Anthony Myles             02 North Las Vegas, NV    1:01.10   6 
 36 Payton Ater               02 Missoula, MT           1:01.16   6 
 37 Royale Reylah Bey         02 Baton Rouge, LA        1:01.41   1 
 38 Reginald Hillery          02 Columbus, OH           1:01.52   3 
 39 Adam Herrera              03 Horizon City, TX       1:01.73   7 
 40 Donald Warnell            02 LaMarque, TX           1:01.75   4 
 41 Grayson Riley             02 Dallas, TX             1:01.80   8 
 42 Suvrat Gowda              02 Fremont, CA            1:01.98   4 
 43 Donovan Clark             02 Sumner, WA             1:02.58   3 
 44 Christian Williams        02 Bellevue, NE           1:02.60   7 
 45 Andrew McDade             02 Tigard, OR             1:02.68   8 
 46 Justin Baker              02 Bellevue, WA           1:02.71   7 
 47 Sebastian Cerpa           02 El Paso, TX            1:02.93   5 
 48 Brenten Jones             03 Steubenville, OH       1:03.16   4 
 49 Darrione Williams         02 Caseyville, IL         1:04.14   1 
 50 Jeremiah Besses           03 Tulsa, OK              1:04.63   8 
 51 Amon-Ra Watkins           03 Bronx, NY              1:04.97   1 
 52 Cameron Evans             02 Chattanooga, TN        1:05.03   2 
 53 Jalen Hardison            03 Moore, OK              1:05.15   3 
 54 Caleb Snoddy              02 Glenwood, IL           1:05.65   5 
 55 Jermaine Hardison         03 Moore, OK              1:05.84   1 
 56 Amar Aikens               02 Winston Salem, NC      1:06.58   4 
 57 Kyle Nikas                02 01-Bradford Husk       1:08.79   2 
 58 Jacob Bastian             02 Hurricane, UT          1:11.20   2 
 59 Eric Fields               03 Ardmore, OK            1:13.86   3 
 
400 Meter Dash 11-12 Division Boys
===================================================================
       Nat'l: N 50.75  8/2/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 50.75  8/2/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    Name                    Year Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Erick Steward             02 Carson, CA               53.99Q  3 
  2 Brennon Scott             02 Lancaster, TX            54.85Q  1 
  3 Ian Gilmore               02 Humble, TX               55.04Q  2 
  4 Brian Williams            02 Fuquay-Varina, NC        54.87Q  3 
  5 Khalil Griffin            02 Madison, AL              55.10Q  2 
  6 Kelee Ringo               02 Tacoma, WA               55.58Q  1 
  7 Mordecai McDaniel         02 Fort Washington, MD      54.99q  3 
  8 Jonah Guevara             02 Peoria, AZ               56.83q  1 
  9 Keola Yadao               02 Kapolei, HI              57.06   2 
 10 Gabriel Ervin             03 Lawrenceville, GA        57.28   3 
 11 Otto De St Jeor           02 Indianapolis, IN         57.60   2 
 12 Tyler Mapson              03 Union City, GA           57.67   2 
 13 Jordyn Turner             02 Sacramento, CA           57.79   1 
 14 Nathaniel Henry           02 Snellville, GA           58.03   1 
 15 Jaydyn Govia              03 Orlando, FL              58.07   3 
 16 Elijah Johnson            02 Las Vegas, NV            58.18   3 
 17 Johnathan Jackson         03 Flower Mound, TX         58.91   3 
 18 Billie Young              02 Indianapolis, IN         58.91   1 
 19 stacy brown               02 Killeen, TX              59.17   2 
 20 Tyler Dale                03 Humble, TX               59.24   2 
 21 Denzel Hinds              02 San Antonio, TX          59.28   2 
 22 Trayvion Rainey           02 Las Vegas, NV            59.29   3 
 23 Jabari Bates              03 Compton, CA            1:00.81   1 
 24 Isaiah Melvin             02 Uniontown, PA          1:01.11   1 
 
400 Meter Dash 11-12 Division Boys
================================================================
       Nat'l: N 50.75  8/2/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 50.75  8/2/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Erick Steward             02 Carson, CA               53.27  
  2 Brian Williams            02 Fuquay-Varina, NC        54.39  
  3 Ian Gilmore               02 Humble, TX               54.41  
  4 Brennon Scott             02 Lancaster, TX            55.98  
  5 Kelee Ringo               02 Tacoma, WA               56.37  
  6 Khalil Griffin            02 Madison, AL              56.39  
  7 Jonah Guevara             02 Peoria, AZ               57.51  
  8 Mordecai McDaniel         02 Fort Washington, MD      59.54  
 
800 Meter Run 11-12 Division Boys
===================================================================
       Nat'l: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Sacramento, CA           
     JO Meet: J 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Brandon Miller            02 O Fallon, MO         N 2:06.86q  4 
  2 Garrett Suhr              02 Rockville, MD          2:11.76q  3 
  3 Jordyn Turner             02 Sacramento, CA         2:13.45q  1 
  4 Ian Gilmore               02 Humble, TX             2:13.53q  1 
  5 Devin Kirkwood-Lanier     02 Inglewood, CA          2:13.83q  3 
  6 Hassani Hawkins           02 Corona, CA             2:14.80q  2 
  7 Joseph Kordziel           02 Mclean, VA             2:16.78q  2 
  8 Wayne Faison              02 Garner, NC             2:17.56q  4 
  9 Rayf Vinson               02 Madison, MS            2:18.24   3 
 10 Dillon Leacock            03 Rolesville, NC         2:19.40   3 
 11 Cole Pond                 02 Santa Clara, CA        2:19.69   4 
 12 Keegan Oyler              03 Meridian, ID           2:20.61   3 
 13 Sean Burrell              02 Slaughter, LA          2:20.97   1 
 14 Isaiah Melvin             02 Uniontown, PA          2:21.57   1 
 15 Alexander Rafferty        02 Surprise, AZ           2:21.70   1 
 16 Otto De St Jeor           02 Indianapolis, IN       2:22.16   4 
 17 Matthew Kovacevich        02 Friendswood, TX        2:22.23   4 
 18 Grayson Riley             02 Dallas, TX             2:23.66   2 
 19 Royale Reylah Bey         02 Baton Rouge, LA        2:23.76   1 
 20 Carson Taylor             02 Lake Tapps, WA         2:24.06   2 
 21 Adam Herrera              03 Horizon City, TX       2:25.88   1 
 22 Javin Burrell             02 Dallas, TX             2:26.38   4 
 23 Kelvin Jackson            02 Douglasville, GA       2:26.52   4 
 24 DeShone Myles             03 Las Vegas, NV          2:26.59   2 
 25 Andrew McDade             02 Tigard, OR             2:26.75   4 
 26 Phillip Green             02 Humble, TX             2:26.88   3 
 27 Nathaniel Henry           02 Snellville, GA         2:27.34   3 
 28 Ayrton Wrobel             02 Philo, IL              2:27.43   4 
 29 Paul Sherrill             02 Cedar Park, TX         2:28.01   3 
 30 Caleb Snoddy              02 Glenwood, IL           2:28.77   2 
 31 Justin Chiao              02 Palo Alto, CA          2:28.78   2 
 32 Colton Horton             02 Denver, CO             2:29.12   1 
 33 Kailib Copes              03 El Sobrante, CA        2:29.82   2 
 34 Kole Brookshire           03 Lewis Center, OH       2:30.44   4 
 35 Jacob Ye                  02 El Paso, TX            2:30.91   4 
 36 Dorsey Hammond            02 Ellenwood, GA          2:31.08   1 
 37 Collin Wright             03 Missouri City, TX      2:32.79   3 
 38 Clifton Williamson        03 San Antonio, TX        2:33.63   2 
 39 Elian Joseph              02 Bellevue, WA           2:34.42   3 
 40 Jaeson Matthews           02 San Jose, CA           2:35.86   1 
 41 Cooper Laird              02 Bothell, WA            2:36.11   2 
 42 Sebastian Horn            03 Honolulu, HI           2:36.54   2 
 43 Kyle Nikas                02 01-Bradford Husk       2:38.09   4 
 44 Jermaine Hardison         03 Moore, OK              2:38.33   2 
 45 Jacob McKay               02 Blacklick, OH          2:39.90   3 
 46 Jacob Bastian             02 Hurricane, UT          2:48.98   1 
 47 Ahmarion Henderson        03 Norman, OK             2:54.14   3 
 
800 Meter Run 11-12 Division Boys
================================================================
       Nat'l: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Sacramento, CA           
     JO Meet: J 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Brandon Miller            02 O Fallon, MO           2:05.42J 
  2 Ian Gilmore               02 Humble, TX             2:08.71  
  3 Garrett Suhr              02 Rockville, MD          2:09.27  
  4 Wayne Faison              02 Garner, NC             2:12.59  
  5 Devin Kirkwood-Lanier     02 Inglewood, CA          2:13.06  
  6 Hassani Hawkins           02 Corona, CA             2:13.60  
  7 Joseph Kordziel           02 Mclean, VA             2:14.88  
  8 Jordyn Turner             02 Sacramento, CA         2:17.40  
 
1500 Meter Run 11-12 Division Boys
================================================================
       Nat'l: N 4:22.05  7/29/2012   Coleman Mitchell, Triangle TC             
     JO Meet: J 4:30.87  7/31/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Brandon Miller            02 O Fallon, MO           4:23.01J 
  2 Derrick Silva             02 Tucson, AZ             4:33.25  
  3 Garrett Suhr              02 Rockville, MD          4:34.34  
  4 Alex Mainvielle           03 Torrance, CA           4:36.32  
  5 Brian Martinez            02 Maple Valley, WA       4:37.60  
  6 Maxwell Wilson            02 Carlsbad, CA           4:39.67  
  7 Joseph Kordziel           02 Mclean, VA             4:40.36  
  8 Wayne Faison              02 Garner, NC             4:44.03  
  9 Noah Castro               02 Hurricane, WV          4:48.54  
 10 Ayenew Devany             03 Houston, TX            4:48.59  
 11 Matthew Kovacevich        02 Friendswood, TX        4:49.12  
 12 Wesley Haws               03 Apex, NC               4:51.37  
 13 Ayrton Wrobel             02 Philo, IL              4:53.30  
 14 Noah Norris               03 Las Vegas, NV          4:53.65  
 15 Colton Horton             02 Denver, CO             4:53.70  
 16 David Bellefleur          02 Philadelphia, PA       4:53.85  
 17 Lincoln Woodhouse         02 Tigard, OR             4:55.15  
 18 Jordyn Turner             02 Sacramento, CA         4:55.40  
 19 Gannon Forsberg           02 Clyde Hill, WA         4:56.01  
 20 Dylan Gunn                03 Lafayette, CA          4:59.73  
 21 Brendan Dishion           02 Murphys, CA            5:00.09  
 22 Ben Conacher              02 Katy, TX               5:00.61  
 23 Timothy Campbell          02 Abbeville, LA          5:02.66  
 24 Paul Sherrill             02 Cedar Park, TX         5:05.09  
 25 Carson Taylor             02 Lake Tapps, WA         5:06.68  
 26 Larry Scott               02 Ft. Benning, GA        5:06.85  
 27 Kole Brookshire           03 Lewis Center, OH       5:07.20  
 28 Jacob Ye                  02 El Paso, TX            5:08.20  
 29 Evan Miner                02 Loganville, GA         5:09.47  
 30 Cole Lindhorst            02 Katy, TX               5:10.22  
 31 Jack Dunlop               02 Lewis City, OH         5:14.60  
 32 Asher Leslie              03 Flower Mound, TX       5:15.30  
 33 Brian Armijo              02 Albuquerque, NM        5:18.22  
 34 Charlie Watts             02 Oklahoma City, OK      5:20.12  
 35 Sean McHale               02 Redding, CT            5:23.68  
 36 Bryce Campbell            03 Carencro, LA           5:23.68  
 37 Matthew Newell            03 Columbus, IN           5:26.08  
 38 Sebastian Horn            03 Honolulu, HI           5:28.75  
 39 Jakob Pitra               02 Frisco, TX             5:31.66  
 40 Layton Levingston         02 Brandon, MS            5:33.77  
 41 Jacob McKay               02 Blacklick, OH          5:38.31  
 42 Jonathon Baxter           03 Anniston, AL           5:40.91  
 43 Noah Brooks               02 McKinney, TX           5:41.41  
 44 Zachary Jones             02 Papillion, NE          5:42.73  
 45 Joshua Brooks             02 Sugar Land, TX         5:48.81  
 46 William Watts             03 Oklahoma City, OK      6:10.08  
 47 Zachary Doughtie          02 Honolulu, HI           6:45.98  
 
3000 Meter Run 11-12 Division Boys
================================================================
       Nat'l: N 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
     JO Meet: J 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Maxwell Wilson            02 Carlsbad, CA           9:49.12  
  2 Alex Mainvielle           03 Torrance, CA           9:51.10  
  3 Noah Castro               02 Hurricane, WV         10:04.39  
  4 Gannon Forsberg           02 Clyde Hill, WA        10:09.64  
  5 Maddon Muhammad           03 Charlotte, NC         10:10.85  
  6 Ayenew Devany             03 Houston, TX           10:15.86  
  7 Matthew Kovacevich        02 Friendswood, TX       10:16.09  
  8 Wesley Haws               03 Apex, NC              10:16.37  
  9 David Bellefleur          02 Philadelphia, PA      10:27.01  
 10 Kevin Curry               03 Frisco, TX            10:27.94  
 11 Jacob Ye                  02 El Paso, TX           10:30.30  
 12 Lincoln Woodhouse         02 Tigard, OR            10:37.65  
 13 Cole Lindhorst            02 Katy, TX              10:37.82  
 14 Ben Conacher              02 Katy, TX              10:38.47  
 15 Adam Mason                03 LaPlace, LA           10:53.24  
 16 Paul Sherrill             02 Cedar Park, TX        10:55.31  
 17 Jordan Ayon               02 Mc Farland, CA        10:56.61  
 18 Brian Armijo              02 Albuquerque, NM       10:57.25  
 19 Evan Miner                02 Loganville, GA        10:57.53  
 20 Landon Leatherman         02 Middletown, MD        10:58.83  
 21 Hunter Perez              02 Corpus Christi, TX    10:59.65  
 22 Christian Rincon          02 Yonkers, NY           11:02.48  
 23 Brendan Dishion           02 Murphys, CA           11:06.97  
 24 Aidan McCarthy            02 Pleasanton, CA        11:11.70  
 25 Alex Selwyn               03 Palo Alto, CA         11:19.85  
 26 Larry Scott               02 Ft. Benning, GA       11:19.89  
 27 Bryce Campbell            03 Carencro, LA          11:24.04  
 28 Jack Dunlop               02 Lewis City, OH        11:27.73  
 29 Matthew Strong            02 Mclean, VA            11:36.52  
 30 Matthew Newell            03 Columbus, IN          11:40.27  
 31 Dylan Bouchelle           02 Mt. Pleasant, SC      11:40.48  
 32 Drake Byron               02 Apex, NC              11:43.03  
 33 Joshua Brooks             02 Sugar Land, TX        11:47.45  
 34 Charlie Watts             02 Oklahoma City, OK     11:50.44  
 35 Connor Ewert              03 Beavercreek, OH       11:51.13  
 36 Matthew Leppert           02 Fishers, IN           12:03.74  
 37 Jakob Pitra               02 Frisco, TX            12:14.21  
 38 Zachary Jones             02 Papillion, NE         12:27.31  
 39 William Watts             03 Oklahoma City, OK     12:49.64  
 40 Jonathon Baxter           03 Anniston, AL          13:09.81  
 41 Caleb Ogle                02 Pigeon Forge, TN      13:09.84  
 
80 Meter Hurdles 11-12 Division Boys
========================================================================
       Nat'l: N 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Darrian Lowe              02 Mesquite, TX             12.44Q -0.2  6 
  2 Glen McKenzie             02 Moreno Valley, CA        12.58Q  1.1  4 
  3 Sean Burrell              02 Slaughter, LA            12.62Q  0.9  3 
  4 Brandon Lewis             02 Pearland, TX             12.68Q  1.2  5 
  5 Di'Niko Bates             03 Oakland, CA              12.77Q  1.9  1 
  6 Phillip Sategna           03 Austin, TX               12.80Q -2.2  2 
  7 Raylen Sharpe             02 Allen, TX                12.84q -2.2  2 
  8 Quentin Moten             02 Rancho Cucamonga, C      12.89q  1.9  1 
  9 Keola Yadao               02 Kapolei, HI              12.89   1.1  4 
 10 Anthony Taylor            03 Carson, CA               12.90   1.2  5 
 11 Cody Brown                03 Durham, NC               12.91  -2.2  2 
 12 Isaiah Melvin             02 Uniontown, PA            12.92   1.9  1 
 13 Colby Wilson              02 Olympia, WA              12.95   0.9  3 
 14 Deyondre Davis            02 Port Orchard, WA         12.96   1.9  1 
 15 Kirk Collins              02 Webster, TX              13.08   0.9  3 
 16 Tauheed Ferguson          03 Auburn, GA               13.10   1.1  4 
 17 Darrione Williams         02 Caseyville, IL           13.10  -0.2  6 
 18 Omarian Jones             03 Orlando, FL              13.14   1.1  4 
 19 D'Aunte Johnson           03 Hayward, CA              13.16   1.2  5 
 20 Jaden Andrews             02 Chandler, AZ             13.16  -0.2  6 
 21 Lexington Hatch           02 Friendswood, TX          13.24  -0.2  6 
 22 Christian Phillips        02 Champaign, IL            13.57   0.9  3 
 23 Eric Brown                03 Raleigh, NC              13.59   0.9  3 
 24 Jack Drahota              02 Ravenna, NE              13.63   1.2  5 
 25 Bailee Davenport          02 Humble, TX               13.66   0.9  3 
 26 Javan Poole               02 Dayton, OH               13.73   1.9  1 
 27 Suavevion Persley         03 Lancaster, TX            13.74   1.2  5 
 28 Shayan Alvarez            02 Castro Valley, CA        13.76  -2.2  2 
 29 Joshua Hornsby            02 Fontana, CA              13.84   1.1  4 
 30 Austin Wainwright         02 Suwanee, GA              13.92  -0.2  6 
 31 Max Schilb                02 St Charles, IL           14.27   1.2  5 
 32 Shean-Andrew Demetrius    03 San Jose, CA             14.29   1.1  4 
 33 Trenton Lyke              02 Frankfort, IL            14.33  -0.2  6 
 34 Adrian Land               02 Jackson, MS              14.40   1.1  4 
 35 Andre' Metoyer            03 Prairieville, LA         14.57  -0.2  6 
 36 Deng Wek                  02 Memphis, TN              14.97  -2.2  2 
 37 Samuel Bell               02 Noblesville, IN          14.99   1.2  5 
 38 Robert Lomer              02 Westwood, NJ             15.34   1.9  1 
 39 Dylan Gary                03 Suwanee, GA              15.82   1.9  1 
 40 Marquez Threatt           03 Norman, OK               16.73  -2.2  2 
 41 Zion Jones                02 Pine Bluff, AR           17.26   0.9  3 
 
80 Meter Hurdles 11-12 Division Boys
=====================================================================
       Nat'l: N 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Darrian Lowe              02 Mesquite, TX             12.29  -1.2 
  2 Glen McKenzie             02 Moreno Valley, CA        12.60  -1.2 
  3 Raylen Sharpe             02 Allen, TX                12.72  -1.2 
  4 Brandon Lewis             02 Pearland, TX             12.73  -1.2 
  5 Sean Burrell              02 Slaughter, LA            12.78  -1.2 
  6 Quentin Moten             02 Rancho Cucamonga, C      13.01  -1.2 
  7 Phillip Sategna           03 Austin, TX               13.02  -1.2 
  8 Di'Niko Bates             03 Oakland, CA              13.08  -1.2 
 
4x100 Meter Relay 11-12 Division Boys
===================================================================
       Nat'l: N 47.54  7/15/2004   Dallas Blade, Arlington, TX                 
     JO Meet: J 47.75  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD            
                       B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    Team                                                Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 04-Jackrabbit Track  'A'                              49.50Q  4 
     1) Austin Wainwright 02            2) Brysen Holden 02               
     3) Tauheed Ferguson 03             4) Gabriel Ervin 03               
  2 12-North TX Jackrabbits  'A'                          49.76Q  1 
     1) Dennis Phillips 02              2) Grant Robinson 03              
     3) Koby Sample 02                  4) Taylen Green 02                
  3 10-The Arizona Rising Suns Tra  'A'                   49.88Q  2 
     1) Jason Adkinson 02               2) Jonah Guevara 02               
     3) Kenji Roland 02                 4) Nigel Ruffin 02                
  4 16-Track Houston  'A'                                 50.25Q  3 
     1) Cedric Jenkins 03               2) Elijah Bean 03                 
     3) Ian Gilmore 02                  4) Joshua Crissmon 02             
  5 16-Greater Houston Track Club  'A'                    50.12q  1 
     1) Avery Helm 02                   2) Bryson Stubblefield 02         
     3) Javon Gipson 03                 4) Kentrell Singleton 02          
  6 12-Desoto Nitro  'A'                                  50.28q  2 
     1) Kaidon Salter 03                2) Kaleb Carter 02                
     3) Ketron Jackson 03               4) Malik Moore 02                 
  7 16-Golden Triangle Track Club  'A'                    50.30q  4 
     1) Amari Caldwell 02               2) Cyrus Jacobs 03                
     3) Dwight McGlothern 02            4) Zaveri Harris 02               
  8 15-Rare Form Track Club  'A'                          50.41q  1 
     1) David Jordan 02                 2) Denzel Alexander 02            
     3) Devin Ford 03                   4) Jabari Bates 03                
  9 13-High Voltage  'A'                                  50.75   4 
     1) Joshua Wood 03                  2) Malcolm Laird 02               
     3) Nolan Hickman 03                4) Owen Coutts 02                 
 10 15-Pacific Coast ShockWaves  'A'                      50.81   4 
     1) Anthony Taylor 03               2) Jaiden Mitchell 02             
     3) Kamren Blanton 02               4) Tyler Adams 02                 
 11 15-Valley United Track Club  'A'                      50.83   3 
     1) Joey Mondragon 02               2) Joshua Orisarayi 02            
     3) Kenneth Lattimore 03            4) Kevin Armstead 02              
 12 03-Charlotte Flights Track Clu  'A'                   51.18   3 
     1) Alexander Chapman 02            2) Avery Scott 02                 
     3) Isaiah Gadson 02                4) Vegas Newport 03               
 13 15-Team Elite  'A'                                    51.21   4 
     1) Jayson Storms 02                2) Miles Davis 02                 
     3) Tahjhe Williams 03              4) Trayvion Rainey 02             
 14 15-Imani Speed City Track Club  'A'                   51.53   2 
     1) Anthony Johnson 02              2) Davon Booth 02                 
     3) Quentin Moten 02                4) Virgil Martin 02               
 15 16-Port Arthur track club  'A'                        51.59   3 
     1) Landin Jackson 02               2) Troy Dixon 03                  
     3) James Ward 03                   4) Jhorman Armstrong 02           
 16 16-H-Town Track Club  'A'                             52.33   2 
     1) Derius Matthews 02              2) Donovan Eaglin 02              
     3) John Page 02                    4) Taylor Chaney 02               
 17 12-Tru Speed Track Club  'A'                          52.45   3 
     1) Sir'Elston Hill 03              2) DeWayne Adams 02               
     3) Kordan Jones 03                 4) Omari Walker 03                
 18 14-East Palo Alto Greyhounds  'A'                     52.68   3 
     1) Andre Bishop 02                 2) Eric Stuart 02                 
     3) Francisco Sanchez 02            4) Raymond Price 03               
 19 04-Baldwin County Lightning Je  'A'                   52.86   2 
     1) Quaveon Brown 02                2) Amani Simmons 03               
     3) Darique Watkins 02              4) Javon Bullard 02               
 20 08-Apollo Track Club  'A'                             52.92   3 
     1) Jaiden Long 02                  2) Joshua Hoffart 02              
     3) Roderick Dailey 02              4) Rashaun Benton 03              
 21 12-Desoto Nitro  'B'                                  53.38   1 
     1) Brian Rainey 02                 2) Derrick Thomas 02              
     3) Diallo Good 03                  4) Kaleb Green 03                 
 22 07-Zephyrs Track club  'A'                            53.57   2 
     1) Anthony Gordon 02               2) Steven Turner 02               
     3) Tahron Haynes 02                4) Trenton Lyke 02                
 23 14-Umoja TC  'A'                                      55.85   2 
     1) Aaron Waltz 03                  2) Alexander Lepham 03            
     3) Elijah Alexander 03             4) Tanay Menezes 02               
 24 02-Future Stars Athletics  'A'                        56.00   4 
     1) Chase Barney 03                 2) Mason Tomlin 02                
     3) Noah Johnston 03                4) Sean McCaskill 02              
 25 03-Glenarden Track Club  'B'                          56.00   2 
     1) Derrionne Smith 02              2) Giovanni Roach 03              
     3) Joshua Ajayi 03                 4) Phillip Rawlings 03            
 26 13-Tigard Youth Track  'A'                            56.54   1 
     1) Brett Beyer 02                  2) Hayden Boyd 02                 
     3) Kaden Fuller 02                 4) Philip Abraham 02              
 27 03-Track Xplosion  'A'                                57.45   4 
     1) Wayne Faison 02                 2) Melvin Watkins-Cates 03        
     3) Raynel Butler 02                4) Terron Simpson 03              
 -- 03-Glenarden Track Club  'A'                             DQ   1  zone 3 violation
     1) Daniel Miller 02                2) Jalen Vecchitto 02             
     3) Kordel Lewis 02                 4) Laurenz Colbert 03             
 -- 10-Team Bliss TC  'A'                                    DQ   3  zone 2 violation
     1) Jahad Hayes 02                  2) Kaleb Hanson 02                
     3) Kevin McMillan 02               4) Micah McMillan 03              
 -- 04-Team Blaze  'A'                                       DQ   1  zone 3 violation
     1) Cameron Walker 03               2) David Mitchell 02              
     3) Justin Geiger 03                4) Kevin Donalson 03              
 
4x100 Meter Relay 11-12 Division Boys
================================================================
       Nat'l: N 47.54  7/15/2004   Dallas Blade, Arlington, TX                 
     JO Meet: J 47.75  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD            
                       B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    Team                                                 Finals 
================================================================
Finals
  1 12-North TX Jackrabbits  'A'                          48.89  
     1) Dennis Phillips 02              2) Grant Robinson 03              
     3) Koby Sample 02                  4) Taylen Green 02                
  2 04-Jackrabbit Track  'A'                              49.13  
     1) Austin Wainwright 02            2) Brysen Holden 02               
     3) Tauheed Ferguson 03             4) Gabriel Ervin 03               
  3 10-The Arizona Rising Suns Tra  'A'                   49.49  
     1) Jason Adkinson 02               2) Jonah Guevara 02               
     3) Kenji Roland 02                 4) Nigel Ruffin 02                
  4 12-Desoto Nitro  'A'                                  49.65  
     1) Kaidon Salter 03                2) Kaleb Carter 02                
     3) Ketron Jackson 03               4) Malik Moore 02                 
  5 16-Greater Houston Track Club  'A'                    49.78  
     1) Avery Helm 02                   2) Bryson Stubblefield 02         
     3) Javon Gipson 03                 4) Kentrell Singleton 02          
  6 16-Golden Triangle Track Club  'A'                    49.96  
     1) Amari Caldwell 02               2) Cyrus Jacobs 03                
     3) Dwight McGlothern 02            4) Zaveri Harris 02               
  7 16-Track Houston  'A'                                 50.23  
     1) Cedric Jenkins 03               2) Elijah Bean 03                 
     3) Ian Gilmore 02                  4) Joshua Crissmon 02             
  8 15-Rare Form Track Club  'A'                          50.69  
     1) David Jordan 02                 2) Denzel Alexander 02            
     3) Devin Ford 03                   4) Jabari Bates 03                
 
4x400 Meter Relay 11-12 Division Boys
===================================================================
       Nat'l: N 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
     JO Meet: J 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    Team                                                Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 15-Pacific Coast ShockWaves  'A'                    3:53.77Q  3 
     1) Kamren Blanton 02               2) Devin Kirkwood-Lanier 02       
     3) Erick Steward 02                4) Jaiden Mitchell 02             
  2 15-Vegas Speed Track Club  'A'                      3:58.01Q  2 
     1) Darius Stewart 02               2) Elijah Johnson 02              
     3) Jamaal Carr 02                  4) Marcus Wright 02               
  3 16-Golden Triangle Track Club  'A'                  3:59.32Q  4 
     1) Zion Childress 02               2) Cyrus Jacobs 03                
     3) Dwight McGlothern 02            4) Elyjaiah Durden 02             
  4 15-Team Elite  'A'                                  4:01.62Q  1 
     1) Jayson Storms 02                2) Miles Davis 02                 
     3) Tahjhe Williams 03              4) Trayvion Rainey 02             
  5 04-Jackrabbit Track  'A'                            4:01.04q  4 
     1) Brysen Holden 02                2) Colin Williams 02              
     3) Jarvis Cunningham 02            4) Tauheed Ferguson 03            
  6 10-The Arizona Rising Suns Tra  'A'                 4:02.40q  4 
     1) Jason Adkinson 02               2) Jonah Guevara 02               
     3) Kenji Roland 02                 4) Nigel Ruffin 02                
  7 15-Las Vegas Blazin Onez  'A'                       4:03.69q  2 
     1) Anthony Myles 02                2) Barrion-Jre Phillips 02        
     3) DeShone Myles 03                4) KeyShawn Eagles 02             
  8 03-Track Express Track Club  'A'                    4:05.10q  3 
     1) Gavin Bryson 03                 2) Shawn Pelote 03                
     3) Leron Husbands 02               4) Mordecai McDaniel 02           
  9 16-H-Town Track Club  'A'                           4:06.20   1 
     1) Derius Matthews 02              2) Jacob Koontz 02                
     3) John Page 02                    4) Taylor Chaney 02               
 10 16-Track Houston  'A'                               4:07.34   2 
     1) Aaron Cooper 02                 2) Brian Knight 03                
     3) Malik Campbell 03               4) Joshua Crissmon 02             
 11 16-Northwest Flyers Track Club  'A'                 4:07.95   2 
     1) Miles Estes 02                  2) Joshua Hernandez 02            
     3) Luke Ripley 02                  4) Nathan Fuentes 02              
 12 16-Greater Houston Track Club  'A'                  4:07.96   1 
     1) Cameron Chretien 03             2) Javon Gipson 03                
     3) Kentrell Singleton 02           4) Tyler Dale 03                  
 13 07-Indiana Storm TC  'A'                            4:09.22   3 
     1) Otto De St Jeor 02              2) Billie Young 02                
     3) Donnovan Duffy 02               4) Micah Wilson 02                
 14 14-Umoja TC  'A'                                    4:10.48   2 
     1) Cole Pond 02                    2) Jaeson Matthews 02             
     3) Kurtis Lee 02                   4) Tanay Menezes 02               
 15 14-East Palo Alto Greyhounds  'A'                   4:10.50   1 
     1) Andre Bishop 02                 2) Francisco Sanchez 02           
     3) Raymond Price 03                4) Suvrat Gowda 02                
 16 04-Baldwin County Lightning Je  'A'                 4:16.86   4 
     1) Quaveon Brown 02                2) Amani Simmons 03               
     3) Darique Watkins 02              4) Javon Bullard 02               
 17 03-Firebirds Track Club  'A'                        4:17.33   3 
     1) Donovan Brown 03                2) Garrett Suhr 02                
     3) Izajah Black 02                 4) Okeyo Ayungo 03                
 18 03-Glenarden Track Club  'A'                        4:17.92   4 
     1) Daniel Miller 02                2) Derrionne Smith 02             
     3) Jalen Vecchitto 02              4) Razjae Burton 02               
 19 12-Speed City Track Club  'A'                       4:19.86   3 
     1) Alexander Pena 03               2) Mekyle Jackson 03              
     3) Darius Lorfils 03               4) Demarco Escobar 03             
 20 13-High Voltage  'A'                                4:20.81   1 
     1) Joshua Wood 03                  2) Malcolm Laird 02               
     3) Paolo Banchero 02               4) Owen Coutts 02                 
 21 12-Tru Speed Track Club  'A'                        4:28.49   4 
     1) Bryan Harrison 03               2) Sir'Elston Hill 03             
     3) Grayson Riley 02                4) Kordan Jones 03                
 22 03-Glenarden Track Club  'B'                        4:29.12   1 
     1) Giovanni Roach 03               2) Joshua Ajayi 03                
     3) Neziah Davis 03                 4) Warren Harrison 02             
 23 14-Umoja TC  'B'                                    4:35.73   1 
     1) Aaron Waltz 03                  2) Alexander Lepham 03            
     3) Elijah Alexander 03             4) Shean-Andrew Demetrius 03      
 24 02-Future Stars Athletics  'A'                      4:39.08   4 
     1) Chase Barney 03                 2) Mason Tomlin 02                
     3) Noah Johnston 03                4) Sean McCaskill 02              
 25 10-El Paso Wings Track Club  'A'                    4:39.38   2 
     1) Artist Covington 02             2) George Graham 03               
     3) Joseph Guerrero 02              4) Luka Aguilera 03               
 26 04-Dyamic Speed Elite  'A'                          4:43.23   3 
     1) Darnell Stephens 02             2) Darren Stephens 02             
     3) Jahdai Teague 03                4) Jalyn Singletary 03            
 27 04-Team Blaze  'A'                                  4:44.61   2 
     1) Cameron Walker 03               2) Keaton Rogers 03               
     3) Kevin Donalson 03               4) Wa'Shaun Toles 03              
 28 07-Zephyrs Track club  'A'                          4:57.66   2 
     1) Brandon Hudson 02               2) Michael Newson 02              
     3) Michael Shelley 03              4) Steven Turner 02               
 -- 12-A.W. Brown Track club  'A'                            DQ   1  Lane violation
     1) Anfernee Coleman 03             2) Brennon Scott 02               
     3) Kobe Paul 03                    4) Tahj Cook 02                   
 -- 15-Vegas Speed Track Club  'B'                           DQ   3  6 steps on line
     1) Asis Ugdah-Higginbotham 02      2) Darrien Stewart 03             
     3) Donovan Stewart 03              4) Zavian Cook 03                 
 -- 08-North Omaha Bengals Track C  'A'                      DQ   4  5 steps on line
     1) Christian Williams 02           2) Taivin Johnson 03              
     3) Kylen Parmar Benson 02          4) Marreion Marks 03              
 
4x400 Meter Relay 11-12 Division Boys
================================================================
       Nat'l: N 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
     JO Meet: J 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    Team                                                 Finals 
================================================================
Finals
  1 15-Pacific Coast ShockWaves  'A'                    3:47.73  
     1) Kamren Blanton 02               2) Devin Kirkwood-Lanier 02       
     3) Erick Steward 02                4) Jaiden Mitchell 02             
  2 15-Vegas Speed Track Club  'A'                      3:52.45  
     1) Darius Stewart 02               2) Elijah Johnson 02              
     3) Jamaal Carr 02                  4) Marcus Wright 02               
  3 16-Golden Triangle Track Club  'A'                  3:58.67  
     1) Zion Childress 02               2) Cyrus Jacobs 03                
     3) Dwight McGlothern 02            4) Elyjaiah Durden 02             
  4 15-Las Vegas Blazin Onez  'A'                       4:00.32  
     1) Anthony Myles 02                2) Barrion-Jre Phillips 02        
     3) DeShone Myles 03                4) KeyShawn Eagles 02             
  5 10-The Arizona Rising Suns Tra  'A'                 4:02.95  
     1) Jason Adkinson 02               2) Jonah Guevara 02               
     3) Kenji Roland 02                 4) Nigel Ruffin 02                
  6 04-Jackrabbit Track  'A'                            4:05.06  
     1) Brysen Holden 02                2) Colin Williams 02              
     3) Jarvis Cunningham 02            4) Tauheed Ferguson 03            
  7 15-Team Elite  'A'                                  4:05.65  
     1) Jayson Storms 02                2) Miles Davis 02                 
     3) Tahjhe Williams 03              4) Trayvion Rainey 02             
  8 03-Track Express Track Club  'A'                    4:06.58  
     1) Gavin Bryson 03                 2) Shawn Pelote 03                
     3) Leron Husbands 02               4) Mordecai McDaniel 02           
 
4x800 Meter Relay 11-12 Division Boys
================================================================
       Nat'l: N 9:14.00  6/26/2013   Ultimate Speed Academy, Southern III Unive
                         H Barr, J Burdine, B Miller, L Williams           
     JO Meet: J 9:19.93  7/29/2009   15 33 Speed City Track, Speed City Track  
                         J Jackson, J Levias, B Scott, C Wilcox            
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 15-Pacific Coast ShockWaves  'A'                    9:06.50N 
     1) Alex Mainvielle 03              2) Devin Kirkwood-Lanier 02       
     3) Erick Steward 02                4) Phillip Jefferson 03           
  2 15-Las Vegas Blazin Onez  'A'                       9:44.97  
     1) Anthony Myles 02                2) Barrion-Jre Phillips 02        
     3) DeShone Myles 03                4) KeyShawn Eagles 02             
  3 16-Golden Triangle Track Club  'A'                  9:47.06  
     1) Amari Caldwell 02               2) Zion Childress 02              
     3) Joshua Benford 02               4) Elyjaiah Durden 02             
  4 14-Umoja TC  'A'                                    9:55.57  
     1) Cole Pond 02                    2) Tanay Menezes 02               
     3) Jaeson Matthews 02              4) Kurtis Lee 02                  
  5 16-Track Houston  'A'                               9:55.62  
     1) Ayenew Devany 03                2) Cole Lindhorst 02              
     3) Joshua Brooks 02                4) Phillip Green 02               
  6 15-Vegas Speed Track Club  'A'                     10:01.20  
     1) Asis Ugdah-Higginbotham 02      2) Colin Burgard 03               
     3) Elijah Johnson 02               4) Noah Norris 03                 
  7 15-Imani Speed City Track Club  'A'                10:04.08  
     1) Gary Morrow 03                  2) Jeremiah Dagnino 02            
     3) Virgil Martin 02                4) William Pitchford 03           
  8 15-Valley United Track Club  'A'                   10:04.84  
     1) Antonio Andraus 02              2) Enrique Ochoa 02               
     3) Paul Holyfield 03               4) Tommy Rafael 02                
  9 13-Tigard Youth Track  'A'                         10:15.56  
     1) Andrew McDade 02                2) Chase Richardson 03            
     3) Lincoln Woodhouse 02            4) Spencer Kuffel 02              
 10 12-Speed City Track Club  'A'                      10:18.16  
     1) Alexander Pena 03               2) Clifton Williamson 03          
     3) Darius Lorfils 03               4) Demarco Escobar 03             
 11 16-H-Town Track Club  'A'                          10:19.42  
     1) Derius Matthews 02              2) Jacob Koontz 02                
     3) John Page 02                    4) Taylor Chaney 02               
 12 03-Glenarden Track Club  'A'                       10:23.95  
     1) Derrionne Smith 02              2) Neziah Davis 03                
     3) Razjae Burton 02                4) Warren Harrison 02             
 13 03-Track Express Track Club  'A'                   10:28.68  
     1) Gavin Bryson 03                 2) Leonard Gresham 03             
     3) Leron Husbands 02               4) Oluwafifehanmi Dehinbo 03      
 14 16-Track Houston  'B'                              10:30.34  
     1) Aaron Cooper 02                 2) Christon Hardemon 02           
     3) Malik Campbell 03               4) Pranav Menon 02                
 15 12-North TX Jackrabbits  'A'                       10:30.37  
     1) Jakob Pitra 02                  2) Kaizer Johnson 03              
     3) Kevin Curry 03                  4) Miles Daniels 02               
 16 16-Track Houston  'C'                              10:36.22  
     1) Ben Conacher 02                 2) Cedric Jenkins 03              
     3) Elijah Bean 03                  4) Zion Norris 03                 
 17 12-A.W. Brown Track club  'A'                      10:45.40  
     1) Anfernee Coleman 03             2) Noah Brooks 02                 
     3) Tahj Cook 02                    4) Yamier Robertson 03            
 18 14-Umoja TC  'B'                                   10:51.11  
     1) Aaron Waltz 03                  2) Alexander Lepham 03            
     3) Elijah Alexander 03             4) Riley Tinianov 02              
 19 09-Eastside Steppers Track Clu  'A'                11:13.40  
     1) Charlie Watts 02                2) Corey Durham 02                
     3) Jalen Hardison 03               4) Jermaine Hardison 03           
 20 03-Glenarden Track Club  'B'                       11:14.51  
     1) Chimaobi Okere 02               2) Daniel Miller 02               
     3) Jamil Perry 02                  4) Lance Bigelow 03               
 21 01-Town Track Club  'A'                            11:40.10  
     1) Braden Hurd 03                  2) Cole Strachan 02               
     3) Dominic Kennedy Slesar 02       4) Scott Sigmund 02               
 22 14-East Palo Alto Greyhounds  'A'                  11:40.44  
     1) Darnell Earby 02                2) Elias Lane 03                  
     3) Justin Anderson 02              4) Sione Tuifua 03                
 
High Jump 11-12 Division Boys
==========================================================================
       Nat'l: N 1.76m  7/27/2012   Sean Lee, 15-Usa High                       
     JO Meet: J 1.76m  7/27/2012   Sean Lee, 15-Usa High                       
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Michael Stine             02 Chino Hills, CA          1.60m    5-03.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        P    P    O    O    O    O    O   XO   XO  XXX 
  2 Maximilian Murrell        02 Omaha, NE                1.55m    5-01.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        P    P    P    O    O    O    O   XO  XXX 
  3 Spencer Kuffel            02 Tigard, OR              J1.55m    5-01.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        P    P    P    O    O    O   XO   XO  XXX 
  4 Miguel Negrete            02 Yonkers, NY             J1.55m    5-01.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        P    P    O    O   XO    O  XXO   XO  XXX 
  5 Lexington Hatch           02 Friendswood, TX         J1.55m    5-01.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        P    O    O    O    O    O    O  XXO  XXX 
  6 Matthew Medill            03 Lincoln, NE             J1.55m    5-01.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        P    O    O    O    O    O   XO  XXO  XXX 
  7 Dante Thomas              02 Albany, LA               1.50m    4-11.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    P    P    O    O    O  XXO  XXX 
  8 Colby Wilson              02 Olympia, WA              1.45m    4-09.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    P    P    O    O    O  XXX 
  8 Patrick Brewer            02 Belle Vernon, PA         1.45m    4-09.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    P    O    O    O    O  XXX 
 10 Glen McKenzie             02 Moreno Valley, CA       J1.45m    4-09.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    O    O    O   XO    O  XXX 
 10 Nolan Hickman             03 Auburn, WA              J1.45m    4-09.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    P    O    O   XO    O  XXX 
 12 Jalan Rivers              03 Houston, TX             J1.45m    4-09.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    O    O    O  XXO    O  XXX 
 13 Andre Mack                02 Madison, MS             J1.45m    4-09.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    O   XO    O    O   XO  XXX 
 13 Hunter Williams           02 Plano, TX               J1.45m    4-09.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P   XO    O    O    O   XO  XXX 
 15 Kirk Collins              02 Webster, TX             J1.45m    4-09.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    P    O    O    O  XXO  XXX 
 16 Kole Brookshire           03 Lewis Center, OH        J1.45m    4-09.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        O    O   XO    O  XXO  XXO  XXX 
 17 Joshua Wood               03 Puyallup, WA            J1.45m    4-09.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
       XO    O  XXO   XO   XO  XXO  XXX 
 18 Niyi Olabode              02 Orinda, CA               1.40m    4-07.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        P    O    O    O    O  XXX 
 18 Raynel Butler             02 Raleigh, NC              1.40m    4-07.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        O    O    O    O    O  XXX 
 20 Donald Warnell            02 LaMarque, TX            J1.40m    4-07.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        P    O    O   XO    O  XXX 
 20 Sean Burrell              02 Slaughter, LA           J1.40m    4-07.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        P    P    O   XO    O  XXX 
 22 Kevin McMillan            02 El Paso, TX             J1.40m    4-07.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        O    O    O    O   XO  XXX 
 22 Hunter Jennings           02 Dallas, GA              J1.40m    4-07.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        O    O    O    O   XO  XXX 
 24 Henry Bray                02 Canton, GA              J1.40m    4-07.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        O    O    O    O  XXO  XXX 
 25 Zachary Smith-Bragner     03 Frisco, TX              J1.40m    4-07.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        P    O    O   XO  XXO  XXX 
 26 Rodney Turpentine         02 Raleigh, NC             J1.40m    4-07.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        O    O   XO   XO  XXO  XXX 
 27 Jaavan Mack               02 Athens, GA               1.35m    4-05.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O    O    O  XXX 
 28 Brandon Williams          02 Shreveport, LA          J1.35m    4-05.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    P    O   XO  XXX 
 29 Deng Wek                  02 Memphis, TN             J1.35m    4-05.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O   XO   XO  XXX 
 30 Corey Durham              02 Oklahoma City, OK       J1.35m    4-05.00 
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O  XXO  XXO  XXX 
 31 Terron Simpson            03 Raleigh, NC              1.30m    4-03.25 
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O    O  XXX 
 32 Jailen Burrell            03 Rancho Cucamonga, C     J1.30m    4-03.25 
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O   XO  XXX 
 32 Fredrick Ajavon           02 Conway, SC              J1.30m    4-03.25 
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O   XO  XXX 
 32 Darren Taylor             02 Zachary, LA             J1.30m    4-03.25 
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O   XO  XXX 
 35 John Jackson              02 Cary, NC                J1.30m    4-03.25 
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        O  XXO   XO  XXX 
 36 Marquez Threatt           03 Norman, OK              J1.30m    4-03.25 
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O  XXO  XXX 
 36 Cale Pritchett            02 Granger, IA             J1.30m    4-03.25 
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        P    O  XXO  XXX 
 36 Andrew Morling            02 Canisteo, NY            J1.30m    4-03.25 
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O  XXO  XXX 
 39 Justin Anderson           02 Newark, CA              J1.30m    4-03.25 
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        O   XO  XXO  XXX 
 39 Jamil Perry               02 Bowie, MD               J1.30m    4-03.25 
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        O   XO  XXO  XXX 
 41 Caleb Snoddy              02 Glenwood, IL             1.25m    4-01.25 
     1.20 1.25 1.30 
        O    O  XXX 
 42 Ira Marshall              03 Webster, TX             J1.25m    4-01.25 
     1.20 1.25 1.30 
        O   XO  XXX 
 43 Demetric Denson           02 New Castle, DE          J1.25m    4-01.25 
     1.20 1.25 1.30 
      XXO  XXO  XXX 
 44 Miles Daniels             02 Frisco, TX               1.20m    3-11.25 
     1.20 1.25 
        O  XXX 
 44 Matthew Davidson          02 Hays, KS                 1.20m    3-11.25 
     1.20 1.25 
        O  XXX 
 46 Javione Carr              03 Arlington, TX           J1.20m    3-11.25 
     1.20 1.25 
       XO  XXX 
 46 Jeremiah Besses           03 Tulsa, OK               J1.20m    3-11.25 
     1.20 1.25 
       XO  XXX 
 
Long Jump 11-12 Division Boys
===============================================================================
       Nat'l: N 5.92m  1974        Anthony Gibson, San Fernando, CA            
     JO Meet: J 5.84m  7/27/2013   Algeno Jackson, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Nana Agyemany             02 02-Morris County         5.71m   2.1  18-09.00 
     5.38m(1.1) 5.46m(1.5) 5.49m(+0.0) 4.26m(1.1) 5.26m(1.9) 5.71m(2.1)
  2 Taylen Green              02 Wylie, TX                5.66m   2.9  18-07.00 
     5.36m(1.1) FOUL(1.6) 5.56m(0.4) FOUL(2.6) 5.48m(2.7) 5.66m(2.9)
  3 Jahari Rogers             02 Arlington, TX            5.59m   0.8  18-04.25 
     FOUL      5.04m(2.6) 5.59m(0.8) 5.18m(0.6) 5.44m(3.3) 5.26m(1.2)
  4 Kenyon Johnson            02 Belleville, IL           5.47m   2.4  17-11.50 
     FOUL      FOUL      5.11m(1.1) FOUL      FOUL      5.47m(2.4)
  5 Christopher Owens         02 Long Beach, CA           5.19m   2.2  17-00.50 
     5.19m(2.2) 4.86m(2.0) 4.94m(0.9) 4.93m(2.5) 4.80m(1.1) 5.11m(2.3)
  6 Courtney Hunter           03 Omaha, NE                5.14m   1.4  16-10.50 
     FOUL(1.0) 4.92m(-0.5) 4.80m(1.2) 4.70m(0.9) FOUL(0.6) 5.14m(1.4)
  7 Darren Stephens           02 Conyers, GA              5.03m   0.2  16-06.00 
     5.03m(0.2) 3.68m(0.2) 4.99m(2.0) FOUL(0.4) 5.00m(1.4) 4.84m(1.3)
  8 Paolo Banchero            02 Seattle, WA              4.87m   1.2  15-11.75 
     4.87m(1.2) 4.57m(1.6) 4.39m(0.6) 4.51m(2.0) 4.83m(1.3) FOUL(+0.0)
  9 Kenson Tate               03 Slaughter, LA           J4.87m   0.5  15-11.75 
     4.87m(0.5) 4.46m(2.5) 4.36m(1.2)            
 10 Phillip Sategna           03 Austin, TX               4.85m   1.3  15-11.00 
     FOUL(0.2) 4.73m(1.5) 4.85m(1.3)            
 11 Bailey Despanie           03 Carencro, LA             4.84m   1.4  15-10.50 
     FOUL      FOUL      4.84m(1.4)            
 12 Caleb Stephens            03 Rolesville, NC           4.82m   1.4  15-09.75 
     FOUL(0.6) 4.63m(1.2) 4.82m(1.4)            
 13 Brandon Manty             02 Walnut Creek, CA         4.81m   1.4  15-09.50 
     4.81m(1.4) 4.70m(0.1) 4.68m(1.3)            
 14 Adam Feruson              02 Sublimity, OR            4.78m   0.6  15-08.25 
     4.78m(0.6) 4.71m(+0.0) FOUL(0.4)            
 15 Mecose Todd               02 Carrollton, GA           4.77m  -0.6  15-07.75 
     4.77m(-0.6) 4.63m(1.3) 4.22m(2.4)            
 16 Joshua Hopkins            02 Monroe, LA               4.76m  -1.2  15-07.50 
     4.53m(1.0) 4.51m(1.1) 4.76m(-1.2)            
 17 Glen McKenzie             02 Moreno Valley, CA        4.72m   1.4  15-06.00 
     4.36m(1.9) FOUL(1.5) 4.72m(1.4)           
 18 Darrione Williams         02 Caseyville, IL           4.68m   1.5  15-04.25 
     4.42m(0.8) 4.68m(1.5) 4.59m(+0.0)            
 19 Jordan Purvis             02 Durham, NC               4.66m   1.2  15-03.50 
     FOUL(0.8) 4.66m(1.2) 4.53m(1.0)            
 20 Trenton Lyke              02 Frankfort, IL            4.64m   0.3  15-02.75 
     4.64m(0.3) 4.51m(1.7) 4.53m(+0.0)            
 21 Jackson Barker            03 Fuquay-Varina, NC       J4.64m   1.1  15-02.75 
     4.64m(1.1) 4.42m(0.6) 4.51m(2.3)            
 22 Kirk Collins              02 Webster, TX             J4.64m   2.9  15-02.75 
     FOUL(0.4) FOUL(2.5) 4.64m(2.9)            
 23 Ziaire Coker              03 Mt. Pleasant, SC         4.63m   0.9  15-02.25 
     4.51m(0.2) 4.63m(0.9) 4.53m(0.5)            
 24 Niyi Olabode              02 Orinda, CA               4.61m   1.0  15-01.50 
     4.61m(1.0) 4.52m(0.6) 4.44m(0.8)            
 25 Mason Tomlin              02 Pittsburgh, PA           4.57m   1.6  15-00.00 
     4.37m(1.0) 4.18m(2.7) 4.57m(1.6)            
 26 Joseph Mosbey             02 Spring, TX              J4.57m   1.1  15-00.00 
     FOUL      4.57m(1.1) FOUL(2.3)            
 27 Evan Serafin              02 Nazareth, PA             4.56m   3.1  14-11.50 
     4.20m(0.9) 4.56m(3.1) 4.47m(0.8)            
 28 Amon-Ra Watkins           03 Bronx, NY               J4.56m   1.1  14-11.50 
     4.00m(0.6) 4.36m(0.2) 4.56m(1.1)            
 29 Nickolas Bickems          02 Fort Worth, TX           4.53m   1.7  14-10.50 
     4.53m(1.7) 4.50m(0.3) 3.99m(0.9)            
 30 Hayden Boyd               02 Portland, OR             4.50m   2.1  14-09.25 
     4.27m(1.2) 4.49m(1.3) 4.50m(2.1)            
 31 Billy Williams            02 Humble, TX               4.46m   2.7  14-07.75 
     4.26m(0.8) 4.09m(1.5) 4.46m(2.7)           
 32 Braden Kalvelage          02 Hastings, NE            J4.46m   0.4  14-07.75 
     4.46m(0.4) FOUL(1.3) 4.25m(0.8)            
 33 Anthony Gordon            02 Frankfort, IL            4.44m   0.9  14-07.00 
     4.44m(0.9) FOUL(0.3) 4.30m(0.1)            
 34 Malcolm Laird             02 Seattle, WA              4.41m   1.6  14-05.75 
     FOUL(1.6) 4.39m(0.4) 4.41m(1.6)            
 35 Brandon Taylor            02 Chicago, IL              4.33m   1.6  14-02.50 
     4.23m(2.0) 4.11m(1.4) 4.33m(1.6)            
 36 Eric Brown                03 Raleigh, NC              4.32m   0.1  14-02.250.1  14-02.25 
     4.22m(1.0) 4.14m(0.9) 4.32m(0.1)            
 37 Shemar Turner             02 Cleveland Heights,      J4.32m   0.6  14-02.25 
     4.32m(0.6) FOUL(2.3) FOUL(1.8)            
 38 Daniel Murray             02 Fresno, CA               4.28m   1.0  14-00.50 
     4.23m(0.6) 4.28m(1.0) 3.62m(1.1)            
 39 Nehemiah Ray              03 Flossmoor, IL            4.26m   1.3  13-11.75 
     4.00m(0.3) 3.99m(1.3) 4.26m(1.3)            
 40 D'Andre Brown             02 Pendleton, SC            4.24m   2.8  13-11.00 
     FOUL(1.7) FOUL(0.9) 4.24m(2.8)            
 41 Shayan Alvarez            02 Castro Valley, CA        4.21m   1.4  13-09.75 
     FOUL(0.8) 4.13m(0.5) 4.21m(1.4)            
 42 Matthew Medill            03 Lincoln, NE              4.18m   2.1  13-08.75 
     4.13m(1.8) FOUL(1.1) 4.18m(2.1)            
 43 Isaiah Robinson           02 Bossier City, LA        J4.18m   1.3  13-08.75 
     3.93m(-0.6) 4.08m(1.4) 4.18m(1.3)            
 44 Timothy Croskey           03 Buckeye, AZ              4.15m   2.5  13-07.50 
     4.10m(2.1) 3.88m(-0.2) 4.15m(2.5)            
 45 Kirby Woods               02 Lafyette, LA            J4.15m   1.2  13-07.50 
     FOUL      FOUL      4.15m(1.2)            
 46 Chance Maccagnan          03 Aurora, CO               4.04m  -0.9  13-03.250.9  13-03.25 
     4.04m(-0.9) FOUL(0.5) 3.94m(-0.1)            
 47 Darrian Lowe              02 Mesquite, TX             3.92m   4.2  12-10.50 
     3.70m(1.3) 3.92m(4.2) FOUL(1.2)            
 48 Kelvon Brown              02 Pearland, TX             3.91m  -0.6  12-10.00 
     FOUL      3.86m(2.1) 3.91m(-0.6)           
 49 Matthew Davidson          02 Hays, KS                 3.87m   1.5  12-08.50 
     3.86m(0.9) 3.87m(1.5) FOUL(2.0)            
 50 McKeever Dahlberg         02 Billings, MT             3.80m   0.4  12-05.75 
     3.80m(0.4) 3.52m(0.4) 3.70m(0.4)            
 51 Marquez Threatt           03 Norman, OK               3.74m   0.2  12-03.25 
     3.74m(0.2) 3.28m(0.8) 3.37m(1.8)            
 
Shot Put 11-12 Division Boys
==========================================================================
       Nat'l: N 16.36m  8/1/2010    Elijah Zoucha, West O Throwers             
     JO Meet: J 16.36m  8/1/2010    Elijah Zoucha, West O Throws               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dylan Carter              02 Maryville, TN           16.42mN  53-10.50 
      15.47m  16.25m  15.39m  15.84m  16.42m  13.98m
  2 Trey Knight               02 Ridgefield, WA          14.66m   48-01.25 
      14.66m  FOUL  13.89m  13.11m  13.79m  13.96m
  3 Teagun Glenn              02 Rio Rancho, NM          14.05m   46-01.25 
      14.05m  FOUL  10.62m  12.84m  FOUL  FOUL
  4 Quintin Lyons             02 Winnetka, CA            13.81m   45-03.75 
      13.08m  13.81m  13.56m  FOUL  FOUL  12.85m
  5 Hunter Saltzman           02 Bellevue, NE            13.59m   44-07.00 
      12.58m  13.06m  12.73m  13.59m  13.22m  12.62m
  6 DaVieon Center            02 Phoenix, AZ             13.50m   44-03.50 
      12.79m  13.50m  11.98m  12.56m  12.92m  11.74m
  7 Calib Perez               02 Pearland, TX            13.33m   43-09.00 
      11.47m  12.70m  13.17m  13.33m  12.74m  12.90m
  8 Mister Williams           02 Northridge, CA          12.71m   41-08.50 
      12.41m  12.65m  10.69m  12.71m  12.09m  FOUL
  9 Brian Bernard             02 Austin, TX              10.67m   35-00.25 
      9.62m  10.32m  10.67m            
 10 Jerimiah Major            03 Oklahoma City, OK       10.58m   34-08.50 
      10.54m  10.58m  10.34m            
 11 Benjamin Hayes            02 McMinnville, OR         10.53m   34-06.75 
      10.53m  10.16m  9.35m            
 12 Troye Collins             02 Lake Charles, LA        10.42m   34-02.25 
      10.42m  10.31m  10.09m            
 13 Amar Elmore               03 Mesa, AZ                10.21m   33-06.00 
      10.21m  9.49m  9.95m           
 14 Ray Curry                 02 Cordova, TN             10.18m   33-04.75 
      10.01m  10.18m  9.93m            
 15 Jonathan Johnson          02 Clovis, CA              10.12m   33-02.50 
      9.68m  10.12m  9.63m            
 16 Kamden Edwards            02 Hixson, TN              10.06m   33-00.25 
      8.99m  10.06m  10.02m            
 17 Darien Flynn              03 Pearland, TX             9.99m   32-09.50 
      9.99m  9.68m  9.98m            
 18 Anjay Rush                03 Glenwood, IL             9.96m   32-08.25 
      8.58m  9.96m  FOUL            
 19 Max Schilb                02 St Charles, IL           9.90m   32-05.75 
      FOUL  9.76m  9.90m            
 20 Tyler Brown               02 Lincoln, NE              9.73m   31-11.25 
      FOUL  9.31m  9.73m            
 21 Devean Deal               02 El Paso, TX              9.72m   31-10.75 
      8.69m  9.72m  FOUL            
 22 Donald Broussard          02 Seabrook, TX             9.67m   31-08.75 
      9.54m  9.24m  9.67m            
 23 Je'Mazin Roberts          02 Milledgeville, GA        9.59m   31-05.75 
      8.94m  9.57m  9.59m            
 24 Chrystian Smith           02 Durham, NC               9.52m   31-03.00 
      9.52m  9.09m  9.43m            
 24 Eric Gipson               02 Rosenberg, TX            9.52m   31-03.00 
      8.16m  8.75m  9.52m            
 26 Adam Watkins              03 Dacula, GA               9.40m   30-10.25 
      9.21m  9.19m  9.40m            
 27 Antwan Brown              02 Seattle, WA              9.38m   30-09.25 
      8.62m  9.38m  8.97m            
 28 Joseph Morone             03 New York, NY             9.16m   30-00.75 
      9.16m  FOUL  8.95m            
 29 Ethan Cocco               02 Mt Pleasant, SC          9.09m   29-10.00 
      8.48m  9.09m  8.62m            
 30 Christopher White         02 Del Mar, CA              9.08m   29-09.50 
      FOUL  9.08m  9.05m            
 31 Deonte Bowie              02 Pflugerville, TX         8.86m   29-01.00 
      7.27m  8.57m  8.86m            
 32 Nathan Leeking            03 Sumner, WA               8.85m   29-00.50 
      8.57m  8.23m  8.85m            
 33 Quade Derryberry          02 Ardmore, OK              8.73m   28-07.75 
      8.73m  8.10m  8.59m            
 34 Devin de Monteiro         02 Walnut Creek, CA         8.72m   28-07.50 
      8.15m  8.72m  8.30m            
 35 Ian Partman               02 Bowie, MD                8.62m   28-03.50 
      8.62m  8.57m  FOUL            
 36 Kacey Cauley              02 Arlington, TX            8.50m   27-10.75 
      ND  7.70m  8.50m            
 37 KeChaun Bennett           03 Windsor, CT              8.46m   27-09.25 
      8.01m  7.92m  8.46m            
 38 Matthew Swepson           02 Durham, NC               8.32m   27-03.75 
      8.15m  8.32m  8.12m            
 39 Tayshawn Smith            02 Fort Worth, TX           7.68m   25-02.50 
      7.58m  7.68m  FOUL            
 40 Delain Chamberlain        03 Harker Heights, TX       6.85m   22-05.75 
      6.41m  6.85m  6.72m            
 -- Latrell Pitts             02 Myrtle Beach, SC          FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Discus Throw 11-12 Division Boys
==========================================================================
       Nat'l: N 48.65m  6/19/1982   Michael Stubblefield, Bakersfield, CA      
     JO Meet: J 40.81m  7/30/2010   Daniel Richardson, Team Raw TC             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dylan Carter              02 Maryville, TN           44.46mJ    145-10 
      31.87m  42.07m  FOUL  FOUL  39.53m  44.46m
  2 Trey Knight               02 Ridgefield, WA          40.59m     133-02 
      FOUL  34.72m  FOUL  FOUL  38.03m  40.59m
  3 Michael Stine             02 Chino Hills, CA         35.41m     116-02 
      35.41m  31.28m  31.89m  34.10m  34.54m  32.27m
  4 Calib Perez               02 Pearland, TX            33.38m     109-06 
      28.31m  31.18m  22.78m  33.38m  28.49m  30.06m
  5 Kaedon Thurman            02 Denton, NE              32.55m     106-09 
      31.61m  32.55m  31.81m  30.76m  31.76m  28.85m
  6 Jacob Noel                02 Knoxville, TN           31.95m     104-10 
      31.95m  FOUL  FOUL  FOUL  31.54m  24.33m
  7 Quintin Lyons             02 Winnetka, CA            31.50m     103-04 
      22.83m  30.17m  30.70m  FOUL  31.50m  24.05m
  8 Antwan Brown              02 Seattle, WA             29.83m      97-10 
      27.71m  28.25m  29.83m            
  9 Teagun Glenn              02 Rio Rancho, NM          28.57m      93-09 
      FOUL  28.57m  24.47m         
 10 Adam Watkins              03 Dacula, GA              27.07m      88-10 
      24.86m  23.99m  27.07m            
 11 Chrystian Smith           02 Durham, NC              26.32m      86-04 
      26.32m  FOUL  23.45m            
 12 Troye Collins             02 Lake Charles, LA        25.06m      82-03 
      25.06m  FOUL  24.55m            
 13 Devin de Monteiro         02 Walnut Creek, CA        24.29m      79-08 
      24.29m  23.45m  23.32m            
 14 Carson Lively             02 Chula Vista, CA         23.81m      78-01 
      22.99m  23.81m  FOUL            
 15 Allan Mikovitz            02 Easton, PA              23.38m      76-08 
      23.38m  FOUL  FOUL            
 16 Grant Tucker              02 Colorado Springs, C     23.19m      76-01 
      20.67m  23.19m  FOUL            
 17 Jonathan Johnson          02 Clovis, CA              22.78m      74-09 
      22.78m  FOUL  22.47m            
 18 Ky Turner-Jenkins         02 Altadena, CA            22.66m      74-04 
      22.66m  FOUL  FOUL            
 19 Rashawn Haynes            02 Memphis, TN             22.42m      73-07 
      22.42m  FOUL  18.91m            
 20 Ray Curry                 02 Cordova, TN             22.38m      73-05 
      FOUL  17.84m  22.38m            
 21 Noah Shaver               02 Phoenix, AZ             22.27m      73-01 
      20.92m  19.89m  22.27m            
 22 James O'Gilvie            02 Hyde Park, MA          J22.27m      73-01 
      22.27m  19.73m  19.60m            
 23 Tyler Brown               02 Lincoln, NE             22.25m      73-00 
      18.83m  18.03m  22.25m            
 24 Ethan Cocco               02 Mt Pleasant, SC         22.23m      72-11 
      18.46m  22.23m  21.05m            
 25 Thomas Kitchell           02 Easton, PA              21.19m      69-06 
      FOUL  21.19m  FOUL            
 26 Robert Jackson            03 Richmond, TX            20.80m      68-03 
      FOUL  FOUL  20.80m            
 27 Anthony Melo              02 Monroe, NY              20.44m      67-01 
      17.10m  18.62m  20.44m            
 28 Hunter Weirich            02 09-Unattache            19.97m      65-06 
      19.35m  19.97m  19.22m            
 29 Salvador Falcon           02 Odessa, TX              19.84m      65-01 
      19.84m  12.68m  16.28m            
 30 Tayshawn Smith            02 Fort Worth, TX          19.13m      62-09 
      19.13m  13.59m  FOUL            
 31 Quade Derryberry          02 Ardmore, OK             19.12m      62-09 
      18.65m  17.51m  19.12m            
 32 David Kott                02 Orinda, CA              18.23m      59-10 
      18.04m  18.23m  16.84m            
 33 Christopher White         02 Del Mar, CA             18.16m      59-07 
      FOUL  18.16m  16.25m            
 34 Tito Butler               03 Jacksonville, FL        18.07m      59-03 
      18.07m  15.88m  16.86m            
 35 Sage Stroder              03 Gardiner, MT            17.99m      59-00 
      14.96m  17.99m  16.01m            
 36 Jerimiah Major            03 Oklahoma City, OK       17.82m      58-05 
      FOUL  17.82m  FOUL            
 37 Jabari Williams           02 Glenarden, MD           17.81m      58-05 
      16.91m  15.86m  17.81m            
 38 Deonte Bowie              02 Pflugerville, TX        17.61m      57-09 
      16.51m  17.61m  15.14m            
 39 Bryce Wynne               02 Richmond, TX            17.32m      56-10 
      17.32m  FOUL  12.20m            
 40 Matthew Swepson           02 Durham, NC              17.30m      56-09 
      17.30m  FOUL  FOUL            
 41 Raymond Price             03 Menlo Park, CA          17.14m      56-03 
      15.94m  17.14m  16.02m            
 42 Anjay Rush                03 Glenwood, IL            16.64m      54-07 
      16.64m  FOUL  FOUL            
 43 Caleb Clark               03 Fort Worth, TX          15.51m      50-11 
      15.07m  FOUL  15.51m            
 44 Michael Trimble           03 Jacksonville, FL        15.13m      49-08 
      15.13m  FOUL  13.96m            
 45 Delain Chamberlain        03 Harker Heights, TX      15.08m      49-06 
      FOUL  14.00m  15.08m            
 46 Kolten Delancey           03 Cypress, TX             14.94m      49-00 
      FOUL  14.94m  14.76m            
 47 Cristopher McGrath        02 Ardmore, OK             14.54m      47-08 
      14.54m  14.03m  14.10m            
 -- Benjamin Hayes            02 McMinnville, OR           FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- DaVieon Center            02 Phoenix, AZ               FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 -- Amar Elmore               03 Mesa, AZ                  FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL          
 -- Eric Gipson               02 Rosenberg, TX             FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Javelin Throw 11-12 Division Boys
==========================================================================
       Nat'l: N 54.53m  7/21/2006   Aaron Potter, Eugene, OR                   
     JO Meet: J 53.30m  7/29/2010   Otis Statum, 3M TC                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tyler Brown               02 Lincoln, NE             47.40m     155-06 
      45.36m  43.48m  35.25m  47.40m  40.03m  44.39m
  2 Michael Stine             02 Chino Hills, CA         46.07m     151-02 
      FOUL  30.71m  38.62m  38.05m  46.07m  39.33m
  3 Teagun Glenn              02 Rio Rancho, NM          45.50m     149-03 
      44.00m  45.31m  45.50m  FOUL  44.12m  43.42m
  4 Anthony SantiAnna         02 Florence, SC            41.12m     134-11 
      34.94m  39.55m  40.32m  34.16m  41.12m  39.21m
  5 Alexander Richlin         02 Oakton, VA              40.81m     133-11 
      40.39m  40.79m  40.81m  40.35m  32.01m  FOUL
  6 Hunter Saltzman           02 Bellevue, NE            39.58m     129-10 
      34.65m  27.94m  39.58m  38.29m  35.25m  FOUL
  7 Ethan Cocco               02 Mt Pleasant, SC         39.48m     129-06 
      FOUL  39.48m  FOUL  36.51m  FOUL  37.98m
  8 Nikolas Hawkins           02 Westwood, NJ            37.74m     123-10 
      34.21m  37.74m  32.19m  33.87m  37.00m  FOUL
  9 Asher Krauel              02 Sherwood, OR            37.42m     122-09 
      37.09m  31.10m  37.42m            
 10 Dylan Gary                03 Suwanee, GA             37.32m     122-05 
      33.31m  37.32m  FOUL            
 11 Julian Dent               03 Myrtle Beach, SC        35.82m     117-06 
      32.61m  34.91m  35.82m            
 12 Christopher White         02 Del Mar, CA             35.74m     117-03 
      FOUL  35.74m  FOUL            
 13 Jalan Rivers              03 Houston, TX             35.56m     116-08 
      35.56m  26.62m  25.51m            
 14 Madrid Miller             02 Vallejo, CA             35.35m     116-00 
      FOUL  FOUL  35.35m            
 15 Alex Evans                02 Indianapolis, IN        35.21m     115-06 
      32.61m  35.21m  31.14m            
 16 Demetri Wallace           02 Longview, TX            33.94m     111-04 
      33.94m  29.07m  FOUL            
 17 Darrian Lowe              02 Mesquite, TX            33.86m     111-01 
      29.54m  31.97m  33.86m            
 18 Fredrick Johnson          02 Mesquite, TX            33.62m     110-04 
      33.62m  32.51m  FOUL            
 19 Connor Karabinos          03 Ashville, PA            33.54m     110-00 
      31.59m  33.54m  32.16m            
 20 Amar Elmore               03 Mesa, AZ                33.42m     109-08 
      33.42m  30.75m  32.75m            
 21 Kurtis Lee                02 San Jose, CA            32.63m     107-01 
      FOUL  32.63m  31.38m            
 22 Cole Omlin                03 Spokane, WA             32.13m     105-05 
      32.13m  21.79m  31.39m            
 23 Luke Ripley               02 Spring, TX              32.02m     105-01 
      28.83m  30.77m  32.02m            
 24 Noah Shaver               02 Phoenix, AZ             31.25m     102-06 
      29.51m  28.19m  31.25m            
 25 McKeever Dahlberg         02 Billings, MT            31.21m     102-05 
      31.21m  28.25m  26.33m            
 26 Matthew Swepson           02 Durham, NC              29.15m      95-08 
      22.03m  25.70m  29.15m            
 27 Kaiden Krishna            03 Rayville, LA            29.04m      95-03 
      24.34m  FOUL  29.04m            
 28 DeWayne Adams             02 Rowlett, TX             28.95m      95-00 
      26.31m  28.15m  28.95m            
 29 Dylan Bouchelle           02 Mt. Pleasant, SC        28.88m      94-09 
      28.88m  27.50m  25.40m            
 30 Gregory Pykett            02 Boxford, MA             28.78m      94-05 
      23.08m  28.78m  27.97m            
 31 Darren Taylor             02 Zachary, LA             28.22m      92-07 
      23.79m  28.22m  27.33m            
 32 Michael Newson            02 LaGrange, IL            28.03m      91-11 
      28.03m  27.78m  15.37m            
 33 Kaleb Holman              02 Shreveport, LA          27.83m      91-04 
      27.83m  26.44m  26.77m           
 34 Kai Johnson               03 La Marque, TX           27.35m      89-09 
      18.85m  25.36m  27.35m            
 35 Michael Medina            02 El Paso, TX             26.98m      88-06 
      20.67m  25.09m  26.98m            
 36 Jonathan Plaza            03 Bossier City, LA        26.78m      87-10 
      26.18m  FOUL  26.78m            
 37 Chrystian Smith           02 Durham, NC              26.53m      87-00 
      26.53m  FOUL  FOUL            
 38 Christian Burroughs       03 Riverside, CA           26.12m      85-08 
      22.97m  25.02m  26.12m            
 39 Hadrian Carter            02 Los Angeles, CA         26.01m      85-04 
      26.01m  23.99m  25.03m            
 40 Kailib Copes              03 El Sobrante, CA         25.99m      85-03 
      19.27m  25.99m  FOUL            
 41 Anjay Rush                03 Glenwood, IL            25.98m      85-03 
      25.98m  FOUL  16.79m            
 42 Benjamin Hayes            02 McMinnville, OR         24.62m      80-09 
      21.45m  FOUL  24.62m            
 43 Robert Jackson            03 Richmond, TX            24.25m      79-07 
      FOUL  17.53m  24.25m            
 44 Parker Boudloche          03 Prairieville, LA        23.25m      76-03 
      19.46m  FOUL  23.25m            
 45 Juan Olmos                02 El Paso, TX             21.59m      70-10 
      21.06m  21.59m  19.66m            
 46 Jalen Choice              02 Fort Worth, TX          16.57m      54-04 
      16.57m  13.21m  16.54m            
 47 McKinley Reagor           02 Okmulgee, OK            15.67m      51-05 
      14.34m  FOUL  15.67m            
 48 Armad Frazier             03 Okmulgee, OK            14.49m      47-06 
      11.32m  14.49m  13.34m            
 -- Sage Stroder              03 Gardiner, MT              FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Kelby Williams            03 Houston, TX               FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run 11-12 Division Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hassani Hawkins           02 Corona, CA             4:45.88     644
  2 Sean Burrell              02 Slaughter, LA          4:56.16     582
  3 stacy brown               02 Killeen, TX            5:03.14     542
  4 Spencer Kuffel            02 Tigard, OR             5:04.96     532
  5 Kole Brookshire           03 Lewis Center, OH       5:05.10     531
  6 Luke Ripley               02 Spring, TX             5:08.66     511
  7 Mordecai McDaniel         02 Fort Washington, MD    5:11.05     498
  8 Miguel Negrete            02 Yonkers, NY            5:11.17     497
  9 Kelvin Jackson            02 Douglasville, GA       5:15.64     473
 10 Kirk Collins              02 Webster, TX            5:19.22     454
 11 James Yanders             02 Pittsburgh, PA         5:25.29     423
 12 Anthony Taylor            03 Carson, CA             5:25.79     420
 13 Nolan Hickman             03 Auburn, WA             5:52.40     296
 14 Samuel Bell               02 Noblesville, IN        5:54.34     288
 15 Colby Wilson              02 Olympia, WA            6:10.91     221
 16 Amon-Ra Watkins           03 Bronx, NY              6:12.29     216
 17 Damian Hines              03 Helena, AL             6:41.64     120
 18 Dylan Gary                03 Suwanee, GA            6:43.85     114
 
Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles 11-12 Division Boys Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Sean Burrell              02 Slaughter, LA            12.94   1.0  4    896
  2 Kirk Collins              02 Webster, TX              13.16   1.4  5    865
  3 stacy brown               02 Killeen, TX              13.36   1.0  4    839
  4 Colby Wilson              02 Olympia, WA              13.40   1.4  5    833
  5 Luke Ripley               02 Spring, TX               13.63   1.0  2    802
  6 Mordecai McDaniel         02 Fort Washington, MD      13.64   1.0  2    801
  7 Hassani Hawkins           02 Corona, CA               13.83   1.7  3    776
  8 Anthony Taylor            03 Carson, CA               13.97   1.7  3    758
  9 Spencer Kuffel            02 Tigard, OR               14.00   0.6  1    753
 10 Dylan Gary                03 Suwanee, GA              14.07   1.7  3    745
 11 James Yanders             02 Pittsburgh, PA           14.30   1.4  5    716
 12 Kole Brookshire           03 Lewis Center, OH         14.35   1.0  4    709
 13 Nolan Hickman             03 Auburn, WA               15.14   1.0  4    614
 14 Miguel Negrete            02 Yonkers, NY              15.39   1.7  3    584
 15 Samuel Bell               02 Noblesville, IN          15.55   0.6  1    566
 16 Kelvin Jackson            02 Douglasville, GA         15.93   1.0  2    524
 17 Evan Serafin              02 Nazareth, PA             16.18   0.6  1    498
 18 Damian Hines              03 Helena, AL               16.87   1.4  5    427
 19 Carson Taylor             02 Lake Tapps, WA           18.39   0.6  1    290
 -- Amon-Ra Watkins           03 Bronx, NY                   DQ   1.0  2 
 
Outdoor Pentathlon: #3 High Jump 11-12 Division Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Spencer Kuffel            02 Tigard, OR               1.55m    5-01.00    426
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        P    P    P    P    P    P    O    O    O   XO   XO   XO  XXX 
  1 Miguel Negrete            02 Yonkers, NY              1.55m    5-01.00    426
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        P    P    P    P    P    P    O    O    O   XO   XO  XXO  XXX 
  1 Nolan Hickman             03 Auburn, WA               1.55m    5-01.00    426
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        P    P    P    P    O    O    O    O   XO    O    O   XO  XXX 
  4 Kirk Collins              02 Webster, TX              1.50m    4-11.00    389
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    P    P    P    P    O    O    O    O   XO    O  XXX 
  4 Mordecai McDaniel         02 Fort Washington, MD      1.50m    4-11.00    389
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    P    P    P    P    O    O    O    O   XO   XO  XXX 
  6 Colby Wilson              02 Olympia, WA              1.45m    4-09.00    352
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    P    P    P    P    P  XXO    O  XXO    O  XXX 
  6 stacy brown               02 Killeen, TX              1.45m    4-09.00    352
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    P    P    P    O    O    O    O    O    O  XXX 
  8 Sean Burrell              02 Slaughter, LA            1.40m    4-07.00    317
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        P    P    P    P    O    O    O    O   XO  XXX 
  8 James Yanders             02 Pittsburgh, PA           1.40m    4-07.00    317
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        P    P    P    P    O    O    O   XO  XXO  XXX 
  8 Amon-Ra Watkins           03 Bronx, NY                1.40m    4-07.00    317
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        P    P   XO    O    O    O    O   XO    O  XXX 
 11 Kelvin Jackson            02 Douglasville, GA         1.35m    4-05.00    283
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    P    P    P    O    O    O  XXO  XXX 
 11 Kole Brookshire           03 Lewis Center, OH         1.35m    4-05.00    283
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    P    P    O    O    O    O    O  XXX 
 11 Hassani Hawkins           02 Corona, CA               1.35m    4-05.00    283
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    P    P   XO    O  XXO    O    O  XXX 
 11 Anthony Taylor            03 Carson, CA               1.35m    4-05.00    283
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O    O    O    O    O    O   XO  XXX 
 11 Luke Ripley               02 Spring, TX               1.35m    4-05.00    283
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    O    O    O    P    O   XO  XXO  XXX 
 16 Dylan Gary                03 Suwanee, GA              1.25m    4-01.25    218
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        O   XO    O    O    O  XXO  XXX 
 16 Samuel Bell               02 Noblesville, IN          1.25m    4-01.25    218
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        O    O    O    O    O    O  XXX 
 18 Carson Taylor             02 Lake Tapps, WA           1.20m    3-11.25    188
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        P    O  XXO   XO    O  XXX 
 19 Damian Hines              03 Helena, AL               1.15m    3-09.25    159
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        O    O    O   XO  XXX 
 20 Evan Serafin              02 Nazareth, PA             1.10m    3-07.25    131
     1.00 1.05 1.10 1.15 
        P    P    O  XXX 
 
Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump 11-12 Division Boys Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Sean Burrell              02 Slaughter, LA            4.88m   NWI  16-00.25    360
     4.73m(-0.0) FOUL      4.88m(-0.0)            
  2 stacy brown               02 Killeen, TX              4.78m   NWI  15-08.25    341
     4.70m(-0.0) 4.71m(-0.0) 4.78m(-0.0)            
  3 Kirk Collins              02 Webster, TX              4.53m   NWI  14-10.50    295
     4.53m(-0.0) FOUL      3.16m(NWI)            
  4 Luke Ripley               02 Spring, TX               4.50m   NWI  14-09.25    290
     4.26m(-0.0) 4.39m(-0.0) 4.50m(-0.0)            
  5 Amon-Ra Watkins           03 Bronx, NY                4.39m   NWI  14-05.00    271
     FOUL      FOUL      4.39m(-0.0)            
  6 James Yanders             02 Pittsburgh, PA           4.37m   NWI  14-04.00    267
     4.37m(-0.0) 4.37m(-0.0) 3.91m(-0.0)            
  7 Mordecai McDaniel         02 Fort Washington, MD      4.34m   NWI  14-03.00    262
     4.00m(-0.0) FOUL      4.34m(-0.0)            
  8 Colby Wilson              02 Olympia, WA              4.33m   NWI  14-02.50    261
     4.14m(-0.0) 4.33m(-0.0) 4.13m(-0.0)            
  8 Evan Serafin              02 Nazareth, PA             4.33m   NWI  14-02.50    261
     4.33m(-0.0) 4.27m(-0.0) FOUL                 
 10 Nolan Hickman             03 Auburn, WA               4.32m   NWI  14-02.25    259
     4.32m(-0.0) 4.25m(-0.0) 4.08m(-0.0)            
 11 Spencer Kuffel            02 Tigard, OR               4.19m   NWI  13-09.00    237
     4.19m(-0.0) 4.17m(-0.0) 4.13m(-0.0)            
 12 Anthony Taylor            03 Carson, CA               4.17m   NWI  13-08.25    234
     4.10m(-0.0) 4.12m(-0.0) 4.17m(-0.0)            
 13 Miguel Negrete            02 Yonkers, NY              4.14m   NWI  13-07.00    229
     4.14m(-0.0) FOUL      FOUL                 
 13 Kole Brookshire           03 Lewis Center, OH         4.14m   NWI  13-07.00    229
     4.14m(-0.0) 3.66m(-0.0) 3.68m(-0.0)            
 15 Dylan Gary                03 Suwanee, GA              4.08m   NWI  13-04.75    219
     4.01m(-0.0) 3.97m(-0.0) 4.08m(-0.0)            
 16 Samuel Bell               02 Noblesville, IN          4.02m   NWI  13-02.25    209
     3.97m(-0.0) 3.82m(-0.0) 4.02m(-0.0)            
 17 Kelvin Jackson            02 Douglasville, GA         3.87m   NWI  12-08.50    185
     3.78m(-0.0) 3.87m(-0.0) 3.83m(-0.0)            
 18 Damian Hines              03 Helena, AL               3.80m   NWI  12-05.75    174
     3.80m(-0.0) 3.45m(-0.0) 3.69m(-0.0)            
 19 Hassani Hawkins           02 Corona, CA               3.73m   NWI  12-03.00    164
     3.66m(-0.0) 3.73m(-0.0) FOUL                 
 
Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put 11-12 Division Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Mordecai McDaniel         02 Fort Washington, MD     10.18m   33-04.75    496
      9.39m  9.52m  10.18m            
  2 Spencer Kuffel            02 Tigard, OR               9.88m   32-05.00    478
      9.42m  9.69m  9.88m            
  3 Luke Ripley               02 Spring, TX               9.60m   31-06.00    462
      8.57m  9.20m  9.60m            
  4 stacy brown               02 Killeen, TX              9.20m   30-02.25    438
      7.96m  8.78m  9.20m            
  5 Colby Wilson              02 Olympia, WA              9.08m   29-09.50    431
      9.08m  8.08m  8.52m            
  6 Damian Hines              03 Helena, AL               8.61m   28-03.00    403
      8.09m  8.34m  8.61m            
  7 James Yanders             02 Pittsburgh, PA           8.58m   28-01.75    401
      8.58m  FOUL  7.27m            
  8 Sean Burrell              02 Slaughter, LA            8.54m   28-00.25    398
      7.89m  8.36m  8.54m            
  9 Miguel Negrete            02 Yonkers, NY              8.49m   27-10.25    395
      8.08m  7.73m  8.49m            
 10 Nolan Hickman             03 Auburn, WA               8.34m   27-04.50    386
      8.34m  7.98m  8.20m            
 11 Kirk Collins              02 Webster, TX              8.20m   26-11.00    378
      8.02m  7.87m  8.20m            
 12 Carson Taylor             02 Lake Tapps, WA           8.19m   26-10.50    378
      8.05m  8.17m  8.19m            
 13 Anthony Taylor            03 Carson, CA               8.04m   26-04.50    369
      8.04m  7.63m  7.54m            
 14 Kole Brookshire           03 Lewis Center, OH         8.00m   26-03.00    366
      7.82m  7.61m  8.00m            
 15 Samuel Bell               02 Noblesville, IN          7.79m   25-06.75    354
      6.73m  7.69m  7.79m            
 16 Dylan Gary                03 Suwanee, GA              7.43m   24-04.50    333
      7.43m  FOUL  FOUL            
 17 Evan Serafin              02 Nazareth, PA             7.14m   23-05.25    316
      7.01m  7.14m  7.05m            
 18 Kelvin Jackson            02 Douglasville, GA         7.07m   23-02.50    311
      7.07m  6.72m  6.53m            
 19 Hassani Hawkins           02 Corona, CA               6.79m   22-03.50    295
      6.64m  6.59m  6.79m            
 20 Amon-Ra Watkins           03 Bronx, NY                6.50m   21-04.00    278
      6.09m  5.89m  6.50m            
 
Outdoor Pentathlon 11-12 Division Boys
================================================================
       Nat'l: N  2915  6/26/2013   Caleb Robertson, Cal Rising Stars           
     JO Meet: J  2854  7/24/2012   Jaiden Woodbey, Fontana, CA                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Sean Burrell              02 Slaughter, LA             2553  
  2 stacy brown               02 Killeen, TX               2512  
  3 Mordecai McDaniel         02 Fort Washington, MD       2446  
  4 Spencer Kuffel            02 Tigard, OR                2426  
  5 Kirk Collins              02 Webster, TX               2381  
  6 Luke Ripley               02 Spring, TX                2348  
  7 Hassani Hawkins           02 Corona, CA                2162  
  8 Miguel Negrete            02 Yonkers, NY               2131  
  9 James Yanders             02 Pittsburgh, PA            2124  
 10 Kole Brookshire           03 Lewis Center, OH          2118  
 11 Colby Wilson              02 Olympia, WA               2098  
 12 Anthony Taylor            03 Carson, CA                2064  
 13 Nolan Hickman             03 Auburn, WA                1981  
 14 Kelvin Jackson            02 Douglasville, GA          1776  
 15 Samuel Bell               02 Noblesville, IN           1635  
 16 Dylan Gary                03 Suwanee, GA               1629  
 17 Damian Hines              03 Helena, AL                1283  
 18 Amon-Ra Watkins           03 Bronx, NY                 1082  
 
1500 Meter Race Walk 11-12 Division Boys
================================================================
       Nat'l: N 6:44.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville, AR           
     JO Meet: J 6:44.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville, AR           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Tyler Osburn              03 Carson, CA             8:34.51  
  2 Kelvin Jackson            02 Douglasville, GA       9:04.89  
  3 Christian Ross            03 Pearland, TX           9:09.51  
  4 Owen Koppe                02 Fairview, NC           9:12.27  
  5 Parker Sines              03 Franklin, TN           9:29.67  
  6 Taydrian Davis            03 Houston, TX            9:37.21  
  7 Cole Gentry               03 Northridge, CA         9:43.41  
  8 Paul Koizumi              03 Fanwood, NJ           10:57.90  
  9 Matthew Ackerman          03 Westfield, NJ         11:15.82  
 10 Kameron Williams          03 Altadena, CA          11:27.08  
 11 Joshua Picard             02 Tomball, TX           11:31.39  
 12 Zacharyy Harrison         03 Spring, TX            13:36.65  
 -- Josiah Quinn              03 Sharpsburg, GA              DQ  
 -- Aakim McCoy               03 Cedar Hill, TX              DQ  
 -- William Spraberry         03 Fort Worth, TX              DQ  
 
100 Meter Dash 13-14 Division Boys
========================================================================
       Nat'l: N 10.73  7/9/2011    Bryce Love, Carolina Elite                  
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Jordan Byrd               00 Albuquerque, NM          11.11Q  2.0  7 
  2 Davonte Burnett           00 Hyde Park, MA            11.17Q  2.1  1 
  3 Quincy Mitchell           00 Hanahan, SC              11.18Q  2.8  2 
  4 Bryson Jackson            00 Humble, TX               11.23Q  1.8  6 
  5 Christopher Williams      01 Baytown, TX              11.27Q  1.2  4 
  6 Carson Schleker           00 Allen, TX                11.40Q  0.6  3 
  7 Olandis Gary              00 Upper Marlboro, MD       11.46Q  2.0  5 
  8 Paul Brawner              00 Fort Worth, TX           11.26Q  1.8  6 
  9 Donald Evans              00 Fort Worth, TX           11.40Q  2.8  2 
 10 Kobe Barnes               00 Raleigh, NC              11.40Q  2.0  7 
 11 Marcellus Boykin          00 Atlanta, GA              11.42Q  0.6  3 
 12 Jack Richmond             00 Bellevue, WA             11.45Q  1.2  4 
 13 Jordan Albertie           00 Sahaurita, AZ            11.46Q  2.1  1 
 14 Asante Fazarro            00 Allen, TX                11.51Q  2.0  5 
 15 Devin Chandler            00 San Bernardino, CA       11.46Q  1.8  6 
 16 Aykeem McIntyre           00 Charlotte, NC            11.47Q  2.8  2 
 17 Justin Ofotan             00 Glenn Dale, MD           11.52Q  2.0  5 
 18 Julian Jaime              00 Pearland, TX             11.53Q  2.0  7 
 19 Anthony Jackson           00 Demopolis, AL            11.58Q  2.1  1 
 20 Niles Reeves              00 Granada Hills, CA        11.74Q  1.2  4 
 21 Justin Falk               00 Snoqualmie, WA           11.81Q  0.6  3 
 22 Tyler Pereira             00 Narragansett, RI         11.51q  2.8  2 
 23 Elijah Shrader            00 Humble, TX               11.53q  2.8  2 
 24 JaTravis McCloud          01 Broken Arrow, OK         11.58q  2.8  2 
 25 Keviyon Cooper            00 Broken Arrow, OK         11.65   2.1  1 
 26 Camiel Lawrence           00 Sparta, GA               11.66   2.1  1 
 27 Brandon Hospie            00 Hackensack, NJ           11.72   2.0  7 
 28 Richard Newton            00 Lancaster, CA            11.74   1.8  6 
 29 Mark Milstead             00 Broken Arrow, OK         11.75   2.8  2 
 30 Clyde King                00 Junction City, KS        11.79   2.0  5 
 31 Myles Mason               00 Pleasant Grove, AL       11.80   1.8  6 
 32 Matthew Stevenson         00 Compton, CA              11.86   1.8  6 
 33 Donovan Rolland           00 Harvey, LA               11.87   2.0  5 
 34 Julian Haynie             00 Machesny Park, IL        11.87   1.2  4 
 35 DeMareio Hester           00 Sioux Falls, SD          11.88   1.2  4 
 36 Kobie Campbell            01 Missouri City, TX        11.89   1.8  6 
 37 Nathaniel Barry           00 Clovis, CA               11.90   2.0  7 
 38 Mateo Rodriguez           00 Littleton, CO            11.94   2.0  7 
 39 Karrson Ewing             00 Pittsburgh, PA           11.94   2.0  5 
 40 Jeremy Peel               00 Beach Park, IL           11.94   2.1  1 
 41 DeVon King                00 Fresno, CA               11.96   0.6  3 
 42 Teroll Jolla              00 New Orleans, LA          11.97   1.2  4 
 43 Joshua Cadet              00 Cranford, NJ             11.97   2.8  2 
 44 Keishaud White            00 Phoenix, AZ              12.00   0.6  3 
 45 Ugonna Njoku              00 Geismar, LA              12.02   0.6  3 
 46 Damon Green               01 Silver Spring, MD        12.02   2.1  1 
 47 Charles Miller            00 Westfield, IN            12.05   1.2  4 
 48 Cheng Xing                00 Bellevue, WA             12.05   0.6  3 
 49 Tyler Foster              00 Newark, CA               12.11   2.0  7 
 50 Thomas Kopcho             00 Omaha, NE                12.12   2.1  1 
 51 Colton Manning            00 Allen, TX                12.14   2.0  5 
 52 Brian Strachn             00 Brooklyn, NY             12.21   1.2  4 
 53 Samson Doyle              00 Hurricane, UT            12.32   2.0  5 
 54 Delly Felix               00 Sioux Falls, SD          12.36   0.6  3 
 55 Brock Smith               00 Billings, MT             12.61   1.8  6 
 56 Jorian Jones              01 Steubenville, OH         12.74   2.0  7 
 
100 Meter Dash 13-14 Division Boys
========================================================================
       Nat'l: N 10.73  7/9/2011    Bryce Love, Carolina Elite                  
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    Name                    Year Team                     Semis  Wind H#
========================================================================
Semi-Finals
  1 Christopher Williams      01 Baytown, TX              11.36Q -0.8  2 
  2 Jordan Byrd               00 Albuquerque, NM          11.47Q -1.9  3 
  3 Quincy Mitchell           00 Hanahan, SC              11.47Q -1.7  1 
  4 Marcellus Boykin          00 Atlanta, GA              11.47Q -0.8  2 
  5 Bryson Jackson            00 Humble, TX               11.50Q -1.7  1 
  6 Carson Schleker           00 Allen, TX                11.57Q -1.9  3 
  7 Paul Brawner              00 Fort Worth, TX           11.48q -0.8  2 
  8 Davonte Burnett           00 Hyde Park, MA            11.49q -0.8  2 
  9 Jordan Albertie           00 Sahaurita, AZ            11.59  -1.9  3 
 10 Jack Richmond             00 Bellevue, WA             11.59  -1.9  3 
 11 Donald Evans              00 Fort Worth, TX           11.70  -1.7  1 
 12 Olandis Gary              00 Upper Marlboro, MD       11.72  -1.9  3 
 13 JaTravis McCloud          01 Broken Arrow, OK         11.74  -1.9  3 
 14 Asante Fazarro            00 Allen, TX                11.75  -0.8  2 
 15 Devin Chandler            00 San Bernardino, CA       11.81  -1.7  1 
 16 Kobe Barnes               00 Raleigh, NC              11.81  -1.7  1 
 17 Tyler Pereira             00 Narragansett, RI         11.84  -1.7  1 
 18 Julian Jaime              00 Pearland, TX             11.89  -1.9  3 
 19 Elijah Shrader            00 Humble, TX               11.89  -0.8  2 
 20 Aykeem McIntyre           00 Charlotte, NC            11.96  -1.7  1 
 21 Justin Ofotan             00 Glenn Dale, MD           12.03  -0.8  2 
 22 Niles Reeves              00 Granada Hills, CA        12.04  -0.8  2 
 23 Justin Falk               00 Snoqualmie, WA           12.20  -1.7  1 
 
100 Meter Dash 13-14 Division Boys
=====================================================================
       Nat'l: N 10.73  7/9/2011    Bryce Love, Carolina Elite                  
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Christopher Williams      01 Baytown, TX              11.15  -0.3 
  2 Jordan Byrd               00 Albuquerque, NM          11.15  -0.3 
  3 Marcellus Boykin          00 Atlanta, GA              11.29  -0.3 
  4 Quincy Mitchell           00 Hanahan, SC              11.31  -0.3 
  5 Davonte Burnett           00 Hyde Park, MA            11.33  -0.3 
  6 Paul Brawner              00 Fort Worth, TX           11.39  -0.3 
  7 Carson Schleker           00 Allen, TX                11.46  -0.3 
  8 Bryson Jackson            00 Humble, TX               11.58  -0.3 
 
200 Meter Dash 13-14 Division Boys
========================================================================
       Nat'l: N 21.83  7/10/2011   Bryce Love, Carolina Elite                  
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Christopher Williams      01 Baytown, TX              22.71Q -2.5  3 
  2 Jack Richmond             00 Bellevue, WA             22.88Q  1.3  1 
  3 Jordan Albertie           00 Sahaurita, AZ            22.91Q -1.2  2 
  4 Davonte Burnett           00 Hyde Park, MA            22.92Q -2.4  6 
  5 Jordan Byrd               00 Albuquerque, NM          22.97Q -1.8  7 
  6 Marcellus Boykin          00 Atlanta, GA              23.00Q +0.0  5 
  7 Quincy Mitchell           00 Hanahan, SC              23.66Q -1.3  4 
  8 Frederick Lewis           00 Pearland, TX             22.95Q -1.2  2 
  9 Paul Brawner              00 Fort Worth, TX           23.14Q  1.3  1 
 10 Keviyon Cooper            00 Broken Arrow, OK         23.35Q +0.0  5 
 11 Carson Schleker           00 Allen, TX                23.44Q -2.5  3 
 12 Olandis Gary              00 Upper Marlboro, MD       23.51Q -1.8  7 
 13 Asante Fazarro            00 Allen, TX                23.54Q -2.4  6 
 14 Rainey Anderson           00 Atlanta, GA              23.83Q -1.3  4 
 15 Kobe Barnes               00 Raleigh, NC              23.15Q  1.3  1 
 16 Glenn Bender              00 Allen, TX                23.45Q -2.5  3 
 17 Trevor Gill               00 Granada Hills, CA        23.62Q -1.2  2 
 18 Quajon Fuller             01 Mesquite, TX             23.84Q -2.4  6 
 19 JaTravis McCloud          01 Broken Arrow, OK         23.85Q -1.3  4 
 20 Trenton Kennedy           00 Houston, TX              23.93Q +0.0  5 
 21 Anthony Jackson           00 Demopolis, AL            23.96Q -1.8  7 
 22 Armond Poindexter         00 Memphis, TN              23.63q  1.3  1 
 23 Clyde King                00 Junction City, KS        23.87q -1.2  2 
 24 Blake Shepherd            01 Ontario, CA              23.91q -2.4  6 
 25 Myles Mason               00 Pleasant Grove, AL       23.97  -1.8  7 
 26 Brandon Hospie            00 Hackensack, NJ           24.00   1.3  1 
 27 Donovan Rolland           00 Harvey, LA               24.01   1.3  1 
 28 Aykeem McIntyre           00 Charlotte, NC            24.03  -2.4  6 
 29 Charles Miller            00 Westfield, IN            24.05  +0.0  5 
 30 Michael Johnson           00 Pine Bluff, AR           24.05  -2.5  3 
 31 Damon Green               01 Silver Spring, MD        24.06   1.3  1 
 32 Nathaniel Barry           00 Clovis, CA               24.09  -1.2  2 
 33 Demetrius Montville       00 Prattville, AL           24.19  -1.2  2 
 34 Akil Riley                01 Oakland, CA              24.22  -1.3  4 
 35 Deion Green               01 Silver Spring, MD        24.22  +0.0  5 
 36 Kendon Flowers            00 Houston, TX              24.23  -1.3  4 
 37 Mark Milstead             00 Broken Arrow, OK         24.25  -2.5  3 
 38 Justin Falk               00 Snoqualmie, WA           24.26  -2.5  3 
 39 Julian Haynie             00 Machesny Park, IL        24.31  +0.0  5 
 40 DeAngelo Chester          00 Long Beach, CA           24.40  -1.8  7 
 41 Marvin Brooks             00 Columbus, OH             24.49  -2.4  6 
 42 Jeremy Peel               00 Beach Park, IL           24.49  -1.8  7 
 43 Cheng Xing                00 Bellevue, WA             24.53  +0.0  5 
 44 Brian Strachn             00 Brooklyn, NY             24.54  -2.4  6 
 45 DeMareio Hester           00 Sioux Falls, SD          24.76  -2.5  3 
 46 Delly Felix               00 Sioux Falls, SD          24.80  -1.2  2 
 47 Mateo Rodriguez           00 Littleton, CO            24.80  -1.3  4 
 48 Julian Jaime              00 Pearland, TX             24.85  -1.8  7 
 49 Tyler Foster              00 Newark, CA               25.21  -1.2  2 
 50 Brock Smith               00 Billings, MT             25.41  -2.5  3 
 51 Patrick Hanson            00 Mercer Island, WA        25.49  -1.3  4 
 52 Gratt Reed                00 Atlantic, IA             25.58   1.3  1 
 53 Jorian Jones              01 Steubenville, OH         25.85  -1.3  4 
 
200 Meter Dash 13-14 Division Boys
========================================================================
       Nat'l: N 21.83  7/10/2011   Bryce Love, Carolina Elite                  
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    Name                    Year Team                     Semis  Wind H#
========================================================================
Semi-Finals
  1 Marcellus Boykin          00 Atlanta, GA              22.58Q -1.9  3 
  2 Jordan Byrd               00 Albuquerque, NM          22.68Q -1.1  2 
  3 Davonte Burnett           00 Hyde Park, MA            22.90Q -1.4  1 
  4 Christopher Williams      01 Baytown, TX              22.80Q -1.9  3 
  5 Jack Richmond             00 Bellevue, WA             23.01Q -1.1  2 
  6 Jordan Albertie           00 Sahaurita, AZ            23.30Q -1.4  1 
  7 Quincy Mitchell           00 Hanahan, SC              23.26q -1.9  3 
  8 Carson Schleker           00 Allen, TX                23.29q -1.1  2 
  9 Frederick Lewis           00 Pearland, TX             23.33  -1.1  2 
 10 Olandis Gary              00 Upper Marlboro, MD       23.36  -1.9  3 
 11 Kobe Barnes               00 Raleigh, NC              23.40  -1.4  1 
 12 Glenn Bender              00 Allen, TX                23.44  -1.4  1 
 13 Trevor Gill               00 Granada Hills, CA        23.55  -1.1  2 
 14 Asante Fazarro            00 Allen, TX                23.61  -1.9  3 
 15 Keviyon Cooper            00 Broken Arrow, OK         23.62  -1.4  1 
 16 Quajon Fuller             01 Mesquite, TX             23.66  -1.9  3 
 17 JaTravis McCloud          01 Broken Arrow, OK         23.72  -1.9  3 
 18 Clyde King                00 Junction City, KS        24.05  -1.1  2 
 19 Armond Poindexter         00 Memphis, TN              24.06  -1.4  1 
 20 Rainey Anderson           00 Atlanta, GA              24.09  -1.1  2 
 21 Blake Shepherd            01 Ontario, CA              24.26  -1.9  3 
 
200 Meter Dash 13-14 Division Boys
=====================================================================
       Nat'l: N 21.83  7/10/2011   Bryce Love, Carolina Elite                  
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Jordan Byrd               00 Albuquerque, NM          22.58  -1.8 
  2 Marcellus Boykin          00 Atlanta, GA              22.65  -1.8 
  3 Davonte Burnett           00 Hyde Park, MA            23.10  -1.8 
  4 Christopher Williams      01 Baytown, TX              23.11  -1.8 
  5 Jorda